KLAAR VOOR DE WINTER WAT IS GEZINSZORG? ropese betaiîngs- en compensât!® overeenkomst i Wereldnieuws în Vogelvlucht AARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 feu iicjrmag Woensdag 15 December 1948 No. 100 OOR DE GEMEENTEN HOOGEZANP - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING le! beqin von een verdere verruiming. LANDBOUW. Accïjns Gedïstïlleerd. LOODS OVERREDEN EN GEDOOD TEGEN LOCOMOTÏEF GELOPEN GESMOKKEUDE DEURKNOPPEN Stïchting gezïns zorg opgericht. INDONESIë. .MWNN EMKN T8FKUS 83 p. ÈwantaaL Franco p. pce» i k15 {b|j vooJrujfbetalirvg) P1ÎTJS DER AD VKKTENTIE3 cent per mm. Zogen. Kleintjes als koop, te huur, gevraagd enz. mini- jn 75 sent (bij vooruitbetaiing) HET v rilv^l/HU NT WUKNSDAG8 EN ZAÏBBDA©» TTttgeefster: Seggers" en Kiemer's Uîtgeversaaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435833. jtie ikir Staten Generaal werken op toeren, en wij zouden moeilijî* jverzicht over de gebeurtenissen binnenland kunnen maken niet de nodige aandacht is 6d aan hetgeen daar besproken par er zijn toch ook enige ande- ibeurtenissen, welke onze aan vragen, en die van betekenis omdat ze betrekking hebben op verhouding tôt het buitenland ir is in de eerste plaats het feit e Nederlandse delegatie de Ecafc verlaten. De volledige naam Je Ecafe is: Economie Commis or Asia and the Far East of in ëderlands Economische Com- i voor Azië en het Verre Oos De Nederlandse gedelegeerde Selissen had medegedeeld, dat Ecafe zou verlaten, indien de iliek zou worden toegelaten. toelating zou betekenen, dat mmissie erkent, dat de Repu- verantwoordelijk is voor de lationale betrekkingen van In- Së. Volgens Dr. Gelissen heeft iafe niet de bevoegdheid zich de politieke status van een land spreken. Door de .Republiek èlfstandig lid toe te laten zou vooruitlopen op belangrijke m, waarover nog onderhande n worden gevoerd. Toen met 8 peu voor, 2 tegen en 3 onthou- bi tôt de toelating werd beslo- iverliet de Nederlandse gedele le de commissie. P. A. Kerstens neemt ontslag heer P. A. Kerstens, die met de il Albarda en Bruins Slot deel iakte van de Nederlandse dele naar de vijflanden-studiecon- ie heeft zijn mandaat ter be- ing gesteld. De heer Kerstens le mede, dat de delegatie niet wat de regering wel en wat niet Dit noopte hem terughoudend n, hetgeen hij onmogelijk achtte t hij een actieve voorstander is le Europese Beweging. Het Intereuropese hetalingsverkeer verband met het feit dat bin- brt de Europese betalings- en ensatie-overeenkomst aan het ment ter goedkeuring zal wor- roorgelegd, heeft Prof. Keesing, iadviseur van het ministerie Slnanciën, hierop esn toelichting ren. Hij wees erop, dat deze tenkomst het eerste grote inter- nale accoord betreft, dat onder îspiciën van de organisatie voor pese economische samenwer- is tôt stand gekomen. Over de ische gevolgen van de overeen- t mag men volgens prof. Kee- geen al te grote verwachtingen en, omdat slechts een klein deel Europese betalingsmoeilijkheden 3t opgelost. Men moet zo zei de overeenkomst zien als een i van een verdere verruiming. Onze tuinders n. meer locale betekenis is de die de heer H. R. Starke uit Beerta in een vergadering de Groninger Mij. voor Land- r heeft gehouden. Spreker schet- e toekomst voor de tuinders als ter, zulks in verband dat Duits- het natuurlijk achterland en de i markt voor de tuinbouwpro- fn twijfèlachtig is geworden. De mde productiekosten baren Volgens spr. zal voor aile tak- van landbouw, nu we van een van schaarste overgaan in een ide van overvloed van agrarische aeten, vermoedelijk weer een lijke tijd aanbreken, die ver- lelijk meer nog dan*in het ver- i te wijten zal zijn meer aan on- consumptie dan aan overpro- ie. Kinderbijslag anneer wij dan overgaan om in kort te bespreken, wat door de en Generaal is behandeld, dan nen wij in de eerste plaats de reking in de Tweede Kamer van pnderbijslagwet. t ligt in de bedoeling de kinder g te brengen op f 0.40 voor hei je-, f 0.44 voor het tweede- _en ,e- en f 0.54 voor het vierde kinc volgende kinderen. Deze wei it geacht in werking te zijn ge- en 1 Oct. J.l. en vervalt 1 Janu- 1950. Afwikkeling geldzulvering lor minister Lieftinck is een lontwerp ingediend ter verdert kkeling van de geldzuivering. aile leden van de Tweede Ka gingen met de voorstellen var, ninister accoord, zodat hier ^en wat is veranderd en bijgeveild slotte heeft de kamer in grote n het ontwerp aanvaard. Onderwijs zijn Memorie van Antwoord fekt de minister van O, K. en W. het onderwerp „zitten blijven scholieren". De minister be- Uwt dit als een emstig euvel, te- f omdat enkele gegevens het ver- lien wettigen, dat het percentage nblijvers zich in stijgende lijn legt. Somtijds werkt het blijven a als een prikkel ten goede, va is echter het nadeel groter dan roordeel; van het standpunt van EBRTTIK PERSONENAUTO'S EN MOTOBRIJWIELEN 2fi DEC. en 2 JANUARI A.S. or de minister is bepaald dat >p 26 December en 2 Januari a.s. :ijn toegestaan van personen- 's en motorrijwielen gebruik te en. w de volkshuishouding als geheel ge- zien zijn er slechts nadelen: veel geld en energie gaan nutteloos verloren. Men moet zich afvragen, of ons on derwijs de kinderen wel de voile kans op ontwikkeling van hun capa- citeiten biedt. Het selecteert nega- tief, bepaalt waarvoor een kind niet geschikt is, niet in dezelfde mate als waar het wel geschikt voor is. Er is voor de minister in ieder geval ge- gronde reden om middelen te over- wegen het zitten-blijven te helpen verminderen. De minister is niet voomemens op korta termjjn voorstellen te doen tôt hervorming van ons schoolstelsel; hij wil allereerst de vernieuwing van het onderwijs binnen de bestaande organisatie van ons schoolwezen be- vorderen. Justitie Met betrekking tôt de behandeling van de begroting van justitie, die Is aangenomen halen wij aan wat de heer Scheps (Arb.) heeft gezegd over politieke delinquenten, en wat de minister gezegd heeft over het ver- lenen van gratie. De heer Scheps zei, dat er twee- spalt moest ontstaan in de geest van de jonge politieke delinquent, wan- neer deze, die gegraaid heeft in het vuilnisvat „De Misthoorn", nu de hoofdopsteller van dat blad, Martien Beversluis, die weer mag schrijven, kan tegenkomen. Eenzelfde twee- spalt moet optreden als men ziet, dat de leider van „Medisch Front" vrij- uit gaat. Dat moet aanleiding tôt ontzaglijke onrust zijn. De verwilde- ring, verbittering en teleurstelling, welke men nu kent, vervullen spr. met zorg voor het geval, in welke vorm ook, de jaren 19401345 zich zouden herhalen. Wat betreft het Vferlenen van gra tie, zei de minister niet te kunnen antwoorden op daarover gedane vra gen, omdat de richtlijnen voor intern gebruik zijn- Het beleid is goed; de beslissingen worden met zorg voor- bereid. Het is zijn mening, dat de doodstraf met grote matiging moet worden toegepast. Nu er drie jaar lang t.a.v. de doodstraf een bepaald beleid is gevolgd, zou het een on- recht zjjn, daarvan nu af te wijken. TIEN ARRESTANTEN IN VERBAND MET KLOKRENDIEFSTAL Bij een engroszaak in uurwerken te Amsterdam werd in korte tijd vijf maal ingebroken. De laatste keer werd een grote hoeveelheid klokken en wekkers van een bepaald merk gestolen. Het feit, dat deze uurwer ken in een aantal winkels te koop werden aangeboden, gaf de politie een draad in handen. De winkeliers verklaarden de uurwerken van een zekere v. d- K. te hebben gekocht. Deze werd gearresteerd en bleek nog een partij bij een buurvrouw te hebben opgeslagen. K. viel door de mand en bekende reeds twee maal eerder bij dezelfde grossier te heb ben ingebroken. K. en'twee mede- daders werden gearresteerd. Later werden nog drie leden van de die- venbende achter slot en grendel ge- zet. Tegen een groot aantal helers werd proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek in deze zaak bracht nog een tweede diefstal aan het licht. Het bleek dat de loopjongen van een andere uurwerkenhandel tezamen met een vriend zijn-patroon voor een waarde van f 4000 aan horloges had afhandig gemaakt. Ook deze beide „hereii" werden in arrest gesteld. MELKVENTERS LEGGEN ZWARTE LIJST AAN Door wanbetaling door hun afne- mers dréigen een aantal Helmondse melkventers in moeilijkheden te ko- men. De venters staken in verband daarmede de hoofden bij elkaar, en besloten .tôt het instellen van een commissie. De venters geven de na- men en adressen van wanbetalers op aan deze commissie, die vervolgens een onderzoek naar de klacht instelt. Blijkt het geval inderdaad ernstig te zijn, dan wordt de betreffende naam op de „zwarte lijst" geplaatst, het geen betekent, dat geen van de ven ters weer melk zal leveren, voordat de schuld door deze mensen is afbe- taald. BESCHONKEN CHAUFFEUR VEROORZAAKTE SCHADE In een straat in Den Haag stond een auto geparkeerd. Het was àvond en het achterlicht van deze wagen brandde. Toch is de bestuurder van een andere auto er tegenaan gere- den. Door de botsing ontstond brand. De beide auta's zijn uitgebrand. De bestuurder van de tweede auto wist zich tijdig in veiligheid te stellen. Hij bleek onder invloed te zijn van sterke drank- We hebben altijd het begin van de winter één van de prettigste seizoe- nen op de boerderij gevonden. Als het najaarslandwerk gedaan is en het vee op stal staat, kun je zo echt tevreden zeggen: ziezo, dat zit er weer op! De bieten zijn naar de fa- briek, de aardappelen zijn afgedekt; laat het buiten nu maar waaien, re- genen of sneeuwen, wij zullen er weinig last van hebben. Met een vol- daan gevoel loop je dan langs de be- zaaide velden, waar het wintergraan grotendeels alweer boven de grond staat; het land, waar de bieten ston- den is intussen eveneens geploegd en voor zover er geen tarwe in ge- zaaid is „weggelegd" voor het voor- jaar. Iedere ploeger weet met hoe- veel voldoening het laatste voortje getrokken wordt. Vooral als zo'n akker niet zuiver rechthoekig is, zo dat er een „geer" uitgereden moet worden, kun je dan nog even laten zien, dat je een ploeger bent. Een oude boer hoorden wij eens zeggen: De echte ploeger herken je aan de eerste en aan de laatste voor. Dank zij de buitengewoon droge Novembermaand is al het najaars- ploegwerk vlot verlopen. Ook bij het rooien en wegrijden van de bieten en de aardappelen was het droge land nietstukgereden, zodat de grond gemakkelijk ploegde en mool „viel" en zo schoot ailes flink op. De koeien liepen nog de hele eerste week van November buiten, totdat ze met de koude nachten van de 8ste en de 9de fluks naar binnen moesten worden gehaald. Op stal melken be- valt dan toch weer heel wat beter dan in het koude land. De dieren zijn bovendien in prima conditie bin nen gekomen en al is er heel veel vee opgestald, er is voer genoeg, zo dat we niet zuinig behoeven te zijn- Zelfs de ergste pessimist zal moeten toegeven, dat het er deze winter nog zo slecht niet uitziet. Maar dat betekent niet, dat we nu met de handen over elkaar gaan zit- ten. Integendeel; alleen al doordat we zoveel vee op stal hebben, heb ben we handen vol werk. Het bin- nenhalen van kuilgras en van knol- len of van bieten en het mengen van het voer voor een goed rantsoen is iets, dat heel wat uren tijd vergt. Wie bovendien dit jaar weer meer varkens heeft dan de laatste jaren het geval was, heeft intussen ook al gemerkt, dat al dat aardappel-voeren meer werk met zich meebrengt, dan het efenvoudige slobber-mengen van vroeger jaren. Toen schepten we maar uit de meelzak en als het op was, haalden we nieuwe voorraad. Nu moeten we zelf voor een goed rantsoen zorgen, waarvan de hoofd- schotel altijd bestaat uit gekookte aardappelen. Het eiwit komt er bij in verschillende vormen, maar meestal toch als ondermelk. Die on- dermelk is eigenlijk rijkelijk duur nu de prijs ervan op 4% cent ge- bracht is. Maar dit is zo'n kwestie van vestzak-broedzak, want door de waarde van de ondermelk hoger op te nemen bij de berekening van de zuivelwaarde kan de melkprijs-bere- kening sluitend gemaakt worden. Invasie Costa Rica,, een Amerikaans repu bliek je met een bevolking van onge- veei J millioen inwoners is het slachtoffer geworden van een inva sie, die vanuit de buurrepubliek Nicaragua werd geleid door de voor- malige président Guardia. Volgens berichten uit Costa Rica zou Nicara gua deze invasie steunen. Ruim een week geleden schafte Costa Rica zijn leger af. Er werd toen bekend gemaakt, dat de kazer- nes zouden worden omgezet in musea. De verdediging werd overge- laten aan een kleine politiemacht, totaal omvattend ongeveer 1000 man. De ambassadeur van Costa Rica in Washington heeft een beroep gedaan op de voorzitter van de raad van Amerikaanse landen, die in Rio de Janeiro zijn overeengekomen elkan- der te zullen helpen, indien één van de leden zou worden aangevallen. Deze raad kwam Zondagavond bij- een en verwees het verzoek om hulp var Costa Rica naar de ministers van buitenlandse zaken van de Ame rikaanse landen. Palestina De Verenigde Naties zullen pogen de vrede te herstellen in Palestina, en zoals gebruikelijk is een commis sie benoemd, welke commissie in dit geval tôt taak heeft de beide partijen te verzoenen. De stafehef van de V.N. Brigade-Generaal William Riley is Maandag begonnen met het voe- rert van onderhandelingen om een wapenstilstand te verkrijgen. De beide huizen van het Transjor- daanse parlement hebben eenstem- mig een besluit van de regering goedgekeurd, om Arabisch Palestina en Transjordanië te verenigen onder souvereiniteit van Koning Abdoellah Vermoedelijk zal Transjordanië deze beslissing op een volgende bij- eenkomst van de landen der Ara- bische Liga ter sprake brengen- Buiten Transjordanië hebben zitting in de Liga: Irak, Syrië, Libanon, Voor een groot deel zijn het echter de boeren zelf, die de ondermelk ko- pen, zodat ze een deel van het melk- geld zelf betalen. Gelukkig, dat een ander deel van de ondermelk in de vorm van poeder en straks weer In kaas werkelijk geld in het laadje brengt. En buiten? Ook buiten de stallen is nog volop werk. Juist nu hét land droog is, moeten we ervan profiteren om flink op te schieten met het opknappen van sloten en greppels. Aile dichtge- trapte greppels moeten worden uit- gestoken of uitgeploegd en vooral de eindstukken,- waar de greppels in de sloten uitmonden, moeten een goede beurt hebben. De meeste oude wei- landen liggen hol, tengevolge van het voortdurend uitbaggeren van de sloten, waardoor de slootranden ho ger worden dan het midden van het land en dat belemmert de afwate- ring. Een goede ontwatering is voor grasland zeker even belangrijk als voor bouwland, want een niet te hoge grondwaterstand brengt een diepere worteling van de grassen en geeft ook de klavers een goede kans. Wie de wintertijd besteedt aan dit werk, verricht zonder twijfel arbeid, die ruim beloond zal worden. In de laatste weken doen hardnek- klge geruchten over een aanstaande verhoging van de gedistilleerd-accjjna de ronde. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de ze geruchten een gevolg zijn van de plannen om in het raam van de Bene- lux-overeenkomst de accïjns op bler in de betrokken landen per X Maart ge.lijk te schakelen. b*vc*gde zjjde vememeri v, „J evenwel, dat. de verhalen omtrent een verhoging van de gedistilleerd-accljns per 1 Maart 1949 absoluut uit de lucht gegrepen z^jn. Zondagmorgen werd het stoffelijk overschot gevonden van een 35-jari- ge loods van het Rijksloodswezen uit Vlissingen. De lijkschouwing bracht in de eerste plaats aan het licht dat de loods overleden was ten gevolge van een schedelbasisfrac- tuur. Verder bleek dat het slachtof fer vermoedelijk tengevolge van een hevige stoot was gevallen, en dat de eerste aanraking met de grond on geveer op 5 meter afstand lag van de plaats waar het lijk gelegen had. Men veronderstelde, dat de loods. toen hij Zaterdagnacht van zijn werk naar huis gegaan was, door een auto werd aangereden. Men ging na welke auto's in de loop van de nacht langs de weg, waar men het stoffe lijk overschot had gevonden, waren gepasseerd. Hieronder bevond zich een huurauto. Toen men deze nader ging bekijken, vond men aan deze auto sporen van de kleding, welke de loods had gedragen. De chauffeur is aan een streng verhoor onderworpen. Het laat zich volgens de politie aanzien, dat hem geen schuld streft. ■4 Na drie jaar experimenteren is in één der Amerikaanse legerlaborato- ria een kunsthand ontwikkeld, die niet van een werkebjke is te onder- scheiden, en waarmede dezelfde bewegingen kunnen worden gemaakt als met een natuurlijke hand. Verscheidene oorlogsslachtoffers hebben medewerking verleend om tôt het behaalde resultaat te komen. Op de foto ziet men één van deze medewerkers. Aan de linkerarm ziet men de nieuwe kunsthand, en rechts de haak, welke men tôt nu toe ge- bruikte. Egypte, Saoedi Arabië, en Jemen. China De Communistische légers in China blijven hun offensieven met succès voortzetten. Tsjang Kai Sjëk heeft thans voor geheel China de staat van beleg afgekondigd. Door de opmars der communis tische troepen acht generaal Mac Arthur de „materiële positie" van de Verenigde Staten in het Verre Oos- ten verzwakt. Volgens uit Londenj komende berichten, zouden Ameri kaanse krijgskundigen de mogelijk- heid bestuderen om Japan te herbe- wapenen als tegenwicht voor een event. communistisch China. Geruchten zeggen, dat Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden. Atlantische Unie. Bij het sluiten van de Atlantische Unie, waarover momenteel te Was hington besprekingen worden ge voerd schijnt men zich niet te wll- len beperken tôt de landen van het pact van Brussel, uitgebreid met Ca nada en de V.S. Vooral de Verenigde Staten schijnen de Unie zo groot mogelijk te willen maken. Thans zijn Denemarken, Noorwegen, IJs- land en Portugal uitgencdigd om de besprekingen bij te wonen. Wellicht zullen nog meerdere uitnodigingen volgen, temeer omdat thans reeds gezegd wordt, dat de Ierse havens van belang zjjn. Een dove man is op een overweg nabij Almelo tegen de locomotief van een passerende trein gelopen. Hij werd met zoveel kracht tegen de straat geslingerd, dat hij op slag dood was. ONGELUK TI.TDENS JACHT Tijdens een jacht in de Achterhoek is een ongeluk gebeurd, dat aan een dame uit Wassenaar het leven heeft gekost. Deze dame, die deelnam aan de jacht, sprong met haar paard over een hek. Het dier nam de sprçng echter verkeerd, waardoor de dame kwam te vallen. Zij kreeg het voile gewicht van het paard op het hoofd. waardoor zij op slag dood was. GRANAAT ONTPLOFTE IN KAZERNE In een kast van een van de mili- tairen uit de Chasseekazerne te Bre- da lag een granaat. Vermoedelijk heeft de soldaat het projectiel mee- gesmokkeld uit het kamp Olden- broek- Dezer dagen is het projectiel door onbekende oorzaak tôt ontploffing gekomen. Zes militairen werden door .de explosie gewond, waarvan 2 zeeri ernstig. De vorige week werd een Doe tinchemse caféhouder, zekere B., aangehouden toen hjj met een auto 6000 ijzeren deurknoppen vervoerde. Het was de politie opgevallen, dat de auto werd voorafgegaan door een motorrijder, en daarom dacht men dat de zaak niet in de haak was- De knoppen bleken uit Duitsland te zijn gesmokkeld. Ze waren in zak- ken over de grens gebracht, en bij een boer neergelegd. Later zijn ze met een auto weggehaald en naar Doetinchem vervoerd. De motorrijder verklaarde aan- vankelijk niets met de zaak te maken te hebben. Later viel hij echter door de mand. Bij een huiszoeking in de woning van B. kwam een partij sterke drank voor de dag. HANDIGE DIEVEN In Beverwijk is in één nacht op 13 plaatsen ingebroken. De dieven verschaften zich toegang met valse sleutels, en ze zijn zo handig geweest pergens vingerafdrukken achter te laten, hetgeen het politieonderzoek moeilijk maakt. Gestolen werden geld, levensmid- delenkaarten en textielkaarten. VECHTENDE SUPPORTERS Na afloop van een in Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd kreg tijdens het naar de kleedkamers pen twee spelers ruaie. De een gaf de ander een trap tegen de benen. Dat was aanleiding tôt een vecht- partij tussen de supporters van de beide partijen, die duurde' totdat de politie er een eind aan maakte. HERRIE BIJ KORFBALWEDSTRIJD Onverkwikkelijke geschiedenis te Borculo. In Borculo werd Zondag de 2e klas- se korfbalwedstrijd Olympia (Borcu lo)G.K.C. (Goor) géspeeld. Toen do beide ploegen reeds enige tijd ge- reed stonden en het beglnuur reeds lang was verstreken, doch de scheidsrechter, de heer ter Heurne uit Zutphen nog niet aanwezig was, bood een inwoner van Borculo aan de wedstrjjd te leiden. Dit aanbod werd door beide ploegen geaccep- teerd, maar het heeft toch tôt een onverkwikkelijke geschiedenis ge leid. In een onaangename sfeer werd er gespeeld tôt de rust, in welke pé riode de gasten een voorsprong van 50 wisten te behalen. Na de rust liep de thuisclub in. Toen de stand 35 was werd de aanvoerder van GKC het veld uitge- stuurd v/egens onhebbelijk gedrag jegens de scheidsrechter. Toen de stand 4—5 was zond de scheidsrech ter ook nog een dame van 't twaalf- tal der gasten het veld uit. Dit werd GKC te bar, en de hele ploeg wan- delde het veld uit. Moeder ziek De dokter be- hoefde nog niet te komen, zo erg was het niet. Ze was een beetje moe en lusteloos. Wat later dan gewoon- lijk stond ze toch op en verzorgde de kinderen. Ze kon haast niet, maar het moest. Een dag later moest de dokter toch komen. „Op, bed blijven", zel hij. Ja wel, op bed blijven! Wie zab dan de kinderen helpen, het eten koken, het gezin verzorgen? Nog even stond ze op om de kinderen te helpen, maar toen kon het niet lan ger. 's Middags toen haar man en de kinderen thuis kwamen was er geen warm eten, zodat ze zich met een homp brood tevreden moesten stel len. Langzamerhand werden de moei lijkheden in het gezin groter. Jantjes broek was gescheurd, en zij bleef ge- scheurd. De was werd niet gedaan, en dus was er geen schoon goed meer. Moeder bleef twee weken ziek, en toen ze weer van de dokter mocht opstaan, vond ze haar huishouding een chaos. Ergens tussen oude kran- ten vond ze een loonzakje van Va- der; het bleek dat hij zes uur per week had verzuimd, om een beetje in de huishouding te kunnen doen ergo hy had een schade gehad van ruim vijf gulden per week. v Dat verhaal vertelde ons de heer A. G. van de Poel, toen hij ons nader inlichtte over het doel en streven van de onlangs opgerichte Stichting Protestantse Gezinszorg Hoogezand- Sappemeer. Het is één geval uit de velen. De Moeder vervult een zeer belangrijke taak in het gezinsleven, en als zij door ziekte of om andere redenen gedurende enige tijd ver- hinderd is die taak te vervullen, dan loopt de normale gang van zaken in het gezin in de war. Het is het doel van" de Stichting Protestantse Gezinszorg om in der- gelijke gevallen hulp te verlenen. Hierbij kan worden volstaan met alleen hulp te verlenen bij het huis- houdwerk, maar dit kan ook ge- schieden door volledige gezinsver- zorging, waarbij naast het huishoud- werk ook leiding gegeven wordt aan de kinderen en er aandacht wordt geschonken aan de ideële belangen van het gezin. Het ligt in de bedoe ling van de Stichting hulp te verle nen in deze laatste vorm. ,,Op welke wijze wil de Stichting dat bereiken?" „Door het opleiden van jonge meisjes voor dit doel," antwoordde de heer van de Poel, ,,er zal onder de jonge dames van deze plaatsen ongetwijfeld wel liefhebberij bestaan om tôt gezinsverzorgster te worden opgeleid „En hoe worden de kosten gedekt?" „In de eerste plaats zullen wij een beroep doen op de bevolking, om zich aan te melden als donateur. De bontributie is nog niet vastgesteld, maar we zullen het natuurlijk op prijs stellen nu reeds vele sym- pathiebetuigingen te ontvangen, Èn verder zal een beroe_p worden ge daan op verschillende bedrijven. Zolang de organisatie nog niet he- lemaal op poten staat heeft Mevr J. W H. GroeneveldBerends te Foxhol zich bereid verklaard de no dige correspondentie te verzorgen." De heer van de Poel besloot met de mededeling dat de initiatiefne- mers rekenen op méSewerking In brede kring. De nota aan de Comm. v. Goede Diensten. Zoals reeds werd medege deeld werd dezer dagen een nota, bevattend het regeringsstandpunt nopens de onderhandelingen met de republiek aan de Comm- v. Goede Diensten overhandigd. Hierin wordt o.a. gezegd," dat bij de informele besprekingen tussen de ministeriële Nederl. delegatie en de Republikeinse minister président diepgaande principiële geschillen zijn gebleken, en dat bovendien is gebleken, dat de republikeinse rege ring niet bij machte is haar wil aan de soldateska op te leggen. Bij zijn eerste contact met minis ter Stikker heeft Moh. Hatta erkend, dat de Nederlandse Regering gedu rende de intérim période mede ver- antwoordelijkheid blijft dragen voor het bewind in Indonesië, in verband waarmede de hoge vertegenwoortjl- ger bepaalde bevoegdheden zullen toekomen. De Republiek is hierop echter te- '•uggekomen, en heeft andere, voor Nederland onaanvaardbare, voorstel len gedaan. Er is nu voor de Nederlandse Re gering geen andere conclusie moge lijk, dan dat het uitgesloten is met de Republiek tôt overeenstemming te komen. De Nederl, Regering deelt aan de C.v.G D. mede, dat nu zal moeten worden overgegaan tôt, afkondigjng van het besluit „Bewind Indonesië in Overgangstijd", dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordl- gers van de Federale Gebieden. Nu duidelijk is gebleken, dat de repu bliek, het bestand niet nakomt en de Renville beginselen in feite niet aan- vaart, wenst de Nederlandse rege ring de verdere verwezenljjking van de nieuwe rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. De Ned. Regering houdt de moge- lijkheid open de Republikeinse Ge bieden in het pre-feâerale bestel op te nemen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1