Bestrijding van Parasieten en Zwammen HSCI Achilles H. WILTJER |Harm Schaaphok Fa. W. HOEPMAN en Zonen logarts Dr. K. DOS Riabcaap Haaçf,efrancL Heropenen wij „Ârenon" Radio Roter-tableiten Rennie-tabletten Levertraan Voor ons magazijn bekwaam Autoschilder Carrosseriebouwer Vrijdag GEEN spreekuur Toneelver. „Uitspanning" het Café Tuinema Zonsondergang een II. Jongeman> Het lied van Bernadette. Donderdagmiddag 2 uur FRUITTEELT. Een niet-roker over rokers. Het gebeurde in de Gotthard-Sneltrein. Fincmciën en Economie. VE1LINGVEREEN. H.—S. Veemarkt Groningen, Overzicht Veemarkt. Extra Kaas met Kersfmls. Graanmarkt Groningen. Overzicht Graanmarkt. Verenïgïngsmededelïngen. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de geboorte van ons Zoon- tje en Broertje Sappemeer, 5 Dec. 1948. A. Topper. O. Topper-van Wijk. Jacob. Tijd. St. Jozef-Stichting, Katner 5. Verloofd Remma A. Smit en Sijtse H. Oiezen Hoogezand, 18 Dec. '48. Kerkstraat 43. Muntendam, Loeg B 15. Thuis van 4—5.30 uur. '48 hopen onze Patroons de heer F. OVERZET en de heer H. OVERZET het feit ter herdenken, dat hun bedrijf 25 jaar geleden werd opgericht. Het gez. Personeel Schoenk lotnpenfabriek Fa. OVERZET <S Zn., Hoogszand. Onze hartelijke dank voor de zeT veieblijken van bel-:;gstelling bij ons 12'/ jarig Huwelijks- î^est ondervonden. Hoogezand, Nov. 1948. Spoorstraat 52. M. Tllinan. Aaltje Heeringa, in de ouderdom v. 62 jaar. Hoogezand, 6 Dec. 1948. Kalkwijk West 7. Ubbo Emmiussingel 19 GRONINGEN. Spaarbank laatste zitting in 1948 op Woensdag 15 Dec van 2 tôt 4 uur. Heropening in '49 wordt nog nader bekend ge maakt. BROEKEMA W Administrateur Telefoon 52 Uitvoering te Engelbert. Aanvang 7.30 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Bespreekt Uw plaatsen. Een eresaluut aan de helden, die in de koloniën het hoofd bieden aan de gevaren van velerlei aard Bezoekt Zondag 12 December Aanvang 2.30 uur. Entrée als gewoon Vanaf HEDEN is de toegangsweg naar het Sport park in de Parkstraat GESLOTEN. Toegang voortaan uitsluitend langs de de Slochterstraat. Verhuisd NAAR Spoorstraat25 Mej. Stenhuis, Tjfman-de Rook jCoupeuse Zuidbroek. onze geheel gem oder nisee rde Zaak 't Is een weelde van kleur en geur. Door een nieuwe overzichtelijke opstelling is U in staat op Uw gemak een keus te doen uit vele soorten Planten, Bloemstukken, Vazen, enz., enz Deze praçhtige FA- BRIEKS-apparaten uit geschikt voor iedere gelegenheid. beperkte voorraad ELKE KLAN7 die een leverbaar. Zeer coulante garanties. Lage prijzen; Tevens 1e kwaliteit STOFZUIGERS uit voorraad leverbaar. Rijwielen-en Radiohandel J. DRENTH Anode baterijen, steeds vers bedrag van f 3 besteedtgeven wij ter ere van dit feit een mooie Verjaardagkalender CADEAU ï3£o~em£nmxiçi,atyij,ti Hooîdstraat 71 Telefoon 146 HOOGEZAND UW DROGIST Ass.-Apotheker hoek Slochterstr 's Woensdags-middags zijn we GESLOTEN! vragen wij die zelfstandig kan werken. GROSSIERS IN SUIKERWERKEN HOOGEZAND N.V. Gado vraagt alleszins en standplaats Hoogezand. Schriftelijke soll. aan afd. Personeelszaken N.V. GADO HOOGEZAND. ONS ADRES. .t komt herhaaldel: Zoals in ons vorig nummer ver-i meld, heeft Ir. Brugmans, Rijks tuin-j bouw consulent één dezer da-j gen op uitnodiging van de afd. Veenkoloniën van de Ned. Fruitte- lers Organisatie een lezing gehouden, getiteld: Parasieten en zwammen in de fruitteelt en de nieuwste bestrfj- dingsmiddelen daartegen. De spreker merkte op dat vroeger de fabrikanten vry waren aile bestrijdingsmiddelen, die door hen werden vervaardigd op de markt te brengen. Het is te begrij- pen, dat daardoor een wantoestand ontstond, waartegen moest worden opgetreden. Er is toen een wettelijke bepaling in het leven geroepen, krachtens welke aile bespuitingsmid- delen, voor ze op de markt gebracht mochten worden, eerst beproefd dienden te worden door de Planten- ziektekundige Dienst, zodat selectie kan worden toegepast. Van de plm. 800 nieuwe middelen, welke per jaar worden aangeboden komen ongeveer 160 in de handel. Maar ondanks deze selectie blijft het aantal merken van middelen dat verkrijgbaar is groot, veel te groot. De spreker stond vervolgens stil bij enkele middelen van de nieuwere soorten D.D.T. is geen Amerikaanse vin- ding, zoals velen veronderstellen Het preparaat werd het eerst bereid in Zwitserland, door Dr. Paul Muller uit Bazel, die daarvoor de Nobelprijs verwierf. De Zwitsers noemden de stof Geserol, de Amerikanen maak- ten er D.D.T. van. D.D.T. heeft goede diensten bewe- zen bij de bestrijding van appelbloe- semsnuitkever. Een nadeel is, dat het spint bevordert, omdat het de na- tuurlijke vijand van de spintmijt, de roofmijt, vemietigt. 666-preparaten hebben een sterke insectendodende werking, en worden toegepast bij de bestrijding van de zaagwesp. Ir. Brugmans voorspelde dat 666-preparaten in de toekomst het middel tôt bestrijding van de zaagwesp zouden worden. Een nadeel is de onaangename geur, waardoor om der wille van de smaak van de vruchten 666-bespuiting niet kort voor de oogst kan worden toegepast. H.E.T.P.-preparaten (o.a. Mortopal) zijn in de handel gekomen, toen ni cotine schaars was. Zij ontleden spoe- dig, d.w.z. dat deze stoffen actief zijn kort na het gebruik, en dat daama de werking ophoudt. Hieruit volgt, dat deze stoffen tôt kort voor de oogst gebruikt kunnen worden. De spreker verwachtte van deze prepa raten voor de toekomst niet veel. Proeven met organische kwikver- bindingen ter bestrijding van de schurftzwam hadden slechts ten dele succès. Men kan ze gebruiken voor het bespuiten van appel en peer, doch alleen vôôr de bloei. Bij ge bruik na de bloei kunnen beschadi- gingen optreden. De kwik verbindin- gen hebben het stadium van vol- maaktheid nog niet bereikt; zij wor den nog niet veel gebruikt. Atzobenzol-preparaten zijn afdoen de bij de bestrijding van spint op diverse vruchten -o.a. komkommers en druiven) en enige bloemsoorten Deze preparaten zijn als kaarsen, en moeten ook zoals kaarsen worden aangestoken. De spreker had, bij ver- dere volmaking van deze preparaten, daarvan goede verwachtingen. Paration (E 605 F) verkeert nog In een proefstadium. Het is sterk insec- tendodend, vooral voor bladluizen en bloedluizen. Voor andere insecten staat de deugdelijkheid nog niet vast. Na nog enkele bestaande winter- bespuitingsmiddelen de revue te heb ben laten passeren, zoals vrucht- boomcarbolineum, kleurstoffen, ge- combineerd middel, nicotine, Rote- non-preparaten, loodarsenaat, Cali- fornische pap en koperpreparaten, stond de spreker nog even stil bij bespuitingen tegen gebrekziekten. Hij noemde deze bespuitingen een noodmiddel, want gebrekziekten moeten voorkomen worden, en zij kunnen voorkomen worden door goede bemesting van de'bodem. A De noodzakelijkheid van bespui tingen blijkt wel heel duidelijk uit het volgende: Eén bladluis brengt gemiddeld 70 jongen ter wereld en per seizoen kan men rekenen bp 10 generaties. Een bloedluis brengt zelfs 130 jongen ter wereld. „Maar bespuitingen zijn duur wordt wel eens beweerd. Inderdaad zei Ir. Brugmans, bespuitingen kos- ten geld, maar dank zij de bespui tingen kan men fruit van veel bete- re kwaliteit oogsten, en dat zal dan hogere prijzen opbrengen. In het Engelse dagblad „The Times" komt het volgende ingezonden stuk voor: i „Ik weet, dat rokers achtenswaar dige mensen zijn", zo begint de schrij- ver zijn verzuchting, mensen met bijna geen andere fout dan het feit, dat zij jaarlijks millioenen dollars in rook doen opgaan, dollars, waar we toch waarlijk niet te veel van hebben. Mensen, die meer bezit in brand ste- ken, dan aile van brandstichting be- tjchte misdadigers, die sinds de Mid- deleeuwen berecht zijn; die grote hoe- veelheden energie en benzine verspil- len; die eindeloos vragen naar kokers, aanstekers, pijpen, lucifers; die spéci ale versnaperingen en tandpasta's ge bruiken om de illusie levendig te hou- den, dat roken niet schadeltjker is dan niet roken. Deze mensen vullen onze kamers, kantoren, restaurants, trei- nen en zelfs telefoons met vleze lucht- jes, die eenvoudig niet te verdrijven zijn; zjj stroolen hun as op onze ta- pijten en stoelen en blazen rook in onze gezichten; kortom, zij vervelen de niet-rokende rest van onze gemeen- schap met hun geknoei en vuile boel. Ik haast me er aan toe te voegen, dat ik wel weet, dat zij een spéciale be- lasting betalen, die een aanzienljjk deel van het huidige economische ver- lies moet dekken, maar voor een be- langrijk deel veroorzaken zij dit ver- lies.- Niet-rokers zijn me,estai mensen met een ruime geest. Zjj houden er niet graag vooroordelen op na. Maar voordat de rokers zich verontwaar- digd zouden gaan maken, dienen zij te bedenken, dat ook verdraagzaam- heid gevraagd wordt van hen, die niet roken, maar die eigenljjk berookt worden. Om redenen, die U, mijnheer de ré dacteur, zult begrijpen, moet ik een voudig ondertekenen als: Een niet- roker. ,(Spoor-Nieuws Dienst). DE BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN ONDER HET RUNDVEE Nu het mond- en klauwzeer weer de kop op steekt, terwijl ook andere besmettelijke veeziekten een gevaar blijven vormen voor de gezondheid3- toestand van onze veestapel, staat de bestrijding van deze ziekten opnieuw in het middelpunt van de belangstel- ling, uiteraard speciaal van de zijde der veehouders. Echter niet alleen de veehouder, fnaar het gehele Nederlandse volk heeft belang bij een gezonde veesta pel, die van zo'n grote betekenis is voor de économie van ons land. Bo- vendien is ook de mens niet van ge vaar voor besmetting van de zijde der dieren gevrijwaard. In het belang van de bestrijding dezer ziekten zal de Heer E. J. A. A. Quaedvlieg, Directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst, persoonlijk een radio-causerie wijden aan deze belangrijke zaak. De causerie zal Worden uitgezon- den op Maandag 13 December a.s. 's avonds te kwart voor acht over de zender Hilversum 1 en draagt als tl- tel: „De bestrijding van besmettelij ke ziekten onder het rundvee". DE NEDERLANDSE BIOSCOPEN In aansluiting aan het elders in ons blad opgenomen bericht, om- trent het blijven voortbestaan van de UNAC kunnen wij nog medede- len dat aan 4 millioen van de 70 mil- lioen mensen, die voor steun in aan- merking komen, in het afgelopen jaar door dit fonds hulp is verleend. In Nederland leverde de UNAC- actie ongeveer 1 millioen op waar- onder f 150.000 door collectes in de hioscopen bij de vertoning van de film „Achter de Wolken". HET UNAC-WERK WORDT VOORTGEZET Het lag aanvankelijk in de bedoe- ling het UNAC-werk, internationaal liefdadigheidswerk ten bate van 20.000.000 lijdende kinderen in Etiro- pa, georganiseerd door de Verenigde Naties, stop te zetten. Thans heeft men te Parijs besloten dit werk in het komende jaar voort te zetten. KAN MEN EEN GR1EPEPI DEMIE VERWACHTEN? De „British Médical Association", de Britse artsenvereniging acht het mogelijk, dat de wereld opnieuw een grote griepepidemie tegemoet gaat, aldus een woordvoerder van deze vereniging. „Wij verwachten, dat de epidemie enige maanden geleden zou uitbre- ken", zo zeide deze woordvoerder, „gewoonlijk begint zij met enkele vrij onschuldige gevallen, maar er zijn reeds te veel van dergelijke ge vallen in Engeland geweest dan dat wij gerust kunnen zijn". De woord voerder was van mening, dat de epi demie er reeds had moeten zijn. Zijn mening schijnt er op te wij- zen, dat hij de reeds eerder geuite stelling aanvaardt, dat wereldepide- mieën om de 25 30 jaar terugkeren Op gr®nd van deze stelling voorspel de Dr. C. van den Berg, de direc- teur-generaal van de volksgezond- heid bij het Nederlandse mmisterie van sociale zaken, reeds verleden jaar een epidemie. De grote griepepidemie van 1918 1919 kwam 25 jaar na de vorige. Vele dokters twijfelen echter aan de juistheid van de théorie der gere- geld terugkerende epidemieën Het Britse ministerie van gezondheid acht geen tekenen van een dreigende griepepidemie aanwezig. Zijn statis- tieken wij zen uit, dat dit jaar mm- der griepgevallen in Engeland zyn voorgekomen dan het vorige jaar. MISLUKTE LANDING VAN TSJECHISCH VLIEGTUIG Het Tsjechisch vliegtuig van de lijn AmsterdamPraag, dat Zondag- morgen van Schiphol was vertroK-- ken, heeft op het yliegveld te Praag een mislukte landing gemaakt. Het vliegtuig had 8 passagiers (w.o. 2 Ne- derlanders) en een bemannmg van 5 koppen aan boord. Allen zijn er goed afgekomen. Het toestel werd echter beschadigd. Het ongeval is te wijten aan het slechte zicht. In een derde klas-afdeling zitten twèe jonge Hollandse meisjes, op te- rugreis uit het Zuiden, vrolijk te bab, belen. De ene heeft haar benen op de bank tegenover haar gelegd. De conducteur, die de kaartjes komt controleren, werpt een blik op de ongeoorloofde rustplaats van de voeten van de jongedame en kijkt dan mij aan. „Mag ik die krant van U hebben?" Dan neemt hij mijn lijf- blad, dat ik reeds uitgespeld had, grijpt met de lihkerhand behoedzaam de slanke enkels van de Hollandse, tilt ze omhoog, schuift met de andere hand mijn oude krant onder de schoe- nen enverdwijnt. Dat ailes deed hij zo vlug en op zo hoffelijke wijze zonder met de oogle- den te knipperen, dat de beide meis jes eerst verbluft naar de krant staar- den en dan opeens in een eindeloos gelacht uitbarsten. (Spoor-Nieuws Dienst) VLIEGTUIG VERONGELUKT Bij Sjanghai is een vliegtuig van de Central Air Transport Corporation neergestort, tengevolge van het slechte zicht. Buiten de bemanning bevonden zich 20 personen aan boord. Twaalf van de inzittenden kwa- men om het leven. GEMERKTE BABIES Teneinde verwisseling te voorkomen Nadat zich onlangs in Melbourne het geval had voorgedaan, dat twee babies in een kraamkliniek vlak na de geboorte verwisseld waren, zodat zij niet aan de eigen moeders werden gegeven, zullen nu de zuigelingen in het Kpninklijk Vrouwenziekenhuis te Sydney de naam van hun moeder op de horst geschreven krijgen met een substantie, welke ongeveer tien dagen lang zichtbaar zal blijven. SCHOOL ONDER SPORTTRIBUNE Ook in Geleen kampt men met ge brek aan schoolruimte. Thans héeft men daar een bewaarschool voor 60 kinderen ingericht onder de tribune van het sportpark. INGEZONDEN Het Leger des Heils wil de armen uit deze gemeenten een prettig Kerstfeest bezorgen Het Kerstfeest nadert; we zijn er nog maar enkele weken van verwij derd. Talrijke plannen worden ge maakt voor het vieren van deze mooie feestdagen. Maar bij veel men sen moeten die plannen binnen be- perkte omvang blijven, omdat zij an. ders toch niet uitgevoerd zouden kunnen worden wegens de beperkte financiële mogelijkheden. En dan zijn er gezinnen, waar men helemaal niets feestelijks kan organiseren, de gezinnen van de armen. Er zijn meer armen, dan men denkt, want velen zijn zgn. „stille armen", mensen, die hun moeilijke financiële positie niet aan de grote klok hangen. Voor al deze armen op te geven door het armbestuur der gemeenten van Hoogezand-Sappemèer en om- geving wil het Leger des Heils een St. Nicolaasfeest organiseren, en het wil deze mensen bovendien een voedselpakket aanbieden. Verschil' om religieuze of politieke overtuiging zal niet worden gemaakt. Om dit te kunnen bereiken is ech ter geld nodi& en teneinde dat te yerkrijgen zal net Leger des Heils een beroep op U doen. Het zoveelste beroep op Uw portemonnaie, maar laat het niet tevergeefs zijn. Het Leger des Heils. N.V. Carton- en Papierfabriek v.h. W. A. Scholten Zaterdag werd te Groningen de alg. jaarvergadering van aandeelhou- ders van bovengenoemde fabriek ge houden. Het dividend werd vastge- steld op 8 (vorig jaar 6 De stro-carton fabriek was gedurende de eerste 3 kwartalen van het jaar in bedrijf. Gebrek aan grondstof noopte het laatste kwartaal tôt pro- ductiebeperking resp. stopzetting van de productie. De Papierfabriek is ge durende het gehele jaar in bedrijf geweest. De winst over het boekjaar 1946/ 1947 is f 361.443. Afgeschreven wordt een bedrag van f 274.864. Aandeelhoudersvergadering N.V. Lijempf In Leeuwarden werd de alg. aan deelhoudersvergadering gehouden van de N.V. Lijempf. Besloten werd 5 dividend uit te keren (v.j. 4 De over 1948 gemaakte winst be- draagt f 206.658 tegen een jaar eer der f 167.409. Met de N.V. Stoom- zuivelfabriek „De Prinses" kwam een belangengemeenschap tôt stand. Aan uitbreiding van het bedrijf werd een bedrag besteed van f 578.530, terwijl f 192.802 werd afge schreven. De aftredende commissaris, de heer A. S. de Muinck Keizer werd herkozen. BRITSE TREILER IN DE POOLZEE VERGAAN Een Britse treiler werd ih de Pool- zee wrak geslagen. Op de noodseinen trok een reddingsbrigade de Pool in en het gelukte de treiler te bereiken. Er werd een lijn geworpen, maar het gelukte niet de aandacht van de be manning te trekken. Eerst na 7 uur kreeg de bemanning de lijn in de ga- ten. Elf van de mannen waren toen reeds tengevolge van de ontberingen om het leven gekomen. Zes personen werden gered. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR HET HOUDEN VAN VARKENS Blggenhandel vrij, behalve in het gebied langs de Belgische grens Op grond van de in het Voedsel- voorzieningshlad no. 101 van 4 De cember 1948 afgekondigde Varkens- verordening 1948 van het Bedrijf- schap voor Vee en Vlees worden met ingang van 5 December 1948 de aan- koopvergunningen en geleidebiljet- ten voor biggen afgeschaft, behalve in het gebied langs de Belgische grens, waar aile bepalingen betref- fende het vervoer en het verhande- len onverminderd van kracht blijven. Land- en tuinbouwers, niet land- en tuinbouwers, die gerechtigd zijn een fokzeug aan te houden, alsmede er- kende handelaren in fokvarkens mo- gen biggen in voorraad of voorhan- den hebben zonder dat zij in het be zit van een aanhoudbewijs behoeven te zijn. Andere personen mogen slechts biggen in voorraad hebben, voorzover zij hiervoor een mestcon- tract hebben afgesloten of een huis- slachtingsvergunning hebben ver- kregen. Zij dienen dus met het aan- kopen van een big te wachten tôt op hun aanvraag om een huisslachtmgs- vergunning dan wel op hun verzoek een contractvarken te mogen opleg- gen, gunstig zal zijn beslist. De z.g. gewichtsgrens voor biggen is met ingang van 5 December 1948 voor het gehele land vastgesteld op 35 kg. levend gewicht. Voor het aanhouden en het ver voer van varkens zwaarder dan 35 kg. blijven de voorschriften als tôt nu toe golden voor varkens van 25 kg. en meer ongewijzigd van kracht. Maandag 6 December 1948. Knolselderij 1 f 3.305. Per 100 st. Andflvie f 47; Boerenkool f 5.40 f 7.70; Kroten I f 9; Prei I f 77.50; Sav. kool geel f 910; Sav. kool groen f 1011; Waspeen 1 f 14.30 f 17.10; idem 2 f 11.80—12.50; Witlof f 48—60; idem 2 f 30; Witte kool f 6; Sjalotten f 15 per 100 K.G. Dinsdag 7 December 1948. Kalf- en melkkoeien f 775825, f 675—750, f 570650; Kalfvaarzen f 675725, f 525600; Voorjaarskal- vende f 625—675, f 500—575; Vare koeien f 525—600, f 300—475; Kalve- ren en Pinken f 130—360; Weidescha- pen f 8090, f 5575; Weidelamme- ren f 3556; Vette Lammeren f 48 58; Biggen f 48—60, f 40—45. Aanvoer: 603 runderen, 204 kalve- ren, 275 schapen, 5 varkens, 655 big gen, 50 bokken en geiten, 53 paarden. Totaal 1845 stuks. In het gebruiksvee had de handel in aile soorten een langzaam verloop. Onveranderde prijzen. Ook voor het buitenland was de kooplust minder goed. Voor deze diersoorten bleven eveneens de hoge prijzen gehandhaafd. Ondanks de toeslagverhoging was het aanbod van het slachtvee klein te noe- men. Er werden tegen de tachtig run deren overgenomen. De wolveehandel had bij kleine aanvoer een zeer traag verloop met langzaàm teruggaande prijzen. De biggen werden zonder aan- koopvergunningen en vervoersbewg- zen verhandeld. Op deze afdeling was de driekleur in top. Voor de biggen was de belangsteling vrij goed. Ze noterden hoger. Op de afdeling* paar den was voor de gebruikspaarden wei- nig of geen kooplust. Ter gelegenheid van Kerstmis zal in de bonnenlijst van 16 December een bon worden bekend gemaakt voor een extra rantsoen kaas van 100 gram (of 125 gram korstloze kaas). Dinsdag 7 December 1948. Op de Groninger graanbeurs waren de noteringen heden als volgt: Rode Tarwe f 18.2021 Tarwe (wit) f 18.2021.20; Inlandse Rogge f 18.2021.10; Wintergerst f 17.20 19.85; Zomergerst f 19.2021.45; Ha- ver (wit) f 16.70—18.60; Groene Erw- ten f 28.25—39.25; Paardenb f 22.2529.25; Waalsebonen f b p f 55.25; Duivenbonen f 75. o- f 112.25; Koolzaad f 50.3075.80; Kai wijzaad f 60.4088.40; Gele Mostei - 5 zaad f 42.3067.30; Blauwe Maa^ zaad f 70.50—90.50. Het aanbod was vrijwel gelijk de vorige week. Over het geheel w v piaats vi: m, en April 'en de ,-Lardigdï slaagt he gen te vi "et 43 Verj a- - beslc de stemming kalm. Voor Rode T fn p>e we was tôt f 21.— gemaakt, terw ji Witte in de beste soorten f 21.20 op- bracht. Voor afwijkende soorten Wi de prijs niet te bedingen. Rogge 1 dong in de beste monsters f 21.10, uitzondering f 21.20. Voor Winter gerst werd in de handelskwaliteit om en bij f 19.80 betaald. Voor de pellerij men, de betaalde men iets meer. Zomergerst machten werd langzaam verkocht. Voor uitg^ zochte partijen werd tôt f 21.45 1 steed. Witte Haver was flauw p stemd voornameljjk aan het slot v de markt. Aan het begin van de ber werd nog f 18.60 betaald, soms r iets meer, doch later moest worc afgegeven om en bij f 18.45. De be. groene Erwten werden voor f 37.25 uit de markt genomen, extra mooie partijen brachten nog iets meer op. Tweede soort naar verhouding van f 35.50f 36.50. De beste Waalsebo nen vonden kopers in prijzen van f 54.25t 55.25. Er werd nog een par- tfjtje Duivenbonen verhandeld voor f 112.25. Het aanbod van Koolzaad was gering. De beste Karwij vond plaatsing van f 87.40, bij exceptie nog iets meer, Geel Mosterd was ge- wild en duurder, mooi zaad kon f 67.30 opbrengen. VOETBALVER. ,.H.S.C." Wedstrijdprogramma voor Zondag 12 December 1948. HSC 1—Achilles 1, aanv. 2.30 uur. HSC 2Achilles 2, aanv. 12.30 uur Zuidbroek 2—HSC 3, aanv. 10 uur Juniores: A 1: BNCHSC, aanvang 10 uur A 6: HSC 3—FW 2, aanv. 10 uur, terrein Gasfabriek. Opstelllng HSC 1: P. Hofkamp, H. Blijham, F. Olthof, R. Tempel, J. Pik, H. Schut, D. Eleveld, B. Pool, F. Wub- beling, T. Kuitse, J. Schomaker. Re- serve's: R. Wolthuis, J. Koeneman. Opstelllng HSC 2: H. Hoeksema, E. Zwart, J. Bakema, H. van der Schoot, A. Reinders, A; v. d. Haag, R. Wolthuis, F. Kraai, A. Bakema, H. Holtman, J. Stuut. Reserve's: H. Hel- linga, R. Tooms. Opstelllng HSC 3: A. Hiddinga, Pruisman, P. Landman, J. Schut, Oostland, H. Gischler, J. Smittenberj J. de Haan, H. van Biessum, J. kema, J. Bootsman (aanvoerder). Re serve's: K. de Haan, G. Hekert, L. Kortholt. Vertrek per fiets om 8.45 uur vanaf hôtel „Struvé". Leider P. Corzaan. Juniores: Opstelling A 1 HSC: E. Luiken, W. Schut (aanv.), D. Deuntje, C. Hui- zing, T. Zwaneveld, P. Frans, C. We- ver, J. Schuur, J. v. d. Meer, H. Hui- zing, J. Smedes. Res.: S. Seip, H. Kolhek, H. J. Smit. Leider Joh. C. La- kenvelt. Vertrek per bus om 8.45 uur vanaf hôtel „Struvè". Opstelling A 6 HSC 3: E. Niemei- jer, J. de Graaf, K. Sillius, G. de Wit, B. Kooi (aanv.), T. N. Waker, G. v. d. Laan, H. Watermulder, J. Lahpor, R. Spoor, A. Jager. Res.: J. Rensema, A. Blaauw. Leider: J. Helmens. Jurjen Abraham Geert Heden overleed. na een smartelijk doch geduldig gedragen lijden in het voile geloofsvertrouwen op Haar Heer en Heiland. in het R.K. Ziekenhuis te Gro ningen onze geliefde Zuster Behuwd- en Tante FENNA TIMMER, in de leeftijd van bijna 68 jaren. Hoogezand, 3 Dec, 1948. Fabriekskade 31. Uit aller naam G. BAKKER. De begrafenis zal heden Woensdag plaats vinden des namiddag 2 uur op de „Stille Hof" te Hoogezand. Zij, die de overledene de laatste eer wensen te be- wijzen worden aan het sterf- huis verzocht. 1923 1948 Zaterdag 11 December Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Namens de Fam. H. MEESMAN. De begrafenis zal plaats hebben op Vrljdag 10 De cember, 's namiddags 2 uur. Samenkomst om 1.30 uur aan 't sterfhuls. Volgen vrij. Harkstede-Scharmer C ]|c ]lc lit ]l[ ]\l Jj[ ]IC ]i[ M K ]ll M ]l[ ai[ 3IL 3I[ 3IC ]|C 3lC lit K M KJIOE 3iC M 3IUIL J U,L op Zaterdag 11 Dec. '48 Hedenavond half 9 Vanaf Vrijdag half 9 Martenshosk Tel. 571 voor direct een net Dag- meisje door J. Boerema, bak- ker Noorderstraat 127, Spm. prima Coupeuse voor en kele dagen voor verstel en naaiwerk. Jullanastraat 193, Hoogezand. Kappersbediende, goed kun- nende Knippen en Scheren. F. Weites, Kielsterstraat 4, Hoogezand. VERLOREN een Vulpen met huis. T.b.t.b- Meint Veningastraat 22, Hgz. - -fan tevens èen "aanvang kerug bezorgen_t.b. Verlèng. Nieuweweg in gemaakt met het geven Hoofdstraat 78, Martens- îgen aan degenen, die sinds^shoek. 47 °P &rond vaf de bepalingrE HUlJR GEVRAAGD reeds aanspraak kunnen iar= en Woning door Rijks- bedrijfspensloenregellng ls imbtenaar. Brieven onder roorziening van het bedrjjfno. 368 bureau dezes. - arbeiders, die hieraan d. zullen t.z.t. evengoed wor nlEUl ZllU AAN abonnementsvoorstelling in Kunnen woraen begonnfctel Faber een Hoofddoek. ken in de voorzieningen, di&]inkc Jongeman in bez. van d eventueel zal treffen brima réf., rijbewijs A, adm. ring tôt de oude d&g, en diverse diplo- ns ook het geval ls. man-Kanarles kleur geel, bont en oranje vanaf f 12.50 per stuk, bij B. Kulpers, Heeren straat 42, Sappemeer. en ma s. Onverschilllg wat en waarvoor zowel korte of langere tijd. Brieven onder no. 370 bureau dezes. TE KOOP wegens plaatsgebrek een in goede staat verkerende Kln- derwagen. Woonark Anmie to" Werfkade, Martenshoek. GEVRAAGD voor direct w. ziekte, tijdel. Hulp i. d. huish. v. d. mor- genuren. Wever, Slochterstr. 491, Sappemeer. een net Meisje als Leerling- der Serveerster boven 18 jaar. DIVERSEN Gesch. Heer 38 jaar, v.g.h. zakenman, zoekt Zit- en slaap- kamer met of zonder pension op goede stand. Bij voorkeur met enig huiselljk verkeer, liefst Centrum Hoogezand. Brieven onder no. 367 bur. van dit blad. gevraagd een Kosthuis Hj. Spm. voor leerling R.H.I liefst in lerarengezin. Briev onder no. 366 bur. dezes. Brei- en Stopwerk gevr. en ter overname aangeb. een lp. polis op de „Rohyp" v. f 5000.Brieven onder no. 369 bureau dezes. gevraagd nette Werkhuizen Aanb. Luchroom Lusa Here-jtevens breiwerk. Me). Speek [straat 81, (Spoorstraat 3. Martenshoek

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 4