f JANUARI 1949 PLAATSELIJK NIEUWS In de Beklaagdenbank NIEUWJAARS-ADVERTENTIE IN „HET NIEUWSBLAD" VRIJ DAG 31 DECEMBER NOORDBROEK Prijs van 1 tôt en met 4 regels i 1.50 Grotere advertenties worden berekend naar12 cent p. m.m. Door ALLE BEZORGERS van dit blad worden de advertenties zonder prijsverhoging aangenomen ONS ADRES. Het komt herhaaldelijk voor, dat brieven on juist worden geadresseerd. îa verband daarmede wij zen wij erop zulks om vertraging te voorkomen dat aile corresponden- tie dient te worden ge richt aan „HET NIEUWSBLAD", Hoofdstraat 6, Hoogezand. SAPPEMEER Zondagmiddag werd in het café Vroom een St. Nicolaasfeest gehou- den voor de kinderen van leden van de Ned. Vrouwenbeweging, waarby de Sint en zjjn knecht als gasten aan wezig waren. De kinderen werden getracteerd en kregen allen een ge- schenk. Zondag kwam de jeugdige J. H. op het Sportterrein te Sappemeer zo- danig te vallen, dat hij het sleutel- been scheurde. Zaterdagmiddag heeft bjj het station Sappemeer Oost een ongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. In een coupé van een uit de rich- ting Zuidbroek komende trein zat Mevr. StevensHuttinga uit Stads- kanaal, met drie jeugdige kinderen. Eén van de kinderen had zij op schoot, terwijl de beide anderen in de coupé speelden. Spelenderwijs hebben de kinderen blijkbaar onge- merkt aan het slot van het portier gemorreld, met als gevolg, dat de deur openschoot. De vier jarige Antje viel naar buiten. Het is een gelukkige omstandig- heid, dat de trein reeds vaart gemin- derd had om bij het station Sappê- meer-Oost te stoppen. Daardoor is het ongeluk betrekkelijk goed afge lopen. Hët kind werd aan de lip ge- wond, bekwam een buil en kreeg lichte kneuzingen aan de benen. Dezer dagen gaf de heer J. IJlst van Groningen met zijn medewer- ker, de heer Klein een demonstratie in het glasblazen voor leerlingen van verschillende scholen dezer gemeen- te. Op bevattelijke wijze werd de techniek van de uitermate kunstzin- nige prestaties van het glasblazen verklaard en toegelicht. Zaterdag en Zondag is in het Parkhotel een tentoonstelling gehou- den, welke is georganiseerd door de Pluimvee en Konijnen Fokkers Ver. „HoogezandSappemeer". Zaterdag middag om 2 uur had de opening laats door de burgemeester, de heer W. Stronkhorst. Nadat deze het openingswoord had uitgeSproken, voerde de voorzitter van de vereni- ging, de heer J. W. Koeneman het woord. Ten slotte sprak een afge- vaardigde van de Prov. Raad van Be- heer nog enkele woorden. Hoofdprijzen werden o.a. gewonnen door: Pluimvee: W. Luppes, Winschoten (Beker) J. Post, Westerlee (verzil- verde lauwerkrans) W. Luppes, Win schoten (Lauwertak); Jac. Gerringa Hzn., Nw, Pekela (verzilverde mé daillé); W. Luppes, Winschoten (ver zilverde médaillé) J. Gerringa, Nw. Pekela (verzilverde médaillé); en M. v. d. Wielen, Sloten (Fr.) (verzil verde draagmedaille). Konijnen: Joh. Kapma, Haren (Be ker en verzilverde lauwerkrans) G. Pals Groningen (Lauwertak en verzilverde médaillé); R. Wieringa, Sappemeer (Lauwertak en verzilver de médaillé); J. Tonkens, Sappemeer (Lauwertak en verzilverde draagme daille); L. Pijl, Groningen (Verzil verde médaillé en verzilverde draag medaille); G. Pots, Groningen (Ver zilverde médaillé); F. Tombrock, Ste- dum (verzilverde draagmedaille) H. J. van Dijken, Groningen (verzil verde draagmedaille); J. J. H. Sche- ringa, Hoogezand (verzilverde draag medaille) en G. F. Veen, Kolham (verzilverde draagmedaille). Postduiven: H. de Jong, Groningen (beker, verzilverde lauwerkrans en 3 médaillés; J. Woldering, Sappemeer (verzilverde draagmedaille en 2 mé daillés); H. H. Bos, Uithuizen (Verz. Draagmedaille en een médaillé); L. Andries, Groningen (médaillé); H.; Seif, Sappemeer (médaillé); W. K. Limberger, Sappemeer (2 médaillés). In verband met de brand welke, vorige Woensdag bij de Fa. Koene-; man en Zonen te Sappemeer heeft1 gewoed, en het verslag, dat wlj daarover publiceerden, waarin ge- meld werd dat, nadat verschillende telefoongesprekken waren gevoerd, de brandweer werd gealarmeerd, wijst de Fa. Koeneman erop, dat op de buitenzijde van het telefoonboek- je is vermeld, dat bij brand in Hoo gezand no. 1 en bij brand in Sappe meer 210 moet worden aangevraagd. Zij heeft derhalve 210 aangevraagd. Voor de goede orde wijzen wij er nogmaals op, dat bij brand in Hoogezand of Sappemeer, dit moet worden opgegeven aan de telefooncentrale, die voor alarmering van de brand weer zal zorgen. HOOGEZAND In verband met frauduleus slachten van schapen, meerdere mâ- len gepleegd is door de politie aan- gehouden J. K. Kielwindeweer, en wegens het kopen, vervoeren en af- leveren van het vleès E. N. Maandag zijn beiden voor de officier van jus tifie te Groningen geleid. J. K. is vastgehouden. L. H. te Hoogezand is Zaterdag aangehouden wegens diverse door hem gepleegde diefstallen. Gisteren is hij voor de officier van justifie te Groningen geleid. Door deze aanhbuding zijn vrijwel aile in Hoogezand gepleegde kleine diefstallen tôt oplossing gekomen. Zaterdag a.s. zal een plaatselijk bedrijf zijn 25-jarig jubileum vieren. Het is de Schoenklompenfabriek van de Fa. Overzet aan de Meint Venin- gastraat, alhier. Voor de betrekking van adj.- directeur van het Internaat van het Inst. Hommes zijn 95 sollicitatiea binnengekomen. De constructie van de onder- bouw van de Finse school is onder- hands gegund aan de heren A. de Jong en A. Smid te Veendam. De buurtver. Kalkwijk-Beneden had voor kinderen van leden een St. Nicolaasfeest georganiseerd in het café Meijer, hetwelk als geslaagd moet worden beschouwd. Vanzelfsprekend waren de Sint en zijn knecht aanwezig. Door de plaatselijke fotoclub „De Zoeker" is een expositie georga niseerd bij de drukkerij M. A. Bouw- man, alhier. Het werk van leden van de vereniging is tentoongesteld o.a. in de étalagé. Een bloemenzaak pleegt een compositie van kleur en fleur te zijn. Paarvoor zorgen de bloemen zelf. Maar wat is een parel gevat in JJzerT Om tôt zijn recht te komen moet een parel in goud gevat zijn. Van dàt denkbeeld is de heer wiltjer uitge- gaan toen hij zijn zaak onder handen heeft laten nemen. De bloemenhan- del van de heer Wiltjer was reeds een zaak, die er zijn mocht, en thans, nu het gehele intérieur volgens plan- nen van de architect E. Wiersema ia vernieuwd en verfraaid, kan de zaak een vergelijking met de beste zaken van ons land doorstaan. De winkel is ruim geworden, en versierd met mooi smeedwerk, terwijl een binderij en magazjjn bij de winkel is gemaakt Het geheel is fraai en doelmatig. Na 8 weken is de verbouwing ge- reed gekomen. Morgenmiddag zal de gemetamorphoseerde zaak heropend worden. Velen zullen zeker een kijkje gaan nemen in de bloemenhandel aan de Hoofdstraat. Op het concours van het Rede- rijkers Verbond „01dambt en Wes- terwolde" gehouden te Winschoten werd de eerste prijs in de toneelwed- strijd behaald door de kamer ,,Woco' te Oostwold. Aan de heer Plinsinga, alhier, die als oud-lid van deze ka mer aan de wedstrijd deelnam, ver- kreeg de personele prijs voor de best gespeelde herenrol. De heer H. Klein, Singel, alhier won de tweede prijs in de St. Nico- laas-Radio-prijsvraag. Deze prijs houdt in een reis van een week naar Ierland. De Buurtver. „Parallelweg" had een bijeenkomst georganiseerd in het hôtel Groeneveld bij de Veiling. Het Triangel ensemble en prof. Hakanint verleenden medewerking. KROPSWOLDE Door de buurtvereniging „West- Eind", alhier, was een St. Nicolaas feest georganiseerd voor kindererj, bij welk feest de Sint en zijn knecht de gasten waren. Niet alleen de kin deren, maar ook de ouderen zongen Sinterklaas toe, waarna deze diep^in zijn zak tastte, zodat allen verschil lende geschenken ontvingen. FOXHOL De Biljartclub „Foxhol" heeft een feestavond georganiseerd in het café Ter Veer. De muziek werd ver- zorgd door de clubgenoot H. J. Teu- ben. Prof. Hakanini verleende mede werking. WESTERBROEK Zaterdagmorgen werd bij de werf van de N.V. E. J. Smit en Zn. te water gelaten de 670 ton metende coaster „Toni". Het schip is van het Raised Quaterdeck-type en werd ge- bouwd voor Mr. F. J. de Kok te 's-Gravenhage. De afmetingen zijn 47 x 8.30 x 3.50/4.55 meter. De kiel werd gelegd voor een 750 ton metend schip voor rekening van de fa. Van Leeuwen Boomkamp te Amsterdam. Dezelfde dag maakte het 670 ton metende, en op dezelfde werf ge- bouwde schip „Westereems" een proefvaart. Het juiste gewicht van de alhier in de toren van de Ned. Herv. Kerk aangebrachtte luidklok bedraagt 3.14 kg. Vrijdagavond a.s. om 7.30 uur, zal in een bijzondere samenkomst dqge klok worden overgedragen aan de kerkvoogden. In een vergadering van ingeîan- den van de Zuidermadepolder, werd het bestuur gemachtigd een lening aan te gaan van f 4500, met een looptijd van 10 jaar. Het geld is hp- stemd voor herstelwerkzaamheden aan de brug over het Winsclioterdiep. A Zaterdag heeft in de Nevelslaan een aanrijding plaats gehad tussen een bestelauto van de Cooperatie en een luxe auto. Er ontstond enige ma- teriële schade. De politie heeft de zaak in onderzoek. NOORDDIJK Het onlangs opgerichtte Comité voor Gezinszorg bestaat uit Mevr. Sikma, Euvelgunne, J. Oomkes, Wa- terhuizen, K. Roona, Ruischerbrug, J. Rozema, Engelbert en A. Ritsema, Middelbert. Op de Postspaarbank werd over de maand November ingelegd f 1400 ,en terugbetaald f 1525.11. Op de voordracht voor de te En gelbert te benoemen onderwijzer zijn vier namen geplaatst (alphabetisch,) J. Bomert, Dwingelo; P. Cley, Spijk, H. Lubbers, Oranjewoud en H. J. Veen te Winschoten. OOSTERHOOGEBRUG De voerman van Makken, diei met een paard in de richting van Groningen liep werd door een luxe wagen, bestuurd door de heer P. de J. van Zuidhorn, aangereden. Dr. Anderson constateerde een beçn- breuk. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Groningen overge- bracht. In café Westerhof had de jaarlijk- se feestavond plaats voor leden van de pl. afd. van de Bond v. Staatspen-, sionnering „O.V.S," voerde enige to- neelstukken op en de heer D. Wol- dendorp hield een propaganda-rede- voering. In café Tuinema had Zaterdag- avond de verloting plaats van de Vereniging v. Volksvermaken en Vreemdelingenverkeer. De eerste drie prijzen vielen op de nummers .217, 331 en 1024. HARKSTEDE Mej. S. Venema, alhier, slaagde te Groningen voor het examen rechtsgèleerdheid. SLOCHTEREN De Ned. Herv. Jeugdverenigingen n.l. de Jongelingsver. „Timotheus" en de Meisjesver. „Dient den Heer", herdachten Zondag hun 50-jarig be- staan. In een herdenkingsdienst welke werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk traden als sprekers op Ds. Vermeer van Slochteren en Ds. .Alkema van Kropswolde. Ter afwis- seling zongen enkele leden van de Meisjesver. enige liederen met orgel- begeleiding van de organist de heer H. Bakker. De kerk was matig bezet. In zaal Degenhart gaf Rabindra, Zaterdag een voorstelling. De publie- ke belangstelling was dermate dat eerst werd overwogen de voorstel ling niet te laten doorgaan. Niette- genstaande deze slechte belangstel ling werkte Rabindra zijn program ma op vlotte wijze met veel succès aî De heren J. ter Veer en W Eisseler kochten een perceel bouw- terrein aan de Knijpslaan. Verkoper was de heer W. Burema te Zuid- broek. Voor de betrekking van Gem. Architect is door B. en W. de volgen- de vcordracht opgemaakt: 1. G. J. Hoftink Jr., Soesterberg; 2. R. L. Bloembergen, Havelte en 3. F. T. Boersma te Gouda. HELLUM Eén dezer dagen vierde de heer H. H. de Haan van Hélium zijn 80e verjaardag. De heer de Haan was met een onderbreking van 4 jaar in de jaren 1905—1940 lid van de Pro vinciale Staten van Groningen en van 1923 tôt 1927 lid van Gedepu- teerde Staten. Bovendien was de heer de Haan wethouder van Sloch teren en bestuurslid van vele instel- lingen en organisaties. De heer de Haan is nog steeds zeer actief. Zo is hij o.a. nog steeds voor zitter van de Coôp. Aardappelmeel- fabriek „De Woudbloem" en van het Plaatselijk Nut SIDDEBUREN Ds. T. W. Dekker te De Cocks- dorp (Texel) heeft bedankt voor de toezegging van beroep. De heer J. K. Wierenga, arts, alhier, werd benoemd tôt kerkvoogd in plaats van de afgetreden kerk voogd, de heer E. van Delden. De ijsvereniging vergaderde in het café Griever. Uit het jaarverslag bleek, dat er een batig saldo was. De te organiseren wedstrijden voor le den en voor schoolkinderen werden besproken. ZUIDBROEK In een hedenavond te houden vergadering van de Gemeenteraad zal o.m. worden behandeld een voor- stel van het Gemeentebestuur tôt re- organisatie van het Burgerlijk Arm- bestuur in de vorm van Maatschap- pelijk Hulpbetoon. Voorts staat er op de agenda een voorstel tôt toetre- ding tôt de centrale keuringsdienst bevattende de gemeenten Hooge zand, Sappemeer, Slochteren, Noord- en Zuidbroek. De begroting zal worden behandeld. In het hôtel Dost had de kaart- club „Ons Genoegen" haar 2e gezel- lige avond gelogeerd. Aan de jas- wedstrijd namen 24 heren deel. Er waren 12 prijzen, en een attractie- prijs voor degene die de minste pun- ten behaalde. Uitslag: 1. J. ten Cate met 5348 pt.; 2. S. Veldman 5208 pt- en 3. A. ten Cate Jr. 5096 pt. Attrac- tieprijs 4173 pt. „Ons Genoegen." zal dit jaar nog twee wedstrijden uit- schrijven. Van de goederentrein, komende uit Groningen en rijdende in de rich ting van Nieuwe Schans, zijn Dins- dagmorgen om 7 uur bij het passe- ren van het station Zuidbroek enige wagens uit de rails gelopen, tenge- volge waarvan materiële schade ont stond. De oorzaak van het gebeurde is niet bekend. Voor zover kon wor den nagegaan lagen aile wissels goed. Het personenvervoer ondervond geeri vertraging. Het St. Nicolaasfeest georgani seerd door de diverse ouder-commis- sles 1s uitstekend geslaagd. Maandag- morgen arrlveerde de Sint aan de school Heiligelaan, terwijl Maandag- middag de lagere school aan het Win- schoterdiep met een bezoek werd ver- eerd. De kinderen werden rijkelflk op versnaperingen getracteerd en ont vingen cadeaux. -MUNTENDAM De Bond v. Plattelandsvrouwen belegde een St. Nicolaasbijeenkomst in het hôtel „De Munte". De Sint en zijn knecht waren aanwezig en zij gaven allen een geschenk, aangebo- den met een pluimpje of een répri mandé. Sint Nicolaas en zijn knecht hebben een bezoek gebracht aan de Openbare Lagere school, bovendien bezochten zij de School met de Bijbel. De heer Lever, alhier, gaf ter gelegenheid van de „Wilwin" te Wil- dervank aldaar een demonstratie in de knipkunst. Door het passeren van enige wipkarren geraakte de vrachtauto van de groentehandelaar W. Ploeger van Tripscompagnie vast in de zach- te berm van de weg. Met behulp van een tractor werd de auto weer los- .gemaakt. GRONINGEN Maandagmorgen reed tengevol- :e van de gladheid van de weg, na oor een autobus te zijn weggedrukt, een luxe auto, bestuurd door de heer H, A. uit Wildervank, nabiJ het Woldjerspoor, in het Winschoterdiep. De drie inzittenden t.w. een dame en twee heren, kwamen met de schrlk vrij. Van de Scheepswerf j.Hoornsche Diep", eig. J. H. Bodewes, alhier is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten de Elevatorbak „Sardac", waar\'an de afmetingen zijn 38.50 x 5 x 2.20 m. Deze bak ia de eerste welke op deze werf voor Franse re kening wordt gebouwd. Het tweede vaartuig staat zo goed als geheel ln platen, terwijl op de vrij gekomen plaats de kiel is gelegd voor een derde. FRAUDERENDE BOEKHOUDER Door valsheid in geschrifte en het veranderen van bankgirobiljetten wist de 32-jarige Haagse boekhouder H. A. van D. zich in het tijdvak van September tôt November van dit jaar een bedrag van f 67.250.toe te eigenen van de stichting waar hij werkzaam was. Van dit geld kocht hij een Chevrolet f 13.000 en een radiotoestel voor een bedrag van f 1500. Na deze transacties leek het hem beter naar Noorwegen uit te wijken. Op 1 December keerde hij terug naar Nederland, verkocht zijn Chevrolet en kocht er een andere wa'gen voor in de plaats. De politie kwam hem op het spoor en toen van D. wederom naar Noorwegen de wijk wilde nemen werd hij door Haagse recherche te Bentheim in Duitsland aangehouden en door de Britse be- zettingsautoriteiten aan de Neder- landse politie uitgeleverd. f 30.000 kon aan de stichting worden terug- gegeven. De beide wagens en het ra diotoestel konden in beslag worden genomen. VALSE HONDERD GULDEN BIL.TETTEN In Zeeland zijn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Zo- wel op Walcheren als in Zeeuws- Vlaanderen is een aantal biljetten door de politie in beslag genomen- Een persoon, die een vais biljet ont- vangen en weer uitgegeven had, ter wijl hij wist, dat het vais was, is ge- arrGstG6rd. De valse biljetten zijn een vrU goede imitatie en bij een oppervlak- kige beschouwing moeilijk van echte te onderscheiden. De handtekening van de président van de Nederlandse bank staat echter iets hoger en het watermerk is onduidelijk. Voorts zouden de woorden „De Nederland- sche Bank" die aan de voorzijde op het middengedeelte van de echte bil jetten voorkomen en die met het blote oog moeilijk te zien zijn, op de valse ontbreken. De rijkspolitie stelt in deze verval- singsaffaire een uitgebreid onder zoek in. OUDHEIDKUNDIGE ONDERZOEKINGEN IN HEUSDEN In Heusden lag sedert 1824 een on- bebouwde vlakte tegen de wallen aan, het burchtplein geheten. Hierop had eens "t kasteel van Heusden ge- staan. Nadat dit terrein een exercitie- veld voor het garnizoen was geweest en nadat ook het trammetje verdwe- nen was, werd het weiland. Daar oude namen hardnekkig zijn, bleef het weiland steedà het burchtplein heten. Niemand dacht echter, dat er van het oude kasteel en zijn bijge- bouwen nog iets onder de grasmat verborgen zou kunnen zijn. De tijd kwam, waarop Heusden naar grond zocht voor woningbouw. Het burchtplein werd in het uitbrei- dingsplan opgenomen en er werd onder meer een kerk geprojecteerd. Toen kwam het moment, waarop de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek onder leiding van Prof. Dr. A. E. van Giffen zich voor de zaak ging interesseren. Omdat de kerkbouw al zo vlak voor de deur stond, werd ondanks het ongunstig jaargetijde een onderzoek aangevan- gen, een onderzoek, dat al weer enige tijd aan de gang is. De resultaten waren zeer belang- wekkend. Gebleken is dan dat tôt nu toe blootgelegde complex de voorburcht van het kasteel heeft uit- gemaakt. Het hoofdkasteel moet dus nog ontdekt worden. De plaats daar- van is zelfs nog niet precies vastge- steld. Bjj de jaarwisseling kan men zijn Cliëntèle, Kennissen en Vrienden het eenvoudigste de voorspoedige wensen aanbieden door middel van een De Nieuwjaars-advertenties zullen worden opgenomen voor zover de ruimte dit toelaat in het nummer van Wegens de beperkte ruimte wordt men verzocht de NIEUWJAARS-ADVERTENTIES zo vroegtijdlg moge- lt)k op te geven daar men dan verzekerd kan zijn dat deze geplaatst worden in het nummer van 31 Dec. Uitgebreide Nieuwjaars-Advertenties moeten zo spoedig mogeljjk worden ingezonden om teleurstelling te voor komen. Bij zonder Gerechtshof Groningen Maandag werd de zaak tegen de schrik van de Veenkoloniën, Johan Alssema uit Stadskanaal voortgezet De belangstelling was 20 groot, dat iemand bezwijmde. Deze zaak werd op verzoek van beklaagde aangehouden, omdat hij nog getuigen décharge wilde op- roepen. Op zijn verzoek werden er 9 opgeroepen, waarvan echter maar 6 aanwezig waren. Tijdens het getuigenverhoor begint Alssema weer te zeuren over de mis- handelingen welke hem zouden zijn aangedaan door de verbaliserend po- litieman B. Dit is echter door deze politieman en de oud-chef veldwach- ter van Hoogezand weerlegd. Verdachte wil weer uitstel, hij wil nieuwe getuigen décharge oproe- pen, maar de président zegt, dat het spelletje nu mooi genoeg is geweest. Als hij beklaagde verwijt, dat hij niet het minste berouw toont, zet de verdachte nogmaals zijn grote bek open, en laat horen hoe brutaal hij kan zijn. De advocaat fiscaal achtte het ten laste gelegde bewezen. Hij oordeelde, dat Alssema blijk gegeven heeft van een „buitengewoon grote misdadig- heid". Hij eiste de doodstraf. De ad vocaat vroeg om een psychiatrisch onderzoek. Het Hof stelde de zaak in handen van de raadsheer commissaris, daar het een psychiatrisch onderzoek wenselijk acht. A In de namiddag kwam aan de orde de zaak tegen de voormalige luite- nant-kolonel, stafchef der" Neder landse staatspolitie IJnto de Boer te Nijmegen. Hem werd ten laste ge legd in 1943 als waarnemende poli- tie-president in de provincie Gronin gen te hebben laten arresteren de wachtmeesters der maréchaussée A. Fokkens, J. L. de Gee, J. Zuidema, J. G. Zondervan en A. Arp te Gro ningen. Deze politiemannen hebben ruchtbaarheid gegeven aan een ge- heipi schrijven van de B-, waarin deze razzia's in de stad Groningen aankondigde. Nu hun arrestatie wer den zij overgebracht naar het Duitse concentratiekamp Vught en aldaar van het leven beroofd. Toen in Maart 1943 elf politiearnb- tenaren der maréchaussée brigade Grootegast, weigerden Joden te ar resteren, liet verdachte deze mannen bij zich roepen en trachtte hen een andere mening op te dringen. De po- litieambtenaren bleven echter op hun standpunt staan en weigerden Joden te arresteren. Verdachte heeft deze politiemannen toen aan de Duitsers overgeleverd, waarna zij naar het concentratiekamp te Dachau werden overgebracht. Eén van hen, wachtmeester Boonstra, kwam hier- bij om het leven. Voorts liet verdachte politieman nen arresteren die zich om princi- piële redenen wensten te onttrekken aan het uitvoeren van de door Duitse bezettende macht gegeven voor- schriften, gericht tegen de Neder- landers. Hij trachtte voorts een na- tionaal-socialistische geest onder de politiemannen te kweken door mid,- ADVERTENTIE I.M. NACHTEN VAN LÏJDEN, JAREN VAN LEED DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheuma- tische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uit komst. De zes minérale zouten waar uit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een welda- dig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tôt krachtiger werking; onzui- verheden in het bloed worden afge- voerd, in plaats van zich vast te zet- ten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheuma- tieklijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopen- de pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. BRAND IN BEDDENMAKERIJ Gisterenmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken op de tweede etage van een beddenmakerij, geves- tigd aan het Singel te Amsterdam. De brand, door onbekende oorzaak ontstaan in een voorraad kapok, greep snel om zich heen. De brand weer rukte met vrij groot materiaal uit. De brand is overgeslagen naar de derde etage. ZEVEN INDONESISCHE VROUWEN VERDRONKEN Zaterdag is in de Kali Tjidadane nabij Teloeknaga een prauw met ze- ven Indonesische vrouwen omgesla- gen, die allen verdronken. De prauw was reeds los van de wal, toen drie vrouwen, die nog meewilden, in de prauw sprongen, die toen omkantel- de. De stoffelijke resten van zes vrouwen zijn geborgen. Naar de ze- vende wordt nog gezocht. AARDBEVÏNG IN AMERIKA Een aardbeving heeft de Zuid- Westhoek van Noord-Amerika ge- teisterd. Uit Los Angeles wordt ge- meld, dat zich daar geen ongelukken hebben voorgedaan. Juist toen een menigte van ongeveer 100.000 men- sen, die een rugby-wedstrijd hadden bezocht, huiswaarts keerde, was de aardbeving merkbaar. Er ontstond geen paniek. In Mexico waren de gevolgen ern- stiger. Daar werd een strafkolonie geheel verwoest, tengevolge waar van vele personen werden gewond en anderen gedood. De staat Californië, die in het Zuid-Westen van de Verenigde Sta ten ligt, ligt in een van 's werelds grootste aardschok-centra. De hoofdstad, San Francisco, werd op 21 April 1906 door een aardschok geteisterd, tengevolge waarvan brand ontstond, welke 3 dagen aanhield. Het gehele centrum van de stad, ter grote van 4 vierkante mijlen, werd toen verwoest en 500 personen von- den de dood, del van lectuur en kameraadachaps- avonden, Ter zitting beweerde verdachte thans, dat hij getracht had de Ne derlandse politie te handhaven. Hij had met z}jn handelwijze de beste bedoelingen voor ogen gehad. Voor ztfn optreden te Nijmegen werd hij onlangs veroordeeld tôt 5 jaar ge- vangenisstraf. De advocaat-fiscaal bij de Groninger Kamer achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en eiste na een uitvoerig requisitoir 10 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten. Verdachte's raadsman Mr. F. F. van Ravensway uit Utrecht pleitte clementie. DRAMA DAT ZICH IN 1947 TE ROTTERDAM AFSPEELDE thans in hoger beroep behandeld Eind 1947 werd de kellner K. B., die 20 glazen jenever gedronken had, thuisgebracht. Toen een vriend hem kwam bezoeken, nam hij een revol ver uit een kast en schoot de vriend neer. Gewapend met de revolver ging B. het huis uit. Zijn poging om zich meester te maken van een vracht auto mislukte, omdat de chauffeur bij het verlaten van de cabine het contactsleuteltje had meegenomen. B. schoot op hem, doch miste, Ver- volgens beide hij ergens aan. Een 80- jarige dame opende de deur, doch toen zij B. zag binnendringen begon zij te gillen. B. schoot op haar, miste, en sloeg haar vervolgens de schedel in met de kolf van de revolver. Toen een buurvrouw kwam informeren naar het lawaai, dwong B. een bij de oude vrouw wonend meisje onder bedreiging met zijn revolver te zeg- fen, dat er niets bijzonders aan' de and was. B. verstopte zijn pistool en meldde zich bij de politie. De Rotterdamse Rechtbank veroordeelde hem tôt 8 jaar. In hoger beroep behandeld door het Gerechtshof te Den Haag luidde de eis 6 jaar en ter beschikkingstël- ling. De uitspraak volgt op 20 dezer. TRAM IN BOTSING MET VRACHTWAGEN Gisterenochtend is de tram van de N.Z.H., welke om 10.40 uur uit Den Haag naar Leiden vertrok, bij de halte Rozenrust onder Leidsendam in botsing gekomen met een vracht auto, die vanaf een langs de tram- baan gelegen boerderij de rails wil de oversteken. De bestuurder van de vrachtauto, de heer Remmerswaal uit Leidsendam, werd op slag gedood De auto werd totaal vernield, terwijl de tram aan de voorzijde werd be- schadigd. Het tramverkeer naar en van Den Haag werd geruime tijd gestagneerd. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW De voorbereidende werkzaamheden in de provincie Groningen practisch voltooid. Naar wij vernemen, zal ter afslui- ting van de voorbereidende werk zaamheden de arbeiders in de pro vincie Groningen, die tôt dusver ver- zuimd hebben, zich bij de plaatselij ke sociale verzekeringscommissies op te geven, nogmaals de gelegenheid worden geboden zulks te doen, ten- einde te kunnen zorgdragen, dat iedere arbeider straks tijdig in het bezit kan worden gesteld van een premiekaart. Voornamelijk gaat het hier nog om een kleine groep van seizoenarbei- ders, oogstvoorzieningarbeiders, aie slechts gedurende bepaalde perioden per jaar in de landbouw werkzaam zijn. Ook deze arbeiders en hier blijkt nogal veel misverstand over te bestaan zullen gedurende de tijd, dat zij in het landbouwbedrijf wer- ken onder de landbouwpensioenrege- ling vallen; vandaar dat het noodza- kelijk is, dat zij zich eveneens bij de sociale verzekeringscommissie in hun plaats van inwoning aanmelden. De bedrijfspensioenregeling voor het landbouwbedrijf strekt zich dus niet alleen uit over de werkelijke landarbeiders, doch omvat verder een ieder die, al is het dan ook voor enkele dagen of weken, in het land bouwbedrijf arbeid verricht. Hetzelf- de geldt voor de arbeiders uit het tuinbouwbedrijf. Het wetsontwerp tôt instelling van Bedrtjfspensloenfondsen is reeds ge ruime tijd geleden bij de Tweede Ka mer ingediend, waarvan de behande- ling nu binnenkort valt te verwach- ten. Het zal dan ook wel niet zo lang meer duren, dat aan het Bedrijfspen- sioenfonds voor de landbouw eenwet- telijke grondslag wordt gegeven. Dan zal met de premie-betaling, welke ver- plicht is, kunnen worden begonnen, terwijl dan tevens een aanvang kan worden gemaakt met het geven van uitkeringen aan degenen, die sinds 1 Mei 1947 op grond van de bepalingen hierop reeds aanspraak kunnen laten gelden. De bedrijfspensioenregeling ls een eigen voorziening van het bedrijfsle- ven. De arbeiders, die hieraan deel- nemen, zullen t.z.t. evengoed worden betrokken ln de voorzieningen, die de Overheid eventueel zal treffen met betrekking tôt de oude dag, evenals dit thans ook het geval ls.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2