W PLAATSELIJK NffiUWS het toneelconcours VAN :,NAAR DE VRIJHEID" Bs samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer /I I I van Lezers. De voordelen. jf i €JOED,k€JOE©!, RORT SPORTNIEtJWS. Onbetwist de beste tandpasba RECHTSZAIÊN KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA i il\ SAPPEMEER In de zaal Vroom heeft het Oké cabaret Zaterdagavond stemming en vroljjkheid gebracht. Een cabaret- programma werd aan de bezoekers voorgezet. Maandagavond had een verga- dering plaats van mannelijke lidma- ten van de Geref. Kerk te Sappe- meer. In de vacature ontstaan door het vertrek van De. W. Tom werd be- roepen Da. D. J. Midderaar van Oùde Pekelà. HOOGEZAND/SAPPEMEEB Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de afd. H.-S. van de Centrale Bond van Transportarbei- dera, werd Zaterdagavond in het hô tel Groeneveld bij de Yèiling een feestavond gehouden. De heer P. Heerlien, die de bijeen- komst opende schetste de historié van de afdeling en huldigde de heer G. Schipper, die vanaf de oprichting van de afdeling de functie van pen- ningmeester heeft vervuld. Aan de heer en mevr. Schipper werd een stoffelijke blijk van waardering aan- geboden. De heren J. Dijk en J. Kuipers spraken resp. namens de Bestuur- ders Bond en de Coôperatie waama de Bonds-secretaris, de heer J. A. Berger van Rotterdam een feestrede hield. Hij bracht hulde aan de heer Schipper, maar ook aan de heren H. Eenjes en E. Hartman, die eveneens 25 jaar lid zijn geweest van de Centr. Bond v. Transportarb- Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met een vrolijk pro gramma. HOOGEZAND SCHILDWOLDE. Het District Slochteren van de N.C.L.B. hield haar jaarvergadering in een der lokalen achter de Geref. Kerk, o.l.v. de heer H. Boven te Schildwolde. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Brontsema, Overschild, voorzitter; R. Tuinema, Siddeburen secretaris; E. Lenting, Schildwolde, penningmeester; J. Ho- ving, Wagenborgen, vice-voorz. en P. Folkersma, Scharmer. De heren K. Meijer en H. Boven te Schildwolde werden aangewezen om het district te vertegenwoordigen in de Stichting van de Landbouw in deze gemeente. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken trad als spreker op de heer H. de Groot van Groningen, hoofdbe- stuurslid van de bond, over het loon- contract voor het komende jaar. De voorz. verzocht de afgevaardigden deze kwestie op de afdelingsvergade- ringen te bespreken opdat ook de le- looncontract naar voren kunnen bren- gen. ZUIDBROEK. De afd. Zuidbroek van de P. v. d. A. hield haar goedbezochte jaarverga dering in ,,Ons Gebouw". Bij de be- stuursverkiezing werden de heren P. Kuiters en D. Bosscher herkozen, ter- wi|l in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer H. Bos werd ge- kozen de heer J. Jager. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal leden van de afdeling nog steeds stijgende is. De burgemeester van Zuidbroek, de heer L. Steenhuis, hield een inlei- ding over de a. s. raadsverkiezingen, waarover zich een discussie ontspon. Omtrent het Meifeest werd beslo- ten om dit zo mogelijk te houden in Dr. Schober werd benoemd tôt schoolarts te Den Helder. In zijn olaats zal Dr. van Delden van Gro ningen nu de praktijk van Dr. Scho ber waamemen. Op de jaarvergadering van de Supportersvereniging v.v. „Hooge- zand" Maandagavond gehouden in het hôtel Rowaan werden de jaar verslagen uitgebracht. Hieruit bleek, dat de vereniging momenteel 90 le den heeft. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Mededeling werd gedaan van een verloting, die gehouden zal worden voor het trainingsfonds van de v.v. „Hoogezand"; de Supportersvereni ging zal hieraan haar medewerking verlenen. Wegens overtreding van art. 247 Wetb. v. Str. (zedendelict) is door de Hoogezandster politie aangehouden J de H. te Zuidbroek. Hij werd he- den voor de officier van justifie te Groningen geleid. Wegens prijsopdrijving van wol werd proces-verbaal opgemaakt te- gen Mevr. S. te Hoogezand. A. J. Z. van Hoogezand, die reeds meerdere malen met eigenge- maakte voorwerpen automaten heeft geledigd, werd door de politie op he- terdaad betrapt. Nadat hij op het po- litiebureau was verhoord, en nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd hij heengezonden. In verband met het overtreden van het winkelsluitingsbesluit werd tegen enige winkeliers proces-ver baal opgemaakt. Winkeliers worden erop geatten- deerd, dat de politie op de naleving van genoemd besluit zal letten. FOXHOL Door de Baptisten Gemeente, alhier, is beroepen Ds. Deelstra van Gent. KROPSWOLDE Zondag a.s. zal de Ned. Herv. Predikant, alhier, Ds. Tj. Alkema, af- scheid nemen van de gemeente. De dienst begint om 2.30 uur. WESTERBROEK Het bericht dat de heer B. Veld- man als politie-agent te Westerbroek zou zijn geplaatst, blijkt op een mis- verstand te berusten. De heer Veld- man behoort als politieman tôt de plaats Foxhol. HARKSTEDE. De kerkbode, de heer F. Cadée, heeft deze functie neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerech- tigde leeftijd. Aan de scheidende bode werd door de kerkvoogden een stoel aangeboden. De zaal Staalstra had Zondag- avond op het programma staan een uitvoering van de toneelvereniging ..TSIDS". De op te voeren nummers waren: „Kerstklokken", „De Sténo typiste" en „De Bontmantel". NOORDDIJK. De plaatselijke afd. van ,,Volks- onderwijs" besloot in de komende maanden een drietal propaganda- avonden te houden. Er zullen enkele toneels'ukjes worden opgevoerd, ter- wijl Drs. P. M. Bruins van Hooge zand zal worden uitgenodigd om het woord te voeren. KOLHAM Bij onderhandse aanbesteding is de bouw van een woonhuis voor de heer S. Lantinga en een woonhuis voor de heer J. Jager, beiden van Kolham opgedragen aan het Aanne- mersbedrijf Gebr. Smid, alhier. De verbouw van de winkelbehui- zing van de Fa. v. d. Werff STCo. te Sappemeer werd aan dezelfde aanne- mers opgedragen. SLOCHTEREN. De heer H. J. Kuiper, wethouder dezer gemeente, is benoemd tôt Rid- der in de Orde van Oranje Nassau. De uitreiking van de versierselen aan deze orde verbonden geschiedde door de burgemeester der gemeente Sloch teren, de heer O. J. Scherphuis, t(j- dens een feestelijke bijeenkomst van de Landbouwvereniging Harkstede Scharmer, ter herdenking van het 75- jarig bestaan dezer vereniging, van welke vereniging de nleuw benoemde ridder "reeds 30 jaar voorzitter is. Naast deze functie bekleedt de heer Kuiper nog tal van bestuursfuncties op allerlel terrein. Als bijzonderheid moet worden opgemerkt dat de heer YERHOGEVG ZIEKENFOND SPREMJE YOOR VRIJWILLIG VERZEKERDEN De verhoging bedraagt f 0.13 p. week Aile ziekenfonds-organisaties ljer>- ben thans in principe besloten de premie voor ieder betalend vrijwillig verzekerd lid met 13 cent per week te verhogen. Voor het merendeel der vrijwillig verzekerden betekent dit, dat zij ingaande 17 Januari in plaats van f 0.50 per week f 0.63 zullen moeten betalen. PRIJZENBESCHIKJUNG OVERALLS WEKKBROEKEN, WERKJASSEN EN WERKHEMDEN. In de Staatscourant van 31 Deeem- ber 1948 is verschenen de Prjjzenbe- schikking Overalls, Werkbroeken, Werkjassen en Werkhemden 1949. De ze beschikking komt tegemoet aan de wensen van het bedrjjfsleven, om naast de standaard-modellen, welke in de oude beschikking geregeld zijn een betere overall te vervaardigen, den hun wensen ten opzichte van het 0 a met meer zakken voor bergruim- te van gereedschappen. Deze nieuwe overall welke onge- veer f 0.90 hoger geprijsd zal mogen zijn dan het eenvoudige model voorziet in de behoeften van het pu- bliek. WAT DOET DE OVF.RHEID VOOR DE YERZORGING VAN HET LANDSCHAP? Wat doet de Overheid voor de ver- zorging van het landschap? Onder deze titel zal de heer Ir. G. A. Over- dijkink, Hoofd van de Afdeling Landschapsverzorging van 't Staats- bosbeheer, op Maandag 17 Januari 1949 van 19.45—20.00 uur voor de zender Hilversum I een radio-cause rie houden, in welke lezing de heer Overdijkink een uiteenzetting zal geven van de taak, die de Overheia heeft te vervullen bij de verzorging van het landschap. De uitzending is voorbereid in sa- menwerking met de Afdeling Voor- lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening. ADVERTENTIE I.M. dfr prstan wa niât maar ovari DAMMEN Bjj te Veendam gespeelde wed- strijden voor de bondscompetitie was „Houdt-Stand" (Hoogezand—Sappe meer) gehandicapt door het uitval- len van enige sterke spelers. De uit- slagen zijn: Hoofdklasse: VeendamHoudt Stand le klasse: Veendam BHoudt Stand plus een afgebroken parti} 2e klasse: Veendam BHoudt Stand 15—5 3—5 8—2 Dr. Groening, de waamemer voor i samenwerking met andere organisa- - a i i. 41 am 4aw, Anwntiflnk flrtnl #1 1 1 ptl O/l nû ties çp democratisch socialistische grondslag. Hiervoor werd een com- missie benoemd. Tôt afgevaardigde naar het buiten- gewoon partijcongres werd benoemd de heer D Steenhuis. MUNTENDAM In het hôtel „De Munte" had de algemene vergadering plaats van de Heneelsportvereniging „De Witte Dobber". De opkomst was niet groot. De inkomsten der uit 328 leden be- staande vereniging bedroegen f 1895.27, de uitgaven f 1318.26 (Ba- tig saldp f 677.01). De beide aftredende bestuursleden, de heren A. Hut en Roeper werden herkozen, terwijl tôt lid van de kas- commissie werd gekozen de heer Wijsbeek. De kampioensprijzen werden door de voorzitter aan de winnaars, de heren Wijsbeek en L. v. d. Veen uit- gereikt. Voorts werd besloten aan de secretaris, voor de vele door hem verrichte werkzaamheden een vul- penhouder aan te bieden. In het vervolg zal streng worden opgetreden tegen degenen die het viswater of het terrein der vereni ging verontreinigen. VERGOEDING PUNTENVERLEES AAN TEXTIELZAKEN BIJ OPRUIMING. Aangezien in de maand Januari aan textielzaken gelegenheid wordt gege- ven een opruiming te houden, zullen de distributiediensten in de période van 16 Januari t.m. 12 Februari a.s. handelscoupures uitreiken als vergoe- ding voor het door de opruiming te lijden puntenverlies. Deze vergoeding bedraagt 4 van het totaal aantal in 1948 ingeleverde aantal punten. Voorts wordt nog een toewijzing verstrekt voor omzetver- meerdering, groot 30 van de meer- omzet in het 2e half jaar van 1948 t.o.v. het tweede halfjaar 1947. Ter verkrijging van deze toewjjzin- gen moeten de handelaren een ver- klaring overleggen, waaruit de boven- bedoelde gegevens kunnen blijken. Deze verklaring moet opgemaakt worden door een accountant of nota- ris en gesteld zijn op een bij de dis tributiediensten verkrijgbaar formu liez HET TELEN VAN VROEGE AARDAPPELEN Voor de teelt van vroege aardap- pelen in 1949 kan iedere land- en tuinbouwer een bijzondere tuinbouw- teeltvergunning aanvragen. Hiervoor zijn aanvraagformulieren te verkrij- gen bij de Afdeling Tuinbouw van het Bureau van de Provinciale Voed- selcommissaris. Deze formulieren dte- nen vôôr 1 Februari 1949 te zijn in- gezonden aan het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Begin Februari zal aan belangheb- benden worden medegedeeld, welke oppervlakte zij mogen betelen. PRIJZEN KASTPLANKEN. In de Staatscourant van 4 Januari 1949 werd gepubliceerd de Prtjzenbe- schikking Kastplanken 1948. In deze beschikking is rekening ge houden met de per 1 Juli 1948 ver- laagde prijzen voor naaldhout. In te- genstelling tôt het in de oude beschik king bepaalde, is de prijs thans vast- gesteld voor franco levering en be draagt f 5.50 per m2 voor kastplan ken met verhjmde zwaluwstaart of veer- en groefverbinding, minstens 19 mm dik, tweezijdig gladgeschuurd, met ronde voorzijde, in aile normale en gebruikeljjke lengte- en breedte- maten. VIJFJARIGE DIRIGENT OP AUDIëNTIE BIJ DE PAUS De Paus heeft het vijf jaar oude Italiaanse dirigent je Giannella de Marco een spéciale audiëntie ver- leend. DE „PRINS WILLEM V", EEN SCHIP MET EEN HISTORIE Zaterdag jl. werd de proefvaart ge houden van het m.s. „Prins Willem V", toebehorend aan de Oranjelijn te Rotterdam. Zonder ooit buiten- gaats te zijn geweest heeft dit schip reeds een avontuurlijk leven achter de rug en het kan met recht een schip met een historié worden ge noemd. Besteld in het najaar van 1939 bij de scheepswerf „De Merwe- de" te Hardinxveld, zou het in 1940 aan de rederij worden afgeleverd. De oorlog werd echter spelbreker en om het casco zo lang mogelijk uit handen van de vijand te houden werd de afbouw opzettelijk ver- traagd. Dit verhinderde echter niet, dat het op 21 Augustus 1942 door de Duitsers in beslag werd genomen. Ze lieten het schip elders tôt een moederschip voor duikboten ombou- wen. Het zou echter nooit als zoda- nig dienst doen, want op 5 October 1944 werd de „Prins Willem V" ter hoogte van Maassluis in de Zuidelij- ke vaargeul van de Nieuwe Water- weg tôt zinken gebracht, teneinde tezamen met de andere blokschepen de toegang van zee uit te versperren. Lang heeft het daar onder water ge- legen, totdat eindelijk besloten werd tôt lichten over te gaan, hetgeen een geweldig karwei is geweest. Thans is het roestige casco, dat in December 1947 aan de oppervlakte kwam, geworden tôt een gloednieuw schip, de eerste aanwinst in 1949 van de Nederlandse koopvaardijvloot- Als zusterschip van de „Prins Wil lem IV" behoort deze bodem tôt het bekende type van de „Ocean-lake|'- schepen van de Oranje-lijn, welke in het zomerseizoen een directe dienst onderhoudt van Rotterdam en Ant- werpen op de voornaamste havens aan de Amerikaanse en Canadese grote meren, met als eindpunt Chicago. NEDERLANDSCHINE SE LUCHTVAARTOVEREENKOMST In het staatsblad van gisteren is opgenomen de tekst van de op 6 De cember 1947 te Nank'ing tussen Ne- derland en China gesloten lucht- vaartovereenkomst, met bijbehoren- de notawisseling. Zaterdagavond was de alotavond van het toneelconcours, georgani- seerd door de vereniging „Naar de Vrijheid" te Sappemeer, ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan, op welke avond de prijzen zijn bekend gemaakt. Na het welkomstwoord van de voorzitter van de jubilerende vereni ging, de heer J. Hammenga, vertelde het oudste lid, de heer H. Douma iets over de historié van de club. Voor jaren aldus de spreker bestond er in Sappemeer een Socia- listisch Gem. Koor, „Naar de Vrij heid". Daar de uitvoeringen van dit koor gewoonlijk met toneelspel wer den opgeluisterd, voegde zich een groepje leden samen voor het verzor- gen van het toneelspel. Hieruit heeft P*- De prijs daarvoor is een reis naar mengav. d. Laan (N. d. Vr.) 24 H pt. 2. Mevr. ZwaneveldDe Vries (Nw. Leven) 21 pt.; 3. Mevr. Vos Schut (Harmonie) 20 pt. Hoofdrollen Heren: 1. Jac. Huis- man (Nw. Leven) 25 pt.; 2. B. H Korthuis (D.V.V.) 24 pt.; 3. J. Ham menga (N. d. Vr.) 20 pt. Middenrollen Dames: 1. Mej, G. Tuinema (D.V.V.) 24 pt.; 2. Mej. H. Hulsebos (Harmonie) 22 pt.; 3, Me] G. Zuidema (Harmonie) 20 pt, De enige heer was H. Douma (N. d. Vr.) met 24 pt. Kleine rollen: Dame Mevr. Slijm Kriegsman (D.V.V.) 20 pt. en de heer A. Lageman van dezelfde vereniging. Tôt de beste acteur of actrice werd gekozen de heer J. Huisman met 25 zich de toneelvereniging „Naar de Vrijheid" ontwikkeld. De spreker schetste de moeilijke omstandigheden, waaronder „Naar de Vrijheid" in de eerste jaren van haar bestaan dikwijls moest spelen. en wees er verder op dat de vereni ging financiële steun gegeven heeft aan de oprichting van een eigen ge bouw, dat helaas geen stand heeft de bloembollenvelden voor 2 pers. De voorz., de heer Hammenga bood aan elk der juryleden een kistje si- garen aan, en overhandigde de heer Douma, die gedurende 40 jaar lid ge weest was van „Naar de Vrijheid" een kamerlamp. De rest van de avond werd gevuld met het opvoeren van enkele kluch- ten door de toneelverenigingeri kunnen houden. De vereniging werd D.V.V." en ,,Nieuw Leven i îa r -, /In tmrcoVi i 11 ort H o ovnnnc inmiddels politiek neutraal. De heer Douma is van plan zijn plaats op het toneel in het vervolg aan jongeren af te staan, en hoopte dat jonge krachten de reputatie van de vereniging hoog zullen houden. Namens de toneelverenigingen „Harmonie", „Door Vriendschap Ver- enigd" en „Nieuw Leven" voerden resp. de heren G. Pestman, Sloots en Mevr. HulsebosKamphuis het woord, en boden de jubilerende ver eniging bloemen aan. Daarna werd namens de jury het woord gevoerd door de heer R. Mar- ring. Deze jury had bestaan uit de heren A. Kamps, Drs. P. M. Bruins en R. Marring. De heer Kamps was echter verhinderd geweest de laatste twee uitvoeringen bij te wonen. De heer Marring legde de vinger op enige wonde plekken in de uit voeringen, en stipte ook het goede aan. Zijn leerzame opmerkingen zul len de deelnemende vepenigingen ze- ker ten goede kunnen komen bij hun verdere uitvoeringen. De uitslag was: (Het hoogste aan tal punten, dat de vereniging berei ken konden was 60). 1. „Naar de Vrijheid" 38.7 punt. prijs f 100; 2. ,',Nieuw Leven" 36.9 pt. prijs f 75; 3. „Door Vriendschap ver- enigd" 35.1 punt f 50 en 4. „Harmo- nie" 34.4 punt f 25. Omtrent de personele prijzen merkte de heer Marring op, dat het aantal beschikbare prijzen te groot was, waardoor ook zij, die slechts ruim voldoende speelden, ook voor een prijs in aanmerking kwamen Voor een personele prijs kwamen in aanmerking Hoofdrollen Dames: 1. Mevr. Ham- Zoals vermel in ons blad van Za terdag zouden wij ons deze maal be- zighouden met de voordelen van een samenvoeging van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Daartoe halen wij aan hetgeen de heer Schoe- maker heeft gezegd in een op 24 Fe bruari 1947 in het Parkhotel te Sap pemeer gehouden bijeenkomst: De plaatsen zijn volkomen ineen- gegroeid. Men weet niet wanneer men van Hoogezand in Sappemeer komt en omgekeerd. Een culturele grens is er evenmin. Kerkelijk- en verenigingsleven in al hun geledin- gen lopen dooreen evenals maat- schappelijk werk en openbare dien- sten, voor zover deze niet van de ge meenten uitgaan. Bovendien is er één telefoondienst; één radiocentrale, één slachthuis, één hoofdstation, enz. Onderwijs, arbeidsleven en vermaak kennen geen grens. Dat ailes bete kent, dat de eenheid in het dagelijks MARGAR i,.,., ,i.. Een oorlog kan dus ook door msn- Het Anti-mil tairuma. sen wor(jen voorkomen. Naar aanleiding van het ingezon- 3e, Christus' kerk en illegaliteit den stuk van M. over anti-militaris me, ontvingen wij een iweetal brie- ven, welke wij hieronder laten vol- gen. Opname geschiedt vanzelfspre- kend buiten verantwoordeljjkheid van de redactie. Voorts behoudt de redactie zich voor bij eventuele verdere corres- pondentie over dit onderwerp selec- tie toe te passen, Wij laten nu het woord aan de briefschrijvers: In het nummer van 5 Januari schrijft naar aanleiding van een in- gezonden stuk, M. te S. over dienst- weigeren. Zeer gaame zou ik schrijver zo mogelijk op de voet volgen en mijn opvattïng omtrent deze zaak uiteen- zetten, in de hoop tevens de gevoe- lens van enige jongens te weerleg- gen die zich persoonlijk niet kunnen verantwoorden doordat hun de vrij heid is ontnomen en zij enige jaren van hun jonge leven in gevangenis of in strafkamp moeten doorbren- gen, omdat zij hun levensopvattin- gen hoger stellen, dan de Overheid van hun verlangt. Hier volg ik de schrijver van het hovengenoemd stuk: le. „God heeft de mens geschapen met een eigen wil." Een willoos mens is een sukkel waarmee de wereld niet gebaat is, doch de wil moet worden geleid en beheerst door rede en hebben in dit geval niets met elkaar gemeen. 4e. „Een mens die zijn verplich- tingen in zijn beroep niet nakomt en wiens eer te wensen overlaat, be- schikt in de meeste gevallen ook niet over de kracht om voor deugd en recht te strijden. Dienstweigeren is dan hun leuze." Dat is toch al te mal, hier wordt een D.W.er als plichtloos, eerloos, ondeugd en wat al niet meer, uitge- rnsskt Hier ga ik niet op in, omdat ik overtuigd ben dat de redactie van dit blad mij de ruimte niet kan toe- staan deze ongerijmdheden recht te zetten. 5e. „Een ieder die hun geweten en gevoelens niet naleven behoren tôt het onkruid, zo zegt het H. Evan- gelie volgens M. Trek hen uit met wortel en tak en werp hen in het vuur om verbrand te worden, want dit onkruid is de stichter van haat, onrust en ellende." De D.W.ers leven hun geweten en karakter en leven reeds een feit is. Vergelijkende cijfers Van de arbeiders werken in Hoo gezand 47.3 in de industrie, te Sappemeer 48-3 Voor de land bouw luiden deze percentages 32 9 en 30.1 en voor de overige bedrijven 19.8 en 21.8. In Hoogezand en Sappe meer zijn beiden ruim 70 van de kiezers links georiënteerd. De Industrie Sappemeer heeft nog maar weinig geschikt industrie-terrein beschik- baar, in tegenstelling met Hoogezand. In laatstgenoemde plaats wonen bo vendien veelal de industriëlen en zij die de beter betaalde functies bezet- ten. In Sappemeer wonen in het al- gemeen de arbeiders, hetgeen bijzon- der nadelig is in crisistijden. De gasfabriek is in Sappemeer veel beter dan die te Hoogezand, en deze gasfabriek zou met een kleine wijziging de beide gemeenten kun nen voorzien. T.a v. van de -R.H.B.S. zijn twee mogelijkheden denkbaar: het ge bouw is groter dan dat van de HBS te Hoogezand, en kan de leerlingen van beide gemeenten bevatten en één van de beide H.B.S.en zou kun nen worden omgezet in een Lyceum. De winkels zijn groot geworden door de energie van de winkeliers en niet door de aanwezigheid van een gemeentehuis; van achteruitgang van de winkelzaken kan dus geen sprake zijn. Voordelen Als voordelen van samenvoeging noemde de heer Schoemaker het vol- gende: De loonschalen voor arbeiders in grote gemeenten zijn gunstiger dan in kleine, hetgeen in verschillende vakken een verschil zal maken. Er zal een besparing komen in de ge- meenteadministratie. Men kan betere gemeentediensten verwachten. De voordelen van de samenvoeging zul len grotendeels aan de zijde van Sappemeer komen. Er zullen nieuwe wijken komen, waar zich mensen zullen vestigen, die niet in de fa- briekswijken willen wonen en er zullen sociale voorzieningen kunnen worden getroffen. Ten slotte moet men bedenken, dat Sappemeer niet een deel van Hoogezand zal worden, evenmin als Hoogezand een deel van Sappemeer zal worden, maar dat er een nieuwe gemeente zal zijn, met een gemeente' Op de verschillende avonden werd bijpassende muziek verzorgd door een ensemble bestaande uit de heren C. Jager (Piano); G. H. Hammenga (viool) en N. Kuiper (bas). POLITIERECHTER GRONINGEN Belediging R. J. K., groentekweker te Sappe meer en J. v. d. W. te Sappemeer (niet verschenen) stonden ierecht, omdat ze beledigende woordenhad- den geuit tegen de 58-j. jachtopzie- ner A- H. te Kolham, zoals „ongeluk" „mok hom dood", „met niks doen door de wereld" enz. Verdachte R. J. werd verdedigd door Mr. Jager, die de belediging niet bewezen achtte en vrijspraak vroeg. R. J. K. werd veroordeeld tôt f 30 b. of 30 d. hechtenis. J. v. d. W. tôt f 30 b. of SOI h. Verduistering T. B. en E. R. van Hoogezand wa ren in Oct. in de danszaal van een café te Hoogezand geweest. E. R. heeft Trient je toen eenvest geleend, maar kreeg dit niet terug. Pas na enige dagen heeft T. B, het vest in het café terug bezorgd. Zij heeft het vest nu weerlerug- gegeven en kwam er met eenvaar- schuwing af. Belediging L. S. en B. B. gingen op de avond van 27 Oct. naar hun jongens tn Zuidlaren. Ze kwamen voortj het huis van de schoonzuster vaa B. B., K. v. K-, die niet wilde, dat B. B. met L. S. meeging en zich iaaraan ergerde. Ze begon beledigendi woor- den te uiten van „daar gain die straathoeren weer heen". Ze werd hiervoor beboet net een geldboete van f 5 of 5 d. hshtenls. Diefstal J. T., landarbeider te Muitendarr., had al ruim 9 jaar een stuk lard ln huur waarin hij graszaad had geaaid en nu op 30 Oct. het gras had ge- maaid en op hopen gezet. 1 Novwil de hij het gras in huis halen, naar dit was reeds verdwenen. Hiirvan wist G. K., los arbeider te Mniten- dam, wel meer. Hij had dat gras m- gepalmd, want na 1 Nov. '48 vus dat land niet meer in huur door T. De huurtijd was op 1 Nov. '48 afgelopen. De officier eiste tegen G. K f 15 of 15 d. De politierechter veroordeel- de hem conform de eis. Mishandeling Hiervoor stonden 3 persona te- recht, die het blijkbaar nietdemoel- te waard vonden om te versàijnen. Dit waren T. P. te Muntendam, die A. J. een slag tegen het hoofd heeft gegeven, waardoor deze aan zjjn oor bloedend werd verwond er. A. P. die A. J. een schop in zijn biiik ge geven, wat nogal pijnlijk is aange- komen en A. J. die F. P. met een steen heeft mishandeld. Dit ailes gebeurde op 17 Oct '48. F P. werd veroordeeld tôt 10 of 10 d. h.; A. P. tôt f 25 of 25 4 h.; A. J. tôt f 20 of 20 d. h. geen echt nationaal geen naastenliefde." Nationaal gevoel is vermoedeljjk en zeer gelukkig, bij velen voor een hogere, ni. Internationale gedachte verdrongen. Naastenliefde staat echter bij deze lieden op het hoogste plan, hiervoor juist staan zij op de bres, niet met woorden doch met daden. Indien ze 4 jaren van hun jeugd prijsgeven voor celstraf, de gevangenis verkie- zen boven het doden of het leren do- den van hun evenmens, dan getuigt dit toch waarachtig niet van gebrek aan naastenliefde en karakterloos- heid. 7e. Tôt slot nog dit, een d.w.er verlangt geen medelijden, ook wenst hij niet beklaagd te worden. Zeer ze- ker doet het hen goed een blijk van medeleven te ontvangen en het St8ekt fndien Nederiand enkel een ?aad, die de bëlangen vari beide de verdedigingsleger heeft, dan doet de len van de gemeente zal behartlgen. regering een weldaad aan de natie, dit leger zo spoedig mogelijk naar huis te zenden, daar Nederland niet te verdedigen valt. Een kleine natie kan groot wordeo door een goede daad. E. B. A Naar aanleiding van het ingezon- jue u. w .eis îcvcu huii i c gevoelens juist na. Deze groeien dus den schrijven van de heer M. te b. 1 f -■» -i il» rliQrxctlxrPKtPraflT 7linriG. In het volgende en laatste artikel behandelen wij de nadelen van de samenvoeging. Kuiper nooit een aantekenlng maakt dus niet door 8eweld. van een data van te houden vergade- 2e. ..Een oorlog is verschrikkeljjk, ringen en nog nimmer een vergade- i maar hij wordt door mensen verooi- ring heeft vergeten te bezoeken. zaakt." boven het onkruid uit, zij zijn de mooiste bloemen welke op een mest- vaalt bloeien. Is juist na de oorlog de wereld niet vol haat, onrust en ellende? Hier behoef ik toch niet op ixxgaan? oDe dienstweigeraars handelen op humaniteit, de juiste manier naar het H. Evan- gelie, velen bewust, enkelen onbe' Woensdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u, Hypnose". wust, doch relegie. 6e. „Een 99 deel ik, o'ud-dienstweigeraar zijnde, U mede, dat ik zeer gaame bereid ,T t ben om de beginselen van het anti- Hoogezand: Hôtel Faber 7.45 u. Nat. militairisme, en z'n consequenties, tT)-* Tr" o.a. de „dienstweigering", tegen elke aanval te verdedigen, mitshet aanvallend schrijven in fatsoenlijke taal, zonder verdachtmakingen on of beledigingen, zonder ophitsing, tôt naar hun zuivare gewelddadige vernietiging van Hist. Ver. Donderdag: Hoogezand: Hôtel Faber 7.30 uur Feestavond Chr. Besturen Bond. Slochteren: Zaal Degenhart; 8 uur „Vliegtuig Vermist". Vrijdag: dienstweigeraar bezlt illjke stijl gesteld dienstweigeraars, én in een begrijpe- Hoogezand: Bioscoop 8.30 lijke stijl gesteld is. J. D. 1 Verhaal van de Soldaat". INTERNATIONALE RADIOCONFERENT1 IN HDLYERSUM De Nederlandse Radio Unit orga- niseert een internationale rdiocon- ferentie, welke in Hilverstm zal worden gehouden van Woensdag tôt en met Vrijdag a.s. Hieraan al wor den deelgenomen door vsrtegen- woordigers van radio-organisaties van België, Groot-Brittannië, Frank- rijk, Luxemburg en Nederland. Voor ons land nemen deel Prof. J. B. Kera o.p. (K.R.O.), W. Vogt (A.7.R.O.), die secretaris der conferentie is, K. van Dijk (N.C.R.V.) en J. Broeksz (V.A.R.A.) J De conferentie heeft ten doel te komen tôt een inniger samenwerking op het gebied van de omroep van de vijf landen. De eerste stap hiertoe werd enkele maanden geleden op een conferentie te Londen geret, toen de gezamenlijke rubriek „West Euro- pees commentaar" werd ingesteia. Men hoopt onder andere te komen tôt een algemene behandellng van het vraagstuk „de toekomst van Duitsland". De deelnemeri «an de conferentie komen Woensdag te Hil versum aan. Donderdagavond woont het gezelschap het abonnementscon- cert in het concertgehouw te Amster dam bij. De conferentie wordt vrij dag gesloten met een cocktauparty in de A.V.R.O-studio. PRAEHISTORISCH KERKHOF IN DUITSLAND ONTDEKT Dezer dagen is te Woltwiesche» nabij Brunswijk, een begraafplaata gevon- en die volgens archeologen 30UU jaar oud is. Tôt dusver heeft men 15 Sr"' ven ontdekt uit de eerste P611"*-* van het ijzeren tijdperk, die vermoe- delijk circa 10 eeuwen voor Christus zijn opgegraven. KABELJATJW BINNEN DE IJMLIDER FIER- Hengelaars en zogenaamde vletvis- sers hebben de laatste dagen binnen de IJmuider fier aanzienlijke vang- sten kleine kabeljauw binnengehaald. Er was zelfs een vletvisser, die îou U. ,.Het pond van deze op het ogenbllk zee gewlldt vis verschalkte, „Onder

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2