heeMUeur! DE LANDBOUW IN NET AFtELOPEN MM De valse paplertjes van I 100 IN DE BéKIAAGDENBANK Ce lË tob ht ■tmerk<^^>want j PLAATSEUJI NTEUW8 oN-omncntiL contact mm VLIEGTUIG VLOOG TEGEN BERG KUNST. to hield Dra. J. Grashula een ialel- dirg over moderne veevoeding, KIELWINDEWEER Eondagmiddag heeft De. Wasch afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. Ruim 43 jaar heeft Ds. Wasch gediend. Als 1905—1910 te Oudeschans, daarna tôt 1930 als ln- disch predikant, en vanaf 1930 tôt Zondag jl. te Kielwindeweer. De belangstelling voor het afscheid was groot. Als tekst voor zijn af- scheidswoord had Ds. Wasch geko zen de laatste woorden van Gai. 5 13b: „Dient elkander door de liefde" en de middelste woorden van 1 TheSs: 5 11 „Sticht elkander (Bouwt elkander op). Na de preek sprak de scheidende predikant woor den van dank tôt de aanwezige Ring- broeders, ouderlingen, diakenen, kerkvoogden, notabelen, organist, koster, kerkkoor en zusterkring, waarna hij de gemeente dank bracht voor de steun en medewerking, die SAPPEMEER Een kweker hier ter plaatae 11 onbewust oorzaak geworden van de verspreidlng van 81 valse biljetten van f 100 In de Noordelijke provin- ciën van ons land, maar hij la er te- vens de oorzaak van geworden dat" de Ned. Herv. Kerk een aantal Belgen, die zich bezig j0ng predikant van hielden met het vervaardigen van valse Nederlandse f 100 biljetten konden worden gearresteerd. By deze affaire hebben de Groningse recherche en de Zeeuwse Rijkspolitie want ook in Zeeland zijn vele biljetten verspreid uitstekend speurderswerk verricht. Laten we eerst even de versprei- ding van de biljetten in Hoogezand bekijken. Een kweker in Sappemeer had geld nodig, en daarom schreef hij een Belgische relatie, waarvan hij nog f 8100 moest ontvangen aan. Deze relatie wilde wel betalen, maar in Belgische Francs. Daarmede nam de kweker geen genoegen. Later ont- ving hij bericht, dat hij het bedrag in Nederlandse munt in ontvangst kon nemen. In verband daarmede reisde hij met een bediende naar België, waar hij 81 biljetten van f 100 ont- ving. Deze biljetten werden over de grens gesmokkeld, en in Hoogezand bij de bankrelatie van de kweker gebracht. De bank bracht de biljetten ver- der in omloop. Twintig ervan kwa- men bij een andere bank in Hooge zand terecht, en de kassier van de laatste bank twijfelde aan de echt- heid der biljetten. Deze bleken In- derdaad vais te zijn. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de valse biljetten afkomstig wa- ren van de f 8100, die de Sappemeer- ster kweker bij de eerste bank in Hoogezand had gestort. Tevens kwam vast te staan, dat de Sappe- meerster kweker volkomen te goe- ^°r trouw was. Het enige waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt is de smokkel van deviezen. Inmiddels ziin 78 van de 81 in omloop gebrach- te biljetten achterhaald. In Zeeland Intussen was ook gebleken, dat in Zeeland valse biljetten van f 100 in omloop werden gebracht, in het bij- îonder op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen. Zo werd een onderzoek ingesteld waaraan o.a. medewerkten de Groningse recherche en de Zeeuw se Rijkspolitie, en de Belgische po litie. Het bleek al spoedig, dat de vroegst gesignaleerde - biljetten af komstig waren uit de omgeving van let grensplaatsje Maldegem (België} naar had een grensarbeider, die zijn loon in Nederlands geld ontving, een vais biliet van f 100 gekregen. De pan bleek echter te goeder trouw te ziin. Vnen opnienw valse biljetten in AaHenburg. Brugge en Maldegem Werden ontdekt. werden de eerste arrestaties verricht. Onder deze ar- restanten bevond zich de caféhouder en vlashandelaar D. T. uit Malde gem, die 60 valse biljetten in zijn be zit had. Aanvankelijk verklaarde hij het geld nodig te hebben voor zijn hedrjjf. Later poemde hij enige na- men. op grond waarvan een tiental arrestaties kon worden verricht. Het bleek dat de drukpers niet steeds op één adres had gestaanJ maar regelmatig was verhuisd. Som- mige caféhouders hadden de pers in hun huis gehad, zonder te weten waarvoor zij diende. Ten slotte werd de chauffeur aangehouden, die met zijn taxi de pers het laatst had ver- voerd. Ook deze chauffeur had er geen notie van waarvoor het appa- -aat diende, maar dank zij zijn mede werking kon het opgespoord worden In een bunker langs de weg Malde gemKnokke. Intussen staat het nog niet vast of de leider van het complot zich onder de arestanten bevindt. HOOGEZAND—SAPPEMEER De tentoonstelling van hout- sneden van Nico Bulder in de Open- bare Leeszaal heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugèn. Bijna 450 personen hebben de boek- i.llustraties en exlibris van onze be- kende plaatsgenoot bewonderd. HOOGEZAND Herbergt niet clandestien vreem- delingen. De burgemeester der ge meente Hoogezand doet een beroep op de bevolking om mede te werken, dat aan het clandestien verblijf van vreemdelingen een einde wordt ge maakt. Hij wijst erop, dat men er niet voldoende van is doordrongen, dat het een Nederlands belang van de eerste orde is, te voorkomen, dat ongewenste vreemdelingen ons land worden binnengesmokkeld en clan destien ergens onderdak verkrijgen. Velen kunnen zich onnodige zorg en last besparen door langs de voor- veschreven weg het verblijf in ons land te regelen. De afdeling vreemdelingendienst verschaft gaarne de gewenste inlich- tingen. Zoals door ons gemeld, was de heer K, Huizinga op 1 Januari hier 40 jaren lang gemeenteveearts. Op die dag heeft de jubilaris zeer veel blijken van belangstelling ontvan gen. Onder de velen, die hem kwa- men gelukwensen waren ook B. en W. en medebestuursleden van de af deling Hoogezand van de Groningpr Mij. v. Landbouw. Het bestuur van de Veeverzekeringsmij. H.-S. had zijn secretaris schriftelljk gecomplimen- teerd. Vele fraaie bloemstukken ge- tuigden eveneens van sympathie en waardering. In de maand December werden aan de Openb. Leeszaal en Bl- bliotheek uitgeleend 1261 studieboe- ken, 2023 romans en 844 jeugdboe- ken, totaal 4128 banden. Bovendien ontving het correspondentschap Scharmer-Harkstede 311 en dat te Slochteren 195 banden. In Ruischerbrug vergaderde de Co8p. Aan- en Verkoopvereniging Ring Hoogezand. In het boekjaar 047/1948 bedroeg de omzet 20.370 ton ter waarde van 2.300.000 gulden. Er was een batig saldo van f 5000.17- De heren J. v. d. Veen te Eexter- veen en J. Beyering te Rolde werden resp. als bestuurslid "m lid van de Raad v. Toazicht herkozen. Na afloop van het offlciële gedeel- In da Nieuwlaarenacht heeft de' ppteechoten jeugd op ernatlge wtjie hulegehouden. Verechlllende voor- werpen werden bij de huizen wegge- nomen «n ergens anders gedepo- neerd. Het slot van de kerkdeuren werd vernield, een deur uit verband gerukt en om 8 uur 'a machta de klok .geluid. Een waarschuwingsbord voor ,het verkeer werd uit de grond ge- trokken en weggebracht. De politie heeft de zaak in onder zoek. RUISCHERBRUG De postbode B. Bats kwam zo- danig te vallen, dat hy inwendige kneuzingen opliep en geen dienst kan doen. EN GELBEKT Evenals het vorige jaar heeft de jeugd ook dit jaar weer kans gezien te gaan „slepen", en heeft hiermee een eeuwenoude traditie voortgezet. De heer F. Siegers kocht van de heer T. Tepper diens burgerbehui- zing met tuin aan de Olgersweg, al- hier. HARKSTEDE Ondanks het verbod van de hij gedurende zijn ruim 18-jarige kerkvoogden werd toch gedurende enkele uren na middernacht de kerk- klok geluid. Waarschijnlijk hebben enkele jongelieden zich in de kerk laten insluiten, om dit te kunnen doen. FROOMBOSCH MET SOKZARNO iZf Naar hat Chinaae dagblad, de „Keng Po" meldt, aou voor da komat van «rxiniater-presiden t Drees reeds contact zijn gelegd met président Soekarno c.s., door tussenkomst van vevtrouwensper- aonen. DE PRIJS VAN CITROENEN De prys voor citroenen is vastge- steld op f 0.76 per kg. Deze prys geldt zowel voor Italiaanse als voor Surinaamse citroenen. BIJKSEM IN FABRIEK9- SCHOORSTEEN GESLAGEN. Maandag is tydens een kort doch hevig onweer, dat zich boven Zand- voort ontlastte, de bliksem ingesla- gen in een 20 meter hoge fabrieks- schoorsteen. De schoorsteen vertoonde zoveel ga- ten en scheuren, dat men het wense- lt)k achtte hem, in verband met de veiligheid, omver te halen. DANKACTIE VAN LIMBURG AAN GRONINGEN EN FRIESLAND Maandagmiddag is het voltallige collège van Gedeputeerde Staten van Limburg naar Groningen en Fries- land vertrokken, waar officiële dank zal worden gebracht aan deze Noor- .delijke provincies voor de gastvrlj- In café Scheltens, alhier, werd bejdj dîe daar door duizenden geëva- dienst te Kielwindeweer had geno ten. Het kerkkoor o.l.v. de heer E. L- van der Glas zong twee liederen. Namens de kerkeraad en kerk- voogdij sprak de heer J. Albronda woorden van dank voor het vele werk, dat Ds. Wasch voor de ge- de si[0tvergadering gehouden van het li,Têerde^Llmburëërâ"fa"~de~ôorl.ÔBS meente heeft gedaan. Ds. Hoeksema comité van Verkoon-V .cueerae ^mmirgers j j oonogi n™. organisèrent! cornue van ae verxoop wmter i944/'45 werd ondervonden tentoonstelling ,,Froombosch onder çjed staten zullen aan de provinci- leidmg van de voorz. de heer J. RiJ- aje besturen van beide gewesten kens Rekenmg en verantwoording- blijvende herinneringen aanbieden, werd gedaan waarbij tôt uitdrukkmg.. nl een gias.in-lood-raam van Hub kwam dat de tentoonstelling e«i be^ Levigne voor het Provinciehuis te vredigend verloop heeft gehad en Groningen en een koperen licht- geslaagd kan worden genoemd. De kroon; die door edelsme«en in Roer- niet afgehaalde prijzen werden bij mond js vervaardigd, voor het pro- opbod verkocht. Er werd besloten tôt vinciaal bestuur van Friesland. oprichtmg van een Handelsver. „Froombosch" waarvoor enige za- kenlui uit Froombosch buiten de tentoonstelling waren uitgenodigd. Een voorlopig bestuur werd samen- gesteld bestaande uit. de heren: van Noorddijk en Ds. Meijer Drees van Sappemeer dankten voor de vriendschap in de ring en wensten de scheidende predikant een gezç>- gende levensavond toe. Er werd hem staande door de ge meente psalm 121 vers 4 toegezon- gen. Ds. Wasch dankte voor aile bewij- zen van vriendschap en toegenegen- heid. Na afloop van de dienst verzameï- den zich in het eebouw naast de kerk Tvredikanten, leden van de kerkeraad, kerkvoogden en notabelen met hun dames, bestuursleden van de zuster kring en kerkkoor om persoonlijk afscheid te nemen. De heer Albronda bood Ds. Wasch namens de gemeente een leunstoel aan. Mevr. NieborgPiening bood namens de zusterkring een stoelkus- sen en de heer A. J. Schrage namens het kerkkoor een leren boekomslag aan, welke geschenken met een woord van dank werden aanvaard. Naar wij vernemen zal Ds. Wasch voorlopig in de pastorie biyven wo- nen. Zondag herdacht de heer R Hiddingh, koster bij de Ned. Herv Gem. het feit, dat hij 30 jaar geleden deze functie aanvaardde. In een bij- eenkomst in het gebouw der Ned Herv. Kerk werd hem bij monde van de heer J. Albronda, die als ôud- administrerend kerkvoogd meer dan 25 iaar ziin werkgever was, namens kerkvoofden en notabelen een enve loppe met inhoud overhandigd. Aan de jubilaris werd verzocht nog enige tijd de functie te willen waarnemen. In zijn dankwoord verklaarde de heer Hiddingh zich bereid nog een jaar in functie te zullen blijven. Nieuwiaarsdag overleed alhier, in dë> ouderdom van 88 jaar de heer G. Kamphuis, oud-kerikvoogd der Ned. Herv. Kerk. NIEUW-COMP <\GNIE De Coop. Aankoopvereniging „N.K.K." (Nieuw-CompagnieKiel Kalkwyk) is thans deflnitief opge- richt. De goedkeuring is opgenomen in de staatscourant van 1 December 1948. Inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen is aange- vraagd. WESTERBROEK In de onlangs gehouden land- bouw-vergadering werd de heer L. Marrink, aftredend bestuurslid, her kozen'. Als leden voor de commissie van toezicht werden gekozen de he ren H. Appeldoorn, P. Kwant en G. Bouman. Besloten werd de aangekochte kalkstikstof in Maart af te leveren. De heer P. Reinders bracht verslag ,uit van vergaderingen van V.B.B. en C.B.. Ten slotte werd besloten in de loop van deze maand een feestavond te organiserez Aan donateurs van 't „Beatrix- Oord" te Appelscha, werden 42 nieuwe leden opgegeven. STRAFKOLONIE OP HET DUIVELSEILAND WORDT OPGEHEVEN De Fransen hebben besloten het J. Riîkens, voorz.; D. Bos, secretaris-f Duivelseiland als strafkolon e °P W. Wolda, penningmeester; E. Smid heffen. Dreyfus was de eerste gevan- en H. Schuur. SLOCHTEREN De studentenver. „Omlandia" hield Zondag „Nyjoarsveside" in hôtel „Het Hoogehuis". Er heerste een prettige stemming terwijl de traditionele „snijbonen stamppot met worst" ook ditmaal weer de hoofd- schotel van het diner vormde. SCHILDWOLDE Juist op tijd om het nieuwe jaar in te luiden werd in de toren te Schildwolde een nieuwe klok ge- plaatst. Deze is voorzien van de vol- gende inscriptie: „Ik nood U uit bij vreugd en kruis, om op te gaan naar 's Heren huis. Ds. Hulstijn, J. Ra- demaker, J. Tuizenga, G. Atzema, W. Kleefsman, Joh. Benninga klok- kenluider." ZU1DBROEK. De heer B. Blik te TJiterburen verkocht ondershands zijn behulzing, staande achter de Zuivelfabriek, aan de heer H. Strootman. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERON GELUKT Te Seattle is een Amerikaans pen transportvliegtuig bij de start veron- gelukt. Ooggetuigen verklaarden dat op het moment, dat het toestel los kwam de linkervleugel naar bene- den sloeg en de grond raakte. Het toestel zwenkte daardoor om en vloog tegen een hangar. De machine vloog in brand in stortte neer. Aan boord bevonden zich 27 stu- (ienten van de Yale Universiteit. Dertien van hen zijn om het leven gekomen; de overigen bekwamen ernstige brandwonden. gene, die naar dit eiland, dat zich nabij Frans Guyana bevindt, werd gezonden. De laatste tyd leefden er 1000 gevangenen. Hiervan zyn in- middels 500 naar Algiers overge- bracht. De overigen zullen eveneens naar andere plaatsen worden over- gebracht. DE ZUINIGE SCHOTTEN In de Engelse hoofdstad, had een "Engelsman een weddenschap aange- gaan met een Schot om een Pond, dat deze niet in het bovenste bassin van een fontein durfde klimmen, om een penny, die daarin lsfg, op te zoeken. De Schot trok zyn jasje uit en klom omhoog. Toen hy echter het bovenste bassin bereikt had, ging het licht uit, zodat hij de penny niet kon vinden. Het Pond heeft hy toch -gekregen. f)E HAYEN VAN DELFZIJL IN 1948 Hieronder volgen enkele cijfers ver de haven van Delfzijl. De tus- n haakjes geplaatste cijfers zyn an 1947: en binnerx 15.11 .zeqgchg» (926) met een bruto inhoud van Grote stukken land In het Oostelijk deel van de staat Californie zijn pro- ductief gemaakt door het aanleggen van irrigatiewerken. Op de foto ziet men dergeljjk geïrrigeerd land by Glendora in de San Bernardlno Vallel. De donkere rechthoeken zyn sinaasa ppel-boomgaarden, de lichte citroen- boomgaarden. Een Zuid Afrikaans vliegtuj|. "1.587922 m3 (1.094761), daarvan kwamen uit Nederland 1372 (842), En- geland 51 (32), Noorwegen 24 (20;, Zweden 9 (7), Amerika 6 (6), Dene- marken 25 (6), Finland 5 (3); Polen 2 (0); Beigië 4 (2), Spanje 5 (0), Ca nada 2 (1). Er vertrokken 1554 zeeschepen met een bruto inhoud van 1.639225 m3 (1.102320). 75 nxaal „De LlndenbOrg". Bleeker's ,,De Lindenbôrg' een stuk van Gronlnger folklore, heeft zyn 75e dat van Cyprus naar Nice vloog "Ts opvoering beleefd. Deze had plaats te in Italië tegen een berg gebotst enj Emmen. neergestort. De machine had 13 per- j In onze omgeving ls het stuk reeds sonen aan boord. Men heeft 12 ver- verscheidene malen opgevoerd. „O.B. koolde lijken tussen de wrakstukken K." van Sappemeer gaf er 10 opvoe- aangetroffen. ringen van en Scheemda zelfs 13. VROUWELIJKE SENATOR RICHT ZICH TOT KONINGIN JULIANA Een vrouwelijk Republikeins lid van de Amerikaanse senaat, Marga- ret Chase Smith wierp het plan op om als vrouw een oproep tôt Ko- ningin Juliana te richten.^Zij zeide, dat de macht van de Verenigde Na- ties bedreigd wordt door het vechten in Indonesië en dat Nederland de Verenigde Naties getart had door een politionele actie te beginnen. Zy zeide, dat haar verklaring om een beroep te doen op Koningin Juliana was ingegeven door hetgeen er in de harten van de Amerikaanse vrouwen leeft. Koningin Juliana kan door haar persoonlijke beslissing aan de wereld be wij zen dat de vrouwen macht kunnen uitoefenen op het be- houd van de vrede. Aan haar thans deze gelegenheid. VERKOOP VAN RIJST ten behoeve van de t.b.c—bestrydlng ln West-Indisch Nederland. 500.000 kg. Surinaamse ryst zal naar Nederland worden verscheept om daar te worden verkocht ten be hoeve van de t.b.c.-bestrydlng in West-Indisch Nederland. De ryst zal worden verkocht tegen f 1.per kg. verhoogd met f 1.toeslag. De actle welke reeds ls gevoerd, en waarby pinda's werden verkocht voor hetzelfde dpel heeft reeds f 15,000 op- gebracht. Per gezln zal maxlmaal 1000 gram keurlg verpajtte Surinaamse rijst jvan liteit ter beschikking wor- WEER EEN LUCHTVERBINDING MET INDONESIë? Gistermorgen omstreeks 9.30 uur (Amsterdamse tyd) is een K.L.M. Constellation onder com mando van de heer A. Viruly ge- start met bestemming Batavia. De machine heeft 3000 kg post aan boord. De route, die de machine zal volgen staat nog niet geheel vast. KRANTENSNIPPERS BRACHTEN ENIG LICHT Op 1 December werden onder de vloer van een woning te Rotterdam beenderen van een menselijk 11- chaam gevonden. De dijbenen bleken gebroken te zijn. Enkele kleine beenderen die er lagen bleken van een hond afkomstig te zyn. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de beenderen afkomstig zijn van een man van ongeveer 40 jaar. De vraag is nu: Is hier van een misdryf sprake? Een minitueus onderzoek bracht aan het licht, dat delen van het 11- chaam in matten waren verpakt, en dat er tussen de matten kranten- knipsels zaten. Op deze knipsels be vonden zich letters, die alleen ge- bruikt werden door het Rotterdams Nieuwsblad. Uit de datum „mber" kwam vast te staan, dat het een krant van een der maânden Novem- goede kwali den gesteld, Iedere sociale aMeîW f December moesWzijn..Men be- perSdheela-organlSEftie - "Valrgi^pl of d de oude' krantln door te lo- andere vertegenwoordiglng van werk- ®en en ving aan met de November- en Decembernummers van 1935. Toen men tôt 1941 was gekomen, bleek dat de snippers afkomstig waren van een krant van dat jaar. Indien hier dus van een misdryf sprake was moet dit op of na de datum van de betref- fende krant zyn gepleegd. Men kan de toenmalige bewoner van het huis geen inlichtingen vra- gen, omdat deze in 1942 is overleden. nemersgroepen, die voor haar leden van deze rijst wensen te betrekken en daarmede het beoogde doel bevor- deren kan hiervan kennis geven aan het adres van het Wilhelmina- fonds: G. WysmullerMeyer, Nassau- kade 125, Amsterdam. De opbrengst van deze rystactie zal speciaal worden besteed voor de inrlchting van een nleuw te stichten groot modem ziekenhuls Bijz. Gerechtshof Groningen Maandag was het een oud kerel- tje met een baard, dat steunend op een stok de rechtszaal binnenstrom- pelde. Het was de 66-jarige landbou- wer Pier Nobach uit Doezum, eens als helper van de S.D. de schrik van A MARGARINt-^ SENNIN&A'SFRIESCHE MARGARINE FABRIEKEN LEEU W A RDEN Hoewel zorgen is, een mens nooit zonder menen wy, dat de land-i verloren ging of in bedenkelyke toe- stand binnengebracht werd. De gras bouw met voldoening op 1948 terug( groei was echter zo overvloedig en mag zien, Het is een jaar geweest van krachtige verhoging van de agrarische productie met nog grotere beloften voor de naaste toekomst wat de sterkte van de veestapel be- treft. Bovendien kon de bedryfsvrij- heid voor een deel worden terug verkregen, terwyl de regering met ernst zoekt naar een systeem, waar by de boer toch beschermd wordt te gen de wispelturigheden van vraag en aanbod. Het begin van <ïît jaar vertoonde een heel wat minder optimistisch beeld. Het was de droogte van 1947, die ons een heel eind teruggezet had op de weg naar herstel, waardopr de oorspronkeiyk geraamde verwach- tingen niet in ve^ulling ging. De slechte opbrengst van 1947 nood- zaakte ons land tôt het aankopen van veel meer voedsel en veevoeder uit het bultenland dan het plan was, waarvoor bovendien hogere pryzen moesten worden betaald. De land bouw zelf werd in sommige streken van ons land zo getroffen, dat de boeren bij de jaarswisseling 1947/'48 tôt een minimumbestaan waren te- ruggedrongen. Voor een groot deel werd dit veroorzaakt door de onmo- gelijkheid om het aantal varkens en kippen te vergroten. 1947 ging ech ter met een zachte winter in 1948 over en hoewel er nog wat late kou kwam, deed deze geen schade aan de wintergranen. Het voorjaar èette in met enkele prachtige weken, die echter gevolgd werden door een koele, doch niet overmatig natte zo- mer. Het hooien bracht veel moel- îykheden met zich mee, zodàt het hooi van de éerste snede gedeeltaiyk hield zo lang aan, dat niettemin een record-opbrengst van het grasland werd verkregen. Zowel aan gedroogd gras, als aan kuilvoer en hooi kon den indrukwekkende hoeveelheden binnengereden worden en wy zagen zelfs tôt in begin November nog gras maaièn. Beslissende wendlng Hierdoor is een beslissende wen dlng in de landbouwproductie geko men. Moest vorige jaren, zelfs by een beperkte veestapel, vry veel voor de slacht worden bestemd we- gens gebrek aan voeder, dit Jaar kon men zowel de aangroei als de afge- molken koeien op elgen bedrljf hou- den en daardoor meer; zwaarder en v'etter vee afleveren, In de zomer leidde dit tôt een vertraagde aan- voer op de veemarkten, waardoor zelfs het vleesrantsoen tijdeiyk ver- laagd moest worden, doch, zoals wy destljds schreven, dit was een belofte op de toekomst, die dan ook uitge- komen ls. In geen Jaren hebben wij zoveel en zulk goed vlees in de win- kels gezien als op het ogenblik. Het aantal varkens bleef nog ge- ring, wat overigens begrypehjk la, want eerst eind Mei Werd de beper- king van de varkensfokkery opgehe ven. De- uitwerking daarvan in de vorm van een toenemend aantal blg- gen, kon dus eerst tegen het eind van het jaar worden verwacht. Het gevolg hiervan was, dat er dit na- jaar een groot tekort aan jonge var kens om te mesten was. Dit tekort zal echter slechts zeer tydehjk zyn, omdat inmiddels het aantal fokzeu- gen snel is gestegen. Tegen het yoo.r-l jaar zal zonder twyfel ten voile In de behoefte zijn voorzien. Die be- hoefte is overigens zeer groot, door- dat ook de akkerbouw zulke byzon- dere mooie resultaten heeft opgele- verd. Mooi dan in de zin van grote oogsten her hectare, want minder mooi was, dat door het grote aanbod van aardappelen de prijzen op een ongekende wijze daalden. Toen de regering aanvankelijk naliet in te grijpen ontstond daardoor grote on- gerustheid en ook zeker ontevreden- heid by de landbouw, die vertrouwd had op het handhaven van lonende prijzen. Een ogenblik dreigde zelfs een aardappelpaniek, doch deze kon door een samenstel van maatregelen voorkomen worden. Een onderdeel van het bestemmingsplan voor onze aardappelen is het op grote schaal mesten van varkens, waardoor een deflnitief eind aan de binnenland?e schaarste aan vlees en vet zal komen. Intussen zyn wy er nog niet gerust op, dat al die varkens ook de prys zullen opbrengen, die de regering thans in het vooruitzicht stelt. Do tegenwoordige klelnhandelsprijs van varkensvlees is zo hoog, dat het ver- bruik erdoor geremd wordt en de vraag is nu of wy straks een groot aantal varkens tegen deze pryzen zullen kunnen verkopen. Actieve organisatiea De verschillende landbouworgani- satles hebben getoond een grote activiteit te ontwikkelen. Niet alleen de dagelijkse belangen wor den met kracht verdedigd, doch ook neemt men de vraagstukken in stu- die, die op de toekomst van de land bouw van grote invloed zijn. Zo is dit najaar door de Stichting voor do Landbouw een studiecommissie inge steld, die richtiynen voor de land- bouwpolitiek moet opstellen. Een an- der belangryk studie-object is het Melkbestemmingsplan. waarby de ovcrheid de leldfng heeft genomen. De uitwerking van deze plannen en van deze richtlijnen zullen de econo- mische en sociale grondslagen moe- ten leveren voor de welvaart in d6 landbouw. In deze zelfde richting werken de internationale besprekingen, zoals de Tarwe-conferentie, die een interna- tionaal plan voor de afzet van tarwe moet ontwerpen. Nadat de eerste overeenkomst is mislukt, zal thans een nieuwe poging worden gedaan om tôt resultaten te komen en de vooruitzichten daartoe zyn veel gun- stiger, omdat de dreigende overpro- ductie van tarwe wel tôt het treffen van maatregelen noopt. Onze tuinbouw kreeg meer grond onder de voeten door de levering van grote hoeveelheden aan Duitsland, terwijl Engeland een betere markt voor onze producten bleek, dan aan- yankeiyk gedacht werd. Toch zijn wij voor de toekomst van de fuin- bouw niet geheel gerust. Zowel En geland als Duitsland beginnen hun tuinbouw uit te breiden en dat zou voor ons land wèl een vermindering van afzetkansen kunnen veroorza- ken. Wat brengt de toekomst? En hoe we nu de toekomst zien? Wij verwachten voor dit jaar een snelle toename van de productie van vlees en vet, zowel in Europa als in Amerika en Australië; de enorme oogst van granen en aardappelen dwingt daartoe. Dit grotere aanbod zal in het algemeen leiden tôt dalen- de prijzen, die alleen zullen kunnen worden opgevangen door verlaging van productiekosten en vergroting van net verbruik in ons eigen land. Deze ontwikkelingsrichting zal van de boeren, hun organisaties en de overheid de grootste inspanning ver- gen om toch het inkomen aan de boeren te verschaffen, waarop zij maatschappeiyk recht hebben. Groningens Westerkwartier, die vooral Grootegast en omgeving op verschrikkelyke wyze heeft geterro- riseerd. Nu maakt hij een zielige indruk en bovendien lijdt hij aan een ziekte waaraan vele voormalige landverra- ders lijden: zij vergeten al 't slechts wat ze gedaan hebben. „Ik weet het niet." „Ik kan het me niet meer her- inneren Wat heeft Nobach gedaan? Hy heeft arrestaties helpen verrichten in verband met een aanslag door il- legalen op het gemeentehuis in Exloo, waardoor vijf personen de dood vonden. In zijn geboorteplaats verrichtte hy arrestaties, terwyl ln Surhuizum een onderduiker werd aangeschoten. In Boerakker schoot Nobach op twee politiemannen. Eén ervan on- dervindt weliswaar nog steeds last van de .jvond, die hy toen opliep, maar hy is toch weer in dienst. De ander werd verlamd aan de benen. Deze ex-politieman informeerde by het hof of hy Nobach financiëel aan- sprakelijk kon stellen, antwoordde de raadsheer Mr. Dr. Bolkestein be* vestigend. Nobach wist zich natuurlijk niets te herinneren van de schietparty Maar hy bood aan aan beiden f 5000 schadevergoeding te betalen. Het santal arrestaties dat door Nobach is geschied is legio. Hy maakte het zo bont dat de Duitse autoriteiten het nodig vonden om een Duitser en een landwachter aan hem toe te voegen om exessen te voorkomen. Zoals gezegd, Nobach herinnert zich al het leed, dat hy heeft aapge- richt niets meer. „Misschien is het wel gebeurd tengevolge van de moord op myn zoon, of door de vele dreigbrieven, die ik ontving" ver klaarde hy. De feiten tonen echter aan dat Nobach al een beestmens was voordat zyn zoon om het leven werd gebracht. Gebeurtenissen die de beklaagde kunnen ontlasten biykt hy zich echter zeer goed te herin neren. Tien uur lang heeft deze zitting geduurd, en er was een enorme be langstelling, vooral uit Grootegast en omgeving. Het einde van de zitting was, dat de advocaat-fiscaal meende, dat cr een zeer kleine kans was, dat Nobach tydens het begaan van zyn misda- den niet geheel normaal was, en het Hof verkocht een psychiatrisch on derzoek te doen instellen. Het Hof besloot hiertoe, hoewel het dit niet noodzakeiyk achtte.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2