1 JANUARI 1949 PLAATSELIJK NIEUWS Het bedrijfsongeluk te Foxhol Broedzorg in het Insectenrijk NIEUWJAARS-ADVERTENTII IN „HET NIEUWSBLAD" VRIJDAG 31 DECEMBEI) Naar wij vememen zul- len in de toren van de R.K.; Kerk vier nieuwe, zeer zware luidklokken worden opge- hangen. Deklokken komen heden in Sappemeer aan en zullen morgenochtend om 11 uur plechtig worden inge- wijd. Voor dit doel zal Deken Buvé uit Groningen naar Sappemeer komen. Daar vermoedelijk ook in niet-Katholieke kringen grote belangstelling voor deze ge- beurtenis zal bestaan, kun- nen wij mededelen, dat de inwijding (dus Donderdag om 11 uur) voor belangstel- lenden van aile gezindten toegankelijk zal zijn. NOORDBROEK. HECHTSAKEN Exposltie ait het werk van Nie# Bulder A A A A A Prijs van 1 tôt en met 4 regels i 1.50 Grotere advertentîes worden berekend naar12 cent p. m.m Door ALLE BEZORGERS van dit blad worden de advertentîes zonder prijsverhoging aangenomett SAPPEMEER Tegen een inwoner van deze gemeente is proces-verbaal opge- maakt wegens mishandeling van een buurman en het plegen van huisvre- debreuk. In het kader van het toneel- concours van „Naar de Vrijheid" werd Zaterdagavond in het hôtel „Struvé" de derde uitvoering gege- ven. Deze maal was de beurt aan de Hoogezandster toneelver. „Nieuw Leven", die een opvoering gaf van „Krates". De volgende en laatste uitvoermg is door de- jubilerende organisatrice zelf. Begin Januari zullen de prijzen worden uitgereikt. Dat de Buurtvereniging „Zel-! denrust" (Herenstraat) ons uitgeno- digd heeft tôt haar jaarlijkse feest- avond, gehouden in het „Parkhotel betrof in het bijzonder het opgevoer- de toneelstuk: „Leni de Wees". een toneelstuk kunnen we eigenlijk niet praten, daarvoor miste het ka- rakterontleding of levensinhoud; we zouden het een menging van toneel, Dperette en cabaret kunnen noemen. De voorzitter vertelde ons, dat het ;tuk geschreven is door de heren Dont je en Rehwinkel, beiden buurt- genoten, met het doei iets anders te orengen dan gewoonlijk, en daarin zijn ze geslaagd. Het is een stuk voor an door eenvoudigo mensen, zonder verdere pretenties. Het tuinfeestje was aanleiding een cabaret op de voorgrond te brengen. Het geheel stond onder goede lei- iing en zat goed in elkaar, al zijn wel fouten gemaakt. Zo was het zangnummer van de matroosjes te oedeesd, en waren de rhytmische lefeningen niet regelmatig. Maar we villen dat ailes gaame over het îoofd zien, omdat „Zeldenrust" vol- gens de maatstaven die wij voor een Duurtvereniging mogen aanleggen, ets goeds heeft gepresteerd. H. D. B. 30RGERC0MPAGNIE De jaarlijkse uitvoering van de ■ederijkerskamer „Harmonie" in het •afé Drijfliolt heeft zich in een goede belangstelling mogen verheugen. Er verd opgevoerd „Robbedoes een ilijspel in 3 bedrijven en „Hou Mans :ien vrouw klain kreeg" een klucht n 1 bedrijf. IOOGEZAND Naar aanleiding van een verslag nzake ëen zitting van de politirech- er, Groningen, delen wij op verzoek nede dat noch mej. Westerdiep, noch nej. Wolthek zich hebben schuldig gemaakt aan, resp. hebben terechtge- itaan wegens kousendiefstal. In het vervolg zullen wij dergelijke nededelingen niet meer opnemen. Aan verzoeken om bepaalde zaken aiet op te nemen kunnen wij niet meer ^oldoen. Desbetreffende verzoeken zullen wij moeten afwijzen. Zaterdagavond heeft de Zang- vereniging ,,Vriendenkring" v./h> Smitslaan haar 12e jaarlijkse uitvoe ring gegeven in het café Sloot. Er werden twee toneelstukjes opge voerd „Het vijfde Gebod" een dra- matische schets in 2 bedrijven en ,,Jan Griener" een blijspel in 1 bedr. Verder stond er vanzelfsprekend zang op het programma. De zaal was goed bezet. De uitvoering werd door bal besloten. Zaterdagmiddag werd door de welpen en verkenners van de Padvin- lersgroep „De Trappers" Hoogezand- 'appemeer, een nieuw clublokaal in jebruik genomen. Bij opening van het nieuwe lokaal staande in de bosjes van het Westerpark, waren namens îet gemeentebestuur aanwezig de he- en H. W. Plinsinga en J. J. Prins, en den van de Oudercommissie. De voorzitter van de OudercommiS' ie, de heer G. Wiegertjes, bood aan opman Nijhof enige boeken aan en andversieringen voor het nieuwe lo kaal. De groep is er in geslaagd het ge- louwtje op een gezellige manier in te richten. Voor het nieuwe leervak aan de Gem. Ambachtsschool: opleiding voor het examen motordrijver bij de Kustvaart, hebben zich 14 leerlingen aangemeld. Het motorbeurtschip ,,Bierum" voor rekening van de Gebr. Damhof te Delfzijl gebouwd bij de Scheepswerf Volharding" (Gebr. Bodewes), Fox- hol, heeft een proefvaart gemaakt op do Eems. Het schtp is van het type half-shelterdeck. De afmetingen zijn 50.10 x 8.37 x 3.25/5,25 m. De bereik te snelheid ls 10 V4 mjjl. Aan boord bevonden zich de burgemeester van Applngedam, de heer C. C. J. Welle' man en het gemeentebestuur van Bie rum, De burgemeester van Blerum bood de reders een vlag aan, met het wapen van Blerum, Dit schlp ls het tweede, dat door de werf „Volhardlng" is gebouwd voor rekening van de Gebr. Damhof. Juist deze week werd de opdracht tôt de bouw van een derde schlp ontvangen, De afd. H.-S. van de VARA heeft Zaterdag, tezamen met de pl. afd. van het Inst. v. Arb. Ontw., een propaganda-feestavond gehouden ln het hôtel Rowaan. De zaal wae ge heel bezet. De voorzitter van de afd. van de VARA, de heer J. Rugge, deelde in zijn openingswoord mede, dat de afd. van de VARA momen- teel 300 en het Inst. 50 leden heeft. De heer F. D. Molog uit Gronin gen hield een propaganda-toespraak. Het amusementsprogramma werd verzorgd door het Tianka-kwartet met de humorist Teuben en pxol Hakanini NIEUW-COMPAGNIE. De Maandag gehouden vergade ring' van de Coôp. Landb.ver. „Kiel- Compagnle" werd voor een groot deel gewijd aan de gedachte centralisatie in de verkoop. Naast de idee van het C.B. werd een ontwerp ingeleid, dat gezien moet worden als een eenvoudig opgezette gedachte voor concentratie, waarbij aan de verenigingen zo groot mogelijke zelfstandigheid zal worden gelaten. Dit voorstel kon practisch al- gehele bijval oogsten, zij het dan met de restrictie om deze concentratie te beperken tôt die verenigingen, die practisch gelrjk afgestemd zijn vol- gens het begrip standsorganisaties. Het verslag van de vergadering van de V.B.B. uitgebracht door de heer Boerema, vormde voorts een punt van bespreking. WESTERBROEK De naaiver. „Ona" hield Zater dagavond een feestavond in het café Huisman, waarbij ook de heren wa ren uitgenodigd. Het programma werd gevuld met eigen krachten.i Muziek, zang en toneel wisselden el- kander af. In de Ned. Herv. Kerk had een bijzondere samenkomst plaats. Ds. Glas gaf een kleine beschouwing over het doel van het luiden van kerkklokken. In 1832 kreeg Westerbroek een kerkklok, maar deze werd door de Duitse bezetter geroofd. Thans is het zover, dat er een nieuwe luidklok in de toren is opge- hangen. Met dank aan de plaatselij- ke commissie en aan aile ingezete- nenen en oud-ingezetenen, die hebben medegewerkt aan het verkrijgen van deze klok, droeg Ds. Glas deze over aan de kerkvoogden. Daarna werd de klok gedurende 20 minuten ge- luid. De près. Kerkvoogd, de heer K. Bruining, aanvaardde namens het collège van kerkvoogden en notabe- len de nieuwe klok onder dankbe- tuiging aan Ds. Glas, die de stoot heeft gegeven tôt het verkrijgen van een nieuwe klok, en aan allen, die verder daartoe hebben bijgedragen. NOORDDIJK. Krachtens een in de laatste ge- meenteraadsvergadering genomen be- sluit krijgt onze gemeente straatna- men, en zullen de huizen straatsgewijs worden genummerd. In de loop van de winter zal dit werk worden uitgevoerd Het collège van B. en W. is uitgegaan van de historié en koos namen, die reeds ln de volksmond leefden. Ver der werden straten genoemd naar de verzetsstrijders P. Waayer, W. F. Bat- hoorn en H. Ridder. Engelbert zal een Badweg krijgen. MIDDELBERT. De zendingscollecte bracht 72.23 op. ENGELBERT. Toen de krantenbezorger P. de krant kwam bezorgen bij de familie N., was hier een huiselijke twist gaan- de. De heer des huizes was zodanig van de kook, dat hij naar buiten vloog en de argeloze nieuwsbezorger zijn linker oog dicht sloeg. Er werd ge- neeskundige hulp ingeroepen en er is aangifte gedaan bij de politie. De heer J. Borner van Dwingelo nam zijn benoeming tôt onderwijzer te Engelbert aan. Onder regie van de heer W. Ween- der gaf de toneelvereniging „Uitspan- ning" haar jaarlijkse uitvoering in 't café Tuinema. Opgevoerd werden de stukken „Aanslag op Diek" en „Lief- de zoekt List". KOLHAM. Het driejarig zoontje van de heer Tepper, alhier, liep plotseling van uit een dam de weg op, juist toen een lu xe auto, bestuurd door de heer Hol- ma uit Winschoten, passeerde. Door uit te wijken en krachtig te remmen trachtte de heer Holma een aanrijding te voorkomen, doch het jongetje werd geraakt en kwam in de sloot. De auto botste tegen een boom, draaide een slag om eh bleef op zijn kant te gen een boom liggen. Van de drie in- zlttenden w«rd all««n de verloofde van de heer Holma gewond «U bekwam «en hoofdwonde. Het jongetje kwam er wonderlijk goed af met wat builen en schrammen. De auto werd zwaar beschadigd.. Laten ouders toch beter op hun kln- deren passen. Jonge kinderen vormen een gevaar op de weg. SLOCHTEREN. De heer D. Mulder, alhier, kreeg een hond onder zijn flets, waardoor hij zodanig viel dat ht) bewusteloos bleef liggen. Ht) had een emstlge wond aan zijn kin. Na voorloplg door Dr, Kok te zijn behandeld werd ht) per auto naar zijn woning vervoerd. In de plaats van de heer Meljer werd tôt ouderling ln de Ned. Herv. Kerk, alhier, gekozen de heer J. Swarts. Tôt diaken werd gekozen de heer W. Tamminga, ter vervanging van de heer J. Tamminga. SCHELDWOLDE. In het kerkbestuur der Geref. Kerk, art. 31, werd tôt ouderling ge kozen de heer W. Jager en tôt diaken de heer C. Mossel. Zaterdagmiddag sprak de heer C. F Haarman van Groningen in het café Spaiminga voor werkgevers en werknemers over vraagstukken ver- band houdende met sociale verzeke- ringswetten. Enige door aanwezigen gestelde vragen werden door de spre- ker beantwoord. Vrijdagavond werd in de lokalen achter de Geref. Kerk, alhier, de jaar lijkse ouderavond van de kleuterschool gehouden. De voorzitter, de heer Bou- man, memoreerde in zijn openings woord het grote succès van de gehou den bazar en van het St. Nicolaasfeest. Mej. Wolthuis, onderwijzeres, gaf hiema een duidelijk jaaroverzicht en illustreerde op voorbeeldige wijze ver- schillende gebeurtenissen. Vervolgens sprak de heer Bouman over: „Het kind en het gebed". Ter afwisseling volgden enige voordrachten en vertel- den de kleuteronderwijzeressen van hun ervaringen uit de praktijk. In café Veenhoven werd Vrijdag de feestelijke herdenking van het 25- jarig bestaan van de Rederijkerska- mer „Duurswold" ingezet met een druk bezochte receptie. O.a. gaven van hun belangstelling blijk de Burge meester der gemeente Slochteren, de heer O. J. Scherphuis, de voorzitter tvan het Département „Duurswold" van de Mij. tôt Nut van 't Algemeen, de heer H. Duursma en vele oud-leden. Des avonds vond een intiem avond- feest plaats van leden, oud-leden en oprichters onder leiding van de voorz. de heer J. N. de Lange. De hoofdscho- tel van de avond was wel een zeer geslaagd souper. De heer H. Smit te Middenmeer, de le voorz. van de ka- mer bracht aan het slot het bestuur dank voor de goede organisatie der feestelijkheden. Zaterdag werd even- eens in café Veenhoven voor een voile zaal een uitvoering gegeven. De feestrede werd hier uitgesproken door de heer H. Smit te Middenmeer. Door leden en oud-leden werden hierna, on der regie van de heer Benes te Gro ningen, een tweetal toneelstukkeh op gevoerd. Een hartelljk applaus na olk bedrijf bewee» overduidelljk dat het gebodene ten zeerste werd gewaar- deerd. HELLUM. In het café Hansen gaf de to neelvereniging „D,E.S." haar eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden de stukken „Ik heb gezondigd" en „OUe Jongens". SIDDEBUREN. In „Rehoboth" vergaderde de afd. van de C.B.T.B. onder leiding van de heer H. H. Koop. De Provinciaal secretarls, de heer A. Blokztjl te Gro ningen, hield een met veel aandacht gevolgde en leerzame rede over „De Landbouwpolitiek van onze regeririg". Spéciale aandacht besteeddde de spr. aan het zeer urgente vraagstuk: de medezeggenschap van de arbeiders ln de bedrijven. De vergadering was zeer goed bezocht. In het Kerkbestuur der Geref. Kerk, alhier, werden tôt ouderling gekozen de heren J. Fokkens en P. R. Brouwer en tôt diaken de heer H. W. Jager. TJTTCHEM. In verband met het ontbreken van een goede zaal gaf het Ned. Herv. Kerkkoor, alhier, onder leiding van haar directeur, de heer K. Schipper, een uitvoering ln het Gebouw voor Chr. Belangen te Siddeburen. De ver- schillende zangnummers werden goed weergegeven terwijl ter afwisseling twee toneelstukken werden opgevoerd Door bemiddeling van Woning- bureau S. E. Bronts werd de bakkerij van de heer W. van Delden, alhier, verkocht aan de heer H. Bos te Gie- ten. ZUIDBROEK. De heer G. Kruier kocht het door hem bewoonde perceel aan de Kerk- straat van Mevr. de Wed. Talens. Koopprijs geheim. De Loge ..Crescendo" van de Goede Tempelieren hield in ,,Ons Ge bouw" haar 2e lezing van dit seizoen. Mevr. AderAppels besprak haar boek „Een Gtoninger Pastorie in de Storm", en las daaruit enige gedeel- ten voor. Burgemeester Steenhuis dahkte namens het gehoor de spreek- ster. De toneelvereniging „Onda" hield haar jaarlijkse uitvoering in „Ons Ge bouw". Opgevoerd werden ,,Storm- eiland"- en Neef Hein uit Hollywood". De „Ericomara's verzorgden het mu- zikale gedeelte. Er was behoorlijke belangstelling. MUNTENDAM. Bij de arbeider M. Drenth ls een herenrijwiel ontvreemd. Enige dagen eerder miste de heer Drenth enige kippen. Door onderhandse aankoop is de heer Mulder van de Kerkstraat, alhier, ejgenaar geworden van een burgewoning, toebehorende aan de heer W. Eden te Haren. In het hôtel „De Munte" gaf de toneelvereniging „Con Spirito Anima- to" een uitvoering. Voor de tweede maal werd het stuk ,,Het Lied van Moeder" opgevoerd. Dansen besloot de avond. LESVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING BIJ DE KIELSTERACHTERWEG Zaterdagmiddag omstreeks 2.30 uyr moest een lesvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool, de PH-UCI, genaamd „Pukkie", wegens motorstoring een noodlanding maken op een stoppelveld aan de Kiel- sterachterweg. Het toestel werd bestuurd door de heer Vogelzang, instructeur te Eelde. Bovendien bevond zich in het vliegtuig de heer Jager, een leerling-vlieger uit Winschoten. Men was in Winschoten geweest, en hij de terugkeer raakte de motor defect, in verband waar- mede een noodlanding moest worden gemaakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, en het toestel bleef onbeschadigd. Zondagmorgen omstreeks elf uur kon het toestel, nadat het defect was hersteld, weer opstijgen. Het stoppelveld, waar de machinegeland is behoort aan de heer Mulder te kielwindeweer. In ons vorig nummer maakten wij reeds melding van de door de heer Evenhuis voor de leden van de Afd. H.-S. van de Ned. Natuurhistorische Vereniging gehouden causerie, geti- teld „Broedzorg in het insectenrijk". Bij deze causerie staan wij thans wat langer stil. Broedzorg kan men verdelen in twee onderdelen; in broedvoorzorg, dat bij de meeste insecten voorkomt, en dat inhoudt het besteden van spé ciale zorg aan de voortplanting, voor en tijdens het leggen der eitjes. Met een enkel voorbeeld is dit duidelijk - - - boekillustrator en als ontwerper van Eind October heeft de, ook buiten onze grenzen bekende, Hoogezand ster kunstenaar, Nico Bulder, zijn 50ste verjaardag gevierd. Naar aanleiding daarvan heeft het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek hem bereid gevonden een deel van zijn werk, voornamelijk boekillustraties en exlibris, in haar gebouw in het Oosterpark, te expo- seren. Deze tentoonstelling zal wor den gehouden van 20 tôt en met 31 Dec. a.s. Aan een bijdrage in de Nederland- se Bibliografie van de hand van Joh van1 Delden, geschreven ter gelegen- heid van Bulder's 50e verjaardag, ontlenen wij het volgende: N. J- B. Bulder werd de 29ste Oc tober 1898 te Hoogezand geboren en woont daar nog steeds. Na 'werk- zaam te zijn geweest in de techniek o.m. als tekenaar-constructeur op een der scheepswerven aan het Win- schoterdiep, behaalde hij in 1926 da akte tekenen MIO. en werd reeds spoedig daarna benoemd tôt leraar aan de Gemeentelijke H.B.S. te Hoo gezand. In 1945 verwisselde hij deze functie voor die van leraar aan de gemeentelijke Kunstnij- verheidsschool te Groningen, aan welke instelling hij in diverse vak- ken les geeft. Zijn ca. 700 prenten boekillustraties exlibris, gelegen- heidsgrafiek, vrije grafiek), benevens zijn schilderijen, tekeningen, etsen en litho's, ontstonden in zijn vrije zodat met recht van een exlibris en welke boekenvriend kent niet zijn voortreffelijke afbeeldingen bij werken als „De Legenden van Jezus' Kindsheid", door Jan H- Eek- hout, „Vader Goriot" door Honoré de Balzac, „Schateiland" door Robert Louis Stevenson, „De Goden Dor- sten" door Anatole France, „De woes- te Hoogte" door Emily Bronte en Taras Boeljba door Nikolai Gogolj? In zijn exlibris streeft Bulder meer naar een artistieke compositie en naar een zinvolle symboliek, dan naar een doelbewuste, compositorisch blijkende, samenhang van de naam of het beroep van de opdrachtgever met de afbeelding als zodanig, welke laatste méthode van exlibris ont- werpen hij zeer terecht te sim- plistisch en te doorzichtig vlndt dan dat hij op de duur zou kunnen be- vredigen. De symboliek in Bulders exlibris is niet altijd gemakkelijk te begrijpen, doch men vergete niet, dat het exlibris, in oorsprong een eigendomsbewijs, dus „gebruiksvoor- werp" van de opdrachtgever, terdege privé-elementen mag bevatten, die voor de outsider in de eerste plaats niet van belang zijn, in de tweede plaats niet onthuld behoeven te wor den. Dat Bulder bij het ontwerpen van een exlibris zowel uit vak-tech- nisch als uit ideëel oogpunt bekeken zeer consciëntieus te werk gaat, be- wijzen zijn werkstukken in voldoen- de mate. Bulder heeft zich steeds verre ge houden van het zgn. artistieke leven rote bekendheid dankt hij îiT-An jnriflT met i-eejut van i Zijn vrij - - vruchtbare en veelzijdige werkkracht ultsluitend ootredenZ\n Zo heeft ieder msect zijn eigen .te maken. Een koolwitje zuigt nectar uit bloemen. Voor de broedtijd gaat. het zich echter interesseren voor groene blaadjes- Broedverzorging, het verzorgen der eitjes nadat deze gelegd zijn komt bij een aantal insectensoorten voor. Ook zijn er enkele soorten in secten, die noch broedvoorzorg, noch broedverzorging kennen, zo b.v. de wandelende tak, die de eitjes zonder meer laat vallen. Allereerst noemde de heer Even huis enkele gevallen van broed voorzorg. Men neemt dit b.v. waar bij graaf-. wespen, zoals de vliegendoder. Dit diertje valt andere insecten aan en verlamt deze door een steek met de angel in de zenuwknoop. De verlam- de insecten worden in een holletje met verschillende kamers, dat zij ge- graven hebben, gebracht. Daarna wordt in iedere kamer een ei gelegd. Voor voedsel voor de larve is der- halve voorlopig gezorgd. Een geval van broedverzorging toont de doodgraver, een soort kever. De prooi van deze kevers is een half verrotte dode muis, of het half ver- gane cadaver van een ander dier. De kever kruipt er naar verschillende kanten over om de grote te meten, want met dit cadaver zullen de jon- gen gevoed moeten worden. Het mag dus niet te klein zijn. Maar evenmin mag het te groot zijn, want dan zou het voor het insect niet mogelijk zijn het in de grond te graven. Dan begint het graafwerk. Maar intussen zijn er ook nog an dere doodgravers gekomen, aange- lokt door de geur van het rottende cadaver. Nu ontstaat er een gevecht De mannelijlce kevers vechten met elkaar en de vrouwelijke, en wel zo lang, tôt er één paar overblijft. Is de bevruchting geschied, dan jaagt het wijfje ook nog haar man weg. In gangen met aftakkingen gegra- ven in het dode dier worden de eitjes gelegd. In het holletje waarln de gang uitkomt begint het insect dan met de eigenlijke broedverzor ging. Zij gaat voedsel klaarmaken voor de larven. I Zodra de eitjes uitgekomèn zijn, begeven de larven zich naar dit hol, en worden daar door de moeder go- voederd. Zo heeft ieder insect zijn elgen la het ongeluk bij de Scholtensfabrlek te Foxhol, dat de arbeider Lulken het leven kostte te wijten aan onachtzaamheid? Zoals men herinneren zal werd door het kantongerecht te Zuidbroek onlangs aan de directeur van de Scholtens Chemische Fabrik te Fox hol een boete opgelegd van f 250 in verband met het ongeluk, dat in Februari het leven kostte aan de 18- jarige arbeider W. Luiken. L. had aethyleenchloorhydrine over zijn voeten gekregen. Hoewel medearbeiders hem hadden aangera- den droge sokken aan te trekken, was L. blijven werken. De volgende dag bleken de gevolgen dermate emstig te zijn, dat L. in het zieken- huis moest worden opgenomen, en overleed. Op de fust was in het Engels aan- gegeven, dat deze vergif bevatte. Dezer dagen werd deze zaak in ho- ger beroep te Groningen behandeld- Er waren verschillende getuigen décharge. Prof. Bakker uit Gronin gen, verklaarde, dat de bedoelde vloeistof niet als giftig bekend staat. De bedrijfschemicus, Dr. Lolkema, verklaarde 10 jaar met aethyleen chloorhydrine te hebben gewerkt, zonder enig nadeel daarvan te heb ben ondervonden. Ook de Planten- ziektekundige Dienst te Wageningen verklaarde dat de vloeistof niet als vergif bekend stond. Op de fust was door de Ameri- kaanse leveranciers vermeld, dat zij vergif bevatte. Maar op fusten gele- verd door Belgische fabrieken staat dat niet. De officier eiste bevestigmg van het vonnis van het katongereçht. Politierechter Groningen Willem D., koopman te Muntendam, had oude metalen, lompen en oud pa pier opgekocht, terwijl hij geen ver- gunning daartoe bezat. Wel had hij deze vergunning aangevraagd. Thans is hij in het bezit van de Vergunning. De officier eiste f 10 b. of 5 d. h.; uitspraak f 5 h. of 2 d. h. A Jan H. uit Muntendam stond wegens dezelfde overtreding terecht. Ht) had helemaal geen vergunning aange vraagd, en bezat er nu nog geen. Vroe- ger was hij fruitkoopman geweest, maar op een zeker moment was hij zich op oude metalen, lompen en oud- papier gaan toeleggen. Hij werd bij verstek veroordeeld tôt f 25 b. of 10 d. h. Gertdina F. van A! uit Hoogezand had zich te verantwoorden omdat ze een dame heeft uitgescholden voor „Doe olle deugnait, slet", enz. De ver- dachte, die niet verschenen was werd bij verstek veroordeeld tôt f 10 b. of 5 d. h. He schipper Derk O. en zijn vrouw Geessien O.-B. uit Veendam, die met hun schip van Groningen nàar het Oosten voeren door het Winschoter Diep, kregen van de brugwachter Van de Hoogezandster Brug een seintje om te wachten.. O. schold toen de brugwachter uit voor „Lui swien", „Loezebos", „Ongeluk" enz. „Trek die woorden in of ik ga naar de politie," zei de brugwachter. „Dat nooit", was het antwoord, waarop de brugwachter naar het po- litiebureau ging. Inmiddels legde O.'s vrouw haar woordenboek open. Beiden werden veroordeeld tôt f 10 b. of 10 d. h. De gez. Jantina Theotiste A. en S. A. kwamen lachend binnen. Ze kunnen elkaar niet luchten, en toen ze onlangs elkander beschuldigden hun vader, die in het ziekenhuis is opgenomen, niet goed te hebben be handeld, heeft Jantina tegen haar zuster gezegd, dat ze een gouden tand kon verdienen, door naakt op een schip te gaan liggen. S. wilde een boekje open doen over J. maar de politierechter stuitte haar woordenstroom en veroordeel- de J. tôt f 10 b. of 10 d. h. De zusters gingen lachend heen. A In verband met overtreding van het buitengewoon besluit arbeids- yerh. werd Klaas D. te Siddeburen veroordeeld tôt f 40 b. of 20 d. h. De 20-jarige Engbert l uit Kiel windeweer had 8 glazen bier ge- .dronken en was toen zonder gei(j zich te hebben in een autobus ge- stapt. Op verzoek van de chauffeur wilde hij de bus niet ver lien, waar- na hij eruit gezet werd. Hij heeft toen veel spektakel gemifet, zodat de politie eraan te pas k%n. Hij kreeg f 25 b. of 10 dh. met de mededeling dat hij de volgtnde maal tôt een vrijheidsstraf lîtoordeeld zal worden. Bijz. Gerechtshof Grotlngen Jacob Venema, Polizeiaigestellte, afkomstig uit Delfzijl, die 0p een verschrikkelijke manier in deze pro- vincie heeft huisgehoudeu, tijdens de' bezettingstijd, en tegen wie de doodstraf was geëist; is tôt levens- lang met verlies van het Sederlan- derschap veroordeelt. Maandag stond voor de Gioninger kamer van het Bijz. Gerechtihof te recht Derk Schotema, een buukerbou- wer uit Appingedam, die zich met ont- zag onderduikers op te jag». Ver schillende illégale werkers b onder duikers werden door hem a® je v(J- and overgeleverd. Hij mishandelde graag zijnâchtof- fers, en daarvoor had hij ils land- wachter gelegenheid. Bovenlten mis- bruikte hr| die functie on zich de schuldeisers van het lijf te hniden. In verband daarmede werd hij alilid van de NSB geroyeerd. Schotema had verder een ijjst met namen van illégale werken aan de Duitse instanties verstrekt. Hit gevolg daarvan was een razzia te Hogezand waarbij bakker Veninga werjgedood, zijn knecht gewond en teugevolge waarvan later ook de heren J, Huit- zing, J. Sangers en K. E. de Haan om het leven werden gebracht. Verdachte heeft arrestaties, huis- zoekingen en misliandelingei op zijn geweten. Voorts was hij vanlMO tôt 1942 „Baufuehrer" ln denHaag en heeft verdedigingswerken opWaalha- ven aangelegd en bunkers gebouwd op diverse plaatsen. De eis waslevens- lang. Bijz. Gerechtshof Amsterdam Jan Kloosterboer, de man, die de Duitse admiraliteit zo goed mogelijk op de hoogte hield van de bewegin- gen van Engelse schepen, had zich te Amsterdam te verantwoorden, Hij werd ervan verdacht de hand te hebben gehad in de torpedering van de „Simon Bolivar" die in 1939 verging. Deswege werd hij gearres- teerd, doch door de bezetters weer in vrijheid gesteld. Na de bevrijding werd hij opnieuw gegrepen, maar ontvluchtte tijdens zijn overbrenging naar Groningen. In België werd hij opnieuw gegre pen. De président stelde vast dat Kloos terboer niet de hand gehad heeft in de ondergang van de „Simon Boli var", die is naar de raad v. d. Scheepvaart heeft vastgesteld op een mijn gelopen. Verdachte bekende scheepvaartbe- richten aan de Duitse admiraiiteit te hebben doorgegeven. Hij verklaarde niet pro-Duits, maar anti-Engels te zijn. En uit het verdere verhoor blijkt dat verdachte niet bijzonder pro-Duits is geweest. De zaak werd uitgesteld om ver dere getuigen te kunnen oproepen. Kloosterhuis' handlanger, De Booy, werd vrijgesproken. De procureur fiscaal van het Am- sterdamse Bijz. Gerechtshof eiste te gen H- J. Woudenberg de doodstraf. In zijn requisitoir zei Mr. v. d. Veen o.a. „De ogen van de Nederlandse arbeiders zijn op U (het Hof) gericht jn 't verlangen recht te doen aan de man, die, geruggesteund door de vij- and, de vakbeweging heeft stukge- maakt. Hij is op één lijn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl." 250.000 KG OUD PAPIER VERBRAND Vermoedelijk door broei Irak te Leiden brand uit in een groot pak- huis, waarin 250.000 kg oud papier was opgeslagen. Het blussiigswerk nam vele uren in beslag. Deschade, welke door de verzekering wordt ge- dekt, bedraagt enige duizenden gul- dens. De graficus Bulder meest op de voorgrond getreden als' aan ten grondslag. wij zen dikwijls, die functioneren als Bij de jaarwisseling kan men zijn Clientèle, Kenmssa enVrienden het eenvoudigste de voorspoedige wens« aanbieden door middel van een De Nieuwjaars-advertentles zullen worden opgenoml voor zover de ruimte dit toelaat ln het numml van Wegens do beperkte ruimte wordt men verzocht k NIEUWJAARS-ADVERTENTIES zo vroegtijdlg moge îyk op te geven daar men dan verzekerd kan zijn dit deze geplaatst worden in het nummer van 31 D«. Uitgebrelde Nieuwjaars-Advertenties moeten zo spoeJlf mogel(jk worden lngezonden om teleurstelling te vooi* komen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2