eeh boek over zuid-afrika De ECHTâENOTE VAN DE MINI5TER KERKNIEUWS In de goede richtîng. 1! VAN DE BOEKENPLANK ONZE TOMATENEXPORT NAAR ENGELAND A i w fWLANDBOUW. xxvn. Er komt weer uitverkoop van Textielgoederen. LOONBELASTINGBOEKEN voor1949 DRUKKERIJ JDIJKHUIS" Gérard H. Hoek, de bekende radio- sDreker heeft een reis gemaakt naar en door Zuid-Afrika. Hetgeen hij daar gezien heeft, ia door hem vast- «Pieed in een boek. Men moet echter niet denken, dat Hoek een reisbe- schrnving het licht heeft doen zien; Hit werk is veeleer een studie ovei; Zuid-Afrika, dat hij het land van mo- eelijkheden en contrasten noemt Aile onderwerpen van het leven en te gesteldheid van Zuid-Afnka, die de moeite waard waren om aan een beschouwing te onderwerpen, heeft Hoek in ziJn boek behandeld' ®n daardoor heeft het boek een waarde eekregen, niet alleen voor hen die 7iud-Afrika als hun toekomstig Va- derland wensen te beschouwen, maar ook voor allen die wat meer over dat land dat toch enigermate aan het onze is verwant. Wellicht kan een oDsomming der hoofdstukken eniger mate een indruk geven van de ver- scheidenheid van facetten van Zuid- Afrika, die Hoek heeft behandeld: Fm nieuwe wereld (Land en volk van Zuid-Afrika); Kolonie-Republiek- Unie (de Geschiedenis); Blank, Zwart en Bruin (Het rassenvraagstuk) rnldrush (de diamant en goudindu- Srie) Waarheen Zuid-Afrika? Agra- rische en industriële ontwikkeling); De gevleugelde Mercunus (Handel en verkeer); Een jonge cultuur op een oude Stam (Opvoedmg en gees- telhk leven); Het leven van elken dag (In de Wereldstad en op een eenzame „plaats"); Onbegrensde mo- geîijkhedén? (Welke kansen de Ne derlandse emigrant in Z.-Afrika h0nit'1 vlot geschreven boek, dat veel ,_1 hiidragen tôt de vergroting van j kennis die de gemiddelde Neder- lander heêft over Zuid-Afrika, bevat mede een serie uitstekende foto's. De uitgave is van N.V. Gebr. Zomer Keuning's UitgeVersmy., Wagenin- een- de prijs is f 7.50. Aari de inleiding ontlenen wij het V°Het\,waarom" van dit boek is gauw verteld. Het is geschreven om te voorzien in het ontstellend tekort aan kennis, dat in Nederland bestaat over Zuid-Afrika en om tegemoet te komen aan de wens van velen er iets meer van te horen van ^^and, die het „met eigen ogen heeft gezien Wat weet een Nederlander als re gel van Zuid-Afrika af? Dat het ver weg ligt, dat er goud eevonden wordt en dat daarom TYansvaal en de Oranje-Vrijstaat door de Engelsen werdengeannex- eerd na een dappere vryheidsstryd van een handvol gebaarde boeren onder aanvoering van Paul Kruger. Voor sommigen zijn dan rondom de legendarische figuur van Oom Paul en tante Sannie nog andere hel- den van de Afrikaanse stam gegroe- peerd: een Chroistiaan de Wet, een Koos de la Rey, een Louis Botha. Zi.i zijn opgegroeid bij de boeken van Penning, de man die ons hart sneller deed kloppen, wanneer hy op epische wijze vertelde van de „Leeuw van Modderspruit" en van de „Held van Spionkop", die ons het land deed zien met het eindeloze „veld" en de ,,koppies" met klipstenen, waarach- ter vastberaden jongens van 16 jaar, die al met het „kommando" uittrok- ken, de vijand afwachtten of wel met een jubelende zegenkreet de Union Jack van een heuveltop omlaag haalden. Penning, die toen hij zijn boeken gaf Zuid-Afrika nog nooit had ge zien, schreef met een feilloze fanta sie, die zich aansloot bij de onze. Toen hij op zijn oude dag gelegen- heid kreeg om een reis te maken naar „die ou-Transvaal" ontdekte hij tôt zijn verrassing, dat het wat land- schap en klimaat betrof allemaal precies zo uitkwam als hij het had beschreven. Zijn romantische geest zal wel als vanzelf aansluiting neb- OPENBARE LEE SZ A AL EN BIBLÏOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten: Godsdienst Goorts. Beknopte handleiding der liturgie. Paraphrase van de boeken Ezra, Nehemia en Ester; door ds. W. Tom Sociale wetenschappen Wetgeving, grondbelasting 1948. Wintersteijn. Banken, haar boekhou- ding en organisatie. Taal- en letterkunde Cooper. In het doolhof der liefde. Toegepaste wetenschappen Booy. Moderne fruitteelt. Dienstregeling, beperkte, van de Ned. Spoorwegen. Laatste uitg. Flines en Klinkert. Practisch wer- ken op kantoor. Haken, Libelle's, en breien. No. 1. Henderickx. Het nieuwe radioboek voor jongens. Smelman. Het koel- en vriesbedrijf. Nitwell-breiboek No. 4. Nitwell, kleuterbreiboek. STunen, Van. Théorie en practijk voor de industriestoker. ?alm. Walvissen en walvisvaart. RHj borduren kruissteek. Sport 4driani Engels. De elfsteden tochten Aardrijkskunde, Land- en Volkenkunde Hacher. Inleiding tôt de volkenkunde van Nederlands-Indië. Gids voor Brunssum. Kompas van Groningen en omstre- ken. Piet Heyn en de zilvervloot; beschei- den uit Nederlandse en Spaanse archieven; door l'Honoré, Naber en Wright. Ned. en in 't Ned. vert, romans Fougère. De liefde is een genade. "ries, De. Pang Paners de Toenan- ger. Engelse romans Davenport. The valley of décision. Hergesheimer. The limestone tree. O Donnell. Green margins. Jeugdboeken Been. Dagen en daden van admiraal Dubbel Wit (12—14 jaar). Beskow, Okke, Nootje en Doppejan (4—6 jaar). orandt. Het boek der wijze dieren. 9 jaar). ben gezocht bij het décor, dat hij voor zijn prachtige verhalen over de Boerenoorlog had geschilderd, het platteland, waarin wel veel was ver- anderd, maar waarin toch de geest van Zuid-Afrika nog leefde, zoals hij die had uitgebeeld. Maar mogen wij bij dit beeld blij- ven stilstaan? „Door de omstandigheid, dat familie en kennissen ter plaatse mij van te voren al veel hadden verteld over de wonderbaarlijke ontwikkeling van de Unie van Zuid-Afrika gedurende dé laatste decennia en vooral tijdens de Tweede Wereldoorlog, was ik er op geprepareerd een ander Zuid- Afrika te zullen aantreffen, dan dat van heldenmoed en romantiek, hoe diep de bewondering daarvoor ook, mede dank zij Penning's talent, nog in mijn hart leefde enleeft! Na mijn helaas te korte! bezoek aan de Unie moet ik met de .Koningin van Scheba uitroepen: „De helft was mij niet aangezegd!" Dit Zuid-Afrika van 1948 is een nieuwe, wondere wereld, met onge- kende mogelijkheden met grote problemen ook, maar zo machtig in téressant, dat zelfs Jenning's roman tiek door de werkelijkheid van dit jonge land wordt overtroffen." vangenen ook de ter dood veroor- zelfde verplichting rust op impor- deelden mochten dit concert bij- teurs en fabrikanten van rupsband DE BOEKENWEEK 1949 Het komende jaar zal de boeken- week worden gehouden van 26 Fe- bruari tôt 5 Maart. Wie in die week voor minstens f 3.50 aan boeken koopt, ontvangt gratis de novelle „Twee Negerpopjes". Voor oplossin- gen van de prijsvraag „Wie schreef deze novelle?" zijn 50 prijzen van f 50 beschikbaar. ONTVANGEN KALENDERS Van de Nederlandse Spoorwegen ontvingen wij de Spoorwegkalender 1949. Evenals het vorig jaar is ook deze kalender weer uitstekend ver- zorgd en maakt een goede indruk. JEAN SIBELIUS GAAT OP REIS Jean Sibelius, de 83-jarige Finse componist wil voor zijn dood Ame- rika zien. Van daar, dat hij besloten heeft het komende voor jaar een be zoek te brengen aan de V-S. De Ame- rikaanse Nationale Kunst Stichting hoopt voor de bejaarde componist een speciaal vliegtuig te kunnen charteren. Sinds zijn 50e jaar is Sibelius niet meer buiten Finland geweest. CONCERT VOOR GEVANGENEN Het Haags Matrozenkoor o.l.v. Théo van Elferen heeft op de eerste Kerst- dag een concert gegeven door de ge- vangenen van de bijzondere strafge- vangenis te Scheveningen. Aile ge- wonen. Bij verschillende gevangenen liepen de tranen over de wangen. Eén der ter dood veroordeelden sprak een dankwoord. Hij zei: „Neem onze tranen met U mede als diaman- ten, want gij hebt ons iets onvergete- lijks geboden, waarvoor wij U zeer erkentelijk zijn." NIEUW A PP ARA AT VAN HET LABORATORIUM VOOR GROND- MECHANICA. Door het Laboratorium voor grond- mechanlca 1s een apparaat geconstru- •erd, dat dient om de1 draagkracht van de bodem te onderzoèken. Op grond van de aanwifzingen van het apparaat kan men dan bepalen hoe lang de heipalen moeten zijn, om te stuiten op een grondplaat, die het ge- wicht van het bouwwerk kan dragen. Thans wordt in Frankrijk met een dergelijk apparaat gewerkt. Volgens deskundigen zou het ge- bruik van dit apparaat een belangrij- ke besparing van tijd en geld beteke- nen. Van verschillende zijden wordt critiek uitgeoefend op de werkwijze van het Uitvoer Contrôle Bureau met betrekking tôt de export van toma- ten. In het afgelopen seizoen moesten de tomaten in groene toestand wor- tractoren en landbouwjeeps, met dien verstande, dat dan de opgave moet worden gedaan aan het minis- terie van landbouw, visserij en vosd- selvoorziening. (Directie van de voed- selvoorziening). Voor het verkrijgen van een rfj- vergunning moest men zich, als steeds, tôt de Rijksverkeersinspectie wenden. DE EXPORT VAN NEDERLANDSE GROENTEN NAAR DUITSLAND Volgens onze handelsovereenkomst met de Bizone van Duitsland, mopht de Nederlandse tuinbouw 200.000 ton groenten naar Duitsland exporteren. Hiervan zijn thans 140.000 ton gele- verd. Hiervoor is 10.000.000 toege- kend, waarvan 7.000.000 accreditief is verklaard en daarvan 3.500.000 verrekend. In een additioneel han- delsverdrag met de Bizone is nog- maals 3.000.000 beschikbaar gesteld voor levering van groenten. Bijzondere Kemtzangâienxt gehou den in de Ned. Herv. Kapel te Sap- pemeer. Op de Tweede Kerstavond is er een bijzondere Kerstzangdienst gehouden door de Ned. Herv. Evang. te HoogezandSappemeer in haar Kapel aan de Winkelhoek. Hierblj werd gebruik gemaakt van de orde voor de dienst, samengesteld door de bekende cantor-organist der Ned. Herv. Kerk te Amersfoort, de heer Adr. C. Schuurman. De dienst be- stond uit afwisselend: koorzang, solo- en gemeentezang, beurtelings door vrouwen en mannen. Bij ver schillende liederen, die door de ge- meente werden gezongen, zong het koor een tegenpartij. Het geheel is vlot verlopen. Op deze wijze werd getoond wat er op het gebied van ge meentezang in samenwerking met het koor is te bereiken. De dienst had een liturgisch karakter. Tussen de liederen door werden gedeelten van het Kerstevangelie gelezen door Ev. IL Pruysen, die ook een prediking Het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek heeft enkele cijfers gegeven over de ontwikkeling van onze land bouw in de laatste jaren. Uit deze den aangevoerd op de veiling, ter- cijfers kunnen we opmaken hoe de akkerbouw zich snel hersteld heeft, maar ook, dat de veehouderij tôt in de eerste helft van dit jaar achter- gebleven was. De tuinbouw spant de kroon wat betreft toeneming van de bruto-inkomsten. Doch laten we eerst de cijfers geven en er dan eens over praten. Om te beginnen het totale inko- men van land- en tuinbouw, d.w.z. de bruto-ontvangsten. Die bedroegen in 1938/'39 848 millioen gulden, in 1946/'47 1891 millioen en in 1947/'48 2063 millioen gulden. De stijging was het grootst bij de tuinbouw, die van de voor-oorlogse 120 millioen gulden per jaar op 454 millioen kwam. De akkerbouw steeg van 154 millioen tôt 468 millioen gulden, de zuivel van 254 tôt 644 millioen gul den en de opbrengst van de andere veehouderij-producten dan zuivel (dus vlees, eieren, fokvee, enz.) van 320 tôt 497 millioen gulden. Bereke- nen we hieruit de toenemingsverhou- ding, dan blijkt dat de omzet van de tuinbouw bijna viermaal zo hoog werd, die van de akkerbouw drie- maal zo hoog, van de zuivel 2% maal zo hoog en van de andere dierlijko producten lYs maal zo hoog. Dit zegt natuurlijk niets over de hoe- veelheden der verkochte producten, want het zijn de prijsstijgingen, die deze toeneming veroorzaakt hebben. wyl toch een rijpe tomaat veel lek- kerder is dan een aangerijpte. Bo- vendien worden de tomaten zodanig gekweekt, dat zij weliswaar groen blijven, maar toch rijp zijn. In deze toestand blijken de vruchten in En- geland minder gewild te zijn. Het zal zaak zijn een rode, maar toch harde tomaat te kweken. EIEREN VAN DE BON De voorbereidingen voor het bon- vrij maken van eieren zijn thans zover gevorderd, dat ingaande heden de eieren van de distributie zijn. De vastgestelde prijzen blijven gehand- haafd. MOTORVOERTUIGEN VRIJ VAN DISTRIBUTIE De distributie-voorschriften voor motorvoertuigen zijn opgeheven. Deze kunnen thans zonder vergun- ning worden gekocht, verkocht en afgeleverd. De distributie van rups- bandtractoren en landbouwjeeps is mede opgeheven. De importeur, fabripant of weder- verkoper mag niet tôt de vrije vèr- koop overgaan, voordat aile door hem in ontvangst genomen vergun- ningen zijn gehonoreerd. Aan impor teurs en fabrikanten wordt de ver plichting opgelegd voor de tiende dag van elke maand aan het Rijksbureau geringere hoeveelheid bracht dus ruim driemaal zoveel op. De veehou derij had het vorig jaar zelfs nog niet verder kunnen brengen dan tôt 58 van voor de oorlog. Dit bete- kent dus, dat tôt in het begin van dit jaar het voornaamste bedrijf van geheel Nederland, de veehouderij (er is geen enkele industrie in ons land_, hield over; „Komt, laten wij aanbid den die Koning!" Het koor stond o-l.v. de heer R. Smid uit WildervanK. Organist was de heer Bertus ter Veer D« eerste blsschop van de Sahara te Reims gewfld. Zfyne Excellentie Mgr. Georges Mer cier, van de Witte Broeders van Kar- dinaal Lavigerie, is de 8e December te Reims gewfld, in de basiliek der Ko- ningen, met de titulaire titel van Bis- achop van Célérina; de nieuwe prelaat wordt de eerste apostolische vicaris, die de uitgestrekte vlakten van de Sa hara (meer dan 2 millioen vierkante kilometers) als rechtsgebied heeft. Sinds 1941, houdt de nieuwe Bis- achop in de Sahara verblflf, waar hij acht broederschappen en twaalf paro- chlea, tesamen achtduizend Europea- nen tellend, heeft ingesteld. Om hem in staat te stellen zijn gehele district te bezoeken, hebben de Amerikanen, in 1948, Mgr. Mercier een privé vlieg tuig geschonken, waarvan de piloot zelf een geesteigke is. Kardinaal Mindszenty gearresteerd. Onder beschuldiging van hoogver- raad is Kardinaal Mindszenty, Rooms-Katholiek Primaart van Hon- garije, gearresteerd. Het Hongaarse ministerie van bin- nenlandse zaken maakte bekend, dat de arrestatie is geschied op grond vaîî. spionnage, misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van valuta. Rakosi, de secretaris generaal van - »- j-o 5C11CJ. a ai v an waarin zoveel geld en zoveel arbeid de communistische partij heeft. pp uN vrnrr moor nrOT«V #a nrt 70tTrl rd4.iiJ u 6 voor metalen schriftelijk opgaaf te De akkerbouw bijv. was in productxe doen van de door hen ingevoerde of in 1947/'48 nog maar gekomen tôt vervaardigde motorvoertuigen. De- I 92 van voor de oorlog, doch deze 68- Maar een lichte beweging van het gordijn trok de aandacht van de oude Arabier en met een kreet sprong hij overeind. „Hem achterna, Abu," riep hij uit, terwijl Rob, begrijpende, dat hij betrapt was, de gang door schoot en 'n raam opende, juist op het moment, dat Abu Hassein en de oude Arabier, gevolgd door een slaaf, op hem afvlogen, om hem te grijpen. 69. In vliegende haast klauterde Rob door het raam en sprong op een boom, die z'n takken tôt dicht bij het raam uitstrekte. wordt gestoken) nog maar werkte op nauwelijks halve kracht. Eerst dit jaar is daar verbetering in gekomen Over deze verbetering hebben'wij nog geen gegevens van voldoende algemene waarde. Wat de akkerbouw betreft schat het Centraal Bureau voor de Statistiek de productie van 1948/'49 op 110 van die van voor de oorlog. Ten aanzien van de vee houderij heeft men een dergelijke schatting nog niet duiwen maken. Tekenend zijn echter de berichten over de veertiendaagse verwerkmes- cijfers van de zuivelindustrie. Zo bv. het cijfer over de tweede week van November. In die période was de melkproductie ruim anderhalf maal zo groot als een jaar geleden, ni. 155 De hoeveelheid, die daarvan verkocht werd als consumptiemelk was echter maar gestegen tôt 1201 Hieruit blijkt, dat door de opheffing van de distributie (en ook door de aangroel van de bevolking) de be- hoefte aan consumptiemelk slechts een vijfde groter is geworden. De productie van boter en van volvette kaas was ruim 170 van die van vorig jaar, die van 40+ kaas met minder dan 270 en van voile ge- suikerde condens zelfs 357 Men kan uit deze cijfers aflezen, dat er meer melk beschikbaar was m de consumptiegebieden om m de be- hoefte aan consumptiemelk te voor- zien, waar door de andere streken minder aanvullingsmelk hadden te "I A 11 1pn lo on mppr zegv'..dat de tijd gekomen was om de „politiek van verdraagzaamheid" je- gens kardinaal Midszenty te beëindi- gen. Verleden week werd de secretaris van de kardinaal gearresteerd. Hij d.beschuidigd van anti-nationale activiteit. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Het is weer Kerstfeest geweest en weer staat er een Nieuwjaar voor de Ti-Ur j ve^e monden heeft weer het „Vrede op aarde in de mensen een welbehagen" geklonken. O, bittere irome! Voor mij ligt een dagblad. China: Communisten dicht bij Nan- rf'j Indonesië: overeenstemming de republiek onmogelijk. (Intus- ®en bezetten Ned. troepen verschil lende belangrijke strategische pun- tenL Oorlogsgeweld hier, oorlogs- dreiging daar. We zullen nu maar zwijgen^overde voorbye oorlog, welke we allen aan den lijve hebben gevoeld en waarvan we de naweeën nog dagelyks ondervinden. Waar we echter niet over mogen zwygen is de areigmg van een nieuwe wereldoor log. De spanningen in de wereld zijn groot en het duizelt ons bij de ge- dachte aan de verschrikkingen, wel ke een nieuwe oorlog met zich mes zou brengen. Denk eens aan de v- atoombom. Zo zittend te denken, gaan leveren, zodat zij meer kaas en meer mijn gedachten ineens uit naar die condens konden maken. De voorraad kleme, dappere schare, de dienstwel- boter in de koelhuizen bedroeg op geraars. Dit zijn ruim 300 jongeman- dat moment (14 November) ongeveer nen, die een beroep op de Dienstwei- 6000 ton. x ,o. germgswet hebben gedaan en wier Uit deze cijfers ziet men dus, aai beroep door de commissie van advies de veehouderij zich juist m het laat- erkend Z« werken in Staats- ste jaar zo krachtig hersteld heeft dienst buiten militair verband en zijn Dit is iets, dat we uit de practijk ook |n drie kampen in Drenthe onderge- wel wisten, doch het is toch Pjettig bracht. Verder zijn er nog de vele daarvan de weerspiegelmg t# zien in honderden jongens, die eveneens een de officiële cyfers. Nog hoopgeyen- beroep op deze wet hebben gedaan, der is, dat intussen het gemiddelde maar niet zijn erkend en die nu nog vetgeh'alte van de melk belangryk hoger blijkt te zijn geworden. Tegelijkertyd is het aantal fokzeu- gen in een jaar tijd toegenomen van 134.000 tôt 184.000, hetgeen betekent, dat ook de varkenshouderij zijn oude betekenis binnenkort herwonnen za! hebben. Wij mogen dus yaststellen dat vrijwel over de gehele hme de landbouw zijn oude productly teit heeft herwonnen, terwyl verschillen de kwaliteits-verbeteringen van grote waarde zijn aangebracht Zon- der twijfel heeft het Nederlandse agrarische bedryf zich in de goede richting ontplooid. FEUILLETON 38) De baronesse moest ggan zitten zozeer hadden de mededelmgen van ..Evelyne haar verbazing opgewekt. „Maar zoiets is byna onmogeiyk," zei ze. „Toch is het zo! Ik weet nu een- maal zeker, dat Peter Pringsheim betrekkingen onderhouden heeft met haar." „Maar hoe weet je dat, Evelyne?" Het meisje weifelde een ogenblik Op koele toon zei ze toen: „Uit de brief, die ik, toen we op die ochtend Pringsheim afhaalden om met ons te gaan toeren, ingezien heb. Misschien herinnert u zich nog, hoe nieuwsgierig ik toen was." „Ja, ik herinner het mij. Maar Evelyne, wat een schandaal!" „Een schandaal? Niemand weet er toch van. Ik ben er echter van over- tuigd, dat de vrouw van de minlster in verband met deze geschiedenis op reis gegaan is en dat Pringsheim daarom geruime tyd in afzondering geleefd heeft, eer ik myn aandacht aan hem ging wyden." De baronesse zweeg; ze vond het een grote sensatie. „En wat denk je nu, Evelyne?" „Ik vermoed, dat hy op reis gaat naar de verbbjfplaats van zyn ge- heime geliefde. Natuuriyk geeft hy veel meer om mh, maar waarschyn- îyk wordt een enkele maal de herln- nering hem nog te sterk." „Hoe kun je zo spreken, Evelyne!" „Ik zal de zaak wel verder uitvech- ten! Maar wee Hilde, als ze haar gryparm opnieuw naar hem uit- strektl Peter behoort nnj alleen!" „Hoe wil je het te weten komen?" „Laat dat maar aan my over." Met een donkere blik staarde Eve lyne voor zich uit. En op harde, on- verzoeniyke toon zei ze half-luid: „Als ik. Pringsheim niet kan ver- overen, maak ik hem en de minister - onmogeiyk! Ik zou Von Schiiclrings Kuiper. Het grote plan. (1013 jaar) val kunnen bewerkstelligen dôor otryt. Rondom Miek. (14—17 jaar). I middel van «en mededeling aan de hem vyandig gezinde pers. Som- mige bladen zijn voor zulke pikante sensaties steeds ontvankelijk." „Maar Evelyne, hoe kom je op zulke gedachten!" „Dacht u, dat ik mij door de vrouw van de minister met haar uitgestre- ken gezicht voor de gek zou laten houden? Ik ben sterker dan zij!" „Ja, dat ben je!" zei de baronesse fier. „En ik ben het met je eens, dat je je uiterste best moet doen, om Pringsheim's laatste tegenstand te overwinnen. Maar over de middelen moeten we het nog eens even heb ben, Evelyne. Met een dolle daad be- reik je niets. Je bent altyd zo ver- standig in je optreden geweest en moogt nu niet door een onvoorzich- tigheid ailes bederven. En Prings heim mag er niets van vermoeden, dat jy ook maar iets van zy'n ver- houding tôt mevrouw Von Schucking weet." „Ik zal ook niet zo dom zijn, hem dat te zeggen. Maar misschien heb ik my te sterk door zijn brief van deze morgen laten beïnvloeden en heeft hy inderdaad onvoorziene zaken ar te doen, zoals hij schrijft." Evelyne zweeg enige ogenblikken. „Nu, ik zaï het spoedlg weten. In de eerste plaats wil ik weten, of mevrouw Von Schiicking reeds van haar reis is te- ruggekeerd. Ze is al geruime tyd geleden op reis gegaan." „We kunnen hedenmiddag naar mevrouw Levin gaan. Zij zal waar- hchijnUjk wel meer weten, want haar 'man is aan het ministerie." „Dat is geen slechte gedachte, moe- der. Maar laat mij nu maar eens enige tyd alleen, opdat ik mijn toilet afmaken kan. Het is hoog tyd." De baronesse verliet het boudoir van haar dochter. Evelyne verfrom- melde de brief, die nog steeds op haar kaptafel lag. Daarna scheurde ze hem toch maar in kleine stukjes en met een achteloos gebaar wierp zè de snippers in de sierlijke papier- mand, die terzijde van haar Ivoorwit schriifbureautje stond. Een trotse uitdrukking kwam op haar gelaat. Ze nam voor de spiegel plaats en begon met grote. langzame bedacht- zaamheid haar gelaat te verzorgen op de wijze, zoals ze dat iedere morgen deed. Ze gebruikte iets van de in- houd van talloze sieriyke kristallen flacons en porceleinen doosjes. Met grote geoefendheid gleden haar vin- gertoppen over de huid van haar ge laat. En toen ze eindelijk klaar was, zag haar gezicht er weer jong uit, bezat het weer een rosen glans; de komst verheugen. U hebt kunnen le- zen, hoe verrukt hy m zijn brief aan mij reeds over u was." „Ik herinner mij dat. Ik ben heel nieuwsgierig naar hem, maar nog meer naar New York en het leven daarginds. O, u weet nog met hait uezau xicl weer een rusen gians; ue uaatg"^»' - x-i_ n„fl. kleine, nauwelijks merkbare vouw- mijnheer Jacobs, hoe sterk tjes schenen verdwenen te zyn. Bo- het leven in Amenka ve g'_ ven haar ogen, die onnatuurlijk glin- Hilde klemde haar hand P sterden tengevolge van indruppeling achtlg in elkaar. ee met het giftige belladonna, welfden „Werkeiyk, miss DUren? vroeg geverfde wenkbrauwen. Niemand, Jacobs. ,4 die haar zag, wist, hoeveel moeite „Ja. Ik stel mij voor> d het Evelyne reeds veroorzaakte, haar zô goed bevallen zal, voortaan blijven wil.' John Jacobs keek haar emstig in de„nf zou het heel prettig vinden, als u geen heimwee kreeg. orn En de heer Jacobs dacht. Vreemd, dat ze nooit over haar afkomst en haar familie spreken wil. eieenliik alleen maar, dat ze Duren heet, of eigenlijk von Dûren, zoals Rizetti hem eens verteld had. Hiiae keek op en zei: „Neen, ik wil geen heimwee heb ben, ik wil niet!" Jacobs bracht het gesprek snel op een ander onderwerp. Hij kon de vochtige glans in Hilde» ogen niet verdragen. Met twaalfhonderd passagiers aan boord stoomde de ..Imperator de ha- ven uit. De scheepskapel speelde het volkslied. Op de kade stonden hon derden mensen, nieuwsgierigen of belangstellenden, die het vertrek ga- desloegen en passagiers en opvaren- den een laatste groet toewierpen. Het rustige water glansde m ao zonneschijn. Hilde stond naast Jacobs aan de verschansing. Haar witte shawl wap- perde om haar schouders. En zachtje» prevelden haar lippen: „Vaarwel, vaarwel!" En moedig richtte ze haar blikken vooruit, in de richting van de onme telijke zee, die over een paar uren bereikt zou zyn. Tegen de avond was het grote schip in voile zee en stoomde het doel van de reis, New York, dat het over slechts weinige dagen hoopte te bereiken, tegemoet. (Wordt rervolgd). rondlopen in afwachting van wat ér verder zal gebeuren, terwyi vel« tientallen reeds opgesloten zitten in gevangenissen, veroordeeld of wach- tend op het vonnis van de krygsraad Zy hebben U in deze dwaze wereld, vol oorlogsgeweld en dreiging iets te zeggen. Zij zijn als lichtende voor- beelden, die deze feestdagen met recht hebben kunnen zingen; Vrede op aarde, in de mensen een welbeha gen. Het doet er niet toe of ze zijn Gereformeerd, Vryzinnig-Hervormd, Baptist,^ Humanist of vry-socialist enz., zy voelen de consequentie van hun daad. „Vrede op Aarde". Het meeleven met al deze jongens is in vele delen van dit land over- weldigend. Laat men ook in onze ge- meenten niet achter blyven en van dit medeleven blijk geven, opdat al deze jongens, evenals met Sinter- klaas, een goed Kerst- of Nieuwjaars pakket krygen en bloemen de cellen en barakken mogen sieren, als sym- bool van een waarachtig feest, hetzy Kerstfeest, Pasen of Pinksteren. Namens het Steunfonds daadwerkelij ke anti-militairisten H. PRAKTIEK, E 358, Kolham. uiterlyk jeugdig te doen zyn. Nog eens wierp ze een lange blik in de spiegel. Toen knikte ze tevre den. Geen mens zou haar nu ha*r twee en dertig jaren aanzien of be- grijpen, dat haar meisjesachtig uiter lyk slechts kunstmatig was. Niemand zou weten, dat ze meer avontuurtjes doorleefd had, dan goed voor haar was. Nu eerst belde ze haar kame.nier, die haar bij het kleden behulpzaàm moest zyn. Hilde was uit Rome vertrokken. Het afscheid van haar goede vrien- den in die stad was haar zwaar ge- vallen. Nu reisde ze naar het Noor- den, naar Hamburg, om zich daar in te schepen op een trans-Atlantische mailboot. De D-trein snelde voort door het Noord-Duitse laaglanch Over ruim een uur zou het eindpunt van de route bereikt zijn. In een coupé eerste klasse zaten Hilde DUren en de heer Jacobs te- genover elkaar. De heer Jacobs keek telkens aandachtig naar haar. Het scheen, alsof hij haar zeker min of meer piinlijke gedachten raadde. En hy beschouwde het als 2ijn plicht, haar af te leiden, zoveel hy kon. „Wat zullen wy nu spoedig in New York zyn, miss DUren!" zei hij glimlachend. „Is u daar niet héél biy om?" „Ja, ik verheug my er ten zeerste op." En op een biymoedige toon sprak Jacobs verder: „U zylt daar spoedig genoeg tal van kennissen vinden, miss DUren. Vooral Gray, de directeur van de Metropolitan-opera, zal zich over uw Yerlaagde prijzen en rerlaagde puntenwaardering In de période van 17 t.m. 29 Jan. mogen detaillisten weder textielgoe deren, welke op punten moeten wor den verkocht, puntenvry of tegen verlaagde puntenwaardering verko- pen. Als voorwaarde geldt echter, dat de Verkoopprys met ten minste 10 moet zyn verlaagd. Confectieindustrie en groothandel kunnen in de période van 3 t.m. 15 Januari eveneens op punten ver- krygbare textielgoederen puntenvry of tegen verlaagde puntenwaarde ring aan hun afnemers verkopen, mits een korting wordt verleend van ten minste 6 Op de desbetreffen- de factuur moet vermeld worden „Opruiming Januari 1949. liliemiléllMélUIIHHIHHèMMMlIllHIfflmiCiîSlllISIB Onze bekende LOONBELASTINGBOEKEN met van week tôt week in- gevulde datums zyn vanaf heden weer verkrygbaar naast Hôtel „Struvé" Sappemeer - Tel. 214 Ook verkrygbaar by de CENTRALE BOEKHOUDING - TUINBOUWHUIS, Kees de Haanstraat Sappemeer

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3