Jf 1 De u PLAATSEUJK NIEUWS f KUNSTNOTITIES ECHTGENOTEi 9AN DF MINISTER L T Horen in huis! K /f 'mm Kunst- ®n Aanusementsagen da DE OPBRENGST VAN ONS GRASLAND SAPPEMEER Donderdagavond rukte de braïid-| weer uit voor het blussen van een kleine brand in een schuurtje van de heer Rijks aan de Slochterweg. Ter secretarie dezer gemeente zyn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwer- pen: één glacé handschoen, zakkam in etui, één wollen want met Noors patroon. Op weg naar school geraakte de jeugdige A. v. d. H., die fietste met C. K. op de bagagedrager te Kleinemeer in 't zand. De fiets slipte, waardoor ze het stuur niet langer kon houden. A. v. d. H. kwam in het Kleinemeersterdiep terecht. C. K., die tijdig van de bagagedrager was gesprongen, en derhalve op het dro - ge was gebleven, stond huilend aan de kant. Aan de heer B. T. van Kleinemeer gelukte het de drenkelinge op het droge te brengen. Woensdagavond hield de afd. H.-S. van de Nederlandse Natuur- historische Vereniging een bjjeen- komst in het hôtel „Struvé". Aïs spreker was aanwezig Drs. Evenhuis, die een causerie hield over het on- derwerp ,,Broedzorg in het insecten- rijk". Op deze causerie komen wij nader terug. De datum waarop de jaarvergade- ring van de afdeling zal worden ge- houden, werd vastgesteld. De afd. H.-S. van de Bond v. Plattelandsvrouwen heeft Woensdag avond in het Bontehuis bezoek ge- had van Sinterklaas. die zich met ieder der aanwezigen afzonderlijk onderhield, en niemand met lege handen liet weggaan. HOOGEZAND Zondagmiddag werd tijdens de voetbalwedstrijd FW-Noordster uit een kleedkamer een portemonnaie, inhoudende enig geld, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Ten overstaan van notaris J. L L. C. Hoogeboom te Hoogezand en notaris P. H- Fledderus te Hooge veen, had Woensdag in het hôtel Faber tén verzoeke van de Wed. ReindersKremer en de erven W. en F. Kremer een verkoping plaats. Aangeboden werden: Een boerenbehuizing met schuur, erf, tuin en bouwland tussen Kalk- wijksterdiep en Kielsterachterweg groot 4.68.10 H.A.; koopster Wed. H ReindersKremer te Hoogezand voor 9372. Een arbeidersbehuizing met schuur, erf en bouwland bij „Dwars in de Weg" te Kielwindeweer; koopster Wed. H. ReindersKremer, Hooge zand voor f 11.724. Bouwland bij de Julianastraat. koopster Wed. ReindersKremer te Hoogezand voor f 12.326.50. Bouy/land op de Kropswoldermade bij Essergroeve; koper A. Topper te Groningen voor f 1748.50. Groenland, ten Oosten van en_aan de Molensloot; koopster Wed. Rein dersKremer, Hoogezand voor f 5246.— Groenland en water, te Foxhol, aan het meer; gegadigden G. Mes- sehendorp en J. Siekman, beiden te Hoogezand voor f 2488; gunning overgelegd aan Prijzenbureau. Woensdagavond vergaderde de afdeling Hoogezand van de Partij van de Arbeid o.l.v. van de heer P. M. Bruins. Er werd o.a. besloten in samenwerking met de afd. Sappe- meer en de Besturenbond in Januarl een feestavond te organiseren. In de commissie van voorbereiding wer den benoemd de heren H. W. Plin- singa en G. Ubels. De spreker van de avond, de heer Tuin was niet aanwezig. In zijn plaats sprak de heer v. d. Poel over woningproble- men. Hij vertelde o.m- dat in Hooge zand 600 personen zijn ingeschxe- ven voor een woning. KIELWINDEWEER Door de politie is aangehouden mej. IJ. d. W. wegens heling van twee fietsen, die omstreeks laatst Augustys/begin September te Kiel windeweer zijn ontvreemd. De beide fietsen, waarvan één bleek toe te be- horen aan de heer B. Flik, alhier, zijn in beslag genomen. Bij onder zoek is gebleken, dat de rijwielen zijn gestolen door v. d. L., die thans in verband met een andere zaak in het huis van bewaring te Groningen is opgesloten. Wegens het kopen van clandes- tien geslacht vlees is aangehouden T. S., alhier. OOSTERHOOGEBRUG In café Westerhof had een bui- tengewone ingelandenvergadering plaats van „De Grondzijlsterpolder". Besloten werd over te gaan tôt de aankoop van een nieuwe maalinstal- latie, waarvoor de kosten werden begroot op f 9000. De levering werd opgedragen pan de N.V. Landindustrie te Sneek. NOORDDIJK Door de architect J. B. van der Molen, alhier werd voor de heer A Venema, Engelbert, aanbesteed het bouwen van een bouwkaswoning. Gunning als volgt: Hoofdwerk f 9322 J. Westerhof, Sappemeer en H. R. Grubben, Siddeburen; schilderwerk f 650 J. Oosterbeek, Groningen; elec- triciteit: f 210 W. Çooi, Middelbert en Lood- en zinkwerk enz. f 649 W Kooi, Middelbert-, RUISCHERBRUG De heer W. S. Hogeveen, onder- wijzer alhier, werd als zodanig te Groningen benoemd. ENGELBERT De kerkvoogdij gaf aan de ,aan- nemer W. Swart opdracht tôt het bouwen van een lijkenhuisje op de nieuwe begraafplaats. HARKSTEDE De Sint heeft een bezoek van *2 uur gebracht aan de kleuters van de school die zich in „Ons Dorps- huis" hadden verzameld. Er werden geschenken uitgedeeld. Na afloop bezocht St. Nicolaas zieke kinderen KOLHAM Tussen een melkauto van de „Leijmpf" te Sappemeer en een melkwagen van de ZuivelfabrieK „Duurswold" te Slochteren had een| botsing plaats waardoor pRn. 200 11- ter taptemelk verloren ging. Er ont- stond enige schade aan auto en wa- gen. De ÏJsvereniging Kolham hield haar jaarlijkse ledenvergadering In café Braam. De heren H. Braam en B. W. Smid werden als bestuursle- den herkozen. De boeken van de penningmeester sloten met een na- delig saldo van f 29.04. In de kas- commissie werd benoemd de heer A. H. v. d. Zijl. Stappen zullen worden gedaan om de ijsbaan 25 meter te verlengen waardoor het mogelljk wordt ook grote rijderijen te orgam- seben, FROOMBOSCH De Reclame-Verkooptentoon- stelling georganiseerd door de geza- menlijke winkeliers, w een succès geworden. Naar schatting zijn er ruim 6000 bezoekers geweest. Op de regenachtige Zaterdag was de be- langstelling zeer groot. In zijn sluitingswoord bracht .de voorzitter, de heer J. Rijkens, naar voren, dat hier duidelijk is gebleken dat door samenwerking veel is te be reiken, en dat de middenstanders hier ter plaatse een vergelijking met naburige gemeenten kuxmen door- staan. SLOCHTEREN De heer J. Zijl kocht een per ceel bouwterrein groot 4 are aan het z.g. Lougpadje te Siddeburen. Ver- koopster de Wed. Blauw aldaar. Door de Burgemeester is een vergadering van de raad belegd op Dinsdag 21 December a.s. te 2 uur nam. ten gemeentehuize. Als voor- naamste punt staat op de agenda de behandeling van de begroting 1949. De Vereniging van Oud-Leer- lingen der Landbouwhuishoudschool vergaderde Dinsdagavond in café Smit. De leiding was in handen van de secretaresse Mej. F. Veenema. Na afhandeling van enkele huishoude- lijke aangelegenheden en nadat be sloten was in Januari de jaarverga- dering te houden, waar dan een ge- heel nieuw bestuur moet worden ge- kozen, werd deze avond, die bedoeld was als St. Nicolaasavond, op gezel- lige wijze doorgebracht. De Ned. Herv. Jongelings- en Meisjesvereniging „Timotheus" en Dient den Heer" vierden Woensdag avond hun gouden jubileum met een feestavond in het café Degenhart. Feestleider was Ds. Vermeer. De heer Velthuysen van Tjuchem complimenteerde de jubilerende ver- enigingen en sprak een opwekkend woord. Namens de Jongensvereni- ging sprak de heer J. Swarts, en bood een oorkonde aan. Nadat de jaarverslagen van secretaris en secretaresse waren uitgebracht wer den twee toneelstukjes uitgevoerd onder regie van de heer Bakker. De pauzes werden gevuld met muziek van een orkestje van de G.C.J.M.v- van Groningen. Tôt slot werd de heer Bakker ge- huldigd. Vrijdagmorgen werd in het w- meentehuis een openbare aanbeste- ding gehouden voor het schoonmaken der o.l, scholen en gemeentegebouwen in 1949. Ingeschreven werd als volgt; O.L. school Harkstede; F. Blom Timmer f 500.—. Scharmer: G. Roelf- sema—Aalfs f 650.—. Borgweg; L. Veg-terKlein en E. Draaijer—Lutje f 1000.Lageland: A. Klootsema- Ottens f 375.Froombosch: R. Har- tog—Noordman f 450.—; J. Hartman- Beentje f 425.Slochteren-O. J. NiezwaagFolkersma f 350. Schild- wolde; H. S. KuperBouman f 625. Siddeburen: J. HazenhoekBalkema f 800; A. Spijker f 700. Overschild: A. HendriksKaller f 425. Tjuchem: J. OlthofDrewel f 350. Woudbloem: G. Heidema f 320; E. TonnisSnijder f 260. Ulo school Slochteren: E. Staal f 700. Gebouw Gemeentewerken: H. Bakkerde Vries f 550. Bureau Soci ale Zaken: H. SikkemaGemaat f 350. Donderdag gaf de heer Brouwer van Scheemda een biljartdemonstratie in café Smit. Een partij libre tussen hem en Scholten van Schlldwolde eln- d'gde ln 88875. Hoogste aerie 88. Een partij kadre tegen de heer D. Schaap van Slochteren eindigde in 40045. Hoogste serie 58. Hiema liet de heer Brouwer nog verschillende kunst- en fantasiestoten zien. Het Districtsbestuur van de Stichting van de Landbouw vergader de Dinsdag, onder leiding van de voorzitter, de heer J. H. Kuipers te Scharmer, in het Hoogehuis. Ver schillende punten betreffende het be- drjjfs- en organisatieleven werden be- sproken. De samenwerkende organisa- ties zal bericht worden gezonden om voor 1949 vertegenwoordigers aan te wrjzen voor de verschillende commis- sies. Besloten werd de algemene ver gadering te houden op 15 Januari a.s. Twee leden werden aangewezen om voordien de boeken en bescheiden te controleren. SCHILDWOLDE De afd. Schildwolde van de C.J.B.T.O. vergaderde onder leiding van de voorz., de heer Th. Veldman, in één der lokalen achter de Geref. Kerk. Na opening door deze werd het conferentie-plan, winter 1948 1949, besproken. Een vijftal leden gaf zich op voor de emigratie-confe- rentie, welke gehouden zal worden in Januari a.s. te Birkhoven. Hierna werd het onderwerp ..Erfeljjkheids- leer" ingeleid, waarop een uitvoerige bespreking volgde. Donderdag geraakte de hulp- keurmeester, de heer J. Harms, met zijn motor, bij de boerderjj van de heer W. Smit op de Zanden, alhier, in de sloot. De motor werd bescha- digd, doch de heer Harms kwam er goed af. HELLUM De afd. Duurswold van de Gron. Mij. van Landbouw vergaderde on der leiding van de heer J. L. Boer in café Hansen, alhier. Voor het onder- zoeken van vraagpunten der Mij. en het Landbouwverslag werden com- missies benoemd. Hierna trad als spr. op de heer Ir. Duinker over „Ra tionalisatie in het landbouwbedrijf". Spr. behandelde de zeer verschillen de methoden van bijv. aardappel- en bietenrooien. Spr. wees vervolgens .op de doelmatige inrichting der be- drijfsgebouwen. SIDDEBUREN Maandagavond wilde de be- stuurder van een truck met trailer, geladen met 10 ton steenkool, ko- mende van de richting Appingedam, in de bocht aan de Damsterweg, even buiten de kom van het dorp, een aldaar geparkeerde vrachtauto passeren. Door een nog niet opge- helderde oorzaak kwam hij te ver op het linkerweggedeelte en kraakte een telefoonpaal, schoof hierna vlak langs een boom en daarna op een 10 m. verder staande boom. Deze boom met een middellijn van 30 cm. knapte radicaal si De eheuffeur-eig, kwam er met de schrik af, terwijl de truck weinig schade heeft gele- den. De Rijks-Verkeerspolitie te Winschoten heeft de schuldvraag in onderzoek. De muziekvereniging „Concor- dia", dir. de heer D. Duister te Noordbroek, gaf haar eerste winter- concert in dit seizoen, in café Por, alhier. Een groot aandeel in het suc- ces van de avond had het Jeugdor- kest onder leiding van de heer J. E, Kamminga. De toneelver. „De Oud Groene Wezen" gaf een vertolking van het toneelspel „De Nijboer van Bronkemoa's Ploats". ZUIDBROEK In een in het hôtel Themmen gehouden vergadering werd in prin cipe besloten tôt de oprichting van een winkeliersvereniging. Ter ver gadering gaven zich 44 leden op. In het voorlopig bestuur werden geko- zen de heren G. Koerts (voorz.); P. Heeringa (secr.); Jac. Schott (penn.), J. Smid, E. Hamster, K Wolda en A. Stalman. De heer K. Groen heeft be- dankt voor de functie van secretaris van de woningbouwvereniging. In de vacature is voorzien door de ver- kiezing van de heer H. Antonides. WINSCHOTEN In het Nwsbl. v. h. Noorden le- zen wij; Woensdagnacht werd de politie van Winschoten door een woonwa- genbewoner gewaarschuwd, dat zijn personenauto was gestolen. Twee surveillerende agenten hadden twee auto's met een derde op sleeptouw gesignaleerd en daar liet vermoeden bestond, dat dit de ontvreemde wa- gen was, werd de hulp ingeroepen van een passerende automobilist. In Hoogezand werden auto's aangehou den en met de inzittenden en al overgebracht naar Winschoten. Hier bleek, dat dit de bewuste wagen was, die enige dagen terug door de woon- wagenbewoner aan een vriend was uitgeleend. Deze had de auto kapot gereden en ter reparatie gegeven aan een garagehouder in Groningen. Toen de eigenaar zijn wagen terug wilde hebben verzocht de garage houder de reparatiekosten te vol- doen. Hiertoe was de eigenaar niet in staat en hij moest onverrichter zake terugkeren. Toch zag hij de volgende dag kans de auto ongemerkt uit de garage te halen. Toen de garagehouder de ver- missing constateerde trok hij met zijn personeel in twee auto's op on derzoek uit. In Winschoten werd de wagen gevonden en daar de deuren dicht zaten, werd een ruit vernield om erin te komen, waama de wagen op sleeptouw genomen kon worden. Op last van de officier van justi fie werd de auto in beslag genomen. De politie te Groningen heeft de zaak in onderzoek. Bioscoop Hoogezand De film „Zonsondergang" speelt zich af in Afrika, en wel tijdens de jongste oorlog. Ook Oost-Afrika, met zijn onmeteliike woesternyen is niet aan de greep van de oorlog ont- komen. Ook daar botsten de beide partijen tegen elkander. De as-mo- gendheden steunen bepaalde stam- men, die opstandig zijn tegen de Britsa overheid, zii steunen niet al- leen door de opstandigheid aan te moedigen, maar ook door het ver- strekken van wapens, welke met watervliegtuigen worden aange- voerd. De film vertelt van de avonturen van zes mannen en een halfbloed meisje, die in deze omgeving hun plicht moeten doen, plichten, die ge- heel uiteenlopen. Daar is een Itali- aanse krijgsgevangene, die voor de inwendige mens moet zorgen, een spion voor de asmogendheden, het meisje, dat aan het hoofd staat van vele zakenDe film is rijk aan avontuur, en zij eindigt met het hu- welijk van de hoofdpersoon, de con trôleur van het Britse gezag, Craw- ford met het halfbloed meisje. Was de film, die de eerste dagen van de Bioscoopweek draait een oor- logs- en avonturenfilm, de rolprent voor de tweede helft van die week is van dezelfde catégorie, hoewel het motief geheel verschilt. Deze film heet „Onze correspondent meldt Hier is een journalist de hoofdper soon, een journalist, die in een spi- onnagecomplot betrokken wordt, en die vele en spannende avonturen be- leeft. Ten dele spelen deze avontu ren zich af in Nederland. En als deze journalist, met een schat van copie en een schat van een meisje naar zijn Vaderland, de Verenigde Staten. kan terugkeren, dan breekt het ge- weld over de wereld los. Duitse hor- VEENDAM O.l.v. de heer M. ter Borg van Borgercompagnie werd de hoofdbe- stuursvergadering gehouden van de Veenkoloniale Boerenbond. Bespro ken werd het tekort aan kalimest- stoffen. Er werd besloten proeven te nemen met een nieuw aardappelras, gekweekt op de proefboerderij te Borgercompagnie en ingeschreven onder de naam „Sientje". In de op de bestuursvergadering volgende algemene vergadering be- sprak de voorzitter het regeringsbe- leid t.a.v. de fabrieksaardappelprij- zen en de roggeprijzen. Ir. M. Oostenbrink van de Plan- tenziektekundige Dienst te Wagenin- gen hield een inleiding over aardap- pelmoeheid en verduidelijkte het ge- sproken woord met lantaarnplaatjes. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Mij., sprak teh- slotte over „Enige vraagstukken der actieve landbouwpolitiek". HîulMIk 58. Rob raadde de bedoelingen van de dief en verdubbelde z'n pogingen. Zo kwam hij juist op tijd, om Hassein onder een poort door te zien schieten. Rob hem achtema. Hij gaf een schreeuw van triomf, toen hij de dief een ste- nen trap op zag rennen en door een deur ver- ver dwijnen. 59. Twee treden tegelijk nemend, holde Rob de trap op, de deuropening door en een houten ladder op, die naar het dgk van één der huizen leidde. Maar de hoop, de rover te pakken te krijgen, was spoedig vervlogen, want op het ogenblik, dat hij het dak bereikte, zag hij hoe de Arabier zich over een stenen muurtje heen liet zakken en uit, het gezicht verdween. FEUILLETON 33) De oude dame knikte haar vrien- delijk toe. Ze liet Sabine koffie en brood naar het terras brengen, want ze begreep, dat Hilde gaarne iets zou gebruiken. Mevrouw Von Dùren schonk de kopjes vol. Korte tijd za ten de dames zwijgend bij elkaar. Toen vroeg mevrouw Von Duren, zo behoedzaam en voorzichtig mogelijk „Hilde, wilde je man niet meeko- men?" Hilde wendde langzaam haar hoofd terzijde en keek de andere dame diep in de ogen. „Ik wil het u dadelijk maar zeg- gen, tante. Ik ben gisteren van mijn man weggevlucht." Mevrouw Von Dùren ging achter- over in haar stoel zitten. Een lichte blos tintte gedurende weinige ogen- blikken haar wangen. Toen ging haar snel door de gedachten; Ja, een man van zestig, een minister en jij, Hilde, het fijne, jonge, nog zo meis- jesachtige vrouwtje, hoe had dat eigenlijk ook anders kunnen gaan! „Vertel mij ailes maar, Hilde." Hilde begon. Ze gaf ailes waar- heidsgetrouw weer. Ze vertelde van de jaren van haar huwelijk, schetste haar verhouding tôt haar man, zoals die werkelijk was. Eindelijk kwam ze aan de ontmoeting met Peter Pringsheim, die zij nooit had kunnen vergeten en ze vertelde ook, hoe de scène geweest was, die zich had af- gespeeld, toen minister Schucking binnenkwam, terwijl ze samen was met Peter Pringsheim. Daarna zweeg Hilde geruime tijd- Het was een uitvoerige wedergave van de gebeurtenissen van de laatste tijd geweest. Menigmaal had Hilde 'gedurende weinige ogenblikken ge- aarzeld, maàr moedig had ze haar verhaal tôt het eiride toe voortgezet. Aangedaan en zwijgend had me vrouw Von Dùren geluisterd. Haar ogen vertoonden een vochtige glans. „Arm kind," zei ze zacht, „Hoe verschrikkelijk is dat ailes. Maar laat ons nu eens rustig samen over al deze dingen nadenken." „Ach, tante; ik heb al zoveel nage- dacht. Ik ben tôt het besluit geko- men, niet meer bij Von Schùcking terug te keren. En ook Pringsheim moet ik proberen te vergeten, al valt het mij zwaar." „lk hoop, dat je er de kracht toe zult vinden, kind. Toch kan ik mij niet indenken, dat deze Pringsheim, als hij een man is, zoals jij hem be- schrijft, je zou kunnen verraden. Werkelijk niet, Hilde! Maar hoe dit ook zij, zolang de minister niet in een scheiding toestemt, is je liefde tôt- die ander feitelijk ongeoorloofd. Heb ik geen gelijk, Hilde?" „Ja tante, u heeft gelijk. En ailes wordt misschien nog wel beter. Maar het hart doet mij pijn." Mevrouw Von Dùren schoof met haar stoel naar Hilde toe en sloeg haar arm om haar heen. „Goed, dat je bij mij gekomen bent." „Ik kon het» geen dag langer ln huis uithouden, geloof mij." Snikkend verborg Hilde het ge- laat tegen de borst van de oude dame. „Maar zou hij je niet nareizen, je terughalen?" vroeg deze bezorgd. „Zoiets zou zijn positie als minis ter in gevaar kunnen brengen. En zulks zal hij niet licht riskeren. Maar aile dingen moeten mij eerst nog wat helderder voor de geest staan, tante. Dan zal ik verder de wereld in trekken, want ik wil u na- tuurlijk niet langer, dan nodig is, tôt last zijn." „Waar praat je van! Voorlopig blijf je natuurlijk hier! Ik acht het bovendien mijn plicht tegenover jouw moeder, jou in de nood bij te staan. En die plicht valt mij werke lijk niet zwaar. Hilde. Neen, je blijft hier, zolang het je hier bevalt. Je zult hier langzamerhand volledig tôt rust komen in de landelijke stilte en de paradijsachtige natuur. Je zult hier je vroegere kracht geheel her- krijgen." Ze streek met zachte hand over het blonde haar van Hilde. De geur van cypressen en pijnbomen, die in de tuinen stonden, drongen door dej open vensters naar binnen. En op enige afstand bruiste het water van de snelstromende, bochtige Anio. XXIII. Enige tijd was voorbijgegaan. Op een wandeling door de Sabijn- se bergen kwam Hilde op een goede gedachte. Enige dagen eerder reeds had één der weinige kennissen van mevrouw Von Dùren, de dirigent Rizetti, een bezoek afgelegd in de mooi gelegen villa aan de Anio. Hij was een zang- leraar van naam te Rome. Hij dirl- geerde in de opéra tal van belang- rijke werken. Hij was, zoals hij dat gewoon was, onverwachts gekomen En voor de jeugdige gast van zijn vriendin had hij een diepe buiging gemaakt. Hij had zich aangenaam verrast over haar getoond. Mevrouw Von Dùren had haar als nicht voorgesteld. En nog voordat zij de naam uitgesproken had, zei haar nicht je zelf: „Hilde von Dùren." Haar tante begreep onmiddellijk de bedoeling. Hilde wenste hier niet bekend te maken, dat ze eigenlijk de echtgenote van de bekende mi nister was. Ze had haar trouwring dan ook niet meer om de vinger. Mevrouw Von Dùren vond deze maatregel verstandig van haar. An ders zou ze immers zeker veel nieuwsgierigheid en indiscrète be- langstelling opgewekt hebben. „Ik heb nooit geweten, dat u in het bezit van zulk een eminent nichtje was, mevrouw Von Dùren!" sprak Rizetti op galante toon, „Ze heeft na vele jaren eens ver- langen naar mij gekregen, zei de baronesse glimlachend. Rizetti toonde zich verder niet nieuwsgierig. Hij toonde zich van zijn beste zjjde. Hilde's jonge schoonheid deed hem zichzelf bjjna opnieuw jong gevoelen. Het duurde niet lang, of het ge- sprek bewoog zich op muzikaal ter- rein. Rizetti was een uitstekend pianist. Zo nam hij dan na enige tijd aan de vleugel plaats en begon te spelen. En op zeker moment, na dat hij een schoonklinkende over- gang gespeeld had, begon hij aan een lied, dat Hilde zo goed kende; het was het heimwee-lied, dat ze zol dikwijls en met zoveel overgave in haar eenzame uren gespeeld en ge- zongen had. Onwillekeurig rees ze van haar stoel op, ging terzijde van de pianist aan de vleugel staan. En toen zweefden de tonen van haar zachte, melodieuze, voile stem door de kamer. Couplet na couplet zong ze, haar zang wonder goed aanpassend bij het spel van Rizetti, die de toetsen met grote virtuositeit beheerste. Eindelijk hield hij zijn handen stil. En Hilde zweeg. Mevrouw Von Dùren zat onbeweeglijk. Daarna klopte Rizetti levendig ln de handen. „Uitstekend! Voortreffelijk! Juf- frouw Von Dùren, u bezit een stem van goud, van fonkelend goud. Zeg mij dan toch eens, aan welk Weens gezelschap u verbonden is! Vergeef mij mijn nieuwsgierigheid!" Met een gevoel van schrik keek Hilde de dirigent aan. „Dacht u, dat ik in de kunst was? Dan vergist u zich. Ik zing alleen zo nu en dan eens voor genoegen." „Ach, ik ben misschien wat indis- creet geweest met mijn vraag- Maar uw stem klinkt zo zeldzaam wellui- dend, dat ik er als vanzelf toe kwam." De ogen van de dirigent straalden Mevrouw Von Dùren was nog sterk onder de indruk. "ïoen zei Hilde eenvoudig: „Ik heb vele jaren geleden zang gestudeerd. Maar ik ben er na enkele jaren mee opgehouden." „Ja, natuurlijk. Ik bemerkte on middellijk, dat uw stem geschoold was. Maar ik vind het jammer, dat u uw vermogens niet gebruikt. Zul len wij samen nog wat musiceren? Ach, nog nooit heb ik het heimwee- lied zô horen voordragen als door u. Kent u misschien nog meer liedejren van mij?" Hilde keek de musicus met grote) verbaasde ogen aan. Toen vroeg ze- „Van u? Heeft u dit lied dan ge- componeerd?'? Zeker! Het is een compositie van mij." Hilde toonde zich nog stteds zeer verbaasd- (Wordt vervolgd) den trekken over Buropa. Stuka's doen medogenloze aanvallen op de Engelse hoofdstad. En midden in een verschrikkelijk bombardement spreekt de journalist, Haverstock, via de BBC microfoon het Amerl- kaanse volk toe. De regie van deze laatste film berust bij de bekende regisseu# Alfred Hitchcock. Zaterdag. Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „Zonsondergang". Hoogezand: Café Sloot 8 u. Zangver. „Vriendenkring". Sappemeer: Hôtel „Struvé" Toneelver. „Nieuw Leven": Kratei (concours „Naar de Vrijheid"). Borgercompagnie: Café Drtjfholt 7 u. Rederijkerskamer „Harmonie". Engelbert: 7.30 u. Toneelver. „Uit- spanning". Zondag. Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 uur „Zonsondergang". Maandag. Hoogezand: Bioscoop 8.30 uur „Onze correspondent meldt Dinsdag. Hoogezand: Bioscoop 8.30 uur „Onze correspondent meldt ERNEST CLAES VRIJGESPROKEN Maar er werden weinig waarderende woorden gesproken over zijn gedrag in hezettlngstijd De zeer bekende Vlaamse schrij- ver Ernest Claes, die ervan beschul- digd werd, de Duitsers te hebben ge- diend, is door de krijgsraad vrij ge sproken. Er is gebleken, dat hij zijn landgenoten verschillende diensten heeft bewezen, terwijl bij de behan deling van de tegen hem ingekomen beschuldigingen niets van kwade trouw is gebleken. De Krijgsraad merkte echter op, dat de geconstateerde feiten getui- gen van „kleinzielige zelfingeno- menheid, gebrek aan verantwoorde- lijkheidsgevoel en gebrek aan be- grip van waardigheid". ADVERTENTIE IM. Aïs een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnbardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 et. HET NIEUWSTE BRANDBE STRIJDINGS APPAR A AT EEN STOFZUIGER In de huiskamer van een woning te Haarlem geraakte het tapijt in brand. In haar angst greep de vrouw een stofzuiger, en ging daarmede het vuur te lijf. De brandende vezels werden opgezogen, en daardoor werd erger voorkomen. Toen de zak van de stofzuiger later in brand ge raakte hield de vrouw die onder de kraan. NOG 13 ERNSTIGE ONGEVALLEN PER WEEK DOOR ONVOORZIG- TIGHEID MET MUNOTE Er zijn nog geen tekenen die er op wij zen, dat het aantal ongevallen, dat het resultaat is van het onvoor- zichtig omgaan met gevonden ont- plofbare stoffen, afneemt. Iritegendeel, uit het rapport over het derde kwartaal van de hulpver- leningsdienst van het mlnisterie van binnenlandse zaken blijkt, dat er in deze période gemiddeld 13 ernstige ongevallen per week voorkwamen. De gevaarlijke gebieden in dit ver band bleken nog steeds te zijn de kuststreek, de Betuwe en de oude -gevechtsgebieden in Limburg en Brabant. In dit derde kwartaal kwa- men door ongevallen met munitie 73 mensen om het leven en werden er 81 zwaar gewond. Zeventig procent hiervan waren jongens van twaalf tôt 18 jaar. Verheugend is het te constateren, dat de burgerij zelf zich meer en meer tôt de betrokken autoriteiten wendt als zij projectielen vindt. Zo kwamen in de période van 1 Januari tôt 21 November van dit jaar 5516 mededelingen, betrekking hebbend op 11.572 stuks munitie, ult de burgerij. In het tijdvak van 4 Januari tôt 19 September werd de volgende mu nitie geruimd: Granaten (stuks) 125687, bommen 7143, mijnen 6907, ontstekers 34474. pantservuisten en -schrikken 1040, strijdgassen (bussen) 626, kruit en springstoffen (kg) 9283.65, kleine munitie (kg) 164175, diverse wapens (stuks) 912, Nog zeer veel komt het voor, dat mensen voorwerpen als souvenirs meenemen, die achteraf blijken zeer gevaarlijk te zijn. Het feit, dat de ontstekers er uitgehaald zijn geeft nog geen afdoende beveiliging. Dat velen in dit opzicht verstandig wor den, bleek ter gelegenheid van een tentoonstelling, die de dienst in IJmuiden organiseerde en waar door de burgerij meer dan 700 kg. munitie en diverse wapens ingeleverd wer den. Er draait thans in de bioscoopjour- naals een voorlichtlngsfilmpje, dat de strekking heeft op het gevaar, dat nog hier en daar verspreld 11g- gende munitie kan opleveren, te wi)- zen. In een op Woensdag 15 December a.s. van 18.4519.00 uur voor de Ré gionale Omroep Noord te houden ra- diocauserie, zal de heer Ir. H. van der Molen, Rijkslandbouwconsulent, voor Z.W. Friesland, enkele belang- j-ijke technische mogelijkheden be- spreken, welke kunnen leiden tôt verhoging van de productie van ons grasland, teneinde te komen tôt her- stel van de vooroorlogse melkpro- ductie. De titel van deze causerie lu1"'- „De opbrengst van ons grasland De uitzending is voorbereid in s®- menwerking met de Afdeling Voor- lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedaelvoor- slening.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2