De PRIJSWINNAARS van (la „Nieuwsblad" Klokjespuzzle ECHT6EN0TE VAN DE MINISTER m Koppelverkoop is verboden f 25.— - 10.— - 5.— - 5.— - 5.— - 2.50 - 2.50 - 2.50 - 2.50 - 2.50 - 1.— - L— - 1.— - 1.— -, 1.— boek C. H. Lukkien, Middenstraat 101, Sappemeer D. Remkes, Molendijk 9, Hoogezand G. Veen, Kleinemeersterstraat 93, Sappemeer J. de Vries, J. H. Jansenstr. 14 B, Groningen L. Kolhek, Slochteren D 253 P. J. Bos, Zuiderstraat 187, Sappemeer Mej. M. J. Boekhoff, Siddeburen A 127 Bob Smit, Verl. Hoofdstraat 12, Hoogezand W. Tuinema, Verl. Zuiderstraat, Hoogezand E. Poelman, Kielsterstraat 7, Hoogezand K. Hoekstra, p/a Smit, 't Padje, Schildwolde M. H. Appeldoorn, Engelbert C 57a B. Koning, Nieuweweg 31, Hoogezand Pieter Patje, Noordbr.straat 85, Sappemeer C. Grimbergde Wit, Harkstede G 150 Hilda Mulder, Achterdiep 16, Sappeineer Wed. B. de longe, Fabriekskade 1, hoogezand S. Nilborg, Kleinemeersterdiep N.Z. 28, Sappemeer Mej. A. A. Rijkens, Burg. v. Royenstr. O. 95, H'zand K. Postema, Oudeweg 22, Westerbroek G. de Jonge, Langewijk D 293, Slochteren (Dijkje) J. Lambeck, Spoorstraat 11, Martenshoek J. H. Wintsand, Sportterreinstraat 31, Hoogezand A. Blaauw, Noorderstraat, 38, Sappemeer Jan v. d. Woude, Uiterburen 12, Zuidbroek Mej. Gea Kranenborg, Im Zimmerhof 16, Bazel en Soldaat J. Boelens, Veldpost Palembang. WAT GEEFT DE RADIO NAAMEAARTJES VERLOVINGSKAARTEN DRUKKERIJ »D IJ E H UI S" Het Santal oplossingen, dat op onze „Klokjes"-puzzle is binnengekomen, onze verwachtingen overtroffen. Er zijn 1820 oplossingen binnenge-. en. Dat wil echter niet zeggen, dat wij niet meer ontvangen hebben. 'à'^ar vele bereikten ons nadat de termijn van inzending reeds geslo- Èt n was. Die oplossingen konden niet meer naar de prljzen mededingen. N:> loting onder toezicht van de politie kwamen voor prijzen in aanmerking: Opder de ingekomen bplossingen bevonden zich enkele uit het buiten- îand en enkele uit Ir^donesië. Daar na loting geen Van deze laatste in- ïendingen een prljs bleken te hebben gewoiyien, hebben wy besloten twee extra prijsjes beschikbaar te stellen, ni. agenda's, en< daarvan een te verloten onder de oplossingen uit het buitenland en een onder de oplossingen uit Indonesië. Winnaars werden: Aile prijzen zullen *aan de winnaar? worden toegezonden. Rest ons ten slotte aan a lien, die hebben medegewerkt om deze puzzle tôt een succès te maken, onze dank te betuigen. PROGRAMMA R-O.N. Zaterdag 25 Dec.: 18.3019.30 Kerstprogramma. Kerstliederen', uit- gevoerd door Hulzinga's za'ngklassen 0.1.v. Anne Risselada, m.m.v. Jac. Hoeksema, orgel; Simon Kooirpan, fluit en Piet Everaarts, hobo. Kerst- verhalen, gelezen door de schrijvers: 1. Anne de Vries leest een oude Drentse Kerstlegende: Als de dieren spreken; 2. Sjoerd Leiker leest: Krystfeest fan de Fryske folksdlch- ter. Zondag 26 December: 18.3019.00 Cor van Kesteren, sopraan; Jacoba Kueter en Klaas Kueter; o.a. Kerst liederen van Hanna Beekhuis en Prière van Fauré Larghetto van Bach voor cello en piano; 19.00— .19.15 ..Eamstich wurd". Ds. v. Dyk fan Grins hâldt in Krystmeditaes j e yn 't Frysk. Maandag 27 Dec.: 18.3018.45 De Stem van het Noorden. „Een jaar in een kwartier", jaaroverzicht aan -de hand van reportages, gemaakt in de provincie Groningen; 18.4519.00 Sportpraetje. „De beste prestaties in 1948"; een bespreking van het door de luisteraars aangewezen belang- rljkste sportevenement in de drie Woordelijke provincies m.m.v. degfene of een vertegenwoordiger van de club, die de prestatie verrichtte. Dtnsàag 28 December: 18-1519.00 Frysk programma. 18.15 Stimmen ût it Heitelân; 18.25 Utstjûring fan lt jierslytingskamp fan de Folkshege- skoalle op Skylge; 18.45 Dée Rien bôge, in rige foarlêzingen ût de Fryske literatuer. Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst to foaren ût „It Heeçh- hof" fan R. Bdolsma. VERHOGING RANTSOEN EN PRIJS VAN SPIJSVET Begin Januari 1949 zal de rant- soenwaarde van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden geb'racht. d.w.z., men zal naar keuze op de nieuwe bon voor voedingsvetten een gelijke hoeveelheid boter of marga rine of spijsvet kunnen kopen. In verband hiermede mogen omsmelters sedert 20 December jl. geen bak- en braadvet of gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van 0.2 of 0.4 kg meer afleveren. Hetzelfde geldt voor gros siers en detaillisten met ingang van 30 December a.s. De hoeveelheden spijsvet, die op 31 December nog in de oude verpakking bij grossiers en detaillisten aanwezig zijn, kunnen aan de omsmelters ter omsmelting worden teruggezonden. De als gevolg van de aangekondlg- de subsidieverlaging in het nieuwe jaar noodzakelijk geworden prljsver- hoging voor spijsvet bedraagt gemid- deld 3 cent per 100 gram. In verband met de verhoogde rantsoenwaarde worden pakjes bak- en braadvet van 260 gram in de handel gebracht wel- ke 41 cent zullen kosten. Aangezien ook het subsidiebedrag op vlees Werd gewijzigd, moesten eveneens voor dierlijk vet de prijzen worden her- zien. Ook voor dit product wordt, in verband met de verhoogde rantsoen waarde een verpakking van 250 gram ingevoerd, waarvan de prijs 49 cent zal bedragen. Voor l?ak- en braadvet, resp. gesmolten dierlijk vet in ver pakking van 500 gram geldt een ma- ximumverkoopprijs van 82 cent, resp. •98 cent per pakje. Op de nieuwe bonnen voor voedingsvetten mogen pakjes vet van 200 gram of 400 gram niet meer verkocht worden. FEUILLETON 37) Hij was zeer beleefd, toen hij Hilde begroette. Ze bood hem een plaats aan, evenals de directeur. Eerst liep het gesprek over alge- mene dingen. Massenat scheen in tegenstelling met de Amerikaan In gedrukte stemming te verkeren Het bleek Hilde al spoedig, dat John Jacobs al geruime tijd te Rome verblijf gehouden had en dat hij haar al meerdere malen in haar rollen gehoord en gezlen had. "îy- dens een kort verblijf te Parijs had h|j in een Italiaans dagblad van dé nieuwe ster aan de Zuidelijke toneel- hemel gelezen. Hij besloot toen, naar Rome te gaan en zich daar een per- soonlijk pordeel te vprmen omtrent de kwaliteiten van de jonge artiste. Hij bezocht de opéra tal van malen, als zij optrad. En hij was enthousl- ast over haar prestaties! Spoedig was hij dan ook besloten aile hem ten dienste staande middelen aan te wenden, om Hilde Diiren over te brengen naar het New Yorkse gezel- schap, waar hij de vertegenwoordi ger van was. Massenat gevoelde zich bijna hul- peloos, toen de heer Jacobs het woord voerde. Deze noemde cijfers en bedragen, waar de Italiaanse di recteur van duizelde. En ook sprak hij telkens over de wonderen van New York en over de geweldige successen, welke Hilde in Amerika zou kunnen oogsten. En hij voegde er bij: „Als het u daarginds, aan de andere zijde van de oceaan, niet zou bevallen, miss Diiren, kunt u daar volgens de overeenkomst niet vastgehouden wor den, ook al sluit ik een contract met u af voor minstens vijf jaar. Ik garan- deer u, dat u naar Europa moogt te- rugkeren, als u dat verkiest. U moet begrijpen, dat ik het heel goed met u meen. De heer Massenat hoop ik nog wat te kalmeren en ik zal hem een royale schadevergoeding betalen." De Amerikaan glimlachte op char mante wijze. Toen sprak hij verder met veel omhaal zfln gevoel van ver- ering voor jonge kunstenaressen, van zijn bewondering voor Hilde's stem en nadat hij haar nu beter had leren kennen ook voor haar persoonlijk- heid! En Massenat dacht vol ergemls: De vent lflkt wel een Don Juan! Plotseling werd de Amerikaan zeer zakelijk en begon: „Nu zullen we dan maar op brede basis een contract ontwerpen, miss DUren. U heeft daar nu wel geen en- hel bezwaar meer tegen, nietwaar? Zoals ik reeds zel: over de verplichte schadevergoeding aan de opéra hier ben ik het met de heer Massenat reeds vrijwel eens." „Maar zou ik dan al spoedig moe- ten vertrekken?" vroeg Hilde met schrik. De heer Jacobs lachte. „Over vier weken vertrekt de „Im- perator". Het zal mij een genoegen zijn, als ik u op de overtocht met die stomer mag begeleiden." „Over vier weken al?" PLEEGKINDEREN IN DE ZIN DER KINDERBIJ SL AG WET De secretaris van de federatie van bedrijfsverenigingen deelt mede: Tôt voor kort werd ingevolge ver- kegen jurisprudentie aan een pleeg- vader ten behoeve van het bij een gehuwde vrouw buiten huwelijk ver- wekte kind, al had het de staat van wettig kind, geen kinderbijslag uit- gekeerd, indien deze pleegvader had verfelaard het kind te hebben ver- wekt. Blykens enige recente 'uitspraken is de centrale raad van beroep ech ter van dit standpunt teruggekomen. Het collège blijkt thans .van oordeel te zijn, dat de verklaring van de aan- vra, :r van kinderbijslag Mat hij het kind heeft verwekt, moet worden voorbijgegaan en rechtens moet wor den aangenomen, dat hij niet de va- der van het kind is, zodat het wel als zyn pleegkind in de zin der kinder- byslagwet moet worden aangemerkt. Deze aangelegenheid is besproken in de onlangs gehouden vergadering van hët overleg tussen vereniging van raden van arbeid, de federatie enz., waarbjj overeengekomen werd de uitvoeringsorganen te adviseren het huidige standpunt van de centra le raad te volgen. WONINGEN MET CENTRALE VERWARMING Teneinde de gezinnen, dit tôt dus- ver niet voor een brandstoffentoeslag ten behoeve van htfn centrale ver- warmingsinstallatie in aanmerking kwamen gedurende het stookseizoen 19481949, alsnog gelegenheid te ge- ven van deze installatie althans in tijden van vorst gebruik te maken, is besloten voor deze catégorie van verbruikers een bescheiden toeslag beschikbaar te stellen en wel uitslui- tend In huisbrandolie of gas-cokes al naar gelang de Installatie voor vloel- bafe, dan wel voor vaste brandstof- fen is ingericht. Zij, die voor boven- bedoelde centrale verwarmingstbc- slag in aanmerking wensen te komén, kunnen deze schriftelijk aanvragen bij de toewijzingskantoren van rijkskolenbureau. Bij de aanvrage moet worden overgelegd een schrif- telijke verklaring van een erkend centrale verwarmingsinstallateur, lid van de vakgroep centrale verwar ming en ventilatle, dat de in de des- betreffende woning opgestelde cen trale verwarmingsinstallatie bedrijfs klaar 1s. In deze verklaring moet te- vens worden vermeld, of de installa tie wordt gestookt met huisbrandolie, dan wel met vaste brandstoffen. Aanvragen, waaraan de bedoelde verklaring ontbreekt, kunnefl niet in behandeling worden genomen. Aan bezitters van een oliestook-installa- tie wordt ten slotte nog medege- deeld, dat zij de naam en het adres van hun olie-leverancier in de aan vrage dienen te vermelden. KAPPERS TUDENS DE FEESTDAGEN GESLOTEN De vakraad voor het kappersbe- drijf besloot in haar laatste verga dering de werkgevers in het kappers- bedrijf te adviseren om op de beido Kerstdagen, de Nieuwjaarsdag en de aansluitende Zondag, noch In de he- ren- noch in de damessalons, werk te laten verrichten. SIGARENWINKELIERS ZIJN ONGERU8T De voorzitters van de Ned. Bond van Sigarenwinkeliers Verenigingen, van de Ned. Kath. Bond van Sigaren winkeliers en van de Ned. Bond vàn Chr. Sigarenwinkeliers hebben aan de minister van economische zaken een telegram gezonden, waarin zij in opdracht van hun hoofdbesturen, hun ongerustheid uiten over de thans 'weer gewijzigde winstmarges, daar de voortschrijdende weder-inschake- ling van niet gebruikte tabaksver- gunningen de bestaansmogelijkheid van de huidige sigarenwinkeliers emstig bedreigen, gezien de pog steeds beperkte verkoopmogelijkheid en de in hun hedrijven merkbaar da- lende koopkracht. GOOIT U WEL EENS SINAASAPPELSCHILLEN WEG Doe dat niej zegt het voorlichtings- bureau voor de Voedingsraad. Nu binnenkort sinaasappels beschikbaar zullen komen geeft dit bureau het volgende advies: De witte vellen eraf halen en daarna -bij de kachel drogen. De ge droogde schillen, in kleine stukjes gesneden vervangen essences in pap, pudding, via, warme dranken en !n deeg. MACHINAAL UITBAGGEREN EN SCHOONMAKEN VAN SLOTEN Capaciteit van de machine 60 m3 per uur In Woerden is een demonstratle gegeven met een in Nederland ge- bouwde machine die dient voor het uitbaggeren en schoonmaken van sloten en tevens voor het afsnijden der slootkanten. De machine is op éen wagen gemonteerd, en wordt getrokken door een tractor. Ter wij 1 de machine langs de sloot rljdt brengt een draaibaar stel baggerem- mers de sloot op diepte; gelijktijijlg snijd een ander apparaat de kanten af. De opgehaalde bagger komt on- geveer een meter van de kant te lig- gen. Nadat nog enige verbeteringen zijn aangebracht, zal een aanvang worden gemaakt met de massapro- ductie. De fabrikant deelde mede dat de machines 60 m3 bagger per uur kun nen verwerken, ter wij 1 een arbeider met een beugel in dezelfde tijd slechts 1 m3 kan ophalen. HET CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND In het derde kwartaal van dit jaar steeg het ledental van het Christe- lijk Nationaal Vakverbond met 2113. Per 1 October jl. bedroeg het totaal aai»tal leden 143.746, of ÎVt meer dan 1 Juli daaraan voorafgaand. Waterwegen zijn van belang voor de economische ontwikkeling van ieder land. Maar de moeilijkheden, die zich by het aanleggen van waterwegen voordoen, zyn niet in ieder land gehjk. In dat opzicht heeft Nederland het betrekkelyk gemakkeiyk. De afstanden zyn kort, en het land is vry vlak. Amerika heeft echter heel wat meer moeilijkheden te overwinnen Daar zyn in de eerste plaats de lange afstanden, verder heuvelachtige ter- remen en rotsachtige gebied^ji. Toch is het net van waterwegen er vry goed ontwikkeld. Zoveel mogelyk heeft men gebruik gemaakt van be- staande rivieren, die werden gekanaliseerd, en door kanalen verbonden. Op de foto ziet men een gedeelte van de 525 myl lange waterweg van Troy naar Buffalo (Staat New York), welke 57 sluizen heeft. Een tank- boot, getrokken door een sleepboot, verlaat juist één der sluizen. Naar aanleiding van een medede- de eerste de beste af geeft. Niet alleen -, I!ec ?raa^"Seneraal van zou de leverancier anders niet in ADVERTENTEE LM. OBSlffiSEnSIlilISlSMIBBlSlSBIliaDGDSIISIBBISISBSHBBBBHB De grootBte sortering vtndt U by naast Hôtel „Struv6" Sappemeer - Tel. 214 onzekerheid ontstaan omtrent het- geen onder strafbare koppelverkoop moet worden verstaan. Het directoraat-generaal van de pryzen geeft hierover thans de vol gende uiteenzetting. In beginsel dient voorop te worden gesteld dat Ieder e vorm van koppel verkoop tpnzy die op 9 Mei 1940 in de handel gebruikeiyk was, volgens de wetteiyke voorschriften strafbaar is. Van de zyde van de handel zyn tegen dit verbod steeds nogal bezwa- ren gemaakt. Hierby kan worden opgemerkt, dat weliswaar een juiste distributle van schaarse artikelen waarvoor geen distributleregeling geldt, voor de verkoper moeilijkhe den kan opleverén, maar dat ander- zyds het bedrijfsleven in de prpctyk te veel geneigd-is, deze moeiiykhe- den ultslultend op te lossen door middel van koppelverkoop. Er zyn Immers tal van andere jsyistemen denkbaar, die, mits juist toegepast, de schaarse goederen on der het bereik van het grote publiek kunnen brengen, zonder dat dit ge- noodzaakt wordt tôt ongewenste aan- kopen over te gaan zoals by koppel verkoop het geval is. Aanvaardbaar la zeer zeker dat de fabrikant of de handelaar schaarse artikelen niet op eerste aanvraag aan 60. Terwyi hij sprak, rolde de oude Arabler het document op en kwam overeind. Rob gluurde door een spleet in het gordyn en zag, hoe de oude man een gehelme deur opende en het do cument in een verborgen kast in de muur legde. 67. De oude Arabier giechelde in zichzelf en nam z'n plaats op de divan weer in. ,>Je zult goed beloond worden voor het grote werk, dat je ge- daan hebt, Hassein," zei hy. „Maar eerst moeten we van die malle jongen afkomen, die, zoals je zegt, in de kamer hiernaast is. Hy moet het huis verlaten, zonder te weten, dat Hassein de roverhoofdman is." Terwijl de oude Arabier sprak, opende Rob, nog altyd verborgen achter net gordyn, heel zachtjes de geheime deur van de kast en greep de papyrusrol, die hem ontstolen was. dien zou deze werkwy'ze uitlopen op exploitatie door gelegenheidsbezoe- kers en zouden de betrokken goede ren spoedig hun weg vinden naar de zwarte handel. Daarom is er In het algemeen dan ook niets op tegen In dien het bedryfsleven in die gevallen een eigen distributiesysteem toepasl, mits dit niet verder gaat dan de om- standigheden vereisen. In gevallen waarby de hanctel systemen gaat toepassen die typisch overeenkomst vertonen met verbo den vormen van koppelverkoop, zal ieder geval op zichzelf nioeten wor den beschouwd. Het beginsel dat aan het verbod van koppelverkoop ten grondslag ligt 1s, dat de belangen van de koper niet mogen worden ge- schaad. Aan de hand hiervan zal men voor ieder geval afzonderiyk moeten uitmaken, of hiervan sprake is. In dien het dus duideiyk de bedoeling van de leverancier is, zyn klanten zo eeriyk mogelyk te bedienen en te zorgen dat ieder een redeiyke portle krygt, zal het door hem toegepaste systeem in het algemeen geen aanlei ding geven tôt net opmaken van proces-verbaal. Gaat het hem er evenwel om, bepaalde goederen door koppeling aan veel begeerde artike len aan het publiek op te dringen, dan zal hier wél aanleiding toe zijn. In gevallen waarin de winkelier niet op betrekkelijk eenvoudige wyze kan vaststellen wie zyn vaste kla -s ten zyn, is ook een cassabon- f? puntensysteem f aanvaardbaar, a dit op juiste wyze wordt toegepast. De geldigheid van cassabons of pun- teri zal dan by'voorbeeld niet aan een te korte termyn gebonden mogen zijn. Bij warenhuizen en bazars zal bovendien een dergelyke regeling beperkt moeten biy'ven tôt de afde- ling, waarin de schaarse goeder.en zelf thuis horen. By dit ailes kan niet genoeg in het oog worden gehouden dat het belang van de consument voorop moet staan. VERLICHTING ETALAGES OP 24 EN 81 DECEMBER. Op 24 en 31 December (dus vandaag en volgende Vrydag) zal het verbod tôt het gebruik van electriciteit voor étalageverlichting, verlichting en ver- warming in treinen en trams, buiten- verlichting openbare gebouwen, Hore- ca-bedri)ven en instelllngen voor pu- blieke vermakelijkheden, niet gelden van 16 tôt 18 uur. Dat betekent dus o.m. dat op die dagen de étalages van 's middags 4 tôt 'a avonds 10 verlicht mogen ztjn. Massenat begon zijn jfeduld te ver- liezen en riep opgewonden -uit: - „Het kan niet, het is onmogelijk! Ik houd mij aan het contract! Binnen de tyd laat ik haar niet gaan!" „Maar mijnheer Massenat, op dit punt waren wij het toch reeds eens!" zei de Amerikaan rustig maar na- drukkelijk. „U moogt miss Diiren toch niet tegenhouden, als ik het dubbele van de geraamde schade vergoed." Massenat deed nog een laatste po- ging om de zangeres voor zyn gezel- schap te behouden en richtte zich tôt Hilde met de woorden: „Signorina Diiren, zeg nu toch eens duideiyk uw eigen mening be- treffende deze netelige kwestie!" Hilde knikte.- Ze keek de directeur aandachtig aan, glimlachte vluchtig. Toen sprak ze rustig: „Ik denk er sterk over, de onder- handelingen met de heer Jacobs voort te zetten, mynheer Massenat, niet, omdat ik juist zo graag naar New York wil, maar omdat ik be paalde persoonlyke redenen heb, Rome te verlaten, zodra zich een goede gelegenheid voordoet." Massenat kreunde een ogenblik. „Maar wilt u werkehjk naar Ame rika?" De heer Jacobs haalde een formu- lier uit een binnenzak en spreiddc het op de tafel uit. Daarna nam hij een vulpenhouder in de hand. Direc teur Massenat veerde van zyn stoel op en zei tôt Hilde: „Ik bied u het dubbele van het tôt dusver door u genoten honorarium, als u blyft." Hilde schudde het hoofd. „Daar gaat het niet om, mynheer Massenat. Geloof my. Het honorarl- um-verschil tussen Rome en New York heeft mij niet beïnvloed." Toen zei ze tôt de heer Jacobs: „Berg die papieren nu maar op. Ik wil de stukken niet tekenen, eer ik ailes degelijk overdacht heb." De Amerikaan verklaarde dit ten voile te begrijpen. Hij vouwde het formu- lier weer op en duwde het ip zyn zak, evenals de vulpenhouder. - „Ik kom over drie dagen weer by u, miss Dûren. Wilt u my het genoe gen doen, hedenavond met my in myn hôtel te souperen?" Hilde nam deze uitnodiging aan. De kalmte, waarmee de AmerikSan sprak, deed haar vertrouwen in hem toenemen. Drie dagen later ondertekende Hilde het contract, waarin ze de be- paling liet opnemen, dat ze recht had op enige maanden vacantie per jaar en dat ze in die tyd in gastvoor- stellingen zou mogen optreden, als ze daartoe werd uitgenodigd. De heer Jacobs Was zeer tèvreden over de transactie, welke hy met de jorige artiste had afgesloten. XXVI. Evelyne stampte met haar voet op de grond. Ze keek met een hevig verstoorde blik voor zich uit. Daar het nog vroeg in de morgen was en ze haar gezicht nog niet volgens de regelen der kunst met schoonheids- middelen bewerkt had, was haar voorkomen veel minder aantrekke- lijk, dan wanneer ze zich bij haar kennissen of op partyen vertoond^c In haar naby heid, op haar kaptafel, lag een geopende brief. Haar moe- der, de baronesse Von Briese, had deze in het boudoir gebracht. - En deze brief nu was de aanlei ding tôt Evelyne's verstoorde stem ming. De afzender was Peter Prings- heim. „Het is schandelyk!" siste Evelyne tussen de tanden. „Op het allerlaatst durft hy af te zeggen!" Met een donkere blik keek ze haar moeder aan. „Lees maar!" zei ze. De beronesse nam het schryven in de hand en las: „Geachte freule Evelyne, „Het spijt my, maar ik moet u weer eens teleurstellen. Het is my niet mogelyk, van uw vriendelyke uitnodiging voor morgenavond ge bruik te maken. Onvoorziene om standigheden van zakelyke aard noodzaken my, onmiddellyk naar een conferentie te gaan en ik kan pas over twee, drie dagen terug zyn. Ik vraag u vriendelyk om verontschuldiging. Het zal mij een genoegen zijn, na myn terugke'er my persoonlyk te overtuigen, dat u niet boos op mij geworden bent. Uw dienstwillige Peter Pringsheim" De baronnesse keek haar dochter onderzoekend aan. Evelyne lachte scherp. „Hij probeert my te ontkomen, de zwakkeling! Ik lees het tussen de re gels." „Denk je dat, kind?" ;,Ik weet het zeker, moeder, dat hy dol op my is! Ik voel het heel duideiyk." De beronnesse knikte. „Ik meende reeds, flinke vorderin- gen by hem gemaakt te hebben. En nu komt deze afschuwelyke brief. Dat verhaaltje van de zakelyke con ferentie geloof ik niet!" „Maar wat dan, Evelyne? Je ziet de dingen te donker in. Hy kan je toch niet meer ontkomen. We moeten afwachten. Over enige dagen zal hy zich wel weer vertonen." Evelyne lachte schel. „Moeder, ik heb bepaalde vermoe- dens. Hij heeft een ander nog niet geheel kunnen vergeten, denk ik. Maar laat hij oppassen, want ik wens mij niet door hem voor de mal te la ten houden!" Verbaasd keek de barones haar dochter aan. „Wat bedoel je dan toch, kind? Je spreekt in raadselen." Evelyne's gelaat vertoonde plotse ling een uitdrukking van haat. Ze had de teleurstelling over Peter's brief nog niet overwonnen. En ze zel in opgewonden toestand tôt haar moeder: „De vrouw van minister Von Schiicking hêeft hy nog niet geheel vergeten. Dat is het!" De barones keek haar dochter ver- schrikt aan. „Maar Evelyne!" riep ze uit. Het meisje lachte spottend. „Ja, het is werkelijk zo! Mevrouw Hilde von Schucking heeft hem be--~ toverd. En daarom is ze ook op reis gegaan. Niemand weet, waar ze eigenlyk verblyf houdt. Er zal zich wel iets tussen haar en haar man afgespeeld hebben. Maar er moclit natuurlijk niets van bekend worden. omdat de minister nu eenmaal geen huwelyksschandaal kan gebruiken. Maar Pringsheim schynt nog altyd voor Hilde te gevoelen. Anders had hy myn uitnodiging wel aangeno- nienJ (Wordt vervoltfd)

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 4