In de Beklaagdenbank Uit Oost en West WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Gemeenteraadsvergaderingen mis. en. Derdè Joarganq Zoterdag 11 December 1948 No. 99 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - HUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING rkt. Vandaag is de Algemene Vergadering an de Verenigde Naties uîteengegaarc Amerika en Engeland zijn het niet eens over Palestina. ngen. Koppelverkoop is verboden. De Vermakelijkheidsbelas- :ing wordt nader onderzocht Hoeveel Kerstbomen mogen kosten. Kolen in papieren zakken. KORT WIJDÏNGSWOORD. nis zal cember smaakt ran 100 kaasj 1. waren Tarwe Rogga 17.20— t5; Hâ te Erw- :nb'' f 78. ;0; Ka> foater Maa<- ABONNKMENT8FR1JS f 1,80 p. kwartaal. Franco p. pcwt f 1.73 (bij vooruitbetaling) PRUS DER AD VERTE NTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ala te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 78 aent (bij vooruitbetaling) EUWSBLAD VERSCHIJNT WOEN8DAG8 EN ZATBKDAG8 Uitgeefster: Seggers" en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. lijk eel w <v le T terw ji 1.20 op- ;en wt gge 1 1.10, Winter- iteit om i pellerfl aergerst r uitg^ 1.45 1 ,uw f îlot v le bel" ims r worc Oe be. f 37.i.5 a mooie leer op. ing van aalsebo- zen van een par le! voor Coolzaad vt) vond exceptie was ge- aad kon ,3 Jet 43 tegen 13 stemmen heeft de '1g. Vergadering der Verenigde Na- besloten om heden uiteen te fa. In. De volgende vergadering zal plaats vinden in de Verenigde Sta- >ti, en kan vermoedelijk niet voor April 19'49 worden verwacht. Ge- 'ende de maanden, dat de afge- v'i-irdigden te Parijs hebben beraad- boedel. Tsjang Kai Sjek heeft afge- Mevr. Tsjang Kai Sjek is naar Washington om Amerika om steun te vragen, maar volgens hetgeen uit- gelekt is, zal zij onverrichter zake moeten terugkeren. Amerika gaat vermoedelijk uit van de ge- dachte, dat het geen zin heeft zijn handen te steken in een failliete i." Zondag 2 30 uur. 2.30 uur 10 uur 10 uur 10 uur, camp, H. 1, J. Pik, F. Wub- .ker. Re- aeman. oeksema, van der d. Haag, cerna, H. H. Hel- linga, 3chut, ttenbor* i, J. - 1er). Ke- kert, L<. om 8.45 jeider P. slaagt heeft men gepoogd oplossin- gen te vinden voor de grote proble- pien, de tegenover elkander staande machten nader tôt elkander te bren- ->n. In dat opzicht moet de bijeen- ftist als mislukt worden be- houwd, want de tegenstellingen, a het Oostelijk blok en de Weste- ce landen gescheiden houden zijn rer niet verzacht, doch eerder in îerpte toegenomen. *i aile behandelde kwesties kwa- r.en die tegenstellingen naar voren, en zij zijn de oorzaak geweest, dat ;r weinig belangrijke beslissingen conden worden genomen. Van de hangende- problemen moe- ;en wij de Berlijnse kwestie ;en der belangrijkste achten. Door de V.S., Engeland en Frank- -ijk is deze kwestie tegen de wil van vèrenigen. ftusland in behandeling gegeven van le Verenigde Naties. Het is daarom jegrijpelijk, dat. Rusland de oplos- iing van het probleem langs deze veg niet in de hand gewerkt heeft. Dndanks het feit dat zes niet bij daan; hij heeft zijn populairiteit ver- loren. Zolang hij aan het hoofd van de Nationale regering staat is het niet waarschijnlijk, dat de soldaten met enthousiasme ten strjjde zullen trekken. Trouwens het merendeel der Chinezen is de oorlog al lang beu. Verenigde Staten Het feit, dat George C. Marshall minister van buitenlandse zaken van de V S. zal blijven, wekt de ver- wachting dat de Amerikaanse bui tenlandse politiek onveranderd zal blijven. Men meent, dat Truman geneigd is iets soepeler tegenover Moskou te zijn dan Marshall, het geen men afleidt uit het feit, dat de président eens een persoonlijke af- gevaardigde naar de Russische hoofdstad heeft willen zenden, waar-: mede Marshall zich echter niet kon Ambtenaren zullen spéciale aandacht aan dit euvel besteden Het verschijnsel, dat schaarse ar- unaanKS ner ieu u« tikelen slechts worden verkocht, in- lin gepoogd te bemrïdelen, ondanks dien de koper bereid is ook andere let feit, dat de voorzitter van de S fin!? art&elen^te|kopen (kopp^verkoop) komt veelvuldig voor, maar de kop pelverkoop is verboden. Er zal op /eiligheidsraad, Bramuglia, zijn best îeeft gedaan om tôt een oplossing te (eraken, is het probleem eerder ver- icherpt dan verzacht. Een vierlan- lenconferentie scheen de enige op- ossing, maar de Westelijke landen veigerden te onderhandelen, indien le blokkade niet werd opgeheven, ;n de Russen wilden de blokkade îandhaven. De jongste gebeurtenlssen hebben le toestand in een geheel nieuw stadiuiu {ebracht. Er moest een nieuwe ge- neenteraad voor Berlijn gekozen vorden en deswege schreven de Yestelijke landen verkiezingen uit. welke Zondag j.l. zijn gehouden De -en voelden niets voor dergelyke KÎezingen, omdat zij van te voren Al konden inzien, dat de door hen f-jstelde Socialistische Eenheids- 3artij geen voordeel zou ondervin- len van deze stemming, en dat de ninderheidspositie van deze partij icherp aan het licht zou treden. Nu is het oude gemeentehuis in Je Russische sector. Dat gemeente- îuis werd gebruikt, totdat ongere- ïeldheden de gfem.raad en 't -bestuur jnmogelijk maakten daar langer te rergaderen. Inmiddels had de politie iich reeds gesplitst in een Oostelijke rfd onder leiding van Markgraf en ;en Westelijke groep onder leiding /an Dr. Stumm, en de brandweer /olgde dit voorbeeld. Kort voor de verkiezingen werd m îet oude gemeentehuis een raads- rergadering belegd, samengeroepen loor de Eenheidspartij. Vanzelfspre- tend kwamen alleen leden van deze >artij, en toen is daar een gemeente- •aad samengesteld. Deze raad is loor de Russen erkend als gemeen- l.l' ;eraad voor geheel Berlijn. o De verkiezingen door de Westelij- dit euvel in de toekomst speciaal worden gelet, waarbij het opdringen van door het publiek minder gewen- ste artikelen als een ernstige over- treding zal worden beschouwd. liken, W. C. Hui- i, C. We- H. Hui- Seip, H. >h. C. La- 8.45 uur Niemel- de Wit, er, G. v. Lahpor, Rensema, ens. net Dag- 127, Spm. voor en- verstel en traat 193, loed kun- 3 Scheren. erstraat 4, EN ,1s. T.b.t.b- at 22, Hgz, elling in loofddoek. Verleng- Martens- FRAAGD ior en zes. Rijks- onder 1 AAN i bez. van s A, adm. :rse diplo- 3 wat en korte of /en onder zes. ÏN aar, v.g.h. t- en slaap- ler pension ij voorkeur k verkeer. loogezand. 367 bur. thuis Ht R.H.r in. Briet dezes. c gevr. en ageb. een Rohyp" v. onder no. 7erkhuizen We). Speek artenshoek De verkiezingen ce landen uitgeschreven zijn Zon- lag doorgegaan, en daarbij heeft de ïenheidspartij een ernstige .neder- ;aag geleden. Berlijn heeft nu twee 'emeenteraden; op de grens van de Dostelijke en Westeliike sectoren, lie dwars over de Potsdammer Platz loopt, zijn barrières opgesteld. De îpanning is sterk toegenomen. Palestina Het plan van Bemadotte is van de baan. Thans is een verzoeningscom- missie ingesteld om te trachten in Palestina de definitieve vrede te brengen. Inmiddels is over het verzoek van [sraël om toegelaten te worden tôt Je V.N. nog niet beslist. De Ver. Sta- en zijn sterk pro-Israël georiën- eerd, terwijl bij Engeland een stre- ren valt waar te nemen om de Ara- lieren te ontzien. De V.S. willen sraël onmiddellijk toelaten, Enge- and wil de zaak op de lange baan chuiven, het ziet in de Arabische vereld met zijn vele tegenstellingen log een krachtiger bondgenoot dan n Israël, dat door het toevloeien van I *ele Oost-Europese Joden ook ge- nakkelijker onder communistische nvloed zal komen. China 3ractisch kan men spreken van een inveranderde toestand. De Commu- îistische légers blijven aan de win- îende hand, en zelfs Nanking wordt jedrijgd. De heffing van de tegenwoordige /ermakelijkheidsbelasting zal, naar in Memorie van Antwoord op het •udopig verslag van de Tweede Ka- '(op de begrotirig 1949 van het de- ;t èment van O., K. en W. wordt op- èrkt, inderdaad een remmende in- ■»ed kunnen uitoefenen op het nog vrij beperkte streven de cultureel en kunstzin/ûg verantwoorde film ter kennls van de bevolking te brengen. Zij zal bovendien een nadelige invloed kunnen hebben op een economisch verantwoorde exploltatie der ln Ne- derland vervaardigde rolprenten. Marshall 83 DIEFSTAIXEN OP ZIJN GEWETEN Onlangs werd zekere B., een em ployé van Van Gend en Loos betrapt bij het plegen van diefstal van goe- deren, welke door de ATO vervoerd moesten worden. Het bleek bij on- derzoek, dat B. reeds 85 diefstallen op zijn geweten heeft. B. verkeerde in moeilijke huiselij- ke omstandigheden; hij had huur- en belastingschuld. Bij behandeling van deze zaak voor de rechtbank verklaarde B.'s verdedigster, dat de toestanden bij de ATO zodanig zijn, dat B. in de gelegenheid was diefstallen te ple gen, zonder dat daarvan iets gè- merkt werd. INBREKERSCOMPLOT OPGEROLD De Rijkspolitie te Breda heeft in samenwerking met enige andere in- stanties een inbrekerscomplot opge- rold, dat 160 diefstallen en inbraken, waarvan 100 ernstige, op haar gewe ten heeft. De leden van het complot hadden het voorzien op geld, sieraden, bon- nen, eetwaren, textiel, fietsen, enz. De gestolen goederen wei-den ten dele op de zwarte markt gebracht. Bij het plegen van inbraken maak ten de „heren" bij voorkeur van een zolder of kelderraampje gebruik. Onder hen bevond zich een zeer maeer iemand, die zich door de kleinste openingen kon wringen. Er zijn elf arrëstaties verricht. Van de arrestanten zijn enige weer vrij- gelaten omdat zij een ondergeschik- te roi hebben gespeeld. KCNSTENAAR-OPLICHTER Van S-, een kunstenaar, en naar is gebleken tevens oplichter, had zijn operatie-terrein te Tilburg. Hij schreef kunstverslagen en restau- reerde schilderijen. Hij zocht schilderijen-bezitters in Tilburg op, en trachtte restauratie- opdrachten te krijgen. Kreeg hij een opdracht, dan werd een prijs over- eengekomen. Later bracht hij yzijn cliënten echter een veel hoger be- drag in rekening. Voorts leende hij bij verschiUende ingezetenen geld, en gaf schilderijen aïs onderpaneL Later wist hij met mooie praatjes de schilderijen weer in zijn bezit te krijgen. Er zijn over S. verschillende klach- ten bij de politie binnen gekomen. Er is proces-verbaal tegen hem op- gemaakt. POT TTIEKE DELINQIJENTEN PROBEREN BRAND TÉ STICHTEN Wederom is door politieke delin- ■7jdëïïtèh,"aîë' opgeslot'en zijn in het kamp „Crailo" bij Laren een poging gedaan brand te stichten. Tusse/i een eterniet kaehelpiin en een schoorsteen hebben zij een hoeveel- heid kapok gedaan, blijkbaar in de hoop dat dit zou vlamvatten. De kapok werd echter tijdig ont- dekt en verwijderd. Twee delin- quenten bekenden de kapok daar te hebben neergelegd. Zij verklaarden dat de schoorsteen slecht trok, en dat zij gedacht hadden, dat de kapok wel zou gaan smeulen, maar niet branden. Zij zijn in de cellenbarakken op- gesloten en er is proces-verbaal te gen hen opgemaakt. DOOR VEEWAGEN AANGEREDEN EN GEDOOD Een 27-jarige lerares van de meia- jesvakschool te Zaandam, afkomstig uit Groningen, wandelde met een vriendin op de Rijksweg. Haar fiets hield ze aan de hand. De beide da mes liepen op het rijwielpad, maar voor een hen tegemoetkomende fiet- ser moesten zij uitwijken,' waardoor de lerares op de weg voor snelver- keer kwam. Zij werd door een pas- serende veeauto gegrepen en op slag gedood. TWEE MAAL. Woensdagmiddag botste te Rotter dam een auto op een kruising tegen de stoomtram, die de verbinding vormt met de eilanden. De auto raakte met de bumper vast aan éên der rijtuigen, en raakte los, toen de bumper brak. Donderdagmorgen reed op dezelî- Econ. Politierechter Groningen In verband met de overtreding van de Vee- en Vleesverordening 1942 stonden drie personen terecht. Het warèn Jan O., veehouder van Roodeha.an en Jan O. van Middel- bert, die tezamen clandestien een varken hebben geslacht, en Willem O. die daarbij een handje heeft ge- holpen. Jan O. uit Roodehaan en zijn zoon Willem O. werden beiden veroordeeld tôt f 75 boete of 30 d. h Jan O. uit Middelbert kreeg f 40 b. subs. 20 d. h., ailes conform de ei3 van de officier van justifie. i A De Margarine-, Vetten- en Oliën- verordening 1943 werd overtreden door drie Sappemeersters. Fokko B koolzaad de plaats een auto têgen d*e sfoom- hDeeft en v00 tram. Nu waren de gevolgen ernsti- Redraaid voor R. D. ger. De auto werd vemleld, en een dame, die in de auto gezeten had, werd met ernstige wonden naar het ziekenhuis overgebracht. 85-JARIGE SPRONG VAN DE TRAM In Amsterdam sprong een 85-jari- ge man van een rijdende tram. De gevolgen bleven niet uit. Hij werd door de bijwagen overreden, en err- stig gewond in het ziekenhuis opge nomen. BLIKSEM TROF VLIEGTUIG Een uit New York komend vlieg- tuïg werd tijdens de landing op de civiele luchthaven van Londen door de bliksem getroffen. Het toestel werd op twee plaatsen beschadigd. De inzittenden ondervonden van het gebeurde geen hinder. ER IS NIET ALTIJD REDEN TE MOPPEREN OP DE JEUGD Er wordt veel gemopperd op de jeugd, somtijds met reden, een an dere keer zonder dat er aanleiding toe is. Men beweert, dat de jeugd slechter geworden is dan vroeger Wij willen dat bevestigen noch ont- kennen. Maar wat dan te zeggen v_an een groep Zeeuwse jongens, die het St. Nicolaasfeest op hun eigen wijze vierden, Zij verzamelden bij ouders familieleden, bekenden en zelfs bij vreemden ledige flessen, welke zij verkochten. Van de opbrengst koeh ten zij geschenken, die zij aan zie ken stuurden. Voor kerstbomen zullen dit jaar t&zelfde maximumprijzen gelden als verleden jaar. Gemeten van 5 cm beneden de onderste vertakking tôt aan de kop, en voorzien van een steunmiddel, zullen de bomen dus mogen kosten: tôt 49 cm. f 0-75; 50 69 cm. f 1.—70—99 cm. f 1.50; 100— 124 cm. f 200; 125—149 cm. f 2.50; 150—174 cm. f 3.—; 175—199 cm. f 3.50; 200—249 cm. f 4.25 en 250— 300 cm. f 5. Indien een steunmiddel ontbreekt, dienen de prijzen met ten minste f 0.35 per boom te worden verlaagd. Bij bomen boven een lengte van 3 mefer moeten de prijzen in rede- lijke verhouding staan tôt de ge- noemde. Te NOORDDIJK Daar de verbouwing van het ge meentehuis nog niet gereed is, ver- gaderde de raad dezer gemeente in het café Lak. Ingekomen stukkgn Onder de ingekomen stukken be- vindt zich o.a. een brief van de Commissaris der Koningin met dank van H.M. Koningin Juliana aan de Raad. Verder bevinden zich daarbij een schrijven van Mej. Buiting, dat ze haar benoeming als onderwijzeres te Ruischerbrug aanneemt, en goed- keuring van Ged. Staten van het be- sluit tôt instandhouding van de openbare scholen te Waterhuizen en te Oosterhoogebrug. In handen van B. eh W. gesteld om advies werden het verzoek van de Vereniging voor Dorpsbelangen en Vreemdelingen- verkeer om subsidie voor de instand houding van de plantsoenen en ban- ken langs de openbare weg te Engel- bert en het adres van de Openbare Leeszalen om een subsidie van 3 et. per inwoner der gemeente. Benoeming Benoemd tôt onderwijzer aan de o-l. school te Engelbert werd de heer J. Bomert v. Leggelo van. Dwingelo. Voorstellen van B. en W. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tôt nieuwe nummering der huizen en invoering van straatna- men werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Een nieuwe regeling inzake het verhuur van schoollokalen aan ver- enigingen e.d. werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer DIJKHUIS meende, dat het verhuur van schoollokalen de hygiëne zeker niet ten goede komt, terwijl de gemeente toch over vol- doende andere vergaderruimte be- schikt. In dit verband wees de heer VAN ASSEN op het nut van een dorps- huis. Van het Staatsbosbeheer was een plan met kostenberekening binnen- gekomen omtrent de herbeplanting van de Olgers- en Pop Dijkemaweg. Het desbetreffende voorstel van B. en W. werd voorlopig aangehouden om advies in te winnen van de land- bouwconsulent. Er werd besloten adhaesie te be- tuigen aan het verzoek van de Es- perantovereniging betreffende de invoering van het leervak Espéranto bij het onderwijs. Vermakelijkheidsbelasting Over de vermakelijkheidsbelasting is een kwestie ontstaan tussen de N.V. Engelbert Vooruit en de Ge meente. Hierover is veel gesproken. Op grond van een verordening der gemeente heeft genoemde N.V. al gedurende twee jaar de belasting geïnd, maar ze is niet genegen deze belastingpenningen aan het gemeen- tebestuur af te dragen, wel aan een niet nader te noemen liefdadigheids- instelling. In verband met de belang rijke taak, die de N.V. in de gemeen te verricht is het collège van B. en W. de N.V. reeds zoveel mogelijk ter wille geweest, en heeft zoveel moge lijk vrijstelling verleend. Men besloot om van de N.V. En gelbert Vooruit nog tôt 4 dagen na de raadsvergadering gelegenheid te geven met de gemeente overleg te plegen. Te ZUIDBROEK gehouden op 8 December Ingekomen stukken Een brief van de heer D. Duiven, dat hij zijn benoeming als onderwij zer aan de ULO-school aanneemt, werd, evenals enige andere stukken, voor kennisgeving aangenomen. Er was verder ingekomen een verzoek van het bestuur van de Bond van Openbare leeszalen, om verhoging van de subsidie. Hierover werd af- wijzend beschikt, omdat men eerst wilde aanzien, hoe de leesbiblio- theek zich zou ontwikkelen. Gemeenschappelijke keuringsdienst Door de meerderheid van het ge- meentebestuur is voorgesteld een gemeensehappelii ke keuringsdienst op te richten, te zamen met de ge- meenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Noordbroek. Hierte- gen werden door verschillende le den bezwaren naar voren gebracht. Slechts de heren Kuiters en Bakema waren voor het voorstel. Dit werd dan ook verworpen met alleen de stemmen van genoemde heren voor, terwijl de heer Prins (A.R.) blanco stemde. In verband met het verwerpen van dit voorstel werden ook de door 'B. en W. voorgestelde verordeningen op de keuringsdienst en keurlonen, door dit collège teruggenomen. Verdere voorstellen Er werd besloten het marktgeld voor paarden op een bedrag van f 0.50 per dier te brengen. Door B. en W. was voorgesteld het Burgerlijk Armbestuur te reorgani- seren en het te veranderen in een instelling van Maatschappeliik Hulp- betoon. Dit voorstel werd met alge mene stemmen aanvaard. Enige woningen, die in eigendom toebehoren aan de gemeente werden wederom verhuurd aan de tegen woordige eigenaren. Er werd door de raad een huurreglement vastge- steld. De gemeentebegrotine 1947 werd aan de raad aangeboden, en in han den gesteld van een commissie van ^nderzoek. die is samengesteld uit de heren Prins, Bakema en Beerta.' Nadat nog enkele begrotingswijzl- gingen waren vastgesteld werd de begroting 1949 behandeld- Nadat de heren Kuiters en Prins het woord gevoerd hadden bij de algemene be- schouwingen, volgde de artikelsge- wijze behandeling. Ten slotte werd de begroting in zijn geheel aanvaard. Keimpke N. De officier eiste tegen B. f 75 boete subs. 25 d. h. met verbeurd- verklaring van de in beslag geno men plm. 80 kg. koolzaad en de olie-, pers, tegen D f 15 b. subs. 10 d. h. en tegen N. f 50 b. subs. 20 d. h. De politierechter veroordeelde hen con form de eis. Politierechter Groningen Een Groningse woonschip-bewo- ner J. E. had bii Jans B. te Slochte ren een fiets voor zijn dochter ge- kocht voor f 20. Toen het meisje de fiets op 1 October gebruikt had, leg- de zij 's avonds de fiets op de wal bij de schuit van haar vader. De vol gende morgen was het rijwiel echter verdwenen. E. dacht toen, dat kan Jans B. wel gedaan hebben, en dat bleek ook het geval te zijn. Deze heeft de fiets later teruggegeven. maar daarmee heeft hij aan het feit, dat hij diefstal heeft gepleegd niets veranderd, Bij de behandeling voor de politie rechter was verdachte niet aanwezig zodat zijn zaak bii verstek werd be handeld. De officier eiste een maand gevangenisstraf, en de rechter maak- te er 14 dagen van. A Pieter L., een 47-jarige los-arbel- der heeft in beschonken toestand in de nacht van 16 op 17 October een raampje stukgegooid van de schuur van de wed.- J. P. de Boer te Borger- çompagnie, en is vervolgens naar binnen gegaan om kippen te doden. Verdachte beweerde, dat het niet zijn bedoeling is geweest de kippen te stelen. Hij heeft een café bezocht, en heeft daar tezamen met andere mannen te diep in het glaasje geke- ken. In hun dronkenmanspraat heb ben de andere mannen tegen hem gezegd, dat hij geen kip de nek durft omdraaden, en daarop heeft hij ge- antwoord, als het moet, dan doe ik het. L. had enige weken bij de wed. de Boer gewerkt, zodat hij in de schuur de weg wist. en het hem be- kend was waar de kippen zich be- vonden. Een buurman hoorde echter lawaai, hij waarschuwde Mevr. de Boer en betrapte L. op heterdaad De rechtbank achtte doodslag niet bewezen en veroordeelde verdachte tôt 4 jaar wegens zware mishande- ling, de dood tengevolge hebbend. GERED DANK ZIJ Z'N STIJF BOORDJE Een chauffeur, wonende te Doe- tinchem bezocht op een avond een café aldaar, en dronk net zolang borrels tôt hij dronken was. Toen werd hij lastig voor de andere café- bezoekers, met als gevolg, dat hij de deur uit werd gezet. Hij kwam ech ter terug en werd er nogmaals uit- gezet. Toen maakte hij zijn rentrée via een achterdeur. Met zijn mes in de hand kwam hij weer in het café en viel een arbeider aan. Deze werd gewond aan de hais, en hij dankt het aan zijn stijf boordje, dat hij niet dodelijk werd getroffen. De officier van de Amhemse Recht bank eiste 10 maanden tegen de chauffeur. Voor het afleveren van brandstof in papieren zakken zal het brana- stoff enhandei aren in het vervolg toegestaan zijn een toeslag te bere- kenen van f 1.per hl. DUIKERS VOCHTEN MET TNKTVTS In een Russische krant wordt de vol fende historié verteld: De duiker Nikolai Tsjerednikof had werkzaamheden gedaan in de Grote Oceaan, nabij een Oostrus- sische haven/ Juist toen hij die werkzaamheden beëindigd had, en het teken wilde geven, dat men hem zou ophalen, voelde hij iets langs zijn benen schuiven. Het bleek een reusachtige inktvis te zijn. Er ont- wikkelde zich een hevige strijd tus sen mens en vis. Na enige tijd kreeg de duiker assistentie van zijn colle- ga Yokof Karpenko, die de vis met een mes aanviel. Ook deze duiker werd door de vis met één van zijn armen gegrepen. Toch lukte het Karpenko het mes uit de riem van Tsjerednikof los te maken. Beide mannen deden nu een hevige aanval op de octopus, die zo erg gewond werd, dat het water rood gekleurd werd van het bloed. Toen het dier zeer verzwakt aan de oppervlakte werd gebracht, leefde het nog. De duikers kwamen ongedeerd uit de strijd. „Doch uwe ogen zijn zalig, omdat zij zien." Matth. 13 16a Advent is de tijd van verwachting, maar niet minder van voorbereiding, want wij zullen willen herdenken, dat Jezus werd geboren. Een niets- zeggend feit, indien ons geestelijk oog niet geoefend is om te zien, in- y x." dien wii in ons geloof niet hebben „?e.!n leren begrijpen en yerstaan. Het tijd in het vreemdelingen-legioen in Marokko heeft gediend, en sinds zÇn terugkeer reeds eerder een keer werd veroordeeld, 6 maanden gev. straf. De Raadsvrouwe, Mr. Bleeker. bracht naar voren, dat L. bij zijn loon van zijn werkgever een fies je- never cadeau heeft gekregen. Hij heeft een miserabel leven achter de rug en is toch een kerel gebleven. Zijn woonschuit is gezonken, waar- na de gem. Vries een wagen beschik- baar stelde, welke L. geheel heeft afbetaald, verder heeft hij een dren- keling gered. Maar tegenover de drank is hij weerloos. Bovendien wees zij erop, dat hij zich het lot van een vrouw, die aan toevallen lijdt met 8 kinderen heeft aangetrokken Zij vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 8 dagen. Rechtbank Groningen Door de rechtbank is uitspraak gedaan met betrekking tôt de moord te Oude Pekela. Zoals men zich her- inneren zal ontstond er een vecht- partij tussen twee buren, waarvan de oorzaak was kibbelen van de vrouwen. Bij de vechtpartij heeft M. P. zijn tegenstander met een mes zodanig toegetakeld, dat cieze aan ae gevolgen is overleden. De officier had 8 jaar geëist. Regeringsmededing over de be- sprekingen in Indonesië. Uit het ver slag in de ministerraad uitgebracht door de ministers Stikker en Sassen en de heer Neher is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordl- gers met de Republiek op enige be langrijke punten teleurstellend is geweest. De ministerraad heeft hierbij pp- nieuw de toeneming van de bestanas- schendingen onder ogen gezien. Ern- stig is, dat het aantal moordaansla- gen en ontvoeringen, waarvan Indo- nesische bestuursambtenaren het slachtoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de mi nisterraad gevoerde bespreking werd een instructie opgesteld, bestemd voor de delegatie van het Koninkrijk te Batavia (De comm. welke sedert het optreden van de C-G.D. is aange- wezen om via deze commissie de formele besprekingen met de Repu bliek te voeren.) Lid van het kabinet naar de West Aangezien het niet mogelijk blijkt op korte termijn te geraken tôt een definitieve wettelijke regeling van de nieuwe door de grondwet voorge- schreven staatsrechtelijke vorm van het Koninkrijk (Nederland, Surina me en Ned. Antillénl, overweegt de regering een voorlopige voorziening, in welke enige belangrijke onderae- len van de voorgenomen regelinc reeds zullen worden verwezenlijkt. Alvorens daartoe over te gaan zaï één der leden van het kabinet zien in de loop dezer maand naar Suri name en de Antillen begeven, ten- einde met de daarvoor in aanmer- king komende personen en instau res voor-overleg te plegen. Men verwacht, dat minister van Schaik naar de West zal vertrekken. Nieuwe industrie in Suriname. Onlangs werd nabij Paramaribo de Triplexfabrik en Houtzagerij van de fa. Bruynzeel geopend. De Triplexfabriek is de grootstf van Zuid-Amerika, kan een ver- gelijking met een dergelijke indu strie in de V.S. doorstaan, en kan een groot deel van de Nederlandse I behoeften dekken. De capaciteit van de hardhoutza- gerij is groter dan die van de groot- ste zaeerij in Nederland. In de beide fabrieken werken thans gezamenlij'x ongeveer 750 mensen. voile licht van Kerstmis kunnen wij dan eerst aan ons oog verdragen, als wij het aan dat licht hebben gewend. Indien wij niet weten van God en Zijn leiding in leven en wereld, in dien wij niet afweten van Gods wil en maeht en indien wij niet weten van Gods licht van liefde en genade in een duistere en zondige mensen- wereld, dan zal het moeilijk Kerst mis voor ons kunnen zijn, daar onze osen dan wel zien en toch niet zien. Zij zien wel al het vieren van Kerst- feest en wat dit ailes meebrengt aan drukte en voorbereiding, doch ver- staan de zin en betekenis er niet van zij zien het "goddeliik licht van de Kerstmorgen niet. Als het Kerstmis voor ons zal kunnen zijn, moet er van ons gezegd worden: „Uwe ogen zijn zalig, omdat zij zien". Het gaat erom, dat met de geboorte van het kindeke Jezus Gods liefde en genade openbaar is geworden, of anders ge zegd- God ons nabij is gekomen. Dat is iets geweldigs groots, dat niet zo gemakkelijk is te vatten. Want de wereld en de menshgid worstelt reeds al eeuwen na Jezus' geboorte met de doorbreking van het licht. /lat wii door Christus als het ware God zien. dat licht heeft nog nooit t.envolle kunnen schijnen. Dat is ver- duisterd, gelijk in de oorlof aile licht verduisterd werd. Het beeld van onze wereld is een verduisterde wereld. En nu is die duisternis niet alleen onnret.tig en ongemakkelijk maar ook gevaarliik, in de duisternis ge- heuren veel ongelukken. Daarom verlangen wij naar het licht, wat er niet zal zijn. althans niet zal kunnen schlinen, als wil er niet aan mee wprken de verduistering weg te ne men en het licht in ons leven toe te laten. Wii moeten God in ons leven toelaten en ber^'d zijn naar Hem te luisteren. wat Hij ons te zeggen heeft. Het is een mo°iliike weg naar het. Koninkrijk Gods. waar het voile licht schiint. Wii moeten onze ogen eewennen aan dat voile licht, zodat zi.i dit helle licht verdragen en kun nen zien. Wii zullen God als de Heer van ons leven mo°ten zien. die van ons gehoorzaamheid verwacht, door- dat wii de overtuising verwerven, dat wii het niet weten en wij zonder God in duisternis wandelen. Dat moeten wii ervaren om te kunnen vragen: Heer, wat wilt Gij dat ik doen zal? Het is Jezus, die op deze vraag antwoord kan geven, als wij Hem als Gods gezondene zien. Doen wij dat? maar daarvoor moet het eerst Kerstmis zijn en daarom moe ten wij ons thans opmaken naar Kerstmis, wi.i moeten nu reeds wil len zien om met Kerstmis t.e kunnen zien, io dat onze ogen zalig zijn. Sappemeer. G. M. K.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1