f De echtôenote zuivere TEELAARDE, -7 T PLAATSELIJK NIEUWS BURGERUJKE STAND WN DE MIHISIER GRIEP >:"£%Wéf/W J Lfl "f11 harkstede kolham SLOCHTEREN WEER EEN SINAASAPPELENBON BIOSCOOP HOOGEZAND ^PREDIKBEURfï SAPPEMEER Woensdagavond hield de afd. Hoogezand—Sappemeer van de Ne- derlandse Onderwijzers Ver. haar huishoudelijke jaarvergadering in het hôtel Groeneveld b. d. Veiling, onder voorzitterschap van de heer J. Boit. Uit de uitgebrachte jaarverslagen bleek, dat de aideling op 1 Januarl jl. 78 leden telde terwijl de rekening sluit met f 2570.20, waarin een nade- lig saldo van f 46-97. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur bestaande uit de heren J. Boit (voorz.); A. G. Larmoyeur (secr.); L. Lambeck (penn.); H. Schreur, E. Schipper, J. A. Kampen en Mej. Cl. Beins (allen leden), her- kozen. Op een onder voorziterschap van de heer J. D. Groeneveld in het hôtel Groeneveld b. d. Veiling ge- houden vergadering van de Kring „Oost Goorecht" van de Bond v. Staatspensionnering, waar aile afde- lingen van de kring, uitgezonderd Sappemeer waren vertegenwoordigd. werd als hoofdpunt de agenda van de Federatievergadering te houden op 19 dezer, behandeld- T.a.v. de pro- paganda werd na uitvoerige discus- sies besloten er bij het Federatiebe- stuur op aan te dringen om zich dien- aangaande te wenden tôt de R.O.N. In het café Dijkhuis vergaderde de afd. H-S. van de Bond v. Platte- landsvrouwen. Spreker was de heer R. Doornbos. De aftredende be- stuursleden werden herkozen. Een groep leerlingen en oud- leerlingen van het Instituut Boelkes bracht Woensdag een bezoek aan het door dit instituut geadopteerde m.s. „Bantam" te Rotterdam, welk schip toebehoort aan de Kon. Rott. Lloyd. De verwelkoming geschiedde door inspecteur Kneyf van de Rott. Lloyd, heren van de NEVAS (Ned. Ver. tôt Adoptie v. Schepen) en gezagvoer- der en officieren van de „Bantam". Na bezichtiging van het monument voor in de oorlog gevallen perso- neelsleden van de Lloyd en van de gebouwen ging men naar de „Ban- tam", welk schip o.l.v. gezagvoerd'er Brunt en zijn officieren werd be- zichtigd. De heer Kneyf voerde het woord. Hij noemde de kenismaking tussen bemanning en leerlingen van het In stituut een voorname factor. De heer Boelkes sprak de hoop uit dat de band tussen Instituut en „Bantam" zou worden verstevigd door dit be zoek. Vervolgens stond spreker stil bij de plaatsen Hoogezand en Sappe meer. Hij bood een album met foto's uit deze plaatsen aan, terwijl ieder der plm. 60 leden van de bemanning een foto van het Instituut Boelkes verkreeg. Ten slotte sprak kapitein Brunt, die o.m. dankte voor album en foto's HOOGEZAND/SAPPEMEER De heer H. de Wit, burgemeester van Hoogezand is bij Koninklijk Be- sluit benoemd tôt burgemeester van de per 1 April a.s. in te stellen ge- meente HoogezandSappemeer. HOOGEZAND Ten overstaan van notaris J. L. L. C. Hoogenboom werd Donderdag- avond in het hôtel Faber, ten ver- zoeke van de erven P. Broekema, publiek verkocht: Een winkelbehui- zing met woning en aangrenzend woonhuis alsmede erf en tuin groot 7.75 are, gelegen Stationsweg 9 en 10. Koper de heer R. S. van Dijk te Hoo gezand voor f 11.900; Een dubbele behuizing met erf en tuin groot 3.40 are aan de Zuiderlaan 8 en 10. Koper de heer J. A- Schilt- kamp te Groningen voor f 11.125. KIELWINDEWEER De Landb. Ver. vergaderde in het café Piest o.l.v. de heer L. Lam- bers. Een van de VBB ontvangen nieuwe contributieregeling met le- denlijst zal door secretaris en penn. in orde worden gemaakt. Het C.B. berichtte, dat nog deze maand 90.000 kg kalk-ammon-salpeter zal worden gezonden. Over een verzoek van de Ned. Ver. v. Landaanwinning om als lid toe te treden, werd afwijzend beschikt. De afd. sproeien zal bij de afd. aankoop worden ondergebracht. De voorz. bracht vervolgens verslag irti van een vergadering der sociale commissies, die te Spijkerboor was gehouden. De heer A. Huisman deed verslag van twee vergaderingen van de Werktuigencomm., resp. gehouden te Groningen en te Veendam. Besloten werd verder om eind Juni of begin Juli een autotocht te maken, waarvoor zich 37 deelnemers opgaven. WESTERBROEK In de eergisterenavond gehou den landbouwvergadering werd overgegaan jot het bestellen van zakken, draadpalen en landhekken. Er bestond grote belangstelling voor het besproeien van vruchtbomen. Be sloten werd sproeistof aan te kopen. Ieder lid kan de sproeier van de ver- eniging huren. Er werd opgave gedaa* va* de grootte van de landerijeti voor de •ontributie van de VBB. Ten slotte hield de heer Jaasen ▼an de W. A. Scholten» Aardappel- meelfabr. een lezing over diverse soorten fabriekaaardappelea, Op de vergadering van de Bond v. Plattelandsvrouwen sprak Mej. van Bielden over haar werk als woning- inspectrice. De volgende vergadering zal een bloembollententoonstelling worden gehouden. Het ligt ili de bedoeling van de A.N.W.B. de inwoners van deze plaats bekend te maken met het werk van de bond. L. de B. van Zwaagwesteinde, die de vorige week in verzekerde be- waring werd gesteld wegens diefstal bij een caféhouder, alhier, werd naMr Groningen overgebracht. Daar men niets kon bewijzen is hij in vrijheid gesteld. De biljartvirtuoos Brouwer van Scheemda gaf anige denaonstratlM in het café Smit. De Coop. Landb- Ver. „Slochte ren" hield haar gewone vergadering in het café Smit. De secretaris gaf een overzicht van de meststoffen- en bonnenstand va* de leden. Nadat nog enkele sprekers het woord ge- voerd hadden deed de heer Rrist, adjunct-directeur van de ring Hoo gezand mededelingen over de brand- stoffen- en meststoffenpositie. De Federatie van Landb. Ver. in de Gemeente Slochteren hield haar algemene vergadering in hét café Smit. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Duursma, werd goedgekeurd. De heer Heeringa werd gehuldigd wegens zijn 30-jarig jubileum als bestuurslid. Er werd hem een actetas aangeboden, terwîjl Mevr. Heeringa een fruitmand kreeg. Ir. Verhoeven sprak over aardap- pelmoeheid en vertoonde een filin over dit onderwerp. SCHILDWOLDE Bij het passeren van een truck met trader geraakte een vrachtauto, geladen met koren van de gebr. Smedes te Wagenborgen op de berm, zakte daarin weg, kantelde en kwam in de sloot terecht. Allereerst werd de lading van de wagen gehaald. Het koren was voor een klein gedeelte nat geworden en verloren gegaan. De ledige auto werd door de truck op de weg gesleept, en bleek slechts licht beschadigd- De chauffeur kwam met de schrik vrij. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. De afd. Duurswold van de Gron- My. v. Landb. vergaderde bij afwe- zigheid van de voorzitter o.l.v. de heer J. H. Takens te Hélium. De heer Schipper van Hélium bracht het landbouwverslag 1948 uit. Nadat de vraagpunten van de Gron. Mij. v. Landbouw waren besproken hield de dierenarts, de heer Osinga van Slochteren een causerie over „ïnen- ting tegen Mond- en Klauwzeer". Het ziekenfonds „De Toekomst" vergaderde in het café Veenhoven o.l.v. de heer H. Kuipers Sr. De af tredende bestuursleden, de heren Wolt en D. Smedes werden herko zen. Voor de heer H. Kuipers Sr., die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer L. Noordhof als bestuurslid ge kozen. De secretaris, de heer Wolt sprak enkele woorden tôt de schei- dende voorzitter. In een gehoudeft ouderavond van de Kleuterschool „Het Jonge Kind" deelde de voorz. de heer H. H. Boddema mede dat de werkzaam- heden aan de speelplaats in de tuin van de Herv. pastorie in een verge- vorderd stadium verkeren. Mej. G. Kuper hield een inleiding over het verschil in onderwijs aan de vroege- re bewaarplaatsen en de tegenwoor- dige kleuterscholen. De verlotings- commissie bracht verslag uit waarbij bleek dat het saldo van de gehouden verloting f 323.32 bedroeg. De eerste prijs viel op 242 en de tweede op 99. Vervolgens werd afscheid genomen van mej. Hartman, die met ingang van 1 April a.s, de school gaat ver- laten, haar werd dank gebracht voor het vele en goede werk door haar in het belang van het kind verricht. De Afd. SlochterenSchild- wolde van de C.B.T.B. hield haar jaarvergadering in de zalen achter de Geref. Kerk o.l.v. de heer J. J. Doornbos J.Ezn. Er was een klein tekort. Voor het aftredende, en niet: herkiesbare bestuurslid de heer E.| de Haan werd gekozen de heer G. dej Haan. Verschillende vragen werden' besproken. De Geref. Jong. Ver. „Soli Deo Gloria" hield Donderdag haar jaar vergadering o.l.v. de heer R. Bos van Slochteren. De heren G- Boerema, F. Hartenhof, J. de Haan en T. Kolk werden als bestuursleden herkozen. Na de verschillende jaarverslagen werd de avond met voordrachten en improvisaties gevuld. HELLUM De afd. Hélium van de N.N.C. hield haar jaarvergadering in het café v. d. Berg. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 53.94. Sr was in 1948 omgezet voor f 15.000. De heer K. Groeneveld werd als bestuurslid herkozen, ter wijl werd gekozen als commissielid de heer B. P. Bouwman. De heer Jac. Glas werd als verzamelaar her kozen. De afd. Hélium van de A.N.L.B. vergaderde in het café Hansen. Tôt afgevaardigden bij de bestuursver- gadering te Groningen werden aan- gewezen de heren H. Haan en J. Grimme. Als bestuursleden werden gekozen de heren B. Blik (penn.) en J. Grimme. De heren Noordman en W. Haan hadden zich wegens ver- trek niet herkiesbaar gesteld. SIDDEBUREN De P. v. d. A. vergaderde o.l.v. de heer G. Hazenhoek. Besloten werd candidaat te stellen voor do komende gemeenteraadsverkiezingen de heren G. Hazenhoek, H. Noordhof en H. Riepma. In café Wieringa werd op ini- tiatief van de W. A. Scholtens Aard- appelmeelfabriek, (afd. Landbouw- voorlichtingsdienst) te Foxhol een vergadering belegd, waarvoor flinke belangstelling bestond van de zijde der fabrieksaardappelverbouwers. De heer G. T. Jansen gaf een uit- eenzetting over de teelt van de fa- brieksaardappel. Hij behandelde daaromtrent diverse onderwerpen, zomede de resultaten van de proif- velden vanaf 1944. Diverse vragen werden door de spreker behandeld. De Bijz. lagere school hield haar ouderavond in gebouw Reho- both o.l.v. de heer J. Moedt. De heer Tjoelker, hoofd der Bijz. school te Surhuisterveen sprak over de band die er moet bestaan tussen ouders en school. Aan het hoofd der school, de heer K. Helder, werd in verband met zijn 25 jarig jubileum, een ca deau overhandigd. Ten slotte werd het woord gevoerd door de heer Nicolai, onderwijzer, en Mej. Looi- enga, hoofd der Kleuterschool. De Bijz. U.L.O.-school, alhier, hield in Rehoboth haar eerste jaar vergadering o.l-v. de voorz. de heer J. W. Bos te Wagenborgen. Na de verschillende jaarverslagen gaf de heer Vos, hoofd der school, een overzicht van de stand van zaken betreffende het onderwijs. Hierna volgde een uitgebreide discussie over de financiële positie der school. Het aantal leerlingen bedraagt thans ongeveer 60. OVERSCHILD Het Bestuur en Ingelanden van het Waterschap „OverschildTetje- horn" besloten in een algemene ver gadering tôt het aangaan van een kasgeldlening groot f 20.000 bestemd als voorschot voor de Ned. Heide Mij. voor het graven van perceel- en zwetsloten. De heer A. Oosterhuis werd benoemd als ingeland voor het medeondertekenen dezer lening. Bestuur en leden van de Bijz. school hielden de jaarlijkse ouder avond onder leiding van de voorz. de heer J. Smit. Mej. H, R. Slopsema hield een inleiding over de onder- wijsmethoden aan de school van „Kees Boeke". Het hoofd der school, de heer Schaafsma, hield een inlei ding over „Wat moet mijn kind wor-l den?" Ds. Houtman sprak een slot- woord. Ondef leiding van de heer J, Smit vergaderde de afd. Overschild van de C.B.T.B. Na behandeling van de huish. zaken en nadat de zaak- voerder zijn werkzaamheden had verricht bracht de voorz. verslag uit van de gehouden Prov. Hoofdbe- stuursvergadering. De heer Oudman bracht verslag uit namens de kas- commissie waaruit bleek dat er een nadelig saldo was over 1948. ZUIDBROEK De Bond v. Plattelandsvrouwen vergaderde in het hôtel Dost. De secretaresse Mevr. GrijpstraMarosu bracht het jaarverslag uit, terwijl Mevr. HommesMeihulzen verslag deed van de prov. bestuursvergade- ring. De présidente, Mevr. Wilde- boervan Alphen werd herkozen terwijl Zr. Gooiert, die zich niet her kiesbaar stelde werd vervangen door Mevr. ToxopeusDe Boer. Een te houden gezellige avond werd bespro ken. MUNTENDAM Het Groene Kruis Hield zijn al gemene vergadering. De voorz., bur gemeester Groenendaal richtte waar- derende woorden tôt wijlen het be stuurslid H. Bakker. De inkomsten in 1948 bedroegen f 8364.39 en de uitgaven f 7149.15, zodat er een batig saldo is van f 1197.24. De heer Fanja bracht ver slag uit van de TBC-commissie. Dr. Maarsingh bracht verslag uit van de algemene vergadering. Tôt leden van de comm. ter nazie- ning der rekening in 1949 werden benoemd de heren D. de Wit en B- Hut. Tôt afgevaardigde naar de pro vinciale vergadering werd benoemd Dr. Maarsing en tôt plv. de heer J. Blaauw. Door Zr. Boend werden in 32 gezinnen 2452 bezoeken afgelegd, en in 10 gezinnen met t.b.c. patiën- ten 146 bezoeken; voor zuigelingen- zorg lerden 277 bezoeken gedaan. Het consultatiebureau voor zuigelin- gen hield 25 zittingen met 482 con- sulten, terwijl in totaal 320 verple- gingsartikelen werden uitgeleend. De aftredende bestuursleden Flik en Lukkien werden bij acclamatie herkozen, terwijl in plaats van de heer H. Bakker, de heer D. Nuyen werd gekozen. De Afd. van de Bond v. Platte landsvrouwen vergaderde in „De Munte". Er bleek een batig saldo te zijn van f 26.28. Enige handwerken zullen naar een tentoonstelling te Groningen worden gestuurd. Mevr. Zwart toont een wandtapijt met voorstellingen uit de bezettingsjaren. In de vergadering van de afd. Muntendam van de P.v.d.A. werden als candidaten voor het partijbestiiur voorgedragen de heren J. Tuin van Hoogezand en Hofman te Veendam. De aanvoer van sinaasappels uit overzeese gebiedsdelen geschiedt thans in een zodanig tempo, dat we- derom een bon kan worden aange- wezen. De bonnen 008 en 016 Alge- meen moeten uiterlijk Zaterdag 26 dezer bij een handelaar in groenten en/of fruit zijn ingeleverd. Bon 008 (voorkomend op de A en B kaarten) geven recht op het kopen van 500 gram sinaasappels en bon 016 (voor komend op de D-kaarten) op 1000 gr. sinaasappels. ADVERTENTIE I.M. Het slotbal van de heer Heuving bij „Struvé" vindt niet morgenavond maar volgende Zondag plaats. ARBEIDER BIJ HOOGOVENS DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Gistermorgen omstreeks half acht is bij de Hoogovens te IJmuiden de 49-jarige arbeider B. W. Vallenduuk uit Beverwyk ten gevolge van gas- vergiftiging om het leven gekomen. Hij moest tezamen met de even- eens 49-jarige D. J. Zoet uit Haarlem een afsluiter van de hoogover 3 dichtdraaien op een bordes je bij de gasreinigingsinstallaties. Hoewel bei- de mannen gasmaskers droegen, ge- raakten zij bewusteloos. V. overleed. Z. moest in een zie- kenhuis te Beverwijk ter observatie worden opgenomen. De bedrijfspolitie van de Hoog ovens stelt een onderzoek in. SCHIP GEZONKEN TEN GEVOLGE VAN AANVARING Gisterochtend om half zeven is voor de haven van Hansweert het motorscheepje „Maria Antonio", thuisbehorende te Hansweert en ge laden met aardappelen, door de Amerikaanse zeeboot ..Magnolia State" aangevaren. Het motorscheep je is direct in diep water gezonken. De beide opvarenden van de „Maria Antonio" hebben zich in hun red- dingsboot gered en zijn te Hansweert aangekomen. De ..Magnolia State" ligt op de reede voor Hansweert ten anker. De loods en een der officieren van de bemanning kwamen te half acht de haven per barkas binnen voor het instellen van een nader onderzoek. De ..Magnolia State" heeft vermoedelyk geen schade. SAPPEMEER 10 km. 16 Febr. 1949 Geboren: Frederika Margaretha, d. v. Frederik Jan Bergman en Grietje Lahpor, Hoogezand; Geertruida Re- gina Maria, d. v. Petrus Theodorus Veerkamp en Gezina Geertruida Rikkink; Hendrik Jakob, z. v. Roelof Jan Lenstra en Abeltje Lambeck; Jacobus Doede, z. v. Doede Jan Lahpor en Atina Buitenhof, Hooge zand. Ondertronwd: Hilvert Huiting, 27 j., Sappemeer en Klaaske Adema, 27 j., Oldehove. Overleden: Sikelina Woldendorp, 73 j., wed. v. Jan Buurema; Hendrik Dijkema, 69 j., wedn. v. Elizabeth Eerden; Elzard Schothorst, 47 J-, echtg. v. Lisabet Roggen, overl. te Groningen; Egbert Poelman, 87 j., wedn. v. Antje Kamphuis; Hendrik van Zanten, 73 L, ongeh.; Jan Sloot, 78 j., wedn. v. Roelfie Brand, Hoo gezand. HOOGEZAND 10 t.m. 16 Febr. 1949 Geboren: Nicolai, z. v. Wietse Mas- sink en Anna Talalaï, Kropswolde; Pieter Jacob Hendrik, z. v. Hindrik van Wijk en Jacoba Hendrika Vroom, Kropswolde. Ondertrouwd: Hendrikus Joannes losephus Smolders, 33 j., Den Haag en Anna Maria Catharina Bodewes, 22 j-, Hoogezand; Oetse Holtman, 27 i., Leeuwarden en Trjjntje Kluin, 22 j., Hoogezand. Getrouwd: Herman Scheper, 28 j., Hoogezand en Fenje Levering, 21 j., Hoogezand; Henderikus Honebecke, 26 j., Groningen en Roelfina van Leggelo, 26 j., Hoogezand. Overleden: Klaassien Kruizinga, 75 j., echtg. v. Willem Harmannus Kruissel, Westerbroek; Egbert Maat- jes, 84 j., wedn. v. Johanna Bruining. SLOCHTEREN 10 t.m. 16 Febr. 1949 Geboren: Lambertus, z. v. H. Prins en A. K. Spithoff, Slochteren; Jan, z. v J. Dallinga en N. Battjes, Tju- chem; Jacob, z. v. B. Kempinga en G. Bezema, Scharmer; Sibolt Hen drik, z. v. N. Siertsema en B. Groe- nema, Overschild; Bouchien, d. v. A. van den Berg en W. Kort, Hélium; Hendrik Aldert, z. v. H. Slagter en E. Schepel, Siddeburen. Ondertrouwd: J. Hazenhoek, 26 j. en S. Krijgsveld, 27 j., b. v. Kolham. Getrouwd: H. Mulder, 26 j. en H. Hogenberg, 22 j., b. v. Borgweg; G. Tamminga, 25 j. en B. Nijburg, 21 j b. v. Lageland. Overleden: S. Bruimnga, 74 j., echtg. v. J- Westers, Kolham; M. Telkamp, 75 j., wed. v. H. Brouwer, Siddeburen; E. Lantinga, 89 J., wed. v- H. Westinga, Hélium. ZUIDBROEK 10 t.m. 16 Febr. 1949 Geboren: Harm, z. v. Koene Vene- ma en Jantje Nijborg; Beno Francis- cus Anne, z. v. Oomko Roosje en van Ietje Ludolphie; Harmke Trientje, d. v. Herman Hendrik Kleefman en Auke Folkersma. Ondertrouwd: Harm Zuidema, 25 j., Zuidbroek en Jantien Panjer, 24 j., Veendam; Hillenius Detmer ten Have, 26 j-, Zuidbroek en Engeline Harmine Evenga, 26 j., Bellingwolde Overleden: Heiko Baas, 70 j., echtg. v. Gezina Hinderika Wever. MUNTENDAM 10 km. 16 Febr. 1949 Geboren: Steven, z. v. A. Grofsmid en S. Mulder; Boelo, z. v. T. Beerta: en P. Stokebrook, I Getrouwd: O. de Boer, 27 j., Oude Pekela en M. Meijer, 29 j., Munten dam. Overleden: G. J. Duit, 72 j., vr. v. H Jager; D. H. Martena, 4 j., z. v. M. Martena en M. Hoving, overl. te Groningen. VEENDAM 9 t.m. 15 Febr. 1949 Geboren: Jantina Fokkina, d. v. G. Keizer en I. Kip, Onstwedde; Hin drik Jurjen, z. v. L. Haisma en J. Eerkens. Ondertrouwd: J. Meijer, 24 j., Mun tendam en C. Faber, 24 j., Veendam. ADVERTENTIE I.M. Sanapirin verkotl de ziekte» dagen. Tabletten 40 en 7Î et. VSVRUWHI 51) Eusebius stond geheel onbeweeg- lijk. Hij dacht na. Eensklaps nam zijn gelaat een verbolgen uitdruk- king van toorn aan- En met een stem, die bijna weer jong klonk, ant- woordde hij „Neen!" Hij deed een paar passen in de richting van de miniater. Toen sprak hij verder: „Neen, excellentie! U vergist zich geheel. Het huis Lohenstein zal niet verkocht worden!" Von Schucking week onwillekeu- rig achteruit. En met nog krachtiger stem dan tevoren sprak de oude man: „En als u iemand hier heen zendt, excellentie, beloof ik u, dat ik die niet zal toelaten! Ik verklaar u, dat geen vreemde hier in het huis, dat door mij bewaakt wordt, zal binnen- treden. De behoef -u niet te gehoor- zamen, excellentie. Dit huis is van mijn meesteree Hilde von Lohen stein!" „Maar Hilde leeft toch Immers niet meer, beste man." „Eens zal ze hier terugkeren en het huis van mij opvorderen," riep Eusebius uit. „Ik weet heel goed, excellentie, dat u héel veel mensen voor dwazen uitgemaakt hebt, als ze u durfden tegenspreken. Het huis wordt niet verkocht!" De minister zocht tevergeefs naar een geschikt antwoord en Eusebius riep verder: „Ik ben de bewaker van dit huis. En ik word in deze zaak bijgestaan door mijn enige vriend, mijn hond. Neem u voor hem in acht, excellen tie!" Argus, de grote, langharige hond, kwam in dit ogenblik uit een aan grenzend vertrek aanlopen. De mi nister zag de hond thans voor het eerst Eusebius had het diar, dat gehoorzaam was, achteraf gehouden gedurende de eerste tijd van Von Schucking'» verblijf, Nu ging Argus naast zijn meester staan. De rode lippen trilden even. De minister balde heimelijk zijn vuisten. In zijn gedachten woelde het. Hij gevoelde zich door tegen- standers omringd. Het liefst had hij de oude man eenvoudig toegeroepen: Ga onmiddellijk uit mijn ogen! En morgen vertrek je uit dit huis! Zulk een toon, als de oude Eusebius tegen hem durfde aanslaan, verdroeg hij niet. Maar de minister gevoelde zich onmachtig. Het scheen hem toe, als- of Hilde de man nog steeds be- schermde. De hond bromde zachtjes. Kortaf sprak de minister nu: „Pak zo snel mogelijk mijn koffer!" „Zijne excellentie gaat reeds vroe- ger? over twee uur vertrekt de eerst- volgende trein. Ik zal er zorg voor dragen, dat er tjjdig een auto voor u hier is." Eusebius had dit allw zekar «n rustig uitgesprokan. „We hebben elkander nu ailes ge zegd, excellentie, ook over dit huis." „Wat kan dit huis mij ook sche- len!" riep de minister vol woede uit. Snel verliet hij de hall en ging naar boven. Minister Von Schiicking had zijn eerste nederlaag geleden! En Eusebius prévelde, terwijl hij de minister nakeek: „Eens zal dit oude huis nieuwe glorie beleven. Ik zie veel verder, dan zijne excellentie vermoedt." Een uur later verliet de minister het huis. Hij had een gevoel, alsof hij vluchtte. De auto stond te wach- ten. Hij bemerkte nauwelijks het kwinkeleren van de vogels in de bloeiende tuin-wildernis en de heer- lijke, honingzoete geuren. Ëusebîtis begeleidde de minister tôt de straat. Hij zag toe, hoe de staatsman instap- te en boog beleefd. Maar toen de auto wegreed, speel- de een glimlachje om zijn mond. Hij keek de wegrijdende wagen na met schitterende ogen; daarna ging hij in de tuin terug, nam een grote, roesti- ge sleutel uit een zijner zakken en duwde het poorthek dicht. Hij stak de sleutel in het sleutelgat en draal- de. Het was voor de eerste maal i'4 sJ/ÉtolSP*- f!. 90. De zon zond haar stralen door een ope- ning in de zolder, toen Rob wakker werd en rondstaarde in de vreemde omgeving. Bij het zien van het lui- paard, dat vlak naast z'n bed stond, was hij eerst ongerust, maar de oude man stelde hem dadelijk op z'n gemak. „Heb geen vrees, m'n zoon," zei hij. „Hy doet helemaal geen kwaad." Gerustgesteld sprong Rob uit bed, ging aan tafel zitten en stree'de het dier over de kop „Het ontbyt is zo klaar," zei de vreemde oude man, terwijl hy met een blaasbalg het vuur aanwakkerde. „En dan zullen we et** en praten." sinds vele jaren, dat het poorthek gesloten werd. „Zo," fluisterde Eusebius ernstig, de hond, die op hem kwam toelopen, toeknikkend, „nu kan niemand hier meer binnendringen. Nu zal het hier stil en vredig blijven en ik zal deze dag een belangrijke brief moeten schrijven, wat een moeilijk werk voor my is." XXXV. De zon scheen over de sierlyke salon-schrijftafel. Een jonge, blonde i dame zat er aan. Ze schreef vol ijver. Ook haar haar werd door de licht- stralen aangeraakt, zodat het scheen, alsof er gouden vonken over heen gleden. Een zachte glimlach was in haar meisjesachtige ogen zichtbaar. Me- nigmaal was een blijde, opgeruimde uitdrukking op haar gelaat waar te nemen. Eindelijk had ze de brief ge- reed. Ze las hem nog eens over. De brief luidde: „Lieve, beste tante! Ik bevind mij thans in welstand te New York, U zult wel met groot ver- langen op een nieuw teken van mij gewacht hebben en op een nadere uiteenzetting van mijn redding bij de schipbreuk. Er zijn dan ook ai weer vier weken verstreken, sinds ik u een voorlopig, kort berlcht van myn aankomst te New York zond. Nu heb ik eindeiyk eens tyd, u ver schillende bijzonderheden uitvoeri- ger mede te delen. Over de ramp zelf wil ik thans lie- ver zwljgen. Deze ontzettende ge- beurtenis wil ik liever niet opnieuw tôt in aile bijzonderheden door leven. Toen ik reeds meende, met het schip in de golven te zullen verzin ken, bond een Amerikaanse million- nair, die ik als medepassagier reeds had leren kennen en die zich zeer voor mij scheen te interesseren, my en een Engelse gouvernante met een leren riem aan zich vast en sprong met ons beiden in de bruisende gol ven. De Amerikaan was een krachti- ge reus en kon voortreffeiyk zwem- men. Ik verloor weldra het bewust- zijn. (Wordt varvolgd) S- Seip, 30 j., Muntendam en M. A. Meijer, 29 j., Veendam; A. J. A. Dijkstra, 26 j7 Heerenveen «m. A. de Jonge, 30 j., Veendam. Getrouwd: G. J. H. Kerstholt, Muntendam en J. de Vries, Veen dam; H. A. v. d- Veen en AOlden- b'urger, b. v. Veendam. Overleden: A G. v. Hal, 63 j., wed. v. W. J. Weisbeek, overl. te Win- schoten; S. de Vries, 74 j., wed. v. S. Stienstra, overl. te Zuidla«n; H. Mulder, 52 j., m. v. G. Kuipe, overl. te Oude Pekela. ADVERTENTIE I.M,"" „De vrolyke Gevangenis" is de eerste film van deze week. Een film vol vrolyke dwaasheden en komische situaties. De bezoeker van deze film vergeet voor een paar uurtjes zijn dagelijkse zorgen, en wordt onderge- dompeld in de vrolykheid van de verfilmde klucht. De hoofdrol wordt gespeeld door Albert Burdon (Bill Smith). De tweede film is van veelernsti- ger aard. Hier wordt verteld van een mens, die het geluk op deze aarde voorgoed verloren schijnt te hebben. Zelfs van zyn vrouw en dochtertje wordt hy gescheiden. De filmvertelt hoe hij in deze omstandigheden leef- de, en hoe hy het geluk ten slotte toch nog kon grypen. AMERIKAANSE VLIEGER OVEïT DE INDONESISCHE KWESTIE De Amerikaanse negervlieger H. F. Julian, die de bynaam heeft van „Black Eagle", en die vrij populair is in de V-S., heeft gesproken over de Indonesische kwestie. Hj vertel- de dat het hem na vele bezwaren van de Nederlandse autoriteiten te hebben weggeredeneerd iigelukt toestemming te verkrijgen een reis door Indonesië te maken. Tôt zijn verrassing had hy ervaren.dat het Amerikaanse volk omtrentde toe- standen daar onjuist wordt voorge- licht. Hij heeft ook het btaenland bezocht en met bevolking en be- stuursambtenaren gesproka en al len zeiden hem een Federile Rege- ring te wensen, onder Nederlandse bescherming. ADVERTENTIE L* Dampo is niet de goedkoopste. maarwel de beste verkoudheîdszalf. DAMMEN De damelub van Schildmlde won met 219 van die te Haàstede. Uitslagen van de op 17 dear ge- speelde wedstryden voor de londs- competitie: Hoofdkl.: Houit Stad— Groningen 713. De 2e klasse ploeg v. „HoudtSand" speelde te Nieuw Buinen tegi de club van die plaatsnaam. Hefas de laatste wedstrijd, die deze ptS van „Houdt Stand" speelde. Ze 82 en behaalde daardoor# kam- pioenschap van haar afde& Uitslagen onderlinge fflpetitie „Houdt Stand"; J. Hulsebz-J- Smit 2—0; B. HekèrtB. Kre^ 0—2; J. WerkmanA. Zantinge -1; K- de Jonge—P. Tilman 2—0; Ifferkman- J. W. Noorman 11. voor morgen Zoidg NED. HERV. KEK Sappemeer; 10 u. ds. Me?r Drees. Hoogezand; 10 u. ds. v.i Meiden (viering jeugddag). Westerbroek: 7 u. dr. Gis; 11.15 U. Zondagsschool). Kropswolde: 10 u. ds. Bndt. Zuidbroek: 10 u. ds. Stnting. Noordbroek: 7 u. ds. Stnting. Engelbert: 10 u, mej. Bmwer. Middelbert: 10 u. ds. Venstra. Kielwindeweer: 10.30 u. t Glas. Muntendam: 9.30 u. Ejbellezing; 3 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kaptiyn (viering jeugddag. Extra coll.) Kolham: 9.30 u. ds. Hulman. Slochteren; 10 en 7 u. Vermeer. 'Schaaphok: 10 u. ev. Jœelet. Froombos: 7 u. ev. Jumelet. Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstraten Schildwolde: 7 u- ds. Hulstyn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek, Siddeburen: 9.30 u. ev. Velthuysen. NED. HERV. KERK(Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen Stootshorn: Geen dienst, Noordbroek: 10 u. ev. Bergmans. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds, Kosters. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u- ds. Tout (Openb. -Belijdenis des geloofi); 4.30 u. ds. Klapwyk. Martenshoek: 9.30 u. Lsesdienst; 5 u. ds. Tom. Schildwolde: 10 en 3 u. Dienst. Siddeburen: 9.30—2-30 ds. Hazenberg GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jon- geling. Harkstede: 9.30 en 230 ds. den Ouden. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dyk. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 a itud. Linde- man v. Utrecht. Foxhol: 10 u. de hesr Zuidersma; 7 u. ds. Vegter. Muntendam: 9.30 en 4 a ds. tiex- huis; 7-30 u. Jongeliedenverg. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst, 7.30 u. Verlossingssamenk. o.l.v. Kapte. Hassoldt. NAGEKOMEN ADVERTENTIE TE KOOP gemengd met klei en veen. Te bevragen by JAC. KONING, Nieuweweg 81, Hoogezand 'Desgewenst met auto's geleverd.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2