i PLAATSELIJK NIEUWS BRIEVEN VAN LEZERS i Een grote gezonde Veestapel een vliegwiel van de Landbouw 9* M/n Moeder2£gt; NOORDBROEK WAT GEEFT DE RADIO BENNINGA S FRIESCHE M A R G ARINEFABRIEKEN NV LEEUWAROEN J SAPPEMEER Aangchouden zyn de llrmanten van de Fa. D. Zoon te Sappemeer, welke firma zich bezig hield met het stelen van gedistilleerd, in het by- zonder van advocaat en wijn. De zoon werkte bij een handel in gedis- tilleerd hier ter plaatse. By deze zaak werden de diefstallen gepleegd. Zelfs was men in het bezit van een valse sleutel. De arrestanten (vader en zoon) zyn gisteren voor de officieï van justitie te Groningen geleid. In het café Hateboer had ten overstaan van notaris J. L. L. C. Hoogenboom van Hoogezand, ten verzoeke van Mevr. Buchmeyer van Hoogezand de publieke verkoop plaats van een dubbele behuizing met erf en tuin, gelegen Wilhelmina- straat 52 en 54, groot 8.52 aren. Koper werd de heer J. Springel- kamp te Hoogezand voor t 2500. Het perceel Atlantapad 20, be- woond door de heer wolthuis, is Op "de gehouden jaarvergade- ring van de Eerste Sappemeerster Speeltuin Ver. „Kindervreugd" werd in de vacature j. v. d. Veen (penn.) verkozen de heer R. Kliphuis. De overige aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature Azing Mulder in de kascomm. werd voorzien door de verkiezing van de heer E. Bergman van Kleinemeer. Binnenkort zal een grote „kllm- hooi" in de «peeltuin wordea gemon- teerd. Vrijdagavondwerd door de Chr. ULO school „Rehoboth" een ouderavond gehouden, waarbij tevena het 10-jarig bestaan werd herdacht, en waarbij afscheid werd genomen van de voorzitter, Ds. W. Tom. Uit het jaarverslag bleek, dat de school thans 96 leerlingen heeft, ter- wel er 6 onderwijskrachten aan ver- bonden zijn. De bestuursleden K. Pruysen en S. Kleefsman werden herkozen, terwijl in de plaats van Ds. Tom werd gekozen de heer Jon- ier. Nadat de heren Jager (hoofd 1er School) en Werkema hadden ge- iproken resp. over „De Bijbel en het Cind" en „De Lectuur en het Kind", sprak Ds. Tom een afscheidswoord. De 2e voorz. de heer Pruysen sprak hem op waarderende wijze toe, ter wijl hem een vulpen werd aangebo- den. Het koor „Soli deo Gloria" ver- leende medewerking. Op 18 dezer, zal de heer J. Wolt huis de dag herdenken, dat hij 2 jaar geleden in dienst trad van di houthandel Dallinga (thans Dekker's Houthandel). i De Gymnastiekvereniging W.I.K. geeft haar jaarlijkse uitvoering in twee gedeelten. Op de" eerste avond, welke Zaterdag jl. in het hôtel .Struvé" plaats had, kwamen vooral le jongere groepen op de planken. Na de opmars van aile medewer. enden sprak de voorziter. de heer oelfsema een welkomstwoord, aarna heV programma o.l.v. de heei -. Til Jr. werd afgewerkt. De mu- ek werd verzorgd door de K.L-M. and. Zondagavond bracht een plaat- lijk ensemble, onder regie van de ;ren A. Meijer en H. Schreur in het itel „Struvé" de cabaret-revue Wat Nou Weer". Auteur van de re- ue A. Meijer; ontwerp en leiding ans Chr. v. Westering en teksten an Gerh. T. Het geheel bestond uit 20 taferelen Het muzikale gedeelte van deze /ond waarvoor grote belangstel- ng bestond werd verzorgd door at orkest van Evalyn Novacek. ÎOOGEZAND/SAPPEMEER Voor het praktijkdiploma boek- ouden (associatie) slaagden J. irenth te Sappemeer en B. Bulder e Hoogezand, beiden opgeleid aan 'e Handelsavondschool, alhier. IOOGEZAND Vrijdagavopd omstreeks 8 uur aed een bestelauto tegen een ver- eershek op de Knijpslaan. De zaak overgedragen aart de politie te ^çhteren, Er is proces-verbaal te- en de bestuurder opgemaakt. Door de politie zijn Zondag nige beschonken lieden aangehou- en en naar het politiebureau ge- 'racht. Nadat ze hun roes uitgesla- en hadden en proces-verbaal was «pgemsakt, konden zij huiswaarts ceren. In het hôtel Faber had door de rchitect E. Wiertsema, namens de veer H. Fellinger te Hoogezand de lanbesteding plaats van de bouw ran een slagerij met winkel en bo- •enwoning te Hoogezand. Er werd ingeschreven als volgt: Timmer- en metselwerken J. Jih- en, Hoogezand f 37000; Akkerman k Zn., Hoogezand f 38.227; Gebr, Imid, Kolham f 35.500; H. Bakker, luntendam f 33.390; Jan Wichertjes, lappemeer f 32994; Gebr. Schreuder, 'uldbroek f 31887, J. Lenting, Noord- iroek f 31730. Glas-, verf- en behangwerk: E. H lullinga, Hoogezand f 2380; P. v. d. Verk, Kielwindeweer f 2297; O. U. r. d. Werf, Sappemeer f 2234; A. \ten, Hoogezand f 2199; G, Dontje, Sappemeer f 2144; L, B. Scholtens, Sappemeer f 2058, Lood-, zink,, mastiekwerken wattrlelding: K, Belshuizen, Sappe meer f 3050; Fa, Bôrger en Kleine, Hoegezend f 2832; V, Braun, Sappe mter f 2220, M. ten Hove, Zuldbroek f 1002. Gunnlng in beraad. onderhands gekocht door de heer R Leidekker, alhier- De Hoogezandster H.B.S.-ver- eniging „Bibo" heeft Vrijdagavond haar jaarlijkse uitvoering gegeven in het hôtel Faber. Zoals gebruikeljjk bij dergelijke uitvoeringen ontbrak het niet aan belangstelling. De fleu- rige avondtoiletjes van de meisjes vormden een recht feestelyke sfee* in de zaal. Het programma uitgevoerd door leerlingen bood veel verscheiden- heid. O.a. waren er twee leerlingen orkest j es, van geheel verschillende aard, die ieder op hun wijze tôt de muzikale illustratie hebben bijgedra- gen. Ook de andere onderdelen van het programma werden vlot voor het voetlicht gebracht. Maandagavond heeft de afd. Hoogezand van de Bond v. Staats- pensionering haar tweede feestelijke propaganda-avond gegeven, weder- om in het hôtel Faber. Ditmaal was de spreker de heer J. Tuin. Het amusementsprogramma werd wederom verzorgd door „De Oud Groene Wezen" die opvoerden „De nije boer van Bronkemoa's ploats". terwijl het ensemble van Evelyn No vacek voor bijpassende muziek zorg- de. Evenals de vorige maal was er grote belangstelling. Maandagavond werd in het VONK-gebouw een bijeenkomst be- legd van de Jeugd-Contact-Commis- sie. Besloten werd Dinsdag a.s. op- nieuw bij een te komen en dan te trachten tôt liquidatie van de com- missie over te gaan, Bij de politie alhier zijn inlich- tingen te verkrijgen over de navol- gende gevonden voorwerpen: grijze duimhandschoen, huissleutel, hoofd- doek, 6 kinderwantjes, vierkante gummilap, zijden dameskous, num- merbord A 19452, bl. sjaal, gr. en bl. ceintuur, kop van een rijwiellamp, zilveren broche, enkele rijwieltas, kinderwagenzeiltje, zwarte vulpen, grijze handschoenen, ketting met slot, vilten dameshoed, bankbiljet, muntbiljet, 2 zakken aardappelen, grijze handschoenen, zakmes, bruine linker kinderschoen, gebr. want, paar glacé handschoenen, roeiboot, 2 glacé handschoenen, kinderschoen- tje maat 21, zakdoek, paar kinder wantjes, paar motorhandschoenen, gebreide kindermuts, gabardine re- genjas, portemonnaie met inh., kin- derportemonnaie met inh., en over een jonge legerhond en een kleine bruine hond, welke zijn komen aan- lopen. KIELWINDEWEER In het café Bentum vergaderde de begrafenisvereniging ,,Kiel-Wih- deweer en Omstr." o.l.v. de heer H. v. Peer te Kalkwiik. De secr.-penn. bracht het jaarverslag uit. De kas sluit met een batig saldo van f 44Q.79 De heren D. H. Siebering en J. Laning moesten als bestuursleden aftreden. De heer Siebering stelde zich niet herkiesbaar. De heer La ning werd met algemene stemmen herkozen. Gekozen werd de heer J-1 Meedendorp. Aangezien er niet vol- doende reserve dragers meer be- schikbaar waren, werd besloten twee nieuwen aan te stellen. Als zodanig werden benoemd de heren A. A. Deekens en H. Piening. Bij de rondvraag deelde de heer A. Klok Kzn. mede, dat door inwo- ners geklaagd wordt over het onder- houd van de begraafplaats der Ned. Herv. Gem. De voorz. zegde toe, dat hierin zo mogelijk verbetering zou worden aangebracht. WESTERBROEK Een auto met jongelui ramde, doordat zeer waarschijnlijk met grote snelheid werd gereden, bij de Roodharsterlaan een paal van het lichtnet. De înzittenden van de auto werden bij de heer P. Reinders onder dak gebracht. De inmiddels ontbo- den geneesheer, Dr. Jensema, achtte overbrenging van één ervan, mej. v. d, N, naar het ziekenhuis te Gronin gen noodzakelij'k. Een ander kon ter plaatse worden verbonden. De auto werd ernstig gehavend. De lichtpaal knapte af. In het café Huisman vergader de de voetbalverenlging Westerbroek o.l.v. haar tweede voorzitter, de heer W. Huisman. Tôt voorzitter werd ge- h wijkzuster, alhier, Fransen van Gro- kozan da haar J. Hamminga. Da haar H. G. de Boer gaf een uiteanzatting over de bedrijfsvoetbal. By de rondvraag kwyn de trai- ning in bespreking. Dit vraagstuk zal in een volgende vergadering nader •worden bekeken. NOORBD1JK Tôt werd benoeind singea- RUISCHERBRUG Zaterdagmiddag had in brug 3 een aanvaring plaats van een zand- zuiger, die van Groningen kwam en een sleep van Delfzijl. Oorzaak was de dichte mist. De schade werd on- derling geregeld. ENGELBERT De heer H. J. Barelds komî voor als no. 2 op de voordracht voor onderwijzer te Zweelo. SCHELDWOLDE De jeugdverenigingen der Ned. Herv. Gem. hielden hun jaarfeest in het café Veenhoven. De leiding be rustte bij Ds. Hulstiin. Toneelstukjes en een zangnummer vulden het pro gramma. In een Vrydagavond gehouden slotvergadering van de commissie voor het organiseren van een bazar ten bate van de Chr. Muziekver. „Da Woudklank" bleek dat het netto bedroeg f 3103.22. SIDDEBUREN By de landbouwer Vos, alhier, brak een schoorsteenbrand uit die zich nog al ernstig liet aanzien. De brandweer werd gealarmeerd doch toen deze ter plaatse kwam was op- treden niet meer nodig daar door het spoedig ingrypen door de bewo- ners en buren de brand reeds ge- blust was. De heer H. Brink, alhier, slaag- de te Groningen voor het diploma boekhouden van de Ned. Ass. van Pr aktij kexamens. De bruto opbrengst van de ge houden 3 daagse bazar ten bate van het Gebouw voor Chr. Belangen, be droeg f 2400 In het hôtel Schrage had de be grafenisvereniging een ledenverga- dering belegd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de ver- eniging thans 518 leden telt, terwijl er in het afgelopen jaar 16 maal ge- bruik gemaakt is van de diensten der vereniging. Als bestuurslid werd herkozen de heer M. ten Have. Uit het financiële jaarverslag bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 1102.62 en de uitgaven f 1252.30, hetgeen een nadelig saldo geeft van f 149.68, ZUIDBROEK Het NIWIN-comité vergaderde in het Gemeentehuis. Uit het jaar verslag van de secretaresse, Mevr. SteinvoortEngels, bleek, dat er een saldo was van f 63. De kerstpakket- tenactie had ruim f 364 opgebracht. Er werden verschillende plannen be- sproken om meerdere baten voor het comité te verwerven, om de jon- gens in Indië abonnementen op week en/of maandbladen te kunnen ver- strekken. De voorz., de heer Kappen, sprak een woord van dank tôt Mevr. Stein voortEngels, die binnenkort naar Indonesië zal vertrekken, voor het vele werk, dat ze voor het comité heeft verricht. Als biyk van waarde- ring overhandigde hy haar een boek- werk. MUNTENDAM De behuizing van de erven van de fam, Boiten werd ondershands verkocht aan de heer H. Hoving, al hier. Vrydag vergaderde de D.S.J.V. „Nieuwe Koers" in hôtel „De Munte" Spreker was de heer J. P. Hofman met als onderwerp „Indonesië". Van de gelegenheid tôt het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Enige leden van de afd. Wilder- vank waren aanwezig. WEE IS TITO? Indien Tito gecn Tito 1% wle la dan Tito? In Oost-Europa, vooral in Belgrado doen vreemde geruchten de ronde. Daar wordt nameiyk verteld, dat Tito niet degene is, die men veron- derstelt, dat hy is, ni. de vroegere Kroatische metaalarbeidcr Josib Broz. De geruchten zeggen, dat deze ar- beider, die inmiddels tôt Maarschalk Tito was bevorderd, by een aanvai van Duitse parachutisten was ge- dood. Ten einde te voorkomen, dat vele Joego-Slavische partisanen naar de party van Mihailowitsj zouden overlopen hebben de Russen de dood van Tito ontkend, en hebben hem laten vervangen door de Russische generaal Lobiedief. Het Berhjnse blad „Sozial Demo- krat" wijst erop, dat de uitstekende leiding van de Joegoslavische vrij- heidsoorlog bewijst dat die leiding niet in handen was van een mefaal- arbeider maar van een beroepssol- daat. Het Poolse imigrantenblad „Lech" vermeldde onlangs, dat een broer en een zuster van Jpsib Broz voor kort in Belgrado waren, doch dat zij Tito niet hebben herkend. DE RECHTEN VAN DE MENS Op 10 December 1948 werden door de Verenigde Naties te Parijs de menselyke rechten aanvaard en af- gekondigd. Dit feit heeft Rauter aanleiding gegeven, via zyn advocaat, Mr. van Rijckevorsel, te kennen te geven, dat hij zijn veroordeling (doodstraf) als in stryd met de menselijke rechten beschouwd. De verdedlger heeft ge bruik gemaakt van het buitengewo- ne rechtsmiddel van herziening. Het is wel heel merkwaardig dat; personen, die zich onwaardig ge- Er is weer eens iets ontdekt, dat afwàtering moeten worden verbe- een scherp licht werpt op de samen- terd. hang tussen de ge^ondheid van de Het zyn echter niet alleen de vee bodem en de gezondheid van het vee. boudera, die in dit opzicht meer zorà By onderzoekingen over dè invloed voor hun land moeten hebben. Ne. van het vitamine C bleek. dat een men wy het andere uiteratë, dè hoog gehalte in het bloed van runde- ren gunstig werkte op de melkpro- ductie van de koeien en ook een gunstig effect had op de dekkingsre- sultaten van de stieren. Daaraan koppelde zich onmiddeliyk een twee- Veenkoîoniën, waar men nagenoeg geen vee houdt, dan moet opgemerkt worden, dat deze gronden door ia- renlange eenzijdige cultuur en door tekort aan stalmest op het randie van structuurverval staan. Vroe'ger hoge vitamine C gehalte trad van nature op, wanneer de dieren hoog- waardig groenvoeder ontvingen, ter wijl daarentegen voedering van ruw- voer van slechte kwaliteit onmiddel- îyk een daling van de melkproduc- tie en van de kracht van de stieren ten gevolge had. Hiermee is dus ver- klaard hoe het komt, dat slechte wei- landen en slecht hooi in de winter zo'n armelijke veestapel veroorza- ken. Daartegen kan men nooit vol- doende tegenwicht geven in de vorm van krachtvoer; de grondslag voor de gezondheid van het vee vindt men steeds in de goede verzorging van de bodem. En gezond vee van nor- nale vruchtbaarheid en goede pro- luctie is weer de grondslag voor :en goed renderend bedrijf. Zo ko- nen we ook weer langs deze onder- :oekingen tôt de conclusie: een ge- onde boerdery begint met gezond and. Nu wij het eind van de winter na- ileren en het er naar uitziet, dat wy :.onder felle vorst naar het voorjaar 1 oegaan, is het zonder twijfel nuttig e bovengenoemde onderzoekingen in gedachte te houden by het plan,1 uic „..w„c.u.5 BC. dat we voor ons voorjaarswerk gaan toond hebben de benaming mens te opstellen. Tôt nu toe is, met een en- de ontdekking ^yast: dit gewenste heeft de stadscompost op deze gron den een behoorlijke basis voor de vruchtbaarheid gebracht, doch lang- zamerhand raakt het organische ma- teriaal in de grond uitgeput en daar- tegenover staat geen voldoende aan- vulling. De nieuwe Veenkoloniën hebben zelfs nooit compost gekend en het is geen wonder, dat juist deze de laatste jaren by schraal weer he- vig aan het verstuiven gaan. Hier helpt alleen een zwaardere orga nische bemesting. Groenbemesting kan reeds veel doen, doch beter ia het nog de veehoudery uit te brei- den en steeds een behoorlyk percen- tage van het land groen te hebben. Daardoor zal ook het bouwland meer stalmest kunnen krygen en die blijkt toch nog altijd voor een goed boe- renbedrijf onmisbaar. Kan men com post, zoals van de V.A.M. in voldoen de hoeveelheden krygen, dan is die ook uitstekend, doch men heeft be- rekend, dat zelfs wanneer aile straat- en huisvuil in Nederland op compost werd verwerkt, aan de behoefte van onze bodem aan organische stof, nog niet zou kunnen worden voldaan. Een grote en gezonde veestapel is als het ware het vliegwiel van de landbouw. dragen, die hebben getoond een beest te zyn en dan een van de meest onaangename beesten die wy kennen, die de démocratie hebben vertreden, de landen geplunderd, de volkeren geknecht en uitgemoord, zich, nu zy zelf voor hun straf staan, zich zo gaarne beroepen op het de- mocratische recht. of de rechten van de mens. Zou iemand als Rauter iets besef- fen van de rechten van de mens,'en zo ja dan heeft hy tegen die rechten zo zeer gezondigd, dat zyn straf ze- ker wel verdiend is. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 16 Februari: 18.4519.00 Landbouwkwartier, voorbereid in sa- menwerking met de Stichtingen v. d. Landbouw in de drle Noordelijke provinciën; 19.1519.30 De Stem van het Noorden. Donderdag 17 Februari: 19.0019.30 Uitzending vanuit de Hervormde Ka- pel in Drachten: Concert door' de Christelyke zangvereniging „Eere zy God" te Drachten o.l.v. de heer K. J. v. d. Glas; 19.3020.00 Groninger programma, a. Boukbespreken van Willem Diemer: ,,-Van vrouger en nou" deur J. de Graaf; b- „Ie kennen nog wel joen aigen toal, naitwoar, Hol den pepier en 'n indje potlood kloar!" Een Grunneger radio-pries- vroag. Vrijdag 18 Februari: 18.45—19.00 Mag ik U voorstellen.Anne Wad- man; interviews met Noordelij'ke schrijvers door Fokke Sierksma (II); 19.1519.30 De Stem van het Noor den; 19.3020.00 Concert door do Groninger Orkest Vereniging o.l.v. Jan van 't Hoff. Zaterdag 19 Februari: 18.1518.30 Groeten uit Indonésie en Noordelijk Niwiimieuws; 19.0019.15 Met Fop. I. Brouwer langs de kust van Fries- land en Groningen; 19.15—19.30 Noordelijk weekoverzicht. kele uitzondering, het weer sinds de vorige zomer by zonder droog gè- weest. Dit heeft zowel voor- als na- delen. Voor de van nature vochtige gronden is zo'n droogte-periode, zo lang als de groei toch bijna stil staat, heel goed, maar op de hogere zarid- gronden zullen we straks bij het be- gin van het voorjaar wellicht te kampen hebben met een tekort aan watervoorraad in de bodem. Het zul len dan juist weer de armste en schraalste weiden ziln. die het moei- îykst aan de groei komen en die straks een minimum Droduetie aan behoorlyk voer opleveren. By een winter als deze krijgen aile wortel- onkruiden, zoals kweek èn zuring en verder al de rozetvormers, zoals paardebloem en boterbloem, volop de gelegenheid een voorsprong te maken op de waardevolle weidegras- sen. Komen er enkele malse voor- jaarsbuien, dan geven dergelijke graslanden in de eerste meest groei- zame période van de zomer nog een bedriegelyke groei aan groenvoer, doch onmiddellyk daarna zakt da productie in, terwijl ook de kwali teit ver achterblijft bij hetgeen een goed stuk weiland oplevert. Denken we dan aan de invloed, die de kwa liteit van het gras heeft op het vee, dan is het duidelyk, dat ieder stuk slecht grasland een voortdurende bron van verliezen is. Ook op de veengronden Geldt dit ailes in sterke mate voor het zand, ook op de veengronden en op het zand-veengebied treffen we talryke graslanden aan, die ver be- neden het gemiddelde blyven. Een overmaat van zuring, paardebloem en boterbloem doet hier de productie aan goed voeder dalen en ook hier trekt de boer lang niet het voordeel van het land, dat hy zou kunnen hebben. Vooral wanneer deze gron den bij een regenperiode in wintei of vroeg voorjaar telkens weer een paar weken blank staan, is het on- mogelijk een goed grasbestand te verwachten. Daartoe zal in vele stre- ken, bijv. in sommige delen van Friesland en rondom Meppel, de /i 4M - •n De melkveeheuderivar, „Hoo- •ezand en Omitreken" hield haar aarl, algemene ledenvergadering in het hetel Faber, Ult het jaarverilag 'an de leeretarii bleek, dat het le- lenaantal met 5 wai vermeardard, De kaieommlssle had de boeken in geede erde bevenden. In het bestuur werd de heer H. Breoktma herkozen en In de vacatu re van de heer J, Adami werd geko zen de heer J, Speelman. Het belangrljkite punt, dat ter iprake werd gebraeht, was de leva- ring van melk. Uit de gehouden stemming vloelde voort, dat de ver eniging op dezelfde voet zal blljven leveren aan da Coôp, Zulvellabriak „De Ommelanden". De Anti-militairist Wy besluiten de serie brieven over anti-militairisme met twee brieven: allereerst een schrijven van een te- genstander van het militairisme: Na de verschillende reacties, die myn artikeltje van 29 Dec. '48 heeft wak- ker geroepen. verzocht de rédactie, nadat ze aan zo velerlei gevoelens plaatsruimte heeft verleend. my, in mijn slotbéschouwing, uit de aard der zaak kort te willen ziln en geen nieuwe reacties te willen oproepen. Het is dan ook langzamerhand wel letjes, ofschoon uit al de menings- verschillen wel spreekt de belang- rijkheid van deze kwestie, Ik had mijn epistel helemaal zonder bijbe- doeling geschreven. Als Antl-MUltai- rlst vond 1k het wel eens een keer nodlg om ook de dlenstwelgeraars te gedenken en mede naar aanleiding van verschillende oproepen tôt steun aan andere groepen (b.v, de lengens In Indeneilë), Wat het antl-mllltalrls- me betreft, daar behoef 1k nletg meer over te schrijven, dit 1s gelukklg In veriehlllende brieven voldoende be- Ueht, vooral In de brlef van H, v. G,- G, Omdat ik beknept moet zijn wll 1k alleen dat ênt wat ml) het meest tref beantweorden, M, te i, wll wat hem litf 1s met een karabijn, dus met geweld verdedlgen, dit zijn voi- gtns hem (en vele mensen met hemi de helden. Maar ^hebben wlj niet steeds gezlen In de gesehledenls, dat die helden hele steden en volken konden vernletlgen, terwill zij nog niet eens In staat ziln en waren, êên enkel grasspriitji te laten groelen. En hoe kan een zich Christen noe- mend mens dit goed vinden. Zelf ben lk geen Christen, doch heb zeer vaak lectuur en afbeeldingen van, Chrlstua geilea, maar staads zonder i een karabijn. Daarom zie ik in de anti-militairisten,, dus ook de dienst- weigeraars betere helden, zy kunnen niet aan de afbraak deelnemen en zyn veel positiever door aan de op- bouw mede te werken. Dit, bewijst al hun daad. En tôt slot dit: Wat ik ni. beoogd had is verwezeniykt. Het resultaat was een goede afdracht in de kas van het Steunfonds voor onze dienstweigeraars. H. P. te K. Tôt besluit een schrijven van M. te S.: Ik ben geen persoon, die 't laatste woord wil hebben, Enkele malen heeft men mit ervan beschuldigd mensen beledlgd te hebben, die zich thans niet kunnen verdedlgen, Toen P, te K, schreef „De dappere schare D.W.ers" heb lk dit aangevoeld als 'n belediglng van hen, die zich nooit meer kunnen verdedlgen, Over humanltelt wil ik eerst enke le felten aanhalen; 'n Illegaal, die zijn leven op het spel zette met 't plegen van ovorval- len op dlstrlbutlekantoren deed dit ook voor een m ondergedoken D, De bekende er. en tpen .merlkanen en Genadezen, die hun leven lleten ter bevrljdlng van ens land van de Duitse terreur en wler ontzielde llehamen thans ne, rusten in het Zuiden van ons vormen nu tezamen met de 111e, de mestvaalt van E, B, en de D, de bloemen die erop bloeien, 'n Ander levai maakte ik mee 'n mnntaiiT'.h omdat dit naar zyn mening beter by de aanvang werd de Ned. driekleur zyn principes paste dan een wapen- gehesen en het Ned. Volkslied ge- fabriek, hoewel het in wezen toch speeld. Dat ontroerde me onbeschry- hetzelfde is. Verder is het een feit, dat het- leger levensmiddelen nodîg heeft, wat de D.W.er wel verbouwen mag; en ook mogen ze de plaats van 'n verpleger van een krankzinnigen- gesticht, die naar het leger is ge- gaan, innemen. Ziedaar een aantal feiten. Ik val de ideeën van een D.W.er niet aan, maar het is duidelyk, dat hun principes geen recht van be staan hebben, Een briefschryver zel, dat in de Bybel staat: „Gij zult niet doden". Ik zou hem dit gebod wel even duidelyk willen maken. H. gaf commentaar, maar zyn ar- gumenten raken de punten niet waarom het gaat. Ons leger in Indonesië zie ik als een onderdeel van ôm Nederl. pollue in een rumoerlge buurt om ae ten onrechte vastgenouden Nederl. vrou- wen, mannen en klnderen met hun goed en geld te bevrljden en te be- sehermen; lk kan hlerover verder nog niet spreken, omdat onze rege- ring In Indonesië nog geen vrile ver- klezlngan heeft gehouden, Indien dit wordt goedgekeurd zlt lk zelf ook over 5 maanden in de tropen Wat voile zljt, weest dat voor anders 1s het beter. de dat lam alen .ers In ge er niet aan begint, een D.W.er mag In geen enkel opzicht de hulp Inroepen van de gewapende macht. Wat 1s het recht van een D.W.er en hun stryd, als ze stryd hebbenT Er rit voor hen nlets anders op, dan zich ailes te laten aanleunen en zich met voeten te laten vertrappen, Duitsland; Tn monteur-bankwerker.j D.W.er, moest werken In een wapen- fabrlek, en bracht daartegen bezwa- ren ln. Toen kon hy klezen tussen een eoncentratlekami tuigenfabriek. Hy Even wll lk mlin over de stem van :edachte laten mn geweten, ;aan roor np en een vlieg- kooe het laetete een paar jaar was lk ln een vreema land; lk was daar in een zaal met mensen en stond met enige landge- noten ln een hoek. We waren er om MM eportwedatryd bij te wonen. BU feiyk diep. Een ander geval: Ik was voor de oorlog met een vriend in Duitsland, te Bremen. Toevallig waren we ge- tuige van een ruzie tussen een paar Duitsers en een Nederlander, die ik nog nooit had gezien. Maar direct sprong ik voor hem op de bres, hoe wel ik niet wist by wie de schuld was. Het liep met een sisser af, maar was het op vechten uitgelopen, dan had ik gevochten, hoewel ik heus geen vechtersbaas ben. Een D.W.er mag en kan deze gevoelens niet heb ben, en wie deze gevoelens niet heeft, acht ik lang niet voor de voile 100 terwyi het my onbegrypehjk is, dat de regering zich door deze mensen een wet heeft laten influla- teren. HIJ, die het onrecht niet duldt, en in aile opzlchten recht door het leven wll, door hem wordt lk niet tegen- geiprokon, meer hy, die deze moder ne wereld met al zijn ydelheld en rotheld klest, die zal my bespotteiyk vinden. Ik kan en zy, die net mot my eens zl^n kunnen geen achting voor 'n D.W ,§r hebben Indien met het dlenstweigeren het onrecht en de ondeugd de wereld ult glng, dan deed lk het ook. meer dan had het dlenstweigeren ook geen zln meer, Mogendheden waar dlenst weigeren niet getolereerd wordt, zouden ons land bezetten, en die, zouden geen sympathie voor D.W.ers gevoelen, Wanneer P. te K, de kerk er bul- ten laat en 't woord „dapper" niet weer verjdnt, interesseert 't my ver der geen cent. Zoals reeds eerder gezegd achten wll hlermede het débat over enti- militairiime geeloten, Verdere brie- ven over dit onderwerp worden door ons niet meer gepublieaerd. 506e STAATSLOTERIJ 2e klas f 20.000: 9290; f 5000: 3415; f 2000- 12707; f 1500: 18769, 21390; f 1000 4119, 5261, 7974, 19421, 20636; f 400' 2329, 5711, 18120, 16843, 3150; f 200: 4719, 20405, 1870, 6525, 12918; f 100: 1927, 10298, 11973, 196 20, 20973, 2351, 5723, 6675, 10088, 12334, 13114. 14130, 18899, 18530, 1860. ADVERTENTIE I.M. KRANENBORG'S Adv. Bureau Zo'n kans moet Ieder mens hebben! Op f 75.25 kunt U ln één jaar f 180.000.wln- nen. Officiële trekkingslijsten van de Staatslotery steeds ter inzage. Jan Huitzingstraat 1 - Hoogezand SMOKKELHANDELi BU CHAAM Eergisteren is te Chaam een hoe- veelheid textielgoederen in beslag genomen. Enige personen uit Chaam, Baarle-Nassau en omgeving zijn door de rykspolitie gearresteerd. Volgens officieuze gegevens schjj- nen langs het grensgebied Chaam, Baarle-Nassau, Strybeek verdovende middelen gesmokkeld te worden. Arabieren, Perzerx en den de hoofdleiding van deze han del hebben en opereren uit Antwer- pen. Gisteren werden wederom grote hoeveelheden vitrage, nylons en badhanddoeken, washandjes, sigaret- tenpapier, shag, laken, rozynen en noten voor verscheidene duizenden in beslag genomen. Eveneens wer den auto's, waarin men een grote hoéveelheid smokkelwaar ten bedra- ge van ongeveer f 8000 aantrof, in beslag genomen. Enige personen zijn voor de officier van justitie geleid. VLXEGTUIG ZONDER BEMANNING. Op het militaire vliegveld van fort Lewis (Washington) heeft een zonder- ling ongeval plaats gehad. Een tweedekker van het leger be- gon zich voort te bewegen, toen de pl- loot, luitenant Winters, die de schroef had aangedraald, zich nog buiten het toestel bevond. Het vliegtuig startjg, waarbij korporaal William Keiser, die in het toestel had plaatsgenomen, uit de cockpit werd geslingerd. Het vliegtuig trok spoedig op en vloog gedurende twee uren over Ta- coma. Hierby verrichte het allerlei acrobatische toeren op een hoogte van meer dan duizend meter. Daarna ver- dween het en men denkt, dat het, na dat de benzinevoorraad was opge- brulkt, te pletter is gevlogen tegen een der dunbevolkte heuvels in de omstreken van fort Lewis, of in een rivier is terecht gekomen. GAAT ER DE KOMENDE LENTE GROENTE NAAR DUITTSLAND? Volgens Duitse importeurskringen te Keulen zou Nederland in de ko- mende lente voor" een bedrag van 3.000-000 groente aan de Westeiyke fines van Duitsland mogen leveren, waaronder voor 2 millioen aan toma- ten, komkommers en bloemkool. NIEUWE WAL8EN VAN JOHANN STRAUSS? Het Duitse Nieuwsburèau A.D.N., werkend onder Sowjet Vergunning. meldt, dat by een in het plaats)« Bautzen wonend gezin verscheidene walsen van Johann Strauss zyn ge vonden, die nog niet zyn uitgegeven. BOND VAN WERELDBURGERS neemt deel aan de gemeentoraads- verkieslngen te Utrcoht. Te Utrecht is een afdellng opge- richt van de Bond van Wereldbur- gers, De nfdelina besloot de politieko nctlvlteit onmiddellyk te beginnen en deel to nemen aan de binnenkort te houden gemeenteraadsverklenn- gen. Ala nurnmer i hebben de Ws- reldburgers op de Hjst geplaatst MsJ- C, van Cauteren, die in illégale Itrin- gen meer btkend ia als tante List*. ONGEFRÀNKEERD1 FOSTPAKKETTEN Ingaande 1 Maart a,s, zullen w«r gewone ongefrankeerde postpnkkst- ten vtrzonden kunnen worden. Over de voorwaarden en dcrgeiyken g*- ven de PTT-kantoren iiuichtingen. SUIKERWERKEN VRIJ IN PHIJS Met Ingang van heden zijn bl«- kens een publicatle in het voediei- voorzlenlngsblad sulkerwerken vry in prlfs, zodat thans aile soorten Vfrsnaperingpn niet meer aan officiële prijsstelling zijn gebondsa.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2