De IN DE BEKLAAGDENBANK BURGERUJKE STAND tCHTûENOTE Dl MlhlSiER Griep-Griep-Griep kielwindeweer engelbert PREDKBEURTEN. ROB DE AVONTURIER v Last van zen nwen SAPPEMEER Vrijdagmiddag omatreeka 12 uur geraakte een paard en wagen van de N.V. ATO in de kolk tegenover de goederenloods. Een en ander werd met een kraanwagen van de Fa. Xoeaeman op het droge gebracht. Het paard was dood. De Nederlandae Onderwtyzers Vereniging, afd. H.-S. hield een huishoudelijke vergadering in het „Bontehuis"; voorzitter was de hee* J. Boit. Er werd besloten, dat de af- deling zal inschrijven op „Een Nieuwe School", om enige leden ge- legenheid te geven deze vernieu- wingscursus te volgen tegen ver- laagd tarief. Na afloop der huishoudelijke ver gadering hield de heer M. Posthu mus van Groningen een inleiding met demonstratie betreffende de zangmethode Gehrels. Deze méthode houdt in het lesgeven volgens de nieuwere inzichten op muziek- paedagogisch terrein, waarbij aan- dacht wordt geschonken aan het zingen der kerktoonaarden, waarln veel der psalmen en gezangen zijn gezet. HOOGEZAND Woensdagavond werd in het lokaal aan de Kielsterstraat 15 een vergadering belegd, met het doel het Evangelie te brengen in verbinding met de dienst van Israël. Spreker was de heer Taai. Door de heer W. Doddema is een Tabernakel ver- vaardigd. De Tabernakel vormde dan ook het onderwerp van de be- spreking. Te Groningen werd de aandeel- houdersvergadering gehouden van het Stroverkoopbureau, alhier. De heer U. D. Reinders, président, deel- de ntede, dat door het bureau is aan- eekocht de strocartonfabriek van de Fa. Hooites Beukema te Hoogezand. In verband met de uitbreiding van de aardaopelverbouw was de omzet van stro belangrijk kleiner, en be- reikte een laagterecord. Ook de hooi-oogst was gering, hetgeen mede het gevolg is van ongunstig weer. In verband met het strotekort werd aile stro gevorderd door de Plaatse- lijke Toewijzings Commissie. De slotuitkering voor buitenstro was f 4.75 per 100 kg en voor bin- nenstro f 7.75 per 1000 kg. Men verwacht dat de stro-op- brengst dit jaar hoger zal zijn, on- danks de met koren bebouwde op- pervlakte kleiner is. De directie van het Stroverkoop bureau werd uitgebreid met de he- ren P. Schoon te Zeijerveld en A. E. Ebbbens uit Uithuizen. De bedrijfsvereniging „Chemi- ca" (W. A. Scholten's Chem. Fabr., Foxhol) heeft een uitvoering gege- ven in het hôtel Faber. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer G. Reinders, werden onder regie van de heer J. Buwalda twee toneelstukjes opge- voerd „Laifde en Zuudlaorder- maarkt" van J. Zijl en „Ik koop gain radio" van B. H. Broekema. Nadat de heer F. J. Moller, direc teur van de fabriek een kort woord gesproken had, sloot de heer Rein- der het officiële gedeelte van de avond. Er werd nog enige tijd gedanst op muziek van de heren Bakema, Pe- kelder en anderen. De feestelijkheden met betrek- king tôt het 65-îarig bestaan van de Gymn. en Athl. Ver. H-S. zijn Donderdagavond ingezet met een< filmvertoning. Nâ een inleidend woord van de heer Addens werd een vijftal films vertoond, waaronder een rol- prent over de jubelfeesten te Arn- hem, de Olympische Spelen in 1936 en gedeelten uit de Kroningsfilm. WESTERBROEK In de gehouden vergadering van de landbouwvereniging, bracht de penningmeester verslag uit over 1948. Er was een batig saldo van ruim f 30. De levering van stikstof werd vastgesteld voor de maanden Februari, Maart en Mei. Er worden direct geleverd 100 balen Super en 30 balen Tomasmeel. Voor de landbouwverenigingen Engelbert, Middelbert en Wester- broek werden tôt leden van het hoofdbestuur van V.B.B. gekozen de heren P. Reinders en H. Kerlien. De Vereniging v. Plaatselijke Belangen vergaderde in het café Piest. Gesproken werd over het plaatsen van wachthokjes bij de GADO-bushalte aan de Kièlsterach- terweg, waarvoor de gemeente fi- nanciële steun heeft toegezegd. Er werd mededeling gedaan van het feit, dat hier een agentschap zou worden gesticht van de Openb. I Leesz. en Bibl. Met betrekking tôt de slechte toe- stand van de loopbruggen aan de landzijde van het kanaal, werd me- degedeeld, dat de stad Groningen van plan is een aantal van deze bruggen te laten verdwijnen, en een twee meter brede weg aan te leggen. 50 jaar notahel en 50 jaar ge trouwd, De heer P- Timmer te En gelbert herdenkt dezer dagen het feit, dat bij 50 jaar geleden werd benoemd tôt notabel van de Nederl. Herv. Gem. alhier. Gisteren her- decht hij tevens het feit, dat hij 60 Jaar geleden in het huwelijk., trad met Mej. Brust. De heer Timmer heeft gedurende z«n gehele leven in Engelbert ge- woond en heeft de streek in de loop van de jaren zien opkomen uit moeras en water tôt een bloeiende landbouwstreek. Bij ons bezoek vertelde hij enkele bijzonderheden uit zijn leven: In zijn jonge jaren had hij een bodedienst op Groningen. In 1898 hfalde hij de eerste 10 baaltjes kunstmest voor deze streek. De to- j® korenoogst van Engelbert en "iddelbert werd in 1896 door hem 'n i vracht nanr Groningen gebracht. In die dagen lag te Middelbert veel Jand braak. Er was jaren ach- tereen roofbouw gepleegd van kool- zaad, Nadat enkele landbouwers Wterdegrond hadden laten aanvoe- ren kwam er verbetering. In 1897 hadden Engelbert en Mid delbert tezamen 7 paarden. In de laatate halve eeuw ie er veel veranderd en verbeterd. Het gouden eehtpaar heeft 5 kln- deren, 11 kleinkinderen en 4 achter- kleinkinderen. In het café Tuinema hield de Pluimveevereniging haar jaarverga- dering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de voer-omzet voor 1948 bedroeg 106.731 kg ter waarde van f 27.133.45 tegen 45.534 kg ter waarde van f 11.955 40 in 1947. Het aantal leden der vereniging steeg tôt 42. Er bleek een batig saldo te zijn van f 22.66. MIDDELBERT De pl. afd. van de Ver. tôt Be- scherming van Dieren gaf een pro- paganda-avond in de kerk. Er wer den verschillende films vertoond. OOSTERHOOGEBRUG In het café Westerhoff gaf de plaatselijke afd. van de Vereniging „Volksonderwijs" een feestavond, die onder leiding stond van de heer K. Tj. Bos. De heer R. Schoemaker van Sappemeer sprak een propagan- distisch woord, terwijl een toneel- groep opvoerde „Swaart Schoap". Er werden 23 nieuwe leden geno- teerd. MUNTENDAM In tegenwoordigheid van de technische opzichter der visserij, de heer G. Drost van Zwolle, zette de Hengelsportvereniging „De Witte Dobber" 1550 pond pootvis uit in haar viswater, t.w. 750 pond voorn en 800 pond brasem. SLOCHTEREN De Landbouwvereniging Sloch- teren vergaderde onder leiding van de heer W. Hagenouw. Een aantal vragen van het Gem. Bestuur be treffende het Landbouwverslag wer den beantwoord. Een commissie werd benoemd om rapport uit te brengen ten aanzien van enige vraagpunten van de V.B.B. De heren F. H. Freije en H. Janssens werden als bestuursleden herkozen. De heer A. Veidman werd als lid in de Raad van Toezicht gekozen. De heer Freije bracht verslag uit van de Algem. Verg. van de C.B. Op de stille verlaten weg van SlochterenNoordbroekbeleefde de heer A. alhier een avontuur wat nog goed is afgelopen. Fietsende van Noordbroek naar Slochteren in de avonduren werd hij plotseling door een man aangeroepen met „halt". Door een handige beweging wist hij deze te passerep doch zag daarna nog drie gestalten uit de slootwal opdoemen. Door snel doortrappen wist hij ook deze te passeren en fiet- ste door naar de Rijkspolitie. Daar op dit moment juist een patrouille gereed stond om uit te gaan was deze spoedig ter plaatse en koftden een viertal personen worden aange- houden. Eén van hen had een ge- opende dolk in zijn zak. In een gehouden vergadering van de Oudercommissie van de o.l. j school Slochteren. Oost werd als voorzitter gekozen de heer P. Smith en als secretaris de heer M Noorman. De afd. Slochteren v. d. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam jl. Donderdag in café Smit bij een voor haar z.g. Nieuwjaarsvisite._ Na de gewone huish. zaken bracht Mevr. Duursma verslag uit v. d. Prov- Be- stuursverg. De a.s. jaarverg. zal op 10 Febr. worden gehouden. Tôt le den van de kascommissie werden be noemd de dames Teppery. d. Broek en Starkev. Heuveln. SCHILDWOLDE Ds- J. Koopmans, Geref. Pre- dikant, alhier, ontving een beroep naar Roodeschool. HELLUM In café v. d. Berg vergaderde de 2e reisVereniging „De Trekvogel" onder leiding van de heer K. Ha- zenhoek. De agenda was in hoofd- zaak gewijd aan het vaststellen van het zomerprogramma. De eerste tocht werd bepaald op 2 Juli a.s. ZUIDBROEK Op 1 Januari 1948 had Zuid- broek 2651 inwoners, waarvan 1328 mannelijke en 1323 vrouwelijke. Er werden geboren resp. 24 en 28, ter wijl er overleden 13 en 8. Er vestig- den zich hier 53 mannen en 74 vrou- OFROEP De bestuurder van een vracht- auto met dekkleed, die Dinsdag- morgen 18 Jan. 1949 te omstreeks 7.10 uur gereden heeft door de Noorderstraat te Sappemeer, wordt verzocht zich te melden bij de groepscommandant van de Rijkspolitie te Hoogezand, voorm. Marechaussee-kazerne, teneinde inlichtingen te verstrekken in verband met de te Sappemeer plaats gehad hebbende aanrij- ding. ADVERTENTIE I-M. Veel middelen aanbevolen SANAPIRIN nochtans het beste! Tabletten, per koker 40 en 75 et. wen terwijl er resp. 76 en 88 ver- trokken. Op 31 Dec. 1948 waren er resp. 1316 mannelijke en 1329 vrou welijke inwoners (totaal 2645) in deze gemeente gevestigd. In het hôtel Themmen werd Donderdagavond de derde abonne- mentsvoorstelling van het seizoen gehouden, welke verzorgd werd door de toneelvereniging „Joost van den Vondel" van Groningen. Deze bracht een vertolking van het blijspel „Hct Hoedje van Marius", onder regie van de heer H. A. Benes. De voorstelling werd door het talrijke publiek zeer op prijs gesteld en de spelers oogst- I ten een dankbaar applaus. WILDERVANK Toen Dinsdagavond de heer Z. even naar buiten ging vond hij daar een man, die zich daar op ver- dachte wijze ophield, en aan de haal ging. Z. ging hem achterna en riep om hulp. Inmiddels vluchtte ook een tweede man per fiets. De eerste wist aan zijn achtervolgers te ont- komen. De tweede werd achternagezet j door een wielrijder, die hem inhaal- de en tegen zijn voorwiel op reed, waardoor hij viel. Op dat moment riep de vluchteling; als je me aan- raakt, dan schiet ik, en hij loste in- derdaad enige schoten. De achter- volger achtte het toen maar beter de benen te nemen. Later is door de politie een in de Veenkoloniën berucht iemand gear- resteerd. Hij had twee maskers in zijn fietstassen, doch bezat geen vuurwapenen. BEDRIJFSVERENIGING „CHEMICA" Men schryft ons: Nadat zich bij het personeel van de W. A. Scholtens Chemische Fa briek al geruime tijd de behoefte had doen gevoelen om het onderling contact te versterken, en in contact te komen met personeelsleden van andere fabrieken, werden verschil lende verenigingen opgericht, zoals een voetbalvereniging, een wandel- sportvereniging, een mannenkoor, enz. Al deze bedrijfsverenigingen stonden los van elkaar. Teneinde de organisatie der ver schillende verenigingen te verbete- ren, werd in de zomer van 1948 be sloten een overkoepelend orgaan op te richten. Onder dit overkoepelend orgaan resorteren thans verenigin gen, die zich bezig houden met voetbal, wandelsport, zang, vissen, toneel, kegelen en bibliotheek. Het bestuur van dë bedrijfsvereni ging bestaat uit de heren G. Reinders (voorz.); J. Buwalda (secr.) en F. Oosting (penn.) REPATRIëRENDEN PER TROEPENTRANSPORTSCHIP „WATERMAN" Met het troepentransportschip „Waterman" zullen o.m. repatriëren soldaat R. H. Kleefman, Dorpsstraat 94, Kielwindeweer en marinier E. Luttje, Polder D 2 te Muntendam. HET SMOKKELEN VAN VIER BELGISCHE TAPIJTJES was oorzaak, clat een auto tegen een boom reed Toen dezer dagen een auto komen- de uit de richting van België naar Tilburg reed, gaven douanebeamb- ten een stopteken. De bestuurder vergrootte echter zijn snelheid, zodat de wagen een snelheid kreeg yan over de 100 km. De douanebeamblen zonden de auto nog een schot na. Even later botste de auto bij één van de vele bochten van de weg te gen een boom. Enige van de inzitten- den werden eruit geslingerd. Eén van hen was op slag dood. De vier anderen, bestaande uit 2 dames en 2 heren werden ernstig gewond. Het bleek, dat zich vier tapijtjes in de auto bevonden, hetgeen wggr- lijk niet de moeite waard was om zo een groot risico te nemen. voor morgen Zo&dag 22 Jtaa. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 5 u. ds. Meyer Dreea. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden; 11.30 u. kinderkerk. Kropswolde: 10 u. ds. Meyering van Noordlaren. Westerbroek: 10 u. Mej. Brouwer van Engelbert; ll.lfi u. Zondags- acbool. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Mandt. Zuidbroek: 10 u. ds. Zevenboom. Muntendam: 9.30 u. ds. v. Nieuker- ken, schipperspred. te Groningen; 3 u. ds. Haveman. Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 1Q u. dr. Glas van Wes terbroek. Middelbert: 10 u. ds. Veenstra. Veendam: 10 u. ds. Kantevn. Wildervank: 7 u. ds. van Santen van Akersloot. Slochteren: 10 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 10 u. Ev. Jumelet. Froombos: 7 u. Ev. Jumelet. Kolham: 2.30 u. ds. Huisman. Harkstede: 9.30 u. ds. van Hoogstra- ten. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 10 u. ds. Politiek. Siddeburen: 2.30 u. Jeugddienst ds. Bloemendaal; 7 u. ds. Hulstjjn. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. Bejjer. Tjuchem: 9.30 u. Ev. Velthuljsen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. Ev. Pruysen Noordbroek: 3 u. Ev. Bergman. Stootshorn: 10 u. Ev. Bergman. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. Veendam: Geen dienst GEREF. KÉRK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwflk; 4.30 u. ds. Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. Tom; 4,30 u. ds. Klapwljk. Tjuchem: 9.30 en 2.45 u. ds. Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koopmans. Siddeburen: 9 en 2 u. ds. Hazenberg. GEREF. KERK (Art. 31). Sappemeer: 9.30 leesdienst; 4.30 uur dienst. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: S en 2.30 u. ds. Houtman (Voorber. H.A.) Schildwolde: 9.30 en 2.30 u ds. van Dijk. BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. Stud. J. J. Kie- viet. Foxhol: 10 en 4 u. de heer Reinholdt, Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuls; 7.30 u. Jongeliedenverg. DE VRIJE EVANG. KERK. Veendam: 10 en 4.30 u. ds. de Zeeuw ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Brouwer. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 en 7.30 u. resp. Helll- gingsdienst en verlossingsmeetlng o.l.v. Kapte. Hassoldt. EX-WND-BURGEMEESTER POSTHUMUS VAN HOOGEZAND STOND TERECHT Reeds op 6 Januari is een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de 61-jarige Posthumus, door het Bijz. gerechtshof te Assen, die o.m. wnd. burgemeester van Hoogezand is geweest vanaf Oct. *42 tôt April 1943. Daarna was hy enige tijd wethouder en loco-burgemeester van Haren en werd op 15 Januari 1945 burgemeester van Diever. /'osthumus heeft het er in Diever niet goed by laten zitten. Door zyn pro-Duitse optreden maakte hy zich zeer gehaat by de bevolking. De procureur oordeelde, dat Post humus zoveel mogelyk met de Duit- sers en de landwacht had meege- FILM Bioscoop Hoogezand Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait er in de bioscoop een Nederlandse film „Vadertje Langbeen" een film, die hier niet voor de eerste keer wordt vertoond. We behoeven over deze rolprept derhalve niet veel meer te zeggen. Het mag genoegzaam bekend wor den geacht, dat „Vadertje Langbeen" tôt de goede rolprenten van de Ne derlandse filmproductie kan worden gerekend. Voor de overige dagen staat op het programma de verfilming van één der beste en meest bekenae werken van Alexandre Dumas, „,De Graaf van Monte Christo". Dit boek van Dumas behoort tôt de goede werken van de wereldlitera- tuur. Het was geen gemakkelijk werk dit boek tôt film om te zetten, maar de régisseur Rowland V. Lee heeft de rolprent tôt een acceptable ge- heel weten te maken." De roi van de hoofdpersoon Edmond Dantès wordt gespeeld door Robert Donat; de roi van zijn verloofde, Mercedes door Elissa Landi. Spanning, liefde en avontuur, dat ailes verenigd in een film van goed gehalte. Film Noord-Zuidhollandse Reddingsmil. In de loop van de week zal in Hoogezand een film vertoond woi- den over het werk van en ten bate van de Noord-Zuidhollandse Red- dingsmaatschapqij Wat doet de N.Z.R., hoeveel dren- kelingen heeft zij reeds het leven ge- red, hoeveel schepelingen van ont- redderde vaartuigen zijn door haar reeds in veiligheid gebracht? We be- hoeven deze vragen niet te beant- woorden, doch slechts even een naam te noemen als Dorus Rijkers. SAPPEMEER 13 t-m. 19 Jan. 1949 Geboren: Lodewijk Albertus, z. v. Johan Bernard van der Laan en Jacoba Grietje Kliphuis; Kornelis, z. v. Klaas Klopstra en Hindrikje Wierenga; Wicher, z. v. Gerrit Til- en Jantje Oldenburger; Marij- ke, d. v. Heiko Kuur en Martje Scheper; Jeltje, d. v. Gerrit Jan Rei- nek en Jeltje Wiltens. Ondertrouwd: Jakob Hulshof, 25 j. en Anke Spieker, 23 j., b. v. Sappe meer: Berend Bernardus Brugge, 25 j., Sappemeer en Fokkiena Swaagman, 21 j., Hoogezand. HOOGEZAND 6 t.m. 12 Jan. 1949. Ondertrouwd: Lambetrus Pot, 20 J., Hoogezand en Hinderkien van der Veen, 19 j., Hoogezand; Arend Schra- ge, 24 j., Hoogezand en Jantje Kamp- huis, 23 j., Hoogezand; Lucas Willem Brouwer, 28 j., Hoogezand en Gees- siena Martha te Velde, 23 j., Hooge zand. Getrouvvd: Hendrik Mulder, 28 j., Hoogezand en Aaltje Doornbusch, 26 j., Hoogezand; Johannes Klunder, 21 j„ Hoogezand en Johanna Gerdina Krurjf, -16 j., Maasbracht; Klaas Keu- ning, 20 j., Groningen en Grietje Kre- mer, 19 j., Hoogezand. Overleden: Catharina Zonderman, 85 j., echtg. van Freerk van der Laan, Hoogezand; Derk Ottens, 79 J., wedn. van Annegien Christiaans. SLOCHTEREN 13 tm. 19 Jan. 1949 Geboren: Hendriktje, d. v. E. J. Folkersma en R. Huttenga, Schild wolde; Willem Jakob en Jannes Klaas, zoons v. J. Steenhuis en A. G. Houtman, Hélium; Meiske, d. v. T. Horst en E. S. de Vries, Harkste de; Annechien Arendje,> d. v. K. Westerhuis en J. R. Wildeboer, Hél ium; Jakobus Abraham, z. v. W. Veenhoven en H. H. Folkersma, Kolham; Derk Harmannus Siemon, z. v. S. R. Bierma en H. Tuinema, Siddeburen. Overleden: A. de Lange, 92 j., echtg. v. I. Bindenga, Siddeburen. ZUIDBROEK 13 t.m. 19 Jan. 1949. Getrouwd: Eenjo Drenth, 31 j., Zuid broek en Harmina Pauwels, 32 j., Ha ren. MUNTENDAM 13 t.m. 19 Jan. 1949. Geboren: Jacobus Josephus, z. v. H. G. Swart en A. F. Bulle. Ondertrouwd: H. J. Wijnsema, 34 j., Veendam en A. Hoving, 21 j., Munten dam. Getrouwd: A. E. F. Grennemann, 22 j., Winschoten en M. Veendorp, 18 j., Muntendam. Overleden: T. Veidman, 84 j., echt- genote van J. Auwen; J. Auwen, 82 j., wedn. van T, Veidman. VEENDAM 12 t.m. 18 Januari 1949- Geboren: Harmina Engelina, d. v. W. Holman en G. Seip; Elso, z. v. J. Meyer en J. A. Kor; Anna Willemina, d. v. R. Feien en A. M. Deuze, won. te Wildervank; Egbert Jurjen, z. v. H. Hilberdink en A. Veidman; Hendrik, z. v. E. Schoinbeek en E. Kruit; Aal tje, d. v. M. Fruitema en G. G. Hui- zinga, won. te Oude-Pekela; Geert, z. v. W. Wijsbeek en J. Holtman; Aldert, Hendrik, z. v. D. J. F. Riekels en F. H. Roelfsema, won. te Onstwedde; Geert Jan, z. v. J. Hollemans en F. C. Scharpff. Overleden: J. v. d. Schans, 84 j., wed. v. F. Dijk; T. Bertus, 70 J., wed. van L. Tonkens. FEUILLETON 44) „U hier, mijnheer Pringsheim? Weer terug? Ik moet zeggen, dat wtj nog nooit met zoveel vaart op elkan- der toe gevlogen zyn!" Ze liet een krampachtig lachen horen. Evelyne verhief zich nu van haar zitplaats in de auto. „Zo, ben Jt) daar, Peter? 1" klonk haar stem. De agent sommeerde nu de nleuws- glerlgen tôt doorlopen. Daarna vroeg h^J, wat er gebeurd was. „Nlets bljzondera, agent! Alleen maar een ontmoeting!" sprak Prings heim laconiek. ..Mynheer Pringsheim," drong de baronea aan. „Stap toch by ons in! Evelyne is nog bleek van de schrik, het arme klnd. U moogt haar wel eens troosten." Wat kon Pringsheim anders doen, dan aan het verzoek van baronease Von Briese gehoor geven? Hy wendde zich tôt de agent en aprak vriendeiyk „Allea la goed; u ziet, dat het hier een particulière aangelegenheid be- treft." „Ja, dan la allea in orde," zei de man ln uniform, terwyi hy zyn notitie- boekle weer in de zak liet giyden. Pringsheim gaf zijn chauffeur nn- dracht, naar huis te ryden; daarna stapte hy b(1 de dames ln de andere wagen in De beide auto's zetten zich hoi.rpo.inp. on rednn in verschillende riehtlngen van de plaats van de „ont- moe'lng" weg. De verkeers-atoornls was opgeheven en de agent wandelde rustig verder. Evelyne drukte pringsheim met ècht-lykende, schynbare harteiykheid de hand. „U ziet er overspannen uit; myn- heer Pringsheim," zei ze. „Ik hoop voor u, dat uw zakeiyke onderhande- lingen op de gehouden conferentie een gunstig verloop gehad hebben. Mijn moeder en ik hebben veel aan u gedacht de laatste dagen. Het speet ons werkeiyk, dat u zo plotseling op reis moest gaan. Ik had my juist zo verheugd op het vooruitzicht van een bezoek van u!" Peter liet de woorden van de freu- le over zich heenbruisen. Toen zel hy met een gevoel van gelatenheid „Ja, het deed my ontzagiyk veel leed, freule, dat myn bezoek niet kon plaatsvinden. Doch het is nu eenmaal zo, dat zaken voor gaan." „Maar mynheer Pringsheim, u be- grypt toch wel, dat ik er in het ge- heel niet boos om geworden ben. Doet u ons nu, by wyze van vergoeding, het genoegen, met ons mee te gaan." ,,Die vergoeding zal ik de dames wel moeten geven!" lachte Prings heim. „Maar mag ik weten, wââr de dames wensen heen te gaan?" Evelyne keek de jongeman coquet aan. Toen zel ze: „U weet natuuriyk, dat dezer da gen een voormalig keizeriyk paleis by de Diergaarde heropend is ala cafô- paviljoen. De allergrootate Weenae artisten schynen er te komen. Men zegt, dat het gewoonweg een aenaa- 79. Toen Rob dit ont- dekte, aprong hij over- eind, om te trachten, het dier ln te halen, maar spoedig gaf hy z'n pogingen op, daar zag, dat ze vruch- oos waren. hij teli tie is! Vandaag speelt Jack Hilton er. Zyn orkest is een bezienswaardigheid op zichzelf. De bezoekers zyn uitslui- tend mensen uit de eerste kringen. Ik wilde er graag eens rondkyken. Vlndt u het goed, dat we er heen gaan?" Peter Pringsheim gevoelde er in het geheel niets voor, maar hy gaf toe en hield zich, alsof hy inderdaad veel verlangen naar een bezoek aan het door de freule genoemde café had. Het stond reeds vast by hem, dat hy er zo kort mogelyk zou biyven. Maar hy wilde de dames niet kwetaen door een afwyzing. „Ik heb er helaaa nleta van ge- hoord," zel hy met een vleugje apot. „Maar het zal my een genoegen zyn, te kunnen zeggen, dat lk er éék al ge weest ben en dan nog wel ln uw voor- treffeiyk gezelschap!" „Nu spot u!" lachte Evelyne, ter- wyi zo Pringsheim een tik op zyn hand gaf, vyf minuten later stopte de auto voor het nieuwe buitencafé „Royal" by de Diergaarde. Een lange ry auto's stond er voor. Het drietal ging het café blnnen. Het bleek, dat het interleur van het gebouw op voortreffeiyke wyze was verzorgd en een uitstekende lndruk maakte. Het voormalige paleis was in een amusementsplaats van de eerste rang omgezet. Aan de plafonds wa ren grilllge gouden figuren aange- bracht. De wanden bestonden ult Grieks marmer. Op de vloeren lagen heel dlkke en kos^bare tapyten en lo- pers, waarin de voeten diep wegzon- ken. Stromen dlffuus licht werden vanuit matgrys-gekleurde schalen door de gehele rulmte verspreid. (Wordt vervolgd.) werkt, goederen heeft geroofd van de inwoners, welke goederen hy voor eigen gebruik behield. Boven- dien heeft hy tal van andere daden verricht, die niet door de beugel kunnen. Jhr. Mr. de Ranitz eiste 10 jaar met aftrek, ontzetting uit het recht ambten te bekleden en uit de kiesrechten. Rechtbanh Groningen Diefstal van een schaap In de maand October 1948 werd te Euvelgunne een schaap, dat in een weiland liep gestolen en ter plaatse geslacht. In verband met deze diel- stal werd aangehouden de 26-jarige D. S. Bovendien heeft D. S. bij zijn patroon, een conservenfabrikant, 200 blikken met inhoud gestolen. De bussen zijn later teruggegeven, en de eigenaar van het schaap wilde een vergoeding hebben van f 125. De officier eiste tegen verdachte, die reeds twee keer veroordeeld is 1 jaar gevangenisstraf. Politierechter Groningen Gebouwd zonder vergunning Wegens overtreding van art. 5 K.B. Stbl. F 67; het bouwen zonder vergunning van de Commissie en Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, stond o.a. terecht Derk H. V. te Borgercompagnie. In de maanden Juli en, Augustus heeft hij een houten woonschip gebouwd, zonder aanvrage en in October een 1 garage van hout, ijzerwaren en glas. Het werk werd stilgelegd. De architect, de heer W. van Sap pemeer, verklaarde, dat de verte- genwoordiger der Commissie, de heer Jongejan hem op 13 Oct. had gezegd, dàt de vergunning werd af- gezonden, waarop V. de volgende j dag met het werk is begonnen. Verdachte beweerde, dat 't woon schip is gebouwd als directiekeet, hetgeen is toegestaan. Evenwel heeft zijn uitvoerder, die nergens een wo- ning kon krijgen, zijn intrek in de directiekeet genomen, waarin V, geen bezwaar zag. De officier eiste voor de bouw van de garage f 100 b. of 1 mnd. hechte- nis en voor de bouw van de woon- schuit f 200 b. of 1 mnd. hechtenis. Veroordeling conform de eis. Mishandeling Tegen de ruiten van de woning van Tonnis W. v. d. P. werden op een avond steentjes gegooid. Met een stok in zijn vuist rende hij naar buiten en gaf enige jongemannen uit Muntendam, die met meisjes uit Zuidbroek stonden te praten een paar meppen. De slachtoffers van de pieppen verklaarden echter niet de schuldigen te zijn. De verdachte vertelde dat er al- tijd jongens en meisjes op zijn erf stonden, die daar herrie maakten, en er de bessenstruiken en fruitboom hadden vernield. De officier was van mening, dat P. niet eigenmachtig mag optreden. Hij eiste f 8 b- of 4 d. h. en hoopte, dat de politie in het vervolg krach- tig zou optreden tegen straatschen- derijen. Veroordeling conform de eis. Diefstal en heling Pieter L., een woonwagenbewo- ner en los werkman (thans ged. ln het huis van bewaring te Groningen, heeft in de nacht van. 16 Oct. te Veendam een rijwiel gestolen. Ver der stal hii op 25 Aug. een damesrij- wiel te Hoogezand. E. de W., een vrouw met wie hij samenwoont heeft geholpen de rijwielen onder bed te verstoppen. Tegen L-, die reeds eerder werd veroordeeld wegens het stelen van kippen, eiste de officier 2x6 maan den gevangenisstraf, waarvan de po litierechter 2x3 maanden maakte. E. de W. werd wegens heling ver oordeeld tôt 2 x 14 dagen gev.str. Een worstaffaire Wolter E. uit Wildervank werkt bij een slager te Zuidbroek, en heett daar enige malen rookworstjes meegenomen. Tezamen met zijn Va- der heeft hij ze opgepeuzeld en ook zekere V. heeft er enige van gehad. W. E. werd veroordeeld tôt 3 mnd- voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling. Aan de vader werd f 40 b. of 20 d. h. opge- legd, terwijl V. werd vrijgesproken, omdat hij voor gemaakte overuren met wors'tjes in plaats van met geld werd betaald, en hij niet kon ver- moeden, dat deze worstjes gestolen waren. Politleke Kantonrechter Terecht stonden de heren J. W. en H. J. Bodewes van Foxholster- bosch, die in beroep gekomen waren tegen de boete, die hun was opge- legd, wegens het leveren van onder- delen (lieren) voor goederen be- stemd voor de bezettende macht. Na een vry scherp débat, tussen de bei de verdachten en de kantonrechter, Mr. Koppius, wees één der verdach ten erop, dat het personeel aan de slag gehouden moest worden. Het gevolg was, dat wel eens iets moest worden gedaan voor de bezettende macht. Vervolgens werd het verhuur van een lege fabriek en de financlële re- sultaten van het bedryf in oorlogs- tyd besproken. De verdediger, Mr. van Wicheren weés erop, dat hier een nevenbedi-yf wordt vervolgd. Indien men dat doet kan men de vervolging van collabo- ratie wel tôt het oneindlge doorzet- ten, Het was in de bezettingstyd wel eens nodig met bepaalde belangen rekening te houden, en het was practisch onmogeiyk niet aan de Duitsers te leveren. De verdachten hebben gesaboteerd, door in zeer langzaam tempo te leveren. Bevol king en personeel zyn overtuigd, dat zy goede Nederlanders zyn. Het is de advocaat niet duideiyk waarom hun een boete is opgelegd, daar hy hun een lichtend voorbeeld achtte voor de scheepsbouwers aan het Winschoterdiep van Groningen tôt Zuidbroek. Mijnhard t's Zenuwtablett«n helpcn U er overheen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2