De PLAATSELIJK NIEUWS ECHT0ENOTE VAN DE MINIST ER Zwarte Piet zegt Verenigingsmededelingen. „Dat nooit!" (Wordt vervolgd) SAPPEMEER Het aantal oplossingen wat op onze ..Klokjesprtfsvraag" binnen- komt overtreft de verwachtingen. Bij iedere postzending weer komt er een hele stapel oplossingen binnen. Er is ons gevraagd waarom wij de termijn van inzending zo lang ge- steld hebben. De reden is, dat er mensen zijn, die zelf kranten per luchtpost naar jongens in Indonésie sturen. Teneinde die jongens in de gelegenheid te stellen hun oplossin gen tijdig in te zenden, hebben wi] de sluitingsdatum gesteld op 14 De- cember. (Aile oplossingen moeten vôôr 15 Dec. in ons bezit zijn). -Tegen een inwoner van Sappe- meer is proces-verbaal opgemaakt wegens de verduistering van gelden. Aile 270 kinderen van de Wes- terschool hebben gisterenmiddag in het hôtel „Struvé" St. Nicolaasfeest gehouden- De Sint was persoonlijk aanwezig en sprak de kinderen toe. De leerlingen van de laagste drie klassen kregen een cadeautje. Woensdagavond omstreeks 11 uur brak brand uit in de motor en cabine van een Fodor vrachtauto van ongeveer 10 ton. De vermoede- lijke oorzaak is kortsluiting. De auto, die toebehoort aan de Fa. Koeneman was om 7 uur op het terrein van deze firma aan de Middenstraat, aangeko- men. Er bevonden zich 3 tanks in de wagen, waarvan één 650 liter diesel- olie bevatte, deze olie werd echter niet door het vpur aangetast. De brand werd bemerkt door de machinist van een passerende trein, die er melding van deed aan het sta tion Sappemeer Oost- Na verschil- lende telefoongesprekken werd de brandweer gewaarschuwd. Toen deze arriveerde was men reeds be- "onnèn met een spuit het vuur te bestrijden. De brandweer pakte nu ook aan en spoedig was de brand geblust. Motor en cabine werden ge- heel vernield. De verzekering dekt de schade. In verband met de melding van deze brand, welke niet op de juiste wijze is geschied, waardoor vertra- ging is ontstaan in het alarmeren van de brandweer, wijzen wij er met nadmk op, dat brand in Hoogezand of Sappemeer dient gemeid te wor- den aan de telefooncentrale te Hoo gezand. Men behoeft dus niets an- ders te doen, dan tegen de telefoon- iuffrouw te zeggen: „Brand bij N. Iemand, Nergensstraat 100 te Hooge zand" waarbij natuurlijk de juiste namen en strate'n moeten worden opgegeven. Op de o.l.v. de heer A. Klok in het hôtel Groeneveld naast de Vei- ling gehouden alg. ledenvergadering van de Onderl. Huurwaarborgmij. Eendracht maakt Macht" bleek uit het jaarverslag, dat er op 1 Mei 1948 515 leden waren met 1494 woningen. Acht zaken waren gerechtelijk be- handeld, waarbij in 1 geval veroor- deling tôt ontruiming volgde. De balans sloot met f 4744.62, de v- w. rekening met f 2262.21 w.o. een na- delig saldo van f 44.38. De heren P v. Dijken en H. Blijham werden als bestuursleden herko'zen. De heer Leertouwer, deurwaarder te Gronnl- gen, hield een inleiding over de woonruimtewet. De Kruideniersver. H.-S. verga- derde Dinsdagavond in het Bonte- huis o.l.v. de heer Poelstra. Kort na de opening werd het woord gegeven aan de spreker, de heer E. Anema van Leeuwarden, die sprak over het onderwerp „Op de drempel van een nieuwe tijd". Er was een matige be- langstelling. Om drie redenen staan wij op een drempel, aldus de spr.: door ophef- fing van de distributie van de meeste artikelen; door opheffing van de prijsbeheersing, en door wij- ziging van de koopkracht. Men moet niet verwachten, dat door opheffing van de distributie meer gekocht zal worden. Spr. ver- wacht het tegendeel omdat de duur- te een remmende factor zal zijn. Doordat de prijsbeheersing minder streng zal zijn, zal de kruidenier in de toekomst zelf zijn prijzen moeten vaststellen. De concurrentie zal een stijging voorkomen. Voor de kruide- niers is het van belang een goede ad- ministratie te houden, daar slechte administratie verliezen tengevolge kan hebben. Voorts moet de kruidenier reke ning houden met een dalende koop kracht en'vooral voorraden te vor- men van goedkopere artikelen. Verschillende gestelde vragen werden door de spreker beantwoord. Donderdagavond kwamen in het café Dijkhuis belangstellenden bij een in verband met een lezing welke daar is gehouden door Ir. Brugmans van de Plantenziektekun- dige Dienst over het onderwerp „Parasieten en zwammen in de fruitteelt en de nieuwste bestrij- dingsmiddelen hiertegen". De avond was georganiseerd door de Ned. Fruittelers Org. afd. Veen- koloniën. Op hetgeen Ir. Brugmans heeft mzegd komen wij in ons volgend nummer terug. TOOGEZAND/SAPPEMEER Woensdagavond werd in het hôtel Groeneveld bij de Veiling de 'weede kadercursus, georganiseerd door de Besturenbond H.-S., gehou den. Ingeleid door de voorzitter, de heer P. Heerlien, besprak de heer L. Benninghof, bestuurder van de Me- taalbewerkersbond, het onderwerp: Heeft onze vakbeweging een cultu- rele taak?" Spr. wees erop, dat in de 'oop der jaren met medewerking van het N.V.V. zijn ontstaan: de Bond v. Arb. Zangkoren, de Bond v. Art). Muziekverenigingen, A.J.C., V.A.R.A. enz. Evenals voor de oorlog wordt ook thans de ontwikkeling T,an de vakbondsjeugd weer aange- akt. Naar aanleiding van de inlei- Hng ontstond een intéressante ge- lachtenwisseling. Er was veel belangstelling voor l!;ze avond. In het pas verschenen jaarver slag over 1947 van het Plaatseljjk Nut H.-S. deelt het bestuur mede, dat het werk grotendeels kon wor den voltooid. Het kleuteronderwijs leed door gebrek aan schoolruimte en leerkrachten, het naaionderwijs door de textielschaarste. De kleuter- scholen te Beneden Kalkwijk, Sap pemeer en Martenshoek hadden resp. 57. 66 en 59 leerlingen. De Middelb. Handelsavondschool start- te in Januari met 112 leerlingen; In Sept, bedroeg dit aantal 129. De exploitatierekening sloot met f 20.008.15 w.o. een nadelig saldo van f 2849.62. Spaarbank. Ingelegd was in totaal f 2708.365.66 en door jeugdige spaar- ders f 33.744.58. De verlies- en winst- rekening sloot met f 78.308-67 w.o. een batig saldo van f 9.213.78. Van de winst werd f 6013.78 bij de reserve gevoegd, waardoor deze steeg tôt f 618.605.46. Het aantal in- leggers bedroeg 3459 en van de jeugdbank 932. Het aantal spaarbus- jes was 1148. HOOGEZAND Donderdagmorgen werd in de toren van de begraafplaats de luid-i klok aangebracht van de Ned. Herv-' Kerk. Deze klok, welke dient ter vervanging van die welke door de Duitsers is geroofd, heeft een ge- wicht van ongeveer 230 kg. en is ver- vaardigd door de Klokkengieterij Fa. Gebr. van Bergen te Midwolda. Naar wij vernemen licht het in de bedoeling, de nieuwe klok met Kerstmis in te luiden In November werden aan de Openb. Leeszaal en Bibliotheek H.- S. uitgeleend 1252 studieboeken, 1823 romans en 807 jeugdboeken, to taal 3882 banden. Bovendien ontving het correspon- dentschap Scharmer-Harkstede 394 en dat te Slochteren 241 banden. Woensdagmiddag omstreeks 4.45 uur is de 4-jarige A. Roossien van de G. Imbosstraat spelenderwijs tegen een aanhangwagen, geladén met aardappelen, gelopen. De knaap werd ernstig gewond en is in het zie-| kenhuis te Groningen overgebracht. I De bestuurder van de truck, de heer P. K. uit Midlaren, treft geen schuld. Ingaande 1 December zijn bij het politiecorps te Hoogezand drie agenten benoemd. Het zijn de heren H. Peper van Muntendam, R. Ottens van Rotterdam en J. v. d. Zee uit Kampen. Zondagmorgen zal op het ter- .rein aan de van Roijenstraat een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een familie-elftal Raspe en een Veteranen elftal van „Hooge- zand". In het elftal Raspe zullen uit- komen de gebr. A. Raspe, W. Ragpe, E. Raspe en G. Raspe, aile bekerjd van de vroegere vereniging Sappe meer". G. Raspe heeft ook enige jaren in HSC gespeeld. Genoemde heren Raspe worden aangevuld met zoons en neven van hen, w.o. A. Raspe, destijds linksbuiten van „Hooge- zand" en B. Raspe van het tegen- woordige politie-elftal T.O.G. Het batig saldo zal ter beschikking worden gesteld van het jeugdfonds van ..Hoogezand". WESTERBROEK Donderdagmorgen is ons dorp een luidklok rijker geworden. De Duitsers hadden de oude geroofd, maar met steun van de ingezetenen is het nu zover dat een nieuwe is opgehangen. Deze is vervaardigd bij de Fa. Gebr. v. Bergen te Midwolda, de afmetingen zijn: hoogte 0.90 m. en middellijn 1.45 m. Het gewicht is 300 kg. Mej. T. gleed uit, viel, en kwam zo ongelukkig terecht, dat medische hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde een scheur bo- ven de enkel. Op de scheepswerf van de fa. Smit had de arbeider D. Mulder het ongeluk een splinter ijzer in het oog te krijgen. Daar de toestand zich ern stig liet aanzien, werd het slachtofler naar Groningen overgebracht. NOORDDIJK In de eerstvolgende raadsver- gadering zal men overgaan tôt het vaststellen van namen voor de be- ste dag verwachten wjj een extra staande straten en wegen. drukte. St. Nicolaas bezocht gisteren aile scholen in deze gemeente. OOSTERHOGEBRUG Door de politie alhier werden een vijf-tal personen aangehouden w.o. een slager uit Groningen, die verdacht wordt van clandestien slachten. MIDDELBERT Dezer dagen werd een vergade- ring belegd van de drie diaconieën der gemeente Noorddijk, het Groene Kruis en het bestuur der ver. v. Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, o.l.v. burgemeester Kuipers Het doel was te komen tôt het vor- men van een organisatie „Gezins- zorg". Nadat de voorzitter doel en streven had uiteengezet werd over- gegaan tôt het instellen van een co mité waarin elk der 5 genoemde or- ganisaties met 1 lid vertegenwooi- digd is. MIDDELBERT De onlangs hier ter plaatse op- gerichte mannenvereniging kreeg de naam „In dienst der Kerk" en staat onder leiding van Ds. Veenstra. ENGELBERT De monteur E. Pietersen van Scharmer, die werkzaamheden ver- richtte aan het bovennet van het electrisch licht, viel uit een 7 m- hoge paal. De geneesheer constateer de inwendige kneuzingen. Voor een groep pluimveehou- ders hield de heer Elzes van Haren een inleiding over „De Erfelijkheid bij het pluimvee." HARKSTEDE In de zaal Staalstra voerde de ■toneelvereniging „Vriendenkring" op: ,,'t Wespennest" en „011e Wich- ter". De door de Ned. Herv. Vrou- wenver. gehouden bazar in „Ons Dorpshuis" slaagde volkomen. De goederen werden vlot verkocht. De afd. Harkstede van de C.J. B.T.O. vergaderde onder leiding van de heer J. J. Pentinga. Als sprekers traden op de heren W. Tamminga en G. J. Hoeksema die resp. behandel- den: „Factoren die invloed hebben op vetgehalte en productie bij het Melkvee en „Fosphorzure meststof- fen". Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken volgde sluiting van deze leerzame avond. KOLHAM De buurtver. „Ons Belang" had een feestavond georganiseerd in café Kroon. Nadat de voorzitter nog- maals het doel der vereniging had uiteengezet, waarbij hij er op wees, dat dit doel niet alleen bestaat in het organiseren van een jaarlijkse feestavond, maar ook om de belan- gen van de buurt te behartigen, voerde de toneelvereniging „Ons Be lang" een tweetal stukken op. FROOMBOSCH Woensdagmiddag om 4 uur had de opening plaats van de Reclame- verkoop Tentoonstelling „Froom- bosch", welke wordt gehouden in 't gebouw van de Zaadcentrale Sloch teren. Allereeerst werd hét woord gevoerd door de voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur, de heer J. Rijkens Deze legde de klemtoon erop, dat het doel der tentoonstelling is het propageren van de idee, dat men niet in de steden moet kopen, wat ook in eigen omgeving verkrijgbaar is. Spreker schetste de totstandkoming van de tentoonstelling, en ontzenuw- de on juiste geruchten, welke in om- loop zijn. Daarna gaf hij het woord aan de burgemeester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis, die erop weés, dat eendracht sterk maakt. Deze tentoonstelling is een bewijs van de eendracht onder de plaatselijke win- keliers. Hij hoopte dat de eendracht ook na afloop der tentoonstelling zou blijven bestaan. Vervolgens ver- klaarde de burgemeester de tentoon stelling voor geopend. Inmiddels stroomde het publiek toe. Kijkers, kopers en velen die een of ander schaars artikel wilden trachten te kopen. Aan belangstelling heeft het nog niet ontbroken en vandaag, de laat- SLOCHTEREN De Sociale Verz. Cojnm. in de gemeente Slochteren vergaderde in het Hoogehuis o.l.v. de heer T. Tam minga. De heer G. Hulsing, inspec teur van het Bedrijfspensioenfonds sprak over arbeiders, die vôôr Mei a.s. 17 jaar zullen worden en over degenen, die zich nog niet voor het pensioenfonds hebben aangemeld. Besloten werd, om deze mensen nog in de gelegenheid te stellen om een formulier af te halen, opdat zt] vroegtijdig in het bezit zullen ko men van een zegelkaart, als het fonds in werking treedt. Er werden verschillende vragen gesteld en door de heer Hulsing be antwoord. Woensdag hield de afd. Slochte ren, van de Mij. tôt Nut van 't Alge- meen, een feestelijke bijeenkomst in zaal Degenhart, o.l.v. de voorz., de heer H. Duursma. Het programma werd verzorgd door het „Zuidhorns Mannenkoor". Het was een zeer af- wisselend programma van zang, to- neel en voordrachten. De gemeente Slochteren heeft van de N.V. Woldjerspoorweg maat- schappij in liquidatie te Groningen het voormalig stationsgebouw en emplacement ter grootte van plm. 2 H.A. aangekocht. SCHILDWOLDE De Rederijkerskamer „Duurs- wold", alhier, zal haar 25-jarig be staan feestelijk herdenken in een binnenkort te houden bijeenkomst waar een toneelstuk zal worden op- gevoerd, terwijl er de dag daarvoor receptie zal zijn. HELLUM Bij de Ned. Herv. Kerk, alhier. werden herkozen als ouderling de heer E. Doombos en als diaken de heer K. Noordhof. Dp de gehouden club-tentoon- stelling vanwege de Groninger Pluimvee-club behaalde de heer E- Doombos alhier met z'n witte Ameri- kaanse type leghom 2 eerste en 2 ere-prijzen, terwijl de heer L. Nan- ning, alhier, met zijn zwart Wyan- dottes 2 tweede prijzen behaalde. SIDDEBUREN Tôt onderwijzer in tijdelijke dienst aan de o.l. school te Siddebu- ren is benoemd de heer J. W. Em- mens te Appingedam. ZUIDBROEK Door de heer D. Kuipers, al hier, werd de herbouwplicht aange kocht, rustende op een perceel aan het Winschoterdiep, ten name van de heer E. Haayer. Door de afd. Zuidbroek van de Bond v. Staatspensionnering is een tweede propaganda-feestavond ge houden. Een propagandistische rede werd gehouden door burgemeester L. Steenhuis. De toneelvereniging „SIOS" voerde een tweetal toneel- stukjes op. De zaal was geheel ge- vuld. RESULTATEN MIDDENSTANDSEXAMEN ALGEMENE HANDELSKENNIS De voôr het jaar 1948 gehouden middenstands-examens ter verkrij- ging van het diploma algemene han- delskennis zijn weer achter de rug en thans zijn de resultaten bekend geworden. Van de 30.908 candidaten, weljre aan het examen deelnamen, slaàg'- den er 17.218 of wel 56 (in 1947 slaagde 54 der deelnemers). Aan 53 geslaagden met de hoogst behaalde cijfers en aan 44 van de oudst geslaagden, werd namens de minister van economische zaken een boekwerk toegezonden. Tenslotte zal aan de heer P. T. Vervoort te Ede (gld.), de bronzen legpenning van de minister van eco nomische zaken worden uitgereikt als oudste van de best geslaagden. Genoemde heer had te Amhem exa men gedaan. Als bijzonderheid kan nog worden vertmeld, dat de oudste deelnemer 68 jaar is en het diploma heeft be- haald. FEUILLETON 31) Wat had dat nu weer te beteke- nen? Was Hilde werkelijk niet thuis? Of had ze geen lust, haar man te ontmoeten en had ze een uitvlucht bedacht? „Ik zal zèlf gaan zien!" zei hij halfluid. Hij stond op en verliet de kamer. De vertrekken van zijn vrouw lagen op dezelfde verdieping. Met langzame, stevige passen liep hij door de gang. Hij klopte aan de deur van een klein salon. Toen hij geen antwoorû kreeg, duwde hij de deur open en draaide vervolgens het licht aan. Toen luisterde hij enige ogenblik- ken. Daarna klopte hij aan de bin- nendeur van Hilde's slaapkamer. Ook dit leverde geen resultaat op. Ook hier draaide hij licht aan. Hij liep dwars door de slaapkamer heen naar het boudoir. Toen hij ook daar Hilde niet kon ontdekken, bleef hij een ogenblik onbeweeglijk staan. En hij zei heel zachtjes,' maar vol woede en erger- nis: „Hilde is er werkelijk niet! Waar kan ze gebleven zijn?" Zijn blik viel op de brief, die tegen het beeldje op het kleine schrijfbu- reau stond. Hij las zijn naam er op en schrok. Met een heftige beweging nam hij de brief in handen en scheurde de enveloppe open. Hij moest gaan zitten. Met moeite wist hij zijn ergernis te bedwingen. Toen las hij: „Ik ga, Egon! Daar je denkt, dat je mij kunt dwingen, je thans nog lief te hebben, kan ik niet aanne- men, dat je er toe zult komen, de door jou gedane belofte eerlijk ge- stand te doen. Ik moet wel op deze wijze vertrekken, daar jij my niet vrijwillig wilt laten gaan. Ik kom niet meer bij jou terug. Ik geloof, dat ik zelfs mijn gevoel van dank- baarheid jegens jou totaal verloren heb. Zoek mij niet en probeer niet, mij terug te halen. Je zou dan een schandaal veroorzaken. En dit zou je je positie kosten! Ik zal aller- eerst naar Italië reizen en daar enige tijd bij mijn tante te Tivoli mijn intrek nemen. Maar lang hoop ik daar niet te blijven. Als jij toch nog toestemming geeft tôt een scheiding, bericht het dan aan mijn tante. Geldelijke steun van jou wijs ik af. Ik beschik than3 over enkele geldmiddelen voor de eerste tijd en ik zal mijn juweleri verkopen. De opbrengst zal wel zo groot zijn, dat ik er enige tijd van leven kan en ik gelegenheid heb, te trachten, mij een zelfstandig be staan te verschaffen. Je weet, dat ik nooit bovenmatige eisen aan het leven gesteld heb en dat ik heel goed de grote luxe, waarmee jij mij omgeven hebt, kan ontberen. Ik hoop van ganser harte, dat jij je standpunt tegenover mij zult herzien en dat je tôt betere inzich- ten zult komen. Hildegard." Zijne Excellentie Von Schiicking liet zijn gebalde vuist zinken. Zoiets Het is gebruikelijk dat een hooggeplaatst personage die Nederland bezoekt wordt geïnterviewd. St. Nicolaas maakt daarop geen uitzonde- ring. We hadden echter geen geduld om te wachten tôt de Bisschop voet op Nederlandse bodem gezet had, daarom heeft in een slapeloze nacht het vliegtuig van onze verbeelding ons naar Puerto de Santa Maria ge- bracht'. Een beetje bedremmeld belden wjj aan bij de witte villa waar de Sint woont. Een pikzwarte huisknccht opende de deur. „St. Nicolaas is vandaag niet te spreken voor de pers" zei hij, voordat ik wat had ge vraagd. „Een paar woorden maar," zei ik. „Onmogelijk. Vraag het mij maar, de baas is in een slechte stem- ming. Morgen gaat hij op reis naar Nederland, en vannacht is zijn pya- ma onherstelbaar gescheurd. Hij heeft geen 21 punten om een nieuwe te kopen." „Maar hij heeft toch geen pyama nodig, hij rijdt immers 's nachts over de daken." ,,'t Is alleen voor het cachet van de zaak." ..Misschien weet ik nog wel een tweede hands te koop," zei ik, „ik zal in ieder geval een advertentie in „Het Nieuwsblad" zetten. Maar ver- tel me even, wat is St. Nie. van plan aan minister Lieftinck te geven?" „Een stapel blanco belastingbiljetten." „En aan de bevolking van ons rayon?" „Een grote chocolade letter „S"." „Waarom een „S"; alleen de dorpen Sappemeer, Slochteren, Sidde- buren, Schildwolde en Scharmer beginnen toch maar met een S." „S is toch de eerste letter van samenvoeging, suffert, maar nu heb ik heus geen tijd langer." De deur ging dicht, maar even later werd zij weer geopend. De zwarte kop kwam naar buiten: „Denk erom dat aile mensen Zaterdag- avond hun schoen onder de schoorsteen zetten en een liedje zingen voordat ze naar bed gaan." Denkt U erom lezer! HET BEDROGEN BRUIDJE Een aardig meisje uit Haaksbergen zou in het huwelijk treden met een jongeman uit Zwartsluis. Het was de dag van het huwelijk, ailes was ge- ,reed voor de trouwpartij, maar de bruidegom kwam niet opdagen. Op het uur, dat het huwelijk zou wor den voltrokken ging men informe- ren. Het bleek dat de bruidegom wel uit Zwartsluis vertrokken was, en hij was ook in Enschede terecht ge- komen. Daar was hij echter op het politiebureau aangeland, waar hij een verhaal vertelde, dat hij in de trein was aangerand, beroofd en naar buiten gesmeten, van welk ver haal de politie weinig geloofde. Aan- vankelijk hield men hem vast, doch later liet men hem lopen, in verband met het op handen zijnde huwelijk. De jongeman is echter niet naar zijn ,a.s. vrouw gegaan, maar terug haar Zwartsluis. het licht is gekomen. DE BURGEMEESTER VAN DUTVEN ERNSTIG GEWOND BIJ AUTO-ONGEVAL De burgemeester van de gemeente Duiven (Gld.) de heer W. J. A. F. R. van den Clooster Baron Sloet tôt Everlo heeft te Leersum een ernstig auto-ongeval gehad, vermoedelijk doordat zijn auto slipte. De burge meester chauffeerde zelf. De auto kwam tegen een ijzeren paal langs de weg terecht. De burgemeester werd uit de auto geslingerd en is in zorgwekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis te Amerongen. MIJNDETECTOR BRACHT UITKOMST In het jaar 1942 liet een inwoner van Rotterdam, die als gevolg van de maatregelen van de bezetter moest onderduiken, een waardevolle hoe- veelheid tafelzilver begraven in het Indense bos te Doorn. Doordat een merkteken in de loop der jaren verdween, gelukte het na de bevrijding niet, de verborgen voorwerpen terug te vinden. Ten einde raad riep de eigenaar de hulp in van de commandant van de mij- nenschool te Amersfoort. Deze heeft dezer dagen de plaats, waar de verborgen schat zich moest bevinden, met behulp van een mijn- detector doen afzoeken, met het re sultaat, dat reeds na 20 minuten het tafelzilver werd opgespoord. Het bleek in enige conservenblik- ken begraven te zijn op een diepte van 35 centimeter en het bevond zich nog in goede conditie. WOUDENBERG TER VERANTWOORDING voor Amsterdainse Bijz. Gerechtshof Salaris f 17.000 per jaar plus f 10.000 representatiekosten Hendrik Jan Woudenberg stond te recht voor het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof.- Woudenberg was de man, die de vakverenigingen in.de bezettingstijd liquideerde, en leider werd van het Nederlands Arbeids- front. Op enkele punten na erkent hij de tenlastelegging. Hij heeft van de f 50 millioen, die de vakbonden bezaten 15 millioen verloren laten gaan. Hiertegen bracht Woudenberg naar voren, dat hij de finaneiële aangelegenheden door bekwame lieden heeft laten be- handelen. Uit het verhoor bleek dat Wouden berg een salaris genoot van f 17.000 per jaar, waar f 10.000 bij kwam voor representatiekosten. Verder heeft Woudenberg 4 men sen van het NW, die bij de hèer .Kupers een bespreking zouden heb ben over de Februari-staking, bij de Duitsers aangebracht. Verdachte er kent hier een misstap te hebben ge daan. Op 13 dezer zal de advocaat fiscaal, Mr. van Veen zijn eis tegen Wouden berg uitspreken. POLITIE-AGENTEN BETROKKEN BIJ SMOKKEL De hoofdstedelijke politie heeft eergisterenochtend een 28-jarige Ne derlandse matroos aangehouden, toen zijn schip de haven van Amsterdam binnenvoer, wegens smokkel van si- garetten. Hij werkte daarbij samen met twee agenten van politie, die hem hielpen de smokkelwaar aan land te brengen. Het was opgevallen dat deze agen ten, die in een andere wijk dienst doen, herhaalde malen in het haven- gebied werden aangetroffen. De interne contrôle van het politie corps had hen reeds op 24 November gearresteerd, waama deze zaak aan R.K. VOETBALVER. „KWIEK" Kwiek IPJC I Aanv. 2 uur. Kwiek IIWildervank n 12.30 uur R. Scholtens, B. Scholte Jr., A. Deiman, H. Drent, B. Deiman, N. Nagengast, N. N., N. Mulder, G. Scholte, N. N., B. Scholte Sr. Res. J 1^ fl lelcpr Kwiek II: A. Wilbrink, B Bulder, G. Scheen, H. Haverkort, J. Hart- man, A. Mulder, H. v. d. Werff, J. Koeneman, L. Mulder, A. Stokkel, P. Drent. had hij niet verwacht. Hij frommel- de Hilde's brief ineen. Toen dacht hij Ik reis haar onmiddellijk na! Maar in het volgende ogenblik dacht hij weer aan Hilde's waarschu- wing omtrent het gevaar voor zijn positie. Neen, een minister kan niet als een gewoon mens zijn weggelo- pen vrouw nazetten en een schandaal ontketenen! Von Schiicking stond op. Een ge voel van machteloze woede maakte zich van hem meester. Naar Italië wilde ze reizen! Naar haar tante: Toen drong het eensklaps tôt hem i door, dat Hilde met geen énkel woord van Pringsheim gerept had. Hij dacht even na, lachte toen hard. Hoe was het mogelijk, dat hij daar niet onmiddellijk aan gedacht had- Hilde was natuurlijk naar Prings heim gevluchtl Hy kon dit denkbeeld niet van zich zetten. Zijn gelaat nam bij tus- senpozen een donkerrode tint aan. Toen nam hij plotseling het besluit, onverwijld naar het huis van Peter Pringsheim te gaan. Hij verliet de vertrekken van zijn vrouw en snelde een ogenblik later 55 „Hier is een van de dieven," riep Rob, ter wijl hij van z'n ezel afsprong en naar de verraste Arabier toe- liep. „We hebben hem op heterdaad be- trapt." Maar als Rob gedacht had, de rover te vangen, had hij het mis. Bliksemsnel keer- de de Arabier zich om en zwaaide de leren koffer met zo'n kracht rond, dat Rob tegen de ezel van Ouwe Daan aantuimelde. reeds de trappen af naar beneden. XXI. Door de stilte van de nacht klonk de bel van de voordeur als een lang- gerekte, metaalheldere kreet. Peter Pringsheim rees in zijn stoel overeind. Reeds na weinige ogenblikken klonk de bel opnieuw. Voetstappen klonken door de gang. Johannes, de huiskncht, begaf zich naar de deur. Pringsheim duwde de handen in de zakken, terwijl hij midden in zijn grote, goed verlichtte werkkamer stond. Zijn voorhoofd vertoonde diepe rimpels. Hij hoorde spreken in de hall. De buitendeur klapte dicht. Er klonken schreden op de trap. Wie kon zich zo laat nog voor een bezoek aangemeld hebben? Peter Pringsheim gevoelde zich niet pret- tig gestemd. Er werd aan de deur geklopt. Jo hannes verscheen, een visite-kaartje in de hand. Hij gaf het Pringsheim en zei: „Minister Von Schiicking verzoekt verontschuldiging voor zijn late komst, maar hij wenste u over een zeer dringende aangelegenheid gedu- rende enkele ogenblikken te spre ken." Pringsheim knikte en legde het kaartje op de tafel neer, „Het is goed. Laat zijne Excellentie hier maar binnen." Spoedig daarop kwam de heer Von Schiicking binnen, trok de deur ach ter zich toe. Zwijgend stonden de mannen ge- durende verscheidene seconden te genover elkaar, terwijl ze elkander scherp aankeken. Toen boog Pringsheim en vroeg: „Waaraan heb ik de eer van uw bezoek te danken, excellentie?" Het gelaat van de minister nam een rode tint aan. „Durft u dat nog te vragen?" ..Natuurlijk, excellentie." Von Schiicking deed een pas naar voren, zodat hij dicht bij de ander kwam te staan. En met een van woe de en opwinding trillende stem riep hij uit: „Ik zoek Hilde, mijn vrouw!1' Pringsheim week onwillekeurig achteruit. Maar Von Schiicking volgde hem onmiddellijk en sprak op dezelfde toon verder: „Ja, ik zoek haar in uw huis, mjjn- heer Pringsheim!" Toen Pringsheim, die nog steeds niet van zijn verbazing bekomen was, niet antwoordde, schreeuwde Von Schiicking onbeheerst: „Ze is hier! Dat is mij ten duide- lijkste gebleken uit de brief, die ze in mijn huis achtergelaten heeft." Pringsheim nam zijn handen uit de zakken en vroeg met ongeveinsde belangstelling en een toenemend ge voel van bezorgdheid: „Maar excellentie, is Hilde dan niet meer thuis?" De ander lachte hem in het gezicht uit. „Komediant!" In het volgende ogenblik rukte -de minister de deur open, die toegang gaf tôt een aangrenzend vertrek. Hij liep brutaal die kamer binnen. Pringsheim leunde tegen een der wanden van zijn kamer; een gevoel van sterke vermoeidheid kwam over hem. Nu begreep hij ook, waarom Johannes onverrichter zake met de brief teruggekeerd was. Hilde was gevlucht. De minister keerde terug uit de zij- kamer. Hij haalde moeilijk adem. Kuchend bleef hij tegenover Prings heim staan en riep uit: „Wââr is ze? U wéét het! U weet het natuûrlijk! Ze is alleen bij my vandaan gegaan terwille van u! En omdat ik haar niet wilde laten gaan, is ze heimelijk vertrokken! Wil ik u eens iets zeggen: U spant met haar samen tegen mij!" Pringsheim deed een pas naar vo ren en sprak op rustige, beheerste toon: „U vergist zich opnieuw, excel lentie. Wat u mij daar zoëven mede- deelde omtrent Hilde, is voor mij geheel nieuw. En ik verwonder mij ten zeerste over het feit, dat Hilde ik bedoel uw echtgenote mij daarvan niets heeft doen weten. )Excellentie, ik smeek u, bézie dit ailes op menselijke wijze! Geef haar da vrijheid."

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2