PLAATSELIJK NIEUWS kl»WE. H AH DEM De strijd tegen de Ratten IN DE BEKLAAGDENBANK Kardinaal Mindszenty tôt levenslang veroordeeld 0 SLOCHTEREN. NOORDBROEK ST A KEN DE WERKSTERS SCHOPPEN REL. IN CASSATIE LEVENSLANG IN- PLAATS VAN 15 JAAR TEGEN VERRADER GEVORDERD. Graanmarkt Groningen. Overzicht Graanmarkt. Veemarkt Groningen. Overzicht Veemarkt. VEILINGVEIlEEJï. H.—S. V erenigingsmededelingen. DISTRIBUTIENIEUWS. SAPPEMEER, Onze vroegere plaatsgenoot Ds. C. A. Schenk, thana Ned. Herv. Predi- kant te 's Heerenberg, ia beroepen (Toez.) te Bozum en Deermim (Fr.) Door de rijkspolitie werd verba- liseerd J. I. te Slochteren, wegens het opgeven vain een T'alse naam. Het komt herhaaldelijk voor, dat adoor automobilisten, welke nlet in het bezit van een achriftelijke vergunning zfln, gebruik wordt gemaakt van de in herstel zrjnde Noordbroeksteratraat. Het is echter door borden aangege- ven, dat het verkeer over deze weg tôt nader aahkondiging ia verboden, zodat de politie in het vervolg streng zal optreden tegen overtreders. HOOGEZANDSAPPEMEER. Zaterdagavond werd in het Bon- tehuia de algemene vergadering ge- houden van de Onderl. Veeverzekering Mi). „H.S." Uit het financiële verslag van het „Centraal Beheer" bleekr dat er in het afgelopen halfjaar în de afdeling rundvee geen verliezen waren geleden, dit ia in het langdurig bestaan der Onderlinge nog niet voorgekomen. In de afdeling Paarden bedroeg de acha- de slechts f 1007.50. De periodiek aftredende directeur, de heer A. Mulder J.W.zn., werd als zodanig herkozen. In de commissie van Toezicht werd de heer E. J. Doornbos gekozen. In de vergadering wees de heer G. C. Smith op het felt, dat twee leden van het beatuur, de heren A. Mulder J.W.zn., en K. Huizinga,, juist 40 Jaar geleden hun functie bij de onderlinge hebben aanvaard. Spreker sprak de hoop uit, dat de heer Huizinga, welke wegena ziekte niet ter vergadering aanwezig kon zijn, spoedig hersteld zou zijn. Spreker wees op hetgeen zo- wel de heer Mulder als directeur en voorzitter en de heer Huizinga als se- cretaris en tevens dierenarts in de af gelopen 40 jaar voor de Onderlinge hebben betekend. Aan hun activiteit is het te danken, dat thans practisch aile vee- en paardenhouders bij de On derlinge zijn aangesloten. Namens de vereniging werd aan beide heren een stoffelijk blijk van waardering aange- boden. De voorzitter, de heer Mulder, bracht mede namens de heer Huizinga dank voor de blijken van sympathie en de steeds bestaande samenwerking. HOOGEZAND Voor de gemeente Hoogezand Is een nieuw brandalarmsysteem in ge bruik genomen, welke vanaf het po- litiebureau wordt bediend. Bij brand belt men dus het politie- bureau te Hoogezand op en geeft duidelijk de plaats van de brand op. waama de politie voor verdere alar- mering zorg zal dragen. Het tele- foonnummer van het politiebureau is 458. Dus bij brand in de gemeente Hoo gezand onverschillig op welke tijd van de dag nummer 458 bellen en duidelijk de plaats van de brand op geven. Voor het geval U niet over een te- lefoon beschikt kunt U zich melden aan een woning waarop het rode plaatje met het opschrift Brandmel- ding aangebracht is. Voor het examen eerste coupeu- se, afgenomen door de Ver. v. Lera- ressen in het Modevakonderw. slaag- den de dames T. Vrugt te Zuidbroek en A. Hopster te Hoogezand, opge- leld door de Modevakschool Dames Wehrmeijer. Maandagavond werd uit de schuur van het hôtel Faber, alhier, het nieu- we niet gesloten rijwiel van de heer J. Slijm, alhier, ontvreemd. De Afd. HoogezandSappemeer van de Chr. Metaalbewerkers Bond heeft Vrijdagavond een filmavond gehouden in de Geref. Kerk te Mar- tenshoek. In een gezellig samenzijn werden verschillende films vertoond: in de eerste plaats een uit drie films be- staand journaal. Daarna een film betreffende de vervaardiging van electrische kabels. De hoofdfilm was een sprekende technicolor over de Engelse aardewerkindustrie. Het programma werd gecomple- teerd met voordracht door de heer Boswijk van Sappemeer. Ten bate van de t.b.c.-bestrij- dmg en met het bijzondere doel in Hoogezand-Sappemeer te komen tôt de oprichting van een afdeling van het Sanatorium Beatrix-Oord te Ap- pelscha werd Vrijdagavond in het hôtel Faber een bijeenkomst belegd, waar o.a. een filmvoorstelling is ge- geven. Na het openingswoord van de voorzitster van het voorl. bestuur, Mevr. Groeneveld te Foxhol sprak bij afwezigheid van de Groningse longspecialist Dr. B. van Vliet, de heer J. A. Berger uit Haren. Spr. schetste de oprichting van Neder- landse sanatoria, en stond in het bij- zonder stil bij het sanatorium Bea trix-Oord te Appelscha, waar op 1 Januari 380 patiënten werden ver- pleegd. Voorts wees spr. er op, dat de zorg voor t.b.c.-patiënten niet eindigt bij het gezond worden, maar bijfherbe- aetting van hun maatschappelijke positie, Vervolgens werd overgegaan ^Jot de oprichting van de afdeling Hooge zandSappemeer, die door het werk v>vi ^et voorloPig bestuur reeds over 1214 leden beschikt en een kas- saldo van f 1614.03. Naast Mevr- Groeneveld, hadden in het voorl. be stuur zitting: de dames De Wit, Prins en Smit van Hoogezand, Gischler en Ldzes KoertsDekker te Sappemeer en De BoerFurda van Wester- broek. Dit voorlopig bestuur werd tôt bestuur gekozen. TTTTe" slotte werd de film „Wit Wint vertoond. Een feestelijke propaganda- avond van de Bond v. Staatspens. pleegt grote belangstelling te trekken, vooral wanneer de „Oud Groene We- zen" uit Groningen er een toneelstuk opvoeren, Dit is Maandagavond in het hôtel Faber weer het geval geweest. De heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek hield er een propagan- distische rede, en de „Oud Groene Wezen" voerden er op „De Nfle Boer". Voor de geheel gevulde zaal van het hôtel Faber gaf de aportvereni- ging „S.V.H." haar jaarlijkse gymnas- tiekuitvoering o.l.v. de heer H. Swal- ve. Onder de genodigden bevonden zich wethouder A. Klok, de heer R. Holt- man namens de Gem. Comm. v. Lich. Opv. en de ere-voorzitter, de heer Eenjes. Na de opmars sprak de voorzitter, de heer A. Bergman, een kort woord, waama met de afwerking van het programma werd begonnen. Het slotnummer, een vrjje oefening van de dames, verdient door haar keu- rige uitvoerlng bijzondere vermelding. Muzikale medewerking werd ver- leend door het gezelschap Ploeger. Maandag kwam de afd. Handbal van de Sportvereniging S.V.H in het hôtel ïtowaan voor een z.g. contact- avond bijeen, waar het woord gevoerd werd door de heer J. v. d. Geest uit Groningen, lid van de Bonds Techn. Comm. van het Ned. Handbal Ver- bond. Spreker behandelde techniek en tactiek van het Handbalspel en beant- woordde een aantai vragen der aan- wezigen. Er werd besloten contact op te ne- men met clubs buiten het district om in het komende seizoen het spelen van wedstrijden mogelijk te maken. FOXHAM. In het café Poelman heeft de Korfbalvereniging „Rohda" een repri se gegeven van haar jaarlijkse uitvoe rlng. Opgevoerd werden de stukken ,,Mensen in Botsing" en .,Wie is Gé rard". Na afloop was er gelegenheid tôt dansen. WESTERBROEK. Mej. W. Bos slaagde voor het examen lerares-coupeuse. NOORDDIJK. In de loop van 1948 is de bevol- king van deze gemeente toegenomen met 21 personen, waarvan 2 mannelij- ke en 19 vrouwelijke. Het aantai in- woners bedraagt thans 2613, n.l. 1324 m. en 1289 vr. De toename door ge- boorte bedroeg 31 m. en 24 vr., totaal 55. Door vestiging 74 m. en 93 vr., totaal 167. De vermindering door over- lijden bedroeg 10 m. en 7 vr., totaal 17 en door vertrek 93 m. en 91 vr., totaal 184. Het aantai huwelijken be droeg 24, terwijl er 5 eehtscheidingen waren. RUISCHERBRUG. Te Wageningen slaagde onze plaatsgenoot de heer M. Bol tôt pro- paedeutisch ingénieur. ENGELBERT. In café Tulnema had een propa- ganda-vergadering van de Vara plaats De heer Wolff uit Waterhuizen ver- toonde enkele films, terwijl de heer Krijthe uit Groningen een propaganda- woord sprak. Het aantai leden be droeg 110. KOLHAM. In het café Kroon heeft „Voor- waarts" een muziekuitvoering gege ven. De toneelvereniging „Ons Belang" voerde op ,,'t Ol Haim" en „Op 't Em- merik". In de lagere landbouwschool, al hier, had de sluiting plaats van de tractorcursus van leerlingen der school, die door plm. 25 leden was gevolgd. Aan het slit bood de heer H. Duursma namens de Commissie van Toezicht de leider der cursus, de heer Hak te Bor- gercompagnie, een cadeau aan. Aan de leerlingen zal t.z.t. een getuig- schrift, worden uitgereikt. Bij K.B. is aan D. v. d. Laan te Meedhuizen en J. Breuker te Wilder- hof, Gem. Slochteren, belde landarbei- ders op de boerderij „Grashuis" te Meedhuizen, de eremedaille verleend, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in brons. SCHII.DWOLDE. De afd. Schildwolde van de Partjj van de Arbeid hield Vrijdagavond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer D. Wolt in het café Span- ninga, alhier. Het jaarverslag werd ultgebracht door de secrftarli, de heer H. Smedes Jzn., waarin de interne en externe gebeurtenissen aangaande de parti) over het jaar 1948 werden ge- memoreerd. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer Jan Noord- man, meldde" dat er een nadellg saldo was van f 23.18. De kascommissie had ailes in de bestë orde bevonden, waar op de penningmeester décharge werd verleend. De heer D, Wolt werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer H. Smedes Jzn., die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. E. Vos. De afgevaardigde, de heer H. Smedes Jzn., gaf verslag van het buitengewoon congres van de par ti) inzake de Indonesische kwestie. HELLTTM. Door het bedanken van de heer H. Clevering als Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier, is in zijn plaats verkozen de heer Johs. Steenhuis. De heer Steenhuis sprak nog waarderende woorden namens de notabelen voor het vele dat de heer C. gedurende 40 ja- ren voor de kerk heeft gedaan. De voorzitter, de heer H. K. Boere- ma, bood namens kerkvoogden en no tabelen de heer Clevering met een ge- past woord een wandelstok aan. In de nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in de arbei- derswoning toebehorende aan de heer J. v. d. Meer te Sappemeer en bewoond door de heer Colthof te Zuiderveen. Het huis zowel als de inboedel waren verzekerd. Het huis brandde geheel af. De heer R. Dekker, besteller van de P.T.T-, alhier, is 25 jaar werkzaam bij de posterijen. ZUIDBROEK. De E.V.C., afd. Zuidbroek, hield ln „Ons Gebouw" een openbare vergade ring, waarin als spreker optrad de heer B Blokzijl, landelijk voorzitter van de Bond. Voor een klein publiek - buiten de bestuursleden waren een 20- tal belangstellenden aanwezig - be handelde de spreker achtereenvolgens de staking bij de Amsterdamse Droog- dok Maatschappij, de staking in de sigarettenindustrie en de Indonesische kwestie. Van de gelegenheid tôt débat werd geen gebruik gemaakt i enige vragen gesteld door de heer F. Schan- sema, werden beantwoord. Het Harmoniecorps „Zuid- en Noordbroek" gaf in het hôtel Them- men met medewerking van de toneel- groep „Maskers", een feestelijke uit- voering. Onder de bekwame leiding van de directeur, de heer W. Smit, werden allereerst op uitstekende wijze enige muzieknummers ten gehore ge- bracht, w.o. werken van Fr. v. Suppé, Joh. Straus en J. Fusic. De toneelgroep „Maskers" voerde op „De Vreemdeling", toneelspel in 4 be- drijven door Antoon Coolen. Het pu bliek toonde zijn ingenomenheid met het gebodene door een enthousiast ap- plaus. Ook de verrichtingen van het korps, dat nog een 6-tal nummers ten gehore bracht werden met een dave- rend applaus beloond. Het korps kan met voldoening op deze goedgeslaagde avond terug zien, De fam. Stukje verkocht onder- hands aan de heer S. Nieboer te Sap pemeer een behuizing aan de Munten- dammerweg, bewoond door V. d. Veen en anderen. VOÈKSÔERSTEL SldARETTEN Uit handelskringen wordt vemo men, dat besprekingen zijn gevoerd over de zogenaamde Volksherstelsi- garetten, die met f 1.toeslag wor den verkocht. De handel moet, aan- gezien deze sigaretten vanwege de huidige koopkracht langzaam wor- ADVERTENTIE I.M. R u wThuidiSchr a I e lippen,® PUROL verzacht en qeneestl TUINBOUW-PRIMEURS. Op de Naaldwijkse veiling werd Maandag de eerste bloemkool aange- voerd door de proeftuin Z.-H. Glasdis- trict aldaar. -Zij bracht 4070 cent stuk op. Op de Wateringse veiling voerde de heer C. H. Kiihne de eerste aardbeien aan. Van de gretige kopers was de heer A. H. Reygersberg degene, die er beslag op wist te leggen tegen een prijs van 50 cent per stuk. nuiaige KoopKracnx iangza<uu ww- uecemDer dij ae auxomaiieK van ut- den afgezet, te veel kapitaal in voor- heer de Vries te Hoogezand geweest van Hit rvrnrhirt. stfikcn. In min- nma îC! Trrr>ocy Ho Vvioa "Hom ppn raad van dit product steken. In prin cipe is toegezegd, dat de gulden toe slag „te zijner tijd" over aanwezige voorraden zal worden gerestitueerd Enige vraagstukken te dien aanzien moeten nog worden opgelost. Maandagavond omstreeks half acht begaf een 15-tal stakende werksters zich naar het huis van een werkwilli- ge collega in de Sluisstraat te Am sterdam. Aanvankelijk trachtten de vrouwen de werkwillige te overreden ook in staking te gaan, doch toen de ze pertinent bleef weigeren zich te la- ten overhalen begonnen de staaksters kabaal te schoppen, hetgeen tenslottc zo hinderlijk werd, dat zrj door om wonenden met vereende krachten bui ten de straat werden gezet. Een kwartier later waren honderc stakende vrouwen verzameld voor he' huis van een werkwillige in de Rei nier Claesenszstraat. Ook hier bleel de werkwillige niet te overtuigen me' woorden. Er ontstond een rel, eei agent van politie bemoeide zich er me de en er zijn enkele klappen met de gummistok uitgedeeld voor ook hie de rust was weergekeerd. DE BEGRAFENIS VAN Ds. VAN DORP. De begrafenis van Ds. van dorp oud-predikant bij de Nederlandse Her- vormde Kerk te Londen, die Zondàg na een operatie ln het ziekehhuls te Bishop Stortford in Essex is overle- den, zal morgenmiddag plaats vinden in de eeuwenoude Chickney kerk nabij Henham in Essex. Ds. van Dorp bezocht deze kerk, die in de tiende eeuw werd gebouwd en uitziet op de heuvels, veelvuldig. Hij had de wens te kennen gegeven in de ze kerk te worden begraven. DE STERKTE DER AMERIKAANS1 STRIJD KRACHTEN Uit de laatste gegevens blijkt, dai de Amerikaanse strijdkrachten thant samengesteld ziin uit 412.000 man schappen bij het îuchtwapen, 677.000 bij het leger en 527.000 bij de marine Deze ciifers waren verleden jaai Maart resp. 350.000, 540.000 en 505.000 Naar aanleidine van deze cijfert verklaarde de Minister van Verdedi ging, James Forrestal tiidens een rede, dat de onderlinee verhouding tussen de drie verschillende wapens binnen de eerstvolgende 4 tôt 5 ja- ren ongeveer gelijk zou moeten blij- ven, ofschoon het Iuchtwapen ten- slotte de wereld zal beheersen. Forrestal bracht verder in herin- nering, dat de Amerikaanse strijd krachten verleden zomer een begro- tingsprogramma ten bedrage van 30.000.000.000 hadden ingediend. Hij verklaarde, dat, ofschoon Prési dent Truman de toewijzingen voor militaire doelen in de nationale be- groting tôt 14.400-000.000 had ver- minderd, hij te kennen had gegeven, d'i dit bedrag te allen tijde voor verhoging vatbaar zou zijn indien zulks verantwoord zou zi)n. Folitierechter CroolngeB De beklaagde in deze zaak was de niet verschenen T. H. S. uit Sappe meer, die in de avond van 26 op 27 Deeember bij de automatiek van de was. S. vroeg de Vries hem een zil- veren kwartje te willen wisselen, wat ook gebeurde. Later wilde S., die in beschonken toestand was zijn zilveren kwartje terug. Daar de Vries hiertoe niet bereid was en ook het wisselloketje gesloten hield, werd S. kwaad en sloeg het houten loketje in waarbij hij tevens een gordijn vemielde. Hij werd veroor- deeld tôt een boete van f 25.of 25 dagen hechtenis. Zeven van de elf Nederlanders, die door A. V. uit Amsterdam aan de S. D. werden verraden, z^jr! in gevangen- schap om het leven gekomen. Op een van de vrouwen onder hen werden door 3e Duitsers afschuwelijke medische îxperimenten verricht. En dit, omdat V., stratenmaker en beroepsinbreker, met de S.D. „schoon schip" wilde ma ken. V. werd in 1942 in Duitsland tewerk- gesteld, vluchtte en kwam naar Am sterdam terug. Daar ging hij ln de îandel in persoonsbewijzen en werd later betaalde hulp voor Joodse vluch- 'elingen. Hierbi), zo zeide de procureur-fiscaal bt) de bijzondere raad van cassatie, sneed het mes voor V. aan vele kan- ten, want hij beijverde zich huizen van Joodse onderduikers leeg te halen en chanteerde hen bovendien. Toen V. bi) een zijner handellngen werd gesnapt, zag hij kans te vluch- ten en onder te duiken. Na een half jaar begon dit hem te vervelen. Met behulp van de handlanger R. zocht en verkreeg hij contact met de Sicher- -heitsdienst, aan welke dienst hij vler adressen verried, waar ht) eens Joden had gehaald. Op die adressen werden Joodse mannen en vrouwen gevonden. De verklaring van de verdedlger mr. C. M. Loef, dat V. niet geweten kan hebben, dat op de adressen Joden zou- den zijn, werd door de procureur-fis caal nlet geaccepteerd. V. moet zijns inziens geweten hebben, dat zijn slacht- offers tôt een hulporganisatie behoor- den en dus vifl zeker Joden in huis hadden. Trouwens, zo zeide de procureur- fiscaal, V. heeft ook na de Dultse ca- pitulatie zijn verfoeilijke werk voort- gezet. Toen hielp ht) N.S.B.'ers onder- duiken, roofde hun woningen leeg en pleegde chantage, en mocht het nog eens voorkomen, dat ons land weer in dergelijke omstandigheden zou komen te verkeren, dan zal V. opnieuw klaar SURINAAMSE RUST OP KOMST De „Stuyvesant" van de K.N.S.M., met de 500.000 kg Surinaamse rijst aan boord die met een toeslag voor het Wilhelminafonds (de T.B.C. bestrijding in West-Indië) in ons land zullen worden gedistribueerd wordt Vrijdag a.s. in Amsterdam verwacht. De rijst moet nog enige bewerking ondergaan en nog wor den verpakt. In het te Boedapest gevoerde procès de wereld bij de Hongaarse regering i.TT1.1/v« V, n ddon or In VPT- tegen de 56-jarige primaat van Hon- garije, werd deze onder beschuldiging van overtreding vfm de wet inzake de verdediging van de Hongaarse repu- bliek, het organiseren van de samen- zwering tegen de republiek, verraad en het verhandelen van vreemde va- luta op de „zwarte markt" veroor deeld tôt levenslange gevangenisstraf. Verbeurdverklaring van zijn bezlt- tingen em verlles vam Burgerljjke en politleke rechten. Gedurende de loop van dit procès zijn vele protesten uit aile delen van Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar op grootscheepse wijze de stryd tegen ratten en muizen worden ge voerd, en wederom zal de aanval ge- leid worden door de overheid, ni. de Plantenziektekundige Dienst te wa geningen. We kunnen momenteel voor het gehele land niet over een ratten- en muizenplaag spreken. Al kan men op sommige plaatsen wel zo veel van deze knaagdiertjes aantreffen, dat het euvel de vorm van een plaag heeft aangenomen. Zo bv. m de Noord-Oost-Polder, waar zoveel mui zen zijn, dat de schade aan de land- bouwgewassen catastrophale omvang dreigt aan te nemen. Hoeveel mui zen leven er in ons land? Hun aantai is moeilijk te schatten, maar het zijn er millioenen en millioenen. Het aan- op evenveel als er mensen wonen. De ratten bezorgen ons een recht- streekse schade van 20 30 millioen per jaar, afgezien nog van de indi recte schade, en daarbij denken wij dan in de eerste plaats aan de scha de, die wordt toegebracht aan de ge- zondheid van de bevolking. Hoeveel rattenkeuteltjes komen er in het graan terecht? Een globale schatting zegt 28 in een kg. Weliswaar poogt men het graan langs mechanische weg te reinigen, maar er blijft altijd een deel van de rattenkeutels achter. Het is moeilijk om aan de ratten- plaag te ontkomen, omdat een be- strijdingsactie nooit volledig kan zijn. En de overgebleven dieren gaan weer aan het telen, en zo zorgen die laatste der Mohikanen voor een nieuw rattengeslacht. Bovendien kan bord je neerzetten Verboden toegang voor ratten". Aan de rattenbestrijding zou vrij- wel iedereen moeten medewerken, indien deze bestrijding effectief moet zijn. Die medewerking kan in de eerste plaats bestaan in de deel- neming van de indirecte bestrijding in woning, boerderij of ander bedrijf. Zorgt ervoor dat Uw ruimten goed afgesloten zijn, zodat ongewenste knaagdieren er niet in kunnen ko men. Reten, kieren, gaten, enz. zijn fataal. Zij vormen een uitnodigmg voor de ongewenste gasten om zich binnen in de warmte te vestigen. Laat ook geen zgn. rommelhoekjes bestaan, die als het ware een prach- tige eetkamer vormen voor de rat- binnen gekomen en hadden er ln ver schillende plaatsen grote protestver- gaderingen plaats. In Londen waren er o.a. voor een grote protestmetlng in de Albert Hall aanvragen voor 30.000 plaatsen terwijl de zaal slechts 6000 personen kan bevatten. Er ontstond wrrjving tussen de re- geringen van Engeland en Hongarije, daar de Hongaarse regering weigerde een Britse vertegenwoordiger bi) de zitting toe te laten. De Hongaarse re gering motiveerde deze weigering, door er op te wijzen dat bij het procès reeds plaatsen waren beschikbaar ygesteld voor vertegenwoordigers van Britse bureaux en bladen, terwijl officiels personen reeds voor het procès zich volgens de Hongaarse regering hadden schuldig gemaakt aan niet onbevoor- oordeelde uitlatingen ten gunste van Kardinaal Mindszenty. Tegelijk met kardinaal Mindszenty werden nog veroordeeld de Rooma- Katholieke professor Dr. Baranayi, wegens medeplichtigheid aan de sa- menzwering, tôt 15 jaar gevangenis straf, verbes van politieke rechten ge durende 10 jaar en confiscatie van z)jn bezittingen. De rijkste landeigenaar van Honga rije van voor de oorlog Prins Paul Esterhazy, werd veroordeeld wegens handelingen tegen de republiek en het verhandelen van vreemde valuta op ten, en zorg er_ook voor, dat U niet j wkrte'markt tôt 15 Jaar, verlles te veel etensresten op e rechten gedurende 10 jaar en strooit voor duiven en kippen ook van s deze rgsten vormen een smakeiyke Zakar> de secretaris van "r nttPn e? eenmaal dan de kardinaal, wegens medeplichtigheid wrbdine actief^ter hand en verraad tôt 6 jaar gevangenisstraf moet de bestrijdingactief ter nana rechten eedurende 10 millioenen en uuuiucimi. oaii.- tal ratten wordt in ons land geschat ma* aan de grens bezwaarlyk genomen worden. Dus met ratten vergif, en zo er muizen zijn met mul- zenkorrels. De grote aanval op het knaagge- dierte is landelijk georganiseerd. Geen plekje mag overblijven, waar op zich nieuwe rattengeslachten zouden kunnen ontwikkelen. Daar- om wordt van iedereen de medewer king gevraagd. De feitelijke uitvoe rlng van de campagne ligt in handen van de gemeente, die haar gebied ln wijken indeelt en bestrijdingsploe- gen aanwijst bestaande uit een lei der en enige helpers. Als leider fun- geert meestal een lid van het ge- meentepersoneel, terwijl de helpers veelal kunnen worden gevonden ln land- en tuinbouworganisaties, boe- renbonden, enz. De grote aanval op de ratten be- gint varidaag in onze provincie en duurt tôt 12 dezer. Trek dus vandaag uw soldatenjasje aan, en trek ten strijde. Zelfs anti-militairisten kun nen deze maal meetrekken, want u kunt uw geweer en uw bajonet thuis laten. Vandaag en de overige dagen van deze week kunt u met uw uit en verlles van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. Dr. Miklos Nagy, secretarls van de Katholleke actie, wegens verhandelen van vulata op de zwarte markt tôt 3 jaar en verlles van rechten gedurende 5 jaar. Pater Bela ïspanky wegens verraad en illégale valutahandel tôt levens lang en verlles van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. Dr. Laszlo Toth, oud-redacteur van een katholiek blad wegens verraad tôt 10 jaar, met verlles van rechten ge durende die tijd en confiscatie. Na de uitspraak door het gerechts- hof heeft de aanklager van het Openbaar Ministerie verklaard te gen het vonnis van aile verdachten met uitzondering van Pater ïspanky in hoger beroep te gaan. Ook de ver- dediger van de kardinaal kon zich met verschillende nunten van de aanklacht niet verenieen. welk be- zwaar door Kardinaal Mindszenty werd gedeeld. De aanvraag voor hoger beroep voor het gerechtshof werd door het. hof toegestaan, terwijl overeenkom- **■»- ilWA - "Il - rusting volstaan met een tas met stig de wens van de ooenbare aan lekkere hapies voor de ratten, die klager de verdachten hangende de speciaal bereid e* dodelijk voor uitspraak van het Hooggerechtshof knaagdieren rijn. *ullen worden «edetineerd. staan om verraad te* «igen bate te plegea. Ik acht het noodzakeljjk, bealoot de procureur-fiscaal deze beroepsmisda- diger uit een oogpunt van nationale veiligheid voorgoed aan de maatschap- py te onttrekken. Inplaats van de 16 jaar rjjkswerk- inrichting, die door het bjjzonder ge rechtshof te Amsterdam aan V. wer den opgelegd, concludeerde de procu reur-fiscaal tôt levenslange gevange nisstraf. Uitspraak 28 Februarl. Dinsdag 8 Febr. 1948 Rode Tarwe f 18.2020.60; Tarwe (wit) f 18.2020.70; Inlandse Rogge f 18.2020.80; Wintergerst f 18.20— f 20.50; Zomergerst f 18.2021.45; Haver (wit) f 16.70—18.10; Groene Erwten f 28.2536.25; Paardenbonen f 22.25—33.25; Koolzaad f 50.30— 76.30; Karwijzaad f 60.4085.40; Gele Mosterdzaad f 40.3062.30; Blauwe Maanzaad f 70.5084.50; Lijnzaad (blauwbloel f 40.4061.40. Het aanbod was rulmer dan de vo rige week. De stemming was kalm. De beste rode tarwe bedong f 20.60, witte tarwe f 20.65, terwijl sommige ipon- sters f 20.70 opbrachten. Voor rogge bestond weinig interesse. Partijen, ge- schikt voor de bakkerij werden met f 20,80 en f 20.90 betaald. Voerkwali- teit was verlaten. Gerst was goed ge- plaatst. De beste monsters wintergerst geschikt voor de pellerrj vonden ko pers in de prijs van f 20.50. Zomer gerst ging naar hoedanigheid van f 20.70 tôt f 21.45 van de hand. Extra mooie partijen Mansholt brachten nog meer op. Witte haver was iets beter. De mooie blanke partijen werden vrij algemeen verhandeld voor f 18.10. Het aanbod van groene erwten was klein. Voor de beste kwaliteit werd f 36.25 gemaakt, 2e soort bedong van f 34.25 tôt f 35.25. Paardenbonen waren iets minder. De beste bonen werden ver handeld voor f 33.25, sommige iets hoger. Koolzaad werd voor f 76.30 uit de markt genomen. Lijnzaad was moeilijker te plaatsen, zodat de prij- zen iets terug liepen. Het aanbod van overige zaden was van weinig bete- kenis. Dinsdag 8 Febr. 1948 Kalf- en melkkoeien f 790850, f 700—750, f 600—675; Kalfvaarzen f 675—725, f 525—600; Voorjaar kal- vende koeien f 750—825, f 650700; Vare koeien f 500550, f 325475; kalveren en pinken f 130360; Wel- deschapen f 7585, f 5570; Vette lammeren f 4858; biggen f 6065, f 50—55. Aanvoer: 505 runderen, 510 kalve ren, 268 schapen, 3 varkens, 402 big gen, 66 bokken en geiten, 86 paar den. 1840 totaal. Bij iets toenemende aanvoer was in kalf- en melkvee, zowel in de bes te alsmede in de mindere kwaliteit, de handel veel minder vlug, waar- door prijzen van vorige week met moeite en niet geheel waren te be- dingen. Ook in mager vee was de handel zeer traag gestemd. Het aan bod van vette koeien legde voor de voedselvoorziening weinig gewicht in de schaal. Door het B.V.V. werden de aangeboden kalveren en maar ruim 40 runderen overgenomen. De wolveehandel bleef bij geringe aan voer zeer langzaam verlopen, daar de hoge prijzen bleven gehandhaafd. Voor een zacht prijsje is in deze af deling niets te koop. De hoge prijzen en vraagprijzen der biggen boekten ook heden weer een vlugge omzet. Bij de afdeling paarden bleef de handel langzaarja tôt slecht verlopen. Een best paard is echter duur. Maandag 7 Febr. 1949 Andijvie f 5961; Boerenkool f 7.50; Kroten I f 6; Prei I f 711.30; Ra- barber I f 33; Witlof 1 f 35—41- Idem 2 f 15—21 per 100 kg. Rabarber f 1618 per 100 bos. VOETBALVER. „H. S. C Wedstrijdprogramma voor Zondag 13 Februari 1949. Achilles IHSC I Aanvang 2 uur Achilles II—HSC II 12 uur SPW—HSC 4 2 uur Opstellingen: HSC I: P. Hofkamp, H. Blijham, F. Olthof, R. Tempel, J. Pik, H. Schut, A. Bakema, B. Pool, F. Wubbeling, T. Kuitse, D. Eleveld. Res.: A. Rein- ders, J. Schomaker. Vertrek wordt nader belcend ge maakt. HSC 2: H. Hoeksema, J. Bakema, H. v. d. Schoot, E. Zwart, A. v. d. Haag, D. Roukema, J. Koeneman, R. Wolthuis, F. Kraai, H. Hellinga. Res.: J. Stuut, H. Gischler. Vertrek per bus om 10.45 uur vanaf Hôtel „Struvé". HSC 4: Opstelling en vertrek worden nader bekend gemaakt. Terrein-afkeuringen worden be kend gemaakt bij het hôtel Faber en Hôtel ..Struvé" S. V. H. Dames en Meisjes IV moeten Vrij dag a.s. op de gewone uren ln ds tumhal zfln in tumpakje en broekje meebrengen voor het nemen van fo- to's voor brugstanden. Tijdens de uitvoerlng ia by Faber bltfven liggen naaigamituur, witte ceintuur, padvindersriem, 2 zakdoeken, een portemonnaie en een aierspeld. Afhalen Julianastraat 12. Afd. Handbal. Zondag is er op ons terrein 'b morgens een technische dag. Er zullen 3 Heren wedstrijden worden gespeeld ni. ZuidwestOost, Noord StadZuidwest en Oost Noord Stad. Aanvang 's morgens 9.15 uur tôt 12 uur. Wij wekken allen op deze bijzondere wedstrijden te bezoeken. DISTRIBUTIEDIENST VEENDAM. De na-uitreiking van de bonkaarten 90X heeft plaats te Wildervank op Donderdag 10 Febr. 912 uur sa te Veendam op Vrijdag 11 Febr.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2