PLAATSEUJK NIEUWS Gemeenteraad van Hoogezand Gemeenteraadsverçjadering Difcussies over de Begroting 1949 van Hoogezand NOORDBROEK Politieke Beschouwingen in de EXAMENS" SAPPEMEER In de morgenavond te houden raadsvergadering zal o-m. behandeld worden een voorstel van B. en W. tôt het aanbrengen van eleetrische verlichting aan de Zuidzijde van ho* voorste Kleinemeersterdiep en de Westzijde w^Ken van de Kleinemeersterstraat over de spoorwegovergang. Voorts zal behan deld worden een voorstel om in ver- band met het herstel van de Kleine- meersterbrug de begroting 1949 te wijzigen. De kosten worden geraamd op f 15.533. waarvan voor rekepipg van de gemeente komt t 6759.16. Dit bedrag wordt op de begroting ge- bracht, terwijl het uitgetrokken be drag van f 4500 komt te vervallen. Zaterdagavond heeft de toneel- vereniging „Berg en Dal" uit Zeegse een voorstelling gegeven in het „Parkhotel". De belangstelling had groter kunnen zijn. Opgevoerd werd het stuk „Boeren- strijd", terwijl als toegift werd gege ven „Simpie Bom". WIK heeft Zaterdagavond het tweede gedeelte van haar uitvoering gegeven, wederom onder leiding van de heer G. Til Jr. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer Roelfsema. Er werd een pro gramma uitgevoerd bestaande uit 21 nummers. Eveenals bij de eersté avond was de belangstelling groot. In het café Homan vergaderde de Bond van Pacht- en Hypotheek- boeren in Nederland, afd. Sappemeer en omstreken. Er was een matige belangstelling. Aanwezig was de heer H. S. van Houten, die sprak over de kernpunten .van ons tegen- woordig Pachtrecht en de aanvallen daarop. Kernpunten zijn de pacht- prijzen en het continuatierecht. Vooral op deze punten zullen bij de komende pachtwetherziening de aan vallen van de pachters zijn gericht. Het is daarom, dat de pachters actief moeten blijven. Gisterenavond werd de eerste van een tweetal feestavonden welke „Het Rode Kruis" organiseert te Sappemeer en Hoogezand, gehouden in het „Parkhotel" te Sappemeer. Over enkele dagen volgt de feest- avond te Hoogezand. HOOGEZAND/SAPPEMEER Bij de verloting van de korf- balver. „UNI" vielen le. 2e en 3e prijs op resp. 740, 1712 en 983. OOSTERHOOGEBRUG Op de viersprong bij garage Smith had een aanrijding plaats tus- sen twee auto's, die beide in de rich- ting Groningen gingen, doordat da voorste wagen plotseling moest uit- voor een bakfiets. Enige mêlk ging verloren en een laadbak werd ontzet. De politie heeft de zaak in onder- zoek. ENGELBERT HUÏSiLACHTTNGSREGEUNG 1949/1950 Aanvragen voor opneming in de huisslachtingsregeling voor het sei- zoen 1949/1950 moeten voor 20 Mrt. a.s. bij de plaatselijke bureauhouder wuuuuvu» worden ingediend. Zaterdag gaf het Noordbroeks Vergunning tôt het aanhouden van •en huisslaehtingsvarken kunnen worden uitgereikt aan: Exploitanten van land- en tuin- bouwbedrijven, mits woonachtig op of in de onmiddellijke nabijheid van het erf, waar de bedrijfsgebouwen zijn gevestigd, en mits zij het dage^ ma ln de Qeref. School. De vertchll- lende Jaarverslagen werden afgewte- ■eld door voodrrachten en samen- spraken. Da. Houman sloot deze pret- tige en goed geslaagde avond. Gemengd Koor 1932 o.l.v. de heer G. D. J. Bloemhof zijn 12e uitvoering. Voorts werden twee toneelstukjes opgevoerd. ZHIDBROEK De afd. Zuidbroek van de Ned. In verband met de in functie Ver- v. Fabrieksarb. hield haar jaar- beheer over hun bedrijf per- HOOGEZAND Mej. E. Vegter te Groningen werd benoemd tôt tijdelijk ambte- nares van sociale zaken, alhier. De heer B. Veldman van Sap pemeer is benoemd tôt ambtenaar ter gemeente-secretarie, alhier. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over één is een luxe auto bij het pas- seren van enige wielrijders geslipt en tegen een boom gereden. Er ont- stond enige materiële schade. Zaterdagavond om kwart voor zeven ontstond een schoorsteenbrana op de Sluiskade No. 1. De brandweer rukte uit, doch behoefde geen dienst te doen. Wegens openbare dronkenschap werden diverse personen aangehou- den. Nadat ze op het politiebureau hun roes hadden uitgeslapen en na dat procès verbaal was opgemaakt, konden zij huiswaarts keren. De gymnastiekvereniging FGVj van Foxhol heeft Zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering gegeven in het hôtel Faber. Nadat het wel-| komstwoord door de heer J. B.j Schoolland was uitgesproken, werd onder leiding van de heer H. Swalve, een programma bestaande uit 25 nummers opgevoerd. De zaal was geheel gevuld met be- langstellenden. De R.K. Gymnastiekvereniging treding van de heer J. Bomert van Dwingelo per 1 Maart a-s., is aan de heer J. H. Barelds met ingang van die datum eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwjjzer aan de o.l. school, alhier. In het café de Grooth gaf de heer Masconie staaltjes van gooche}-. kunst en hypnose. MIDDELBERT Een vrachtauto van de fa, H. te Groningen reed alhier een koe zo- danig aan, dat het dier moest worden afgemaakt. De begeleider van de koe kon zich ternauwernood in veilig- heid stellen. De politie heeft dê fSa&k in onder- zoek. FROOMBOS De afd. Van de N.N.C- hield haar goedbezochte jaarvergadering o.l.v. de heer P. van Dam. In totaal werd voor een bedrag van 13.149.50 aan eieren afgeleverd- De kas sloot met een batig saldo van f 67.25. De heer Elzes van Haren hield een lezing met lichtbeelden over het on- derwerp „Het Ei". De voorzitter danKte de spreker, SCHILDWOLDE. Het district Slochteren van de N.C.L.B. hield Vrijdagavond een gro- te districtspropaganda-vergadering o. l.v, de heer Hoving van Wagenborgen, in de lokalen achter de Geref. Kerk alhier. Als sprekers traden op de he- ren C. J. van Mastrigt van Utrecht en D. Hania van Siddeburen over de onderwerpen ..Gewijzigde vormen" en „Nationaliteitsgevoel". De Landbouwvereniging ,,Jong Duurswold" vergaderde Vrijdagavond o.l.v. de heer Jac. Glas te Hélium, ln zaal Relnders. Het voornaamste punt van de agenda was het vertonen van een film van het bedrijf van de fa. D. J. V. d. Have te Rilland Bath. De ze film behandelde in 't bijzonder de zaaizaadveredeling speciaal wat be- treft de tarwe „Alba" en de suiker- biet ..Pedigree". OVERSCHILD. De Ger. Jeugdver. hielden hun jaarvergadering o.l.v. de heer Schaafg- vergader. in „Ons Gebouw". De af- tredende bestuursleden, de heren D. Bosscher, A. Klad en Joh. Ruzius werden herkozen. De districtsbe- stuurder, de heer A. Buitenhuis hield een causerie over doel en streven van het N.V.V. De Buurtver. „Spoorstraat" hield haar jaarlijkse feestavond in het hôtel Dost. Medewerking ver- leende het gezelschap Harry Die- trich van Winschoten. De heren Hartman en Stukjje verkochten ondershands een behui- zing aan de Havenstraat aan de heer D. Keizer, 't Veen, Zuidbroek. De behuizing wordt bewoond door Mevr. Doddema—Springer. Bij de drogerij Vân de Holl Zweedse Zaad Mij., alhier, is dezer dagen een nieuw schaftlokaal met kleedgelegenheid in gebruik geno- men. Bovendien zijn er een wasgele- genheid en enige douche-cellen aan- gebracht. MUNTENDAM Ten overstaan van notarls J. Plaat van Veendam werd ten ver- zoeke van de erven van wijlen Mevr. de Wed. J. Keizer, publiek verkocht een huis, erf en tuin aan de Nieuwe- weg te Muntendam. Het huis bracht f 462,5 op. De V.v.V. besloot în Juli een 3-daags Lunapark te houden en in September een Kermis. In een door de postduivenver. „De Vriendenkring" te Muntendam gehouden vergadering werd 't vlleg- programma voor 1949 vastgesteld. De eerste vlucht vindt plaats vanaf Assen op 6 April. De laatste vluch- ten zullen worden georganiseerd vanaf Limoges en Orléans. HET VOORBEELD. In Egypte ls een maatregel afge- kondigd krachtens welke prostltutie in het gehele land verboden ls. Prostituées zullen naar bepaalde gestlchten worden overgebracht, waar pen zullen worden opgeleid. Te HOOGEZAND Ingekomen stukken en benoemingen In ons nummer van Zaterdag na- men wij een uitvoerige agenda op van de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering. Bovendien publi- ceerden wij toen de cijfers alsmede enkele bijzonderheden omtrent de begroting. Wij kunnen in verschillen- de gevallen derhalve volstaan daar- naar te verwijzen. De onder de ingekomen stukken vermelde ontslagaanvragen werden aile verleend, terwijl de door B. en W. voorgestelde benoemingen door de raad werden aanvaard. Diverse voorstellen De in ons blad vermelde voorstel len door het Gemeentebestuur aan de raad voorgelegd, werden aile aan- genomen. Over enkele van deze voorstellen ontwikkelde zich enige discussie. Zo informeerde Mevr. v. d. WAL MEEKEN met betrekking tôt de aan- koop door de gemeente van de wo- ning Kielsterstraat 59 voor f 5000, teneinde te voorkomen, dat het ge- D O.S. gaf Zaterdagavond haar jaar- zin van de politieman E. Nieuwold, soonlijk voeren; Werknemers, die hun hoofdbe- staan vinden in de arbeid op land- en tuinbouwbedrijven; Andere personen, die een zodanige oppervlakte cultuurgrond in gebruik hebben, dat zij uit de opbrengst van de door hem geteelde producten' een aanmerkelijk deel van hun inkom- sten trekken, en naar het oordeel van de provinciale voedselcommis- saris voor voldoende zelfgeteelde ak- kerbouw-producten beschikken om een varken te mesten. Deze zelfver- zorgers moeten het huisslaehtings varken aanhouden op het bij hun woning gelegen erf. De Provinciale Voedselcommissa- ris heeft het recht aanvragen voor het nieuwe seizoen af te wij zen van personen, die thans in de zelfver- zorgingsregeling zijn opgenomen, in dien blijkt, dat deze opneming ten onrechte geschiedde. De laatste twee categorieën van zelfverzorgers mogen niet eerder een huisslaehtingsvarken aanschaffen, dan na verkregen toestemming van de prov. voedselcommissaris. Zodra zij, na het verkrjjgen van deze toe- Btemming, een big hebben aange- kocht, moeten zij de aanhoudvergun- ning op het kantoor van de plaatse lijke bureauhouder in ontvangst ne- men. De zelfverzorgers in het grens- gebied dienen de aanhoud-vergun- ning af te halen bij de inlevering van het geleidebiljet, dat voor het vervoer van biggen in dit gebied is voorgeschreven. lijkse uitvoering in het hôtel Faber. Het geheel stond onder leiding van de heer R. Holtman. Door de voorzit-| ter, de heer H. Broerken werd het inleidingswoor gesproken. i Het programma bestond uit 19 nummers, die aile, en in het bijzon der het laatste nummer door de voile zaal werden geapprecieerd. De CPN „De Waarheid" afd. HoogezandSappemeer had Zondag- morgen een verkiezingsbijeenkomst, georganiseerd in de Bioscoop. In zijn inleidingswoord noemde de heer D. Mulder deze bijeenkomst een „laat- ste appèl van de kiezers, voor de stemming van 28 dezer". I Spreker was de heer Paul de Groot, lid van de Tweede Kamer, die sprak over de stakingen te Amster dam, de Indonesische kwestie en het procès tegen kardinaal Mindszenty. Voorts besprak hij de international» deze woning zou moeten verlaten, hoe het mogelijk zou kunnen zijn, dat de koper deze woning zelf zou gebruiken, omdat een vergunning van de gemeente nodig is om een woning te betrekken. De heer BOEL- SEN sloot zich hierbij aan. De BURGEMEESTER antwoordde dat het helemaal niet zeker was dat de heer Nieuwold zou kunnen blij ven wonen, indien het huis door der- den zou worden aangekocht, omdat de, woning door de Kantonrechter aan de koper zou worden toegewts- zen, indien deze kan aantonen de woonruimte nodig te hebben. Daar de prijs redelijk was is het collège van B. en W. met dit voorstel geko- men Ware de prijs hoger geweest, dan zou men het risico gelopen heb ben dat het gezin Nieuwold de wo ning moet verlaten. Het voorstel tôt afschaffing van de Zomerkermis en organisatie door de politiek en oefende crltiek uit op de, g-^të"van de Paaskermis, welke va" Arbeid reeds in de tuin van het hôtel Faber Na afloop van de redevoeringi reeas Vrvn nipt ris eoed„ werd de Russische film ..Wanja de Wees" vertoond. Van de verloting van de Sport- vereniging „S.V.H." viel de eerste prijs op 764. De tweede «a derde prijs vielen op 70 en 988. WESTERBROEK De heer J. Sagel Km., alhier, •laagde te Groningen voor het Ned. Ass- Praktijk-examen Boekhoudec. NOORDDIJK Tôt grafdelver in deze gemeen te werd benoemd de heer H. Hof- stee van Oosterhoogebrug. De herbeplanting van de Olger- weg en de Pop Dijkemaweg in deze gemeente is opgedragen aan de laag- ste inschrijver, de heer K. Zaagman van Zeerijp, voor f 1910.60. De heer J. ten Kate van Zuid broek werd benoemd tôt 3e ambte naar ter secretarie alhier. Tegen de winkelier H. te Mid- delbert is door de C.C.D. in samen- werking met de Rijkspolitie procès- verbaal opgemaakt wegens overtre- ding van de drankwet. EUISCHERBRUG In verband met het in functie treden van de heer P. Cley per 1 Maart a.s., is aan de heer L. S- Hoogeveen met ingang van die da tum eervol ontslag verleend-als on derwjjzer aan de o.L school. alhier. werd gehouden, kon niet de goed keuring wegdargen van de heer v. d. POEL (Arb.). Deze merkte op, dat er genoeg goede ontspanning is, waardoor de kermis aan belangstel ling heeft ingeboet. Bovendien wees hij op het stijgend drankmisbruik. Hij achtte het niet op zijn plaats, dat door de gemeente een kermis wordt georganiseerd, terwijl hij de Paasda- gen niet da juiste tjjd daarvoor 8CDet0heer RUBEN (C.H.U.) wenste als principiëel tegenstander bs- schouwd te worden. Indien de kermis geen opgang maakt' zo zei de heer BROUWER (A.R.) dan ligt het niet op de weg der gemeente haar nieuw leven in ta blWethouder PLINSINGA wees ar op, dat de zomerkermis de laatste jaren achteruit is gegaan, en dat men voor de keuze staat de kermis te laten vervallen of andere wegen De kermis, waaraan het gemeentebestuur met dit voor stel is gekomen. De BURGEMEESTER legde er de klemtoon op, dat het niet gaat om de instelling van een kermis. Er waren twee kermissen: een georganiseerd door de gemeente en een door een particulier. Het gaat er om deze twee kermissen terug te brengen tôt één. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. (Tegen de heren Ru- ben, Boelsen, v. d. Poel en Bi;ouwer), De plannen om langs de hôofdweg een gasleiding aan te leggen van de gasfabriek te Sappemeer naar het uitbreidingsplan Hoogezand-Martens- hoek, deden de heer EENJES (Arb.) opmerken, dat hij daarvoor een beetje huiverig was. Hij zag le lei ding liever door de uitbreidingsplan- nen lopen, waardoor men buiten het concessiegebied blijft. De BURGEMEESTER was het daarmede niet eens. Hij merkte in de eerste plaats op, dat het een hoge druk leiding betreft, waarop de hui- zen niet rechtstreeks kunnen wor den aangesloten. Bovendien is de Hoofdstraat een provinciale weg, en dus geen concessie-gebied. Indien men het plan van de heer Een j es zou willen verwezenlijken, dan zou aile grond in de uitbreidingsplannen van de gasfabriek tôt het bedoelde uit breidingsplan HoogezandMartens- hoek in het bezit van de gemeente moeten zijn, en dat is geenszins het geval. Op een desbetreffende vraag van de heer RUBEN inzake de vergoe- ding door de gemeente van f 10.50 per maand aan de heer Vast, als bij - drage in de reiskosten voor het be- zoek van zijn zoon aan de school yoor B.L.O. te Assen, deelde de BUR GEMEESTER mede, dat men op een hierop betrekking hebbende vraag had geantwoord, dat het gezin zelf f 5.per maand in de reiskosten zou kunnen bijdragen. OPENBARE LEE SZ A AL EN BIBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten Algemene werken Stem, De nieuwe. In de Leeszaal. Wijsbegeerte Dieplood, Het. In de Leeszaal. Groot. Plato en zijn betekenia voor onze tijd. Godsdlenst Adam. Het wezen van het katholo- cisme. Sociale wetenschappen Bedrijfsradenwet. Kartelbesluit 1948 Kersten. Klanken uit het verleden en heden der sociale verzekering. Taal- en letterkunde Dale, Van. Nieuw groot woorden- boek der Nederlandse taal. Afl. 9 en 10. Poot. Een bloemlezing uit zijn ge- dichten. Wessem, Van. Twintig Noord- en Zuid-Nederlandse verhalen. N atuurwetenschappen Velde, Van de. Het rijk der micro- ben. Toegepaste wetenschappen A.V.R.O. 1923—1948; gedenkboek. Haken, Libelle's. en breien. No. 6, 7, 8 en 9. Hildebrand. De Nederlandse vlsserij. Kunst Beernink. Foto-opbouw. Beethoven, Van. Beethoven's eigen woorden. Meier Graefe. Cézarme und sein Kreis. Aardrijkskunde, Land- en Volkenkunde Ardennen, Belgische; uitg. A.N.W.B. Gatti, E, en A. Gatti. Zo is Afrika. Parijs; uitg. A.N.W.B. Reiswijzer voor België en Luxem- burg; uitg. A.N.W.B. Reiswijzer voor Zwitserland; uitg. A.NW.B. Schotland; uitg. A.N.W.B. Vening. Zwitserland. West-Zwitserland; uitg. A.N.W.B. Z.O. Engeland; rijwielroutes; uitg. A.N.W.B. Geschledenis Hamm. De overwinning bij Heili- gerlee. Romein. In opdracht van de tijd. Valk. Tsjecho-Slovakije. In het Nederlands vert, romans Bromfield. De regen kwam. Mac Donald. Het ei en ik. Starsdish. De drie bamboes. Engelse romans Greene. The heart of the matter. Jeugdboeken Betlem, De ijshockey club (13-16 j.) Dok, Van. Koos' avonturen op de boerderij (67 jaar). Roggeveen, Winter op de Klaverwei (10—12 jaar). De cijfers van de begrotingen 1949 van de gemeente Hoogezand en de 'gemeente-instellingen, noemden wij reeds in ons vorig nummer. Alleen willen wij er nog even de nadruk op leggan, 11 dat de begroting voor Hooge zand, in tegenstelling met dis van Sappemeer, die voor een geheel jaar ls vastgesteld, elechts is vastgesteld tôt de datum van samenvoeglng van Hoogezand en Sappemeer, dus tôt 1 April a.s. Over hetgeen de raadsleden over de begroting opmerkten nog het vol- gende: De heer MELLENS (CPN) achtte i het uurloon voor spuitgasten (f 1.25) te laag. Hij wilde dit verdubbeld tien. De BURGEMEESTER wees er op, dat er geen klachten waren ingeko men, en dat in omliggende gemeen- ten hetzelfde uurloon wordt betaald. Een nieuwe regeling is in voorberei- te bewandelen. _T ook andere attracties verbonden zijn brenet vertier, daarom wil hij naar ding niet zo maar afschaffen. Daar men Voorts achtte de heer MELLENS wist dat de Paaskermis een bloeiend de subsidie aan het Groene Kruis bestàan had, heeft men zich met de ad f 2500 te laag, omdat hij uit be heer Faber in verbinding gesteld. trouwbare bron vernomen heeft, dat Bepaalde groepen moeten als princi- er een tekort aan materiaal is. niële teeenstanders van de kermis jjaar aanleiding daarvan infor- worden beschouwd. Maar het aantal meerde de heer SISSING of door het mensen, dat. de kermis wenst te be- gemeentebestuur geen verzoek van de subsidie te verhogen. De BURGEMEESTER gaf een ont- kennend antwoord en merkte op dat het niet op de weg der gemeente ligt te vragen of de subsidie wel groot genoeg is, maar dat het op de weg der besturen van de verenigingen ligt verhoging aan te vragen, indien de subsidie te laag is. De heer KUIPÉRS (Arb.) zei dat er reeds eerder gewezen was op de slechte toestand om de huizen in de van Roijenstraat W. Is het niet mo gelijk een plantsoen aan te leggen bij de kom, informeerde hij. De heer EENJES (Arb.) vond het voor de verlegging van de Zuider- straat uitgetrokken bedrag (f 300) te laag. De heer VAN DE POEL (Arb.) sprak van de slechte toestand van de Beukemastraat en de heer MULDER (Arb.) van de Kalkwijk O. De BURGEMEESTER merkte op dat de moeilijkheden in de van Roijenstraat W. is de afwatering. Dat maakt de aanleg van een plant soen onmogelijk. De toestand rondom de huizen zal worden verbeterd. Indien de Zuiderstraat goed zou worden gelegd, zou zij toch weer spoedig slecht zijn, want de kade is slecht en de ondergrond te licht. Het vorig jaar is besloten de Beu kemastraat opnieuw op te zetten. Het werk is aanbesteed, maar de water- mens0n Qai ue acauuo gcmccuvouvB»uiu - - x» houdMi i» veel groter. Vandaar dal het Groene Kruia was ontvangen om atand was ni«t laag genoeg om het1 Het ls gebruikelijk alvorens tôt behandeling van de begroting over te gaan algemene politieke beschou wingen te houden. Dat gebeurt in de Tweede Kamer, maar ook in de gemeenteraad. En bij de beschouwin gen welke men Vrijdagavond in de gemeenteraad van Hoogezand heeft gehouden werden dusdanige kwes- ties behandeld, dat men wel eens het gevoel verkreeg een Tweede- Kamervergadering mede te maken. Eerste spreker was de heer EEN JES (Arb.). Hij gevoelde veel voor de oprichting te Hoogezand van een school voor B.L.O. Verder noemde hij de toestand van de sportvelden niet gunstig. Hoogezand heeft de be- schikking over één voetbalveld, dat in de van Roijenstraat, dat nu dag en nacht gebruikt wordt, en dat he lemaal stuk is. De heer Een j es merkte verder op dat de heer Mellens (CPN) verschil- lende voorstellen had gedaan (ver- strekking van melk op de scholen, verhoging der steunnormen, het ter iprake brengen van de van Roijen straat bij het voorstel van B. en W. im een post uit te trekken voor trot- :oirbanden in enige straten in het ?ark), terwijl hij toch weten kon en wist, dat B. en W. in die zaken werk- ::aam waren, of werkzaam waren ge weest, zodat de heer Mellens achter het net viste, en zijn voorstellen moest intrekken. Spr. oordeelde, dat tle voorstellen van de heer Mellens iets weg hadden van een bepaalde politiek. De heer TOPPER (WD) sprak ever de zich uitbreidende industrie van Hoogezand. Hier door ontstaat een tekort aan arbeidskrachten. Voor nieuwe industrieën moeten arbeids krachten onttrokken worden aan be staande, en aan de land- en tuin- bouw. Of ze moeten van elders ko- men, en dan doet het woningvraag- stuk zich gevoelen, terwijl voor land- en tuinbouw toch al te weinia wo- ningen beschikbaar zijn. Industrie maakt een plaats zeer kwetsbaar voor crisistijden. Hij waarschuwde daarom vooral aan- dacht te hebben voor land- en tuin bouw. De CPN-fractieleider, de heer MELLENS verdedigde allereerst zijn door de heer Eenjes gecritiseerde voorstellen. Daarna deed hij een vrij scherpe aanval op het beleid van het gemeentebestuur. In de toelichtîng op de begroting wordt het woord op timisme genoemd, merkte hij op, maar hoe staat de bevolking cr voor, is zij ook optimistisch? Men heeft de begroting sluitend gekregen door een verhoogde rijksbijdrage, maar het gevolg daarvan is, dat de ge meente nog meer van haar zelfstan- digheid heeft moeten prijsgeven, dat zij geperst is in een nauwsluitend corset. Bij de samenstelling van de begroting let men meer op siuitende cijfers dan op levende mensen. Et i is geen reden tôt optimisme, eerder reden om de alarmklok te luiden. I De heer Mellens had voorts critiek op de verdeling van woonruimte. j Sprekers partijgenote, Mevr. v. WAL—MEEKEN merkte op, dat dfc heer Eenjes gesproken heeft ove, oprichting van speeltuinen, scholen, enz., terwijl hij toch weet, dat daar voor geen geld is, indien Nederland op de huidige weg voortgaat. Schuilt er geen politiek achter zijn voorstel len, vroeg zij zich af. De heer BROUWER (A.R.) achtte geen reden aanwezig voor te veel optimisme, in het bijzonder niet voor het agrarische gedeelte van de bevolking in de toekomst. Hij maan- de tôt voorzichtigheid met het doen van v.itgaven. Het verstrekken van subsidie aan verenigingen met een scciaal of cuitureel doet achtte hij onnodig en het particulier initiatier verslappend. Hii was van mening, dat de gemeente door de exploitatie van het gebouw „De Regenboog" al voldoende tôt het verenigingsleven bijdroeg. De heer v. d. POEL (Arb.) was het daarmede niet eens. Namens zijn fractie sprak hij zijn genoegen uJt( over de voorstellen tôt subsidiëring '-an genoemde verenigingen. Jeugd- verenigingen noemde hij een ge- meenschapsbelang van de eerste orde. De BURGEMEESTER de verschil-! lende sprekers beantwoordend, deel de mede, dat bij het département was aangevraagd een school voor buit. lager onderw. op het urgentie-; plan te zetten. De school aan de Be- neden Kalkwijk zou eventueel voor dit doel gebruikt kunnen worden. Wat betreft de sportvelden, daarin is in het uitbreidingsplan voorzien, uit te voeren. Indien de gewenste wa- terstand niet komt, dan zaî een nieuw plan moeten worde ontwor- pen. Voor de verbetering van de Kalk wijk O. staat nog een post open van verleden jaar, de wals was evenwei nog niet beschikbaar. Op een vraag van de heer RUBEN antwoordde de Burgemeester, dat de mogelijkheid een urinoir te plaatsen te Martenshoek, zal wordan onder- zoeht. De heer MELLENS wilde aan de subsidie van de reiniglngsdienst de voorwaarde verbinden, dat het vuil in de Hovingsgang twee maal per week wordt opgehaald. De bewoners moeten hun vuil nu een gehele week bewaren, Onder tafel kunnen zij het niet stoppen, en dua gooien zij het in de sloot. In besloten zitting is deze kwesrle verder besproken. De heer EENJES (Arb.) achtte f 300 voor afrastering sportvelden te laag. De BURGEMEESTER zegde toe hierop later terug te komen. De heer SISSING (Arb.) stelde een kleine onjuistheid in de begro ting vast, voortvloeiend uit de huur van een woning. Be de behandeling van de begro ting van Sociale zaken werd uitvoe- rig gesproken over het zakgeld van verpleegden van het verzorgingshuis. Van verschillende zijden werd opge- merkt, dat het zakgeld te laag wordt geacht. Na ampele discussies zegde de BURGEMEESTER toe deze kwes tie nogmaals onder ogen te zlen. maar dat plan is nog niet goedge- keurd, omdat er veel bezwaren zijn ingekomen, welke momenteel door Ged. Staten worden onderzocht. Door de gemeente is tôt nu toe geen werk gemaakt van de aantrek- king van industrieën. De industrie komt vanzelf, en het zou onjuist zijn dit tegen te werken, omdat men zich dan moeilijkheden op de hais zou halen. De gemeente is eigenljjk te- veel ingesteld op één tak van indu strie, de scheepsbouw, die gelukkig momenteel bloeit en nog goede pers- pectieven heeft. Maar voor het geval dat er moeilijkheden zouden komen in de scheepsbouw ware 't gewenstvr, dat Hoogezand een veelzijdiger indu strie had. Het is daarom juist mede werking te verlenen aan andere in dustrieën, welke zich hier vestigen. Daarnaast moet echter ook de land- bouw de aandacht hebben. Het wo- ningprobleem is een algemene moel- lijkheid. Klachten over dit onder- werp komen van de zij de der indu strie meer binnen dan van land- bouwkringen. Men zou daaruit kun nen opmaken dat de woningmoei- lijkheden bij de industrie groter zijn dan bij de landbouw. Spr. stelde in uitzicht dat er in Hoogezand enige duplex-woningen zouden komen, waardoor iets meer woonruimte be schikbaar zal komen in de landbouw- dorpen. Voortgaande zei de Burgemeester, dat in de toelichting op de begroting niet vermeld was ..optimisme" m*r „meer optimistisch". Er is geen en kele reden, de alarmklok te luiden. Indien de wereld zich blijft ontwik- kelen ondanks onruststokerij, gaat het niet zo heel erg slecht. De toe komst van Hoogezand kan met rede lijk optimisme worden tegemoet ge- zien. De landbouw kan niet uitsluitend een optimistisch gèluid laten horen, maar er is eeen reden om zo pessi- mistisch te ziin als de heer Brouwer. De vermakejiikheidsbelasting brengt een belangrijk bedras on: het lijkt spr. juist een deel daarvan beschik baar te stellen voor verenigingen met een sociaal of cuitureel karakter. Wethouder KLOK merkte op, dat de heer Mellens had gezegd, dat Hoo gezand een belangrijk deel van zijn zelfstandigheid had moeten prijsge ven. Indien wij de maatregelen, wel ke van bovenaf zijn opgelegd, niet hadden uitgevoerd, dan waren wij nog veel onzelfstandiser geworden. En wanneer we de CPN-raadsfractie gevolgd waren, dan was de begro ting niet sluitend geweest, waarvan in de eerste plaats de arbeiders de dupe waren geworden. Voor dit jaar zijn aan Hoogezand eerst 20 en later nog 18 woningen toegewezen. De woningbouw in ge- meenten waar een communistische meerderheid is, is niet beter. Sprekers fractie gaat onbezorgd de verkiezingen tegemoet. Maar de heer Klok veronderstelde dat dat bij de fractie van de heer Mellens wel an- ders zou zijn. In 2e Instantle In tweede instantie was de eerste spreker de heer BROUWER (A.R.), die er de nadruk op legde niet ge zegd te hebben dat de landbouw slecht gaat, maar dat er wolkjes zijn aan de agrarische hemel. Mevr. v. d. W ALMEEKEN (CP N) geeft toe, dat in de gemeenten waar een communistische meerder heid is (Finsterwolde en Beerta) niet meer wordt gebouwd dan elders. Zij merkt op dat de P.v.d.A. de rege- ring door dik en dun steunt, maar dat de C.P.N. steeds ageert. De heer TOPPER (WD) wijst er op, dat de aardappelmeelindustrie arbeiders van elders moet laten ko men, en legt er voorts nogmaals de klemtoon op dat industrie de ge meente kwetsbaar maakt voor crises. Het C.H.U. raadslid, de heer RU BEN zag gaarne een meer gevariëer- de industrie, en wil daarom indu strieën aan trekken. Het doel van het politieke débat ziet spreker niet in. Daarvoor is de gemeenteraad de .plaats niet. De heer MELLENS (CPN) merkte op dat Finsterwolde en Beerta wat betreft het bouwen ook gebonden zijn aan regeringsmaatregelen. De vordering is er echter intensiever dan hier. De heer SISSING (Arb.) infor meerde waarom aan Veendam meer woningen zijn toegewezen dan aan Hoogezand. Wethouder KLOK ontkent dat de P.v.d.A. door dik en dun achter de regering zou staan. Dat wordt be- wezen door het feit, dat er in de Tweede Kamer moties v. d. Goes van Naters worden aangenomen. Wat de vordering van woningen betreft merkt spr. op, dat vele cate gorieën van woningen niet gevor- derd mogen worden. Vorderen van gedeelten van boerderij en is ook zeer moeilijk, omdat in de meeste geval len de boer kan aantonen, dat hij de gevorderde ruimte voor zijn bedrijf nodig heeft. De BURGEMEESTER sprak er zijn voldoening over uit, dat arbei ders voor de aardappelmeelindustrie van elders moeten komen. Hij noem de dat een gunstig teken, dat duldt op weinig werkloosheid. De gemeen te wil zoveel mogelijk in de hand werken dat deze toestand blijft. Het aantrekken van industrieën wordt belemmerd door het woningvraag- stuk. Aan Veendam waren eerst 22 wo ningen toegewezen en daarna nog l-l- Men telt daar echter de duplex-wo ningen voor twee, vandaar dat men met hoog lijkende cijfers komt. Bij het J.l. te Winschoten gehou den examen vanwege de Kon. Erk. Algem, Stenogr. Bond siaagden o.m. voor het Practijk-Diploma Machine- schrijven A (Tienvingersysteem) de dames: N. A. F. Dallinga, Sappe meer; Gr. van der Tuuk, Engelbert; Tj. Welling, Hoogezand en de heer J. Wilkens, Meedhuizen (onl. Sappe meer). Vervolgens slaagde voor het Snelheidsdiploma B Machinesehrijven Mej. Fr. Rendering te Nw. Scheem- da. Allen ontvingen hun opleiding aan het Instituut Boelkes te Sappe meer.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2