Oemeentebegroting 1949 van Hoogezand Regering en de hoge mtegenwoordiger van de Kroon zijn het eens over het in Indonésie te veeren beleid IN DE BEKLAAGDENBANK Gemeenteraadsvergadering OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN A D V E R T E N T1E B L A D VAN 1888 Vïerde Jaargang Zaterdag 19 Februari 1949 No. 14 VEENDAM EN OMGEVIN© VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM WAARIN OPGENOMEN Eorte verklaring van minister van Maarseveen in de Tweede Kamer. Gisterenmorgen kwam de Tweede Kamer bijeen ter voortzetting van de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i.( de heer van Maarse veen, legde toen de volgende verklaring af „In verband met de verklaring van de minister-presi- dent in de vergadering der kamer van 16 Februari j.l., kan ik thans mededelen, dat de besprekingen, die Donderdag in de vergadering van het kabinet met de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië hebben plaatsgehad, tôt een volledige opheldering hebben geleid." De hoge vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met het door de regering in deze kamer uitgestippelde beleid. Om irent de uitvoering daarvan worden de besprekin gen met de hoge vertegenwoordiger der Kroon voortgezet. ROOFOVERVAL Optïmistïscher beeîd dan vorige jaren. Ter Overdenking. AB0MWEMENT8PBIÏ8 f 1.58 p. tewmrtaaL Franeop. poct f LT3 (bi3 voaruitbetaling PRETS DER AD\ kktein iibS 12 cent per mm. Zogen. Klein tjes als te fcoop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 sent (bf) vooruitbetalmg) HET NIEUWSBLAD VERSCHXJNT WOENSDAGS EN ZATKRUAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverraaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 133 (b.g.g. 213 of 214) Postrekenmg No. 435883. In de vergadering van de Tweede r Kamer van 16 Februari verklaarde de minister-president, dat tegen de verwachting in de debatten over de begroting van Overzeese Gebiedsde len, Woensdag onderbroken, Donder dag niet konden worden voortgezet. Het verschil van gevoelen omtrent het te geven antwoord noopte de re gering uitstel te verzoeken en zich eerst intern te beraden. Het kabinet stond ook voor de noodzaak de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroop, Dr. Beel, uitvoerig in te lichten en te instrueren. Een uitvoerig telegram aan Dr- Beel werd opgesteld en be- handeld. Hierbij ontwikkelde de heer Sassen echter denkbeelden met betrekking tôt het internationale as pect van het Indonesisch beleid, 's Avonds, omstreeks 8.30 uut Htapte een man een calé te Amster dam binnen. De kellner stond op het punt te gaan sluiten en had de lich ten al gedeeltelijk gedoold. De klant vroeg om een glas bier. Aanvanke- lijk weigerde de kellner, onder me- dedeling, dat het café al gesloten was. Ten slotte gaf hij echter toe en schonk een glas bier in. Toen vroeg de klant van het toilet gebruik te mogen maken. Daar de lichten al uit waren ging de kellner hem voor. Wat er verder gebeurd is weet deze niet te vertellen. Hij werd door een kokkin, die naar huis ging gevonden liggend in de gang bij de toiletten. Zijn haren zaten vol met zand, waar- uit men meent te kunnen opmaken, dat hij met een zak met zand is neer- geslagen. Bij onderzoek bleek de kellner zijn portefeuille, inhoudende ongeveer f 2000 te vermissen. WONINGMISèRE Jong echtpaar woont in politiecel. In Beverwijk werd een huwelijk voltrokken. De jonge echtgenoten hadden wel is waar geen woning, maar zij meenden ergens een ge-! deelte van een woning te kunnen krijgen. Inderdaad gelukte het hun daarop beslag te leggen. Maar toen kwamen de autoriteiten om te vra- gen waar de vergunning was, op grond waarvan ze in het gedeelte van een woning hun intrek hadden genomen. Die vergunning was er niet, en derhalve werden de eigen- ER WERD HEM f 35000 ONTFU'ISELO De Amsterdamse Zeedijk is een straat, wier naam een onaangename klank heeft. Het is een deel van don- kcr Amsterdam, en dat donkere Am sterdam heeft blijkbaar een grote atntrekkelijkheid, vooral voor hen die uit andere streken komen. Men vergeet het gevaar, gaat er een avondje met vreemde vrouwen ult, en komt dan tôt de conclusie, dat men zijn geld of sieraden kwijt is.\ Dezer dagen is een koopman een poosje op stap gegaan in de duistere w'jken van de hoofdstad. Na enkele uren kwam hij tôt zijn schrik tôt de cmclusie, dat hij een bedrag van f 35.000 kwijt was. Toen liep hij naar de politie, die belangstellend infor- meerde waar de heer de avond door- grbracht had. Op grond van het ver- hîial dat volgde arresteerde de poli tie drie vrouwen en een kellner. Onderweg naar het bureau verlo- r, >n de dames en de heer voortdu- rend geldsbedragen, die door de aehterop lopende agenten werden „gevonden". In totaal „vonden" de agenten f 2390, welk bedrag aan de beroofde is terug gegeven. Omtrent de rest van het bedrag is nog niets bekend. ZIEK DOOR HET ETEN VAN ROOMSOEZEN In September 1946 had de banket- bakker van M. te Arnhem eenden- eleren, die met paratyphus besmet Poiiilerechter Groningen Niet alleen dom, maar ook misdadig Met een air, alsof er geen smetje op haar gedrag viel aan te merken, kwam ze de rechtszaal binnen, de 42-jarige Meta Johanna B.E. uit Ruischerbrug, en met verontwaardi- ging wees zij de beschuldiging, dat zij een japon verduisterd of gestolen had, af. Ze was nooit bij C. A. ge- weest, en dus had ze daar niet ge stolen. Haar 5-jarig dochtertje had een pakje gevonden, dat bij opening een witte japon bleek te bevatten Ze had er niet bij stilgestaan, dat eerlijke mensen gevonden voorwer- pen terugbrengen. Dat had wel mo- gelijk geweest, want het prijskaartje van C. A. hing er nog aan. Ze had zelfs de moed een familielid te vra- gen de japon even te ruilen bij C. A., omdat zij het gevonden exem- plaar helemaal niet mooi vond. De winkeljuffrouw herkende on- middellijk het uit haar afdeling ver- miste kledingstuk en informeerde bij de brengster, hoe zij eraan kwam. Dat was gauw verteld, en toen moest Meta natuurlijk voor de rechtbank verschijnen. Ze volhardde halsstar- rig in het verhaal van het 'door het kind gevonden pakje. De officier achtte de haar ten las- te gelegde verduistering bewezen. Zij had het pakje, toen zij bemerkte, dat de inhoud ervan haar niet toe Slochteren enige ruiten en enige etoelen stukgeslagen. Hij werd veroordeeld tôt i 60 b. oi 60 d- h. Diefstal Jan P. te Siddeburen werd bij verstek veroordeeld tôt f 25 b. of 23 d. h. wegens diefstal van een radio- dynamo. Vernieling Klaas N. te Engelbert heeft terecht gestaan wegens vernieling van een deel van de eigen inboedel, waarop in verband met een echtschei- dingsprocedure van rechtswege beslag was gelegd. Hij werd veroordeeld tôt f 40 b. subs. 20 d. h. SLECHTS EENMAAL WAS EEN VERPLEEGSTER SLORDIG en een patiëntje werd er het slachtoffer van Zuster H. uit Rotterdam werd door haar superieuren getekend als een meisje met zeer hoge opvattingen van haar plicht. Ze deed haar werk met liefde, en had haar mooi vak uit roeping gekozen. Maar het beste paard struikelt wel eens, en zo is ook mej. H. gestrul- keld. Zij heeft een croupe-ketel, die bij het bed van een 9-jarig jongetje stond te hoog met water gevuld en dusdanig verhit, dat het water giîig koken, en uit het toestel spoot. Bo- vendien had ze tegen de voorschrif- dom'men van het jonge paartje op ro^oeœn kwam, naar de zaak moeten terug- t«m rtGt gevolg was, dat liGt doctitGrtjo brGn^Gn IDaar zij hGt bGhoudGTi voordat itgt water stoomde» i^lst DOOR HAAR VRIEND BEDROGEN Een 15-jarig Amsterdams meisje had geen werk, en besloot te trach- ten buiten de stad werk te zoeken. Zij trok naar buiten en ontmoette een 19-jarige jongen, die haar voor- stelde tezamen met hem naar BelgiS te gaan. Daar had ze wel oren naar. Ze vonden een automobilist bereid hen een eind mee naar het Zuiden te nemen. Onderweg zei de jongen, dat het niet „stond" dat een meisje siga- retten presenteerde uit een zilveryn koker. Een en ander verhuisde der halve naar zijn zakken, evenals het polshorloge. In Tilburg werd een maaltje ge- bruikt in een eethuis. Toen stelde de jongen voor, dat hij de zwaarste van haar tassen vast naar de trein zou brengen. Een half uur later kwam hij terug om te vertellen dat hij een auto gevonden had, die hen zou mee- waarmede de overige leden van het nemen. Hij vroeg haar op een be- kabinct zich .-ici konden vr.icnigen. Daarom meende de heer Sassen by zijn reeds eerder geuit voornemen te moeten blijven en ontslag te moeten nemen. De minister-president be- treurde het, dat in deze moeilijke omstandigheden de eenheid van het kabinet niet kon worden gehandv haafd. Doch de handhaving van een louter uitwendige eenheid, zonder inwendige, zou de regering zwak en besluiteloos maken. Reeds eerder waren spanningen in het kabinet ontstaan, niet over principiële vra- pC.3'tlj v>p «jCH vVcift té gticUi buâaxi. Het meisje stond er, uren lang, en wandelde langzaam in de richting van de grens. Auto's passeerden, maar geen enkele waarin haar vriend zat. Langzamerhand drong het tôt haar door, dat hjj haar be- drogen had. SLACHTOFFER VAN EIGEN NALATIGIIEID Tegen de voorschriften zette de soldaat Pieterse, uit Zeeland, inge- kwartierd te Utrecht, na afloop van de wacht zijn geweer geladen in een rek. Later pakte een andere soldaat gen doch over vragen van practisch het geweer uit het rek. Het ging af on rrot Uiq OVOQ /-t 1 /-n >-xi /il"! nn n-f beleid. „Geen politieke party-tegen- stellingen hebben echter het kabinet beheerst", aldus zei Dr. Drees op 16 dezer. De Kamer heeft recht op een klare uiteenzetting, maar de rege ring verzoekt hiermede te mogen wachten totdat overleg zal zijn ge- pleegd met Dr. Beel- en trof Pieterse, die zich op enige af- stand bevond. Het slachtoffer is aan zijn verwondingen overleden. straat gezet. Ten einde raad klopte man en vrouw bij de Beverwijkse politie aan- Wel is waar houdt de politie er geen woonruirnte voor gegadigden op na, maar in het politie-bureau zijn cel- len, en daarvan werd een ter be- schikking gesteld. Dat gebeurde de vorige week, en nu woont het echt- paar nog in de cel. ZE LIEPEN EEN BLAUW OOG OP Na een plechtigheid op de gealli- eerde begraafplaats Margraten gaf een Amerikaanse journaliste, die in gezelschap was van een lid van de Poolse legatie, in een café haar ver- slag telefonisch door. Drie personen, die in het café aanwezig waren, be- schouwden haar echter als een com- munistische spionne, en beletten haar de telefooncel te verlaten. Er ontstond een gevecht, waarbij de journaliste en het lid van de legatie ieder een blauw oog opliepen. Zij moesten door de politie worden ont-j zet. In verband met het gebeurde ston- dagen terecht. Tegen de eerste werd geëist een maand gevangenisstraf en tegen de beide anderen twee maan- den voorwaardelijk met een proef- tijd van 2 jaar en een boete van f 50 subs. 25 d. h. f 10.000 BITITGEMAAKT Woensdagmorgen vroeg waren er in het postkantoor te Schagen 4 per sonen werkzaam. Drie van hen gin- gen naar de trein om de post af te halen, en één bleef achter. Toen hij alleen in het postkantoor was drong een gemaskerde man binnen, die hem met een revolver bedreigde. Met een huit van ruim f 10-000 maakte de indringer zich even later uit de voeten. De postambtenaar kon slechts een vaag signalement geven. van een van de bedienden overleed na van de soezen gegeten te hebben, terwijl 100 personen, waaronder de takker zeîf ziek werden. Van M. werd door het Kantonge- lecht vrijgesproken, doch dezer da gen kwam de zaak in hoger beroep "oor. In zijn requisitoir zei de officier, dat hij zeker gevangenisstraf zou hebben geëist, indien het gebeurde niet zo lang geleden geschied was. Thans eiste hij f 500 boete of 2 mnd. hechtenis. De advocaat wees erop, dat de zaak van beklaagde 6 weken door de politie gesloten is gehouden, en bij leropening geheel verlopen bleek. heeft, heeft ze zich schuldig gemaakt aan verduistering. Spr. eiste f 60 b. of 30 d. h. „Nu, wat zeg je daarop", vroeg de politiereehter. ,,'t Is dom van mij geweest!" „Neen, niet dom, maar misdadig," merkte de politiereehter op, „ik ver- oordeel u overeenkomstig de eis." Dierenmishandeling Rudolf B., Borgercompagnie, heeft op de markt te Slochteren, in be- schonken toestand, een paard, dat hij met verlies had verkocht, met een stok geducht mishandeld. Bovendien heeft hij in het arrestantenlokaal te gevolg was, dat het kokende water op het jongetje terecht kwam, ten- gevolge waarvan dit overleed. Dokters verklaarden, dat het knaapje tengevolge van de brand- wonden niet zou zijn overleden, in dien het gedh last van bronchitis had gehad. Bovendien zou, vol- gens hun verklaringen het patiëntje toch overleden zijn, tengevolge van zijn ziekte. De officier van de Rotterdamse rechtbank eiste tegen de verpleeg- ster een maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. KAAS BLIJFT OP DE BON In tegenstelling met circulerende berichten deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening mede, dat het niet in de be- doeling ligt de distributie van kaas vooralsnog op te heffen. Aan de begroting 1949 van de ge- meente Hoogezand, alsmede aan de - 'i-'-hting van het gemeent.ebestuur ontlenen wij het volgende: Cijfers De gewone dienst sluit in inkom- sten en uitgaven met f 1.658.939.28. De Kapitaalsdienst toont aan inkom- sten f 904-652,50 en aan uitgaven f 984.407.zodat er een nadelig saldo blijft van f 79.754.50. Wat meer optimisme Het gemeentebestuur kan een iets optimistischer geluid laten horen, want het is zonder veel moeite mo- gelijk gebleken de begroting in even- wicht te krijgen, hetgeen mede kon worden bereikt, doordat de uitkerin- gen krachtens de gewijzigde regelen en de financiële verhouding tussen rqk en gemeente de algemene uit- kering en de bijzondere uitkering Te HOOGEZAND Aan de agenda van de gemeente- ER KON GEEN CENT AF Iemand, die in de omgeving van Goor woont, deed daar ter plaatse enige inkopen. Ook bezocht hy de plaatselijke boekhandel. Met veel bravour betaalde hij daar, maar ver- gat zyn dikke portefeuille mede te nemen. Toen de klant vertrokken was, zag de winkeljuffrouw de por tefeuille liggen en daar het adres van de eigenaar er in vermeld was, stelde zy zich met deze in verbin ding. De heer was zeer gelukkig dat zijn dikke portefeuille door een eerlijk mens gevonden was. Hij had zich al ernstig bezorgd gemaakt. Onmiddel- lijk ging hij naar de boekhandel in Goor, en nam de portefeuille van de juffrouw in ontvangst. Vol verwach ting keek het meisje hem aan, maar meer dan een vriendelijk „Dank U wel juffrouw!" kon er blijkbaar niet af. 160 MA AL INGEBROKEN De rechtbank te Breda kreeg dezer dagen de zaak te behandelen tegen een bende van 7 inbrekers. Deze heren hadden niet minder dan 160 inbraken op hun geweten, aile ge- pleegd in de grensstreek van Bra- bant. Men kon echter slechts 78 in braken bewia-zen, weshalve de leider van het stel „slechts" 78 inbraken ten laste werden gelegd. Eén van de leden van de bende was al 27 maal veroordeeld. Een ander lid van de bende had bij zijn eigen familie in- gebroken en er f 2500 gestolen. Tegen de vier inbrekers van het complot werden gevangenisstraffen variërende tussen 3 en 7 jaar geëist. De „pluncfergroep" kwam er met lichtere straffen af. DAT GEBEURT NIET IEDERE DAG Onder de vis, welke Donderdag te IJmuiden werd verkocht bevond zich een haai van 115 kg., aange- voerd door de trawler „De Hoop". Verder bevonden zich tussen de vis twee by zonder zware kabeljauwen, ni. van 21 en van 18 kg. Voorgesteld wordt een dergelijke verordening opnieuw vast te stellen. raadsVergadering, welke gisteravond betrekking tôt de salariëring te Hoogezand is gehouden, ontlenen vaP ^et gemeentepersoneel worden wy het volgende: I enige voorstellen ter tafel gebracht, Ingekomen stukkeii Mej. G. Engelberts te Hoogezand, tijdelijk lerares in de Ned. taal aan de G.H-B.S. vraagt om ontslag wé- gens haar benoeming te Groningen. Ook is een ontslagaanvrage binnen- gekomen van Mevr. H. J. Homan Noorman te Sappemeer, tijdelijk le rares in de Franse taal aan de GHBS. De heer J. Smit te Kielwindeweer vraagt om hem ontslag te verlenen als lid van de comm. tôt wering van schoolverzuim te Kielwindeweer, wegens zijn vertrek naar elders, ter- wijl de heer K. Huizinga wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd om ontslag vraagt als direc teur van het Openb. Slachthuis en hoofd van de keuringsdienst van slachtdieren, vlees en vleeswaren. Benoemingen Op 1 dezer is de heer J. de Rode in dienst getreden als leraar Frans aan de G.H.B.S- Aan hem zullen 27 lesuren worden opgedragen. Er blij ven dan nog 8 lesuren te geven. Voorgesteld wordt de heer J. Stapert opnieuw tôt tijdelijk leraar te benoe- men en wel van 1 Febr. tôt 1 Sept. 1949, opdat hij bedoelde 8 lesuren kan geven. Voorgesteld wordt te benoemen tôt leraar in de gieterij-techniek aan de Gem. Dagambachtsschool de heer H. J. de Jong, chef van de N.V. Noord Nederl. Gieterij te Foxham, en tôt onderwijzer te Kropswolde (vacature J. de Leeuw), de heer J. J. van Ber- kel, tijdelijk onderwijzer te Rode- school. De heer van Berkel is de enige sollicitant. Diverse voorstellen De verordening, dat het verboden is binnen de gemeente Hoogezand op een andere plaats dan in het Openbaar Slachthuis slachterijen of vilderijen van vee, penserijen en in- richtingen bestemd tôt bewaring of verwerking van bloed of dierlijk af- val op te richten, te hebben of te gebruiken, werd op 3 Febr. 1928 vastgesteld voor de duur van 20 jaar. mede in verband met opmerkingen van Ged. Staten, namens de minister van binnenl. zaken; verder wordt Aangezien de terreinen, gelegen in het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor Hoogezand en Martenshoek thans in exploitatie komen, is het noodzakeiyk thans de gaslevering aan deze gebieden te bezien, temeer omdat de Finse school gasverwar- ming zal krijgen en ook de am- bachtsschool. Daar de gasfabriek niet op deze levering is berekend, wordt voorgesteld de levering op te dragen voorgesteld aan het daarvoor in aan- aan de Gem. Gasfabriek van Sappe- merking komend gemeente-personeel een tijdelijke byslag en een tijdelij- ke loontoelage toe te kennen over eenkomstig de regelen, die t.z.t. in een desbetr. K.B. voor het rijksper- soneel zullen worden vastgesteld. B. en W. stellen voor de instruc- ties voor de directeur van het openb. slachthuis en van de hulpkeurmees- ter, tevens opzichter-keurmeester van het slachthuis te wijzigen. Deze wijzigingen betekenen uitsluitend wijziging van de salarissen van ge- noemde functionarissen. Teneinde te voorkomen, dat door verkoop van het huis aan derden het! gezin van de politieagent E. Nieu-I wold de woning Kielsterstraat No. 59 event- zal moeten verlaten, stellen B. en W. voor het huis van de Wed. Z. DijkgatBlauw te Winsum te kopen. Ingediend wordt een voorstel "tôt aankoop van een strook grond ter lengte van ongeveer 200 m en met een oppervlakte van 23 are, liggende langs het Nieuwe Kanaal ten Oosten van de weg van genoemd kanaal naar de Hoogezandster Brug, welke grond aan de provincie Groningen toebehoort. Het ligt in de bedoeling daar later een los- en laadplaats aan te leggen. Prijs f 6256. Door het gemeentebestuur wordt voorgesteld de zomerkermis te Hoogezand af te schaffen, en in plaats daarvan van gemeente- wege gedurende de Paasdagen en de Zaterdag daaraan vooraf- gaande een Paaskermis te orga niserez te houden in de tuin van hôtel Faber. Met de heer Faber zal een over- eenkomst worden aangegaan inzake het huren van zijn tuin op deze da gen voor een pachtsom bedragende 40 van de totale pachtsom van de aldaar te plaatsen kermisinrichtin- gen. meer, en te dien einde een buislei- ding te leggen, waarvan de kosten worden geraamd op f 36.000. Mocht t.z-t. een koppeling van de beide gas- bedrijven plaats hebben, dan kan de bedoelde leiding daarvoor dienst doen. In verband met een desbetreffen- de brief van het ministerie van on- derwijs, kunsten en wetenschappen stelt het Gemeentebestuur voor en kele wijzigingen te brengen in het destijds genomen besluit betreffende de aanstelling van leraren bij het M.O. in volledige en niet volledige dienst. De agenda vermeld het toekennén van f 10.50 p. m. aan de heer W. Vast te Vossenburg voor tegemoetkoming in de reiskosten van Lammert Vast, die de school voor buiteng. lager on- derwijs te Assen bezoekt het vast- stellen van een nleuw règlement van orde voor de vergaderingen van de gemeenteraad te Hoogezand, en de verkoop van de woning Spoorstraat 19 aan de bewoner, de heer L. Ko- ning. Ten slotte wordt voorgesteld in verband met de uitbreiding van de raad wegens de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer enige wij zigingen in de Raadzaal aan te bren gen, en bovendien nog enkele andere voorzieningen te treffen. De kosten worden geraamd op f 4450. Begrotingen 1949 Als volgend punt van de agenda is vermeld de behandeling van de be groting 1949. In een afzonderlijk ar- tikel geven wij enige cijfers uit deze begrotingen. Besluiten ingevolge Lager Onderwijswel- Het laatste punt van de agenda is de vaststelling van besluiten inge volge de lager-onderwijswet, beho- rende bij de gerrreente-begroting voor i het dienst jaar 1949. 20 hoger kunnen worden geraamd dan aanvankelijk in 1948 het geval was. De algemene uitkering komt daarmede op f 148-300, de bijzondere uitkering op f 92.640. De uitkering van de ondernemingsbelasting kan voor 1949 op f 174.000 worden ge raamd. De begroting kon wat ruimer wor den opgezet: voor de onderhouds- kosten voor de verschillende wonin- gen en andere gemeentelijke eigen- dommen konden hogere bedragen worden geraamd om de achterstand van de onderhoudswerken in te ha len. Ondersteuning In verband met de stijging van de kosten voor levensonderhoud is in de begroting voor de dienst van so ciale zaken rekening gehouden met verhoging der steunnormen per 1 Januari 1949 en wel tôt f 16-50 per week aan een echtpaar: f 3.per week kindertoeslag; f 13.aan al- leenstaande personen. Voorts wordt een huurvergoeding betaald gelijk aan het bedrag van de werkelijke huur, terwijl de duurte- bijslag van f 1.— per week voor een echtpaar en f 0-50 voor een alleen- staand persoon, welke vanaf 1 Nov. 1948 wordt uitgekeerd, blijft gehand- haafd. Cultureel en sociaal werk Ter verstrekking aan subsidie aan verenigingen, welke sociaal of cul tureel werk verrichten is een bedrag van f 2000 uitgetrokken. Politie Overeenkomstig een schrilven van het ministerie van binnenl. zaken werd de sterkte van het politiecorps op 20 man gebracht, waaraan een administrateur is toegevoegd. Er zijn thans 19 man in dienst, zodat er nog één vacature bestaat. Internaatbedrijf Wegens de gemaakte winst wordt een uitkering aan de gemeente van f 23.000 geraamd. Voorgesteld ls hiervan f 10.000 over te brengen naar de kapitaaldienst, omdat het wenselijk lijkt, in de iaren. dat het mogelijk is een reserve te vormen, waaruit event. bouwkosten e.d- kun nen worden bestreden en waaruit event. exploitatietekorten in komen- de jaren kunnen worden gedekt. Verbeterlng scholen Voor verbetering komen in aan- merking de scholen te Kiel-Winde- weer, Foxhol en Boven-Kalkwijk. De kosten daarvoor worden geraamd op f 150.000. Nog enkele cijfers Wij besluiten met het geven van nog enkele cijfers: De begroting van het Internaatbe drijf sluit met een bedrag van f 151.210.95, waarin is begrepen een winstuitkering aan de gemeente van f 23.000. Inkomsten en uitgaven zijn op de begroting van Sociale Zaken ge raamd op f 163.055.30, waarin is be grepen een gemeente-subsidie van f 129.427.65. De gewone rekening van het. Slachthuisbedrijf sluit met f 31.600, waarin is opgenomen een uitkering van de gemeente wegens verlies van f 5521.26. De rekening van kapitaals- inkomsten en uitgaven van het Slachthuisbedryf sluit met f 8808-88. LEVEND WATER Indien gij de gave Gods kendet, en Wie Hij is, Die tôt u zegi: Geef mij te drinken, zo zoudt gij van Hem begeerd hebben, en Hij zou u levend water gegeven hebben. Joh. 4 10 Levend water, zo noemt Jezus in Zijn gesprek met de Samaritaansê vrouw de gave Gods. Levend water, dat is bronwater, opwellend uit de diepte der aarde, of het water van een beek die van de bergen vloeit en rusteloos voort- gaat.Zulk levend water is voor Jezus een beeld van het heil voor zondaars, dat Hij verworven heeft en dat aan de wereld het leven geeft. Het is een stroom van genade, die zich door de dorre wereld een weg baant, die overal doordringt waar Christus met het woord des Evangelies verschijnt om te verkwikken al wie door gena de geleerd heeft te dorsten naar de levende God. By die Christus is ailes te vinden wat gij voor uw dorstige ziel nodig hebt: de verzoening van al uw zon- den in Zyn bloed; de gerechtigheid waarmede gij alléén voor God be- staan kunt; de levend-making des harten, zodat gij niet langer dood voor God zqt. Ja, uit die Christus drinkt gij het eeuwige leven in, want een iegelijk die in Hem gelooft, zal niet verderven, maar het eeuwige leven hebben. Die gave van het levende water wordt door Christus geschonken om niet aan aile behoeftigen en dorstl- gen, die er Hem om vragen. Zo zegt Jezus het tôt de Samaritaansê vrouw: gij zoudt van Hem begeerd hebben, en Hij zou u gegeven hebben. En ook later (in vers 14) spreekt Jezus tôt twee maal toe van het water dat Hij geven zal. Als wij het door eigen deugd ver- dienen moesten, zou er nooit één druppel van dat levende water te verkrijgen zijn 'om er onze branden- de tong mee te verkoelen. Maar Christus geeft het niet aan allen die er Hem om vragen. Gij hebt de knieën slechts te buigen, en in het gebed de gave Gods ootmoedig te be- geren. Gij moet véér ailes een bid- der worden: O God, wees mij zon- daar genadig! Dat gebed komt niet zonder strijd over de lippen, want de bidder wordt er klein door in eigen oog. Wanneer gij het water des levens van de Here begeert, spreekt gij daarmede uit dat gij het in u zelf nief hebt. Ledig en uitgeschud staan wij dan voor het aangezicht des Heren, om als smekelingen ailes van Hem al leen te verwachten. Denk toch nooit klein van God, want Zijn begeerte om u te zegenen is veel dieper dan uw begeerte om door Hem gezegend te worden. Hij zal u niet vruchteloos laten be- geren. Hoorder der gebeden, dat is Zijn naam, en Hij hoort u. als gij in de naam van Christus tôt Hem fluis- tert: Here. voor U is al mijn bege- ren, en mijn zuchten is voor U niet verborgefti. Wie Hem aanroept in den nood Vindt Zyn gunst oneindig groot: W. Tom

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1