De PLAATSELIJK NIEUWS ECHT6ENOTE 9AN DE MINIVER BURGERLIJKE STAND NOORDERHOOGEBRUG L© Voor de Vrouw PREDIKBEURTEN. ROB DE AVONTURIER (Wordt vervolgd) BIOSCOOP HOOGEZAND. KORT SPOHTNIEUWS. "WAT 3EEFT DE RADIO Onze correspondent te Slochteren schrijft ons o.m.: De vooruitzichten voor woningzoe- kenden zijn niet rooskleurig. Hel woningtekort in onze provincie be- draagt 10.606, terwyl 5118 gezlnnen in noodverblijven vertoeven. In het thans begonnen jaar kan men geen belangrijke verbetering verwachten, want in het tempo waarin in 1949 in deze provincie zal worden gebouwd, is weinig hoopvol. Rekening houdend met het feit dat de te bouwen woningen de toegesta- ne inhoud van 265 m3 wel zullen overschryden, waardoor het toege- wezen kwantum evenredig zal wor den verminderd, kan men aannemen, dat er in de provincie Groningen ongeveer 600 woningen zullen wor den gebouwd. Hier volgen'de aantallen woningen welke de verschillende gemeenten in ons rayon in 1949 mogen bouwen; Hoogezand 20; Sappemeer 7; Zuid- broek 4; Noordbroek 6; Veendam 22; Wildervank 17, Slochteren 17 en Noorddijk 2. Zelfs in normale om- standigheden omstandigheden dus, waarin geen sprake is van een wo ningtekort zouden deze aantallen niet voldoende zjjn om in de behoef- te te voorzien. SAPPEMEER Donderdagavond vergaderde de Nederlandse Onderwijzers Vereni- ging afd. Hoogezand—Sappemeer in het Bontehuis onder voorzitterschap van de heer J. Boit. Als spreker was aanwezig de heer J. Roorda uit Ter Apel, met als onderwerp „De selectie na het lager onderwijs en de aanslui- ting bij verdere onderwijsinrichtin- gen". De spreker stond in het bijzon- der stil bij de zgn. „Experimenteer- klasse". In onderwijskringen bleek de be- langstelling voor dit onderwerp groot te zijn. Er was gelegenheid tôt dis- cussie en tôt het stellen van vragen. Het gemeentebestuur van Hooge zand was vertegenwoordigd door de wethouders Klok en Plinsinga en de gem.secretaris, de heer Prins. Van het Sappemeerster gemeentebestuur waren aanwezig burgemeester Stronkhorst en wethouder Hammin- ga. Ook enige raadsleden woonden de vergadering bij. Op hetgeen de heer Roorda heeft gezegd komen wij in ons volgend nummer terug. Naar wij vernemen zal het af- scheid van Ds. Tom, gereformeerd predikant, alhier, die een beroep van Oudshoorn heeft aangenomen, op 27 Februari plaats vinden. Hij zal op 13 Maart zijn intrede doen te Oudshôorn. Bevestiging zal plaats hebben door Ds. G. W. Tom, predi kant te Oude Schoot. BORGERCOMPAGNIE De 15-jarige, arbeider B. Kr., wonende alhier, viel Dinsdag in het ruim van een bij de werf Gebr. Bo- dewes te Hoogezand in aanbouw zijnd schip. Het slachtoffer had een pois gebroken. Op advies van Dr. de Vries werd hij naar Groningen over- gebracht. Sergeant H. Huiting, alhier, die per „Grote Beer" gerepatrieerd is, is door de buurtgenoten feestelijk in- gehaald. HOOGEZAND Donderdag is bij de werf van de Fa. Gebr. Coops met goed gevolg te water gelaten een motorcoaster met een inhoud van 250 ton D.W. Het is de „Meeuw", gebouwd voor rekening van de heer E. de Boer te Delfzijl. De afmetingen van het schip zijn: lengte 37 m, breedte 6V4 m en diepte 2.65 m; het zal worden uitge- rust met een 250 p.k. Brons-motor. Op de werf zal de kiel worden ge- legd voor een motorcoaster van 350 ton, te bouwen voor rekening van een opdrachtgever te Delfzijl. Tengevolge van de gladheid van de weg botste Dinsdag op de Gronln- ger weg een bestelauto van de N.V. Reinier Muller tegen een luxe auto afkomstig uit Enkhuizen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor; wel ontstond materiële schade. Wegens diefstal van alcohol ls door de Gemeentepolitie van Hooge zand aangehouden C. B. W. van Gro ningen. Hij is na verhoord te zijn weggezonden. Het distributiekantoor, alhier, zal worden overgeplaatst naar Sap pemeer en worden ondergebracht in het gebouw van het Arbeidsbureau aldaar. De overplaatsing zal in de loop van de volgende week geschie- den. In verband met de terugkeer van Lt. Kol. G. C. Wolthuis (Vijver- straat) uit Indonesië, hadden ver schillende bewoners van het Ooster- park de vlaggen uitgestoken. WESTERBROEK Aan de politie-agent B. Veld- man is als standplaats aangewezen Westerbroek. De opbrengst van de kinder- postzegelactie bedraagt hier ter plaatse f 243-75. Ter hoogte van de sluis viel van een schip overboord een 7-jarig jongetje. De vader, de schipper F. Boelkens, sprong de jongen achterna maar raakte zelf in moeilijkheden. De juist passerende heer E. van Timmeren van Kolham sprong ge- kleed te water en bracht eerst de jongen op het droge. Toen hij de va der ook wilde redden begaven hem zijn krachten en moest hij zichzelf in veiligheid brengen. Toen de heer Vegter uit Gronin gen dit zag, begaf hij zich te water, en dook naar de inmiddels in de diepte verdwenen schipper. Het ge- lukte hem deze op het droge te brengen. Hij moest naar het zieken- huis te Groningen worden overge- bracht. Het jongetje maakt het goed. ROODEHAAN Deze omgeving wordt de laatste dagen steeds opgeschrikt door ont- ploffingen, die tôt ver in de omtrek hoorbaar zijn. Het betreft hier het laten springen van oude muurresten van de Woltjerspoorbrug. RUISCHERBRU G Er zijn 14 sollicitaties binnenge- komen voor de alhier vaeerende be- trekking van onderwijzar. Op het rijkspostkantoor werd gedurende de maand December inge- legd J 115 en terugbetaald 1 1330. GRONINGEN De 11-jarige Alex van Dana was een geregelde bezoeker van het Helper Zwembad. Met vriendjes speelde hij gewooniyk in het ondiepe gedeelte van het bassin. Dezer dagen zag publiek, dat zich op de tribune bevond een lichaam in het water 11g- gen. Het bleek het lijkje van Alex van Dam te zijn. Op de spoorbaan Groningen Sauwerd werd het lljk aangetroffen van de heer F. M. H. Boss van Gro ningen. ENGELBERT Mej. J. Brouwer gaf met haar groep „Vrije Vogels" een goedge- I slaagde opvoering van „Om de I Kribbe" in de kerk. De Gebr. van Hoogstraten gaven hun muzikale medewerking. MIDDELBERT Een beroep van de Ned. Herv. Gemeente te Stadskanaal is door Ds- Veenstra, alhier, aangenomen. Toen de landbouwer J. R. met een tractor, waarachter twee wa- gens, resp. geladen met landbouw- werktuigen en kunstmest vanaf de Eemskanaaldijk reed, geraakte de laatste wagen met kunstmest in de sloot. Persoonlijke ongelukken kwa- men niet voor, alleen de kunstmest ging verloren. SCHILDWOLDE Het ligt in het voornemen van de Chr. Muziekvereniging „De Woud- klank" binnenkort een bazar te hou- den. Bovendien staan enige muzikale marsen door het corps op het pro gramma. In het hôtel Wijgchelsheim werd een filmvoorstelling gegeven uitgaande van het Chr. Blinden tehuis ,,Sonneheerdt" te Ermelo. Ds. Hulstijn had de leiding; de Geref. Zangvereniging „Looft den Heer" zong enige liederen, terwijl de heer Gans een propagandistisch woord sprak. HELLUM In de Donderdagavond gehou- den vergadering van de Landbouw- vereniging „Eendracht" werd de heer C. Jongsma als bestuurslid her- kozen. Als commissaris werd geko- zen de heer J. Schepel. Uit het jaarverslag van de secreta- ris bleek, dat de vereniging thans 48 leden telt. OVERSCHILD Ds. Beijér, Ned. Herv. Predikant alhier, heeft het beroep naar Gar- relsweer aangenomen. ZUIDBROEK Onder auspiciën van de vereni ging Plaatselijk Nut trad in het hôtel Themmen op de Amsterdamse voor- drachtskunstenares Aafje Top. Aller- eerst werd voorgedragen „De Sneeuwgrens" een uit het Engels vertaalde novelle Van Paul Gallico, welke als onderwerp heeft de eva- cuatie van de Engelse troepen uit Duinkerken- Verder werd voorgedragen „Sophia in de Koestraat" een novelle van Amoene van Haersolte, bekroond met de P. C. Hooftprijs en gedichten van Guido Gazelle. Namens het publiek bracht de heer Zwiers de voordrachtskunstenares dank. MUNTENDAM Men verzoekt ons mede te delen dat op de onlangs gehouden bijeen- komst van de Bond v. Staatspension- nering niet oud-burgemeester Buur- ma van Zuidbroek, maar de heer L. Steenhuis, de huidige burgemeester van die gemeente het woord heeft gevoerd. WEES TOCH VOORZICHTIG BIJ HET OPENEN -VAN PORTIEREN AAN DE RIJWEGZIJDE Hoe gevaarlijk het is, onvoorzichtig portieren aan de zijde van de rijweg te openen bleek onlangs weer te Amsterdam, waar een taxichauffeur, die zijn wagen aan de rechterzijde van de weg geparkeerd had met een ruk zijn linkerportier opende. Juist kwam er een fietser aan, die door snel naar links uit te wijken, een stoot met de deur voorkwam, maar aoor een achterop rijdende vracht- auto werd gegrepen. De wielrijder werd zodanig ge- wond, dat voor zijn leven wordt ge- vreesd. TUINDERSGLAS NIET MEER ONDER W ORPEN AAN DISTRIBUTIEBEP ALINGEN In het raam van het streven tôt inkrimping van de overheidsbemoei- ingen met de distributié, zijn sinds 3 Januari 1949 de distributievoor- schrften voor tuindersglas vervallen. Koop, verkoop en aflevering van dit product zijn niet langer aan bonnen of machtigingen gebonden. Het opheffen van de distributie- voorschriften betekent echter niet, dat aan elke vraag naar dit product kan worden voldaan. Het glas moet ni. worden geïmporteerd, voorname- lijk uit België, waar jaarlijks onge veer 600.000 m2 vandaan komt. De laatste tijd komt bovendien een ge- ringe hoeveelheid uit Tsjecho-Slowa- kije. Van het uit België geïmporteer- de kwantum is 75 bestemd voor teruglevering aan de tuinders in het kader van de bekende 2%-actie, wel ke teruglevering via het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen geschiedt. De overige 25 is thans vrij in de handel verkrijgbaar, welke hoeveelheid uiteraard onvoldoende is, om in de sterk gestegen behoefte te kunnen voorzien. Wanneer in de loop van 1949 de 2 %-actie zal zijn afgewikkeld, is de verwachting gewettigd, dat de voor- ziening met tuindersglas dan aan- zienlijk ruimer kan worden. FEUILLETON 41) Nu hoorde men 't geraas van de storm in voile omvang. De mensen schreeuwden verward dooreen in de donkere zaal. Enigen drongen reeds naar de deuren op. Enkele dames hadden haar beheersing volkomen verloren en slaakten gillende kreten. Een paniek dreigde te ontstaan. De deuren werden opengerukt en een ijskoude luchtstroom drong binnen. Toen gingen eensklaps de lichten weer aan. En de hevigste angstge- voelens verdwenen. Ook hoorde men weer machinegestamp. Slechts een geoefend oor had kunnen vast- stellen, dat het tempo langzamer was, dan het had behoren te zijn. Met doodsbleke gezichten keken de mensen elkander aan. „De machines draaien weer!" riep iemand met krachtige, kalmerende stem tôt de ongeruste mensen. Toen begon het scheepsorkest op- nieuw te spelen. Eén der stuurlieden verscheen in de deur, gehuld in een van de regen druipende jas. Hij glimlachte- Scheepsofficieren van passagiers- schepen glimlachen steeds in zulke gevallen. I „Dames en heren!" sprak hij met krachtige stem. „U zult misschien even geschrokken zijn. De dynamo's I van de verlichting hebban gedurenda LUCHTPOSTCORRESPONDENTIE MET INDONESIë Nog steeds bestaat er stagnatie in het vervoer van luchtpost naar In donesië. Het vliegtuig, dat 21 Decem ber van Schiphol startte vormde de laatste mogelijk in 1948 om nog luchtpost naar Indonesië te zenden. Daarna werd het de K.L.M. onmoge- lijk gemaakt langs de gewone route te vliegen. Op 4 Januari vertrok een vliegtuig met de nog voorhanden zijnde post langs een andere route. Om direct tôt vervoer te kunnen overgaan, zodra een vervoersplan gereed is, kan thans weer luchtpost voor Indonesië worden gepost. Men houde echter rekening met het vol gende: Wanneer de post zal worden ver- voerd staat niet vast. Voorlopig mo gen slechts postbladen en luchtpost- brieven tôt een maximum van 5 gr. worden gebruikt, terwijl verzocht wordt ten hoogste één brief per week te posten. Zodra de regeling kan worden uitgebreid, zal dit bekend gemaakt' worden; doch mocht blijken, dat de voorraad te groot wordt dan zal weer worden verzocht luchtpostcorrespon- dentie voor Indonesië tijdelijk niet te posten. Het vervoer van luchtpost- pakketten wordt voorlopig gestaakt. Vervoer van correspondentie en pak- ketten per zeepost naar Indonesië vindt normaal voortgang. VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Tussen Rotterdam en Delft wilde een autobestuurder uit Den Haag twee voor hem rijdende auto's pas seren. Daarvoor begaf hij zich op ht* linker gedeelte van de weg. Hij werd echter niet opgemerkt door een tegenligger. Met grote snelheid bot- sten de beide wagens tegen elkaar. Vijf van de inzittenden uit de uit Den Haag komende auto werden ge- wond. Eén kwam met de schrik vrij. DE GEVOLGEN VAN EEN DINER Na een te Glasgow gegeven diner zijn 6 personen overleden, terwijl 18 in ernstige toestand in een zieken- huis moesten worden opgenomen. De oorzaak is vermoedelijk voedselver- giftiging. ERNSTIGE HITTEGOLF IN ZUID-AFRIKA De regering van de Unie van Zuid- Afrika heeft, bij monde van Dr. Ma- lan, een beroep gedaan op aile kerk- genootschappen tôt het uitschrijver. van een biddag, in verband met de heersende ernstige droogte. De hittegolf annex uitzonderlijke droogte, die de gehele Unie reeds enkele weken teistert en waaraan op dit moment nog geen eind is te voor zien, begint catastrophale afmetingen aan te nemen. De oogsten staan op verschroeien en zijn al geheel of ge- deeltelijk verloren; de sterfte onder de veestapel breidt zich onrustba- rend uit; watergebrek begint alom te doen gevoelen. Verschillende ge meenten gaan over tôt min of meer strenge rantsoeneringsmaatregelen. Van aile kanten worden record- hitte-temperaturen gemeld. In Preto ria was de temperatuur om 11 uur 's ochtends 97 gr. F. in de schaduw. enkele ogenblikken geweigerd. Dat kan bij stormweer wel eens gebeu- ren. Als het deze nacht soms nog- maals plaats vindt, behoeft u zich in het geheel niet angstig te maken. Waarschijnlijk zal de storm wel spoedig over gaan. Dus geen onrust, dames en heren, Doet u maar, of de zee heel kalm is!" Hij lachte fascinerend. Toen voeg- de hij er nog bij: ..Morgenochtend lacht u elkaar uit." Daarna groette de stuurman be- leefd en verdween weer. „Ziet u nu, miss Dliren, er is geen enkele aanleiding om bezorgd te „SLAAFMIDDEL" BLEEK VERGIF In hoger beroep werd voor het hof te Leeuwarden behandeld de zaak tegen de 29-jarige apothekersassis- tent H. B. te Groningen, die volgena de ten laste legging op 6 Februari van het vorige jaar gepoogd heeft zijn vader van het leven te beroven door hem koffie vermengd met. ver- gif toe te dienen. De officier van justitie te Gronin gen, die in twijfel verkeerde omtrent verdachte's bedoeling eiste 6 maan- den gevangenisstraf, maar het von- nis luidde 5 jaar voor poging tôt doodslag. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat zijn vader en hij zelf van de koffie hadden gedronken, dat bei- den onwel werden en naar het Aca- demisch Ziekenhuis moesten worden vervoerd. Hij meende dat zijn vader een slaapmiddel had gevraagd en gaf toe hoogst onvoorzichtig te hebben gehandeld. De procureur-generaal achtte het overtuigend bewijs voor poging tôt doodslag niet geleverd en vroeg voor dit deel der ten laste leg ging vrijspraak. Voor het hoogst roe- keloze toedienen van vergif vroeg hij 6 maanden met aftrek. Mr. Buwalda, verdachte's raads- man, vroeg diens veroordeling tôt een gelijke straf als de preventieve hechtenis. GEZONDE KOST Voor groei en „slijtage" Behalve de „beschermende" stof- fen, die in groenten en vruchten zo- veel voorkomen, is er nég een onder- deel van onze voeding, waar wij spe- ciaal op moeten letten. Dat is de stof, die vooral in vlees, vis en eieren aanwezig is: het eiwit. Ons eigen lichaam bestaat voor een groot deel uit eiwit. Dit lichaam nu slijt evengoed als een machine of een fiets of welk dood ding ook, dat voortdurend gebruikt wordt (denk alleen maar eens aan het voortdu rend afschilferen van onze huid of het uitvallen van onze haren). Zullen wij niet versleten raken lang voor onze tijd, dan moet die slijtage steeds .weer worden aange- vuld. Dat aanvùllen, dat weer opbou- wen of weer aangroeien gebeurt door middel van het voedsel: dat moet ons de bouwstoffen daarvoor leveren. De bouwstof bij uitnemendheid nu is het eiwit, de voedingsstof, waaruit behalve onze eigen lichaamsweefsels ook vlees, vis en eieren voor een groot deel bestaan. Daarom hebben wij dagelijks een portie van zo'n eiwitrijk voedings- middel nodig. Waar een tekort is aan die bouwstof, kan een zieke of zwak- ke er niet meer goed bovenop ko men, een kind niet voldoende groeien en een gezonde volwassene niet sterk en flink blijven. Jammer genoeg is er juist van die eiwitrijke voedingsmiddelen geen overvloed in ons land. Het vleesrant- soen is nog laag en in menig gezin kan men het zich niet veroorloven om iedere dag vlees, vis of een ei te eten. Gelukkig is er ook nog de melk, die onbeperkt te krijgen is en niet duuis 6 dl (dus ruim bi liter)- melk of karnemelk- of yoghurt, bevat even- veel eiwit als 1 ons vlees of schoon- gemaakte vis of 1% ei. Daarom kan men inplaats van vlees of vis bij de maaltijd ook heel goed een bord pap toe geven. (Melk is trouwens in aile opzichten een kostelijk voedingsmid- del, dat ook de broodmaaltijden voedzamer maken kan). Er is ook plantaardig voedsel, waar deze opbouwende stof in voor- komt; dat zijn in het bijzonder erw- ten en bonen (en andere peulvruch- ten) en aardappelen. Peulvruchten behoren dan tezamen met aardappe len gegeten te worden, omdat de bouwstof uit de aardappelen en die van de peulvruchten elkaar prachtig aanvùllen. Gebruik daarom geen bruine of witte bonen als volledige maaltijd, maar kook er aardappelen bij, evenals bij gewone groenten. En verwerk ook in erwten- en bonensoep aardappelen, vooral als er niet veel vlees in gaat. Een stamppot of stoofschotel van aardappelen en groente zonder vlees kan men voldoende voedzaam ma ken, door er erwten of bonen in mee te koken. Dus bij elke warme maaltijd: 6f vlees, vis of een ei, 6f een melkge- recht of iets van erwten of bonen. Oôk kaas bevat veel eiwit en kan bijv. in allerlei stamppotten of in een kaassausje verwerkt worden om het vlees te vervangen. Maar de meesten zullen hun rant- soentje kaas wel als broodbelegging nodig hebben. SAPPEMEER 30 Dec. t.m. 5 Jan. Geboren: Thekla Anna Harmina, d. v. Georgius Rudolphus Herman- nus Wortelboer en Alberta Hermine Oterdoom; Arent Jan Johan, a. v. Geert Oosterveld en Trientje Bos, Hoogezand; Albert, a. v. Johannes Bos en Siementje Spaan; Klaas, z. v- Johannes Sillius en Engelina Rie- meijer; Harm, z. v. Arend Niemeijer en Hënderika Kooistra; Harmannus Josephus, z. v. Bernardus Johannes Gerardus Wessels en Hendrika Jo- hanna Teuben. Ondertrouwd: Hilbrand Frederik de Grooth, 29 j., Sappemeer en Geerda Speelman, 24 j., Groningen; William Stanley Marsden, 23 J., Preston (Engeland) en Jantina Ca- tharina Schreuder, 21 j., Sappemeer. Overleden: Hendrik Beikes, 83 j., wedn. v. Grietje Spieard; Menne Biel 87 j., wedn. v. Anje Loorbach, overl. te Groningen; Gesina Schut, 74 J-, ongehuwd. HOOGEZAND 29 Dec. t.m. 5 Jan. Geboren: Jan, z. v. Fobbo Wehr- meijer en Jansje Geertruida Koks- hoorn, Hoogezand; Gert Jan, z. v. Reiniet Otto Kruizinga en Jantina Joosten, Windeweer; Jakob, z. v. Hindrikus Buist en Roelfien de Jonge, Kropswolde. Overleden: Geert Kamphuis, 88 j., wedn v. Harmke Boer; Annechie Moesker, 57 j., echtg. v. Frederik Scholtens. SLOCHTEREN 30 Dec. t.m. S Jan. Geboren: Koop, z. v. H. Boer en S. Bakker, Slochteren; Paulina, d. v. H. Woltjer en H. Veldman, Slochte ren; Annechiena, d. v. W. D. Veene- ma en D. Schnuck, Borgweg; Wilhel- mina Elizabeth, d. v. J. Drent en C. A. Wildeman, Slochteren. Getrouwd: A. D. Klaassens, 25 J., Groningen en I. Akkerman, 28 J., Siddeburen. voor morgen Zondag 9 Jan. NED. HERV. KERK Sappemeer: 5 u. ds. Meijer Drees; 11.30 u. Zondagsschool. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden; 11.30 u. Kinderkerk. Kropswolde: 10 u- ds. Alkema (H. Doop). Westerbroek: 7 u. ds. Glas; 11.15 u. Zondagsschool. Kielwindeweer: 10 u. ds. Meijer Drees. Zuidbroek: 10 u. ds. Wisse. Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 10 u. mej. Brouwer. Middelbert: 10 u. ds. Veenstra. Muntendam: 9-30 u. ds. Niekerk; 3 u. ds. Meesters. Veendam: 10 u. ds. Kapteijn. (Bev. Kerkeraadsleden). Wildervank: 7 u. ds. Cannagieter van Castricum. Slochteren: 10 en 7 u. ds. Vermeer; voorb. H.A. Schaaphok: 10 u. ev. Jumelet. Froombosch: 7 u. ev. Jumelet. Kolham: 2.30 u. ds. Huisman; voorb. H.A. Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstraten. Schildwolde: 9.30 u. de heer Korten- hoeven. Hélium: 10 u. ds. Politiek- Siddeburen: 9.30 u. ds Beyer. Tjuchem: 3 u. ev- Velthuysen. Overschild: 9.30 u. ds. Beyer. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. v. Drooge Veendam: 10 u. ds. Onnes, GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Tom; viering H.A. Martenshoek: 9.30 en 4.30 u. ds. Klapwijk; viering H.A. Tjuchem: 9.30 en 2-45 u. ds. Boersma H.A. Schildwolde: 10 en 2.30 u. ds. Koop- mans. Siddeburen: 9-30 en 2.30 u. ds. Kers- sies Em.pred. Wezep (Gld.) GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jon- geling. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. v. Dijk. BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. Veenhof v. Groningen. Foxhol: 10 en 4 u. de heer Wieringa (H.A.) Muntendam: 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 7.30 u. Jongeliedenverg. VRIJE EV. KERK Veendam: 10 en 4.30 u. ds. de Zeeuw ALG. EV. GEM. Veendam: LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 en 7.30 u. resp. Hei- ligingsdienst en Verlossingsbyeen- komst o.l.v. Kapte, Hassoldt. zijn," zel John Jacobs." Er was al leen maar een dynamo-storing. De machines draaien." Het orkest speelde een prachtige, opwekkende mélodie. De mensen probeerden werkelijk weer vrohjk te zijn. Maar velen gelukte het niet. En bleek zaten zij in hun stoelen. Niemand scheen lust te gevoelen, zich naar de hut te begeven. En na weinig tyds zei Hilde met een be- vende stem: „Toch ben ik bang, mynheer Ja cobs. De schrik heeft my nu eenmaal te pakken." „t)waasheid, miss Dilren, morgen 74. Nu schrokken de Bedouinen, die gedu rende de middaghitte hadden zitten rusten, wakker. Abu Hassein wekte hun woede op door te zeggen: „Wil je die hond van een blan- ke er met je kameel van door laten gaan? Hem achterna, zeg ik je!" lachen we elkander uit, zoals de stuurman zojuist gezegd heeft." En in steeds sneller tempo en met groter kracht speelde de muziek- XXIX. Kapitein Tillesen stiet een ruwe kreet uit. Daarna klemde hy de tanden zo krachtig op elkaar, dat ze knarsten. Ook de tweede machine was defer.t geworden! Ze draaide nog slechts op halve kracht. En de eerste zou zeker in vele uren geen dienst kunnen doen omdat 't herstel van de schroef- as uren vorderde. Onophoudelyk raasde de storm, flltsten de bliksem- stralen, rolde de donder en beukten de golven. Onbeweegiyk als een standbeeld stond kapitein Tillesen op de hoge commandobrug. Onverschrokken keek hy naar het woedende spel der elementen. Hy hoopte nog steeds, dat de kracht van het noodweer zou verminderen, eer de nog werkende machine het geheel opgaf. Beneden in het schip, in de machi- nekamer, heerste een zeer nerveuze toestand. De ingénieur Bôse en zyn assistenten werkten met de moed der vertwyfeling, om de enige ma chine, die nog draaide, in gang te houden en het aantal toeren weer tôt het normale op te voeren. Hun taak was zeer moeiiyk en werd bui- tengewoon verzwaard door het slin- geren van het schip en de onregel- matige druk tegen de schroefbladen. Boven, in de radiokamer, tikte het Morse-apparaat onophoudelyk. Het zcndtoestel ruiste. ZUIDBROEK 30 Dec. tja. 5 Jan. Ondertrouwd: Marten Wichert Alons, 28 j., Haarlem en Trijntje Freerktje Blaauw, 23 j., Zuidbroek. Getrouwd: Auke Antonides, 32 j., Zuidbroek en Hindrikje Meyer, 26 J., Zuidbroek. MUNTENDAM 30 Dec. tas. 5 Jan. Geboren: Grietje, d. v. P. Muur- man en A- Moesker. VEENDAM 29 Dec. '48 t.m. 4 Jan. '49 Geboren: Olga, d. v. P. de Rooy en J. W. Drost, Wildervank; Jan, z. v. J. Mulder en J. M. Smaal, Wilder vank; Engel, z. v. A. Knapper en B. Antonides, Muntendam; Geert Al bert, z. v. A. Schreuder en IJ. C. Dal- linga, Wildervank; Corrie Wilhelmi- na, d. v. F. Kyf en A. Hulshof. Ondertrouwd: T. Nauta, 21 j., Veen dam en E. S. M. Tahl, 20 j., Winscho- ten; J. Akkerman, 28 j. en F. H- v. Oost, 22 j., Groningen. Overleden: S. H. Vegter, 75 j., wed. R. Cazemier. Verleden week werd er een film vertoond van het onsterfelijke werk van de grote Russische schrijver Tolstoi; de eerste dagen van deze filmweek brengt ons een film die zich afspeelt in een brokje van het Keizerlyke Rusland van een eeuw geleden: „De Witte Duivel". De film vertelt van een provincie in de Kaukasus, waar het volk on- derdrukt wordt door de gouverneur, en waar dat verdrukte volk strijd voor zy'n vrijheid. „De Witte Duivel" is de leider van het verzet, en ook de beeldschone gravin Olga geeft lei ding aan de opstandelingen. Een geknecht volk, dat in opstand komt tegen zijn onderdrukkers is een versclujnsel, dat men in vele landen en tydperken heeft kunnen waarne- men. Men zou dan ook kunnen spre- ken van een film gebaseerd op his- torische gegevens, met als achter- grond het Russische Keizerrijk. De tweede film brengt ons in de keuken van het circusleven: „Onder hypnose". Wij leren de artisten ken- nen, niet als artisten, maar als men sen, met hun gevoelsleven, hun hartstochten. We zien hun conflicten en de consequenties daarvan. Er is een dramatisch gegeven in deze film verwerkt. VOETBAL HSCHEERENVEEN Het is niet onze gewoonte een voorbeschouwing te houden op het voetbalprogramma. Zo'n voorbe schouwing is meestal een gokje, en de uitslag van de helft van de wed- strijden is anders, dan je verwacht hebt. En wanneer we dan deze keer een uitzondering maken, dan is het al leen maar omdat Abe Zondag de reis van Heerenveen naar Sappemeer zal maken. En zelfs in dit geval willen wij niets voorspellen. U weet dat Heerenveen nog geen enkele wed- strijd in dit seizoen verloor en dat HSC er slechts één won. U weet ook dat HSC wel eens een struikelblok voor de Heerenveners is geweest- Trekt u dan -zelf maar de conclusie. Wel voorspellen we, dat het Zon- dagmiddag op het sportterrein te Sappemeer heel erg druk zal zyn. En dat voorspellen we eigenlijk niet, maar dat weten we. Er komen deze maal niet alleen voetbalenthousias- ten maar ook bewonderaars en aan- bidders(sters) van Abe, en dan een grote schare nieuwsgierigen, die het ifcNoordelyk voetibalwonder" alleen maar even willen zien, KEGELEN De kegelclub „TAVENU" zal m de loop van dit jaar haar 50-jarig be staan herdenken, en zal dat doen door het houden van wedstrijden op 4, zo mogelijk op 5 banen, en wel op de banen van het hôtel Faber, in de maand Mei. De voor deze wedstry- den nodige goedkeuring van de N.N.K.B. is aangevraagd. Over het al dan niet doorgaan der wedstrijden wordt in de loop van de maand beslist. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie Damclub „Duurswold" te Schildwol de. Groep I: KarsiesP. Noorman 02; GrashuisKoster 20; Hospes- Molema 11; H. KampenMoesker 20; Groep II: B. NoormanOosting 11; Dykema—De Vries 02; Bo- venhuisNoordhof 02; Smallen- broekAeilkema 02. SCHAKEN Uitslag wedstryd „Hoogezand Sappemeer" IIHaren II: J. M. Haspersv. Essen 10 P. Miedema—Bouma V4H iA. KitsSchouten 10 J. H. OterdoomEffing 01 B. HoenRiemsma 10 G. H. PentingaHeeringa t* G de WindPiersma H J." P. HofmanBouwman 1—0 5%— 2tt Uitslagen onderlinge wedstryden schaakver. ..HoogezandSappemeer" Groep I: P. MiedemaJ. J. v. d. Reyd 01; J. KramerP. Beersma 01; J, C. OvermanH. Clobus 10 L. ScheenJ- Miedema 10; L. Kra- nenborg—J. Miedema 1-0; L. Scheen- L. Kranenborg V4H. Groep IIA: N. N.—J. Oterdoom 01; P. FransM. de Vries 01; F. Huizinga-E. Coops 0—1; F. Huizin- gaM. de Vries 01; N. N.—J. Mol- ter H—H. Groep IIB: B. Goosen—B. Hoen 01; P. BroekmanJ. M. Haspers 0—1. - PROGRAMMA R.O.N. Zondag 9 Januari: 18.1518.30 Sport van vandaag (Commentaar en uitslagen). Maandag* 10 Januari: 18.1518.30 Sportpraatje; 19.3019.45 De Stem van -het Noorden; o.a. het laatste nieuws over ,,Coevorden bouwt op". Dinsdag 11 Januari: 18.4519.16 Simon Kooiman, fluit; Ru Seven- huysen, viool en Dick Blom, altviool: composities van Beethoven en Ba- dings; 19.1520.00 Frysk programma 19.15 Stimmen ût it Heitelân; 19.30 It Fryske jier yn toalve tafrielen; diel I; 19.45 De Reinbôge: Prof. Dr. J. H. Brouwer lést to foaren ût: Utskot, fan Ypk fan der Fear.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2