EEN POLITIEK PROCES VBMCT DE MHUCHT IN DE BEKLAAGDENBANK Se a*ô„ Qetneente>taadôtte%(li&zintyen waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Bezettingsdrama op de Veluwe te Maage^and-Sappemeefc VIerde Jaergcraç Zoterdag 12 FeËruari 1849 No. 12 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVINS AANGEKOMEN. Onderduikers werden vermoord. Ter Overdenking. HET NIEUWSBLAD ABONNKMJKNTSPRIÏS f 1.00 p. kwartaal. franco p. post 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTTES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjea als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 «ent (bij vooruitbetaling) VFRSCHIJNT WOENSDAGS EN ZAIdKDM» Uitgeefater: Seggers* en Kremer's TOtgevewaaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 8, Hoogezand Telefoon 138 (b.g.g. 213 ai 214) Postrekeniag No. 435883. Het ia dikwijls een moeilijke en ondankbare taak de redactie te voe- ren van een blad, dat politiek onaf- hankelijk moet zijn. Daar is in de eerste plaats het feit, dat er vrijwel geen mens op dit ondermaanse rond- loopt, die er niet bewust of onbe- wust een politieke mening op na houdt. Ook onze redactie houdt er omtrent bepaalde feiten een eigen mening op na, maar zij is dikwijls genoodzaakt, in verband met de aard van ons blad, te volstaan met het weergeven van de feiten. En zelfs dan blijven wij voor critiek niet ge- spaard. Daar is bv. het artikel over de veroordeling van Kardinaal Mindszenty, dat enige pennen in be- roering heeft gebracht. Er waren le- zers, die het niet eens waren met de inhoud, terwi.il wat wij opnamen de officiële tekst was, gepubliceerd door het A.N.P. Andere lezers waren het niet eens met de plaats in de krant. Wij willen kort zijn met ons ant- woord. Kort geleden schreven wij, dat ons blad gedupeerd werd door griepgevallen onder het personeel. Welnu het artikel over Kardinaal Mindszenty werd opgenomen, terwijl de hoofdredactie met griep in Of het ontslag van Marcos, dat van- zelfsprekend gevolgd zal worden door de benoeming van een nieuwe leider, een versterking dan een ver- zwakking voor de Griekse opstande- lingen zal zijn, zal de tijd leren. ZESTIG JAAR EN WEER OPNIEUW EV DE OOST BEGINNEN Alsof het de gewoonste zaak van de wereld gold, vertelde de 60-jarige Doetinchemmer van geboorte Th. M. Bruyn gistermorgen aan boord van het s-s. „Friesland", dat hij met een complété inventaris voor een zuivel- fabriek, plus vijftien koeien, twee AUTO-ONGELUK IN DEN HAAG- Tengevolge van de mist towamen Vrijdagmorgen op de Benoordenhout- seweg te Den Haag tussen filmstad en de Waalsdorperlaan een vracht- auto en een pcrsonenauto met elkaar In botslng. Beide bestuurders waren naar links uitgeweken en wilden een voor hen rijdend voertuig inhalen. De bestuurder van de personenauto, de 26-jarige C. van O. uit de Vlierboom- straat, werd op slag gedood. De naast de bestuurder gezeten 28-jarige C. P. B., wonende in de Wagenstraat, werd met een hersenschudding en een hoofdwond in het ziekenhuis opgeno men. DOOR TRAM GEGREPEN Op de Nieuwe Parklaan te Den Haag is men bezig nieuwe païen te bovenleiding stieren,' drie zeugen, twee beren, 45 pluatsen voor de bovenleidmg van kippen en zes hanen maar eventjes de H.T.M. Om de grond aan te d naar Indonesië vertrekt, om daar de grondslag te leggen voor een nieuwe veestapel voor roodbont ijsselvee en ook de melkvoorziening ter hand te nemen. Van zijn zestig levensjaren is de heer Bruyn er veertig in Indonesië geweest, waar hij in de koffie, de rubber en de suiker heeft gewerkt. Toen hij daarin minder perspectie- bedi ven ging zien> nam hij pionierswerk lag. Was de hoofdredactie wel aan-| ter hand en ging zich op het land wezig geweest, dan zou het officiële bouwbedrijf toeleggen. Daarvoor was bericht omtrent de veroordeling een jaar studie in Nederland nodig. ken, wordt gebruik gemaakt van een kleine straatwals. De bestuurder van deze wals, de 26-jarige P. v. d- H. werd, toen hij achteruit reed, ge- grepen door een motorwagen van lijn 9 en op slag gedood. De wals werd totaal vernield. D-TREIN ONTSPOORD Vrijdagmorgen passeerde een vrachtwagen een spoorwegovergang tussen Venlo en Eindhoven. Het was mistig en daar de chauffeur ter plaatse niet goed bekend is, stapte DE INDONES1SCHE KWESTIE Het belangrijkste punt met betrek- iring tôt de Indonesische kwestie is thans: hoe zal de Nederîandse rege- îing reageren op de door de Veilig- heidsraad aangenomen resolutie. De Nederîandse regerïng heeft daarover beraadslaagd. Donderdag werd een extra kabinetszitting ge- houden, en welke gisterenmiddag werd voortgezet. Inmiddels is de behandeling van de begroting van Overzeese Gebieds- delen door het parlement enige tijd uitgesteld. DE IRENETREIN KOMT IN HOOGEZAND—SAPPEMEER Culturele ontspanning brengen aan Nederîandse t.b.c.-patiënten van elke gezindte in de sanatoria in binnen- en buitenland is het werk van het Irenefonds. Om dit werk, bestaande uit voorstellingen, concerten, rijden- de bioscoop, het verstrekken van bloemen en speelgoed te kunnen handhaven en uit te breiden rijdt straks de Irene-trein door onze plaat- sen en wijde omgeving. Deze trein had er reeds eerder zul- len zijn doch verschillende redenen hebben vertraging veroorzaakt, zo- 'dat HoogezandSappemeer thans als vijfde in de rij van de Groninger plaatsen worden bezocht. Binnenkort wordt door de P.T.T. aan iedere woning een groot vel pa nier bezorgd, waarop een groot aan tal wagons staan afgebeeld, welke Kanfongereeïtt Zoidbroek Denuilt U111L1 CHU vxc tftlll Jetai bcuuic m x\c«acxxantx ixt-»«aA6. o t sterk zijn ingekort, omdat ons blad Na die studie vestigde hij zich in een hij uit om beter te kunnett uitiujKcn. geen spiegel wenst te zijn van de plaatsje in de bergen bij Probolingo Hij merkte echter mets, stapte weer door verschillende plaatselijke win- dagbladen, en het niet in onze be- in Oost-Java waar hij zijn eigen huia in, en vervolgde zijn weg. l°en - -• J doeling ligt om een dag later precies en zjjn eigen stallen moest bouwen. gehele auto zich geheel op de rans hetzelfde nieuws te komen vertellen Op een oppervlakte van 60 hectaren bevond werd het achterste geaeeite De zaak tegen Kardinaal Mindszenty bracht hij het tôt een onderneming echter gegrepen door de D-trem uit was door aile dagbladen uitvoerig raet 60 koeien. De binnenrukkende Praag, en tussen de locomotiei en behandeld. Wij konden derhalve Japanners kwamen roet in het eten een paal vrijwel geheel gekraakt. volstaan met een korte vermeldingj gooien. Bruyn kwam in een kamp Alleen de locomotief ontspoorde. van het feit. terecht en van de boerderij bleef Een andere locomotief heeft later de keliers worden gereserveerd. Het is nu de bedoeling door onder- linge ruiling 50 of meer wagons van een en dezelfde winkelier te verza- melen en zodoende mede te dingen naar een aantal fraaie prijzen. Voor het inleveren van deze inzendingen zullen bij verschillende winkeliers Inmiddels valt waar te nemen, dat practisch niets over. Hij overleefde trein teruggesleept, waarna deze via bussen WOrden geplaatst. Verdere dit procès de gemoederen in vrijwel de kamptijd, maar bij de bevrijding een ander traject naar Amsterdam iniichtmgen worden op de trein ver- alle landen bezig houdt. We zouden bleek zijn gezichtsvermogen sterk te werd gedirigeerd. Van de trempas-j strekt Door deze trein is het voor haast zeggen, dat het even vrijwel aile politieke gebeurtenissen heeft overschaduwd. Zelfs président Tru- man had zijn gebruikelijke wekelijk- se persconferentie aan dit onderwerp gewijd. Skandinavie Noorwegen is in een impasse ge- zijn aangetast. Meer dan twee jaar moest hij wachten, eer hij naar Ne derland kon gaan, maar eenmaal daar aangekomen, begon hij op- nieuw. En zo arriveerden er dan gisteren- morgen enige veewagens op de kade - langszij van de „Friesland". Prompt raakt" Nog steeds gêvoeït de Noorse leverden zij hun levende inhoud aan reeering voor aansluiting bij het At- boord af, waar op het dek reeds pact, maar aan de andere grote getimmerde stallen grote getimmerde stallen gereed stonden. „Ik ben de eerste, die het roodbont IJsselvee in Indonesië importeert", sagiers en het treinpersoneel werd, jong en oud mogelijk een steentje geen enkele gewond of gedood. j bij te (jragen voor het nationale De chauffeur werd slechts licht, werk van de stichting Iréne-fonds, en te tonen, dat HoogezandSappe- meer wat succès betreft niet op de vijfde plaats komen. NÏEUWIGHEDEN OP Spéciale sittlng Politierechteir Groningen Pieter B., landbouwer te Siddebu- ren was op 23 Aug. met een wagen met 2 paarden op de hoofdweg ge weest, zonder dat hij weggeld had betaald. Hij is nog op het Provincie- huis geweest, maar hij heeft daar vergeten weggeld te betalen. Die vergeetachtigheid werd gestraft met i 2 x f 3 b. of 2 x 1 d. h. Berend K.. te Siddéburen, die eveneens zonder weggeldkaart op de openbare weg had gereden met eenl met paarden bespannen wagen, kreeg 2 x f 2 b. of 2 x 1 d. h. Een derde plaatsgenoot Tjapko K. werd veroor- deeld tôt 2 x f 3 of 2 x 1 d. h. Pieter O. te Overschild, die ver- stek had laten gaan, werd veroor- deeld tôt f 4 b. of 2 d. h. Hondenbelasting Wegens het verzuimen hondenbe lasting te betalen stonden verschil lende personen uit ons rayon terecht. Slechts 1 was aan wezig ni. Jan P. K te Borgercompagnie, die werd ver- oordeeld tôt f 5 b. of 2 d. h. Bij verstek werden de volgende vonnissen uitgesproken: Willem B., Sappemeer, f 10 of 5 d. h.; Pieter H. V., Sappemeer, f 10 b. of 5 d. h.; Jacob v. d. V., Sappe meer, f 3 b. of 1 d. h.; Bemardus W. A. O-, Sappemeer f 8 of 4 d h.; Sietse W., Sappemeer f 8 b. of 4 d. h.; Aeil- ko N., te Sappemeer f 8 b. of 4 d. h.; Jannes I. Sappemeer f 8 b. of 4 d- h. en Pieter W. te,Noordbroek f 10 b. of 5 d. h. DE AANSTAANDE JAARBEURg lantisch pact, maar aan de andere kant is het toch een beetje bang voor zijn grote buurman, die na zijn vraag aan de Noorse regering wat zij van Dlan was te doen met betrekking tôt vertelde de heer Bruyn, rustig tussen - «-zijn familie gezeten. Het heeft veel papieren rompslomp en moeite ge- kost, ook al omdat men tôt nu toe al- lcv.n iLV/&dLoub v iniporiÊ jijK.. Maar eindelijk is de toestemming toch afgekomen. Volgens mijn mening maak ik een goede kans, want ik ga weer naar Oost-Java, waar het kli- maat droger is dan elders. Deze rood- bonten zijn minder kieskeurig en ster- ker van lichaamsbouw. In Lawang, 60 kir£ van Soerabaya verwijderd, zijn mij enige stallen toegewezen." De heer Bruyn was voorts van me ning, dat een nieuwe veestapel in In donesië dringend nodig is. De Japan ners hebben ontzettend veel bedorven. Wat de melkvoorziening betreft, men werkt er veel met blikjes melk, maar aansluiting bij het Atlantisch pact, nu heeft voorgesteld een niet-aan- /alspaet met Noorwegen te sluiten. wemciii d&t deze întcfvëiitit ht. Zweedse felan, om eèn Skandina- vische Unie te vormen weer enig nieuw leven zal inblazen. De Denen schijnen thans volkomen op de hand van Zweden te zijn. Palestma De besprekingen op Rhodos tus sen Israël en Egypte zijn de laatste dagen zodanig in de knoop geraakt, dat de bemiddelaar van de V.N., Bunche, de partijen heeft gevraagd of het niet beter is om maar uiteen te gaan. Daarmede was men het ech ter niet eens, waarop Bunche heeft gezegd, dat men, zo men de bespre kingen wil voortzetten de feiten op die kunnen toch nooit geheel de ver- veel realistischer wijze onder het oog se melk vervangen. moet zien. Oostenrijk. De grote vier hebben de bespre kingen over het vredesverdrag met Oostenrijk hervat. Rusland heeft onlangs verklaard, dat het bereid is met Washington tôt overeenstemming te geraken. De on- derhandelingen over Oostenrijk vor men thans een contactpunt, waaruit Het thans ingeladen vee is fokvee. Aile koeien zijn drachtig. Een is mid- delerwjjl reeds moeder geworden, maar de heer Bruyn waagt het erop ma en kind mee te nemen. Vooral wat de kippen betreft hoopt hij nu ge- lukkiger te zijn dan bij een vorige ge- legenheid, toen al zijn pluimvee verlo- ren ging, naar later bleek door een infectie-ziekte. Thans krijgen aile kan blijken tôt hoever de goede wil kippen een injectie, teneinde het risi- van beide kanten zal reiken. Een co zo klein mogelijk te maken. beetje optimisme zal hier misschien „Waarom zou ik geen optlmist op zijn plaats zijn. zijn?", besloot de heer Bruyn. „Ik Griekenland kan vol goede moed opnieuw begin- Generaal Marcos, de leider van de nen, ook dahk zij de uitstekende hulp, Griekse partisanen is uit zijn functie die ik van mijn compagnon Th. van ontheven. Volgens het officiële he- richt is emstige ziekte de oorzaak van het ontslag. Het spreekt echter vanzelf dat er andere motieven zijn. Wessel heb. Hij is nog pas 37 jaar en dus nog jong. Ook ben ik bljj terug te gaan naar mijnVrouw, die in Ba tavia is achtergebleven, waar ze helpt bij het Rode Kruis". van een eléetrische kookplaat, dat, zowel in horizontale als verticale stand met behulp van een aantal bij- behorende pannen, gereedscnappdn e.d-, diverse huishoudelijke werk- zaamheden kan verrichten. Het ap- gewond. DE GAULLE's PRIVé SECRETARESSE. (Van onze Parijse correspondent.) De privé-secretaresse van generaal De Gaulle, Elisabeth de Miribel, heeftOp de a.s. Jaarbeurs zullen onder haar betrekking opgezegd en heeft, meer vele nieuwtjes te zien zijn. Zo haar intrede gedaan als kloosterzus-1 zal er o.a. een apparaat worden ge- ter in de orde van Christus Koning demonstreerd, dat de huisvrouw, te Nogent sur Marne. Zij is 33 jaren, vele voorkomende en tijdrovende oud en hoewel ze in het Franse poli- werkzaamheden aanmerkelijk zal tieke leven nlmmer op de voorgrond verlichten. Het betreft hier een klein; trad heeft zij zo vaak achter de en gemakkelijk verplaatsbaar elec-j schermen van de politiek gekeken, dat^ trisch keuken-apparaat, ter grootte zij door ging voor een def beat gem- formeerde vrouwen van Frahkrijk. Dit is thans de tweede secretaresse van generaal de Gaulle die de serene stilte van het klooster verkiest boven de politiek. STUYVESANT MET RHST Vrijdagmorgen vroeg is de s.s. „Stuyvesant" van de K.N.S.M. met aan boord de 500.000 kg. rijst, die met 1.per kg. toeslag voor de t.b.c- bestrijding in Suriname onder auspi- ciën van het Wilhelminafonds in ons land zal worden gedistribueerd, in de Amsterdamse haven aangekomen. Glstermiddag verenigden zich aan een lunch, die de directie van de K.N. S.M. hen op het schip aanbood, de heer J. M. Kieveron van het ministe- rie van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. van Heuven, van het ministerie van sociale zaken, mr. R. H. Pos, verte- genwoordiger van Suriname in ons land en waamemend voorzitter van het Wilhelminafonds, de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht M. A. Reinalda, de heer J. Winkelman, hoofd van het distribu- tlekantoor in Amsterdam namens de burgemeester van Amsterdam, en bij- na het voltallig bestuur van het Wil helminafonds. Binnenkort zal deze rijst worden toegezonden aan de personeelsorgani- saties van diverse bedrijven en aan particulieren, die deze op de daar voor aangegeven wijze hebben besteld. Overtr. Vee en Vleesverord. 1942 Anne H. N. te Foxhol heeft in Augustus 1948 een lam geslacht en in Dec. van dat jaar 2 schapen- Ver- der heeft hij 9 vleesbonnen vervalst door de nummers 322 te wijzigen in 362, en heeft 3 verlopen bonnen tus sen geldige opgeplakt en zo bij het D.K. ingeleverd. De officier eiste 3 mnd. gev.str: Nadat Mrr Benes, als verdediger, nog het woord had gevoerd, werd hij list Jfth, door de politierechter veroordeeld omdat tôt f 75 b. of 25 d. h., met verbeurd- verklaring van het in beslag geno- mene en een voorw. gev. straf van 3 mnd. met een proeftijd van 2 jaar. F. D. Sappemeer, f 7.50 b. of 3 d. B. en H. D. Sappemeer f 5 b. of 2 d. h., wegens openb. dronkenschap.* H. J. F., Hoogezand f 12.50 b. of 5 d. h.; D. R. Hoogezand f 10 b. of 4 d. h., wegens als getuige niet ver- schijnen; H. W., G. A, A. G. en B. Z. Mun- tendam f 10 b. of 4 d. h.; D. H. Mun- tendam f 10 b. of 4 d. h-, wegens overtreding van de leerplichtwet; J. B. Noordbroek f 5 b. of 2 d. h. wegens rijden met een motorvoer- tuig, dat niet is voorzien van deug- delijke remmen; K. G. Hoogezand 6 d. h. wegens het bedreigen van de veiligheid van een ander; G- H. Sappemeer f 10 b. of 4 d. h. wegens het besturen van een rijwiel, terwijl hij onder de invloed verkeer- de van sterke dranJt; D. R., Hoogezand f 6 b. of 3 d. h. en J. M. Hoogezand f 6 b. of 2 d. h., wegens overtreding van de arbeids- wet; G. H. Sappemeer f 6 b. of 4 d. h., U. v. d. W., Sappemeer f 3 b. of 2 d. h., L. J. v. d. I. Noordbroek f 3 b. of 1 wk. tuchtschool en H. B., Munten- dam f 1.50 b. of 1 d. h. wegens fiet- sen na zonsondergang, zonder be- hoorlijke verlichting aan het rijwiel; F. d. J. Zuidbroek f 7.50 b. of 3 d. h., wegens het rijden van een tractor met meer dan één aanhangwagen; R. B. Hoogezand f 5 b. of 2 d. h., wegens in duister rijden, zonder de auto te hebben verlicht; D. B. Noordbroek, E. L. Kolham en B- Noordbroek, alien f 3 b. of 2 d. h., wegens fietsen op een voet- pad; E. H. Hoogezand f 6 b. of 3 d. h., wegens aan het verkeer op de hoofd weg geen voorrang geven; H. K. Muntendam f 2 b- of 1 d. h. wegens een rijwiel onbeheerd op de weg laten staan. Remmelt T. R. te Scharmer heeft aan Jan K. te Hoogezand en diens knecht Gerrit A. V. gelegen heid gegeven tôt het clandestien slachten van een varken en een kalf R. kreeg deswege f 250 b. of 3 mnd. h.; K- 2 mnd. voorw. en f 100 b. of 2 mnd. h.; V. kwam er in verband paraat kan o.m. slagroom en eiwit met zijn jeugdige leeftijd af met kloppen, aardappels schrappen, vlees en groente hakken, koffie malen, deeg kneden en groenten en wontels raspen. Als dit artikel in de Neder îandse keukens zijn intrede gaat f 40 b. of 40 d. h. Overtr. Tabaksdistr. beschikking Aaltje M.—S. heeft sigaretten ver- kocht aan een jongen van 14 jaar j f AUlilH a Cl II j vyjLAj-, x- a v**» j doen, wordt er alvast een deel van werd deswege veroordeeld, con- de filmkeukens werkelijkheid voor! tot f 25 b of 25 d. h. de Nederîandse vrouw. j niet. Bij Vierhouten was een kamp, Herfstwmden woeien over de Ve- en d&t Jwas bew00nd. Nu niet door luwe, en voerden het zand van de vacantiegangers, maar door vervolg- np den, die, zo de Duitsers hun verblijf- plaats in de gaten kregen, zonder pardon gedeporteerd zouden worden, en ver van het Vaderland de dood heuvels tot in de wijde omtrek. De slanke dennen sidderden, van ande re bomen vielen de gestorven blaad- jes op de grond. Zelfs in deze tijd van verschrik- king en ellende want het drama voltrok zich in 1944 had de prach- tige Veluwe nog niets van haar be- koorlijkheid verloren. Alleen waren het nu geen vrolijke toeristen, die over de paden trokken. Het waren afgezanten van het hongerende Wes- ten, die voedsel trachtten te krijgen voor hun familieleden. Een enkele landman werkte op zijn dorre akker. Verder heerste er rust. Neen toch EEN AANRIJDING DIE GOED AFLIF.P Gisterenmorgen is in aile vroegte tijdens de ter plaatse dikke mist op de door Flikker-lichten bewaakte spooroverweg in de Rijksweg Steen- wijk—Meppel te Havelterberg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat dank zij een wakkere Havelternaar nog vrij goed is afgelopen. Omstreeks 6.09 uur kruisten elkander op voor- noemde overweg twee trucs met op- legger. De ene, die richting Leeuwar- den reed, was geladen met vee voor de Leeuwarder veemarkt, terwijl de tegenligger, een viertons geladen truc van Douwe Egberts was, die uit de richting Steenwijk kwam. Door de dikke mist zag men elkander te laat, waardoor juist op de overweg een botsing onvermijdelijk bleek. Beide vrachtauto's kwamen op de rails tot stilstand, na de nodige scha- de aan de bebakening te hebben aan- gericht. Ook de flikkerlichten wer den beschadigd. Door direct hande- len van de buurtbewoner J. Spin, die met een stallantaarn en een rode zakdoek de uit de richting van Mep pel naderende goederentrein tege- moet rende, kon een botsing tussen de trein en de vrachtwagens op het allerlaatste ogenblik worden voor- komen. De personentreinen uit de richting Leeuwarden en uit de rich ting Meppel, vertrek 7.26 uit Steen wijk, hadden vertraging. De spoor- wegen lasten autobussen in. Onge- veer om 8 uur konden de obstakels van de rails verwijderd worden. Per- soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gezien de drukte van de Leeu warder markt was er grote verkeera streaming. De lijsten voor de a.s. verkiezingen op 28 dezer voor de nieuwe çemeente HoogezandSappemeer zijn door de partijen ingeleverd, en zijn reeds genummerd. Hieronder géven wij een overzicht van deze lijsten, waar bij wij ons houdeu aan de nummervolgorde. LIJST 2 Comm. Partij NederL LIJST 1 Partij van de Arbeid 1. A. Klok, Hoogezand 2. J. Dijk, Sappemeer 3. H. W. Plinsinga, Hoogezand 4. A. Kiewiet, Sappemeer 5. H. Een j es, Hoogezand 6. W. J. Kliphuis, Sappemeer 7. A. G. van de Poel Hoogezand 8. H. W. Kuipers, Hoogezand 9. P. Schâfer, Sappemeer 10. H. Sissing, Kielwindeweer 11. G. Tuizenga, Westerbroek 12. G. Boer, Sappemeer 13. A Mulder, Hoogezand 14. Mevr. H. E. Scherens Vlasblom, Sappemeer 15- B. Nijhof, Hoogezand 16. A. J. C. de Wit, Sappemeer 17. H. ten Hoeve, Kielwindew. 18. J. Luiken, Westerbroek 19. J. H- Visser, Sappemeer 20. Joh. Rugge, Hoogezand 7. L. D. Mulder, Sappemeer J. Melleris, Hoogezand T. N. Pruisman, Hoogezand B. Brugge, Sappemeer A. Ballema, Sappemeer Joh. Hammenga, Sappemeer L. v. d. Laan, Sappemeer A. K. v. Timmeren, Hoogezand K. Pot, Sappemeer R. Grasmeijer, Sappem P. J. Lukkien, Sappemeer K. Bos, Sappemeer J. Huizing, Sappemeer J. Hulshof, Hoogezand J. Wieringa, Sappemeer A. Blaak, Hoogezand J. Ruben, Hoogezand J. Vos, Sappemeer R. Maatjes, Foxhol 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. LUST 3 Ver. lijsten A.R. en C.H.U. 1. A. Kolthof, Sappemeer 2. 3. 4. 5. 6. Smallenbroek, Hoogezand 8. J- Wolthuis, Sappemeer 9. E. Laninga, Hoogezand 10. H. Mulder, Sappemeer 11. J. Brouwer, Kielwindew LIJST 4 Kath. Volks Partij 1. O. H. Smit, Hoogezand 2. H. J. Geling, Sappemeer 3. J. Kerdijk, Sappemeer 4. B. H. Kerstholt, Sappemeer 5. D. H. Boekholt, Hoogezand LIJST 5 V.V.D. 1. J. G. Benes, Hoogezand 2. Azing Kamps, Sappemeer 3- J. Topper, Kropswolde 4. J. A. Boelkes, Sappemeer 5. L. Lambers, Kielwindew. 6. H. A. Beekhuis, Sappemeer 7. B. E- Veenhuizen, Sappemeer 8. J. H. Tulp, Sappemeer 9. J. de Vries, Sappemeer 10- J. Lolkema, Hoogezand De gemeenteraad van HoogezandSappemeer zal 19 leden bevatten. MORT NIET ONDER ELKANDER" De Joden zo vertelt de Evange- list Jghannes morden over Jezus, hij had gezegd: Ik ben het brood, dat uit de hemel is nederge- daald. En zij disputeren erover, dat Jezus zich niet boven hen mag stellen, omdat Hij toch ook maar een gewoon mensenkind is. Maar Jezus hoort hun gemor en zegt: Mort niet onder elkander. Ontelbare malen hebben de chris- tenen, de volgelingen van diezelfde Jezus, onder elkander gemord. Over diezelfde vraag, en over zovele an dere vragen betreffende Zijn per- soon, Zijn leven, Zijn prediking. En hoevele ontelbare malen zal Hij zich niet verstoord tot Zijn volgelingen hebben moeten omwenden met die zelfde woorden die hierboven staan? Dat de Joden in Jezus' dagen Hem niet begrepen, laat zich denken. Maar dat Zijn eigen volgelingen vaak zo weinig van Zijn Geest heb ben begrepen, is een hoon geworden voor het ganse christendom. Daarom zeggen sommigen: Het wordt met dat christendom toch nooit iets, het heeft afgedaan. Maar dit is kortzichtig; het christen dom heeft alleen dââr afgedaan, waar men niet naar Jezus' woorden heeft geluisterd, en met name de bovenstaande woorden. En dââr men wél naar Hem luistert, en met name de bovenstaande woorden in acht neemt, heersen verdraagzaamheia en broederliefde en staat men open voor Zijn Geest. En waar Christus' Geest tot de mensen doordringt, ontstaan al die wonderlijke verschijnselen die wij in de Evangeliën aantreffen en ook in latere tijden steeds weer aantref- zouden vinden: Joden. Zij hadden er met hun 80en een moeilijk en hard bestaan, maar steeds meer kwam de bevrijding na- der, de bevrijding. Eens was één van de onderduikers zo onvoorzichtig zich naar buiten te ferlj de verschijnselen die zich voor- laten zien. En dat werd noodlottig doen bij mensen die innerlijk zijn voor allen. Een afdeling S.S- uit Apeldoorn onder commando van de Oberleutnant Frankenstein begaf zich naar Vierhouten. Maar vele van de vogels waren reeds gevlogen. In- plaats van 80 onderduikers trof men er slechts 8 aan. Een reden voor de S.S. om des te wreder te zijn. De 8 onderduikers werden in een cel op- gesloten, en bleven daar een week en een dag, zonder dat de S.S. enig voedsel gaf. Toen de cel werd ge- opend, bleek een bejaard echtpaar stervende te zijn. Het werd met handgranaten afgemaakt. Aan de an- deren werd opdracht gegeven kuileni te graven. Een vrouw, die besefte, dat die kuilen hun graven zouden worden kreeg een zenuwtoeval. Frankenstein liep op haar toe en veranderd, die innerlijk zijn ver- nieuwd. Moderne mensen, die zich over weinig meer kunnen verwonderen, zullen vragen, wat dat dan zijn voor wonderlijke verschijnselen. Maar de allermodemsten, zij die weten dat wij nog lang niet âlles weten, aan- vaarden die wonderlijke mogelijkhe- den waarvan de Bijbel ons vertelt. Zoals bijvoorbeeld, dat een blindge- borene ziende wordt. De farizeën - aldus de Evangelist morren onder elkander over die genezing- er wrs zelfs verdeeldheid onder hen ovei dit geval. Zij komen met een soort gelijk bezwaar aan als zoëven de Jo den tegen Jezus inbrachten: zij zeg gen dat Hij maar een gewoon zondie mens is, die zo'n teken niet mag trapte haar, waarop haar echtgenoot doen- Maar de blindgeborene zegt Frankenstein een klap toediende met Of Hij een zondaar is, weet ik niet: een schop. De S.S.er sloeg hem toen één ding weet ik, dat ik, die blind neer met de kolf van zijn geweer. i was, nu kan zien. De overige vier onderduikers Dit laatste zouden eigenlijk al Zijn trachtten van de consternatie ge-1 volgelingen moeten kunnen zeggen. bruik te maken om te ontkomen. Aile christenen zouden eenstemniig Maar dezen waren niet opgewassen moeten zeggen: Vanwaar of door tegen de groep wel doorvoede S.S.ers wie het mij gegeven is, weet ik niet, Allen werden op de vlucht neerge- maar één ding weet ik: dat Christus' schoten. Een 5-jarig jongetje was nog niet dood- Hij werd voor een kuil gezet, en Frankenstein gaf een schot uit zijn revolver. Deze ketste echter, waarna de Groninger slager Riemer Folkerts de knaap het genadeschot gaf. De oorlog is voorbij. De Veluwe is wèer ons vacantiecentrum bij uitne- mendheid geworden. Maar somtjjds komen deze drama's waarover de tijd tracht zijn kleurloze verf der1 vergetelheid te smeren, weer in onze herinnering. Zo herinnerden wij ons het bovenstaande drama, toen de procureur van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem tegen Folkerts de dood- straf eiste. Geest is gekomen en mijn ogen heeft geopend. Geopend voor Gods heer- lijkheid, geopend voor eigen klein heid, maar ook geopend voor alV nieuwe mogelijkheden die openstaan door de kracht van de Geest. Mort dan niet onder elkander, gn die Christus' volgelingen wilt zijn Mort niet over de geloofsvragen. Mort niet als er mede-christenen die U teleurstellen of ergpren. M'o met, maar zoekt naar die Geest., d U zal uittillen boven het kleine m^'- selijke gedoe. Strijdt met die G°e." toegerust tegen de kleinmenseiij vooroordelen. Strijdt de goede s'r' des geloofs; niet het christendom z zegevieren, maar Christus Zelf' G. Meijer Drees

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1