Twee begrotingen en de Bénélux Stedersbouw in Indonesië BRIEVEN VAN LEZERS VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTlEBLAD VAN 1888 Vîerde Jacrrganç Woenadog 9 Februari 1949 No. 11 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVINS AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Amerikaanse senatoren willen Eca-steun aan Nederland intrekken. POLITIEAMBTENAAR REDDE 5 MENSEN HET LEVEN. MET BABY OP DE ARM VAN DE TRAP GEVALLEN BEJAARD ECHTPAAR VERRIED JODEN. WAARDEBONNEN CONSUMENTENCREDIET. Schreeuwende Woningnood in Europa. HET NIEUWSBLAD ABONNEMKNT8PRDS f 1.90 p. fcwaitaal. franco p. poei f 1.75 (bij ▼oaruitbetaling FRITS DER ADVERTENTH5S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ala te koop, te huur, gevraagd enz. mini- mum 75 «ent (bij vooruitbetalmg) VERSCHIJNT WOKNSDAG8 EN ZATBKDACS Dttgeefste*: Seggers" en Kremeri TBtgeversaaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 8, Hoogezand Telefoon 139 (b-g.g- 213 oi 214} Postrekening No. 435883. Over een begroting, waarover de Tweede Kamer ûeeft beraadslaagd willen wij het even hebben. Dat is de begroting van buitenlandse zaken. In zijn rede gehouden over de be groting van buitenlandse zaken heeft minister Stikker sprekende over de veiligheidsraad bet volgende ge- zegd: Teveel heeft Nederland de volksge- meenschap beschouwd uit een oog- punt van recht en niet uit een oog- punt van politiek en machtsverhou- dingen. Nederland zou een fout ma- ken als het geen rekening hield met het feit, dat in de V.N. het spel der politieke krachten zich doet gevoe- len. Wanneer een Veiligheidsraad zijn competentie verre overschrijdt heeft een klein land de taak niet voor die politiek te buigen, maar zijn positie vastberaden te handhaven. Niets mag worden nagelaten om ons standpunt In de Indonesische kwestie te doen zegevieren. Het zou' onjuist zijn, ons thans gegriefd uit de V.N. terug te trekken. Over het Duitse probleem zei de minister, dat de str(jd om de schei- ding tussen West- en Oost-Duitsland vergaande consequenties zal hebben voor de aangrenzende landen. De re- gering zal zich verzetten tegen iedere onnatuurlijke bevoordeiing van Duitse havens. West-Duitsland moet volgens mi nister Stikker ingeschakeld worden in de West-Europese samenwerking. Herleving van het Duitse militairisme moet voorkomen worden en daarbij zou een West-Duitse militaire Veilig heidsraad nuttig kunnen werken. In uitzicht is gesteld, dat de Beneluxlan- den daarin worden opgenomen. Na opgemerkt' te hebben, dat hij zich nader wil beraden over het zen- den van een parlementaire commissie naar Duitsland, gaf de minister te kennen, dat de technische grenscor- recties geheel afzonderlijk staan van de Nederlandse territoriale eisen. Landbouvv, Visser^ en Voedsel voorziening. Verschenen is de Memorie van Ant- woord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie- ning. Hieraan ontlenen wij De onzekere vooruitzichten ten aan- zien van de mogelijkheden van invoer van krachtvoeder zal voor een belang- ryk Hool heplot.1 zijn vn«T de Vijfl breiding van de veestapel. Een aan- zienlijke uitbreiding van de pluimvee- stapel, die de minister gaarne zou zien, zal op grond hiervan nog niet mogelijk zijn. Over de veevoedervoor- ziening lezen wij elders in de Memorie nog: De onzekerheid, welke t.a.v. de veevoederpositie nog steeds bestaat, maakt het nog niet mogelijk van een distributie van veevoeder af te zien. Een regeling, wellicht in gewijzigde vorm, zal vermoedelijk moeten biijven bestaan. Over de landaanwinning zegt de mi nister, dat hij van mening Is, dat iede re gelegenheid tôt landaanwinning moet worden aangegrepen, indien zulks althans mogelijk is, zonder andere vi tale belangen te zeer te schaden. De vooruitzichten voor verdere inpolde- ring van het IJsselmeer zijn gunstiger dan voorheen. Verwacht kan worden dat deze in 1950 met kracht ter hand kan worden genomen. Ook de bodemerosie, een verschrjnsel waarmede hij in de Veenkoloniën en de bewoners van delen van Limburg ken- nis hebben gemaakt, wordt genoemd. De minister zegt, waar winderosie is opgetreden, de voorlichting op dit punt met kracht is ter hand genomen. De bewindsman heeft de indruk, dat de betrokkenen in het algemeen bereid zijn mede te werken, zodat verbeterin- gen verwacht mogen worden. Overwo- gen wordt een wetteljjke regeling aan- hangig te maken, die aan de minister de bevoegdheid geeft om in het alge meen belang een verplichting tôt be- planting op te leggen. De Bénélux. Twee redevoeringen over de Bénélux vragen de aandacht. In de eerste plaats een redevoering van prof. G. Craen, directeur-generaal van Economische Zaken en Middenstand, aan het Belg. ministerie van Econ. Zaken. Spr. meende, dat speciaal aan de re- acties van handel en nijverheid op de Benelux-gedachte aandacht moet wor den besteed, en de laatste tijd heeft men meermalen kunnen vaststellen, dat de reacties zowel van Nederlandse als van Belgische zijde niet altijd even gunstig luiden. Er bestaat aan beide kanten vrees, dat op het ogenblik van de inwerkingstelling van het econo- misch verdrag toestanden zouden ont- staan, welke voor verschillende be- drijfstakken fatale gevolgen zouden kunnen hebben. Over de lonen zei prof. Craen, dat aan de nivellering van de lonen in de drie landen uiteraard bijzondere aan dacht moet worden besteed. Overigens acht hij de omstandigheid, dat in be- paalde bedrijfstakken of zelfs over het algemeen loonverschillen tussen de drie partnerlanden biijven bestaan, geen onoverkomenljjke hinderpaal voor het bereiken van een economische Unie. De uiteenlopende doelstellingen die door België en Nederland en Luxem- burg op het gebied van Nijverheid en Handel worden nagestreefd, doet de vraag naar voren komen, waarom de drie regeringen dan toch besloten heb ben een economische Unie aan te gaan. Deze vraag schijnt des te meer ge- rechtvaardigd, daar de economische unie juist een practisch volledige uni- fiëring en harmonisering op deze ge- bieden vooropstelt. In ieder geval moet men b\j het nemen van deze beslissing wel de volledige zekerheid hebben ge- had, dat de aan beide zijden te bren- gen offers aanzienlijk door de te be reiken voordelen zouden worden ge- compenseerd. Over hetzelfde onderwerp halen wij Mr. Dr. E. J. E. M. H. Jaspar even aan: De economische Unie zal op 1 Janu- ari 1950 in werking treden. Binnen de ze Unie vervallen economisch gespro- ken aile grenzen en men zal geen en- kel obstakel meer vinden tussen de gemeenschappelijke grenzen, behalve een politiek obstakel in de vorm van een paspoort of legitimatiebewijs. Er zal een volledig vrij vervoer zijn van personen, goederen, geld en kapitaal, zonder dat een vergunning nodig is. De binnenlandse makt zal zich dan uitstrekken van Luxemburg tôt Delf- zijl, een binnenlandse markt van 20 millioen zielen. Deze economische Unie betekent eigenlijk, dat de drie landen op economisch gebied in grote lijnen een en dezelfde politiek moeten gaan voeren. Welke? Dat zal de komende ministerconferentie moeten uitmaken. DE NIEUWE TRUC Zaterdag omstreeks zeven uur kreeg een kruidenier te Amsterdam bezoek van een man, die zich uitgaf voor rechercheur van politie. Hij zeide, dat bij een bioscoop een vrouw was aangehouden met een vais bil- jet van f 10Dit billet zou ze bij de kruidenier gekregen hebben. De rechercheur verklaarde beslag te moeten leggen op aile papiergeld, dat de man in kas had om dit nader *e doen ooderzoeken. Het was een bedrag van f 145.De pseudo-re- phereheur nam de winkelier mee, zo genaamd voor een verhoor op het hoofdbureau van politie. Eerst zou den zij echter even langs de vrouw gaan. In de Derde Weteringdwars- straat, waar de vrouw zou wonen. beide de rechercheur bij een boven- huis aan. Hij liet de winkelier voor- gaan en toen deze het portaal was binnengegaan, trok hij snel de deur achter hem dicht en verdween haas- tiglijk, uiteraard met medeneming van de f 145. ERNSTIG BUSONGELUK BIJ RADOLFZELL. Bij Radolfzell is een autobus met skiërs bij een scherpe bocht van de weg gegleden en van een style helling gekanteld. Negentien jonge mensen kwamen hierbij om het leven en twin- tig raakten gewond, zo deelt het Duit se nieuwsbureau D.P.D. mede. Het ge- zelschap was op weg van Radolfzell aan het Bodenmeer naar de Feldberg, de hoogste top van het zwarte woud. Bij de spoorwegovergang onder het dorp America wilden de automobilist Zaaeyen en diens zoon uit Venlo de overweg nog passeren, terwiji de bo- men al omlaag gedraaid werden. De auto kwam klemvast onder een der zakkende slagbomen te zitten, terwiji uit de richting Eindhoven een trein in voile vaart naderde. Door ijlings uit de wagen te springen konden de in- zittenden zich van een wisse dood red- den. De auto werd door de trein ge- grepen en volkomen vernield. ELF PERSONEN DOOR KAAS VERGIFTIGD Elf personen moesten tijdens het voorbije weekeinde in het St. Lau- rentius-ziekenhuis te Roermond worden opgenomen, daar zij in ern- stige mate vergiftigd waren door het, eten van ondeugdelijke kaas. Deze oorzaak kon spoedig worden opge- spoord, daar aile patlënten uit de zelfde wijk te Roermond afkomstig waren en de kaas in dezelfde winkel hadden gekocht. De inspecteur van de volksgezondheid in Limburg ver klaarde, dat kaasvergiftiging slechts zelden voorkomt. De kaas, die in dit geval de boosdoener bleek te zijn, zag er uiterlijk volkomen gaaf- uit. Het bacteriologisch instituut te Onmiddellijk kwamen de bewoners jjtrecht zal nu onderzoeken, of men uit de buurt naar de plaats des on- j hier te doen heeft met een bacterio- heils gesneld. Door het kordate op-i logisehe of een chemlsche vergiftl- treden van twee arbeiders, die direct j ging. het verkeer van beide kanten waar-i De fabrikant heeft, na gewaar- schuwden, kon groter inheil worden- schuwd te zijn, onmiddellijk zijn af- voorkomen, Een medewerker van het! nemers gewaarschuwd, dat een par- A.N.P., die even na het ongeval ter plaatse arriveerde, heeft kunnen waarnemen hoe onverantwoordelijk snel door tal van auto's in de dikke mist werd gereden. Vele automobilis- ten konden pas op het laatsce ogen blik hun wagen tôt stilstand breugen. Vrij spoedig na het ongeval arriveerde een wegenwachter van de A.N.W.B., die onmiddellijk de eerste geneeskun- dige hulp aan de gewonden verleende. De twee zwaar gewonden werden op brancards gelegd in afwachting van de gewaarschuwde ziekenauto's. Met ver- eende krachten werden de wee rij- banen weer vrij gemaakt, zodat het vérkeer na twintig minuten weer voortgang kon hebben. De rijkspolitie was spoedig ter plaatse. De deels ver- nielde en ingedrukte wagens werden door kraanwagens weggesleept. ERNSTIG GECOMPLICEERD VER- KEERSONGELUS OF RIJHSWKtt AMSTERDAMDEN HAAG. Zaterdagmiddag om kwart over drie is er op de rijksweg AmsterdamDen Haag onder de gemeente Abbenes een ernstig gecompliceerd verkeersongeluk gebeurd. Toen door nog onbekende reden een personenauto in de dikke mist midden op de rechterbaan van de rijksverkeersweg AmsterdamDen Haag, stilhield, botste een daarachter rijdende auto hier tegen op. Twee achter deze auto rijdende personen auto's reden eveneens in deze volgor- de tegen elkander op. Tenslotte reed een motorrijwiel tegen de vierde auto op. De gevolgen van deze botsing wa ren ernstig. In totaal werden twee personen zwaar en een vijftal licht gewond. Toen een auto rijdende op de linkerbaan tijdens het voorbijrijden het ongeluk zag gebeuren, remde de be- stuurder plotseling zo hard, dat een achter hem rijdende auto in voile vaart op hem inreed. Een derde auto reed op deze nummero twee in. Hier waren de gevolgen minder ernstig. Wel werd tengevolge van dit ongeval een viertal personen licht gewond, maar dezen konden, na ter plaatse te zijn verbonden, hun reis voortzetten. De Republikeinse senator Owen Brewster ult Maine heeft bij dé Ameri- kaanse senaat een motie ingediend, waarbij wordt aangedrongen op „on- middellijke stopzetting van aile ECA- en andere Amerikaanse hulp aan Nederland, zowel in Europa als in Indonesië, totdat Nederland de vij- andelijkheden staakt, zijn troepen terugtrekt, de Indonesische Republi keinse leiders vrij la ten en bona fide onderhandelingen opent met de republiek Indonesia op basis van de Renville-overeenkomst". De motie was medeondertekend door de senatoren Bridges, Butler, Malone, Mej. Smith, Baldwin, Langer, Morse en Me Carthy Wisconsin. EEN SCHOOLKEND DIENDE DE LANDWACHT TOT DEKHXNG. De 45-jarige L. J. de C. uit Amster dam verklaarde Zaterdagmorgen vooï de raad van cassat.ie, bijzondere k? nier B, dat hij lit itii3 ùooi liuiseiijkî omstandigheden lid van de N.S.B. ge- worden was. Zijn vrouw, een Duitse, had hem het leven zo zuur gemaakt, dat hij tenslotte gezwicht was. Een- maal lid van de N.S.B., kwam hij spoe dig bij de landwacht. Hij was er bij toen in begin 1945 een aantal land- wachters zich per auto naar Dokkum begaf om collega's, die door de B.S. gevangen genomen waren, te ontzet- ten. Onderweg grepen de landwachters een 15-jarige schooljongen en 'n oude man. De C. dwong hen op de spatbor- den van de auto plaats te nemen als dekking. Beiden werden bij de hierna volgende schietpartij doodgeschoten. Requirant heeft deze feiten bekend voor het bijzondere hof te Leeuwar- den, dat hem deswege tôt 14 jaar R. W.I. veroordeeld heeft, doch Zater dagmorgen kwam hij op zijn bekente- nis terug. De proc.-fiscaal hield hem echter aan zijn bekentenis en conclu- deerde tôt verwerping van het beroep. Uitspraak over 4 weken. tij, welke op dezelfde dag verstuurd was als de ondeugdelijk gebleken kaas, verdacht was. Naast de elf patiënten, van wie er verschillende zeer ernstig aan toe zijn, wordt nog een aantal minder ernstige gevallen thuis verpleegd. Sterfgevallen zijn nog niet te be- treuren. Aan de wach'tmeester der Rijkspo litie Malherbe -te Wouwse Plantage, is de zilveren médaillé van het Carne gie Heldenfonds uitgereikt voor het met eigen levensgevaar redden van een aantal personen. Dit geschiedde kort na de bevrijding; tijdens het ver- zamelen van munitie en ontplofbare stoffen te Bierum, waarbij ontploffin- gen plaats hadden welke aan enkele personen het leven kostte. Wachtmees- ter Malherbe slaagde er in temidden van ontploffingen 5 personen in veilig- heid te brengen. De motie ging vergezeld van de volgende vragenlijst: 1. Spreekt ons ministerie van bui tenlandse zaken internationaal ge- sproken uit twee monden? 2. Zullen de Nederlanders zich uit het Atlantisch Verbond terug- trekken en wat zal het uitmaken als zij dit doen en wat zullen zij verder doen? 3. Als wij voortgaan met onze steun aan de Nederlanders, verspil- len wij dan niet aile hulp van Azië aan Moskou? 4. Als de Nederlanders vier mil liard dollar aan activa in Indonesië bezitten en het Amerikaanse kapi taal v/eren, waarom verlenen wij de Nederlanders dan financiële steun ten bedrage van een half milliard dollar per jaar? 5. Waarom hebben de président en het ministerie van buitenlandse zr-ken gepoogd de voorgestelde reso- lutie van de senatoren in de doofpot te stoppen? 6. Heeft het ministerie van bui tenlandse zaken de Nederlanders ge- zegd hun gang te gaan - in het ge- heim natuurlijk? 7. Hoe lang zullen wij nog Ame- rikaans geld met handen vol uitge- ven voor landen, wier regering met haar handelwijze precies het tegen- gestelde bewerken van wat onze po litiek wil bereiken? 8. Zijn Wij van plan het negen- tiende eeuwse Nederlands-Engels- Franse impérialisme in Azië, dat een geschikt klimaat voor de groei van het communisme zal scheppen, te steunen, of zijn wij van plan de ge- matigde Republikeinse nationalisten in geheel Azië te steunen? 9. Zijn de V.S. van plan de V.N. in stand te houden of niet? 10. Is de senaat voornemens wat De bouw van het tweede Batavia. Aan de voorbereidingen voor de bouw van Kebajoran, de voor 100.000 men sen geprojecteerde satelietstad van Batavia, wordt hard gewerkt. De eer ste afkoop der gronden had plaats op 28 November, de laatste op 11 Janu- ari, in totaal is hieraan een bedrag van ca. f 14.500.00 uitgekeerd. Direct na de eerste afkoop werd begonnen met de bouw van een werkdorp, om- vattend magazijnen, een kantoir, ga rages voor de mechanische werkgroep en het autopark en voorts tijdelijke woningen voor het uitvoerend en la- ger personeel. Van de voor opslag van materialen bestemde loodsen staat er reeds een van 1000 vierkante meter oppervlakte, een uitneembare ijzeren loods, welke in drie weken tijds werd gemonteerd. Op een andere plaats zal op een reeds bouwklaar gemaakt ter- rein een dezer dagen worden begon nen met de bouw van een twaalftal permanente woningen voor het hoger betreft aile buitenlandse politieke aangelegenheden blindelings de uit- voerende macht te volgen en heeft de senaat zijn recht, vragen te stel- len t.a.v. onze buitenlandse uitgaven- politiek, prijsgegeven? ERNSTIGE BOERDERUBRAND TE VENRAY. In de woning van de heer Cox te Veulen ontstond brand, toen Buta-gas uit een defecte buis stroomde. De woonkamer stond terstond in lichte laaie en slechts door een venster in te slaan kon de reeds met brandwonden overdekte huisvrouw er in slagen zich- zelf en haar drie kinderen in veilig- heid te brengen. Burenhulp noch de spoedig arriverende brandweer ver- mochten er in te slagen het woon- huis en de stallingen van het vuur te redden. Een belangrijk bedrag aan geld ging verloren. Slechts enig vee werd gered, de toestand van de slachtoffers is niet levensgevaarlijk. Toen de 27-jarige P. Slechtenhorst Van Rijn Zondagnacht in haar wo ning te Rotterdam van een familie- feestje terugkeerde, struikelde zij met haar baby op de arm bovenaan de trap en viel met dodelijk'gevolg omlaag. Het kind bekwam geen let- sel. In de verdachtenbank stond Zater dag de 57-jarige mevrouw Gerritje van D.W. en op een brancard voor de groene tafel van het Amsterdams bijzonder hof lag haar 68-jarige echt- genoot, concierge van beroep, Johan- nes Th. van D. uit Amsterdam. Zij hadden in Augustus '43 Joodse onder- duikers in huis. Hun buurman wist dit, en hoe de zaak zich precies had toegedragen, kon niet meer worden achterhaald, doch vast kwam te staan, dat de vrouw op het bureau van de beruchte Henneicke is geweest. De 8 Joden zijn weggehaald en nimmer te- ruggekeerd. Goederen, die aan de slachtoffers toebehoorden, werden in de woning van het echtpaar van D. gevonden. De advocaat-fiscaal, mr. S. J. Timmenga, eiste tegen de vrouw 8 jaar en tegen de man 5 jaar gevange- nisstraf. Over 14 dagen zal het hof uitspraak doen. 8 DAGEN DOOR KROKODILLEN INGESLOTEN De eigenaar van een hôtel nabij het Nyassameer was op krokodillen- jacht gegaan, toen hij op 'n bepaald ogenblik hulpgeroep hoorde. In gezelschap van een inlander slaagde hij er in te midden van een van krokodillen krioelend moeras nabij het wrak van een toeristen- vliegtuig een man en een vrouw te bereiken, met name Bernard De- mains en mevrouw Sally Shaw, die en toezichthoudend personeel. Een timmerfabrlek welke met een zijspoor is verbonden met de s.s. halte Kebajoran, en waar in de komende 3 4 jaar deuren, ramen, kozijnen en kaphout voor de nieuwe stad zullen worden vervaardigd, is al bijna ge- reed gekomen. De eerste machines draaien reeds proef en in Maart ver wacht men de fabriek in gebruik te kunnen nemen. Er zal ca. 4000 kubie- ke meter hout per jaar kunnen worden verwerkt en aan maximaal 150 man personeel werkgelegenheid worden ge- boden. Het verzorgen van woongelegenheid voor de bouwers van de stad en de aanleg van wegen om de bouwterrei- nen toegankelijk te maken dient nood- zakelijkerwijs vooraf te gaan aan de eigenlijke bouw. Met het uitzetten en aanleggen der wegen is direct na het gereedkomen van de onteigening een reeds acht dagen op hulp wachtten hoo-in o-pmnnirt evenals met het bouw- die tijd hadden zij het zonder Naar de Directeur van het Cen- traal Bureau voor het Consumenten- crediet mededeelt, zullen aile geldig verklaarde waardebonnen van het Consumentencrediet dus zowel de oude genummerde als de nieuwe on genurrimerde waardebonnen na 28 Februari 1949 hun geldigheid verliezen. Leveranciers van duurzame ge- bruiksgoederen kunnen de op 1 Mrt. 1949 nog in hun bezit zijnde waarde bonnen tôt en met 19 Maart 1949 op de gebruikelijke wijze bij de banken ter verzilveriag aanbieden. Wij besluiten de serie brieven over het anti-militairisme in de eerste plaats met een duidelijk en in zeer sympathieke bewoordingen gesteld schryven van H. v. G.G. De polemiek over het anti-mili tairisme lijkt me tamelijk verward. Mag ik er een paar woorden van zeggen? Aanvankelijk had de heer Praktiek het over de dienstweigeraars. Dienstweigeraars zijn zij, die wij-- geren de militaire dienst, die hun bij de wet wordt opgelegd, te vervullen. Men kan ze ongeveer in twee groe- pen verdelen: le. Zij, die de staat niet het recht toekennen over hun leven te beslis- sen; deze staan dus principieel tegen- over de wet op de dienstplicht en worden na verhoor voor geruime tijd van hun vrijheid beroofd. 2e. Zij, die om godsdienst- of ge- wetensbezwaren weigeren wapens te hanteren en mensen te doden. Deze groep kan zich beroepen op de. wet voor de vervangende dienst plicht, die in Juni 1923 in Nederland in werking trad. Ze worden opgeroe- pen om voor een commissie te ver- schijnen, die zich -tôt taak stelt, uit te vorsen, of er werkelijk sprake Is van godsdienst- of gewetensbezwa- ren. Wordt het beroep verhoor d, dan behoeft de jongeman geen militaire dienst te doen, maar wordt hij te werk gesteld in een andere tak van staatsdienst. (Waar het geloof of het geweten spreekt, daar wijkt de over- heid vol eerbied terug: daar dwingeii ze nooit, ook niet inzake de militaire dienst.) (Dr. Abraham Kuiper). Wordt hun beroep niet verhoord, dan worden ook zij voor een behoor- lijke tijd uit de gemeenschap ver- bannen. Natuurlijk kan men d^ze beide groepen niet geheel van elkaar scheiden; ze lopen wat hun bezwa- ren betreft, wel door elkaar. Op deze wet van Juni 1923 hebben zich in de loop der jaren heel wat jonge man- nen beroepen, zowel van de zijde der volking, wat op humanistisch stand punt staat. Aïs de heer M. te S. het vermogen heeft om zonder vooroordeel na te denken, dan moet hij tôt de conclu- sie komen, dat hij, zo al niet sym pathie, dan toch achting is verschul- digd aan de jonge mensen, die aan hun overtuiging niet alleen de beste jaren van hun jeugd opofferen, maar diwijls ook een verzekerde toekomst, die door hun daad voor altijd voor hen onbereikbaar is geworden, want bij sollicitatie naar een overheidsbe- trekking al is het nog zo'n eenvoudi- ge gemeentedienst, zal hij één van de eersten zijn, die wordt uitgesio- ten. Moed bestaat niet altijd in het grijpen naar de wapens; er behoort ook moed toe (en dikwijls veel meer) om neen te durven zeggen, waar rechtvaardigheid, geloof of geweten dit neen gebiedt; ook al staat men daarin nagenoeg alleen. Laat ik er nog even bij vermelden, dat de dienstplicht geen Goddelijke instelling is; ze werd in 1804 tijdens de Franse overheersing in ons land ingevoerd door Napoléon, die krijgs- volk nodig had voor z'n veroverings- tochten naar Rusland en Italië. („En de jonge mannen in ons land wer den meegevoerd doôr den vreemden ôverheerser en hun verbleekte been- deren rusten zowel op de Russische ijsvlakten als in de warme velden der Povlakte. En de moeders ween- den en vervloekten de vreemde ti- ran, die haar de kinderen afstal," zo schrijft Busken Huet). Hier volgt voor deze keer nog een tweede brief over dit onderwerp: Door de redactie is mij toegestaan, nog even, maar dan zeer beknopt op bovenstaande kwestie in te gaan. Zeer gaarne wil ik hiervan gebruik geschreven, ik denk aan de te vroeg gestorven Bart de Ligt o.a. zijn boek „Vrede als Daad" (aanwezig in de Openbare Bibliotheek)Hoe men het echter ook bekijkt, het zijn twee te- genstellingenMilitairisme - Geweld; Antimilitairisme - Redelijkheid. Hier is geen compromis mogelijk, het is als water en vuur. En wanneer M. te S schrijft: De mens in nood grijpt naar de knoet, dan getuigt dit van een moreel, waarvoor ieder mens zich mcet schamen. Deze realiteit is te verklaren, maar niet te verdedi- gen- Een ware Christenen zal in nood, op God vertrouwen, een Atheïst op de rede, hij of zij zal trachten de oorzaak van de nood op te sporen en deze trachten weg te nemen. Men begrijpe mij goed, ik zal de laatste zijn die beweert dat aile mensen redelijke brave wezens zijn, maar daarom mag men toch niet aile vertrouwen uit de mens wegnemen Men kan als argument stellen dat het aantal dienstweigeraars te klein is. Maar moet de enkeling zijn zelt- respect en innerlijk gevoel in de doofpot stoppen omdat de massa nog niet rijp is? Dit niet rijp zijn is m.i.z. trouwens een prychologisch verschijnsel. Ook is het niet zo, dat de D.W. vraagstuk eenzijdig is, het is een internationale gedachte. Die- gene die hiervoor belangstelling heeft, kunnen we sympathie betui- gingen toi»en, welke uit bijna aile Europese landen, Amerika, Canada en zelfs van achter het IJzeren Gor- dijn vandaan door de D.W.ers wor den ontvangen. Mochten er mensen zijn welke over het D.W. vraagstuk met betrek- king op de Wet van 1923 nader in- gelicht wensen te worden, dan ben ik hiervoor steeds bereid. U redactie mijn hartelijke dank voor de geboden gelegenheid. E. B. De volgende week plaatsen wlj een slotbrief over dit onderwerp maken, alhoewel het zeer moeilijk ls Wij merkten reeds eerder op, dat wij dit in een paar zinnen te doen. hierover geen bieven mee accepte- Het anti-militairisme kan men ren. Brieven over dit onderwerp, vanuit verschillende kanten bezien, welke in ons bezit komen, worden het is een vraagstuk waarover boek- zonder meer in de prullemand gede- kerkebjken, als van dat deel der be- delen te schrijven zijn en reeds zijn poneerd. begin gemaakt, evenals met het bouw- rijp maken van bepaalde terreinstro- ken, waar in eerste instantie volkswo- ningen zullen worden gebouwd, voor de door de onteigening getroffen be- volking. Met de bouw van deze woningen zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt. Thans kan men dan ook de gehele dag hier het gegrom van een tlental machines bulldozers, graders en scrapers horen, ter bevordering van een nog snellere openlegging van het terrein hoopt men hun weldra nog te kunnen uitbreiden. Wanneer hopen- lijk ook de regens geen vertraging zullen veroorzaken, denkt men in Maart a s. met de eigenlijke bouw een begin te kunnen maken, zodat om streeks Augustus—September de eer ste huizen gereed kunnen komen, on geveer gelijktijdig met de grote beton- brug over het Bandjirkanaal en de autosnelweg naar de toekomstige woonplaats. Tegen het einde van dit jaar zullen naar verwachting 2700 hui zen gereed kunnen komen. De technische opzet voor de electrl- ficatie van de satellietstad is voor het jaar 1949 verzekerd. De energieleve- ring zal uiteraard aan dezelfde beper- kingen onderhevig zijn als in de stad Batavia. In afwachting van de nade- re uitwerking der waterleidingplannen voor de gemeente Batavia, zal de wa- tervoorziening van Kebajoran voors- hands geheel zelfstandig plaats vinden door artesische putten. Het materi- aal voor de eerste diepboring is reeds aangekomen, zodat op een daartoe aan- gewezen plaats binnen enkele weken geboord zal kunnen worden. De geprojecteerde stad beslaat een zwaar met vruchtbomen beplant ge bied van 730 ha. Getracht wordt de waardevolle bomen hij de openlegging zoveel doenlijk te sparen, terwiji ook het heuvelachtige karakter met hoog- teverschillen tôt 13 meter in het alge meen zoveel mogelijk zal worden be- waard. Vernomen danks aile ondervonden moeilijkheden en zwarigheden de nog slechts enkele maanden geleden opgemaakt.e plan- nen tôt werkelijkheid gemaakt worden, een steeds groeiende belangstelling merkbaar is onder hen die in deze wor- dende stad hun toekomstige woon- en werkplaats gaan zien. voedsel en met een geringe voorraad drinkwater moeten stellen. Daar zij door krokodillen ingeslo- ten waren hadden zij zich van het wrak van het vliegtuig niet kunnen verwijderen. Het département van maatschap- pelijke zaken der Verenigde Naties heeft heden verklaard, dat Europa nimmer de hoop zal koesteren de 1.400.000 huizen, die het nodig heeft, te kunnen bouwen, indien het niet de traditionele, uit de tijd geraakte méthodes van bouwen laat varen, en overgaat tôt een massale produçtie van tevoren reeds in gedeelten ver- vaardigde woningen. In een overzicht van de woning- situatie in 16 Europese landen ver- klaart het département, dat de ge- zondheid van vele millioenen Euro- peanen, als gevolg van de betreu- renswaardige woningtoestanden, in groot gevaar verkeren. In het overzicht doet het départe ment een beroep op de Europese lan den, technische en wetenschappelij- ke inlichtingen op het gebied van woningbouw uit te wisselen, pro grammai op te stellen voor natio nale en régionale huizenbouw en slechts huizen te doen bouwen, wel ke voldoen aan minimum-voorwaar- den betreffende ruimte, hygiëne, ge- zondheidsmaatregelen en veiligheid. Het overzicht is samengesteld aan de hand van gegevens, verkregen na een onderzoek in Oostenrijk, Bel gië, Groot-Brittannië, Tsjecho-Slo- wakije, Denemarken, Eire, Finland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Lu xemburg, Nederland, Noorwegen, Polen, Zweden en Zwitserland. Uit Genève wordt gemeld, dat de Engelsen zeggen gedurende 1943 meer nieuwe huizen te hebben ge- wordt dat, nu on- bouwd dan enige andere Europese natie. In een rapport aan de economische commissie voor Europa der Verenig de Naties, verklaart Engeland een aantal huizen te hebben gebouwd, dat gelijk staat met 244.350 uit drie kamers en een keuken bestaande huizen of flats.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1