p r ivAARiN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 V/aarderende woorden voor het werk van minister Lîeftînck Wereldnïeuws în Vogelvlucht Winkelîers over het ontwerp Winlcelsluvtingswet DE ÏNDONESISCHE KWESTIE erde Jaargong Woonsdcg 2 Februcrt 1949 No. 9 f'OOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING De Belgen weten slechts weinig van de Bénélux. f/e fnti ONTVLUCHTE PUPILLEN STALEN DOKTERSAUTO Cacaopoeder zonder bon. BRANDHOUT BEVATTE LUCHTAFWEERGRANAAT miwim A I* ABONNEMENTSPRIJS 1.50 p. kwartaaL Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIES 2 cent per mm. Zogen. Kleintjes als e koop, te huur, gevraagd enz. mini- num 75 aent (bij vooruitbetaling) HET SBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATKKDAGS Ultgeefster: Seggera" en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. 5r zijn twee feiten, hopelijk beide i tijdelijke aard, die aile lagen 1 onze bevolking bezighouden. Die ten zijn: de griep en een voort- irijdende werkloosheid. Pat de griep betreft zijn wij ge- |gd te vergelijken met de jaren na vorige oorlog, toen de Spaanse iep duizenden en duizenden sjacht- !ers heeft geëist. Thans is de griep jt afkomstig uit het land van de ïeadors maar hij heeft dezelfde tionaliteit als wijlen de Duce. Het langrijkste is echter, dat de epide- e minder kwaadaardig is. Je hebt hu zo te pakken en je bent 't zo fer kwijt ook. Maar de bedrijven 'lervinden er moeilijkheden door. ook bij de krant och, u moet ditmaal een enkele vergissing of lating maar niet kwalijk nemen :eeft de griep zijn intrede gedaan. vragen dus uw clementie. at de toenemende werkloosheid =ft willen we nog even een af- îtende houding aannemen, en de uitspreken, dat de nieuwe lente at opzicht een nieuw geluid zal i horen. Dat men met uitvoering verschillende niet strikt noodza- jte werken als D.U.W.-object re- ig gaat houden is echter geen ende gedachte! Het woningprobleem en tweedaags congres heeft het iat. Vakverbond het woning- ■vraagstuk besproken. „De akbeweging wil het volk die- m Christus' wil," zo zei de de heer Ruppert, „daarom in- ert haar: de bouw, de huur en van de arbeiderswoningen; a is het congres belegd." woning", aldus een der spre- )s. Gijsman, „heeft een pre- 'e en een compenserende taak. r.itief omdat ze een tegenwicht it tegen krachten uit deze tijd, |e mensen uit hun woningen wil- wegtrekken. Alleen een woning werkelijke aantrekkingskracht oppervlakte van 48 000 ha zal heb- ben. Er bestaan plannen voor een brug tussen Noord-Oost-Polder en Zuid-Oost-Polder. Bij de behandeling van de geldzul- vering in de Eerste Kamer zijn van verschillende kanten waarderende woorden geuit over het beleid van Prof. Lieftinck. Treffend zijn *de woorden, die de A.R. woordvoerder mr. J. A. de Wilde gebruikte, die o.a. zei: „A1 zijn er vele fouten gemaakt, er is door minister Lieftinck buiten- gewoon knap werk verricht. Een Augiasstal maakt men niet schoon met een stofzuiger of een ragebol. En zeker gebeurt dat niet door een man, die bang is zijn handen aan koud water te branden. Hier was een Hercules nodig." g i Jcke ZO JONG NOG, EN AL ZO SLECHT Vorige week Dinsdag werden te Haarlem twee jongens van vijftien jaar gesnapt door de politie bij een inbraak in een winkel van snuiste- rijen. Oorspronkelijk hechtte de Haarlemse politie weinig waarde aan het geval, doch spoedig bleek dat de jongelui heel wat op hun kerfstok hadden. Bij het verhoor is komen vast te staan dat de jongens in totaal minstens vijftien inbraken hebben gepleegd gedurende de afgelopen drie maanden. Zij komen uit twee keurige gezinnen en zijn geenszins zogenaamd „milieu-boefjes". De jon gens hielden er thuis een complété beeldroman-bibliotheek op na. Zij knutselden graag en hadden daar- voor veel geld nodig. Hun zakgeld was ontoereikend om de nodige ma- terialen te kopen en toen zijn zij na enkele kleine diefstallen van kwaad tôt erger vervallen. Tenslotte kenden zij geen vrees meer en trokken er stiekum 's nachts op uit om inbra ken te plegen. Zij klommen langs waterpijpen en door kleine raampjes in winkels en werkplaatsen binnen tegen deze uitholling van het ge- en verschaften zich zo geld en knut- Jeven een dam kunnen opwer- selmatenaal. De compenserende taak is erin Onlangs vonden zrj m een koffie- egen dat de woning na gedane branderij, waar zij via een plat dak 1d èelegenheid tôt rusten biedt." waren binnengekomen, de sleutels dit licht de huidige woningnood van de brandkast en eigenden zich een groot bedrag toe. In totaal heb- moeten de gevolgen op gees- i-zedelijk gebied catastrophaal KïKen en orgonîsatjes hebben beroep op volk en overheid ge- docr uiterste krachtsinspanning et tempo van de woningbouw te irsnellen. Ook in Groningen is over het wo- igprobleem gesproken en wel op e volkshuisvestingsdag voor Noord- ederland. De laatste spreker, de :er H- Rottinghuis noemde het aan provincies Groningen, Friesland Drenthe toegewezen woningen n resp. 920, 750 en 850 teleurstel- îd, Sprekende over de verdeling i het bouwvolume zei de heer R., er bezwaren zijn tegen de ge- gde principes bij de verdeling. Er »een of althans niet voldoende re- îing gehouden met het feit dat de laciteit van het beschikbare bouw- ume wegens gebrek aan arbeids- ichten niet zal kunnen worden ge- jiseerd, terwiil bv. in de drle irdelijke provincies het bouwap- pat gedeeltelijk ongebruikt blijft de werkloosheid in het bouwbe- toeneemt. Het logische gevolg ls rlucht uit het bouwbedrijf en dus "ibraak van het régionale bouw- 'aat. Belsdë en de Bénélux Belgen in het algemeen zijn erg pro-Benelux gestemd en emming van de pers is ook maar matig. Over de oorzaak daarvan dezer dagen gesproken de heer de Spot, hoofdredacteur van het d „De Nieuwe Gids". één der oorzaken noemde hij lit, dat de Bénélux aanvankelijk (en „paradijs op aarde" werd gesteld. Toen die moeilijkheden le verwezenlijking echter naar n kwamen, kwam de critiek los tn het ontwerp tegen de critiek ïnd blijft, is dat een bewijs, dat op een gezonde basis rust. p merkwaardige bijzonderheid pde de spr. nog de volgende cjj- een opinie-onderzoek heeft uit- ezen, dat slechts 50 van de ïen wel eens iets over de Bénélux gehoord. Van deze 50 is its 1/20 volledig op de hoogte. t de pers ligt dus nog veel ter- i braak. Parlementaire zaken bor de Tweede Kamer ziin de af- pen week verschillende begro- en behandeld. Wij willen slechts i stilstaan bij die van het Zuider- londs. De minister van Verkeer Waterstaat, mr. Spitzen deelde e, dat het de vraag is welke pol- j nu zullen worden aangepakt. initief staat daaromtrent niets I, hoewel de voorkeur uitgaat f de Zuid-Oost-Polder, welke een bén zij ongeveer tienduizend gulden buitgemaakt, waarvan zij een zeil- boot aanschaften. De rest van "het geld verborgen zij tussen de dak- pannen van het ouderlijk huis, waar de politie het aantrof. Een broertje van één der twee, die het tweetal bespied had door een kier in een schutting had zich enkele honderden guldens toegeëigend, die eveneens konden worden gevonden. De jongens zijn ter beschikking gesteld van de politie-autoriteiten In enkele omliggende plaatsen van Haarlem, die ook nog een hartig woordje met hen te spreken hebben. DTJÏTSE ONDERZEEëR MET 50 DODEN AAN BOORD GEVONDEN Door ploegen, belast met het weg- ruimen van wrakken in de haven van Kiel, is een Duitse onderzeeër aangetroffen, aan boord waarvan 50 lijken zijn gevonden. De 1600 ton metende onderzeeër had, tijdens één van de laatste lucht- aanvallen op de haven van Kiel, een voltreffer ontvangen. De oorlogsbo- dem was zeer kort tevoren uit het in de nabijheid van Danzig gelegen Zoppot in Kiel aangekçmen. Men meent, dat zich aan boord een aan- tal burger-vluchtelingen uit de vroe- gere vrijstad bevonden. Het lijk van een vrouw is reeds geïdentificeerd. Behalve de lijken werden ,aan boord van de onderzeeboot nog beur- zen met geld, kinderspeelgoed, da- messchoenen en andere kledingstuk- ken aangetroffen. Ruim een week geleden zijn uit het rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem drie pu- pillen ontvlucht, waarvan tôt voor enkele dagen geleden geen enkel spoor te bekennen was. De jongens hebben zich buiten het bereik van de politie weten te houden en dezer dagen stalen ze in Didam een auto, toebehorende aan een arts, om zich uit de Achterhoek te verwijderen. Het drietal tufte met de zo goed als nieuwe Volkswagen naar Lim- burg. In Maastricht was de benzine op en de jongens besloten bij een ga- rage-houder te tanken. Zij stopten bij een benzinepomp en vroegen de garagehouder om benzine. Toen het op betalen aankwam, verklaarden de pupillen geen geld bij zich te hebben. De garagehouder vond dit wel wat vreemd: een gloednieuwe Volkswa gen, drie jongemannen en geen geld. Hij ontfermde zich resoluut over het contactsleuteltje van de wagen en belde onmiddellijk de politie op. De jongens die het benauwd kregen, zetten het onmiddellijk op een lopen. Zij zijn nog niet gearresteerd. OPLETTEND RECHERCHEUR SLAAT GOEDE SLAG Aan het begin van deze Week werd door een etalageruit van een mode- magazijn aan het Koningsplein te Amsterdam een trottoirtegel gegooid en uit de étalagé een bontjas ter waarde van f 4250 gestolen. Een agent-recher,cheur, die het bericht las, herinnerde zich in die nacht een tweetal mannen, waarvan hij er één kende, in de buurt van het Konings plein gezien te hebben. Hij ging bU de hem bekende man thuis een kijkje nëmen en weldra zaten beide knapen, de matroos O. en de kellner N., op het bureau. Aanvankelijk Ue- ven zij ailes ontkennen, maar later gaven zij toe. De bontjas werd ge vonden bij een heler, die eveneens werd gearresteerd. De uitgeslapen rechercheur was echter nog niet aan het eind van zijn Latijn. Hij vond in de zak van de kellner een vulpen, welke verdacht veel leek op net soort waarvan er kort geleden 44 in Amsterdam gestolen waren. Ook deze diefstal bleek toen opgelost. O. had de vulpennen gestolen en N. zou ze verkopen. Inmiddels waren ze echter door de moeder van N. in het water gegooid. O. was een goede be kende van de politie, N. nog een nieuweling. Cacao- en Choeoladeproflucten vrij in prijs, Van officiële zijde wordt thans bevestigd, dat overeenkomstig het streven tôt beperking der distributie- bemoeiingen de rantsoenering van cacaopoeder met ingang van 1 Fe- bruari 1949 een einde heeft genomen. Tegelijkertijd werden de maxi- mumprijzen voor cacao- en chocola- deproducten ingetrokken. Het is niet de bedoeling der rege- ring de met vreemde valuta te be- kostigen import van cacaobonen op te voeren. Wel zal als gevolg van een gewijzigde méthode bij de verwer- king der cacaobonen meer cacao poeder worden geproduceerd dan tij dens de rantsoenering. OOK ONTKOPTE EN GEFILEERDE VERSE ZEEVTS VRIJ IN PRIJS De opheffing van de maximumver- koopprijzen voor verse zeevis bete- kent, dat behalve voor aile soorten verse zeevis, ook voor ontkopte en gefileerde verse zeevis voortaan vrije prijzen zullen gelden. Voor het gerookte en/of gestoomde product, alsmede voor geïmporteerde diepgevroren zeevis en zoutevis blij- ven de bestaande maximumprijsre- gelingen van kracht, evenals voor verse en gezouten haring, en voor haringproducten. DE LUCHTVERBENDING AMSTERDAM—BATAVIA Meer post en meer passagiera Naar wfj vernemen kan ten aanzien van de luchtverbinding AmsterdamBatavia thans het volgende worden gemeld: De machine die hedenavond 19 uur van Schiphol via Khar- toum en Mauritius naar Batavia vertrekt is de constellation „Delft", onder gezagvoerder Ris- seew. Dit toestel zal vier ton post meenemen. Door de ervaringen van de vlucht van gezagvoerder de Haas met de „Franeker" is het mogelijk om één ton post meer mee te nemen dan op de eerste vlucht. De machines, die Vrijdag en Dinsdag a.s. naar Batavia zullen gaan, kunnen elk twintig passa- giers meenemen. Hieruit volgt, dat boeking voor de verbinding AmsterdamBatavia in beperkte mate weer mogelijk is. Het staat nog niet vast, welke route de laatstgenoemde twee toestellen zullen vliegen. DAT GEBEURDE OP ZONDAGMORGEN Zondagmorgen omstreeks 7 uur is op de eerste etage van het pand Overtoom 191, te Amsterdam, beho- rende tôt de VAMI-melkfabriek een ketel van de pasteuriseerapparatuur geëxplodeerd. Een déel van de voorgevel ter grootte van ca. 4 bij 5 meter en het plafond werden weggeslagen, terwijl het pannendak en de houten daklijst werden ontzet. Niemand werd bij het ongeluk ge-, wond. Behalve nog een aantal deuren en ramen dat ontzet werd, liepen enké- le machines beschadigingen op. De ontplofte ketel viel van de eerste verdieping uit op straat. De ketel werd voor een onderzoek in beslag genomen door de technische- adviseur van het stoomwezen. Deze sprak als zijn vermoeden voor de oorzaak van de ontploffing een ver- stopping in de ketel uit. In de huiskamer van de heer J. W. van R. te Groningen deed zich een vrij hevige explosie voor tijdens het stoken van hout in een open haard- Bij het politie-onderzoek bleek, dat in één van de blokken hout een twee centimeter Iuchtafweergranaatje heeft gezeten, dat door de hitte tôt ontploffing is gekomen. Dit hout was afkomstig van een houtverkoper uit Arnhem. Bij de gevechten om Arnhem, zo vernemen wij, van het hoofdcommis- sariaat van politie te Groningen, hebben de Duitse troepen deze pro- jectielen, hoewel bestemd voor luchtdoel, gebruikt bij gevechten op de begane grond. Tengevolge hiervan zijn verschillende van deze projectie- len, zonder te exploderen, horizon- taal in de bomen gedrongen. De hierdoor ontstane openingen hebben zich later weer gesloten. Nu deze bomen voor branddoelëinden worden gekapt en verkocht, levert dit vrij grote gevaren op. Jane Bieberman, een 10-jarig schoolgaand meisje uit Philadelphia is de jongste inwoner van de Verenigde Staten, die een radio-zendtoestel be- zit. Het vereiste diploma heeft zij behaald. Toen Jane 6 jaar was kreeg zij de eerste lessen in radiotechniek van haar vader, een onderwijzer. Op de foto ziet men het meisje, terwijl zij enige aantekeningen maakt, nadat zij in contact is geweest met een andere radio-amateur. INDONESISCHE VROUW MOET AUSTRALIë VERLATEN De Australische minister van im- migratie, Arthur Canwell heeft aan een Indonesische vrouw met acht kinderen, tfie gehuwd was met een Australiër, nadat haar man geduren de de laatste oorlog was gesneuveld, bevolen Australië te verlaten voor 28 Februari a.s. De minister v.er- klaarde, dat de vrouw en haar echt- genoot gewaarschuwd waren voor- dat het huwelijk gesloten werd. „Op de immigratie-wet kan geen uitzon- dering worden toegestaan". De eerste echtgenoot van de vrouw werd gedurende de oorlog door de Nederlandse regering onderscheiden en de vrouw ontvangt nog steeds een maandelijkse toelage uit Nederland- HET GROOTSTE BISDOM TER WERELD. .(Van onze Parijse correspondent.) Z.H. de Paus heeft tôt bisschop van de Sahara benoemd, Monseigneur Ge orges Mercier, een Frans geestelijke, uitmuntend kenner van de woestijn, die reeds vaker op de voorgrond trad in diverse missies, Het Bisdom de Sahara is het groot- ste ter wereld. Het domein van Mon seigneur Mercier beslaat ongeveer 2 millioen vierkante kilometer, hetgeen zeggen wil groter dan Frankrijk, Spanje, Italië, Duitsland en de Bene- luxlanden gezamenlijk. De afstanden zijn zo enorm, dat al leen met een vliegtuig het onderhou- den van contact met de parochies mo gelijk is. Amerikaanse katholieken hebben de bisschop van de Sahara dan ook een twee-motorig vliegtuig ten geschenke gegeven, dat bestuurd zal worden door een Amerikaans geeste lijke, die tevens piloot is en dit deel EINDELIJK TOCH TOENADERING? De Westelijke Unie De Consultatieve Raad der Weste lijke Unie heeft bij een tweedaagse, te Londen gehouden bijeenkomst be- langrijke besluiten genomen. Daar is in de eerste plaats besloten tôt de vorming van een Raad van Europa, welke zal bestaan uit een commissie van ministers, die. in het geheim bij- eenkomen, en een consultatief 11- chaam, dat in het openbaar bijeen komt. Met andere Europese landen zullen onderhandelingen worden aangeknoopt over de vorming van de Raad van Europa. ONTVLUCHTING MISLUKTE 'rijdagmorgen hebben twee jon- «annen uit Heer, die wegens dief- I van lood tôt enkele maanden langenisstraf waren veroordeeld, hun overbrenging naar het paleis justitie getracht te ontsnappen. van hen kon direct weer wor- aangehouden, maar de andere, van S., sîaagde er bijna in te ont- nen. De begeleiders zonden hem an kogels achtema, waarvan één vluchteling in de onderarm raak- Hij kon toen worden aangehou- maar werd eerst in het zieken- u verbonden. In het nummer van Woensdag jl. hebben wij in het kort een uittreksel gegeven van het ontwerp voor de nieuwe wet op de winkelsluiting, waarbij wij de winkeliers onder onze lezers hebben gevraagd hun mening hierover kenbaar te maken. Als ant- woord hierop ontvingen wij van de afd. Luxe- en Huishoudelijke artike- len van de Handelsvereniging H.-S. een korte samenvatting van haar me ning, welke wij hieronder laten volgen: Sluiting op later tijdstip dan 6 uur lijkt niet zo urgent, de meeste leden zijn van mening, dat verlenging van dit sluitingsuur onnodig de arbeids- voorwaarden bezwaard zonder voor het kopend publiek van belang te zijn. De Donderdagavond-verkoop lijkt helemaal niets, men bombardeert zo maar niet willekeurig een enkele avond tôt koopavond, ook al zouden de lonen Donderdags uitbetaald wor den. De werknemer is op z'n vroegst in staat om tegen 19 uur koopklaar te zijn, en om dan in aile haast op stap te gaan, om voor 21 uur nog gauw te gaan kopen, lijkt theore- tisch heel geschikt, maar zal in de practijk een onding blijken. Dan zou Zaterdag-verkoop tôt 20 uur bv. veel doelmatiger zijn, dan heeft het pu bliek de rustige mogelijkheid om 's middags reeds te beginnen. En juist door de ophanden zijnde Zon- dag is dan de koop-stemming veel meer verbreid. Sluiting Dinsdagsmiddags vindt vrijwel algemene instemming, al zijn er ook meerdere onder ons, die lie- ver de Maandagmorgen zagen, ten- einde een ononderbroken werkweek te houden. Gebroken weken zijn meestal funest. In dit verband zij aangemerkt, dat onze zaken waar- schijnlijk terug komen. van de nu gangbare Woensdagmiddag sluiting, omdat dit juist voor de huisvrouwen een geschikte koopmiddag is. Een schreeuwend onrecht zou ech ter zijn, venters uit te sluiten van de verplichte middagsluiting, dat zou voor reizende venters en winkels een prachtkans geven op de ver plichte sluitingsmiddagen juist die plaatsen te bezoeken. welke die dag gesloten zijn. Dus dan ook voor aile venters en reizende winkels dezelfde verplichte middagsluiting. Alleen vaste markten zouden hiervan vrij- gesteld kunnen worden, wijl in zulke plaatsen ook het verkoopsverbod wel op een andere middag gesteld zal worden. Een vastgestelde vacantie-termijn van 12 dagen lijkt onaanvaardbaar. hier moet ieder vrij blijven, of men voor vacantie wil sluiten, ja dan neen. Het kan zo geregeld worden, dat hiervoor geen verplichte sluiting der zaak nodig is en dat is econo- mischer. Opgemerkt dient nog te worden, dat met een algemeen geldende mid dagsluiting het personeel niet in staat is, hun eigen inkopen te doen, of hun persoonlijke boodsehappen af te werken. Hiervoor zal dus nog- maals een beroep op de winkel'iers- werkgever -gedaan moeten worden, zodat straks de practijk hierop zal neerkomen, dat er, naast de alge mene vrije middag, nogmaals een morgen of middag gevonden moet worden om het werkend personeel in de gelegenheid te stellen hun per- soonlijke boodschappen af te werken. Een zeer groot bezwaar, wat aan deze regel kleeft, zodra dit als alge meen geldend voorgeschreven zou worden. Zo, dat ls in het kort een samen vatting van de mening der afd. win keliers in Luxe-Huish. Art. Buiten deze mening van een groep winkeliers ontvingen wij nog êen schrijven van een winkelier uit de zelfde branche welke het in grote .trekken met bovenstaande brief eens is. Van een textielhaiidelaar heb ben wij echter een geheel an- der geluid gehoord, deze was het in grote trekken eens met het ont werp van de wet. Ook tegen een ge- zamenlijke sluiting van aile zaken op een en dezelfde middag had inz. geen bezwaar, ofschoon hij het liever naar een andere dag verschoven zag. eveneens de Maandagmorgen. t)e langere openstelling op Donderdag- avond vond deze geen bezwaar, daar hij de winkelier zag in zijn dienende taak aan het kopende publiek. Het bezwaar van het personeel, dat zij als aile winkels op een en dezelfde dag gesloten zijn, zelf niet eens kun nen winkelen, werd door hem niet als een onoverkomenlijk bezwaar gezien, daar hiervoor met goede wil en samenwerking tussen personeel en patroon wel een oplossing te vin- den zou zijn. Verder werden besprekingen ge- voerd over politieke aangelegenhe den, en werden defensiekwesties on der ogen gezien. Besloten werd, dat de leden van het pact Israël de facto zullen erkennen. Ten slotte werd besloten tôt een zekere mate van culturele- en sociale samenwerking. Falestina Voor Israël betekent het boven staande, dat er een aantal erkennin- gen de facto zijn losgekomen, ni. van Engeland, België, Luxemburg en Ne derland (Frankrijk had Israël reeds erkend). Bovendien is de erkenning gekomen van Zwitserland en Austra lië. Vooral van de Engelse erkenning verwacht Israël, dat zij de onderhan delingen met de Egvptenaren op Rhodos zal vergemakkelijken. Skandinavië De vele bijeenkomsten, die tussen ministers van Zweden, Noorwegen en Denemarken gehouden worden, duiden er maar al te scherp op, dat de overeenstemming van voor de oorlog weg is. Zweden vertrouwt nog op de kracht van een Skandinavische Unie. Noorwegen en Denemarken hebben liever sterke bondgenoten; ze geven de voorkeur aan het Atlan- tisch pact. En nu plotseling heeft Vadertje Moskou Noorwegen op zijn schouder geklopt en gezegd: Hoor eens jonge- man, we hebben een stuk grens ge- meen, en wat hoor ik nu, ben je ge- neigd tôt het Atlantisch Pact toe te treden? En toen heeft Noorwegen bibberend geantwoord „Nee pa ik heb nog niets gedaan.,.." De verrassingen komen van Moskou De verrassingen zijn dezer dagen wel van Moskou gekomen. Enerzijds een felle aanval op Amerika over het sluiten van verdragen met Euro pese landen, en anderzljds de verze- kering van Stalin aan een Ameri kaans journalist dat de Sowjet Unie bereid zou zijn gezamenlijk met de V.S. te verklaren, dat geen der beide landen zijn toevlucht tôt oorlog zal nemen. Hij zou Truman willen ont- moeten om een wereldvredespact op te stellen. Ook zou hij bereid zijn de blokka- de onder bepaalde voorwaarden op te heffen. Als er maar een deel van dit ailes waar was, dan nog «ouden wij een gelukkiger toekomst tegemoetgaan. RECHERCHEUR WAS SLIMMER DAN BANDIETEN Een rechercheur van de rijkspoli- tie, district Almelo, is er in geslaagd een tweetal gewapende en gemas- kerde bandieten, die juist een over- val op een Boerenleenbank hadden gepleegd te arresteren. Het is niet uitgesloten, dat deze arrestatie de opheldering zal verschaffen omtrent meer bankovervallen van de laatste tijd in het Oosten des lands. Juist naar aanleiding hiervan had de commandant der recherche rijks- politie, district Almelo, opdracht ge geven bij diverse banken vooral op 't platteland te posten. Hierdoor kwam het dat toen Vrijdagavond kort voor het sluitingsuur twee gemaskerde en gewapende mannen de Boeren leenbank te Ypelo binnendrongen, een rechercheur in het gebouw aan- wezig was. Deze had echter strenge opdracht zo mogelijk een vuurge- vecht te vermijden en hield zich daarom aanvankelijk rustig verbor gen. De kassier, die geen hulp ^ag opdagen, bezweek voor de dreiging der vuurwapens en opende de brand kast, waaruit de twee bandieien een geldkistje grepen. Zij renden meteen het gebouw uit en sprongen op hun gereed staande fietsen. De recher cheur zette onmiddellijk de achter- volging in en haalde na 100 meter de verraste mannen in, die toen geen revolvers meer in de hand hadden. Deze hadden zij in hun zak gestoken. Het volgende ogenblik zaten zij evenwel in de zak van de politieman, die zijn arrestanten met bekwame spoed overbracht naar het dichts bij- zijnde politiebureau. Hier werden de mannen aan een verhoor onder- worpen. Het bleken twee bewoners uit Almelo te ziin, een zekere K. en een zekere H. Uit het verhoor bleek bovendien, dat er nog een derde, L. genaamd, in het complot zat. Deze L. was de man, die de plannen uh- dacht en liet uitvoeren. Bij huiszoeking in de woningen der arrestanten werd munitie en een lap stof, waaruit de maskers ge maakt waren, gevonden. Tôt het einde van de vorige week had de Veiligheidsraad nog geen be- slissing genomen over dp zeer ver- gaande resolutie inzake de Indone sische kwestie ingediend door Ame* rika, China, Noorwegen en Cuba. Aan Rusland en de Oekraïne ging deze resolutie echter nog niet ver genoeg, zij achtten haar een stimule- ring van aggressie. Deze landen wen- sten terugtrekking van de Neder landse troepen op de posities, die werden ingenomen bij het sluiten van de Renville Overeenkomst. Vrijdagavond vergaderde de Vei ligheidsraad opnieuw over de Indo nesische kwestie. Dr. v. Royen aan het woord Dr. van Royen, de Nederlandse ge- delegeerde zei o.a.: „Het aannemen van deze resolutie zou juist het te- gengestelde effect hebben van het geen de indieners ermede hebben voorgehad. In feite zal zij leiden tôt de meest sfchadelijke gevolgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de Verenigde Volkeren, Nadat Dr. v. Royen de bezwaren, die de Nederlandse regering tegen de resolutie had, naar voren had ge- bracht, vervolgde hij: „De Nederlandse regering zal de resolutie uitvoeren voor zoverre deze te verenigen is met de ver- antwoordelijkheid van Nederland voor de handbaving van de wer kelijke vrijheid en de orde ln Indonesië, welke verantwoorde- lijkheid niemand anders kan overnemen van ons." Hij verwierp de punten betref- fende de aanbevelingen van de Commissie van de Verenigde Na ttes in geval geen oplossing zou worden bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de Commissie en betreffende de te- rugkeer van de voormaiige Re- publikeinse gebieden onde? Re- publikeins bewind. De resolutie werd door de Veilig heidsraad aangenomen. RM

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1