V PLAATSELIJK NIEUWS BRIEVEN VAN LEZERS IN DE BEKLAAGDENBANK l mam 'f! hoogezand NOORDBROEK NOORDBROEK. r A VEILINGVEREEN. H.—S. V.V.H.S. KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA LOONBELASTINGBOEKEN voor 1949 DRUKKERIJ „DIJKHUIS" V I SAPPLM BilGH Ten overstaan van notarié Mr. P. H. Velsen werd Maandagavond in het café Hateboer, ten verzoeke van de erven M. Blel publiek ten verkoop aangeboden een behuizing aan de WU- belminastraat, met erf en tuln, groot 8.70 A. Geboden werd f 2400.De koop werd niet gregund. Onze oud-plaatsgenoot de beer A. Hermann is benoemd tôt directeur der Gemeentebedrflven te Bgmond aan Zee. Vrijdagavond is door de behang- selpapierhandel Rath Doodeheef- ver in het „Parkhotel" een lezing met lichtbeelden verzorgd over de behangselpapierfabricage. Diverse organisaties waren tôt deze lezing uitgenodigd. Het eerste deel van de lezing werd verzorgd door de heer M. v. d. Berg, die sprak over „Van Wals tôt Wand". In de pauze werd de medegebrachte expositie bespro- ken en toegelicht. Daama sprak de heer M. v. Gelder over het ontstaan van de behangselpapier-industrie in Nederland. Beide lezingen werden met lichtbeelden toegelicht. Het gemengd koor „O.B.K. I" hoopt Zaterdag a. s. haar 30-jarig be- staan met een concert te herdenken en wij wlllen van de gelegenheid ge- bruik maken een overzicht van haar rflke historié te geven. In de zomermaanden van 1918 werd door de familie Bakema aan de Bor- gercompagniesterstraat besloten een zangkoor op te richten, waarvoor men de heer Jan Braam uit Kolham bereld vond de leiding op zlch te nemen. In de komschool te Hoogezand werden de eerste repetities gehouden. Na enkele maanden was het de heer Braam ech- ter nlet meer mogelijk de leiding te houden en werd deze door de heer L. Bakema overgenomen. Spoadig daar- na was het koor genoodzaakt te ver- huizen en werd in de school aan de Ifees de Haanstraat een nieuw tehuis gevonden. Vele waren de ups en downa welke het koor meemaakte, doch steeds wist men door vriendschaps- banden het koor in stand te houden. Aan" verenigingen als Rode Kruis, Volksonderwijs, Blindeninstituut en Speeltuinvereniging werd door het dewerking verleend, terwijl in samen- koor meerdere malen welwillende me- werking met het Fanfarecorps H.-S. vele malen een concert werd gegeven. Behalve het jubileum van het koor herdenkt men ook het jubileum van twee van haar leden en wel Mevr. LammertsBakema, die nu al 30 Jaar de kas van het koor beheerd en de heer L. Bakema, die thans 30 jaar de leiding heeft gehad, en deze taak ge- heel belangeloos op bekwame wijze heeft vervuld. Velen is de naam van „0. B. K. I" vreemd, maar als er gesproken wordt van Bakema's koor, dan weet ieder welk koor er bedoeld wordt. Zaterdag gaf de A.N.J.V. in zaal Vroom haar jaarlijkse uitvoerlng. Op- gevoerd werd het cabaretprogramma „De Jeugd op de bres". De avond werd met een gezellig bal besloten. Loop der bevolking over 1948. aantal inwoners per 31 December 1947 3637 m., 3567 vr. Totaal 7204. Vermeerderd door: Vestiging 156 m. en 160 vr. Geboorte 81 m. en 86 vr. Verminderd door: Vertrek 134 m. en 163 vr. Overlijden 22 m. en 35 vr. Aantal inwoners per 31 December 1948 3718 m. en 3615 vr. Totaal 7333. Aantal huwelijken 56. Aantal leven- loos aangegeven kinderen 4. Op het gemeentesecretarie al- hier, zijn inlichtingen te bekomen over een bril met hoornen montuur in étui. HOOGEZAND/SAFPEMEER. De grote zaal van het hôtel Fa- ber was Maandagmiddag geheel ge- vuld met kinderen, wier ouders gere- gelde Sparklanten waren. Door de ge- zamenlijke Spar-wihkeliers van Hoo gezand en Sappemeer werd nameljjk aan de kinderen van klanten een gra tis feestmiddag aangeboden, welke werd verzorgd door de heer G. de Vries uit Groningen met zijn poppen- kast en zqn sprekende pop en de goo- ehelaar Bergini uit Grouw, terwfll de heer Bé Lukje voor de muzikale om- lijsting zirgde. Vjjf grote Gado-bussen waren er nodig om de kinderen naar de zaal te vervoeren en na afloop weer naar de verzamelplaatsen in Sappemeer-O., Kielwindeweer, Krops- wolde en Westerbroek te brengen. De winkeliers hebben hiermede aan meer dan 800 kinderen een gezellige mîddag bezorgd. In café Poelman, voorheen Wiardi te Foxham gaf de Dorpsver. „Foxhol" haar tweede avond van de 4e jaarlijkse feestavond. Het pro gramma was gelijk aan de vorige avond, terwijl ook het bezoek deze maal uitstekend was. Maandagavond had in het café Hoving de jaarvergadering plaats van de begrafenisvereniging „Steunt Elkander" o-l.v. de heer H. Bijlstra. Uit het jaarverslag van de secreta- ris, de heer N. Spiekman, bleek, dat net ledenaantal op 31 Oct. 1947 had bedragen 611 en op 31 Oct. 1948 621. In de loop van het boekingsjaar had- den 15 begrafenissen plaats gehad, waarvan 11 van leden en 4 van niet- leden. Uit het verslag van de pennih'g- meester, de heer H. v. Zomeren, die in de loop van het boekingsjaar deze functie van de heer H. Blljham heeft overgenomen, bleek dat de rekening van uitgaven en ontvangsten, welke sluit met een bedrag van f 2415.6741 een winst aantoont van f 226.7444. Het kapitaal per 1 November 1948 bedraagt f 6661 9144. De aftredende bestuursleden, de heren N, Spiekman en E. Stuut wer den herkozen. Het bestuur deelde mede, dat ^et noodzakelijk is huisgenoten, d.w.z. jongens en melsjes vanaf 21 Jaar zelfstandig lid te maken tegen een contributie van f 1.— per jaar. kielwindeweer. Zaterdag en Zondag werd ln het café Piest een uitvoerlng gegeven door de Arb. Zang- en Toneelverenlging ..Tôt ateun in de Strtjd". Naast do zang werden de toneelstukjea ,,'t Ver- leden spreekt" m „De Waddenschap" opgevoerd. KROP8WOLDE. In het café Olthaf gaf de toneel verenlging ,0.0.0." haar jaarlijkse uitvoering met de opvoering van „Kfl- ren is onder Dak" es ,,'t Bdkje". WESTERBROEK Onder leiding vas Dr. P. Glas had in café Huisman de Algemene ledenvergadering van de Vrijz. Chr. Gezondheidskolonie „Naar Buiten" jplaats. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat in 1948 twee kinderen naar het koloniehuis in Lunteren waren uitgezonden. Boe- ken en bescheiden van de penning- meesteresse werden in de beste orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden mej. VenemaLoonstra en Ds. P. Glas herkozen en mej. E. F. Werkman verkozen. De heer R. W. Blaauw werd gekozen als lid van de kascommissie. Voor het eerst werden er kinderen gedurende de winter uit gezonden, waardoor momenteel drie kinderen in Lunteren verblijven. NOORDDIJK. Bij de zgn. Noorddijkerweg had een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's, resp. bestuurd door H. van Oosterhoogebrug en D. van Be- dum. Persoonlijke ongelukken kwamen nlet voor, doch er ontstond een be- langrflke materiële schade. Tegen de belde bestuurders la pro- cesverbaal opgemaakt. De heer A. Bolhuis, 3e ambte- naar ter secretarie, alhier, werd be noemd tôt 2e ambtenaar te Olden- hove. MIDDELBERT. De heer G. Ensing te Wester broek heeft bedankt als instructeur van de Landelijke Rtfvereniging „Ad- vendo", alhier. ENGELBERT. De Plaatselijke Landbouwvereni- ging hoopt Donderdag haar 40-jarig bestaan te herdenken. Vanzelfspre- kend zal deze herdenking op feesteljj- ke wijze geschieden. KOLHAM. De afd. Slochteren van de Ned. Ver. tôt bevordering van de Bijen- teelt hield in het café Braam een z.g. „praatavond". De heer J. Folkersma van Schildwolde hield een lezing over het iemkeren met kassen. Dit is wel de beste méthode gebleken omdat men dan de z.g. zomerdracht kan winnen daar de heidewinning niet veel meer oplevert. De vergaderlng was matig bezocht. SLOCHTEREN. De afd. Slochteren van de Bond voor Staatspensionnering hield Zater- dagavond een feestelijke propaganda bijeenkomst in 't hôtel Degenhart. De heer Scherphuis zette op duide- lijke wijze doel en streven van de Bond uiteen. Hierna was het woord aan de toneelclub „De Oud Groene Wezen", die een goede vertolking gaf van de komedie „Op Brongersheerd". Nadat nog een verloting was gehou den voor het bestrijden der kosten bleef men nog een tjjd op gezellige w^jze bjjeen. De Oranje Vereniging „Oranje Nassau" hield Vrijdagavond, onder lei ding van de voorzitfer, de heer J. Krui- zinga, haar jaarvergadering ln 't hôtel „Het Hoogehuis". Uit het verslag van de secr. bleek o.m dat het ledental thans 204 be draagt, terwfll de boeken van de pen- ningmeester aan ontvangsten en uit gaven aanwezen resp. f 1322.75 en f 1152.77, voord. saldo f 169.98. De heren J. Kruizinga en D. Gras- huis werden als bestuursleden herko zen en gekozen de heer H. Djjkema en J Swarts. Hierna volgde een bespre- king over de in 1949 te organiseren feestelijkheden. Besloten werd o.m. op 29 April a.s. een Koninginnefeest te houden. De ere-voorzitter, Mr. v. d. Hoop van Slochteren hield hierna nog een intéressante causerie en besprak o.m. het Oranje Nassau Muséum te Den Haag. SCHILDWOLDE. In het hôtel Veenhoven werd Vrijdagavond een gecombineerde ver- gadering gehouden van aile land- bouwverenigingen in het Oostelijk deel der gemeente Slochteren. Doel van de ze vergadering was een afd. van de Drentex op te richten. De directeur van „Drentex", de heer J. Homan hield een boeiende rede, waarin hij doel en streven ulteenzette. Na beantwoordlng van verschillende vragen werd tôt het oprichten van een gemeenteUjke afd. besloten.. De heer Bessembinder, werktuigkundige van het C.B. hield een leerzame inlelding over de werktuigkunde met betrekking tôt de landbouw. Ook deze spreker moest vele vragen beantwoorden. SIDDEBUREN Men verzoekt ons erop te wij - zen, dat de door de C.P-N. „De Waar- heid" in het café Por te houden grote openbare feestelijke vergadering is vastgesteld op Zaterdag 5 FebruarL Ds Chr. Muzlekvsr. „HalleluJeh" hield haar jaarvergadering la het Geb. v. Chr- Belangen o.l.v. de heer P. R. Brouwer. In verband met het 25-jarig bestaan der ver., was aan deze vergadering een enigszins fees- telijk karakter gegeven. Uit de ver schillende verslagen bleek dat de ver. op een goed verenigingsjaar kan terugzien. De voorzitter en penning- meester werden herkozen. Het pro gramma voor 1949 werd vastgesteld waarin o.m- vier tuinconcerten zijn opgenomen. De dir. de heer J. Zui- dema hield een inleiding over het onderwerp: Actie. De heer H. Mos- tert, voorz. van de commissie van advies, hield een toespraak, terwijl de heren Brouwer en Hamminga enkele gebeurtenissen uit de 25 jaar in dichtvorm de revue li'eten passe- ren. Het verdere gedeelte van de avond werd op gezellige wijze door- gebracht. Ten overstaan van notaris R. Zwiers te Zuidbroek werd gisteren- middag in het hôtel Schrage publiek geveild ten verzoeke van de Coop. Zuivelfabriek en Melkinrichting „Duurswold" te Slochteren: Een behuizing met voortuin, Uiter- buren 55 te Zuidbroek, groot 15.50 are. De voormalige Zuivelfabriek Uiter- buren 57, met ketelhuis, poederlo- kaal, schoorsteen, opslagplaats en tuin, groot plm. i8.90 are. Voor ieder der percelen werd f 4600 geboden. Geen van beide werd ge- gund. Met als spreekster mevrouw van der BroeckeMan hield de vereni ging van Plattelandsvrouwen in het hôtel Schrage een vergadering. De spreekster behandelde op een vlotte wijze het onderwerp „Hoïlands Glorie en WD". De Nutsspaarbank heeft over 1948 aan inlagen geboekt f 184.398.92 en terugbetaald f 123.775.43. Het aan tal inlagen bedraagt 583 en die der terugbetalingen 219. Het saldo tegoed bedroeg per 31 Dec. j.L 1 945.548.80. Met medewerking van de rederjj kerskamer „D.E.S." hield de buurt- vereniging Stootshorn haar jaarlijkse bDeenkomst. Het feest is als gealaagd te beschouwen. -«• Alhier had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto uit Winscho ten en een auto uit Slochteren. Een boom werd omvergereden. Er ont stond alleen materiële schade. ZUIDBROEK. Het kerkkoor Zuidbroek gaf Za- terdagavond ln het hôtel Themmen voor een uitstekend bezette zaal haar jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van de heer K. P. Kimm werden allereerst op voortref- felDke wijze een 10-tal liederen gezon- gen. Daarna volgde de opvoering van de „Dorpsdokter", een toneelsepl in 3 bedrijven van Jan Fabricius. Het pu bliek toonde zich uiterst ingenomen met het gebodene en de heer Toxo- peus was dan ook de tolk van het dankbare publiek, toen hfl de leden van het koor dank bracht voor de moole avond. De heer v. d. Molen overhandlgde namens de leden van het koor aan de heer Kimm een boekwerk en voor mevr. Kimm bloemen als dank voor de prettige leiding. Het muziekgezel- schap de Erikomâra's zorgde voor de goede stemmlng in de zaal MUNTENDAM De Damvereniging „Munten- dam" speelde in de tweede klasse tegen Stadskanaal en won met 64. In de derde klasse was de uitslag MuntendamVeendam 19. Door onderhandse aarikoop ls de heer A. Beentje eigenaar geworden van de woning van de fam. Auwen aan de Bovenweg, alhier. VEENDAM. VrD dagmiddag om half vDf vond op het kruispunt Kerkstraat—Pink- sterstraat een botsing plaats tussen een motorrijder en een automobilist. Het was een ongeval, dat naar om- standigheden, goed afllep. Ult de Pinksterstraat kwam een lu xe auto, bestuurd door de heer P. Bos ult Sappemeer. Op hetzelfde ogenblik kwam uit de Winkler Prinsstraat een motorrijwiel, bestuurd door de heer H. Bisschop, ult Oude-Pekela. De auto ging te veel links door de bocht en het gevolg was een aanrijding. Bisschop liep hierbij schaafwonden op aan het gelaat en raakte enkele tanden kwDt, terwDl zDn motor enlge schade kreeg. De politie maakte proces-verbaal op. y S' ''f?' TRACTORS VOOR EUROFA DANK ZIJ HET EUROPEES HERSTELPLAN De Amerikaanse landbouwtractoren stromen thans naar Europa. In de Amerikaanse fabrieken wordt naar- stig gewerkt. Op de foto ziet men een tractor, die aan een laatste inspectie wordt onderworpen. ADVERTENTIE I.M. DE SNTP EN SNAP REVUE deelt mede: dat zij te Hoogezand het zelfde programma zal uitvoeren, als bij haar opvoering te Groningen. OVER ANTI-MILITAIRISME Wij laten nog een tweetal brieven van lezers volgen over bovenstaand onderwerp. Ook de volgende week plaatsen wij nog twee brieven over dit onderwerp, waarmee wij dan de reeks besluitan. Hier volgt de eerste: M. te S. schreef over dienstwei- geraars als waren ze willozen, eer- lozen, enz. Ik kan me werkeJAjk niet voorstellen, hoe iemand zoiets durft te schrijven, want hoe men ook over het al of niet nodig zijn van een leger mag denken, men mag toch ze- ker de jongens, die de moed hebben om eerlUk nee te zeggen, n et beledi- gen met bovengenoemde uitdrukkm- cen Ik zou de heer M. willen vragen- ïwaarom is er dien.tplicht?" Toch zeker niet, omdat men vrijwillig «o goed soldaten voor het leger kan krijgen? Nee, vele jongens, die nu militalr zijn, zouden dat zeker met zijn, als er geen dienstplicht was, maar ze missen de moed om te wel- geren, vanwege de gevolgen, daaraan verbonden. De dienstweigeraars aan- vaarden wel de consequenties en ze verdienen daarom zeker geen beledl- gingen of medelijden om hun daad, maar aile respect. Verder nog een opmerking over het alleen maar verdedigingsleger zijn van het Ned. leger. De teeetand in Indonesië logenstraft wel genoeg dat feit, dunkt me. W. v. d. W.—M. De tweede brief: Afgezien van het feit, dat de er- gumentatie van de heer M. zeer aan duidelijkheid te wensen overliet, heeft deze blljk gegeven van een volkomen gebrek aan begrip voor de geestesgesteldheid van de principiële dienstweigeraar en zijn posltie in ons land, een gebrek, zoals dit bij velen kan worden geconstateerd. Een gedachtenwisseling over de Vraag of het principe al dan nlet julst is, zou te ver voeren. Echter zou lk het volgende onder de aandacht van de heer M. willen brengen: Er bestaan in hoofdzaak twee cate- Îorieën dienstweigeraars: Zb, die om redenen van eigen- belang (baan, carrière enz.) of om politieke redenen weigeren in militaire dienst te treden. Voor deze vorm van dienstwei- gering gelden strenge straffen. 2. De principiële dienstweigeraars. Dit zijn zij, die, hatzij op grond van hun humanistische wereld- beschouwing, hetzij uit godsdlen- stige overtuiging, van menlng zijn, dat het leven van de mede mens iets heillgs, iets van on achatbare waarda la. Zij wlllen 4e medemen» 09 geaerlei wijae IN HET HOOFDKWARTIER VAN GENERAAL ALVRAAT De bestrijdingscampagne tegen de rat is thans in voile gang. Het offen- sief tegen het ongedierte is in het ge- hele land op aile fronten geopend en zal de ratten uiteindelijk dwingen hun vernielend werk te staken. Want de schade, die de ratten jaarlijks' ln ons land aanrichten, is enorm groot. Millioenen van deze dieren knagen aan onze voedselvoorraden en vér- nielen emballage, terwijl zij boven- dien de volksgezondheid ernstig be- nadelen. In een hoorspel, verzorgd en uitge- voerd door de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat men op Maandag 7 Februari 1949 van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I zal kunnen beluisteren, zal de kwaadaardigheid van de rat, die op vele plaatsen zijn operatie- terrein vindt, op duidelijke wijze worden gedemonstreerd. Daarbij zal tevens komen vast te staan, dat de zg. „ratwering" als een belangrijk onderdeel van de bestrijding moet worden beschouwd. Het hoorspel zal worden uitgezon den onder de titel: „In het hoofd- kwartier van Generaal Alvraat". Onderstaand rijmpje ontvingen wij van een lezer ult Bandoeng: MEISJE IN HOLLAND Meisje in Hollànd, ik lig in m'n klamboe, Rechts van m'n tempat hangt jouw lief portret. 't Is, of die ogen, die stralen vol liefde, M' iets willen zeggen, ze tint'len van prêt. Meisje, zô wil ik aan jou blijven denken, Zoals je was, toen ik weg moest van jou. En jij, met d'ogen vol tranen, maar .dapper, Zei: „Ga gerust jongen, ik blijf je trouw". Meisje, ook jij werkt op die manier mede Aan het herstel van ons land overzee. En in het werk dat wij daarginds verrichten, Werk jij met ons, leef jij toch met ons mee. Meisje in Holland, je kunt niet beseffen Wat het voor ons, jonge kerels zou zijn, Om zonder jou, zonder liefde te leven, Zonder jouw brieven, zo hart'lijk en fUn. Meisje, ook jij moet die pijn toch gevoelen. Die scheiden brengt, of ben jij soms zô sterk, Dat, ondanks ailes, jij 1 weet te volbrengen, Pijn te gevoelen, zonder dat ik het merk. Meisje in Holland, als ik straks terugkom, Ga 'k eerst naar Moeder, doch wees maar niet bang, Dân kom 'k bij jou, en dan wil 'k bij je blijven. Dan zijn we samen, ons heel' leven lang. Bandoeng, 12-l-'49. J. KLIPHUIS Bijzonder Gerechtshof Groningen De Groninger Kamer van het Bij- zondere Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde J. Alsema te Stadska naal conform de eis tôt de doodstraf. A. werd tijdens de bezetting de schrik van het Westerkwartier ge- noemd door zijn beestachtige wijze van optreden. Hij was een handlan- ger der S.D. en heeft deelgenomen aan talrijke arrestaties en huiszoe- kingen. Bijzonder Gerechtshof Groningen. De Groninger Kamer van het BD- zonder Gerechtshof te Leeuwarden behandelde Maandag wederom de zaak tegen de beruchte landwachter en S. D. handlanger Pier Nobach uit Doe- zum, welke zaak onlangs naar de rechter-commissaris werd verwezen voor een psychiatrisch onderzoek. Uit het psychiatrisch rapport, dat thans ter zitting werd uitgebracht, bleek, dat verdachtes intellect volko men normaal is. In het rapport werd Nobach Ddel en zelfmgenomen genoemd, een groot egoïst en simulant, die geenszins lijdt aan geheugenstoornis en zelfs een zeer scherp verstand heeft. De advocaat-fiscaal noemde ver- dachte een hoogst verwaand individu. Spreker achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en eiste na een uitvoe- rig requisitoir de doodstraf. Econ. Politlerechter Groningen A. de J., bedrijfsleider van de gas- fabriek te Hoogezand heeft in het eerste kwartaal 1948 1187 hl gascokes afgeleverd zonder bon, aan verschil lende brandstoffenhandelaren te Hoogezand, Sappemeer, Noordbroek, Zuidbroek en Slochteren. De verdachten werden verdedigd door Mr. Douwes uit Veendam. Ten slotte werden de volgende straffen opgelegd: A. de J. f 500 b. of letsel toebrengen en weigeren dan ook deel te nemen aan enlge vorm van militaire dienst. Het getuigt van de democratische gezindheid van ons volk, dat de re- gering het recht van dienstweigerlng op grond van gewetensbezwaren heeft erkend bij de Dienstweigerings- wet van 13 Juli 1923. De principiële dienstweigeraars, wier gewetensbezwaren door een door de regering ingestelde commis sie gefundeerd zijn bevonden, komen geenszins in een strafkamp, doch tn een soort werkkamp, waar zij hun z.g. burgerdienstpllcht moeten ver- vullen Deze dienstplicht bestaat in het verrichten van verschillende soorten werkzaamheden, o.a. land- bouwwerkzaamheden en krankzlnni- genverpleglng. Principiële dienstweigeraars z«n dus niet een soort misdadigers of on- rustzaaiers, doch karaktervolle men- sen, die de stem van hun geweten willen volgen, ongeacht de conse quenties en hierin in vele gevallen door de regering worden gerespec- tççrd Wat de heer E. B. zegt over bloe men, die op een mestvaalt bloeien, heeft h{j neme het mij niet kwa- 1111c op miin lachspieren gewerkt. Een dergelilke morele verheffing van de principiële dienstweigeraar, hoe goed bedoeld overigens, is voi- strekt ongegrond en zal door hem ■eker mitt worden gewenst^ 2 mnd. hechtenis; Jan A. H., Sappe meer f 150 b. of 1 mnd. h.; Lammert S., Hoogezand f 60 of 15 d. h.; Egbert P., Slochteren f 125 b. of 20 d. h.; Jelte K-, Noordbroek f 50 of 10 d. h.; Gerhardus G. K.. Zuidbroek f 50 of 10 d. h. Internationale Zakkenrollers. „Door en op vingers gevangen". Dit was van toepassing op de zaak van een 44-jarige Franse zakkenroller, J. A. L., van internationaal formaat en een 25-jarig Frans onderwjjzeresje, die Maandagmorgen in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof werd behandeld. In de vooravond van de 5e Septem- ber, de dag voor de inhuldiging, be- merkte een Amsterdammer, die in de overvolle Kalverstraat wandelde, dat iemand poogde zijn portemonnaie te rollen. Hij greep de pois van de man, wiens hand reeds in zijn achterzak was verdwenen, draaide zich om en riep luidkeels: „zakkenrollers, politie". Di rect ontstond een oploop. Een 18-jari- ge jongen greep de zakkenroller bij de schouders. Ook anderen bemoeiden zich er mee. De vrouw van beroofde zag vlak bij haar mans voeten de ge- rolde portemonnaie liggen en raapte hem op. De zakkenroller werd op de Dam aan een agent overgegeven. De politie* arresteerde vervolgens ook de 25-jarige onderwijzeres J. A. C. B. in een pension aan de Vondel- straat, waar zij met L. met wie zij sinds 1943 samenleefde, sinds 3 Sep- tember logeerde. In haar koffer wer den twee gouden ringen gevonden en een zilveren gulden met de beeltenis van koning Willem I. Van twee zijden kreeg de politie aangifte van gerolde portemonnaie's met geld en van twee gouden ringen met de inscriptie, welke overeenstem- de met die in de gevonden ringen. Bo- vendien kwamen de gegevens van een kaart, welke op het bureau van de in ternationale criminele voorlichtings- dienst in Den Haag reeds in 1932 van deze man was gemaakt, overeen met die op de kaart, welke de politie na zijn arrestatie van hem had vervaar- digd. Zijn ontkennen ter zitting tegen deze bewijsmiddelen baatte niet. Het dossier bevatte een lijvig strafregister van L. Zijn eigenlijke naam luidde M. Gniadzo, doch hij opereerde in het bui- tenland onder verschillende namen. In de zomer van 1948 had hij in Zwitser- land, Italië, België en in Engeland b|j de Olympische Spelen geopereerd. De kronlngsfeesten in Amsterdam zijn hem noodlottig geworden. De advo- caat-generaal mr. J. Fabius, dis de man aan zakkenrolleri) en de vrouw aan medeplichtigheid schuldig bevond, Vroeg bevestiging van het rechtbank- vonnis, ni. drie jaar voor de man en 10 maanden voor de vrouw. BiJ de uitspraak voor de rechtbank vorig jaar had de jeugdige Française gepoogd haar polsslagader met een scheermesje door te snijden. 14 Febru ari zal het Hof vonnis wtjzen. Maandag 31 Januari 1949. Andtjvie f 61—63; Boerenkool f 11— f 12; Kroten I f 6; Prei I f 7.10—11.90 Sav. kool groen f 10; Witlof I f 20 f 33; idem 2 f 17—18; Uien f 6—9; Knolselderij f 10. Per 100 K.G. Rabarber f 24—33. Per 100 bos. De bestelde Tulnbouwgidsen kunnen gehaald worden aan het Tuinbouwhuis Prijs f S.contant. Sappemeer, 1 Febr. 1MI. ZWARTE BIEFSTUK De restaurateur van „De la Paix" en „De Smorre" in Amsterdam had, zo wel meer geschiedt. ter aanvulling van zijn distributietoewiizing levens- middelen in natura en in bonnen blj- gekocht. Hij hield er een dubbele boekhou- ding op na, waarin hij de witte en zwarte inkopen verantwoordde. Zijn cliënten berekende hij echter de zwarte prij zen niet door. f 7500 was het schikkingsbedrag. dat de officier van justifie voor deze overtreding van de distributiebepa- lingen had voorgesteld. Thans kwam de zaak voor en de officier vroeg nu f 5000 of drie maanden. De verdediger, mr. A. Robles, be- gon zijn pleidooi met het Franse spreekwoord „Alles weten is ailes begrijpen en is ailes verontschuldi- gen". Hij wees erop, dat zijn client in 1939, het basisjaar, waarop aile distributietoewijzingen worden bere- kend, in een zaak, die daar tweemaa! reeds volkomen failliet was gegaa'n, een nieuw bedrijf was begonnen. Het logisch gevolg was dan ook, dat hij slechts zeer kleine toewijzingen verkreeg. De onmogelijkheid om hiervan zijn cliënten te kunnen be- dienen, werd door de economische politierechter ook erkend. De advo- caat voerde verder aan, dat zijn client door de officier wordt gesehil- derd als de hoofdschuldige, de man, die met zijn andere collega's de oor- zaak is, dat de zwarte handel nog zo tiert. De officier was namelijk van mening, dat nu de distributiebepa- lingen voor de particulieren gunstl- ger zijn en meer en meer artikelen ■vrij komen, de zwarte handel zich concentreërt op de horecabedrijven. Tôt slot van zijn pleidooi riep de advocaat uit: de schuldigen van dit ailes zijn de ambtenaren van het C.D.K., die op een foutieve opzet, na melijk het basisjaar 1939, allerlei be- palingen conséquent doorvoerden. De economische politierechter toon de begrip voor de moeilijkheden en halveerde de gevraagde boete, tôt t 2500. WO' PTl Hoogezand: Hôtel Faber 8 u. AVRO's Jubileum Tournée. Hoogezand: Bioseoop 8 J0 U. mannen in haar leven". Vrlldag: Hoogezand: Bloscoop 8.30 a bye Mr. Chipps". Hoogezand: îfotel Faber, 780 uur Film i./z. T.B.C.-bestrijding enr Martenshoek: Geref. Ksrk: Film* avond C M.B. Onze bekende LOONBELASTINGBOEKEN met van week tôt week ln- gevulde datums zt(n vanaf heden weer verkrtjgba&r naast Hôtel „Strnvô" Sappemeer - Tel W4 Ook verkrflgbaar bt) de CENTRALE BOEKHOUDING - TUINBOUWHUIS, Kees de Haanstraat Sappemeer

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2