FMU1K EfiKENT ISRAËL DE FACTO Het ontwerp van wet inzake Winkelsluiting? De a.s. Huurverhoging DE VEILIGHEIDSRAAD en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Hoe denkt U over Vler.de Jaesrgang Woensdag 26 Januari 1949 No. 7 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT SLOCHTEREN VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Minister In 't Veld over: W ereld nieuwe in Vogelvlachl Schrijf ons Uw mening. Gemeenteraadsvergadering INDONESIE De HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSFRUS f 1.30 p. kwartaal. Franco p. poct f 1.T5 (bfj vooruitbetaling PRIJS DER ADVERXENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 aent (b|j vooruitbetaling) VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATKRDAGS Uîtgeefster: Seggerk en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 8, Hoogezand Telefoon 139 (b-g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Er wordt in de laatste tijd veel gesproken over de verhoging der huren. Er worden reeds data ge- noemd en ook percentages. Al deze praatjes zijn echter onjuist en ge- heel uit de lucht gegrepen. Vast staat slechts, dat inderdaad zal worden overgegaan tôt verhoging der huren. Het standpunt dat de regering hieromtrent inneemt, zal nog dit jaar worden bekend ge- maakt. Bij de behandeling van de begro- ting van volkshuisvesting en weder- opbouw zei de minister hieromtrent het volgende: Het gevolg van niet verhogen der huren zou verwaarlozing van het woningbezit zijn, daarom mag men het vraagstuk van de huurverhoging niet uit de weg gaan. Er is momenteel nog geen enkel besluit genomen. De regering zal echter in de loop van dit jaar haar standpunt bepalen. Dit zal geschie- den in het licht der loon- en prijs- politiek. Van de verhoging zal de eigenaar niet meer worden gelaten dan hij nodig heeft voor hogere ex- ploitatielasten. Bij de verhoging zal worden uitgegaan van de huren van 1640; zij zal niet drukken op de huur van nieuwe woningen. Er is over de begroting van de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting lieel wat gepraat. De kamer, die de afgelopen week na een kerstreces van bijna een maand weer bijeen kwam, heeft er twee da- gen aan besteed. Er zijn veel waarderende woorden gesproken voor het beleid van de minister, maar er is ook critiek ge- uit. Zo verklaarde de heer Andries-j sen. dat hij het optimisme van de| minister t-a.v. de verbetering m de materialenpositie niet deelt. Deze spreker noemde de materiaalpositie zorgwekkend in verband met het deviezentekort. Anderzijds werd gewezen op het tekort aan bouwvakarbeiders. Opge- merkt werd, dat indien de rege ring vasthoud aan de starre loonpo- litiek, dit arbeiders van de bouwvak- ken zal afstoten. Algemeen was men het er wel mee eens, dat wij nog 10 of 15 jaar te maken zullen hebben met een woningruimteprobleem. T*'' iupo'dprltig1 van delco van het IJselmeer. Aan de memorie van antwoord van de minister van verkeer en wa- terstaat op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tôt vastlegging van de begroting van inkomsten en uitga- ven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1949 is het volgende ont- leend: Een ongestoorde snelle voortgang van de inpolderingen is met het oog op 's lands financiën van dit ogen- blik niet te verwezenlijken. Intussen kan de hierdoor ontstane tijdruimte met vrucht worden gebruikt voor het voorbereiden en nemen van een aantal beslissingen omtrent de Zui- delïjke polders; meer in het bijzon- der omtrent de vraag, welke polder het eerste moet worden aangevat. Afhankelijk van de grootte van de polder, waarmede wordt begonnen, mag worden aangenomen, dat 7 of 8 jaar na het begin der werken de eerste drooggevallen grond in cul- tuur kan worden gebracht. Het zal vermoedelijk nog een jaar duren voordat de gehele N.O.-polder ln cultuur is gebracht. Deze polder heeft een oppervlakte van 48.000 ha. Hiervan is 4000 ha (dijken en dor- pen) niet voor de landbouw be- stemd. Ontgonnen is thans reeds 37.000 ha. In de loop van dit jaar zullen dus nog 7000 ha ontgonnen worden. Het ligt in de bedoeling om naast HULP VAN BUREAU OOGSTVOORZIENING. De bedrjjven dienen zich allereerst zelf te helpen. In verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging op de Staatsuitgaven zal in het nieuwe jaar hulp van Bu reau Oogstvoorziening van het Minis- terie van Landbouw, Visserjj en Voed- selvoorziening aan de landbouwbedrij- ven afhankelijk worden gesteld van de actieve medewerking van de bedrjj ven om zelf hun arbeidsmoeiljjkheden op te lossen. Om voor hulp in aanmer- king te komen, zal het nodig, zijn, al- dus deelt het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het bouw- of teeltplan van het bedrjjf redeljjkerwjjs overeenstemt met de vaste bezetting aan arbeiders. Bij de inzaai in het voorjaar dient men hiermede zoveel mogelijk rekening te houden. Door een rationeel teeltplan moet bij normale omstandigheden ont- wrichting van de arbeidsvoorziening in de drukke tijd vermeden worden. Het teeltplan dient zodanig ingedeeld te zijn, dat op het bedrjjf een stabiele werkgelegenheid wordt bevorderd. Het is gewenst, dat het bedrijfsle- ven deze ontwikkeling stimuleert in ieder gebied waar dit noodzakelijk is. Dit geldt uiteraard vooral in die ge- bieden, waar vroeger tekorten aan ar beiders optraden. Vooropgesteld dient te worden, dat een goede arbeidsvoorziening een zaak is, welke voor aile boeren en arbeiders van het grootste belang is. Het Bu reau Oogstvoorziening acht hulp even- wel alleen dan verantwoord indien het bedrijfsleven deze zaak voldoende be- hartigt. Emmeleroord in de N.O.-Polder nog 10 dorpen te stichten. Actie voor 2 vrije dagen per week. Een industrie in ons land heeft zich tôt bedrijven, firma's en bonden gericht met verzoek adhaesie te be- tuigen aan een actie voor de invoe- ring van een 48-urige werkweek, welke over 5 dagen verdeeld kan worden. De adviseur van de betreffende industrie Mr. Dr. Lucas deelde mede, dat men de48-urige werkweek wil behouden, doch met de bevoegdheid voor elk bedrijf, om, indien de direc- tie dat wenselijk acht, op Zaterdag- ochtend te sluiten. Daarbij zal dan overleg gepleegd worden met het personeel. Wordt 's Zaterdags ge- sloten, dan zal gedurende de overige dagen wat langer gewerkt moeten worden, om de 48 uur vol te krijgen. Men verlangt dus geen wettelijke regeling, die ieder bedrijf verplicht op Zaterdag te sluiten, maar een re geling die ieder bedrijf vrij laat om te kiezen, en niet zoals nu de ver- plichting Zaterdagmorgen te laten werken. 25 jaar Hoogovens I Zaterdag heeft een belangrijk Nederlands bedrijf, de Hoogovens in IJmuiden, zijn 25-jarig bestaan her- dacht. Dit bedrijf werkt momenteel bo- ven Zijn capaciteit, om aan de enorme vraag naar ijzer en staal te voldoen, zodat het rendement iets is teruggelopen. De productiviteit per arbeider gaat langzaam omhoog. Het is de mening van de directie, dat in het kader van de Benelux- gedachte het bedrijf een logische schakel moet vormen in de nieuwe economische keten en dat Neder land aan de Belgische partner een deel van zijn productie moet overlaten. De Nederlandse hoogovens leggen zich speciaal toe op het fabriceren van Siemens-Marten Staal, terwijl België en Luxemburg zich bepalen tôt de zgn. „Thomas"-productie. NEDERLANDER IN BELGIë GEARRESTEERD Een gevaarlijk heerschap achter slot en grendel De Amsterdammer Jan van Eyze- ren had tezamen met twee anderen, onder wie zich een voormalige S.S.er bevond, een gewapende bende ge- ALS DE WIJN IS IN DE MAN Een dokter uit een provinciestadje wilde een keer werkelijk uit gaan. 'Daarom nam hij zijn auto en reed flaar Amsterdam. Hij heeft daar een glaasje met iets gedronken, en nog een, en nog een. En langzamerhand leek het hem alsof de lantaams niet recht meer stonden. In die toestand vormd, met het doel in Duitsland stapte hij in zijn auto en startte. Er plundertochten te houden. Voorlopig stond hem een voetganger in de vestigde het gezelschap zich te Keu- weg, en die kon nog maar net zijn len, waar de verloofde van één van leven redden, door op de treeplank de bendeleden woonde. te springen. Dat beviel de dronken Bij het grensplaatsje Strass ver- bestuurder niet: hij gaf vol gas en moorde Jan van E. een tolbeambte draaide haarspeld-bochten om de Na deze daad vluchtten de beide an- medepassagier kwijt te raken. Maar deren naar Nederland. Tijdens de deze klampte zich krampachtig vast vlucht verloren zij een portefeuille, en begon luidkeels te brullen: „Help- waardoor zij konden worden geïden- I Politie". tificeerd. E! wilde via België naar Niet alleen dat de dronken dokter Frankrijk vluchten, om zich bij het zijn passagier niet kwijt kon, kreeg vreemdelingenlegioen aan te melden. hij bovendien nog last van een mo- Toen hij in België tezamen was ktorrijder, die een hardrijwedstrijd met een déserteur, heeft deze hem met hem begon. Bij Sloterdijk ge- verraden, omdat hij een nieuwe moord vreesde. E. werd daarop door de Belgische politie gearresteerd. Het staat thans vast, dat E. ook dé bet is aan een diefstal te dam eu vermoedelijk ook roofoverval te Zeist. DAT GEBEURDE NIET VAAK Er wordt over geklaagd, dat het aantal diefstallen van auto's in de laatste Hid sterk is toegenomen. De Amsterdamse politie heeft reeds een Waarschuwing tôt autobezitters ge richt om voorzichtigheid met hun eigendom in acht te nemen. Sittard heeft echter een zeer bij zondere autodiefstal meegemaakt. Daar werd ni. een ziekenauto uit de garage van een ziekenhuis gestolen. De dieven forceerden de deur van de garage, waar de ziekenwagen al- tijd startklaar stond De auto is in Amsterdam terugge- vonden. Vermoedelijk is hij voor smokkel gebruikt. ZIEKENHUIZEN EN E3NDERVERBLIJFPLAATSEN profiteerden van een geschenk van de zee Aan het strand te IJmuiden zijn enige duizenden sinaasappelen en grape-fruits aangespoeld. Op het strand was het een grote drukte, vooral van kinderen, om de vruch- ten, die nog zeer goed eetbaar ble- ken te zijn, te verzamelen. Natuur- lijk mochten de zoekers en zoeksters zelf een aantal vruchten behouden, maar de overige zijn beschikbaar ge steld voor ziekenhuizen en kinder- verblijfplaatsen. Er zijn geen kisten aangespoeld, zodat men niets weei omtrent de herkomst van het sappige geschenk van de zee. CHOCOLADEFABRIEK WERD BESTOLEN Het was de Rijkspolitie te Diemer opgevallen, dat bij de manufactu renhandel O. aldaar geregeld Am- sterdammers kwamen, die met ge- vulde tassen weg gingen. - Aanvanke- lijk meende men met een smokkel handel te doen te hebben, maar a: spoedig bleek, dat de Amsterdam- mers chocolade en chocolade-artike len meenamen. Uit het onderzoek kwam vast t staan, dat deze goederen van diefsta' uit de Blooker's Fabriek afkomstl" waren. Er werd daar niet alleen chocolade en chocôlade-producteiv, maar ook koffie, thee en vet gesto len. De in het laatste half jaar ge stolen goederen vertegenwoordige t een waarde van ongeveer f 10 00E Daar de diefstallen reeds gedurendî veel langere tijd gepleegd werde i zijn reeds voor vele tienduizenden aan goederen gestolen. Er zijn met betrekking tôt deze zaak 8 personen gearresteerd en tegen velen is prc.- ces-verbaal opgemaakt. HIJ WISSELDE DE MELK VOOR STERKE DRANK De bezorger van een melkzaak e Den Haag, werkte op een wijze 7 - aie h:,i- da t j d gedatuï nau i ti wijk af. Hij leverde de melk en bo- ter af en ontving geld en boterbon- nen. Toen hij klaar was, liet hij de wagen staan en nam een spoor- kaartje naar Rotterdam, waar hij voor het geld van zijn baas de bloe- metjes buiten zette. Toen hij gear resteerd werd was er ook van de boterbonnen niets over. Zelfs wist hij zich niet te herinneren waar ze gebleven waren, maar het is moge lijk, dat hij ze toen hij dronken was heeft verkocht. lukte het de motorrijder de auto tôt stoppen te dwingen, maar de be stuurder manoevreerde zo handig, dat hij er weer van door ging, nog Amster- voordat de passagier kans had gehad een van de treeplank af te komen. Hij bungelde nu achter aan de auto. Door een reeks straatjes kriskras door te rijden raakte de dokter zijn vervolger kwijt. Doch deze had het nummer genoteerd en waarschuwde de politie. De onvrijwillige passa gier viel later van de auto. De volgende ochtend vond de po litie de auto en arresteerde de be stuurder. De justitie zal nu een ap- peltje met hem schillen. BRAND BU DE OPVOERÏNG VAN EEN KINDEROPERETTE In Goor werd de kinderoperette ,,Goudmuiltje" opgevoerd. Terwijl het eerste bedrijf was begonnen stond achter het toneel een rij meip- jes opgesteld, verkleed als kabou- terL allen uitgerust met lantaarntjes, waarin een kaars brandde. Eén van de meisjes liet haar lantaarntje val- len, en bij het oprapen geraakte haar baard in brand. Ze werd toen zo ang- stig, dat ze wild in het rond sloeg, waardoor ook de baarden van drle andere kabouters in brand. geraak- ten. Helpers en helpsters wisten het vuur spoedig te bedwingen, maar toch werden vier meisjes gewond. Een arts, die zich onder de belang- stellenden bevond, verleende eerste hulp. DRAMA AAN DE GRENS Een man, vermoedelijk een Neder- lander begaf zich vanuit Limburg over de Duitse grens. Aan een som- matie van de douane-ambtenaren om te blijven staan gaf hij geen gevolg. Ook een waarschuwingsschot had geen gevolg. Het gevolg was dat de beambten op de man schoten, die do- delijk werd ,getroffen. Hij bleek een hoeveelheid sigaret- ten en ondergoed bij zich te hebben. EEN STELENDE DIENSTBODE Een zeer jong meisje was bij een familie te Goes in betrekking als dienstmeisje. Ze wist, dat in een lade van het bureau van haar patroon een geldsbedrag was opgeborgen. Op een avond, toen de familie op visite was, kon zij haar lust om zich dit bedrag toe te eigenen niet langer bedwingen. Ze nam het weg en bei de vervolgens de familie op met de mededeling, dat een man in huis ge- weeât was, die met iets onder zijn jas verborgen was weggegaan. Ze had gepoogd hem tegen te houden, maar hij had haar in het gezicht ge- slagen en gebeten. Buiten had zij hem in een auto zien stappen, waar in nog een man zat. De familie stelde zich terstond in verbinding met de politie. Daarna stelde men een onderzoek in het huis in waarbij kwam vast te staan dat f 350 was gestolen. Aan het meisje werd gevraagd of zij een signalement kon geven van de dader. Dat beweerde ze te kun- nen. Tweemaal gaf ze een signale ment, maar twee maal verschillend. Dat wekte achterdocht op, en toen de duimschroeven wat steviger wer den aangedraaid, bekende zij snik- ken de diefstal te hebben gepleegd. WÏTTE BLOEM VOOR HUISHOUDELIJKE DOELEINDEN Binnenkort zal nu ook witte bloem beschikbaar komen voor huishoude- îijke doeleinden. Per keer zal ten hoogste 2 kg per verbruiker mogen worden verkocht. Voor witte bloem gelden de vol gende maximum-prijzen: f 0.42 per kg los uitgewogen; 17 et. per pakje van 300 gram: 23 et. per zakje van 400 gram en 27 et. per zakje van 500 gram. .Voor gewone bloem luiden deze prijzen resp. f 0.34, f 0.15, f 0.19 en f 0.22. Palestina De Egyptisch-Israëlische bespre- kingen op het eiland Rhodos duren voort. Aanvankelijk leek het ver- loop niet ongunstig. Later werd ech ter gemeld, dat men in een impasse was geraakt. Dank zij de bemoei- ingen van de bemiddelaar van de V.N., Bunche, zijn de besprekingen weer op gang gekomen. Thans heb ben beide delegaties twee leden naar hun regering gezonden, teneinde zo spoedig mogelijk nieuwe instructies te verkrijgen. Er wordt verwacht, dat deze leden morgen op Rhodos te- rug zullen zijn, zodat dan de bespre kingen kunnen worden hervat. Inmiddels heeft de Franse rege ring besloten Israël de facto te er-j kennen, terwijl verwacht wordt, dat ook Engeland binnenkort de Joodse staat de facto zal erkennen. China De Chinese président, Tsjang Kai Sjek heeft zich teruggetrokken; de vice-president Li Tsjoeng Jen heeft zijn taak overgenomen. De pogingen om tôt vrede te komen welke po gingen vooral van de zij de der Na tionale Regering worden onderno- men worden met kracht voortge- zet. Er zijn delegaties benoemd, wier taak het is te trachten tôt een ver- gelijk te komen. Na Tientsin is nu ook de grote stad Peiping m handen van de Commu nisten gevallen. Skandinavië Er is verschenen een wetsontwerp inzake de regeling der winkelslui ting. Dit ontwerp zal vooralsnog niet in de Staten Generaal in behande ling worden gebracht, doch het ligt in de bedoeling der regering om het eerst in discussie te brengen, opdat eventueel op grond van juiste op- merkingen van de betrokkenen wij- zigingen zouden kunnen worden aangebracht. v Daar de pers een bemiddelende roi heeft te vervullen tussen overheid en publiek stellen wij onze kolommen gaame open voor op- en aanmerkingen van de betrokken winkeliers. De brieven, welke wij over dit onderwerp ontvangen zullen wij zoveel mogelijk tôt één geheel verwerken. Deze brieven moeten uiterlijk Zaterdag a.s. in ons bc- zit zijn. Brieven over genoemd ontwerp van wet, welke ons la ter dan Zaterdag bereiken, kun nen wij niet meer in behande ling nemen. Het ontwerp. Hier volgt in het kort de inhoud van het ontwerp: Behoudens enkele uitzonderingen moeten de winkels 's Zondags de ge hele dag, 's Donderdags na 21 uur en de overige werkdagen na 19 uur, gesloten zijn, behalve 's Dinsdags, j wanneer de winkels om 13 uur ge sloten moeten zijn- Onder goedkeu- ring van de kroon kunnen de ge- meenteraden echter bepalen, dat de winkels op een andere middag dan 's Dinsdags gesloten moeten zyn (echter niet op Donderdag). Aan restaurants, koffiehuizen enz. kan door de gemeenteraden worden opgelegd, dat zij één dag per week sluiten, bovendien kan ten behoevé van vacantie voor de ondernemers sluiting van bepaalde groepen win kels gedurende ten hoogste 12 werk dagen per jaar worden voorgeschre- ven door de gemeenteraad. Voor de straat-, markt- en rivier- handel gelden dezelfde verkooptij- den als voor de winkels; de uitzon- dering voor het venten met geringe eetwaren op Zon- en feestdagen ls komen te vervallen. Er geldt echter geen verkoopverbod voor deze cate- gorieën voor Dinsdagsmiddags of in plaats daarvan-aangewezen middag. Voor openbare middelen van ver- voer, hôtels, restaurants, koffiehui zen en dergelijke inrichtingen, apothelcen en enkele andere groepen van winkels, alsmede voor de straat-, markt- en rivierhandel in enkele ar- tikelen, (consumptieijs, petates frites, kranten of tijdschriften, brandstof, smeermiddelen of onderdelen voor voertuigen, rijwielen en vaartuigen enz.) geldt een algemene uitzonde- ring van de winkels of voor die tak ken van handel geldende bepalingen, uit hoofde van verkeers- en derge lijke belangen. Automaten Het blijft, ook gedurende de slul- tingsuren, mogelijk door middel van al dan niet in de winkels geplaatste automaten de verkoop voort te zet- ten. Het is echter verboden geduren de de sluitingstijd der winkels de automaten bij te vullen. BENOEMÏNG LERAREN R.H B S. Bij K.B. is voor de cursus 1948— 1949 benoemd tôt tijdelijk lerares Geschiedenis Mej. E. van Dijk van Groningen, tôt tijdelijk leraar in Lich. Oefening de heer P. M. van Dorst te Sappemeer, tôt tijdelijk leraar Engels de heer R. A. Belder te Sappemeer en tôt tijdelijk leraar Nederlands de heer J. F. P- Sprock te Groningen. De Skandinavische landen kunnen het niet gemakkelijk eens worden. De ministers hebben opnieuw een conferentie gehouden, thans in Ko- penhagen, welke conferentie twee SCHEEPSBOTSING OP DE WESTERSCHELDE Eén dode en twee gewonden Gisterenmorgen omstreeks 9 uur heeft tijdens de mist een scheeps- botsing plaats gehad op de Wester- schelde. De Poolse zeeboot „Pulasky", ge- laden met koeien, die op weg was naar Antwerpen, kwam in aanva- ring met het Nederlandse Liberty- schip „Lissekerk" (ruim 10.000 ton d.w.) van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage, dat uit Antwerpen kwam. De „Pulasky" heeft een groot gat aan de boeg en aan stuurboordzijde, en is, omdat het in zinkende toe stand verkeerde, op de plaat van Ossenisse (bij Hansweerd) omhoog- gezet door een sleepboot. De bot- sing kostte aan een der leden van de bemanning van het Poolse schip het leven. Verder zijn bij de Poolse be manning twee gewonden, waarvan er één stervende is, die naar de wal is gebracht in Hansweerd. De „Lisse- kerk" liep aan stuurboordzijde .en onder de ankerkluis schade op. Dit schip is naar de reede van Vlissingen gevaren om daar ligplaats te kièzen in afwachting van de toe- stemming om door te varen naar Rotterdam. Deze toestemming is in middels gekomen. NATUURSCHOUWSPEL Een lezer schrijft: Dinsdagmorgen was in het Noor- den een prachtig natuurschouwspel zichtbaar. Onder aan de kim was een grote mistbank en daar boven aile kleu- ren van de regenboog. Het Noorder- licht was tussen 4 en 4.30 uur te zien, vooral in het N.N.O. waar het groen en rood gekleurd was. EEN MAN EN TWEE VROUWEN Een inwoner van Deventer, zeke- re S., die in de bezettingstijd in Duitsland vertoefde, trouwde daar met een Duitse vrouw, en zij kregen een kind. Na de oorlog keerde S. naar Nederland terug, en trouwde in 1946 met een stadgenote. Kort geleden begaf de Duitse vrouw die inmiddels een paspoort verkregen had, zich naar Nederland, om haar wettige echtgenoot aan te spreken voor kosten van onderhoud voor haar en haar kind. S. is thans door de politie gear resteerd wegens het plegen van bigamie. dagen heeft geduurd. De berichten zeggen, dat ook in deze conferentie de standpunten niet tôt elkander ge bracht konden worden. Noorwegen en Denemarken blijven gevoelen voor aansluiting bij het Atlantisch pact, terwijl Zweden een geheel zelfstandige Skandinavische Unie wenst. Japan In Japan zijn parlementsverkie- zingen gehouden. Volgens de jongste berichten over de uitslagen heeft .de Democratisch-Liberale partij van de premier Yosjida ruim 260 zetels ver kregen. In het parlement zijn totaal 466 zetels. Te SAPPEMEER gehouden Vrijdagavond jl. De agenda opgenomen in ons blad van Zaterdag moet nog met enkele punten worden uitgebreid. Ingekomen stukken Buiten de reeds genoemde waren er nog twee ingezonden stukken wo. een begroting van de Ned. jHeide Mij. betreffende het uitvoe- ren van enkele werken in Sappe meer, welke event. werkeloosheid als D.U.W.-objecten zouden uitge- voerd kunnen worden. De kosten bedragen f 32.732.75, waarvan f 13.112.75 voor rekening van de ge- meente zou komen. De heren MULDER en POT (CPN) verklaren zich tegen uitvoering van D.U.W.-objecten. Zij zouden liever zien dat de gemeente zelf de werken zou laten hitvoeren. De BURGEMEESTER antwoordde, dat de mogelijkheid daartoe zeer klein is, omdat de minister geen werkzaamheden ter verfraaiing van gemeenten toestaat. De heer KIEWIET deelt mede, dat de D.U.W.-voorwaarden thans niet meer slecht zijn. Het loon bedraagt f 0.70 p. u. verhoogd met een woon- plaats-toelage van f 3 p. w. Boven dien worden vacantiebonnen ver- strekt. Voorstellen van B. en W. Bij de Veiligheidsraad is een nieuwe motie ingediend betreffende de Indonesische kwestie. Deze motie houdt in, dat Nederland aile na 17 December gemaakte politieke gevan- genen moet vrijlaten, en hun moet toestaan in Djocja hun werkzaamhe den te hervatten. Er wordt aanbevolen besprekingen te openen tussen vertegenwoordi gers van Nederland en van de repu- bliek, opdat met behulp van de C.V.G.D. overeenstemming zal kun nen worden bereikt over de instel- ling van de Federale Interimrege- ring uiterlijk op 15 Maart 1949; alge mene verkiezingen uiterlijk op 1 Oc- tober 1949; overdracht van de souve- reiniteit niet later dan 1 Juli 1950. De C.V.G.D. moet worden her- vormd in een commissie der Ver enigde Naties, waarvan de bevoegd- heden in de resolutie zijn vastge- legd. Ten slotte wordt een beroep ge- daan op Nederland en op de Repu- bliek om deze resolutie na te komen. Aziatlsche Conferentie- Aziatische conferentie heeft haar werkzaamheden beëindigd. Er werden drie resoluties aangenomen. Deze resoluties geven in détails de weg aan, die door de conferentie noodzakelijk wordt geacht om te ko men tôt een Verenigde Staten van Indonesië op 1 Januari 1950. Terwijl verder in de resoluties is vermeld, dat de verhouding tussen Indonesië en Nederland moet worden geregeld door onderhandelingen tussen de re- geringen der Verenigde Staten van Indonesië en Nederland. De door de conferentie aangeno men resoluties werden met een be- geleidend schrijven van Pandit Nehroe aan de Veiligheidsraad ge zonden. Rapport C.V-G.D. In haar rapport aan de Veilig heidsraad zegt de C.V.G.D. dat de guérilla der Indonesische republikel nen Nederland verhinderd het vuren te staken, terwijl Nederland over te weinig manschappen beschikt on, de guérilla te onderdrukken. Voorts wordt in het rapport ge sproken over economische verwar ring in de voormalige republikeinse gebieden. De in ons blad van Zaterdag ge noemde voorstellen werden aange nomen. Met betrekking tôt het voor- stel tôt subsidieverlening aan ver- enigingen met een culturele inslag merkte de heer KAMPS (WD) nog op dat het moeilijk zal' zijn tussen dergelijke verenigingen en andere, een grens te trekken. Aan de agenda werden nog toege- voegd: Een voorstel om f 6600 beschik baar te stellen voor verbetering van de Geref. school voor L.O. en voor stellen om f 1200 beschikbaar te stellen voor verbetering der school- boeken en voor f 250 deel te nemen in een garantiefonds voor te houden turndemonstraties. Al deze voorstel len, alsmede de in ons blad van Za terdag genoemde werden goedge- keurd. Voorts werden straatnamen vast- gesteld voor het nieuwe uitbreidings- plan, dat het plan „Noord-West zal worden genoemd. De hoofdstraat, het verlengde van de Dr. Aletta Jacobsstraat zal heten Julianastraat, de straat ten Noorden daarvan Burgemeester Jonkerenstraat en ten Zuiden ervan Plantsoenstraat. De straat lopende vanaf de Noorder- straat tôt Winkelhoek zal heten Burgemeester Eikemastraat en die ten Zuiden van het ontworpen m- dustrieterrein Rozenstraat. Ten slotte is de naam van de straat bij de loskade vastgesteld als Kanaai- straat. De straten lopende m ae richting Noord-Zuid (10 stuks) zul len namen van bloem en krijgen. Naar aanleiding van een vraag van de heer SCHaFER (Arb.) deelde de burgemeester mede, er geen be- zwaar tegen te hebben, dat na zyn vertrek een straat naar hem zal wor den genoemd. De begroting Van de begroting 1949, welke werd behanedld, noemen wij nogmaals de leindciifers. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven met f 773.549.29. De cijfers voor de kapl- taaldienst luiden- ink. f 227.989 01, uitgaven f 230.434.72: nadelig saldo f 2 445.71. Op een vraag van de heer MUL DER (CPN) omtrent subsidie aan het Friese Volkssanatorium deelde de burgemeester mede. dat Dr Pol- man, deskundige, een afwijzend ad- vies had gegeven. Indien er yoldoe- de kapitaal is, is er geen aanleiding subsidie te verstrekken. De heer Mulder meende, dat de financicn van het sanatorium niet zo gunstig zijn. Naar aanleiding van de post aa f 1000 welke is uitgetrokken voor vordering woonruim.te vraagt de heer Mulder of dat bedrag bestemd is voor de eraan verbonden rech -s- zaakjes, waarop de burgemeester antwoordt: ,,Ten dele". De heer SCHaFER (Arb.) is van mening dat f 500 voor de Midden- straat te klein is. Hierop antwoord de VOORZITTER dat er reeds opme- tingen zijn gedaan om te komen to een kapitaalspost. Deze beeroting, evenals die van het Burgerliik Armbestuur (ink._ eti uitg. f 59.850); Gasbedrijf (m*; f 173.113. 18. uitg. f 172.956.53, winst f 156.RR) Proeftuin Cink. en uitg f 38077.91) en Slachtbedrijf mk- f 26078 44, uitg. f 31600, verlies f 5521.56) werden goedgekeurd.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1