Qntstaan en Qntwikkeling van de Vakheweging .JRAMLIJN BEGEERTE" Dr. BEEL VERTREKT HEDEN Het Bouwplan van de Toekomst Noorwegen houdt een op het Westen gerichte koers waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Het overleg met Dr. Beel Vïerde Jaargcmg Woensdag 23 Fébruarl 1959 No. 14 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Mogelijk verhoging von de Omzetbelasting. LANDBOUW VAN 10 M. HOOGTE GEVALLEN. Wereldnieuwa in VogelvlucbL RECHTSZAKEN WAT GEEFT DE RADIO KUNST INDONESIë EEN LANDVERRADER MET EEN HAZENHART jXTWTNN KMENT 8 F KU 8 (1M p. »wa*taal Franco p. poM f K73 rts$j voaxuffbetaLmg) PKUS DER ADVKRTENTÏBS 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te lama, gevraagd enz. mini- rminu 75 oeret (bjj vooruitbetaimg) NIEUWSBLAD WOBT8DAOS EN tTttgeefïrter Seggers* en Exemer's 13 „Het Niewwsûlatf €TV. Kairtoor HoofdstPBat 8, Etoogessad Telefocm 139 (3x&£. 233 of 2Î4) Ko. 435833. De Kamer heeft nog enige dagen gesproken over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Er zijn twee moties voorgesteld; in de eerste plaats 'n motie Goedhart, die luidde: „De Kamer, van oordeel, dat een smet geworpen dreigt te worden op de Nederlandse troepen in Indonesië door de verontrustende berichten, die de ronde doen over mishandeling en andere wandaden, waarvan Indo- nesische gevangenen het slachtoffer zouden zijn, nodigt de regering uit op korte ter- mijn een onafhankelijk onderzoek naar deze berichten te doen instellen en daartoe een commissie te vormen van personen, die niet ondergeschikt zijn aan militaire en ambtelijke auto- riteiten in Indonesië en deze com missie aile bevoegdheden te ver- schaffen tôt het kennis nemen van klachten en het ter plaatse instellen van een onderzoek en het rapport, dat zij uitbrengt aan de Kamer voor te leggen, en gaan over tôt de orde van de dag". De andere motie, die van de heer Schouten (A.R.) luidde: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het kabinet tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad, te genover de in feite verdwenen repu- bliek Indonesië en tegenover de lei- ders dezer voormalige republiek in strijd is met de belangen'van de vol- ken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit, dat zij in het beleid van het kabinet geen ver- trouwen heeft, en gaat over tôt de orde van de dag". De eerste motie werd door de heer Goedhart teruggenomen. De tweede werd verworpen met een grote meerderheid van stemmen. De begroting van Overzeese Ge biedsdelen werd ten 6lotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat de communis- tische kamerfractie wordt geacht te hebben tegengestemd. Omzetbelasting In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be groting van financiën zegt de minis- ter, dat het niet uitgesloten is te achten, dat de nauwe economische samenwerking tussen Nederland, België en Luxemburg ook wat be- treft de belastingopbrengst van in- vloed zal zijn. Er is in dit opzicht nog geen beslissing genomen, mâar het is in verband. met de verschillen de heffing van omzetbelasting in de drie landen zeer wel mogelijk dat bij bedoelde samenwerking de druk van de omzetbelasting in Nederland zal toenemen. De vakbeweging Dr. A. Oldendorff, die benoemd ls tôt hoogleraar aan de R.K. Universi- teit te Nijmegen, aanvaardde zijn ambt met een redevoering op soclaal gebied, waaraan wij het volgende ontlenen De snelle industrialisatie, de daar- mede samenhangende bevolkingsver- schuivingen, de intensivering van het verkeer en de aansluiting van voorheen autarke gebieden op de grote markt zijn factoren, die ûe enkeling zijn oude wereld hebben ontnomen, en hem hebben geworpen in een nieuwe onoverzichtelijke we reld, waar hij zijn plaats niet spoe- dig kon vinden. Zij sloten zich aaneen, en deze georganiseerde arbeidersbeweging moet men niet uitsluitend zien als op een economische belangenstrijd gericht voor een beter maatschappe- lijk bestaan. Een voomamer motief was de hunkering naar een nieuwe, betere gemeenschap, waarin het in dividu een hem passende plaats zou kunnen vinden en erkenning zou krijgen, kortom, waarin het leven weer zin en waarde heeft. De laatste période van de 19e en de eerste van de 20e eeuw kan wor den bestempeld als de phase van het organisatorisch-antagonisme. De organisaties werden steeds ster- ker en feller. Eenzijdige belangenorganisatle brachten haar leden een eenzijdig wereldbeeld bij. Zij belemmerde de veelvormige ontplooiing der per- soonlijkheid. Gedurende de laatste decennia zijn er van verschillende zijden pogingen gedaan om de ont- stane kloof tussen arbeiders en on- dernemers te overbruggen. Niet al- leen materialistische motieven doch ook ethische- deden zich hier gelden. Men sprak over medezeggenschap, bedrijfsraden, ondernemingsraden. Aanvankelijk stond de georganiseer de arbeidersbeweging afwijzend te- gen deze nieuwe koers van de onder- neming.. Langzamerhand kwamen er gezondere inzichten en men begon in KAS WERD LEEGGEROOFD Er werd een handige truc toegepast In de kantoorwagen van de N.V- In- en Verkoopcentraie „Onderling Belang" te Rotterdam, bevond zich op een ochtend alleen een 19-jarige kantoorbediende. De telefoon rinkel- de, en een stem aan de andere kant deelde mede, dat de bediende met een dokter sprak. De dokter vroeg even te willen nagaan wie van de kolenwerkers op het terrein getuige was geweest van een auto-ongeluk, dat op de Coolsingel had plaats ge- had. De bediende ging naar het terrein, en informeerde bij de verschillende arbeiders, doch het bleek dat geen van allen het ongeluk had gezien. Toen de kantoorbediende in de wagen terugkwam, bleek dat de kas, waarin zich f 2722 had bevonden, was loeggeroofd. te zien, dat de goed-functionerende ondememingsraad een niet te onder- schatten betekenis bad voor de in- standhouding van een vitaal-demo- cratisch staatsbestel. De overbrugging van de heden- daagse maatschappelijke controverse moet gezocht worden in de oplossing van de tegenstelling tussen het we reldbeeld van de arbeiders en de on- dememers. Electriciteitsvoorziening van Nederland veilig gesteld. In Amsterdam is het eerste deel gearriveerd van een 220 kilo-volt transformator, de grootste van Ne derland en een van de meest krach- tige van geheel Europa. De transfor mator is in opdracht van het direc- toraat-generaal van de energievoor- ziening op kosten van het Rijk in Engeland gebouwd en bestemd voor het in aanbouw zijnd 220 K.V. trans formator- en schakelstation te Lut- terade. Door de aankoop van deze traps formator kan het Nederlandse elec triciteitsnet gekoppeld worden aan het sterke Europese net. De energie- behoefte van het Nederlandse be- drijfsleven is daardoor veilig ge steld. DTJITSE SMOKKELAAR OVERLEED TENGEVOLGE VAN IIARTVERLAMMING In het Nederlands-Duits grensge- bied, nabij de Achterhoek, is het lijk gevonden van een 48-jarige Duitse ex-grenscommies. die zich de laatste tijd op smokkelen heeft toegelegd. Een avond eerder werd daar ter plaatse een groeD van vier Duitse smokkelaars door de Nederlandse kommiezen verrast. De smokkelaars vluchtten met achterlating van de smokkelwaar, bestaande uit 300 me3- sen en 50 scharen. De man, van wie het lijk gevonden is, overleed blijkbaar tengevolge van hartverlamming. Wel is er geschoten, maar aan het lijk werden geen ko- gelwonden gevonden. Er zal sectle worden verricht. Bij TREINBOTSING de plaats Port d' Atelier in Oost-Frankrijk heeft een treinbot- sing plaats gehad met zeer ernstige gevolgen. Het aantal doden is reeds over de 50 gestegen, terwijl er meer dan 30 ernstig gewonden zijn. KOE3EN EN VARKENS IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN Te Lierop (Gem. Someren) brak brand uit in een boerderij. De vlam- men grepen zo snel om zich heen, dat de bewoners zich nauwelijks in veiligheid konden brengen. Allea ging verloren. Van de veestapel ge- lukte het slechts een paard uit het brandende huis te krijgen. Zes koeien en twee varkens kwamen in de vlammen om. BADWATER STOND ONDER STROOM Een Rotterdamse jongen van 15 jaar nam een bad. Terwijl hij bezig was viel een electrisch lampje in het water, waardoor dit onder stroom kwam te staan. Hierdoor raakte de jongeman bewusteloos. Toen hij te lange tijd weg bleef, ging zijn moeder kijken, en voAd hem bewusteloos in de kuip liggen. Men paste geruime tijd kunstmatige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten. PAARD GING ER VAN DOOR In het slachthuis te Oude Pekela werd een paard geslacht. Men ging te werk, zoals altijd; het paard kreeg een schot en een steek, en zakte in- een. Plotseling sprong het weer overeind, rende het slachthuis uit, liep een motorrijwiel en een fiets onderstefcoven en ging de openbare weg op. Onmiddellijk werd een ach- tervolging ingesteld, maar het paard had een grote voorsprong. Het dier sprong in het Pekelder Diep, zwom een eind en verdween toen in de diepte. Het lijk werd met behulp van een kraanwagen op het droge gebracht. STEIGER STORTTE IN In Den Bosch waren drie arbei ders werkzaamheden aan het ver- richten aan het gebouw van een zie- kenhuis aldaar. Zij stonden op een hoogte van 7 m. geplaatste steiger. Toen de steiger instortte vielen aile drie naar beneden. Een was dood, een wa3 zwaar en de derde licht ge- wond. VOOR DE 15e MAAL TER DOOD VEROORDEELD. Samuel Taylor, een negerjongen van 22 jaar, werd onlangs voor de 15e maal ter dood veroordeeld. Hij wordt ervan beschuldigd een blank meisje te hebben verkracht. Voor deze daad werd hij reeds 15 maal tôt de electrische stoel veroor deeld, maar steeds werd door de gou verneur van de staat de executie uit- gesteld, om een aanvullend onderzoek in te vullen. Taylor verklaarde. dat men h<v, met geweld een bekentenis had afge- dwongen. raiipte klerei Het Ministerie van Landbouw heeft mededelingen gedaan omtrent de aard en de omvang van de land» bouwproductie, die de Minister voor de toekomst het meest gewenst acht. Hiermee wordt dus een vaste lijn aan de landbouwpolitiek gegeven en daarmee is reeds veel gewonnen. Wij weten nu, waar de Minister naar toe wil en wij weten ook, dat hij als aardappelen en bieten, wil men in oppervlakte laten toenemen van 339.000 tôt 385.000 ha. De bedoeling daarvan is hoofdzakelijk vergroting van de veevoederproductie, doch bovendien zijn dit intensieve gewas- sen, die meer arbeid vragen, doch ook meer waarde opleveren dan gra- nen. De oppervlakte groenvoeder en kunstweiden zal moeten stijgen van zich deze mening gevormd heeft op 161.000 op 172.000 ha. De oppervlak- grond van zo nauwkeurig mogelijk berekende afzetkansen. Natuurlijk kan men deze nooit volkomen pre- cies vaststellen, maar in ieder gevai is er nu een raming gemaakt aan de hand waarvan kan worden nagegaan welke wijzigingen er in het bouw plan en in de veeteeltproductie moe ten worden aangebracht. Vooraf te grasland blijft het Ministerie voorlopig stellen op de bestaande 1.228.0.00 ha. Door intensivering van het graslandgebruik, zoals betere be- mesting en betere beweiding, acht men productieverhoging van een hectare grasland met gemiddeld 18 mogelijk. Naarmate deze pro- ductiviteit stijgt kan er grasland ge- ZWAVELZUTJR STROOMDE OP STBAAT. Tijdens fcet vervoer naar het sta tion sprong te Almelo een fies met sswavelzuur. Het zuur vloeide op de straat. Enige wielrijders, die niet ';rjdig in de gaten hadden wat er ge- beurd was, en voorbjj wilden fietsen, ;en, en vielen In het zuur. Hun leren verbrandden en zij liepen brandwonden op. Vijf personen moes- ten naar het ziekenhuis worden ver- voerd. De politie heeft het verkeer omge- leid, totdat gemeentewerkîieden de straat in zoverré gereinigd hadden, dat het zuur geen kwaad meer kon doen. Een ijzerwerker van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam was aan het werk, staande op een steiger, welke op een hoogte van 10 m. boven de begane grond bevestigd was. Vermoedelyk doordat een plank van de steiger los lag, viel de arbei- der naar beneden en beltwam een schedelbasis fractuur, tengevolge waarvan hij overleed. DE GUMMISTOKKEN MOESTEN ER AAN TE PAS KOMEN In Den Haag werd een 19-jarige jongeman gearresteerd, die verdacht werd van diefstal van lood, en die bovendien déserteur was. De arrestant liet zich gewiHig meevoeren, totdat men van een bus gebruik moest maken. Toen rukte hij zich los en nam de benen. Er werden 3 waarschuwingsschoten ge- lost, maar de arrestant liep door. De politie zette hem achterna, en wist hem ten slotte weer te vangen. De bevolking nam echter een dreigende houding tegenover de politie aan. Men poogde de arrestant te ontzet- ten, en noopte de politie gebruik) te maken van de gummistok om ruim baan te maken. ZWARE MOTOREN worden vervaardigd door Gebr. Stork, Hengelo De machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo is bezig met de vervaardi- £ing van dieselmotoren, zo zwaar als m Nederland nog nooit zijn vervaar digd. Het betreft hier twee motoren elk van 8175 p.k., bestemd voor het vlaggeschip van een Noorse maat- schappij, dat in aanbouw is bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Van officiële zijde wordt het vol gende medegedeeld: Gedurende het bezoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Koon aan Nederland heeft deze een intensief overleg gepleegd met de Nederlandse regering over het Indonesiscbe vraag- stuk in al zijn aspecten en over de in de toekomst te volgen vaste gedrags- lijn. Daarover zijn gewichtige beslui- ten genomen. welke onverwijld ge-l publiceerd zullen worden. zodra dr. Beel in Batavia is teruggekeerd. De publicatie, die Zaterdag a.s. ver- wacht kan worden, zal gelijktjjdig te Batavia en te 's-Gravenhage plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar Indone sië terug, geheel op de hoogte van de inzichten van de Nederlandse rege» ring en voorzien van de nodige vol- machten. Ondanks de Russische nota's schijnt de Noorse regering een koers aan te houden, welke od het Westen is ge richt. Berichten uit Kopenhagen maken melding van het feit, dat een Skandinavische Unie uitgesloten moet worden geacht. omdat Noor wegen aansluiting bii het Atlantisch pact wenst. De ministers van Dene- marken en Zweden hebben gepoogd Noorwegen te bewegen de toetreding tôt het Atlantisch Pact od te schor- ten. maar aldus wordt uit Kopen hagen gemeld Noorwegen blijft bii ziin besluit. Uit Moskou wordt eemeld dat de Sovjet Unie haar oolitiek ten opzich- te van Noorwegen zal moeten her- zien, indien dat land tôt het Atlan tisch Pact toetreedt en weigert een overeenkomst met de Soviet Unie aan te gaan, omdat een dergelijke handeling als provocerend zal wor den beschouwd. Het Atlantisch Pact. In Washington heeft Acheson be- sprekingen gevoerd met de ambassa deurs van Engeland, Frankrijk, Ca nada en de Beneluxlanden over het Atlantisch Pact. Franse berichten zeggen, dat Zaterdag de ontwerp om hun nieuw land te kunnen op- bouwen. En ook van Arabische zijde wordt het verlangen naar vrede groter. Op Rhodos zijn besprekingen gevoerd tussen Israël en Egypte, en deze verkeren in een zodanig stadi- um, dat in het midden van deze week een overeenkomst wordt ver- wacht. Verder wordt verwacht, dat begin volgende week onderhandelin- gen zullen worden geopend tussen Israël en Transjordanië. Rechtbank Groningsn Diefstal W. W. S. van Zuidbroek heeft geen mooi verleden. Hij heeft, om zo te zeggen, tôt de garde der landverra- ders behoord. Deswege heeft hij 18 maanden in een kamp gezeten. Beter geworden schijnt hij daardoor niet te zijn, want het lijstje van misdaden die hij begaan heeft is lang. Bij de Fries Groningse Suikerfa- briek stal hij van een arbeider een jas en van een ander een overhemd. Toen hij een bezoek aan kennissen te Groningen had gebracht, miste men, nadat hij vertrokken was een portemonnaie met f 18 en enkele spaarzegels, die op de schoorsteen is getelegrafeerd, en dat gisteren of vandaag een nieuwe vergadering van Acheson en de ambassadeurs zou worden gehouden. Later werd gemeld, dat vermoede- lijk niet het gehele ontwerp aan de regeringen werd geseind, doch een gedeelte daarvan, waarover Acheson en de ambassadeurs hebben beraad- slaagd, Palestina In de Palestijnse kwestie komt langzamerhand enige tekening. Israël is de sterkste militaire macht in het Midden Oosten gebleken. De Joden zelf wensen niets liever dan vrede, PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 23 Februari: 18.4519.00 Landbouwkwartier. Ir. G. Veenstra, directeur R.L.W.S. te Meppel, spreekt over de verdere ontwikkeling van de oud-leerlingen van landbouwscholen; 19.1519.30 De Stem van het Noor- den. Donderdag 24 Februari: 19.0019.30' Concert door het Groninger Politie- muziekcorps, o.Lv. Théo Westen. Composities van Dreissen, Suppé, Popy en Millôcker; 19.3020.00 Een Groninger programma van klein- kunst en muziek door Jack Veriinl, jAndré Bakker, Ap van Gilpen en Opoe Veenstra. Vrijdag 25 Februari: 19.1319.30 De Stem van het Noorden; 19.30 20.00 Drents programma. 1. „Oez' eig'n dichters" (I). Tekst: Klaas van Dijk. Voordracht: Mej. G. Brader; 2. Mr. G. A. Bontekoe: „Op oorlogspail tussen Coevorden en Ter Apel". Zaterdag 26 Februari: 18.2518.40 Groeten uit Indonesië en Noordelijk weekoverzicht; 19.0019.15 Drs. Fop. I. Brouwer spreekt over: De Gro ningse Commissie voor Natuur- en Landschapsverzorging; 19.1519.30 Noordelijk weekoverzicht. moeten wij er echter de aandacht op scheurd worden en toegevoegd aan .,_x J J— de oppervlakte bouwland, aldus het communiqué van het Ministerie. Voorts wil men meer luceme vestigen, dat het tenslotte de produc- tiekosten en de productenprijzen] zijn, die het laatste woord spreken.1 Blijkt het dat de netto-winst, die daar tussenligt, anders uitvalt dan op het ogenblik kan worden voor-! zien, dan zal men weer verdere maatregelen moeten nemen om het inkomen van de boeren op peil te houden. Wanneer wij eerst de veestapel on der handen nemen, zien wij, dat de overheid een rundveestapel verant- woord acht van bijna 2.800.000 stuks, waarvan 1.600 000 stuks melkvee. Op het ogenblik is onze rundveestapel bijna 2.300.000 dieren sterk, zodat wij onze veehouderij nog met een half millioen dieren kunnen vergro- ten. Als wij nagaan, dat het aantal tussen December 1947 en December 1948 met niet minder dan 200.000 is toegenomen, dan blijkt wel, dat de uitbreiding snel kan gaan. Ook de varkensstapel zal groter worden en deze uitbreiding is tropwens ree"ds in voile gang. In December jL be- droeg het totale aantal varkens 1.158.000 stuks, terwijl het nieuwe productieplan een varkensstapel van 1.800.000 stuks gewenst acht. In de loop van dit jaar zullen wij reeds dicht bij dit cijfer komen, want het aantal fokzeugen, dat in December 1947 nog maar 128.000 bedroeg, was in December jL al toegenomen tôt 220.000, waarvan 110.000 gedekt. In de loop van dit jaar zullen dus vele honderdduizenden biggen geboren worden. Het aantal kippen wil men voorlopig houden op 15 millioen. Minder graan, meer hakvruchten Wat de akkerbouw betreft, voor ziet men een afneming van de totale oppervlakte granen van 498.000 ha tôt 425.000. De traditionele graneh zullen trouwens nog iets meer ach- teruit gaan, omdat het Ministerie Jtoeneming van de maïsteelt tôt 20.000 ha verwacht, vooral met het oog op de behoefte aan kippenvoer. De peulvruchten zullen op 31.000 ha blijven staan, de handelsgewassen zullen met een uitbreiding van 7000 ha komen op een totaal van 67.000 ha, de knol- ex wortelgewassen, zo- ver- De vierde en laatste abonnements- bouwen en het gewas kunstmatig voorstelling in het hôtel Faber te drogen, terwijl men ook de produc- tie van kunstmatig gedroogd gras wil opvoeren van 30.000 ton tôt 110.000 ton om de invoerbehoefte aan kracht- voeder te verminderen. Het is echter nog de vraag of de productiekosten van dit krachtvoer met te hoog zul len komen, zowel wegens de hoge tiouwkosten van de drogerijen, als van de kosten van het drogen zelf. Wij beschouwen dit plan als een zeer belangrijke stap in de goede richting. Wanneer in overleg met de Stichting voor de Landbouw bereikt» kan worden, dat dit plan inderdaad werkelijkheid wordt, dan zal het aanbod van onze landbouwproduc- ten stabieler worden, waardoor weer meer lijn in de prijsbepaling kan ko men zonder dat men tôt gedwongen teeltregelingen overgaat. Daarom lijkt het ons een goede grondslag voor de agrarische welvaart in Ne derland. Hoogezand heeft ons een bracht van Tennessee stuk ge- Williams, Als Blanche met de tramlijn Be- geerte, via het Kerkhof naar het Hemelrijk is gereden, om naar haar zuster te gaan, symboliseert dat haar had gelegen. Bij een vrouw was hij komen ver- tellen, dat zijn echtgenote hem had bedrogen met een Canadees en dat hij wilde scheiden. Hij zocht een an dere levensgezellin. De vrouw ver- leende hem een nacht onderdak, en miste de volgende dag haar porte- monnaie, die f 20 bevatte en boven dien de distributiebescheiden. Na eerst aile diefstallen ontkend te hebben, gaf hij later toe de jas en het overhemd te hebben gestoleh, omdat daarvoor ontkennen niet meer bate, dâar deze kledingstukken bij hem thuis gevonden waren. De ove- rige diefstallen bleef hij ontkennen. Op een verzoek van de président, om eerlijk met de waarheid voor de dag te komen, antwoordde hij ont- kennend, hetgeen met andere woor- den betekende, dat hij zou blijven liegen. Eis 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 24 dezer. Bijz, Gerechtsbof Groningen Weer stond een Mof terecht Maandag stond weer een Duitser terecht voor het Bijz. Gerechthof, kamer Groningen. Nu was het de S.D.er Erwin Risch, die 47 jaar oud is Allereerst komt de razzia te Hoo gezandSappemeer ter sprake. Daar- bij werden Jan Sangers en Jan Huit- zing gearresteerd en te Martenshoek doodgeschoten. E. K. de Haan, die eveneens werd gearresteerd werd te Delfzijl gefusilleerd. Risch had het commando bij deze tocht. De bakker M. Veninga heeft hij daarbij doodge schoten, en zijn knecht H. Zwiers zwaar gewond. De mannen probeer- den te vluchten beweerde Risch, maar de getuigen zeggen dat Risch een raam insloeg en meteen begon te schieten. Omtrent de executies te Hooge zand staat vast dat Risch zijn chef, Bordeau opbelde om te vragen wat er met de gevangenen moest gebeu- ren, en dat hij Sangers en Huitzing uitzocht, om te executeren. Omtrent de schietpartij zelf beschuldigen Risch en Neuhauser, die de vorige week terecht heeft gestaan, elkander. Te Spijk heeft Risch twee onder- duikers achtema gerend, hij heeft geschoten en R. Zeef uit Watfum do- delijk getroffen. Het volgende onderwerp dat ter sprake komt zijn de mishandelingen. Risch heeft zelf gevangenen mishan- „Tramlijn Begeerte". Voor hen, diei levensweg. Blanche en haar zusjer deld, en hij heeft opdracht gegeven - Stella komen uit een oud gedegene- ze te mishandelen. reerd geslacht. Stella is met een een- Elf gevallen worden besproRei, voudige Pool getrouwd, en is geluk- °-S- van J. C. Overman te Hoogezand kig. Blanche heeft vele avontufen en W. C. Wardenaar en T. Druysteen met mairnen beleefd, ze is wegge- te_Sappemeer. reeds j.Glazen Speelgoed" hebben gezien is de Amerikaanse schrijver, Williams zeker geen vreemde. Door „Tramlijn Begeerte" op haart programma te zetten heeft het en semble „Comedia" het publiek een stuk gebracht dat misschien enigs- zins afstoot door zijn bitter ereati- teit en zijn rauwheid. Maar laat menj bliiven Deze striirt virl^a+v, zu iaDiijven. ueze stnid brengt haar ze- bedenken dat deze omstandigheden niet slechts leven in het fantastische brein van een schrijver, maar dat ge ze overal kunt vinden in de grote steden, waar mensen van verschil lende stand onder allerlei omstandig heden moeten tezamen wonen. Naar onze mening is „Comedia" er door de keuze van dit stuk in geslaagd iets goeds aan het publiek te bren gen, iets dat men niet licht vergeet. zonken in de poel van verderf, en met de moed der wânhoop strijdt ze tegen de komende ouderdom, en te- strijd brengt haar ze- nuwen in opstand, en leidt tôt con- flicten met de ruwe man van Stella, Stanly. De eenvoudige en goedhartige ar Een zomerhuisie aan het Schild- meer heeft Risch in brand gestoken. De advocaat fiscaal stelde vast dat Erwin Risch een van de ergste SD.ers van Delfziil is seweest. Hij eiste 20 jaar met aftrek. De raadsman was Mr. R. A. Vos. Ten slotte verklaarde Risch, dat hij nu wel kan in zien, dat hij ver- Nu vaststaat, dat de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, dr. Beel, hedenmorgen naar Indonesië vertekt.j waar hij Zaterdag zal arriveren, staat tevens vast, dat de overeenstemming tussen dr. Beel en de Nederlandse regering, waarvan minister van Maarseveen in zijn korte verklaring van Vrijdag gewaagde een feit is. De spanning, die te Batavia heeft ge- heerst en die het gevolg was van Beel's reis naar Nederland, en het aftreden van de minister van Over zeese Gebiedsdelen, mr, Sassen, neemt langzamerhand af. De verbinding door de lucht Ingaande Maandag a.s. zal de K.L.M- weer een geregelde dienst gàan on- derhouden op Indonesië en wel over de route Amsterdam-Karthoum-Mau- ritius-Batavia. Het ligt in de bedoe ling, dat iedere Maandag uit Amstér- dam zal vertrekken een zgn. „Slee- per" dat is een Constellation met slaapaccomodatie voor 16 passagiers. 's Woensdags vertrekt een Constella tion waaruit aile accomodatie voor passagiers is verwijderd, en welkë uitsluitend post zal vervoeren. Elke Vrijdag zal een Constellation ver trekken welke post en passagiers zal vervoeren. Daar deze machine geen slaapaccomodatie heeft, zal z^j 20 passagiers kunnen vervoeren. Het ligt in de bedoeling dat de machines na een oponthoud van 2 dagen te Batavia naar ons land te rugkeren. Alvorens tôt deze geregelde dienst over te gaan heeft de K.L.M. giste ren een vliegtuig voor passagiers la ten vertrekken, terwijl morgen een postvliegtuig naar Batavia vertrekt beidër Mitch, een vriend van Stanley keerd heeft gehandeld,', maar destijds komt in Blanche's leven. Zal aan haar eenzaamheid een eind komen. Maar Stanley wil zijn vriend niet in het ongeluk zien storteri, hij verteld hem de waarheid omtrent Blanche. En als Blanche Mitch verloren hëeft, dan kan zij haar zenuwen geen baas blijveft. Een gesticht voor geesles- zieken wordt haar laatste woon- plaats op aarde. Dit spel van Williams is vertaald door N. BergmanWithaar, en er is een toneelspel van gemaakt in 11 ta- ferelen. „Comedia" heeft het op haar programma gezet, waarbij de regie m handen werd gelegd van Johan de Meester, en deze régisseur heeft van het stuk gemaakt wat ervan te ma ken is. De moeilijke roi van Blanche, de zenuwpatiënt, is door Ank van der Moer op voortreffelijke wfjze uitge- beeld. Stella, haar zuster (Truus Dekker) en Stanley (Guus Hermus) sloten hierbij aan, terwijl Henk Rig- ters de roi van de simpele arbeider Mitch uitstekend heeft eespeeld Ailes bij elkaar is deze laatste abonnementsvoorstelling te Hooge zand zeker een der besten van dit seizoen te noemen. Het nubliek foor> de zich voldaan en applaudiseerde langdurig. Vooral Ank van der Moer kreeg een ovationeel applaus. heeft hij het niet begrepen. Het is hem niet duidelijk waarom hem zo een zware straf wordt opgelegd. Uitspraak 7 Maart. W. van Egmond uit den Burg (Texel) was jachtopziener. Reeds in 1933 werd hij lid van de NSB en bleef dat tôt 1938, In 1940 werd hij opnieuw lid. Als weermachtsjachtop ziener schepte hij er speciaal genoe- gen in honden en katten dood te schieten, omdat hij die een gevaar voor het jonge wild noemde; hij wil de ni. dat de Duitsers tevreden zou den zijn over de wildstand. In 1942 ging hij in dienst bij de Deutsche Abwehrstelle, en leerde radio-télégraphié. In zijn woning "werd een radio-zendinstallatie ge- plaatst, met het doel, dat van Eg mond zou waarschuwen, bij een ?e- allieerde landing on Texel. E. hie1^! geregeld proefuitzendin^en, maar toen hij in werkelijkheid van de zender gebruik moest maken. ni. met de opstand van de Russen, toen had hii er de moed met toe. en b^tfoe* het apparaat in ziin tuin, waar h"* bleef tôt na de bevrijding. Dezer dagen werd van E. veroor- daald tôt 4 ta a?

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1