UMtrs Regeringsproiram Ko de samenvoeging «an Hoogezand en Sappemeer vast staat NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Nieuws uit Oost en West De Textieldistributie Juaigtmg Zoterdog 8 Jonuorï T949 No. 2 ARIN M™ SAPPEMEER - 3LOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 HET BUITENLANDS OVERZLCHT Nieuw Communistisch offensief in China. MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING BEHANDELING ROOFMOORD DOOR KORT WÎJDINGSWOORD. OTO KNNEMUWI'gPMW p. Swartwtl. FBaneo p. port i LTS (trfj vocaruitbetaling) BUS DER ADVERTENTIE S eut per «vr» Zogen. KLeintjes cils pop, te huur, gevraagd enz. mim- 75 «eut (bîj vooruitbetaling) HÉT NIEUWSBLAO VERSCHEfNT WOENSDAGS EN ZAÏKKDAG8 Uitgeefster: Segeers' en Kremer's XJitgeversaaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezanu Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekenitig No. 435883. onze rondvlucht door de we- I litiek staan wij allereerst even i een der spillen, waarotti, om zeggen, een halve wereld de Verenigde Staten. r is Maandag de eerste zitting es maanden van het congres ad. Truman heeft het in dit =>s heel wat gemakkelijker, dan "t in het' vorige congres had. hadden de Republikeinen een lerheid, en de programmai van jlikeinen en Democraten kwa- weliswaar met betrekking tôt >uitenlandse politiek overeen, over het te volgen binnenlands 1 bestond helemaal geen over- emming. Truman kan echter rekenen op een democratische derheid, immers in het huis van -aardigden hebben de democra- ;en meerderheid van 262 tegen en in de senaat van 54 tegen 42 men. als gebruikelijk heeft Truman regeringsprogramma voor het secr.-generaal van de V.N., Trygve Lie zeer optimistisch is t.a.v. het Pa- lestijnse probleem. Hij verklaarde dat nog dit jaar in Palestina de vrede zal komen. Een oplossing van het vraagstuk, aldus Lie, is dichterby dan ooit. China De berichten over herstel van de vrede in China blijven aanhouden. Van de zijde der nationale regering worden inderdaad pogingen onder- nomen om tôt vrede met de commu- nisten te komen. Dezer dagen wer- den pamfletten uitgestrooid waarin gezegd werd dat de nationale rege ring de oorlog verder zou kunnen voortzetten, maar dat zij om der wille van China vrede wil sluiten. Ook in de communistische gelederen bevinden zich groepen, die een her stel van de vrede voorstaan. De communistische radio heeft echter een afwijzend geluid laten horen; en thans wordt gemeld dat de communisten bij Nanking en Shang- res ontvouwen. Wij kunnen na- Lai een nieuw offensief zijn begon- lijk niet zeggen, dat de Verenig- taten een socialistische politiek n gaan voeren. Maar geheel on- k heeft 1 der afgevaardigden niet ;ei: „Wij gaan naar een socialis- ie staat toe; het lijkt erop of wij reg gaan, die Engeland is gegaan, er vTijer en minder behoedzaam îkijken wij Trumans programma moeten we constateren dat het verder gaat dan Roosevelts w Deal". Truman wenst weder- Blling van prijscontrôle, verho- van de inkomstenbelasting en ullering van de Taft-Hartley wet, republikeins product, dat staken logelijk wil maken. ver de buitenlandse politiek zei man weinig. Hij deelde sleçhts le, dat hij het Congres verschil- ie malen zou verzoeken aangele- heden betreffende de buitenland- politiek in behandeling te nemen. ar het Noord Atlantisch Pact, een itair hulpprogram voor West ropa en aanvullende fondsen voor plan Marshall werd niet gespro- 0. nen. Skandinavië De politieke situatie in de drie skandinavische landen is niet geheel gelijk. Weliswaar gevoelt men in de drie landen veel voor onderlinge steun, maar Noorwegen en Denemar- ken, die een Duitse bezetting aan den lijve hebben ondervonden, voelen zich nauwer aangetrokken tôt de Westelijke mogendheden, dan Zwe- den, dat een strikte neutraliteitspo- litiek wil voeren, maar dat toch een beetje bevreesd naar het Oosten kijkt. Zeer onverwacht hebben de rege- ringen der drie landen contact met elkaar opgenomen te Karlsstad. De besprekingen worden geheim ge- houden. Vermoedelijk zullen zij verband houden met het feit dat Amerika Denemarken, Noorwegen, Portugal, Eire en IJsland heeft gepolst inzake toetreding tôt het Atlantisch pact. Valter Bedell Smith, de Amerl- anse gezant te Moskou heeft om islag gevraagd. Over de verhou- îg tussen Moskou en Washington t Smith weliswaar geen optimis- ch geluid horen, maar toch ook en pessimistisch. Hij verklaarde, t die verhouding jarenlang zou jven, zoals deze thans is, maar, dat t verkeerd is aan te nemen dat de spannen toestand vandaag of mor- n tôt een oorlog zou leiden. Palestina Pel is in Egypte het Israëlische of- isief opgelaaid. Er wordt verteld, t Israël het bestand heeft gebruikt i zijn wapenvoorraad aan te vul- i met aankopen in centraal Euro- Maar dat staat geenszins vast, 4 staat vast dat de Arabieren het et tegen de Joden kunnen bolwer- ■n. Er zijn zelfs Joodse troepen tôt Egypte doorgedrongen. Dat bracht îgeland in een onaangename posl- aangezien dat land defensieve •rdragen heeft met Egypte en ■ansjordanië. Het feit, dat Israe- iche troepen tôt in Egypte doorge- ongen waren had daarom tenge- ilge kunnen hebben, dat Engeland staat van oorlog was gekomen met Irf Washington heeft Engeland de merikanen daarop gewezen, waar- Washington een scherpe nota tôt raël heeft gericht. De Israëlische regering heeft daar- haar troepen uit Egypte terugge- okken en de laatste berichten zeg- ;n, dat zij ook heeft toegestemd in >n wapenstilstand, hetgeen door de eiligheidsraad was opgelegd. Ook Egypte heeft in een wapen- ilstand toegestemd. Juist voor net arschijnen van dit blad werd echter onieuw gemeld, dat Joodse troepen s Egyptische grens overschreden adden- j J A Opgemerkt moet worden, dat de ROEffiOOT SLOEG OM BIJ SLECHT WEER Twee personen verdronken Te Kortenhoef ('t Gooi) gingen twee personen eenden jagen op de Kortenhoefse plas. Met een lichte roeiboot trokk"n zij er op uit Toen zij 's avonds niet Waren terugge- keerd, vreesde men het ergste, voor- al omdat het zeer slecht weer ge- weest was. Een aantal dorpsbewo- ners trokken met roeiboten het meer op; anderen gingen met fietsen het meer rond. Men vond de roeiboot in omgesla- gen toestand drijvende, zodat aange- nomen moet worden, dat de beide ja- gers om het leven zijn gekomen. JEUGDIGE DIEVEGGEN De houder van een poffertjes- kraam te Rotterdam kreeg twee jeugdige klanten, een meisje van 9 een een van 11 jaar. Het viel de man op, dat de kinderen veel geld bij zich hadden, en hij meende goed te doen een politie-agent te waarschuwen. Bij een verhoor op het bureau bleek, dat de kinderen uit een jas, hangende in een kantoorgebouw, een portefeuille hadden gestolen. Eerst begroeven zij de portefeuille in het park. Later haalden zij haar weer te voorschijn, haalden het geld onge- veer f 400 eruit en hingen de por tefeuille aan een boom. De portefeuille was verdwenen, maar in het park vond de politie nog enige papieren, waaruit bleek wie de eigenaar geweest was. De kinderen bekenden nog vroe- ger f 18 uit een damestas gestolen te hebben. WOONRUIMTE TE HUUR! Onlangs stond in een van de Haag- ae kranten de volgende advertentie- „Te huur voor jong echtpaar woon- ruimte in hçt Bezuidenhoutkwartier in ruil voor tegenprestaties. Brieven onder no Natuurlijk kwam er een hele berg met brieven. De steller, de los werk- man de R. koos er een 40-tal uit en liet de gegadigden bij zich komen. Hij liet hen een woning zien, en ver telde, dat hij binnenkort zou gaan verhuizen, maar dat hij er geen geld voor had. Op die manier bewoog hij de reflectanten hem bedragen van f 100 tôt f 150 voor te schieten. Toen enige reflectanten niets hoor- den, gingen zij eens informeren. In de woning werden zij ontvangen door een vtouw, die beweerde niets van de advertentie af te weten. Tegenover de politie verklaarde zij, dat zij een kamer aan een man had verhuurd, maar dat hij met de noorderzon was vertrokken. Later werd hij toch in haar woning gear- resteerd. Het bleek geen onbekende van de politie te zijn; hij heeft al 15 veroordelingen achter de rug. DRONKEN AUTOBESTUURDERS De Haagse politie hield een vracht- auto aan, omdat er iets met de ver- lichting niet in orde was. De bestuur- der bleek onder'de invloed van ster- ke drank te zijn, en kon geen papie- i ren tonen. De tweede inzittende zou echter even iemand halen, die wel papieren had. Deze wag in enkele minuten aanwezig, en bleek ook al dronken te zijn. Intussen maakte de tweede inzit tende het de politie zo moeilijk, dat deze van de gummistokken gebruik maakte om hem te verwijderen. Van deze gelegenheid maakte de man met de papieren gebruik om in de auto te springen en er vandoor te gaan- Een agent sprong op de treeplank, doch moest er later weer afspringen, omdat hij anders bekneld zou zijn geraakt tussen de vrachtauto en een taxi, waartegen deze botste. Er wer den verscheidene schoten gelost, maar de wagen reed door. Later vond men de auto staande op een trottoir. De bestuurder was verdwenen. GEEN BESLISSING GENOMEN OMTRENT DE SCHOONSTE FRANÇAISE De Parijse politie-prefect had er bezwaar tegen Donderdagavond zou uit. twee Franse meisjes de schoonheidsko- ningin van Frankrijk voor 1949 wor- De Parijse prefect van LANDSCHAPSVERZORGING IN NEDERLAND Hét landschapsbeeld in Nederland heeft in de loop der tyden belang- ryke wijzigingen ondergaan. Vooral de oorlogsjaren hebben de situatie in ons land grondig gewijzigd, tenge- I volge waarvan op tal van plaatsen nieuwe landschappen moesten wor den gecreëerd. In een op Maandag 10 Januari 1949 ILiWrsum~te 'houden''rTdio-causerie bedrijvigheid rondom Indonésie aan. Ir. G. A. Overdykink. Nadat op 31 December de militaire actie op Java is geëindigd, is thans ook op Sumatra de actie ten einde; de operaties eindigden Woensdag. De Nederlandse militairen zullen zich thans nog slechts bezighouden met I het onschadelijk maken van kleme terroristische benden. Inmiddels houdt de diplomatieke zal de heer Hoofd van de Afdeling Landschaps- verzorging van het Staatsbosbeheer, de huidige situatie speciaal met be trekking tôt de verzorging van het landschap in Nederland, alsmede de stand van zaken nopens de resulta- ten, bespreken. De titel van deze causerie luidt: „Landschapsverzor- ging in Nederland". EEN MISTBRANDSPIirr De Zaanse brandweer is aan het experimenteren met een mistbrand- spuit; het is he't eerste exemplaar van een dergelijke spuit, dat in ons land wordt gebruikt. De blusser verschilt in uiterlijk niet veel van een flinke babyspuit op twee wielen, die achter een autospuit kan worden gekoppeld. Er wordt echter gewerkt met een speciaal soort slangen en straalpijpen. Met een maximum druk van 60 atmosfeer wordt het water omgezet in damp. Deze damp absorbeert de hitte van het vuur vijf maal zo snel als water. Het belangrijke voordeel is, dat een „mistblussing" geen waterschade op- levert. WEER TWEE JEUGDIGE SLACHTOFFERS VAN GEVAARLIJK SPEELGOED In Leiden speelden twee jongetjes resp. van 8 en 9 jaar in de boven- kamers van de woning van één van beiden. Het speelgoed was een mor tier granaat, die zich reeds 3 jaar in het huis bevond. Wat er precies ge- beurd is, is niet na te gaan, maar op een gegeven ogenblik ontplofte de granaat. Er werden gaten in de mu- ren geslagen, en het dak gedeeltelijk weggeslagen. De lichamen van de beide knapen waren deerlijk ver- minkt. Het bleek dat zij op slag ge- dood waren. De brandweer bluste het begin van brand. DE ROTTERDAMSE RECHTBANK Donderdag 13 Januari a.s. zullen voor de Rotterdamse rechtbank te- rechtstaan de Schiedamse scheeps- bouwers A. M. en J. M. H., beide 27 i-ar oud en de 33-jarige weger H. .T. De uitnodiging van de Indische pre mier Pandit Nehroe om de kwestie in een te Delhi te houden Aziatische conferentie te bespreken, is door ver- schillende landen aanvaard. Ook Australië heeft de uitnodiging aange- nomen. Van Engelse zijde neemt men aan, dat Australië, evenals China, geen volledige afgevaardigde, doch slechts een waarnemer naar Delhi zal zenden- Siam zal zo heeft de premier van dat land ver- klaard van India's uitnodiging geen gebruik maken. De Siamezen voelen weliswaar sympathie voor de Republikeinse zaak, maar zullen in verband met de vriendschappelijke verhouding tôt Nederland niet offi- ciëel optreden tegen de Nederlandse actie in Indonesië, hetgeen zou neer- komen op interventie in binnenland- se aangelegenheden. Bij het verschijnen van dit blad heeft de Veiligheidsraad weer ge- sproken over de Indonesische kwes tie. Gisteravond om 9 uur kwam de Veiligheidsraad in Lake Success bij - een. Weliswaar was de Britse afge vaardigde, Sir Alexander Cadogan toen nog niet aanwezig, doch de En gelse regering heeft Harold Beely gemachtigd hem te vervangen. den gekozen. politie maakte echter bezwaar_ tegen jç Schiedam, verdacht van roof deze wedstrijd. Zijn mening is, dat - Franse meisjes ertoe moeten worden opgeleid goede huisvrouwen te wor den, en dat niet hun doel moet zijn het verkrijgen van de titel „schoon- heids-koningin". OVERVAL OP EEN BEL G Een 27-jarige Belg wandelde in Den Haag. Hij werd er aangesproken door iemand, die informeerde, wat hij zocht. De Belg vertelde, dat hij wilde monsteren op een schip- Hier- op antwoordde de Nederlander, dat hij wel een baan voor hem wist. Hij nam de Belg mee naar een zolder- kamertje, en verzocht hem daar even te wachten. Een poosje later kwam hij terug met een tweede man. Te- zamen grepen zij de Belg vast, sme- ten hem op een bed en eisten ailes wat hij bij zich had. Het slachtoffer gaf fr. 2400 en een armbandhorloge af. De daders, die voortvluchtig zijn, zijn bij de politie bekend. DE GEHELE DAGTAAK 180.465 telegrammen waren het af- gelopen jaar bestemd voor président Truman. Dat betekent, dat de Amerikaanse président per drie mi nuten één telegram ontving. Wanneer Truman deze telegram men aile zelf zou openen en lezen zou hij er dus een gehele dagtaak in gevonden hebben. i moord op de Zandvoortse winkelier Jacob Boer. Het drama speelde zich 1 af in Maart 1945, doch M-, een be kend „fast-bowler", stond juist op het punt naar Engeland te vertrek- ken, waar hij een contract had gete- kend voor „Ramsbottom" te Man chester. Volgens de dagvaarding worden K en H. er van beschuldigd tezamen- met M. na kalm overleg de winkelier Jacob Boer naar een huis aan het Broersvest te hebben gelokt om hem van het leven te beroven en zich meester te makén van de f 27.000, die hij bij zich droeg. H. zou met een revolver op korte afstand een schot op het hoofd van Boer hebben gelost, waardoor deze zeer spoedig overleed. Tezamen zouden de over- vallers toen het stoffelijk overschot achter het huis begraven hebben. i M. wordt er van beschuldigd het misdrijf te hebben uitgelokt door inlichtingen te verstrekken en het plan op te zetten. Hij had zijn com pagnon, H. en de weger verteld een man te kennen, die in jenever han- delde en meestal veel geld bij zich had. Hij moest „koud" gemaakt worden, zo had hij verteld. Hij zou hebben voorgesteld het geld te ver- delen en wel zo dat hij f 7000 en de anderen ieder f 10.000 gulden ont- vingen. ZEEMAN fA MISHANDELING OVERLEDEN Oudejaarsavondrel te Amsterdam Nieuwjaarsmorgen stond een 28- arige zeeman, wonende aan de O-Z. Toorburgwal te Amsterdam op, ;akte ineen, en moest in het zieken- îuis worden opgenomen. Hy ver- claarde op Oude jaar savond mishan- leld te zijn. Enkele dagen later over- eed hij. Op grond van het onderzoek door le politie zijn de 45-jarige cafehou- ier V. en de 20-jarige L. gearres- ;eerd Het is gebleken dat de zeeman s avonds in het café van V. aan de D Z. Voorburgwal was geweest, waar Vs vrouw achter het buffet stond. De zeeman was zeer lastig en aggres- ïief en gaf reden tôt ergernis. Ten îinde raad is V.'s vtouw haar man gaan halen, die in zijn zaak op het Door de aanvaarding door de Eerste Kamer van het desbetreffende wets- ontwerp zoals reeds gemeld in ons blad van Woensdag zullen de gemeenten Hoogezand en Sappemeer per 1 April 1949 worden opgeheven en zal per diezelfde datum de ge- meente HoogezandSappemeer wor den ingesteld. Voor degenen, die in deze plaatsen onbekend zijn, zal hiermede aan een onlogische toestand een einde zijn gemaakt. Geen vreemdeling, die langs het Winschoterdiep wandelde, wist wanneer hij Hoogezand verliet en Sappemeer binnenging. En wan neer U hem dan vertelde dat aan de zijde van de Noorderstraat Hooge zand eindigt voor de brug over het Winkelhoeksterdiep, dat de grens over de Bonthuizer brug loopt, waar van 2/3 tôt Sappemeer behoort, en dat aan de Zuiderstraat-kant het winkelhuis op de hoek van de Kees de Haanstraat en het huis ernaast tôt Sappemeer behoren, terwyl de grens achter de huizen van de Kees de Haanstraat loopt, zodat bv. een daar staande textielfabriek, die wat meer achteruit is gebouwd, zich in de ge- rT"\."iT~erkte Toen V. binnèntrad meente Hoogezand bevindt, dan keek vloog de Zeeman hem naar de keel. die_ vreemdeling een beetjeverbaasd. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de vrouw zo angstig werd, dat zij in Wanneer die vreemdeling langere tijd in deze plaatsen verbleef, dan een'nabi'i s*tamcafé voor boksers hulp constateerde hij dat verenigmgs- eine halen Zekere L. ging met haar en kerkelijk leven geheel meenge- mee en sloeg de zeeman met twee groeid waren en hij concludeerde kaakstompen toock o»t.__Dmp» sleepte men hem naar buiten. Toen hij weer bij kwam heeft men hem afgeranseld. De zeeman is nog naar huis ge- strompeld, waar hij zoals gezegd de volgende morgea ineenzakte. die administratief is gesplitst. Zo is het echter niet. Er zyn rede- nen aan te voeren, die het behoud van twee gemeenten rechtvaardigen en dat men de daarvoor naar voren gebrachte argumenten »iet zonaer meer ter zijde kan leggen, blijkt uit het feit, dat deze argumenten twee maal een samenvoeging hebben te- gengehouden. De derde maal is de samenvoeging echter aangenomen. Merkwaardig is, dat het initiatief tôt de samenvoeging is uitgegaan van een aantal inwoners van Sappemeer, terwijl de Sappemeersters zich in het algemeen als sterke tegenstanders hebben ontpopt, terwijl de Hooge- zandsters voorstanders zijn of neu- trale toeschouwers. Deze derde actie tôt samenvoeging heeft een sterke deining in Sappe meer veroorzaakt. Er werd een co mité tegen samenvoeging opgericht, en dit heeft een enquête ingesteld, die uitwees dat een groot percentage der inwoners van Sappemeer tegen samenvoeging was. De stemmenver houding in de gemeenteraad gaf ech ter geheel andere cijfers te zien: de samenvoeging werd in de Sappe- meerster raad verworpen met 7 te gen 6 stemmen. De gemeenteraad van Hoogezand was er unaniem voor, terwijl het rapport van de Noorde- lijke Economisch-Technologische or- ganisatie (NETO) te Groningen zich eveneens voor samenvoeging uit- sprak. Door de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer is de industriestreek langs het Win schoterdiep, ten Oosten van de stad Groningen, zich uitstrek- kend van Waterhuizen tôt Zuid- broek thans verenigd in één ge- meente, die bijna 21.000 inwo ners telt, en daarmede een der grootste gemeenten van de pro- vineie Groningen is. sa- Er is veel v66r en tegen de menvoeging geargumenteerd; er zijn vergaderingen belegd waarop deze argumenten naar voren zijn gebracht In een tweetal artikelen zullen wij deze argumenten nog eens noemen, opdat ieder kan bepalen of hij sa- LIJX GEVONDEN Op aanwijzingen van een voorblj- ganger heeft de politie te Amsterdam gistermorgen in een onbewoonbaar gedeeltelijk dichtgemetseld perceel te Amsterdam het lijk van een 60- jarige cnbekende man gevonden. Het stoffelijk overschot moet reeds enkele dagen daar gelegen hebben zonder dat het werd bemerkt. Het is over gebracht naar het Wilhelmma gasthuis. Het onderzoek heeft uitge- wezen, dat de man spiritusdrinker was. Er zijn geen sporen van mis- daad gevonden. Naderhand is gebleken, dat het lijk het stoffelijk overschot is van de 63- jarige Amsterdammer D. M. Stalling- baas. EEN PRETTIGE OUDE JAAR SAVOND Een jongeman uit Delft, van bc- roep kantoorbediende, ging op oude- jaarsavond met f 3000 van zijn pa- troon naar Amsterdam. Hij maakte er een prettige avond van, en be- zocht die gelegenheden waarin we- relds vermaak te vinden is. Toen hij Nieuwjaarsmorgen op het station stond om naar Delft terug te keren, kwam hij tôt de ontdekking dat vrijwel al het geld verdwenen was. Enige dagen bleef hij zwygen over het gebeurde, daarna maakte hij de zware gang naar het politiebureau, en heeft zich daar gemeld. BRIEF AAN GEWONDE MILITAIR IN INDONESIë tçerd verzonden perDr. Drees Een Helmondse familie kreeg de mededeling, dat haar zoon in Indo nesië gewond was. Het zenden van een luchtpostbrief was niet mogelijk. aangezien de luchtpostverbinding was stopgezet- Men trachtte telefo- nisch contact te krijgen, doch tever- g66fs. Toen hoorde men, dat Dr. Drees naar Indonesië zou gaan. Onmiddel- lijk zocht men contact met de minis- ter-president. Deze verklaarde zich bereid de brief mede te nemen. BONNEN VOOR SINAASAPPELS Daar te verwachten is, dat de bon- nen voor sinaasappels, welke begin December werden ingeleverd bin nenkort zullen zijn gehonoreerd, is thans opnieuw een bon aangewezen Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 algemeen bij een handelaar in groente of fruit inleve- ren. Bon 534 algemeen (voor houders van A, B en C kaarten geeft recht op 500 gram; bon 540 algemeen (voor houders van D en E kaarten) op een kilogram sinaasappels. De de- taillisten moeten de bonnen geplakt op opplakvellen uiterlijk 19 januari mleveren bij een grossier en deze uiterlijk 22 Januari bij de rayonlei- der van het bedrijfschap v. groenten en fruit, waaronder zij resorteren. De rayonleiders moeten ïtede van de Koatogim Donderdagmiddag heeft H.M. Ko- ningin Juliana een radiorede gehou- den over de Indonesische kwestie. Zij haalde de redevoering van Ko- ningin Wilhelmina van 1942 aan, en de herhaling daarvan in Februari 1948, en gaf nogmaals een verklarmg van de doelstellingen der Nederlan- ders in Indonesië. Ministers kwamen aan Donderdag is minister-president Drees, die per Constellation „Delft^ reisde, op het vliegveld „Kemajoran aangekomen. Hij verklaarde in de eerste plaats besprekingen te zullen voeren met de vertegenwoordigers der Nederlandse regering. Van die besprekingen zal het afhangen, met welke verdere personen contact zal worden opgenomen. Minister van Schaik is reeds eerder ter bestemming, ni. op Curaçao, aan gekomen. Hij kwam daar Maandag aan en is daar door burgerlijke en militaire instanties ontvangen. KINDEREN VAN OVERLEDENE WILDEN GEEN RUZIE OM DE ERFENIS In Bussum overleed een 84-jarige woonwagenbewoner, die de kost had verdiend met scharen en messen te slijpen. Na de begrafenis kwamen de kin deren bij elkaar om eens over de er- fenis te praten. En in zo een geval gebeurt het dikwijls, dat de droefe- nis overgaat in woede, omdat men ontevreden is over hetgeen men van de nalatenschap krijgt. Dat wilden de kinderen van de woonwagenbe woner niet, en dus besloten ze de wagen met al wat erin was te ver- branden. De politie gaf zijn fiât aan het voorstel en stuurde de brand weer, om te voorkomen dat de brand zich zou uitbreiden. Toen de nalatenschap van hun vader verbrand was keerden de kin deren in vrede en vriendschap huls- waarts. RANGEERDER DOODGEDRUKT Op het station te Enschede stond een 59-jarige rangeerder naast de spoorrails. Er passeerde hem een zgn. locomotor. Juist op dat moment liep de locomotor uit de rails. De ran geerder werd gegrepen en tegen een stenen muurtje gedrukt. De man is aan de gevolgen overleden. Wij leven in geloof, niet in aanschouwing. 2 Kor. 5 7 Dit is een woord van een merk waardig man. Ofschoon persoonlijk niet behorend tôt de intieme kring der eerste jongeren, heeft Paulus toch als ijverig apostel in Klein-Azio en Griekenland méér dan één der anderen zijn leven toegewijd aan de verbreiding van het Christendom* •t Was echter niet, omdat hij de on- middellijke resultaten van zijn werk zag, dat hij van stad tôt stad, van land tôt land trok, om er 't Evangelie te verkondigen. Niet de aanschou wing van de werkelijkheid verleende hem zijn geestdrift en zijn rnoed. Paulus was als de landman, die het zaad strooit in de akker, en verder vol vertrouwen afwacht, wat er te eniger tijd van worden zal. Aan felle tegenstand heeft 't hem niet ontbro- ken. Zeer veel teleurstelling heeft hij ervaren. Maar uit zijn brieven komt u, ondanks dat, een blij en ruim vertrouwen tegemoet. Als ge ze leest, moet zonder twijfel de erken- tenis u van het hart, dat uit die bla- den een persoon spreekt tôt het na- geslacht, wiens leven waarlyk met was in aanschouwing, maar die de stuwkracht van geheel zijn arbeid en de gloed daarvoor ontleende aan zyn geloof dat toch het woord, hetwelk hij sprak, niet ledig tôt hem weder- keren zou. Wij denken aan een klem verhaal van Laura Richards uit haar bundel „Gouden Vensters". Iemand moest eens een lange weg alleen af leggen in de duisterms. Hij was daarom bang om te gaan. Toen kwam een vriend tôt hem, die hem een licht gaf, dat hij mee kon nemen op zijn weg. Hij nam het op, en wer- kelijk, vlak vôôr hem werd het licht, maar 't verdere gedeelte van de weg bleef even donker- Toen vreesde hij nog evenzeer die weg te gaan. Ech- ter de vriend zeide: „Neem toch het tenslotte licht, en ga, en gij zult ondervinden, menvoeging toejuicht of betreurt, of 1Je rayomeiucia mucrcu o-, dat hij er onverschillig tegenover uiterlijk 25 Januari de bonnen bij de dat H de hele weg voor ,l y distributiediensten inleveren. Instel- zal." Toen nam de andere t lient en staat" lingen kunnen zich ter verkrijging ging. By elke schrede, die hi deed, van sinaasannels tôt de rayonleiders scheen t werkelyk voor hem uit, VOOr- naar In ons volgend nummer noemen wij de argumenten, die door standers van de samenvoeging voren zijn gebracht, en in ons blad van Zaterdag 15 Januari de argu menten van de tegenstanders. van sinaasappels tôt de rayonleiders scheen wenden. i 1"' Er dient te worden opgemerkt. dat eerst sinaasappels moeten wor den verstrekt op de oude bonnen, alvorens de nieuwe zullen worden gehonoreerd. (Van onze Haagse correspondent) 1 Het heeft in brede kring verwon-! dering gewekt, dat hoewel de pro- ductie in 1948 zeer belangrijk is ge- stegen toch voor de eerste vier maan den slechts 35 textielpunten geldig zijn verklaard hetgeen geen noe-| menswaardige verruiming is. Van bevoegde zijde vernemen wy hier-l omtrent, dat er drie redenen voor deze tegenvaller zijn en wel de vrij geringe productie van katoenen stof- fen, de grote achterstand in de tex- tielvoorziening en het feit, dat de koopkracht dicht bij de huidige be- voorradmg ligt. Nader vernemen wy evenwel, dat er goede reden is om aan te nemen, dat de textieldistributie in het lo- pende jaar niettemin een aanzienlij- ke verruiming zal ondergaan. Zo ligt het in de bedoeling om indien zulks maar enigszins mogelijk is in het be gin van de zomer diverse kleinere textielartikelen op de vrije markt te brengen. Uitdrukkelijk wees men er ons evenwel op, dat het thans nog niet geheel zeker is of de textieldis tributie vôôr 1 Januari 1950 zal kuu- nen worden opgeheven. Indien de gunstige ontwikkeling over de hele linie zich evenwel blijft voortzetten waarop vertrouwd mag worden en de koopkracht van het publiek toe- neémt bestaat er een goede kans, dat we in dit jaar nog diverse textiel- verrassingen in petto hebben. dat hij veilig elke stap kon doen. Na dat hij eindelijk op die manier t doel van zijn reis bereikt had, wist hy. dat, hetgeen zijn vriend hem had ge zegd, de voile waarheid was. Schrede voor schrede immers was voor hem de hele weg verlicht geweest, met heel de weg ineens, maar telkens iuist dat deel, hetwelk hij nodig had. Zo is het ook met onze levensweg. Wij weten, dat de toekomst veel ge- heimen heeft, welke pas gaandeweg ontsluierd zullen worden. Volkomen onbekend is, wat de mensheid en ook wat de enkele mens te wachten staat. Dit weten wij alleen, dat onze kracht bestaat in rustig afwachten en in vertrouwen. Wij zeggen 't daarom de 19e eeuwse dichter Newman harte- lijk instemmend na: Leid door de zwarte nacht, die om mij is, Mijn Licht, mij voort: Ver is myn huis en diep de duisternis, leid Gij mij voort Schoon ook de toekomst mij verborgen zy, Leid stap voor stap mij met Uw schijnsel bij. Westerbroek- P, GLAS

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1