KUITER^ r felen en Avonturen aan bm ikkelen. Buurtverenîging „l\ Grote JUBILEUM-UiïVl 1 Schaap Stoomwasserij Komt RAB! in Zaal V R 0 0 M j £e,t>itLnyen Xu in het Parkhotel „£eni 2te U). chaap KERSTDEN Bloemenmaoazijn„Morge Bioteoo* U* PLAATSELUK NIEUWS GESLOTEN. corsetI kszaak ervice ERRES Toneel-Cor op Vrijdag 2 in 't Hôtel ST jjïlaaA de Viift jj&e XcPiadt manPizt Veit RuLtejntyeuw-o-n phxicAtù Bakjes ÏÏladeAfxe R&aem htijn Mûederiœgb Gemeenteraad Hoogezand loonbelastingboeken voor 1949 TELEFOON 4PPEN UW ETJEWEEROP olkszaak K. Kerk Tel. 275 appemeer Daarna met 50 p vanaf 27 Dec. t.m. 1 wegens KETELKEUl Morgen, Zondaç Telephaat en He ALS NIEUW îogelijke nieuwe innen bij geieverd Lage prijzen. Zaal Staalstra Tel. 254 HARKSTEDE Morgen Zoij aanvang 7.30 u onder Ieiding O. LESTERHUI Orkest HARRY DIETI kt men door le KERSTDAG Jaarlijkse UITVC Tevens Hawaii, Zaï Muziek The Borsini' BAL NA. Ka Jstrlat oo, vàn^LJftLtif"fchterj Igenoemd Hôtel en 's avonds aan 3ed passend ttig zittend :teungevende :houder rang 7.30 uur. ;st: 3 Meiodians". Kerk Tel. 275 pemeer in het kader van het 's Avonds 8 uur door pOPGEVOERD wordt Toneelspel in 3 bedr. Kaarten in voorverkoop f 1.— p bekende adresser!. 's Avonds aan met kluit uit eige geschikt om laté planten. HULST met veelf met KERSTTU HYACINTEN lende kleuren. Bloeiende Azalia's, Begonia's, Cyc Te veel om op te noeri Ziet onze Etalage. H. C. Prenger Kerkstr. 32 HOOGEZAÏ sappemeer NOORDBROEK Amusementsagenda. VBAGEN VAN LEZERS. VEILINGVEREEN. H.—S. Veemarkt Groningen. BENNINGA' ÎL Ja MARGARINEFABRIEKEH NV. LEEUWARDEN B. en W. namen voorstel inzake Bad- en Zweminrichting aan het Foxholstermeer, terug. N AAMKAARTIES VERLOVINGSKAARTEN DRUKKERIJ ,.D IIK H UI S" Graanmarkt Groningen. DRUKKERIJ „D IIK H UI S" »- "i i ngii d ik mezelfkan scheren ook m'n schoenen ropareren oop van tijd toi z'n spijt enzool verbrokkeld an gescheurd de Vakman ai zulks niet gebeurd n9 Vpi Zaterdag kwart v. 7 en Zondag 4 uur, kwart v. 1 S A B U in strijd ving die hij niet b baal van een jong tl die maar één wet van de sterkste m De gevaren van bare jungle van E aanklacht tegen d( vgnaiiusterî door de Toneelcluo onder heer Douma en het Zangkt van de heer Bakema. (Opgevoerd zal worden (Gron Dialect) Aanvang 7.30 uur. vij uns mnrien. i iwmTi vw t 7. SAPPEMEEK. n Dtnsdagmlddag thula. KOEK, p/a fa. Q. fdstr. B 13, iedere liddag aanwezig. ig- J Ten overstaan van notaris Mr. F. H. Velsen werd in het „Parkhotel publiek verkocht van een boedel van W. Bottema—J. Zandvoort: Een dubbele behuizing met werk- plaats en erf, Slochterstraat 82 en 84. Koper de heer W. Bottema, Sappe meer voor f 6050 Een circelzaagmachine met rrais- kap en bijbehoren. Koper de heer F. J. Jager te Sappemeer, voor f 1300 Een langgat boormachine met bij behoren. Koper de heer F. J. Jager te Sappemeer voor 1 1110. Voor een goed gevulde zaal gaf de afdeling Sappemeer van „Volks- onderwijs" haar jaarl. prop. feest- avond in hôtel „Struvé", waaraan me- dewerkte de toneelver. „T.V.O." die het blijspel „De Sukkel" opvoerde. Spreker was Drs. P. M. Bruins van Hoogezand. Er gaven zich enige nieuwe leden op. De „Oud Groene Wezen", die in de klasse eenvoudige toneelvereni- gingen op een der bovenste plaatsen staan, hebben Zaterdagavond in de goed gevulde zaal van het „Parkho- tel" opgevoerd: ,,De Nije Boer van Bronkemoa's ploats", een toneelspel van Abe Brouwer. Het spel was in het algemeen goed. Vooral Koos en Tjitshe en Bronkema gaven een goe- de vertolking van hun rollen. Hankema, de veearts, was in de zaal niet te verstaan en sprak te vlug, terwijl de grootknecht op Bron- kema's plaats tijdens het werk met een boord om ten tonele verscheen. Ere wien ere toekomt, en de eer komt zeker toe aan de régisseur Ger- naat, die het peil waarop zijn troepje staat heeft weten te brengen op het boogste, dat vermoedelijk door dit troepje te bereiken valt. De Reisver. „Boswijkslaan en Omstr." had Zaterdagavond een feestavond in het café Vroom. Eigen krachten, aangevuld met de humorist Ko Koopmans uit Winschoten, vul- den de avond. Zondagavond heeft Rabindra een voorstelling gegeven in het café Vroom alhier. De zaal was matig be- zet. Een accordeonnist verzorgde het muzikale gedeelte van de avond. HOOGEZAND/S APPEMEER De Bloemist Hoveniersvereni ging vergaderde jl. Vrijdag. Men be- sloot een punt op de agenda der al- gemene vergadering te laten zetten, die in April in Amsterdam zal wor den gehouden, inzake bescherming der hoveniers. Vrij druk werd er ge- sproken over inkrimping der teelt- vergunningen, waarbij de grootste kwekers blijkbaar eerst thans zien dat er te veel is gekweekt, terwijl men niet eendrachtig indertijd het besluit nam vrijwillig in te krimpen waardoor het grote aanbod, tegen niet lonende prijzen zoals thans vermeden had kunnen worden. Daar men van mening was dat de koopkracht nog eerder zou dalen dan stijgen, verwachtte men nog minder verkoop dan thans. Nog kwamen vele andere zaken ter tafel, terwijl men na sluiting nog enige tijd gezel- lig bijeen bleef. BORGERCOMPAGNIE Zaterdagavond heeft de toneel- vereniging „Ons Genoegen" een uit- voering gegeven in het café Drijf- holt. Opgevoerd werden de stukken „Zijn Revanche" en „De Wedden- schop". Er was goede belangstelling- HOOGEZAND Bij de gemeentepolitie alhier zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwer- pen: bril, babywantje, ceintuur, ka- toenen sjaal, portemonnaie m. inh., paar bruine vingerhandschoenen, hamer, geel leren kindertasje, paar witte gymn. schoenen, etui met vul- pen en vulpotlood, blauwe alpino- muts, geel lederen rechter hand- schoen, sleuteltje, alsmede diverse wollen wanten en handschoenen. KROPSWOLDE Ten overstaan van notaris Hoo,- genboom vond Donderdagavond in het café Olthof de trekking plaats van de verloting ten bate van het orgelfonds der Ned. Herv. Kerk. De hoofdprijzen een fiets, een schemer- lamp en een wollen deken vielen resp. op de nummers 447, 1220 en 38. Men heeft reeds een orgel gekocht van de fa. Ruyf te Dedemsvaart. Voorlopig staat dit orgel beneden in de kerk. Binnenkort zal overgegaan worden tôt de bouw van een orgel- falerij met consistoriekamer. Wan- neer het orgel op de galerij geplaatst en van een front voorzlen is zal de officiële overdracht aan de kerk- Ds. Veenstra is beroepen door de Ned. Herv. Gem. te Stadskanaal. De Kerkvoogdij heeft de restau» ratie van het Verenigingsgebouw ter hand genomen. ENGELBERT De Vrouwenvereniging hield een Kerstavond in de kerk, met me- dewerking van het dameskoortje o.l.v. Guus van Hoogstraten. Tegen de landbouwer K. N., al hier werd proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Tijdens reparatiewerkzaamhe- den aan het koor in het oude kerkje alhier, kwamen enkele nissen te voorschijn, daterende uit de 14e eeuw. Prof, van Giffen werd van een en ander in kennis gesteld en heeft de Rijksmonumentenzorg in Den Haag verwittigd. FROOMBOSCH De v.v. „Froombosch" organi- seerde Zaterdagavond een feestavond in café Braam o.l.v. de voorzitter, de heer J. v. d. Kamp. De toneelver. „De Vriendschap" gaf een vertolking van het blijspel in 3 bedrijven „Mout'n is ook wat" van H. Broeke- ma, terwijl bovendien een kleine klucht werd opgevoerd. Er was stem- ming en muziek, terwijl tôt besluit een poosje gezellig werd gedanst. SLOCHTEREN Aan de Landbouwhuishoud- school werd benoemd tôt tijdelijk lerares Verbandleer en Ziekenver- pleging, mej. Hoekstra, voorheen wijkverpleegster bij het Groene Kruis. De heer R. Schrikkema, land bouwer, alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tôt assistent- Rijkslandboufoconsulent met stand- plaats Slochteren. Het Ned. Herv. Kerkkoor orga- niseerde Zondagavond in de kerk, al hier, een Kerstwijdingsdienst o.l.v. de dir. de heer H. Bakker. De ver- schillende Kerstliederen klonken mooi door de geheel gevulde kerk, terwijl ter afwisseling enkele leden van het koor een Kerstverhaal ver- telden. Ds. Vermeer sprak een ope- ningswoord over: „Aanbidden", ter wijl de eerw. Heer Jumelet een slot- woord sprak. Terwijl de kaashandelaar Dus- seljee van Siddeburen Maandagmid- dag zijn klanten bediende, en daar- toe zijn motor-bakfiets even aan de kant van de weg parkeerde, wilde de bakfiets op eigen initiatief de reis voortzetten hetgeen natuurlijk ver- keerd ging. Het gevolg was dat de hele zaak van de hoge wal voor het huis van notaris Denijs in de gracht terecht kwam. Aile pogingen om het geval weer op de weg te krijgen, zelfs met behulp van een paard, mis- lukten. Ten einde raad requireerde men een kraanwagen uit Noord- broek en toen was het binnen 5 mi- nuten oké. Als gevolg van de soli<y- teit van de bak was de schade aan de levensmiddelen niet noemens- waard. SCHDLDWOLDE Voor de Geref. J.V. en M.V. sprak in een lokaal achter de Geref. Kerk de heer R. Slump over het on derwerp: „Oosterbeek een wolkje als een mans hand?" Met dit onderwerp had de spr. een aandachtig gehoor. Uit de vele vragen die na de pauze gesteld werden bleek de belangstel ling voor dit zo belangrijke onder werp in de Geref. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk, welke tôt de laatste plaats bezet was, werd Zondagmiddag door de Ring Sloch teren van de C.J.M.V. een Kerstwij dingsdienst gehouden. De Ieiding be- rustte bij de eerw. Heer Velthuijsen te Tjuchem. Het Ned. Herv. Kerk koor te Harkstede-Scharmer zong enkele mooie liederen terwijl de heer Zuurman van Hoogezand een kerst verhaal vertelde. OVERSCHILD Ds- P. Beijer, Ned. Herv. Pred. emeritus, alhier, ontving een beroep als hulpprediker naar Garrelsweer. Op de Slochterweg botsten twee vrachtauto's tegen elkander, waardoor schade ontstond aan beide wagens. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de Utrechtse Universiteit slaagde mej. J. P. M. Edema, alhier, voor het candidaatsexamen sociale géographie. MUNTENDAM In hôtel „De Munte" gaf de to neelver. „VIOS" van Veendam een uitvoering, die ondanks het weinig talrijke publiek geslaagd is. Na afloop werd er gedanst. De plaatselijke politie zal in het Kunst- en vervolg streng toezicht houden op de naleving van de verordening geen fietsen onbeheerd te laten staan. Vooral 's avonds zal hierop worden gelet. Er werden reeds enige bekeurin- gen opgemaakt. KERSTBOOM VAN 20 METER HOOGTE De stad Oslo heeft Londen een Kerstboofn ten geschenke aangebo- den ter hoogte van 20 meter. Zater dag is de boom te Londen aangeko- men. Woensâag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u- „Nu je weg bent". Sappemeer: Hôtel „Struvé" 2.45 uur Kerstmiddag Ned. Ver. v. Huisvr. Donderdag: Hoogezand: Hôtel Faber 7.30 uur Band Ned. Indië. HANDELSBERICHTEN Mutaties in het register van de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Groningen te Veendam: Nieuwe inschrijvmgen Fa. Wed. Abr. Blaak Zonen, Hoogezand, Beukemastraat 40, booï- en sloepbouwerij. Eig. A. Blaak. K. Noorbergen, Kropswolde, Wold- weg 92a, schilders- en behangersbe- drijf en kleinh. in verfwaren en glas. Coôp. Landbouwver. Hoogezand Sappemeer en Omstr. G.A., Hooge zand. Bestuur H- B. Veerkamp, Th. Wilbrink, H. J. Geling; R. v. Comm.: G. R. Heeres, P. H. Joosten en B- R. Ottens. (Ned. Staatscrt. van 8 Nov. 1948, no. 216). H. te H. vraagt hoeveel een arbei- der in een bepaald bedrijf moet ver- dienen en in' welke loonklasse Hoo gezand valt. Op de eerste vraag kunnen wij niet antwoorden. De vrager dient ons eerst mede te delen welke functie hij in het bedoelde bedrijf vervult. Het antwoord op de tweede vraag is loonklasse IV. SCHAKEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden Schaakvereniging „HoogezandSap pemeer". Groep 1 10e ronde: J. C. OvermanJ. J. v. d. Reyd 10; L. ScheenP. Beersma 10; J. Reyne P. Mledema 10; J. MiedemaH. Clobus 10; L. KranenborgJ. C. Overman 10; J. J. v. d. ReydL. Kranenborg 10. Groep 2A 8e ronde: F. Akkerman J. v. d. Kamp 10; M. de VriesJ. Molter 0—1; J. H. OterdoomF. Hui- zinga 10. Groep 2B 9e ronde: H. Wubbellng J. M. Haspers 01; H. VegterH. R. Dolfien 10; B. GoosenB. Hoen afgebroken. Maandag 20 Dec. 1948. Knolselderij 1 f 6.30. Per 100 stuks. Andijvie f 2346; Boerenkool f 9.10 Kroten 1 f 8; Preif 1 f 17; Sav. kool groen f 12; Schorséneren f 20; Toma- ten A f 20; Waspeen 1 f 17.70—19.20; Slavellen f 29; Ulen f 7.40-7.50 Per 100 K.G. Dinsdag 21 Dec. 1948 Kalf- en melkkoeien f 775840, f 700—750, f 600—675; Kalfvaarzen f 675—725, f 525—600; Vroegm. koeien f 625—675, f 500—575; Vare koeien f 525—600, f 325—475; Kalve- ren en pinken f 130360; Weide- schapen f 75—85, f 5570; Weide lammeren f 3556; Vette lammeren f 4858; Biggen f 5565, f 4550. Aanvoer: 562 runderen, 344 kalve.- ren, 385 schapen, 108 bokken en gei- ten, 17 varkens, 6226 biggen, 61 paar- den. Totaal 2103. Overzicht: Bij niet grote aanvoer waren de beste kalveren en melk koeien goed te plaatsen, met onver- anderde prijzen. De afwijkende soor- gehouden Maandag j-1. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken be- vonden zich brieven van Ged. St. waarin wordt medegedeeld, dat geen bezwaar bestaat tegen reconstructie van de Spoorstraat, aanleg van tegel- troittoirs langs de Zuiderlaan, enz., aanleg weg van Woldweg naar Zuid- laardermeer en aanschaffing van meubilair en stoffering voor de Finse School. Verder zijn van Ged. Staten goedkeuringen binnengekomen met betrekking tôt de volgende raadsbe- sluiten: vergoeding verplaatsingskos- ten gemeentepersoneel, aan- en ver koop van verschillende gronden, toelating van kinderen uit Hooge zand op de o.l.s. Borgweg, en wijzi- ging van de begroting 1948, en er zijn brieven van Ged. St. inzake de begrotingen 1948 en 1949 en het uit- breidingsplan „Noord". Deze stukken werden voor kennis- geving aangenomen. Het Buerau „Esperanto" bij het onderwijs verzoekt adhaesie te be- tuigen aan haar verzoek aan het mi- nisterie om Espéranto als verplicht leervak in te voeren op de Kweek- scholen. On een mededeling van Mevr. VAN DER WAL—MEEKEN (CPN) repliceerde de burgemeester, dat een dergelijke kwestie in het parle ment dient te worden behandeld. Met aantekening dat Mevr. v. d. Wal wordt geacht te hebben tegen gestemd wordt dit punt voor ken- nisgeving aangenomen. De Afdeling H.-S. van de Ned. Vrouwenbeweging vraagt bij de re- gering stappen te doen tôt verhoging van de loontoeslag en handhaving van bepaalde subsidies. Op grond van uitspraken en dagbladberichten toont de heer MELLENS (CPN) aan, dat het adres gerechtvaardigd is. voogdij plaats vinden. De bouw van heer EENJES (Arb.) meent dat deze orgelgalerij is een gedeelte van (je raa(j n(et de plaats is waar deze een plan tôt algehele restauratie van kwestje moet worden besproken. het kerkinterieur, dat ontworpen W i^oor de architect G. Olsmeyer ult Winsum. NOORDDIJK De heer F. N. van Euvelgunne liet zijn paard, gespannen voor een wipkar geladen met drie kisten le- vende ganzen even onbeheerd staan aan de Rijksweg, alhier. Door het schrikken van een passerende auto sloeg het paard op hol, en kwam bij de Noorddijkerweg met wagen en si in een sloot. Zowel paard als ganzen kwamen er goed af. ETTVELGUNNE In café Kroeze hield de buurt- verpniging „Ons Genoegen" een ge- zellige avond. RtîISCHERBRUG In het café Lak had de verlo- tÎTisç plaats van de hengelclub „REO Prijzen vielen o.a. op de nummers 172, 100 en 520. MIDDFLBERT Tôt ouderlingen der Ned. Herv. Kerk werden herbenoemd de heren H. Koopman en J. Roffel. nmininir ne ne ne unie S11 t Z M De grootste sorterlng vindt U bij naast Hôtel „Struvé" Sappemeer - Tel. 214 Met 113 stemmen (tegen CPN) wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Van de Groninger Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Arbeidersmuziekver. „Tot Steun in de Strijd" en de Arb. Zang- en To neelver. „De Volksstem" zijn verzoe- ken binnen gekomen om subsidie. Het eerste wordt voor kennisge ving aangenomen, de beide anderen zullen bij de begroting 1949 worden behandeld. Van de buurtver. Burg. v. Roijen- straat en Sportterreinstraat is een adres binnengekomen met wensen omtrent deze straten. Op grond van het praeTadvies van B. en W. wordt besloten hierop te antwoorden, dat aan de politie opdracht zal worden gegeven contrôle op de snelheid van motorvoertuigen in de Van Roijen- straat ult te oefenen, dat opdrachf is gegeven aile in deze straat geplaatste lartpen te doen branden (wegens de beperking van het electriciteitsge- bruik is het niet mogelijk sterkere lampen aan te brengen), en dat de mededeling, dat een terrein in de na- bijheid van de zender als speeltuin mag worden ingericht, nog van kracht is. Op een vraag van de heer EENJES, om de gehele van Roijenstraat in de kom op te nemen antwoordde de burgemeester, dat Ged- Staten dat niet wenselijk achten. Het verzoek van Mevr. v. d. WAL om betere ver- lichting aan het eindje van Roijen straat bij het diep zal nader worden bezien, terwijl even t. subsidiëring van een speeltuin een voorstel van de heer MELLENS bekeken zal worden indien t.z.t. het gestelde doel met particulière middelen niet bereikt kan worden. Voorts is een klacht binnengeko men van de bewoners van de Ho- vingsgang over de vervuilde toestand van de erlangs lopende sloot. De raad besloot overeenkomstig het prae-advies van B. en W. om hierop te antwoorden, dat de gemeente niet tôt demping kan overgaan, omdat de sloot particulier ^igendom is. De eigenaren zijn aangeschreven om de sloot te doen reinigen. Wat de uit- monding van de privaten van de Bijz. school betreft is een septictank aan- gebracht. Bij woningen geplaatste mestbakken zullen moeten worden opgeruimd. Opgemerkt wordt, dat de toestand van vervuiling van de sloot is ontstaan, doordat de omwo- nenden er steeds hun afval in ge- 'worpen hebben. De ontslagen gevraagd door de heren E. Lahpor, onderw. aan de al. s. Hoogezand, wegens zijn benoeming als h.d.s. te Hornhuizen, H. H. Engels onderw. aan de o.l.s. Martenshoek, wegens zijn benoeming tôt ULO- onderw. te Naaldwijk en B. Hoving, leraar tekenen aan de G.H.B.S. we gens zijn benoeming aan het Lyceum te Veendam, werden verleend. Benoemingen Aan de Gem. Avondnijverh. School werden de volgende leraren be noemd in vaste dienst: W. L. Stassen (Alg. vormend onderw.): H. Baas (vaktheorie enz. aan bankwerkers) Tijd. dienst: (W. L. Stassen (Natuur- en werktuigkunde) en P. Kerkhof (machinebankwerken, enz.); nerben. in tijdelijke dienst: R. Braakhekke fVaktheorie enz. v. timmerlieden) J. Zwaneveld (id.); G. Strabbing (Vak theorie aan boekbinders). Gem. Dagambachtsschool: De tij delijke leraren J. Zwaneveld en R. Braakhekke zijn in vaste dienst be noemd, evenals de heer P. Kerkhof (bankwerken enz.) In tijdelijke dienst werden benoemd de heren E. Wiert- sema (vaktekenen) en T. Mulder (vuur- en plaatwerker). Gem. H.B.S.: benoemd tôt tijdelijke leraren in de Franse taal de heren J. D. B. Lammerts (die nog enige tijd hier woonachtig blijft, en J. Sta.- pert, Akkrum, tôt tijdelijke leraren •Aardrijkskunde en tekenen A. H. J. Prins, Harderwijk en W. A. Bonté, Leiden. Tôt onderwijzers aan de o.l. scho len Hoogezand en Martenshoek wer den resp. benoemd de heren D. de Jonge van Winschoten en H. Harms- ma van Winsum. Diverse besluiten Het brandspuitenhulsje voor de begraafplaats aan de Verl. Hoofdstr. wordt f 1.per week verhuurd aan de heer H. J. Conens van Hoo' gezand. Van de heer E. Veenhulzen te Nieuweschans wordt voor f 2561.36 teruggekocht een destijds aan hem verkocht bouwterrein aan de Nuts- straat. Daar de Provincie voor het voedingskanaal van het Zuidlaarder- meer naar het Kielsterdiep een ter- reintje nodig heeft gelegen aan de Sluisweg te Kielwindeweer, wordt besloten dit voor f 1.aan de pro vincie over te dragen. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van rechten voor in lichtingen die worden verstrekt uit het bevolkings- en verblijfsregister der gemeente Hoogezand. De prijs van zgn. „Losse" inlichtingen, be trekking hebbend op één persoon, ls gesteld op f 0.50, De mogelijkheid wordt geopend een abonnement te nemen. Er wordt een regeling getroffpn met betrekking tôt wachtgeld voor personeel van het internaat „Insti- tuut Hommes". In verband daarmede wordt een bepaling in de benoe- mingsbesluiten ingetrokken. Op voorstel van B. en W. besloot de raad een rijwielstalling te bou- wen bij de Huishoud- en Industrie- school aan de Kielsterstraat. De kos- ten worden geraamd op f 3000. Het bestuur van de school heeft zich be- reid verklaard de huur voor het ge- bouw met f 180 per jaar te verhogen in verband met de bouw van de stal- ling. Financiële besluiten Aangezien het B. en W. gewenst voorkomt, dat hoewel het bouw- volume voor 1949 nog niet vast staat thans reeds plannen worden ont worpen voor het bouwen van een honderdtal arbeiderswoningen, be sloot de raad f 2000 beschikbaar te stellen voor honorarium voor de daarmede te belasten architecten. Op een vraag van de heer MEL LENS, of het niet beter zou zijn een architect in vaste dienst te benoe- men, waarmede de heer RUBEN (CHU) het eens was, antwoordde de burgemeester, dat hij dit niet wense lijk achtte, zulks mede in verband met de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer. De raad machtigde het gemeente- bestuur om in het jaar 1949 kasgeld- leningen aan te gaan, tôt een maxi mum van f 800.000. Met de Coôp. Boerenleenbank „Hoogezand" zal voor 1949 wederorn een rekening courant overeenkomst worden aangegaan tôt een maximum bedrag van f 100.000. Debet-rente 3 credit-rente tôt f 5000 1 f 500025000 boven f 25.000 i Reeds eerder werd door de raad besloten rente en aflossing te garan- deren voor de geldlening, die door de bouwkas ten behoeve van de ln deze gemeente woonachtige bouw- spaarders worden aangegaan. Nader- hand is het in overleg met de Ver. v. Nederlandse Gem. en de Verzeke- ringskamer juister gebleken, dat in voorkomende gevallen de gemeente zich tegenover de bouwkas recht- streeks verbindt de tijdige betaling van rente en aflossing van de gela- lening te waarborgen, die door de bouwkas aan de bouwspaarders zal worden verstrekt met als hypofhe- cair onderpand het te bouwen woon- huis met erf. De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gem. heeft thans verzocht om ten behoeve van de bouwspaarders G. Venema, Wester- broek en W. v. Veen, Muntendam, die in de gem. Hoogezand bouwen, om bedoelde garantie verzocht. Be sloten werd deze te verlenen. Keuringsdlenst De Raad besloot tôt het instellen van een volambtelijke keuringsdlenst in samenwerking met de gemeenten Sappemeer, Slochteren, Noordbroek en Zuidbroek. De heer RUBEN vroeg de kosten voor het gebruik van het slachthuis zo laag mogelijk te houden. Hierop antwoordde de burgemeester dat dit moeilijk is, omdat het slachthuis reeds met tekorten werkt. De leidende positie, welke Hooge zand krijgt een onderwerp, dat de heer BROUWER (A.R.) aansneed is, zo zei de burgemeester, aan de ge meente opgelegd krachtens de vlees keuringswet. Begrotingen en voor. drachten voor te benoemen ambte- naren zullen echter door een com- missie worden opgemaakt. Zwembad Foxholstermeer1 In een der vorige vergaderingen I werd een bedrag van f 43.000 uitge- trokken voor verbetering en moder- nisering van de bad- en zweminrich ting „Foxholstermeer". Reeds toen werd door het gemeentebestuur reke ning gehouden met de bouw van een centrale badinrichting voor de ge meenten Hoogezand en Sappemeer in de nabijheid van de grens der bei de gemeenten. De daarvoor te maken kosten zijn zo hoog en de financiële deelname van particulière zijde ten, welke heden niet voor het bui- tenland werden gekocht, werden zeer langzaam geruild. Het aanbod van slachtvee, bestemd voor de vlees- voorziening was wederorn gering Het V.V.V. nam tegen de 50 runde ren en de aangevoerde kalveren over. Ondanks de kleine aanvoer van schapen was de handel over het ge heel op deze afdeling zeer traag ge stemd. De biggen, waarvan het aan bod tamelijk groot trokken minder goed de aandacht, zodat de hoge prijzen zich met moeite staande hiel- den. Op de paardenmarkt bleef de handel zeer traag en er werd maar weinig verkocht. Dinsdag 21 Dec. 1948 Rode tarwe f 18.20—21; Tarwe (witi f 18.2021.20; Inlandse rogge f 18-20- 21.20; Wintergerst f 17.2020.20; Zo- mergerst f 19.20—21.20; Haver (wit) f 15.7018.20: Groene erwten f 28.29- 37.25; Paardenbonen f 22.2528-50, Koolzaad f 50.30—76.30; Karwijzaad f 60.4088.40; Gele mosterdzaad f 42.3068.80; Kanariezaad f 30.30 40.55. Overzicht. De aanbod was iets minder ruim dan vorige week. De stemming was kalm, voor witte ha ver zeer flauw. In de prijzen van tarwe vrijwel geen verandering. De beste soorten rode tarwe brachten f 21 op. Witte tarwe f 21.10 en f 21.20, bij uitzondering iets meer. Rogge was ongeveer 10 cent duur- der. De beste monsters bestemd voor de bakkerij werden voor f 21.20 uit de markt genomen. Voor afwijkende kwaliteit bestond weinig belangstel ling. Wintergerst was goed gevraagd. Partijen geschikt voor de pellerij be- dongen om en bij f 20.20, handels- kwaliteit van f 19.70 tôt f 19.80. Zo- mergerst was niet prijshoudend. Voor enkele monsters Mansholt werd f 21.20 betaald. Overigens bestond er weinig intéresse. Witte haver was zeer hoog gestemd en moeilijk te plaatsen. Er werden nog partijen verhandeld voor f 18.20. Tegen het slot werd f 17.80 geboden. Voor enkele mooie groene erwten werd f 37.25 betaald. Gewone soor ten brachten naar hoedanigheid van f 35.75 tôt f 36.75 op. Voor paarde- bonen werd tôt f 28.50 besteed. Bo- nen, waarin veel kleintjes voorko- men, brachten meer op. Het aanbod van zaden was klein, hierin kwam vrijwel geen verandering. ZWEMMEN In verband met het Maandagavond in de Gemeenteraad van Hoogezand behandelde voorstel van B. en W. om f 100.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een nieuwe bad- en zweminrichting aan het Foxholster meer, heeft het bestuur van de Zwemvereniging „Nero" aan de ge- meenteraadsleden een schrijven ge- zonden, waarin wordt geadviseerd, het voorstel niet te aanvaarden. Aan het bedoelde schrijven ontle- nen wij het volgende: Bezien we de zwembehoefte m onze plaats, dan valt het op, dat het centrum geheel verstoken is van zwemgelegenheid, omdat de beide bestaande inrichtingen te ver buiten zo gering, dat uitvoering van een der- gelijk plan-voorlopig niet mogelijk de plaats liggen. Door een commissie, is. In verband daarmede achten B. ingesteld door B. en W.'s van beide en W. het gewenst, dat bij het Fox- gemeenten, in welke commissie onze holstermeer een nieuwe bad- en vereniging twee vertegenwoordigers zweminrichting komt. De kosten had, is dan ook een plan opgemaakt, daarvoor worden geraamd op om te komen tôt aanleg van een bad, f 100.000. De burgemeester merkte op, dat dit voorstel nogal deining veroor- zaakt had. Daar nog een plan aan de hand gedaan is voor een centrale inrichting, willen B. en W. het voor stel terug nemen, teneinde deze mo gelijkheid te overwegen, maar op voorwaarde, dat de verbetering van de huidige inrichting (voor f 43.000) niet doorgaat. Verschillende leden betuigden hun instemming met het terugnemen van het voorstel. De heer EENJES be- treurde de voorwaarde betreffende het niet doorgaan van de verbetering van de huidige inrichting. De burge meester zegde echter toe dat deze in richting in zoverre zal worden „op- gelapt", dat zij de komende zomer bruikbaar zal zijn. Voo-rstellen van de heer Mellers Van de heer Mellens waren drie voorstellen ingekomen: 1. Aan te vangen met het ver- strekken van melk op de scholen. Het bleek, dat B. en W. deze kwestie reeds hadden onderzocht, en dat de hoofden der scholen het verstrekken van melk onnodig vonden, mede omdat de gezondheidstoestand van centraal gelegen. waarvan de bouw ongeveer f 140.000 zou moeten kos ten. Nu voeren B. en W. aan, dat de te maken kosten te hoog waren en dat de financiële deelneming van parti culière zijde te gering was. Ons inziens is de som van f 140.000 voor een aan de behoeften voldoend bad zeker verantwoord, vooral als we daarbij in aanmerking nemen. dat de exploitatiemogelijkheden voor een dergelijk bad zeker veel groter zijn, dan van een bad, op vele kilo- meters uit het centrum van de plaats En dan, wat de financiële deelne ming van particulieren betreft. Is het U bekend, dat de commissie voor het centrale bad die particulière deelne ming moest peilen, terzelfder tijo, dat B. en W. van Hoogezand een voorstel deden om het „Foxholster- meer" met f 43 000 te verbeteren. terwi.il van de commissie werd ge vraagd plm. f 50.000 fonds perdu bijeen te brengen, terwijl zelfs be- stùursleden van de Zweminrichting Foxholstermeer" de mening waren toegedaan, dat deze inrichting slechts 10 van de zwemmers van thans zou overhouden als er een centraal bad werd gebouwd, zodat door ver- avonden ter sprake zou kunnen worden gebracht antwoordde de bur gemeester bevestigend. 2. Duurtetoeslag te verstrekken aan ondersteunden. de kinderen voldoende was, hetgeen schillende ingezetenen de opmerking door de schoolarts is bevestigd. Op werd gemaakt, dat dus de particulie- een vraag van Mevr. v. d. WAL of ren geld moesten bijeenbrengen, dat dit onderwerp op diverse ouder- op >n onverantwoordelijke manier op - een an(jere plaats werd verbruikt. Is U niet van mening, dat een particu lière deelneming toen môest misluk- Na nog verschillende onderhande- Nadat de burgemeester mededeel- lingen, werd de commissie toen door de Burgemeester medegedeeld, dat. ze haar bemoeiing kon staken, om dat er in de eerste jaren geen ruimte op de begroting gevonden kon wor den voor een dergelijk groot bedrag. Dit bedrag zou op z'n ongunstigst voor Hoogezand hebben bedragen 13/20 X f 140.000 f Nu stellen B. en W. voor f 100.000 uit te trekken voor het zwembad bij het Foxholstermeer. Momenteel heeft de Vereniging „Nero" plannen om in afwachting van een beter centraal bad, de In richting dp bescheiden achaal te ver beteren. de, dat deze reeds wordt verstrekt, en dat ook een Kerstgave zal wor den gegeven, vroeg de heer Mellens de toeslag te verhogen tôt f 2.50 p. w. voor gehuwden en f 1.50 voor ongehuwden. De burge meester achtte het onjuist, dat_ on dersteunden hogere toeslag zouden krijgen dan werkenden. Uit het débat blijkt, dat ondersteunden bui ten de uitkering de huur en brand- stoftoeslag ontvangen. Het voorstel van de heer Mellens wordt met 113 stemmen verworpen. 3. Een adres in te dienen bij de regering om de export van aardap- pelmeel-producten en strocarton te bevorderen, omdat in deze indu- strieën werkloosheid dreigt. De burgemeester was van mening, dat de regering te dezer zake reeds zeer actief is. De heer Mellens stelt daarop voor een delegatie samen te stellen, die de exportmogelijkheden zal onderzoeken. Uit de debatten blijkt echter dat zulks reeds is ge schied. De heer BOELSEN (CPN) merkt op, dat de moties wel zouden zijn aangenomen, indien deze door een andere fractie zouden zijn voorge- steld. Maar ailes wat de CPN voor- stelt wordt getorpedeerd. De burge meester achtte geen reden voor der gelijke insinuaties aanwezig en ont- nam de heer Boelsen het woord. De heer Mellens trok zijn moties in. Onze bekende LOONBELASTINGBOEKEN met van week tôt week in- gevulde datums zijn vanaf heden weer verkrljgbaar naast Hôtel „Struvé" Sappemeer - Tel. 214 Ook verkrflgbaar bij de CENTRALE BOEKHOUDING - TUINBOUWHUIS, Kees de Haanstraat Sappemeer B

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2