Het Berlijnse vraagstuk iss t as? srjâss sjare s se nnçT aoORFCHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 in de Beklaagdenbank Ernstîge verschijnselen Der&ë ftimgtmg Zaterdag 4 December 1948 No. 97 NQORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN OPGENOMEN WAARIN Tweede kamer was voor samenvoeging van de gem. Hoogezand en Sappemeer. evenals het Grieks- en het Chinese- onderdeel van een wereldprobleem. KORT WIIDINGSWOORD. INDONESIë. LANDBOUW. Ch iSthtdienar0ldgeeddX ^Mop- M° 3 ABONNEMENTSPRIJS Î.59 p. irwaastaal. Franco p. poet f 1.75 (b?j vooruitbetalina) FRETS DER ADVERTENTTES 12 cent per mm. Zogen- Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- mum 75 oent (bij vooruitbetaliag) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Ultgeefster: Seggers" en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Nadat Dinsdagavond om 11 uur de zitting van de Tweede Kamer was verdaagd, kwam de Kamer Woensdagmiddag om 1 uur opnieuw bij- een, toen om te spreken over de samenvoeging van de Gemeenten Hoogezand en Sappemeer. voerden slechts enkele sprekers het woord: De heer KROL (C.H.) miste doorslaggevende argumenten. De heer ALGERA (A.R.) is van mening, dat de minister de noodzakelijkheid van samenvoeging niet Y -eft aangetoond. Ook de naam Hoogezand-Sappemeer - valt bij deze preker niet in de smaak. De heer HAKEN (C.P.N.) meent, dat het NETO-rapport meer gevoels- dan zakelijke argumenten bevat, maar hij kan zijn stem aan het ontwerp geven. Ten slotte houdt de heer TUIN (Arb.) een warm pleidool voor de samenvoeging. De minister heeft dan niet veel meer te zeggen. De gemeenten zijn historisch samengegroeid. Zy vormen de befaamde Siamese tweeling, en men moet niet tôt scheiding overgaan. Het ontwerp tôt samenvoeging wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening, dat de fracties van A.R. en S.G. ge- acht worden te hebben tegen gestemd. Vastgesteld werd, dat de samenvoeging 1 April a.s. zal ingaan. KLEINER VLEESRANTSOEN Het vleesrantsoen is verlaagd. Voor de leeftjjdsgroepen A, B en C is het gebracht op 200 en voor de leeftijdsgroepen D en B op 100 grain per week. ZEEP BONVRU, MAAR DUURDER Zeep, zeepproducten, was- en rei- inigingsmiddelen, gecalcineerde- en kristalsoda zyn bonvry geworden; de prijzen zijn echter verhoogd. De maximumprijzen zijn als volgt vast gesteld: waspoeder f 0.23 per pakje van 250 gram; toiletzeep f 0-30 per stuk van 90 gram; huishoudfceep f 0.34 per dubbel stuk van totaal 223 gram; zachte zeep f 1.04 per kg. REUSACHTIGE BRAND IN DE I1AKZ In de nabijheid van de plaats Goslar in het Harzgebergte woedt een geweldige brand. De brand, die een front heeft van 15 km. trekt door de Westenwind geleidelyk naar het Oosten. Men vreest dat grote hoeveelheden kaphout verlo- ren zullen gaan. NEDERLANDERS WAREN BEWAKERS VAN HET KAMP MAUTHAUSEN ^rie Nederlanders, G. L. Linde- m uit Den Haag, A. Machielsen jit Eindhoven en B. Weber uit Tege- en waren kampbewakers geweest n het concentratiekamp Mauthausen in daar hadden ze zich zo gedragen, lat zelfs de Duitsers het wel een jeetje bar vonden. Hoeveel gevangenen deze drie oeestmensen wel hebben doodge- muppeld is niet bekend. Wanneer >r transporten gevangenen in het samp kwamen, dan lieten zij de mensen een warm bad nemen en joegen ze vervolgens naakt naar juiten, waar een temperatuur van 15 tôt 20 graden onder nul heerste, m alsof dat nog niet erg genoeg was, werden ze dan met een brand- fcpuit bespoten. De meeste vroren dood, en hun lijken moesten uit het |js gehakt worden. Waren er een santal, die niet dood waren, dan sloeg Machielsen hen dood. Voorts wordt aan Machielsen ten laste ge legd, dat hij 32 personen met een Ijzeren hamer de schedel heeft inge- glagen, en dat hij geregeld 's avonds met een aantal gevangenen naar een ravijn ging. De slachtoffers moesten dan naar beneden springen Waren ze niet direct dood, dan moes ten ze nogmaals springen. Tegen dit edele drietal eiste de advocaat fiscaal van het Bijz. Ge- rechtshof te 's Hertogenbosch de ioodstraf. De Berlijnse kwestie is weer ac- tueler geworden. Er ligt een période achter ons dat de Berlijnse kwestie van de voorpagina's van de kranten was verdwenen. In Maart begonnen de Russen hun actie om te trachten geheel Berlijn in hun handen te krijgen. Ze wilden het de Westelijke mogendheden zo moeilijk maken, dat deze zich uit de Duitse hoofdstad zouden terugtrekken. In Juni werd de blolî- kade een feit. Men meende de Wes telijke landen nu in een onhoudbare positie te hebben gebracht, maar de luchtbrug bracht uitkomst. In Mos- kou werden besprekingen gevoerd, die een goed resultaat hadden, maar de Russische opperbevelhebber in Berlijn hield zich niet aan de ge- maakte afspraken. Het probleem werd aan de Verenigde Naties voor- gelegd. Berlijn bleef een probleem, maar de aandacht van de wereld verminderde. Aanvankelijk had men gevreesd, dat het aanleiding tôt oor- log zou zijn. Het bleek echter dat dit niet zo was. De Russen menen de tijd te kunnen winnen, maar ook de Westelijke landes, jiëubÊBJjjd us, dig. Het Pact van Brussel is gebo ren; de Atlantische Unie is in de maak. Er zal tijd voor nodig zijn om die Unie sterk te maken. Thans is het probleem opnieuw accuut geworden. De oorzaak is dat de Westelijke landen morgen ge. i t meenteraadsverkiezingen willen Het is een bekende plaat. Je ziet er houden. De Russen zijn ertegen een poortje op dat bijna dichtge- ,g Nachts trekken groepen mensen groeid is door klimop en andere dg Oostelijke sector het Westen planten. Het is wel duidelijk dat het binnen. 2ij scheuren verkiezings- in lange tijd niet open is geweest. pïajçaten van de mùren en vervan- Misschien zit 't slot ook wel vastj n dje door affiches waarin de be- __a t».*-1ftr»A otuPT dp 0 -i x DAAR WORDT AAN DE DEUR GEKLOPT! nieuw ministerie te vormen. De oude coalitie Socialisten-Katholieken is hersteld, of anders gezegd: het oude ministerie is weer aan het be- wind gekomen, met uitzonderirg van 3 ministers. Maar daar het mi nisterie twee ministers minder telt, is er slechts één nieuwe minister. De verdeling van de portefeuilles is veranderd. Struye, de voormalige minister van justitie, die de val van de vorige regering veroorzaakte is niet in de regering teruggekeerd. Er zijn 8 Katholieke-, 7 Socialistische- en 2 deskundige ministers. GEVANGENEN UIT STRAFGEVANGENIS LEEUWARDEN ONTVEUCHT Twee gevangenen van de Leeu- warder gevangenis mochten helpen bij het verrichten van werkzaamhe- den op de binnenplaats. Zij maakten echter van de mist gebruik om de benen te nemen. Een ander was tôt 20 jaar veroor- deeld. Nadat hij 16 jaar had uitgeze- ten, werd hij voorwaardelijk in vrij- heid gesteld. Uij misdroeg^ zich ech ter" bpnïeuw en werd wëer gëgrepen Toen hij wegens ziekte in het zie- Politierechter Groningen De gevel van het huis van Jacob S. te Zuidbroek verkeerde in een heel erg slechte toestand. Zelfs de opsporingsambtenaar erkende, dat de toestand onhoudbaar was. Er moest dus gebouwd worden, maar er was: geen toestemming. S. wendde zich tôt de aannemer Jacob B., die een tekening maakte en deze werd via de architect naar de Schoon- heidscommissie gezonden. De gemeente-architect gaf toe stemming om vast de goot te herstel- len, maar toen de dakgoot klaar was, begon men aan de rest van de gevel. De officier eiste tegen Jacob S. en tegen de aannemer ieder f 50 b. subs. 25 d. h., en veroordeling geschiedde conform de eis. De zaak tegen F. B. J. te Munten dam en J. R. te Veendam betrof een socrtgelijk geval. J. had een nood- woning en schuur laten bouwen door de aannemer J. R. Toen de woning klaar was maar de schuur nog niet werd procès-verbaal opgemaakt, om- dat er geen vergunning was. De officier eiste tegen J. f 200 boete of 1 mnd. hechtenis en tegen J. R. f 100 boete of 1 mnd. hechtenis. De rechter veroordeelde F. B. J. tôt f 150 boete of 1 mnd. hechtenis en J. R. conform de eis. A Grieto K. uit Veendam heeft zich in Kielwindeweer op ergerlijke wij- ze aangesteld en dat nog wel midden schorst om voeling te houden met het collège van Rijksbemiddelaars, n.a.v. een desbetreffend verzoek van Mr. Benes. Rechtbank Groningen Begin Juni raakten 's middags de fabrieksarbeiders T. M. en W. P. te Oude Pekela aan het vechten. De oorzaak was ruzie der vrouwen. Het begon met trappen en gebruikma- ,king van een riem om te slaan. Plot- seling trok M. zijn mes, en stak zijn tegenstander in de hais. De halsslag- ader werd doorgesneden en een long- top geraakt. Het slachtoffer overleed tengevolge van bloedverlies. Deze zaak werd dezer dagen door de Groningse rechtbank behandeld. De officier eiste 8 jaar gevangenis-. straf. De verdediger, Mr. Koster meende, dat er niet bewezen kan worden, dat beklaagde met opzet P. van het ley.en heeft beroofd. Er is zelfs geen opzet geweest om het slachtoffer zwaar te mishandelen. Hij meende dat hier slechts gesproken kan worden van mishandeling, welke de dood tenge.- volge heeft gehad. Mr. Koster vroeg de Rechtbank om een eerlijk oordeel over de daad van verdachte. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraak: Klaas R., Hoogezand, h-, wegens overtreding van de colo- radokeverwet. A. J. de L, Hoogezand f 5 b. of 2 d. h. wegens langs de spoorweg rjj- den. Wegens fietsen in duister, zonder verlichting aan de fiets werden ver- schillende vonnissen uitgesproken: L. G. F. v. I-, Noordbroek f 4 b. of 1 week tuchtsschool; N. L., Hooge zand; J. D. Zuidbroek, F. J. v. d. W. Zuidbroek, O. J. F. Sappemeer, P. A. Muntendam, J. v- D. Sappemeer en J. H. Sappemeer, allen f 4 b. of 2 d h.; H. H. Hoogezand, H. H. Munten dam, H. M. Hoogezand, A. S. Mun tendam en R. G. S. Hoogezand, allen f 3 b. of 2 d. h. F. t. K. Slochteren, wegens fietsen op een voetpad f 4 b. of 2 d- h. Vr y gesproken: H. H. Muntendam, terechtgestaan wegens het verkeer in gevaar brengen en G. B. Hooge zand, terechtgestaan wegens over een weg rijden, die aan een ander toebehoord. ZIJN VROUW VAN HET LEVEN BEROOFD Het gezin V. in Ubach had drie kinderen, en ailes ging goed, totdat de yrouw ter verpleging in een krankzinnigengesticht moest worden .opgenomen. De 35-jarige vrouw kon het alleen thuis niet klaarspelen en nam een huishoudster in dienst, een 25-jarige vrouw, E. H. In de loop van enige jaren, gedurende welke V's echtgenote in het gesticht wçrd ver- wegens diefstal 1 jaar gev.straf met pieeg<j ontwikkelde zich een onwet- tt aftrek. Politieke Kantonrechter Terecht stonden de scheepsbou- wers G. J. en G. J. F. Bodewes. Zij in de nacht. Om kwart na twee hebben op hun werf werkzaamheden Vili K n r\ n.*ii trnw tv m A T J Jl_ iln M 1a a 1a geroest. Buiten deze poort staat de ^estalte van Christus die op deze ioort klopt en aandachtig luistert of nen van binnen uit de poort ook zal ■jpendoen. Onder de plaat staat ge- schreven. Zie ik sta aan de deur en k klop. Er zitten in dit beeld twee kanten. De ene kant is om van te schrikken. De deur van ons leveri /oor Christus gesloten, dichtgeroest, iichtgegroeid, misschien zo dicht dat we 't kloppen nauwelijks meer ho- ren. Dat dicht zitten van de deur kan allerlei oorzaken hebben- 't Kan zijn dat deze deur altijd bij ons dicht gezeten heeft, omdat we nooit gewe- ten hebben dat die deur er is, dat deze deur opengemaakt zou kunnen worden voor Christus. 't Kan ook zijn dat we die deur op een zeker volking wordt aangespoord om niet aan de verkiezingen deel te nemen. De Russische opperbevelhebber So- kolofsky heeft niet alleen een offi- Officiëel wordt medegedeld, dat de ciëel Russisch protest tegen de ver- ministers Sassen en Stikker en de kenhuis lag nam hij eveneens de be nen. HET GOEDE VOORBEELD Kazemes worden musea. Costa Rica heeft het goede voor beeld gegeven; het heeft zijn leger afgeschaft. De kazemes zullen wor den omgezet in musea. Het goede voorbeeld is er, wie volgt? De ministers Sassen en Stikker en de heer Neher terug naar Nederland. kiezingen ingediend, maar hij heeft bovendien bepaald, dat Oost-Berlijn een afzonderlijk gemeentebestuur en een afzonderlijke gemeenteraad zou krijgen. Dat is gebeurd: Berlijn is gesplitst in twee gemeenten, één bevattend 1 000.000 mensen staande onder Rus sisch toezicht, en één van 2.500.000 mensen onder contrôle der Westelij ke mogendheden. Is het vraagstuk nog op te lossen? De Veiligheidsraad heeft tôt nu noment in ons leven met een Map îebben dicht gedaan. Dank ls niei 7™ ■odig. Ik kan m'n eigen peultjes wel .oppen. Het kan ook zijn dat de deur voor het vraagstuk Berlijn. Zes neu- tralen hebben de hoofden bij een ge- .oppen. "^^,3r^ht stoken, tevergeefs: de Westelijke an ons leven la g mogendheden waren slechts bereid 3 gegaan. Er wcien onderhandelingen te voeren, indien kunt komen een teleurstelling, i de blokkade werd opgeheven, en de waardoor u verbitterd bent. Zorgen en moeilijkheden in uw leven, waar door u vergeten bent dat die deur er is. 't Kan ook zijn dat de mensen van de kerk, de kerk zelf voor u aa"ileiding zijn geweest om de deur Russen waren niet genegen de blok kade op te heffen. Ook de voorzitter van de Veiligheidsraad Bramuglia heeft pogingen gedaan om tôt oplos sing van het probleem te komen, ook zijn pogingen hebben tôt nu toe heer Neher morgen naar Nederland zullen vertrekken om verslag te doen van hun besprekingen in Ba tavia en Kalioerang. Volgens Nederlandse kringen in Batavia draagt dit plotseling vertrek niet bij tôt het verwekken van opti misme. Een Indonesische woordvoer- der verklaarde zeer verwonderd te zijn, omdat de Nederlandse ministers naar Kalioerang zouden terugkeren om de besprekingen voort te zetten Of de adviseurs ook naar Nederland zullen terugkeren is nog niet bekend Van Republikeinse zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat van die zijde zoveel concessies zijn gedaan, dat het met goede wil van de Nederlanders thans mogelijk ,zou zijn tôt een vergelijk te komen kwam hij bij de boerdery van v. d. A en begon daar de ruiten stuk. te slaan. Tezamen met zyn beide zoons overmeesterde v. d. A. de lastige dronkaard en ze legden hem op een bakfiets om hem een eindje uit de buurt te brengen. K. wist echter van de fiets af te komen, en ging zich vervolgens amuseren met het vast- houden van passerende fietsers, waardoor een fietser een val maakte Toen de aardigheid daar af was is KL door een droge slool; gegaan en is achter de boerdery van R. W. ge komen. Toen hij als een wildeman om het huis rende, kwam W. een3 kijken wat er aan de hand was, en vond daar K., die bezig was de ruiten in te slaan (de kosten zyn inmiddels door hem vergoed). Voor de tweede keer werd K. door v. d. A. met behulp van enige om-1 standers overmeesterd. A.'s zoons kudden inmiddels touwen gehaald en de woesteling werd aan handen en voeten gebonden. K. was niet voor de rechter ver- schenen. In 1947 werd hij reeds 3 x veroordeeld wegens diefstal en we- derspannigheid en in 1948 wegens openbare dronkenschap. De officier eiste 14 dagen gevange- nisstraf, waarmede de politierechter accoord ging. Economische rechter, Groningen Er zijn Dinsdag verschillende over- tredingen van het Buitengewoon Be- sluit Arbeidsverhoudingen 1945 be handeld. Een 10-tal scheepsbouwers kwamen voor. Johan Marinus S., te Hoogezand, heeft 22 te veel loon betaald. De officier eiste f 600 b. subs. 2 mnd. hechtenis. Jacobus Harmannus Gerardus B- te Hoogezand heeft 40 te veel loon betaald. De eis luidde f 1000 boete subs. 2 mnd. hechtenis. Johannes Gerardus B., Hoogezand betaalde aan loon 38 te veel. Eis f 800 boete of 2 mnd. hechtenis. Jacobus Gerardus B. te Hoogezand betaalde 36-6 te veel loon uit, waarvoor de officier een boete van f 800 of een hechtenis van 2 mnd. eiste. De verdachten hadden twee verde- digers, Mr. Vos voor het juridische gedeelte en Mr. Benes voor het eco- l nomische gedeelte. De zaak werd ge- verricht voor de bezetters; o.a. heb ben zij 3 veerpramen gebouwd, en moeite gedaan een vierde te mogen bouwen. Bovendien werden er finan- ciële voordelen geboekt. Mr. Riemersma zette de economische noodzakelijkheid om werk te hebben voor de werf uiteen. Hij vroeg ver- vallenverklaring van de beschuldi- ging. Uitspraak over 14 dagen. Kantongerecht Zuidbroek Enige tijd geledën werd door het Kantongerecht te Zuidbroek behan deld het ongeluk, dat destijds heeft plaats gehad in de Vezelplatenfa- briek te Hoogezand, waarbij een be- zoeker door een gat in de vloer naar beneden viel en om het leven kwam. In verband daarmede was de di recteur der fabriek, de heer J. L. Smid gedagvaard. In de Woensdag gehouden zitting sprak de kantonrechter de heer Smid vrij, overwegende, dat de veilig- heidswet 1934 niet van toepassing ls op in aanbouw zijnde fabrieken en werkplaatsen. In de zitting van 1 December wer den de volgende vonnissen uitge sproken: A. t. V., f 30 b. of 12 d. h. wegens een hooimijt hebben op te geringe af stand van een smederij. W. L., Muntendam en P. S., Mun tendam f 15 boete of 6 d. h., wegens openbare dronkenschap. J. Z., Sappemeer, M. W. Noord- tige verhouding tussen V. en zijn huishoudster. Vandaar, dat het voor •deze beiden minder prettig was, dat Mevr. V. terugkwam, zodat men besloot haar uit de weg te ruimen. De man gaf haar vergif in en verteï- de, dat het was om mager te worden. Twee weken later was de vrouw dood. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw door ver- giftiging om het leven was gekomen, en de arrestatie van V. en H. volgde. Dezer dagen stonden ze terecht voor de Maastrichtse Rechtbank- De officier eiste tegen de man 25 jaar gevangenisstraf. Van de vrouw staat alleen vast, dat zij V. verteld heeft over de werking van het vergif en de ■mogelijkheid het te kopen. Tegen haar was de eis 10 jaar. AUTO-ONGELUK GEVOLG VAN WORSTELING? De 48-jarige Amsterdamse koop- man E. F. M. Steenman reed in de nacht van 23 op 24 September op de rijksweg van Den Haag naar Am sterdam met zijn auto, waarin tevens gezeten was de Amsterdamse mevr. N. A. Volgens ooggetuigen begon de wagen plotseling te slingeren -en sloeg na enige vreemde capriolen over de kop, waarbij de inzittende dame onder de auto raakte en dode- lijk gewond werd. Voor de Haarlemse rechtbank gaf de koopman gisteren zijn lezing over dit ongeluk. Verdachte, gedagvaard wegens dood door schuld, aangezlen was vastgesteld dat hij op het bewus- I te tijdstip min of meer onder de in- vloed van alcohol verkeerde, ver- f 15 b. of 6 d. h. wegens in beschon- ken toestand een rywiel besturen op de openbare weg. Th. B., Muntendam f 10 b. of 4 d. h. wegens overtreding van de leer- plichtwet. F. v. D., Noordbroek, f 12.50 b. of 5 d. h. en K. N., Sappemeer f 7.50 b. of 3 d. h., wegens het besturen van een motorrijtuig, zonder in het bezit haar naar Schiedam was gereden om een rekening van f 10.000 te voldoen bij een firma aldaar. De directie was echter niet aanwezig en toen besloot de koopman er maar een gezellige dag van te maken met zijn vriendin. Zij bezochten een dancing in Den Haag. Op de terugtocht naar Am sterdam merkte de man plotseling dat zijn tas met f 10.000 verdwenen te zijn van een rybewtfs. - K., Slochteren f 7.50 b. of was raakte daardoor een pa- M. E. 3 d. h. wegens het zich laten voort trekken door een auto. B- A., Hoogezand f 6 b. of 1 week tuchtschool, wegens eieren van wa- terwild zoeken. J. D., Hoogezand f 6 b. of 2 d. h. wegens ,als chauffeur geen werk- boekje hebben. B. T., Noordbroek, f 7.50 b. of 3 d. tT luiten Hoe herook z j De deur gefaald, maar hij heeft zijn optimis- v- ons kven de deur van ons hart me niet verloren. Hij is thans met 7° 1 een voorstel gekomen om tôt een op- 1S 1C 1,n van g;t beeld is lossing van het valutaprobleem te de blijde boodschap van 't evangelie. komen en hij heeft verklaard da; •Ven H t' u vir H m ooendoetIs er reden voor zoveel optimisme? toc. Christus weet immers dat wan- zelf, ^nr^het ®^h^^e.rd wrijving tussen het Oostelijk en het Westelijk blok. Griekenland en China vormen onderdelen van het eer die deur dicht blijft voor hem r toit gelukkig zult worden. En Hij Vi-kkie°wOTdt"liet *kanWChristus China vormen onaeraeien van mi- defschelln wat de oorzaak is van zelfde probleem Door oplossing van die dichte deur! het kan Hem alleen 71lllpT1 on' schelen dat die deur dicht is, en er is Hem ailes aan gelegen dat die deur voor Hem opengaat. Want met die gesloten deur en Christus daarbui- ten is ons leven hopeloos prijs gege ven aan de duistemis van zonde en dood, zijn we gevangenen van onze driften en begeerten, mist ons leven zin en perspectief. Op aile mogelijke manieren klopt Hij op die gesloten deur. Hij klopt ook op uw deur als u dit stukje leest. Daar wordt aan iW deur geklopt en Christus wacht ot u Hem opendoet. Zelfs de meest vastgeroeste en dichtgegroeide deur kan opengaan als Hij er op klopt. Doe dan de deur open opdat het licht worde in uw leven. Dat is geloof, de deur van ons leven opendoen voor Christus. Tj. ALKEMA. dat gehele probleem, zullen de on derdelen vanzelf worden opgelost. De Atlantische Unie. Nog steeds wordt er gewerkt aan de Atlantische Unie. Er is door de West Europese mogendheden een concept verdrag te Washington aan- geboden. De Verenigde Staten en Canada zullen dit ontwerp in studie nemen. Algemeen verwacht men, dat het verdrag begin volgend jaar in kannen en kruiken zal zijn. Mis schien zal de dan gewijzigde krachts- verhouding een verbetering in de internationale situatie kunnen bren gen. Helaas zal het dan een gewa- pende vrede worden. Maar we heb ben geen keus. België Na de voorbereidingen van Eys kens is Spaak erin geslaagd een Er doen zich bepaalde verontrus- tende verschijnselen in onze land- bouw voor, die men doorgaans niet met elkander in verband brengt en die toch aile duiden op toestanden, die in toenemende mate ongezond worden. Wij bedoelen hier de steeds erger wordende onvruchtbaarheid van ons rundvee, de daling van de peulvruchtenoogsten, de dreigende aardappelmoeheid, de voortdurende toeneming van het aantal schadelijke insecten en ziekten, het verschijnsel van de virusziekten, de achteruit- gang van de structuur van de bodem enz. Wij zullen niet beweren, dat al deze uiteenlopende verschijnselen één zelfde oorzaak hebben, maar zij duiden naar ons geVoel (het is inder- daad niet meer dan een gevoel van onbehagen en geen positief weten) op een algemene daling van groei- kracht, gezondheid en vruchtbaar- heid. Steeds meer 1 kunstgrepen en kunstmiddelen moeten wij toepnssen om onze oogsten op peil te houden en dit op zichzelf bewijst reeds voldoen- de, dat er iets niet in de haak is. Wanneer, zoals in sommige stre- ken van ons land het geval is, niet meer dan een derde van de koeien op de normale wijze drachtig wordt, dan is dat zeker geen gezonde toe stand. Wel heeft men met behulp van kunstmatige bevruchting het percen tage drachtig koeien weer kunnen opvoeren tôt ruim 80, maar dit suc- ces mag ons niet blind maken voor het feit, dat deze runderen voor de natuurlijke voortplanting ongeschikt zijn geworden. Het is dringend nood- zakelijk, dat wij daarvan de oorza ken ontdekken, w'ant als de daling in vruchtbaarheid zich voortzet, zal straks het moment komen, waarop ook kunstmatige bevruchting onvol- doende resultaat oplebert. En dan staan we machteloos! Het peulvruchtendrama Ook in de akkerbouw zien wij zeer bedenkelijke bewijzen van een afnemende gezondheidstoestand. Neem bijv. de peulvruchten. De laat- ste jaren worden de bonen en erwten door steeds meer vijanden geplaagd, waardoor de opbrengst onvoldoende is geworden. Vandaar dat de land- bouw de verbouw van peulvruchten gaat inkrimpen. In vochtige jaren treedt vooral in de erwten op grote schaal voetziekte op en dan heeft men vrijwel zeker een misgewas. Het gevolg is, dat ons land thans lang niet voldoende peulvruchten op- brengt voor de voorziening van de binnenlandse markt. Wat er aan de markt komt wordt daardoor bijna onbetaalbaar duur tôt groot ongerief van het publiek. Inkrimping van de verbouw van peulvruchten is echter ook een gevaar voor de landbouw zelf, want deze vlinderbloemige ge- wassen zijn vrijwel onmisbaar voor een goede vruchtwisseling. Wel zijn de klavers ook vlinderbloemigen, maar wie zal zeggen of niet ook dit gewas binnen enkele jaren met niekstemming en wendde het stuur om te trachten het geld terug te vin- den. Daarmee was mevr. N. het niet eens. Zij wilde niet mee terug en drong er bij hem op aan haar te laten uitstappen. Hij weigerde haar echter op de donkere weg alleen te laten en reed door ondanks de protesten der vrouw, die hem aan zijn mouw be gon te trekken en met wie hij ten- slotte in de rijdende auto in een wor- steling gewikkeld werd. Daardoor gebeurde het ongeluk, aldus verd. Later trof men in de mantelzak van de overleden vrouw een bedrag van f 9400.aan, naar verondersteld wordt afkomstig van het bewuste be- wordende structuur van de grond, die op zichzelf weer een gevolg is van de achteruitgang van het hu- musgehalte en van de te primitieve bemesting. Krijgen onze gewassen en onze dieren wel aile voedingsstof- fen, groeistoffen en beschermings- stoffen ter beschikking, die voor hun gezondheid nodig zijn? Wij weten het eenvoudig niet, maar er is aile reden het landbouwonderzoek in de naaste toekomst sterker dan ooit in deze richting te ontwikkelen. Verzorging van de humustoestand van de grond, bescherming van de vlinderbloemi gen in de graslanden en in de vrucht wisseling, completering van de kunstmest met tal van stoffen, die wij op het ogenblik nog verwaarlo- zen handhaving van een zware vee- bezetting om voldoende organische mest op het land te krijgen, dat zijn waarschijnlijk de punten, waarmee de landbouw practijk rekening zal moeten houden. Wij moeten dat in de eerste plaats doen om het boeren- vak gezond te houden, maar niet minder om de voedselvoorziening van ons volk te kunnen waarborgen. AAN ONZE LEZERS IN MUNTENDAM Zeer tôt onze spijt vernemen wij dat de kranten van Woensdag j.l. niet zijn terecht gekomen. Dit is echter niet het gevolg van een fout onzerzijds, doch door een fout gemaakt door de vervoers- maatschappij- Wij hebben hierop nadrukkelijk gewezen, en ver- trouwen dat zo iets niet meer zal voorkomen. Inmiddels zijn de verloren gegane kranten terug- gevonden, en werden bij de abonné's bezorgd. haalde dat hij reeds twaalf jaar een verhouding had met het slachtoffer, broek en H. V., Muntodam, ,11e» N.-A.^n ckthij tods och- soortgelijke euvels te kampen krijgt. Klavermoeheid is een allesbehalve onbekend verschijnsel! Merkwaardig is, dat in 1946 bleek, dat erwten, verbouwd op land waar enkele jaren van te voren witte kla- ver had gestaan, vrijwel geen last van voetziekte hadden. -De vraag is drag van f 10.000. Het is echter een dus gewettigd of de besdherming van raadsel waar de ontbrekende f 600 deze kwaal wellicht te vinden is in gebleven zijn. Getuigen verklarm- de structuurverbetering van de gen bevestigden het feit, dat de auto grond, die door klavers wordt te- rare bewegingen had gemaakt en weeggebracht. met zeer onregelmatige snelheid had Wij vragen ons af of de verklaring gereden. De officier van justitie, mr. van de bovengenoemde verschijnse- B. v. d. Burg, meende dat verdachte len niet moeten worden gezocht juist tijdens de worsteling had behoren te in deze richting, ni. in de slechter remmen doch wilde het gevecht wel als een verzachtende omstandigheid rekenen. Hij eiste twee maanden hechtenis en intrekking van het rij- bewijs voor een jaar. De raadsman van verdachte achtto grove schuld niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1