Samenvoeging Hoogezand en Sappemeer Geboortekaartjes PLAATSELIJK NIEUWS RUWE HAHDEM In de Beklaagdenbank BURGERUJKE STAND Su. „S)Jy&huii Behandeling der in de Eerste Kamer Ziekten en Ziektenbestrijding speciaalbij Komkommers en Tomaten Westerbroek. MINISTER RUTTEN OVER DE BIOSCOOP. De K.L.M. in 1948. Aantastlng door ritnaalden kan kaaatn. BIOSCOOP HOOGEZAND. Drukkerij Kerstmis nadert. Het zijn nu de don- kere dagen voor Kerstmis. De dagen zijn kort en somber en de avonden lang en gezellig. Tôt nu toe heef t de winter nog niet veel van zich laten merken. Er was wel eens een koude dag. Er heeft zelfs een keer ijs in het Winschoterdiep gelegen, en het is een keer glad geweest, maar van een wer- kelrjke winter. is nog geen sprake ge weest. Het zal dit jaar geen Kerstmis worden met sneeuw en ijs, en toch zal in vele plaatsen van ons rayon de Kerststemming geaccentueerd worden door iets, wat wij jaren lang hebben moeten missen, de welluidende bronzen stem der kerkklokken. In verschillende plaatsen zullen dit jaar voor het eerst sinds de Duitsers de oude klokken hebben geroofd, nieuwe klokken hun stem verheffen. SAPPEMEER. Woensdag werd in de Doopsge- zinde Kern een Kerstwqdingsdienst genouden, waarin de Doopsgezinde Jeugdclub het Kerstspel speelde: „De Heuige nacnt" van Ds. L. Bonga en he_ jjoopsgezinde Gemengd Koor een Kerstoratorium zong van H. F. Mill ier. In a het votum werd gezamenlyk gezongen Lied 138 ,,Komt, verwon- dert u, hier, mensen", sprak Ds. Kos- ters een openingswoord na enkele ge- deelten uit Jezaia 11 en 60 gelezen te hebben om te besluiten met Luc. i 15b' Laat ons heengaan naar Betn- lehem" en gevolgd door gemeenschap- pelijk gezang Lied 129: „Bereid, be- reid uw harten", waarna de spelers ander het zingen van lied 136: ••p31™ allen tezamen, komt verheugd van harte" in de nu alleen met kaarsen verlichte kerk binnen kwam en op eenvoudige wijze met heel sober spel net genoemde Kerstspel speelden om onder het zingen van „StiUe nacht de kerk weer te verlaten. Gezamenlijk werd gezongen lied 134, waarna het koor zich liet horen en het genoemde oratorium zong, waar- van de dt-len zijn: 1. Verlangend uitzien naar de Verlosser, 2. Ave Maria,3 De Geboorte, 4. De Herders bij de Knbbe, 5 Ds 3 koningen en 6. Dank en blijd- scbap over Kerstmis. De heer Bogaerts begelëidde het koor en de gezongen solo's, terwijl het geheel gedingeerd werd door de heer L. Smid, leider van het koor. - Ds. Kosters sprak in zijn slotwoord de wens uit, dat dit spelen en bezin een van het bijbels gebeuren weer- klank in de harten zal hebben mogen cevonden en ls beleefd met gevolg, dat het werkelijk Kerstmis zal worden in mensenharten en dus ook in een donkere wereld, zoals de slotzang dit zegt, lied 196: „Het rijk, door U aard' g-sticht". De dienst werd beëindigd door he't uitspreken van een zegenbe- de. Er was voor deze dienst grote. be- laugstelling. HOOGEZAND Onder leiding van de voorzlt- ter, de heer Evers, hield de Afd. H.-S. van de Band Nederland-Indië gisteravond een bijeenkomst voor le- den in het hôtel Faber. Nadat de voorzitter een welkomstwoord had gesproken, nam kapitein Greiner het woord Hij vertelde van zijn verbliji in Indônesië, en in het bijzonder over het 1-12 R.I. te Soerabaya en het 1-1 R.I. te Medan. Vervolgens liet de heer Boswijk Jr. een en ander zien van het levefi overzee. In de goed bezette Ned. Herv. Kerk werd Woensdagavond een Wij- dingsdienst gehouden. Het openings woord werd gesproken door Ds. van der Mëiden. Door het Herv. Kerkkoor werden op verdienstelijke wijze een viertal liederen gezongen, terwijl de „Rei der Edelingen" van Vondel werd voorgedragen. Door leden van de Vrijz. Chr. Jeugd Ver. werd het „Klein Kerstspel" opge- voerd, een zangspel. Ds. v. d. Meiden gaf een historische inleiding bij dit spel. Met samenzang werd de dienst besloten. De Vrouwengroep van de F. v. d. A_. kwam gisterënavond bijeen. Daar dè uitgenodigde spreker niet aanwe- zig was, werd een inleiding gehouden door Mevr. van der Meiden. Woensdag liep een man in be schonken toestand met 3 paarden aan de teugel op de grote verkeersweg, Tengevolge van de dikke mist zag de bestuurder van een hem achterop ko rijding niet voorkomen. De auto werd mende auto hem niet, en kon een aan- beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, terwijl de paar den er ook goed afkwamen. In de met groen en bloemen ver- sierde zaal van het café Huisman hield de Naaivereniging „Ona" een Kerstavond. Om de Kerstboom werden liederen gezongen, terwijl mevr. de Boer, de présidente, Kerstverhalen voorlas. In café Smit vergaderde de afd. Wes erbroek van de Bond v. Staats- pensionnering. De vergadering was matig bezet. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat zich in 1948 21 nieuwe leden hadden aangemeld. Het financiële verslag toonde een te- kort aan van f 47.50. De aftredende bes ifursleden werden herkozen, ter wijl plannen werden gemaakt tôt het houden van een feestelijke propagan- da-avond. SLOCHTEREN. Tôt notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen 4c heren W. Schee- ringa en J. Noordman, zulks in de plaats van de héren H. Pelgrim en H. Snijders. „DE GROTE AVONDSCHOOL VOOR ONS VOLK." Bj) de behandeling van de begrotlng van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen, heeft çiinister Rutten Woensdag de verschillende sprekers beantwoord. 'iprekende over de bioscoop zij de ml- nister Q.a.: „Dé overheid steunt de eigen film- productie, zowel wat documentai re- als culturele films betreft. De regering. heeft voile aandacht voor de gehele filmproduc'le, want „de bioscoop is de grote avondschool van het volk", aldus lezen we in het NwsM. van het Uoprden. In ons Raadsverslag van Woens dag j.l. is vermeld dat het voorstel van B en W. tôt het aanschaffen van een vrachtauto-kipper werd aangeno- men. Dit is echter foutief. Het voor stel werd ii.l. verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Vôôr stemde de fractie van de P. v. d. Arb. en weth. Kuipers. De Kiesver. van de C.H.U. ver gaderde in de leerzaal van de Herv. Kerk. De voorzitter, de heer J. Swarts, sprak in zijn openingswoord zijn vol- doening uit over de zeer goede op- komst. De agenda was in hoofdzaak gewijd aan het bespreken van de ge- meente-begroting 1949, een punt dat tôt nu toe nog niet op een agenda van de kiesvereniging was voorgekomen. De heer Swarts hield een algemene inleiding terwijl de heer J. v\ Timme- ren de Volkshuisvesting, onderhoud van wegen enz. besprak. Hierop volg- de een bespreking. De raadsfractie van de C.H.U. nam aan de bespre- kingen deel. In het Hogehuis, alhier, vond een vergadering plaats van de Rege- lingscommissie voor de Fokveedag. De voorzitter, de heer Heeringa, her- dacht het overleden lid en penning- meester van de Regelingscommissie, de heer T. Douwes te Siddeburen, die zoveel voor de commissie had gedaan. De gehouden fokveedag op 3 Juli jl. kon aller goedkeuring weg- dragen. Na enige discussies werd het besluit ge'nomen om de twee jaar eeh fokveedag te organiseren, zodat de eerstvolgende in 1950 zal worden ge houden. De Vereniging van Oud-Leer- lingen der Lagere Landbouwschool te Slochteren, vergaderde Woenb- dagmiddag in 't café Smit o.l.v. ^e heer G. Kroon te Kolham. Ir. Bouma uit Heerenveen, Rijkslandbouwcon- sulent voor de boerderijenbouw, hield een causerie over de verschil lende types boerderijen in dit larid met de voor- e$ nadelen daaraan verbonden. Voor een te houden winterexcursie meldden zich ruim 30 deelnemers. SCHILDWOLDE. Maandagavond werd in een van de lokalen achter de Geref. Kerk, al hier, de jaarvergadering gehouden van de Chr. Middenstandsorganisatie. Na opening door de voorzitter, de heer H. Moedt, herdacht deze hierin het plotseling overleden bestuurslid, de heer H. J. ten Have van Slochte ren. Hierop volgden jaarverslagen van de secr en penningmeester. De contributie van niet bij een mid- denstandsbond aangesloten leden werd met f 1.— verhoogd. Het voorstel van de Bond om het tekort van de- mid- dens+andsbond te dekken door in een keer f 10.per lid te storten, had al gemene instemming. Bij de bestuurs- verkiezing werden verkozen voor de aftredende heer Moedt niet herkies- bnarl en voor het overleden bestuurs lid ten Have, de heren L. Rozema- en F. Prlns. In de maand Januari zal een spreker worden uitgenodigd. De Geref. Meisjesver. ,,Martha" hield Woensdag haar jaarvergadering o.l.v. de présidente Mej. F. v. d. Mo- len. Jaarverslagen, voordrachten, mu- ziek en zang wisselden elkaar af. Mej. R. Spekman hield een inleiding over: „Twisten over de Sabbath". De prési dente en secretàresse werden als zo- danig met algemene stemmen herko zen. De afd. Schildwolde van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield Dinsdag- avond een Kerstavond in café Veen- hoven. Er werden Kersf liederen ge zongen en Mej. van Sloten vertelde een Kerstverhaal. Ieder aanwezig lid werd met een cadeautje verrast. De Chr. Oranjevereniging „God, Neerland en Or an je" te Schildwolde- Slochteren hield haar jaarvergade ring in 't café Veenhoven o.l.v. de heer W. Kleefsman. Uit het verslag van de penningmeester f de heer G. Bron, bleek, dat er batig saldo was. In de vacature Moedt, Slochteren, werd als bestuurslid gekozen de heer H. Laninga, Schildwolde en in de vacature Moesker, Schildwolde, de heer T. Wildeboer, Schildwolde. Voorts werden plannen besproken voor de a.s. feesten op de Nationale Feestdag, welke waarschijnlijk zal samenvallen met Koninginnedag. Het bestuur zal de besproken plannen jiader uitwerken. ZUIDBROEK. De Vereniging v. Volksvermaken hield een ledenvergadering in het hôtel Themmen. Volgens het verslag van de zich in 1948 tôt een lengte van meer secretaris-penningmeester, de heer dan honderdduizend kilometer uit. Er Het luchtnet van de K.L.M. breidde Bleek, bedroegen de ink. f 5433.74 en de uitgaven f 5783.25 (tekort f 349.51). In de plaats van wrjlen de heer R. Mandema werd tôt bestuurslid geko zen de heer G. Mandema. De heer P. Hartman werd tôt lid van de kaseommissie benoemd. Omtrent de viering van het 50-jarig bestaan der vereniging in het komende jaar, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Ten slotte werd besloten het bestuur vrij mandaat te verlenen. MUNTENDAM. In het Verenigingsgebouw werd een samenkomst gehouden van de ring Veendam van de C.J.M.V. en C.M.V. Er waren ca. 150 personen aanwezig. Nadat een toneelstuk was opgevoerd sprak de zendingspredikant Bout over zijn werfe. De Herv. Reciteerver. gaf in het Verenigingsgebouw haar jaarlijkse uit- voering. Er werden een tweetal stuk- ken opgevoerd. ADVERTENTIE I.M. IRuwe huid, Schrale lippen, PUROL verzacht en qeneest I DUBBELE EXTR A-R A N T S OENEN VOOR STOLPE. De 400 inwoners van het dorp Stol- pe, dat na drie jaar bestuur door de Franse autoriteiten te Berlijn aan de Sowjets is teruggeven, zal dubbele extra-voedselrantsoenen voor Kerstmis krijgen. Het met Britse vergunning verschij- nende blad „Sozialdemokrat" meldt, dat zij rozijnen, gedroogd fruit, snoep en koffie zullen ontvangen, het extra- rantsoen, dat in de Westelijke secto- ren is toegewezen. Tegelijkertijd meldt het met Sowjet vergunning verschijnende blad ,,Nati- onal-Zeitung", dat de Sowjetzône tar- we, bloem en snoep als extra-Kerst- rantsoen zal ontvangen. EEN DUTTR KOOPJE. Een 36-jarige bewoner van de Nas- saukade te Amsterdam ontmoette een zekere M. P. uit de Minervalaan te Amsterdam, die vertelde, dat hij spoe- dig naar Amerika zou vertrekken en wel zijn inboedel wilde verkopen. Na enig heèn en weer gepraat werden beiden het eens over een koopsom van f 8260.—. P. vertrok naar Amerika en de nieuwe eigenaar van de inboedel van P. toog naar de Minervalaan om zijn nieuw verworven bezit op te halen. Toen hij echter wilde gaai» inladen verscheen een ambtenaar van de be- lastingen, die hem duidelijk maakte, dat er op de inboedel van P. beslag was gelegd, imdat P. vergeten had zijn belastingschuld te voldoen voor hij vertrok. CANADA. EEN NIEUW AFZETGEBIED VOOR ONZE TUINBOUWPRODUCTEN? De positie van de Nederlandse tuinbouw maakt het noodzakelijk, dat voortdurend wordt uitgezien naar nieuwe afzetgebieden. In dit licht kan men ook de Nederlandse deelneming van de van 16—24 No- vember jl. gehouden Cai^adese jaar- beurs de zg. „Royal Winter Fair", zien. Het was de eerste keer, dat de Nederlandse tuinbouw zijn produc- ten over de oceaan heeft gezonden bij het zoeken van een markt op het Amerikaanse Continent. Heeft deze deelneming tôt resul- taten geleid? Het zijn de verwach- tingen, die de Nederiandse tuinbouw mag koesteren. Is er voldoende In teresse voor onze groente geconsta- teerd? Maakt Nederland kans zich met zijn tuinbouwproducten een plaats op de Canadese markt te ver- overen? Het zijn deze vragen, die de heer H. M. Velders. directeur van het Aan- en Verkoopbureau voor Tuin bouw- en Sierteeltproducten, in een op Maandag 27 December a.s. van 19.4520.00 uur voor de zender Hil- versum I te houden radio-causerie zal beantwoorden. De titel van deze causerie luidt: „Canada, een nieuw afzetgebied voor onze tuinbouwpro ducten?" werden meer passagiers en vracht ver- voerd dan in voorgaande jaren, het aantal employé's in dienst der Neder landse luchtvaartmaatschappij steeg tôt 13.500, waarvan ruim 1100 tôt het vliegend personeel behoren. De route AmsterdamBatavia. De belangrijkste en langste route der K.L.M., het traject AmsterdamBa tavia, werd in 1948 sterk uitgebreid. Van Januari tôt en met October werden 618 vluchten uitgevoerd, 27.100 betalende passagiers, 589.636 kilogram post, 531.741 kilogram vracht en over- bagage vervoerd. Het aantal gevlogen uren over dit tijdvak bedroeg 23.762 en het àantal kilometers 8.D47.209. De route AmsterdamJohannesburg. Van Januari tôt en met October werden honderd retourvluchten ge maakt tussen Nederland en Zuid- Afrika, waardoor een afstand van twee millioen kilometer werd gevlogen, of vjjftig maal de omtrek van de aarde. De wekelijkse Constellation-vluchten bleken spoedig te gering om het aan- bod van passagiers en vracht te ver- werken. Op twee Maart werd de fre- quentie opgevoerd tôt tweemaal per week, op 1 Novembep werd een derde dienst .ingelast in samenwerking met de „South African Airways". Transatlantische diensten. De luchtdiensten van de K.L.M. naar het westelijke halfrond werden ook in 1948 met yerhoogde intensi- teit voortgezet. De frequentie op de lijn naar New York werd aanmerke- lijk opgevoerd. Gedurende de zomer- maanden werden dagelijks diens ten onderhouden op New York. Boven- dien werden vier extra Vluchten naar deze stad gemaakt. Het luchtverkeer op de lijn Amster damCuraçao gaf een sterke stijging te zien. Er 'moesten acht extra vluch ten naar West-Indië worden gemaakt. Op 31 October werd de frequentie van twee op drie keer per week ge- bracht. Op de route naar Zuid-Amerl- ka werd de frequehtie niet verhoogd. Er moesten vrjf extra vluchten worden gemaakt. I Het West-Indische bedrijf De vervoerscapaciteiten van het K.L.M.-bedrijf in West-Indië, waar een luchtnet van bijna tienduizend kilometer wordt geëxploiteerd, wa ren in 1948 aanmerkelijk beter dan in 1947. Een stijging van het vracht- vervoer viel bij zonder op. OVERVAL OP BOERENLEENBANK TE EMMERCOMPASCUUM f 23.000 verdwenen Eergisterenavond hebben twee ge- maskerde mannen gewapend met stenguns en revolvers een overyal gepleegd op de Boerenleenbank te Emmercompascuum. Tegen 10 uur hoorde de l^er IJ. Visser, de kan- toorhouder wh de bank, die met zijn a.s. schoonzoon in de huiskamer zat, enig lawaai achter het huis. Op het- zelfde moment werd de deur open- gegooid en traden twee gemaskefde pefsonen binnen, die de beide man nen met wapens bedreigden en de heer Visser dwongen dé brandkast open te maken. Een bedrag van f 23.000 werd ontvreemd. De inbre^ kers zijn bij haastig te werk gegaan, daar er zich nog grotere bedragen in de brand kast bevonden. Nadat de telefoonlel- ding doorgesneden was, werden de heer Visser zij zijn schoonzoon in de kamer gebracht en met de dood be- dreigd, indien zij om hulp zouden roepen. Na enigé tijd heeft de heer Visser kans gezien zijn buren te waarschuwen, waarna ook de politie verscheen. Onmiddellijk werd qgn onderzoek ingesteld, hetgeen tôt nu toe geen resultaat opleverde. In het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer omtrent de wet tôt samenvoeging van de gemeenten Hooge zand en Sappemeer is o.a. het volgende vermeld: Bij behandeling van dit wetsontwerp in de_afdelingen konden nà de uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer bezwaarlijk nieuwe ar- gumenten, die pleiten voor of tegen samenvoeging, naar voren worden gebracht. Ènige leden meenden, dat de critiek, die de heer Algera in de Tweede Kamer heeft geuit (de heer Algera was van mening, dat de noodzake- lijkheid van de samenvoeging door de minister niet voeldoende was aangetoond Red. Nwsbl.), niet voldoende door de minister is weerlegd. Volgens deze leden is te weinig rekening gehouden met de bezwaren tegen samenvoeging, die door de Gem. Raad van Sappemeer zijn ge- opperd. Andere leden verklaarden dat hetgeen de ter zake zeer goed op de hoogte zijnde heer Tuin in de Tweede Kamer heeft gezegd, al hun bedenkingen tegen het ontwerp heeft weggenomen. Weer andere leden juichten het ontwerp toe en noemden het de eerste schrede op de weg naar samenvoeging van kleine gemeenten in groter mate, dan tôt dusver van regeringswege placht te worden bevorderd. A Politierechter Groningen. uit Kielwindeweer, sinds 6 20 Jan K. - dezer gedetineerd, heeft in 1948 schapen clandestien geslacht. Hij had reeds op 9 November terecht gestaan, toen het wegens het clandestien slach beroepsinbreker ben, daarom had ik dat „stunten" niet nodig. Dan had ik me veel beter bij m'n inbraken kun- nen houden." Zijn kameraad D. deed er nog een schepje boven op door uit te roepen. „Ik beroep me op mijn crimineel- ten van 2 schapen. Toen werd hem een verleden, ik ben een dief maar geen voorwaardeljjke straf opgelegd. Thuis XT" -:i -1 - gekomen zette hij het clandestien slachten echter voort. Hij werd thans conform de eis veroordeeld tôt 8 maan- den gevangenisstraf. „IK BEN EEN DIEF, MAAR GEEN VERRADER" Voor het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage verschenen gisteren nu eens geen landverraderlijke ele- menten, die voor hun verfoeilijke daden, gedurende de bezetting ge- verrader. Nu zit ik al 22 maanden in de cellenbarakken tussen SSers en landwachters, en dat is een hel voor me." De advocaat-fiscaal ging in zijn requisitoir nog eens de overvallen na, die het tweetal in combinatie met de twee ex-SSers gepleegd had. Be- drasen van f 56.000 en f 18.000 wer den genoemd, terwijl gouden sièra- den ook een welkome buit voor hen vormden. De verdachten bekenden de feiten, behalve de overval bij de oude vrouw van wie zij sieraden pleegd, verantwoording moesten af- ZOuden hebben meegenomen. HIJ leggen. Het waren integendeel twee noemde hen „de duistere elementer, ,,zware jongens" uit de Haagse on- ciie gebruikmakend van- de kansen, derwereld, jeugdige dieven, wier (joor vijandelijke bezetting gebo- strafblad nu niet bepaald „blanco den. hun praktijken uitvoerden". genoemd kon worden. De machine- Het verhaal over de illegaliteit kon P -V -r /~lA A T4 S-iî TTÎJ - x- .- ry bankwerker J- C. en A. A. D., chauf feur-monteur, piaakten kort voor de bevrijding in 1945 kennis met twee SS'ers. St. en Sch. die beideij uit Duits- land waren gekomen en ondergedo- ken in Den Haag. Zij waren in het bezit van Duitse papieren, doch had den zich ..bekeerd" en waren naar de illegaliteit overgegaan. Dit was althans de lezing die C. çji D. v.Qor het hof gaven. Zogenaamd ten bate van de me galiteit werden nu door deze vier heren in de maand April 1945 diverse overvallen gepleegd, bv. in een speel- hol. een bakkerij, bij een oude vrouw etc., waar enorme bedragen aan gela, en sieraden werden medegenomen. umv^ciiu. Tôt op een gegeven dag de S.D. deze roofoverval nogal politieman Krom, hen op het spoor was en C en D. liet arresteren. Door van Boetzelaer, Krom, Zinkhaan en van Baerle, het inmiddels berechte viertal van de Haagse recherche, .werden zij verhoord en dahig mis- handeld. De président van het hof hechtte weinig geloof aan de bewe- ringen van de verdachten, dat zij, werkelijk in de overtuiging geleefd hadden, deze roofovervallen te pie- gen, ten bate van de illegaliteit. Verdachte C. riep hierop.uit: ,,Maar mijnheer de président, juist omdat ik SAPPEMEER 16 t-m. 22 Dec. 1948. Geboren: Jacob, z. v. Jacob Woltjer en Jantje Mulder, won. te Zuidbroek; Jakob Johan, z. v. Fokko Boer en Jo- hanna. Catharina Kosmeijer; Niessien, d. v. Klaas Bolhuis en Pietemella de Boer, won. te Hoogezand; Berend Al bert, z. v. Gijsb'ert Lubbe Ensing en Tjakelina Kroon, won. te Hoogezand; Henriëtte Gerda Alida, d. v. Jan Zui- dema en Julia Marthalina van Geuns. Overleden: Gobina Gezina Factoor, 68 j., wed. van Aalderikus Lodewijk Zoals in ons blad van Zaterdag reeds gemeld, heeft Ir. Burgmans, tuinbouwconsulent voor Groningen en Noord-Drenthe op uitnodiging van het bestuur van de Coôp. Vei- lingsvereniging H.-S. een rede ge houden over het onderwerp „Ziek- ten en Ziektenbestrijding, speciaal bij komkommers en tomaten". i De spreker wees erop, dat in de tuinbouw en de groententeelt in de laatste jaren het aantal ziekten tôe- nemen. Dit moet in. de eerste plaats worden toegeschreven aan de uit- breiding van de cultures en aan de intensivering van het bedrijf. Het is te verwachten, dat het Tuinbouw- centrum HoogezandSappemeer in de komende jaren meer met ziekten te maken zal krijgen die hier nog niet, of slechts sporadisch voorkomen Besmet worden de gebouwen die vrij gemakkelijk te ontsmetten zijn en de grond, in het bijzonder de grond in de kassen. Deze besmet- ting kan plaats vinden met aaltjes, met sporen van zwammen, zoals fu- sarium of meeldauw, met virus, rit naalden, bacteriën, enz. In het buitenland heeft hier en daar de besmetting der tuinbouw- gronden zulke ernstige vormen aan- genomçn, dat men de grond is gaan vervangen door watér (watercultu- res). Hoe kan men grondbesmetting voorkomen of te niet doen? Middelen om besmetting van de grond te voorkomen zijn grondver- versing, vruchtwisseling en bedrijfs- hygiëne (voorzichtig zijn met zieke plantendelen). Is de grond eenmaal besmet, dan kan men als beste maatregel tôt grondverversing ovefgaan, Andere maatregelen zijn het stomen\van de grond of het ontsmetten van de grond met chemische middelen. Eem ontsmettingsmiddel, dat pas in de handel is gebracht is D.D., dat af- doende is voor de vemietiging van aaltjes. Chloorpicrine is duur en ver- keert in een proefstadium. Enkele bij tomaten voorkomende ziekten Wortelaaltje, dat bestreden kan worden door grondverversing, sto- men of ontsmetten. Ook 't hierboveu genoemde middeh D.D. kan worden toegepast, dat met injectors in de grond moet worden gebracht. Meeldauw speelt alleen bij de koude tomaten een roi van beteke- nis, en is te constateren door bleke bladvlekken. Goede luchtcirculatie. goede lucht-verversing en zo weinig mogelijk water geven op de grond zijn voorbehoed middelen. Bestrij- ding kan plaats hebben door bestul- ving met Brassipol. Door raskruisin- gen poogt çien meeldauw-onvatbarc rassen te ver krijgen. Virusziekte, te onderscheiden ls streepziekte en mozaïkziekte. Hier geldt dat het beter is te voorkomen, dan te genezen, want de virifsziekten zijn niet te bestrijden. De ziekte kan worden overgebracht door de grond. door achtergebleven plantendelen en door sap. Verder kan zij overge bracht worden door het zaad. Als voorzorgmaatregel, dient men ailes wat bij het verspehen van het nor- jnale blijkt af te wijken te vernieti- gen, verder dient men grondbesmei- ting te voorkomen en niet te roken bij het verspenen, omdat tabak virus bevat. bestreden worden door 666 prepara- ten. Met betrekking tôt tomaten merkte de heer Burgmans nog op dat groeistofbespuiting van belartg kan zijn bij stooktomaten, omdat' de onderste trossen wel eens slecht zet- ten. Om beschadiging te voorkomen, moet men de bladeren zo weinig mo gelijk raken. Enkele bij komkommers optredende ziekten Wortelaaltje. Bestrijding als bij de tomaat. Ook kan men tôt afsluiting van de ondergrond overgaan. D.w.z. dat men een.laag stro tussen onder grond en bovengrond aanbrengt, van 30 cm diktë onder de staalgrond in komkommerkassen. Fusarium kan men bestrijden door grondverversing, stomen en ontsmet ten. Met betrekking tôt dit laatste dient te worden opgemerkt, dat DD niet helpt, doch wel Chloorpicrine. Andere mogelijkheden zijn het enten van de komkommers op Fusarium vrije onderstammen. Met dit middel zijn goede resultaten bereikt. Spint, dat kan waargenomen wor den door afwijking van de bladkleur, kan bestreden worden door bespur ting met 1 zomerolie, of een an> dere bespuiting. Een nieuw middel is Azobenzeen in kaars of poeder- vorm. In ernstige gevallen zal een enkele behandeling onvoldoende zijn. Zwarte Turk is een euvel waar door de bladeren en vruchten be- schadigd worden. Men kan de kevers bestrijden door te stuiven met D.D.T, Ten slotte wees de spreker op het belang van het uitzwavelen van kas sen en warenhuizen. Kas en ander kasmateriaal moet geregeld ontsmet worden, omdat dan vele parasieten zullen omkomen. Voorts is het nood zakelijk de overgebleven plantende len te verwijderen, evenaîs het ho- venste laagje van de grond en in de Timans; Andréas Fokko Wedda, 86 j., wedn. van Siemtje Tonkens; Gerrard Knapper, 56 j., ongehuwd; Klaas Sap, 73 j., wedn. van Wlllemtje^Sloot. HOOGEZAND 16 t.m. 21 Dec. 1948 Geboren: Klaziena Henderika, d. v. Anjo Ruben en Henderika van der Woude, Westerbroek. Ondertrôuwd: Aaltjo Mulder, 33 j., Hoogezand en Trientje Boerema, 32 j., Slochteren. Overleden: Wilhelmina Kleefman, 64 j., echtg. v. Hendrik Verver, Hoo gezand. SLOCHTEREN 16 t.m. 22 Dec. 1948 Geboren: Folkert, 2. v. A. S. Osinga en A. Rooda, Slochteren; Willem Hen- derikus, z. v. S. J. Kleefsman en A. S. Huzeling, Schildwolde; Harke, z. v. G. Steenstra en R. van Meurs, Kol ham; Dievertje Jantje, d. v. H. Even- huis en P. Bijmolt, Slochteren. Ondertrouwd: K, G. Folkersma, 33 j., Schildwolde en I. Jongman, 23 j„ Hel lum; A. Mulder, 33 j., Hoogezand en T. Boerema, 32 j., Schildwolde; J. van Ellen, 29 j., Bedum en A. Huisman, 25 j., Borgweg. Getrouwd: S. Koornstra, 21 j., Mak- kum (gem. Wonseradeel) en N. Nij- burg, 18 j., Borgweg; G. Koster, 20 j., Nieuwolda en D. Vlsscher, 20 j., Sid deburen; H. Zuiçlhof, 23 j., Slochteren en H. Moesker, 26 j., Hélium. Overleden: H. W. C, Drenth, 63 j., echtg. van J. H. Homan, Slochteren; P. Molhoek, 58 j., echtg. van M. Speul- man, Slochteren (overl. te Groningen). ZUIDBROEK 16 t.m. 22 Dec. 1948. Getrouwd: Fokko Roelfsema, 26 j,, Zuidbroek en Stlentje Hartman, 24 j., Zuidbroek. MUNTENDAM 16 t.m. 22 Dec. 1948. Geboren: Derk, z. v. A. Grlmme en E. Woldhuls; Balje, d. v. H, Duit en A. Rielcs; Hlnderkien, d. v. C. Marte- na en G. Bakker; Grietje, d. v. C. Mar- tena en'G. Bakker. Ondertrouwd: A. E. F. Grennemann, 22 j., Winschoten en M. Veendorp, 18 j., Muntendam.. Getrouwd: H. Prins, 22 j., Veendam en C Bouman, 21 j., Muntendam. Overleden: G. Wijsbaek, 80 j., echtg. van J. H. Holtjer; M. Holman, 66 j., weduwe van J. Boiten. VEENDAM 15 t.m. 21 Deo, 1948. Geboren: Hillechien, d. v. J. H. Hen- drlks en H. J. Geerlings, van Borger. Overleden: J. Drok, 70 j., wed. van W. Panneman; W. E. Lukkien, 84 j., wed. van J. Drenth, hij niet aannemen. Hij eiste tegen C een gevangenisstraf van 8 jaar, oader aftrek, daar deze bovendien nog een straf van een jaar moet uitzitten we gens diefstal. Tegen D. eiste hfl 7 iaar eevanfenisstraf met a f très van Maart 1947 af. Mr. A. Smink Jr. bepleitte de zaak van C-, allereerst aanvoerend dat de auctor intellectualis van deze roof- nartiien St. was geweest, die over Duitse papieren en eer^ revolver had beschikt, en steeds de woordvoerder was geweest. Dat hadden de 3 gedag- vaarde getuigen charge ook allen voor het hof ver kl aard. Zijn cliënt had voorts maar f 500 voor zijn dewerking gekregen. Verder nam h# aan dat bij zijn cliënt. de gedachte, iets nutties te kunnen doen voor illé gale werkers bij dit rv'ontuurlijke werk ongetwijfeld had voorgezeten Een straf van 8 jaar achtte hij dan ook veel te hoog en hij bepleitte dringend clementie. Mevr. Mr. N. NanningGroenemijer die als raadsvrouwe voor D. optrad, sloot zich bij de woorden van de vo- rige pleiter aan. Zij wenste er echter wel op te wiizen dat als deze 2 ver dachten straffen van 7 en 8 jaar kre- gen, welke straffen dan wel aan de 2 aanvoerders zouden worden opge legd. „Minstens de doodstraf Wan- neer men echter in aanmerking nam dat St. al uit Vught ontslagen en op vrije voeten was gesteld dan achtte zij de eis van de advocaat- fiscaal veel te hoog. Ook zij bepleitte dringend clementie. De bioscoopweek is, in verband met de Kerstdagen, anders ingedeeld. De eerste film, ,,De vrolijke Bandiet" draait vanavond en morgen terwijl de tweede film „De-Wens, die Waar- heid werd" de rest van de filmweel vult, waarbij opgemerkt moet wor den, dat het programma zal wordet uitgebreid met een spéciale familie- mâtiné. „De Vrolijke Bandiet" is een amu- sementsfilm, met een tikje sensatif overgoten. In de figuur van dt hoofdpersoon Cisco Kid valt een so- ciaal element waar te nemen, omdat hij rîjken besteelt om de huit tf schenken aan minder goed bedeelden De tweede film heeft een muzikalf inslag. Er aan ten grondslag ligl goede operettemuziek. Voor de kwa- liteit van deze muziek staat de naan van de componist, Oscar Strauss, ir terwijl de beschaafde en menselijki handeling de film bestempelen toi een goede. De hoofdrol wordt vervuld doot Bobby Breen, terwijl de roi va: operettecomponist wordt vervulJ door Basil Rathbone. Rotterdan ningen: Rotterd; SS v. 17.1 Groninger Haag SS: Groning 17.02; 1 Groning a. 21.11; I ZwolleE Ma as: Zwolle De grootstp jorteriai 23 02; Rot ZwolleA Zwolle 20.24. tj Amsterdar Amsterd 20.10. vlndt U btj Sappemet Rotterdam naast Hôtel „Struvl Rotterds Telafoon 2H v: 7 2(1 Groningen Desgewenst maken wij de kaartjes geheel postklaar, dus geadresseerd, voorzlen van postzegels en gepost Groningi a. 13.15; R GoudaZï Gouda v ZwolleD< Zwolle 15.02; Rotl Zwolle i 19.02; Rot1

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2