ES De halans van het afgelopen jaar De hinnenlandse gebeurtenissen Onze plaatsen in 1948 R i H s Meden te Middemacât ivmdt de dixijd ap. Jaaa gedtaaât le i y r5 waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 De Internationale verhoudingen en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 1 WERELDNIEJ^VS in vogelvluc ht k No. 1 rv n® sra N te .G Derde Joerçttag VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN Vrfjdag 31 D@c©mb®r 1948 No. 105 NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Ter Overdenkinq. A Van wie zijn deze schapen? V testant ntt 8 pagina"» Voor de> gemaakt, hoedanig- gepleatat d weinig iog enk» de mar oest W: c Î7.50. Het clein. Het Dbrengen. nd, onge- »ing voor arie waa bovenge- lie inbe- 1. Gerben nber met srkazeme Je ouder- gemeente ar echter I EPEN? woord- bij hun -otenaren I jraza nog :t. Ep i it valida ag meldd^ iraëlische te. f îlon- van >ge*. aad- alen, op i) P. e 's :len iaa nid eis] E H on| anr ad -sis or- >del iter vijk age- wo- em ner, igz. I In îing ing. bur. ABONNEMENTSPRUS 1.58 p. kwartaal. Franco p. post f LTJ (btg vooruitbetaling PRUS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 oènt (bij vooruitbetaling) VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATKKDAG8 Ultgeefster: Seggers' en Rremer's Uîtgeversaaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g, 213 of 214) Postrekening No. 435883. Het is gebruikelijk om staande op de drempel van het nieuwe jaar, op de grens van het onbekende, nog even een blik terug te werpen op het jaar dat achter ons ligt. 1948 is voorbij; wat heeft het ons gebracht? Wanneer wij de internationale ge beurtenissen nagaan kunnen wij slechts heel weinig lichtpunten vin- den. Het is in 1948 niet gelukt de sfeer van wantrouwen, die de inter nationale politieke situatie beheerst weg te nemen. De twee blokken, het Russische en het Amerikaanse staan pchijnbaar onverzoenlijk tegenover elkander. Er heerst vrede, een gewapende vrede, maar op verschillende delen der aarde spreken de wapens. In Griekenland is de strijd tussen re- geringstroepen en aanhangers van het communisme nog niet ten einde; China wordt verscheurd door een burgerkrijg; Israël, de Joodse staat in Palestina, die 15 Mei werd gepro- clameerd, vecht nog steeds voor zijn bestaan tegen de Arabische we reld. In het begin van het jaar was het initiatief aan de Russen. Het Ooste- lijk blok werd georganiseerd. Ook Tsjecho Slovakije werd eind Febru- ari in het Russische blok opgeno- men. De orpwenteling in Tsjecho Slova kije was voor de Westelijke mogend heden aanleiding zich bewust te worden van Ruslands toenemende macht, die hen in het defensief had gedrongen. Er werden besprekingen gevoerd en deze hadden tôt resul- taat, dat 17 Maart te Brussel een overeenkomst werd gesloten tussen Engeland, Frankriik en de Benelux- landen de West Europese Unie. Sindsdien werden pogingen onder- nomen om Canada en de machtige V.S. in het pact te betrekken en dit uit te l?reiden tôt een Atlantische Unie. De besprekingen verkeren in een vergevorderd stadium; wellicht zal 1949 het geboortejaar van de At lantische Unie worden. Inmiddels had de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George C. Marshall een plan opge- steldom economische steun te verle- nen aan West-Europa, dat zich zonder hulp van buitenaf met meer kon oprichten van de slagen van de oorlog. Op 5 April vertrok- ken de eerste schepen met Marshall- goederen uit Amerika. De 16 aan het Marshall-plan deelnemende landen hadden reeds te Parijs vergaderd. om een gezamenlijk plan tôt econo misch herstel met Amerikaanse hulp op te stellen. Nadat verschillende moeïijkheden waren opgelost, werd een dergelijk plan ontworpen, en m de vorm van een economische over eenkomst op 16 April te Parijs ge- tekend. In het midden van de zomer nam de spanning toe, tengevolge van de ontwikkeling van de toestand in Berlijn De Westelijke mogendheden hadden in hun zônes van Duitsland nieuw geld ingevoerd, met uitzonde- gevoerd te Moskou; ze hebben zelf3 met Stalin zelf gesproken, maar de toestand in Berlijn bleef ongewij- zigd. Dank zij de luchtbrug hebben de Westelijke landen zich in Berlijn kunnen handhaven, en de bevolking van het hoognodige voorzien. Toen rechtstreekse besprekingen in dit conflict niet tôt resultaten leid- den werd de kwestie door de Weste lijke mogendheden voorgelegd aan de Verenide Naties, die de laatste maanden van hçt jaar te Parijs ver- gaderden. Maar noch voor deze kwestie, noch voor de andere proble- men die door de V.N. werden behan- deld, werd een oplossing gevonden. Op 2 November waren de ogen van de gehele -wereld op de Verenig- de Staten gericht. Het Amerikaanse volk moest zich op die dag voor de komende vier jaar een président kie- zen. Er was een felle verkiezings- strijd gestreden tussen Dewey, de candidaat der Republikeinen en Truman, candidaat der Democraten. Men gaf Dewey de beste kansen, maar het volk heeft zich anders uit- gesprokeri: Truman werd herkozen. Wij willen niet eindigen alvorens enige woorden gewijd te hebben aan twee figuren, die heengingen. In de eerste plaats Gandhi, de bestrijder van het geweld, die door moorde- paarshand viel op 30 Januari. In de tweede plaats Benesj, de Tsjechi- sche président, die na de bevrijding van zijn land uit Amerika terug- keerde om zijn democratische ideeën te verwezenlijken. Na de communis- tische omwenteling in zijn land be- gon zijn gezondheid te tanen. Benesj is niet meer, maar zijn nagedachte- nis leeft in de harten van millioenen Tsjechen. Een nieuw jaar ligt voor ons: 1949. ----- Geweld dreiging, wantrouwen, dat personen gearresteerd, die zich heb .1 1J3 i,- nnl-nl/liii f* r~> m nelzt QQT1 riPT VPf DENK OM DE VERLICHTING VAN UW RUWIEL Het maandblad „De Kampioen" wjjst nogmaals op de noodzakelijk- heid van goede verlichting van de fietsen. De gestelde eisen zijn: Koplamp, die niet verblindend helder geel of wit licht geeft. Achterlicht niet hoger dan 0.60 m. boven het wegdek; bevestigd op een wit achter-spatbord, dat een lengte van 0.30 m moet hebben. Dit achter licht njoet niet verblindend, maar duidelijk zichtbaar rood zijn. Voldoet Uw rijwielverlichting aan deze eisen? zo neen, maak het dan onmiddellijk in orde. Een rijwiel met ondeugdelijke verlichting vomit een gevaar voor de berijder en voor an- deren. VERHOGING BR AND STOFFENPRIJZEN EN GASPRIJS De prijs voor anthraciet zal in- gaande 1 Jan. stijgen met 60 cent per hl. Eierkolen "blijven gelijk in prijs. De prijs voor gas-cokes, voor zo- ver betreft kleine huisbrandleverin- gen, zal met 25 cent per hl worden verhoogd. In verband met de stijging der kolenprijzen zullen de gastarieven in het algemeen met ongeveer 2 cent per m3 worden verhoogd. Met de verhoging der kosten van levensonderhoud, welke het gevoig is van de bovengenoemde prijsstij- gingen, werd bij de bepaling van de loontoeslag van f 1.en bij de toe- kenning van de verhoging van de kinderbijslag rekening gehouden, al- dus deelt het ministerie van econo mische zaken mede. VERVALSERS VAN NEDERL AND SE BANKBILJETTEN TE BRUGGE GEARRESTEERD De Belgische recherche heeft de laatste dagen te Brugge een aantal zijn de symptomen van de wereld, als 1949 zijn intrede doet. Maar de toestand is nog niet hopeloos er zijn nog mogelijkheden. Moge 1949 brengen datgene waarin 1948 faalde: de basis voor een duurzame vrede. ben schuldig gemaakt aan het ver- valsen van Nederlandse biljetten van honderd gulden. Tevens is zij,. er RECHTSZAKEN Kantongerecht, Zuldbroei VonnJssen: J. A. H., Sappemeer f 22.50 h. of 9 d- h. wegens het rijden met een auto zonder goede remmen en stuur- inrichting; J. d. D., Sappemeer f 25 b. of 10 d. h.; H. S., Muntendam; B. B., Hoo- geziind en M. W., Noordbroek, ieder f 15 b of 6 d. h. wegens het besturen van een rijwiel, terwijl zij onder de invloed van sterke drank verkeer- den; B O., Foxham, f 15 b. of 6 d. h.; H. K., Foxhol; H. K., Muntendam; M. K., Foxhol; W. L., Muntendam: H. W., Hoogezand; D. H., Munten dam; T- M., Hoogezand; J. R., Hooge zand en A. Slor, Hoogezand, allen f 7.50 b. of 3 d. h.; H. S., Munten dam f 15 b. of 6 d. h. en G. V-, Noordbroek f 10 b. of 4 d. h. wegens openbare dronkenschap R. M., Foxhxol, f 15 b. of 6 d. h.; J. H. W., Noordbroek, f 12.50 b. of 5 d. h.; G- J. M., Sappemeer, f 8 b. of 4 d. h.; K. N., Sappemeer en R. v. d. B., Siddeburen f 3 b. of 2 d. h., wegens het besturen van een motor- rijtuig, zonder dat zij in het bezit waren van een geldig rijbewijs; L. M., Muntendam, f 10 b. of 4 d. h. wegens zonder vergunning een auto gebruiken voor het vervoer van per sonen; B. W- W„ Kolham, f 4 b. of 2 d. h., wegens overtreding van de arbeids- wet; H. S., Sappemeer, f 5 b. of 2 d. h., wegens als melkventer op een ande re wijze dan door een kraan melk uit een bus verkopen. T. M., Sappemeer, f 4 b. of 2 d. h- wegens vuil in een kanaal werpen, P. R.,Martenshoek, f 7.50 b. of 3 d. h., wegens het rijden met te hoge lading; L. M., Muntendam, f 5 b. of 2 d. h wegens het rijden met een auto zon der de voorgeschreven verlichting, H. t. K., Slochteren en J. L. d. J.. Hoogezand, f 6 b. of 2 d. h., wegens het rijden met een motorrijwiel zon der achterlicht; H .H. H., Muntendam; E. A., Hoo gezand; J. PMuntendarnA. v. D., Duitsland Na verscheidene weken van moei- lijke en gecompliceerde onderhande- lingen, gehouden te Londen, welke onderhandelingen zelfs eenmaal de positie van de Franse regering in gevaar hebben gebracht is thans overeenstemming bereikt tussen de Verenigde Staten, Engeland, Frank- rijk, België, Luxemburg en Neder- land over de vorming van een inter- nationaal gezagsorgaan voor het Roergebied. Het gezagsorgaan zal zijn samen- gesteld uit vertegenwoordigers uit de zes genoemde landen en verte genwoordigers van de Duitse indu strie. De conferentie in Londen had re kening te houden met het Franse verlangen om herleving van de Duit se militaire potentieel te voorkomen, en het Amerikaans-Engelse verlan gen om West-Duitsland opnieuw op te bouwen, zodat Duitsland een vitaal deel kan worden van het West-Europese herstelprogram. Niet aile geschillen zijn uit de weg ge- aftreden vice-premier de pia Li Tsoeng-Jen. Verenigde Staten Président Truman heeft zich deze* dagen op zeer merkwaardige wijze uitgelaten. Hij heeft gezegd, dat be- paalde Sowjet Russische leiders zeer verlangend zijn de bestaande ge schillen tussen Moskou en Washing ton te regelen. Nadere mededelmgen wenste de président niet te doen. De woorden van Truman hebben heel wat stof tôt gissingen gegeven. Verschillende kranten hebben namen genoemd van Russische leiders, die naar het uit de weg ruimen der be staande geschillen streven. Een an- der blad schrijft over een strijd om de macht die in het Partijbureau te Moskou zou worden gevoerd. BIJ DE J A ARWIS SELIN G „Vanwaar komt gij en waar zult gij henengaan?" Gen. 16 8 m. Het Kerstfeest ligt weer achter ruimd. Zo zal de kwestie van het ons en de ^arwisselmg^ligt voôr ons eigendomsrecht over de Ruhrindu- '11T1 in geslaagd in een café te Maldegem Hoogezand- G. V., Noordbroek; E. de hand te leggen op het matenatd, - - - - - - - dat voor het drukken der valse bil- I jetten werd gebruikt. M-, Zuidbroek: H J. B., Sappemeer; H. I. G. B., Zuidbroek; P. K., Mun tendam; M. C. C. B., Sappemeer; J. M-, Muntendam; M. W. S., Zuidbroek en L. v. d. V., Muntendam, allen strieën voor een later besluit ter zij de blijven liggen. De tekst van het statuut is in de hoofdsteden der zes landen gepubli- ceerd. Palestina Zoals reeds gemeld, werd het be- stand in Palestina opgezegd, en is de strijd opnieuw opgelaaid. Van acties op grote schaal is tôt nu toe geen Het jaar 1948 ging voorbij met zijn lief en zijn leed, zijn blijdschap en zijn teleurstelling. Misschien hebben we dit jaar grote zegen ontvangen en veel geluk: waardoor we dit jaar niet gemakkelijk zullen vergeten. Misschien is ons dit jaar veel ontno- men en hebben we veel verloren. Ook dan zullen we dit jaar niet ver geten. Op de Oudejaarsavond gaan er verschillende gedachten door ons heen. We staan een ogenblik stil te- sprake geweest. Wel zouden troepen midden van het drukke jachtende van Israël op Egyptisch gebied zijn doorgedrongen. Naast het Indonesische vraagstuk was de Palestijnse kwestie een van de onderwerpen waarmede de Vei- ligheidsraad zich de laatste dagen heeft beziggehouden. Een Britse re- solutie, betreffende het aandringen op het staken van het vuren werd aangenomen met 8 stemmen voor en 3 onthoudingen. Uit Londen wordt gemeld, dat Egypte onder bepaalde voorwaarden bereid zou zijn met Israël te onder- handelen. 1 China In China valt een stilte waar te nemen. Militaire acties van groot formaat zijn niet ondernomen. Wat leven en we kijken achterom naar het stukje levensweg dat weer ach ter ons ligt. Wat hebben we er van gemaakt? Hoe is het geweest? Zijn we geweest die we moesten zijn voor God? Zijn we geweest die we moes ten zijn voor onze naasten?Al die vragen komen als het goed is bij ons naar voren. We komen een ogen blik tôt bezinning. We worden eraan herinnerd dat dit jaar weer heenging om niet weer te keren. We kunnen het niet meer overdoen. De jaren gaan dôôr. Zij komen en zij gaan. En wij? Tôt ons komt de vraag: „Vanwaar komt gij en waar zult gij henengaan?" Meestal denken we er niet over na vanwaar we komen en waar we heengaan. We gaan liever maar déor f 4 b. of 2 d. h.; B. J., Hoogezand: de plannen der beide partijen zijn is totda^ ja nu komt de vraag A. P., Sappemeer; M. W. S., Zuid- 1 -j- Muntendam- H. J. V., Een binnenlands moeten wij beginnen klanken. Het is niet mogelijk geble- ken tôt overeenstemming te komen met de Republikeinse Regering op Java. Na vele besprekingen nam de Nederlandse regering haar toevlucht tôt het uiterste middel: hervatting van de militaire actie. Op 18 Decem- ber begonnen de Nederlandse troe pen hun tweede opmars op Republi- keins gebied. Maar wij willen op het Indonesische vraggstuk straks nog terugkomen en eerst even stilçtaan bij andere gebeurtenissen in het binnenland. Als resultaat van de besprekin gen tusgen België, Luxemburg en Nederland is op 1 Januari 1948 de Benelux-overeenkomst in werking jaaroverzicht 1 eenkomst op het Amerikaanse schlp met sombere de „Renville" een wapenstilstand ge- ring van hun sectoren van Berlijn.^ waarrnede de grondsiag is Ook de Russen gmgen er over nieyw geld in hun zône m te voeren, doch zij betrokken Berlijn wel in de geldsanering. De Westelij ke lsnden volgden dit voorbeeld, en deze geldkwestie leidde tôt de Rus sische blokkade van Berlijn. Vertegenwoordigers van de Wes telijke landen hebben besprekingen BRITSE SPOORWEGMANNEN IISEN LOONSVERHOGING De Unie van Spoorwegmannen, één der Britse bonden van spoorweg- personeel heeft gedreigd de eisen in- zakeeen loonsverhoging van 12 shil ling J pence per week meer kracht bij te zetten door een staking. De genoemde bond telt 460.000 leden. ANTI-NEDERL AND SE DEMON STR ATIE S In verschillende landen, vooral in het Terre Oosten, vinden anti-Ne- derlandse demonstraties plaats. Te Colombo (de hoofdstad van Ceylon) vond een massavergadering plaats, waarin er bij de regering werd aan- gedrongen de diplomatieke betrek- kingen met Nederland te verbreken en aan andere Oostelijke landen voor te stellen over te gaan tôt een gezamenlijke economische boycot van Nederland en Nederlands-Indo nesiê. Voorts werd een beroep ge- daanop de arbeiders om Nederland se schepen en -vliegtuigen te boycot- ten. De vergadering was georgani seerd door het Indisch Congres, de Communistische partij, en Trots- kyistische en de Leninistisch-Bolsje- wistische Partij. Verder heeft het provinciaai con gres der studenten van New Delhi een motie aangenomen, waarin aan de ïndische regering wordt verzocht „De Nederl- Ambassade en de Con- sulaten in India te sluiten". Verder wordt geprotesteerd tegen het feit dat studenten, die te New Dehli heb ben gedemonstreerd, zijn aangehou- den, VISSERSSCHEPEN IN HRT IJS BEKLEMD Woensdagavond werden te Lemmer noodsignalen waargenomen, afkom- stig van schepen op het IJsselmeer, voor de haven. De reddingsboot .Hilda" voer uit en vond op onge veer 4 km van de kust twee vissers- schepen, die zodajiig door het ijs be- klemd waren, dat zij de haven niet konden bereiken. De Hilda" heeft it beide schepen bevrijd en in de ha ven gebracht. gelegd voor een belangrijke econo mische overeenkomst. In econo- misch opzicht hebben wij, Nederlan- ders, zeker niet te klagen over het jaar, dat achter ons ligt. Het indu strie- en zakenleven bleef zich gun- stig ontwikkelen. Voor vele artike- len kon de distributie worden afge- schaft. De gunstige economische ont wikkeling is ongetwijfeld mede een gevoig van het Europese Herstelplan, dat in het begin van dit jaar werke- lijkheid is geworden. De verhouding tussen lonen en prijzen is een moei- lijk vraagstuk gebleven. Het is nodig geweest het levensmiddelenpakket te subsidiëren. Toen enkele der subsi- dies werden verlaagd of opgeheven, moest aan de werknemers een loon toeslag worden verleend. De maand Juli' stond in het teken der verkiezingen. Op 7 Juli ging het Nederlandse volk ter stembus, om de Tweede Kamer te verkiezen- Communisten en Partij v. d. Arbeid verloren ieder 2 zetels, terwijl V.V.D. en C.H.U. resp. 2 en 1 zetel wonnen. Bij de daarop volgende Eerste Ka- merverkiezing bleef de samenstelling daarvan ongewijzigd- Op grond van de gewijzigde sa menstelling van de Tweede Kamer meende de regering Beel ontslag te moeten nemen. De formatieopdrach- ten tôt een regering en tôt een extra parlementair-kabinet moesten door Dr. Beel worden teruggegeven. Mr. van Schaik slaagde er echter in een regering samen te stellen, aan het hoofd van welke regering onze pre mier Df. W. Drees kwam te staan. Eind Augustus maakte het Neder landse volk zich op om feest te vie- ren. Allerwege werden versieringen en verlichtingen aangebracht, want op 31 Augustus vierde H-M. Koningin Wilhelmina niet alleen haar 68e ver- jaardag maar ook haar 50-jarig re- geringsjubileum. Vier dagen later deed zij afstand van de troon ten gunste van haar dochter, Prinses Juliana. De inhuldiging van Ko ningin Juliana had plaats op 6 Sep- tember. De toestand in Indonesië blijft, zo als reeds gezegd, een somber aspect vormen van de hinnenlandse toe stand. Duizenden jongemannen moesten- aan het economisch procès worden onttrokken om hun Vader- landse plicht te vervullen op het grote Aziatische Nederland. Boven- dien werkte de toestand in Indonesië een economisch herstel tegen. Op 17 Januari werd bij de over- sloten tussen de Republiek en Ne derland. Krachtens de noodwet Indonesië, welke op 30 October door de Staten Generaal werd goedgekeurd zou be gin 1949 een voorlopige Federale Interim-regering worden ingesteld, waaraan de verschillende deelstaten zouden medewerken. Met de Repu bliek ontstonden echter opnieuw moeilijkheden, welke onoverbrug- baar bleken te zijn. Op 18 December werd de toevlucht tôt het uiterste genomen; een militaire actie, welke door de Tweede Kamer met uit- zondering van de communisten - werd goedgekeurd. In de Veiligheids- raad vindt de Nederlandse handel- wijze echter weinig waardering. Vermeld moet nog worden de aan broek; W. S., Tripscompagnie; E. v. d. V., Munten dam; F. K., Sappemeer; J. L., Sap pemeer; J. W d. B., Hoogezand; A. D., Muntendam; J. H., Hoogezand; A. J., Muntendam; L. d- V., Martens- hoek en E. K., Sappemeer, allen .tôt f 3 b. of 2 d. h., wegens het fietsen in donker met een rijwiel zonder behoorlijke verlichting. niet te zeggen. De mogelijkheid be- staat, dat dit de stilte is, die aan de storm vooraf gaat. Geruchten blijven nog steeds spre- kèn over de bereidheid van de Natio nale Regering om te onderhandelen. De geruchten gaan zelfs verder en zeggen, dat er reeds onderhandelin gen aan de gang zouden zijn. Indien dit het geval is, is het te verwachten, dat président Tsjang Kai Sjek zal Op 28 December Dinsdag is in de Veiligheidsraad een Chinese resolutie aangenomen, waarin de Nederlandse regering wordt opgeroepen Soekamo en aile vaarding van het ontslag van Dr. H. politieke gevangenen, die na 18 De- J. van Mook, die als luitenant Gou- cember zijn gearresteerd onmiddel- verneur-Generaal op uitstekende lijk vrij te laten en binnen 24 uur na wijze de belangen van Indonesië voor het aannemen der resolutie de vei- en na de oorlog behartigd heeft, en ligheidsraad bericht te geven. de benoeming van de oud-premier Dr. Beel tôt Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De verhouding tôt Suriname en de Nederlandse antillen werd bespro- ken op de in Maart gehouden ronde- tafelconferentie. Dat 1949 de rust en de veiligheid brenge in Nederland en zyn Over- Deze resolutie werd aangenomen met 8 stemmen voor, terwijl Enge land, Frankrijk en België zich van stemming onthielden. Tijdens op grond van deze reso lutie gevoerde debatten zei de Ne derlandse vertegenwoordiger, Dr. van Royen, die verklaard had Woensdag het standpunt der Neder- zeese gebiedsdelen, die nodig zijn om landse regering te zullen belichten, deze landen economisch tôt bloei te dat Soekarno en de andere gearres- brengen teerde leiders van de Republiek naar Onze plaatsen in 1948. Ook hier kenmerkte zich het economisch her stel van ons land. Dat het diepte- punt van de schaarste reeds ver ach ter ons ligt, blijkt uit de étalages der winkels. En de ruimere sortering van artikelen heeft verschillende winkeliers doen besluiten om die artikelen in een grotere en beter geoutilleerde ruimte aan hun klan- ten te koop aan te bieden; zij lieten hun intérieur verbouwen en ver- fraaien. Hier en daar werden enkele zaken geopend. En nu wij het toch over nieuwe zaken hebben, dienen wij de fabrielt van de N.V. Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking te Hoogezand te noemen, die na een vertraagde bouw in de loop van dit jaar in wer king is gesteld. De kanaalwerken vorderen gesta- dig. Men is nu zo ver gevorderd, dat de weg naar Groningen is omgelegd, en langs het nieuwe kanaal loopt. Tijdelijk moet het zware verkeer nog gebruik maken van de Knijps- laan, maar zodra de Rengersbrug ge- reeds is, zal het over de Nieuwe Laan worden geleid. In de dorpen liggen uitbreidings- plannen gereed. Helaas is de toe stand zo, dat wel uitbreidingsplan- nen gemaakt kunnen worden, maar dat de uitvoering op zich laat wach- ten, omdat het Rijk niet kwistig is met het verstrekken van bouwver- gunningen. Een grote verbetering is het intus sen, dat de Bonthuizer- en Hooge- zandsterbrug over het Winschoter- diep zijn geëlectrificeerd. Hiermede is een deel het belangrij liste deel van de aanvankeljjke plannen werkelijkheid geworden. Ook de hekken zullen nog geëlectrificeerd worden, en er zullen electrische ver- keerslichten worden aangebracht. Wat de verbinding met Groningen betreft: die is in de loop der laatste jaren geleidelijk verbeterd. De ca paciteit van bus en trein is thans vrij groot. En ten slotte hebben wij nog de belangrijke kwestie der samenvoe- ging van Hoogezand en Sappemeer. Het plan is aanhangig gemaakt door enkele inwoners van Sappe meer, maar is over het algemeen door de Sappemeecsters niet gun- stig ontvangen, en van de zijde der tegenstanders is veel moeite gedaan om te trachten samenvoeging te voorkomen. Hun pogingen hebben echter geen succès gehad. De Gemeenteraad van Sappemeer verwierp de samenvoeging met 7 te gen 6 stemmen; Hoogezand aan- vaardde haar met algemene stem- men. Het advies van Gedeputeerde. Staten luidde gunstig, evenals de Memorie van Toelichting van de mi nister van hinnenlandse zaken. Op 1 November werd het wetsont- werp tôt samenvoeging van de beide voor de Veiligheidsraad een verblijf buiten Java waren over- gebracht. Woensdag In de zitting van de Veiligheids raad van Woensdag legde Dr. van Royen namens de Nederlandse rege ring een verklaring af. Hij wees er- op, dat sedert 22 December door de Veiligheidsraad 3 resoluties waren aangenomen, waarbij aan de partijen is gevraagd het staken der vijande- lijkheden, het vrijlaten van Soekar no - en andere politieke gevangenen, die sinds 19 December in hun vrij- heid zijn beperkt, en waarbij verder aan de C.G.D. en de consulaire comm. is verzocht verslag uit te brengen over de toestand in Indonesië sinds 12 December. Naar aanleiding van deze resolu ties deelde Dr. van Royen mede: Dat de vijandelijkheden op Java uiterlijk hedenavond 24 uur zul len worden gestaakt. Op Suma tra zullen de vijandelijkheden in verband met de bijzondere noodtoestand eerst enige dagen later kunnen worden gestaakt. Nodig blijft optreden tegen orde- verstoorders. Wat het tweede punt betreft ver- klaarde Dr. van Royen, dat de be- perking van de bewegingsvrijheid van een aantal vooraanstaande per sonen het onvermijdelijk gevoig was van de militaire maatregelen. Bln- nenkort zal de beperking van de be wegingsvrijheid worden opgeheven op voorwaarde, dat de betreffende personen zich zullen onthouden van aile handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. Dr. van Royen kondigde aan dat minister-president Dr. W. Drees zich binnenkort naar Indonesië zou bege- ven, hopende daar de nodige maat regelen te kunnen treffen voor de vestiging van een Federale Regering voor geheel Indonesië. Aan de waarnemers en hun staf zullen door de Nederlandse autori- teiten aile faciliteiten worden ver leend teneinde een rapport te kun nen samenstellen van de toestand vanaf 12 Dacember. Na de verklaring van Dr. van Royen voerden nog verschillende vertegenwoordigers het woord. Ver- dere resoluties werden Woensdag niet meer gemeenten in een openbare zitting van de Tweede Kamer behandeld en aangenomen. Reeds is het ontwerp in de afdelineen der Eerste Kamer behandeld. Vermoedelijk zal het Dinsdag a-s. in een openbare zitting van de Eerste Kamer worden be handeld. Indien het ontwerp door de Eerste Kamer wordt goedgekeurd zal de samenvoeging per 1 April a.s- een feit zijn. aangenomen. De rels van Dr. Dre^s Uit Den Haag wordt nog gemela dat Dr. Drees Maandagavond as naar Indonesië zal ver+rekken, ten einde maatregelen te treffen ter be vordering van de samenwerkmg voor de constructieve opbouw van geheel Ihdones'ë. Tijdens zijn afw- zigheid zal ministar van Maarseveen als minister-president optreden. toch weer: „Vanwaar en waarheen?" We o"tkomen er niet aan er toch een s woord op te zoeken. Wij ko men it cr uit onze eigen omstandig- heden, uit onze voorspoed of uit onze tegenspoed. Uit onze dankbaar- heid of uit onze teleurstelling. We komen ieder van onze eigen levens weg, hoe die dan ook geweest is. En we gaan weer verder. Waarheen? Och, dat weten we immers niet! Wie zal het zeggen? Tôch kunnen wij het weten. Iedere reiziger weet toch ook waar hij heengaat? Laten we het wagen in het geloof. In het geloof dat God onze schreden leidt door dit leven. Naar Zijn toekomst, Naar de toekomst van Christus. Het is Kerst feest geweest! De kribbe van Bethle- hem heeft er gestaan en ook het kruis van Golgotha. Ieder die daarin gelooft die heeft het eeuwig leven, die weet waar hij heengaat. Die gaat ook vol vertrouwen en geloof het jaar' onzes Heren 1949 in. We weten niet wat het nieuwe jaar ons per- soonlijk en als volk brengen zal, maar we spreken het uit met het ge- dicht van Jacqueline van der Waals1 „Wat de toekomst brengen moge, Mij geleidt des Heeren hand; Moedig sla ik dus de oogen Naar het onbekende land. Leer mij volgen zonder vragen; Vader, wat Gij doet is goed! Leer mij slechts het heden dragen Met een rustig kalmen moed!" K. Pruijsen. Op 26 Dec. zijn twee schapen on- beheerd op de Groningerweg te Wes- terbroek aangetroffen. Zij zijn ge- stald bij café Smid- De eigenaar gelieve zich tôt de po- litie te Hoogezand te wenden. HIJ WEDDE MET ZIJN LAATSTE GELD EN.... won een millioen Een werkloze Italiaan, Umberto Mazzini, gebruikte de laatste 50 Lires die hij bezat om een weddenschap aan te gaan over de uitslag van een voetbalwedstrij d. Hij won en won niet minder dan een millioen. TYPHUS EPIDEMIE In de Franse stad Angoulème ls een tuphus-epidemie uitgebroken. Reeds verschillende personen zijn tengevolge van typhus overleden. BIJTENDE HONDEN BLAFFEN MET Van' een kudde schapen, die eer- gisterenmiddag in de IJ-polder bij de Spaarnwouderdijk te Amsterdam aan het grazen was, werd een aantal doodgebeten en andere gewond door 3 honden, die plotseling de weide in renden en de beesten aanvielen. Een ijlings toegsschotnri landbouwei knalde met een jcchtgeweer één der honden neer e" kort daarop slaag- den twee aeente^ van poli+ie, dk hem kwamen assistr.ren. r 'n no,r een hond te tr^eo D° derd~ nam daarop de "lucht. Enkele schapen waren doodgebetpn, anderen moes-- ten worden af gemaakt. In totaa' kostte deze jachtpartij der honden aan 12 schapen 'eipendom 4 v1 schillende boeren'» het leven H-*+ s niet bekend wie de eigenaars zijn van de honden. 'rije of jur

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1