orwegen heeft flog geen beslissing genomen Verbetering van de toestand op midden Java PLAATSELIJK NIEUWS De GeiDeenteraadsverkiezine: in Hoogezand-Sappemeer «*mr\/rfcJ l/AKI I CTCP^v /vaarin OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde Jaerrgcmg Zciterdcrg 2B FeBruarl 1949 No. 15 /QOR DE GtMEENTEN HOOGEZAND SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING ISRAëL EN EGYPTE WORDEN HET EENS Tei Overdenking DI KLEINE DINGEN INDONESÏë Het spreekt vanzelf, dat er grote belangstelling bestaat voor de uitslagen van de verkiezingen der gemeenteraad van HoogezandSappemeer, welke verkiezingen Maandag a.s. worden gehouden, te- meer omdat deze verkiezingen beschouwd kunnen worden als een voorloper van de gemeenteraads- verkiezingen in. de overige plaatsen van ons land, en men zich uit het resultaat van Maandag wellicht een beeld kan vormen van de wil van de kiezers uit ons gehele land. Daar ons blad eerst Woensdag verschijnt ligt het in onze bedoeling de uitslagen van de stem- ming Maandagavond in onze uitstalkast bekend te makenTelefonisch kunnen door ons geen verkie- zings uitslagen worden opgegeven. DM nranmer bestaat ®M 6 pagina*» ABONNEMENTSPRIJS Î.BO p. kwartaal. Franco p. post i 1.75 (bij vooruitbetaling) FRIJS DER ADVERTENTHES cent per mm. Zogen. Kleintjes als e koop, te huur, gevraagd enz. mini- aum flS cent (bij vooruitbetaling) UWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers* en Kremers Uitgeverszaaii „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat fi, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 d staat nog niet definitief vast, in Skandinavië zal gebeuren. la men weet kwamen de drie ndinavische landen (Zweden, rwegen en Denemarken) bijeen te spreken over het vestigen van Skandinavische Unie. Op die te bespreking, welke te Karlstad juden werd, scheen het, dat men de besprekingen resultaat mocht vachten. Bij een tweede samen- ist, gehouden te Kopenhagen ■k echter, dat er geschillen waren te niet overbrugd konden wor- et standpunt van Zweden blijkt jelijk uit de verklaring welke de îedse minister van buitenl. zaken, |en, in het palrement heeft afge- i. Hij verklaarde bereid te zijn Skandinavisch defensief verbond jluiten met Noorwegen en Dene- rken, waarbij aan de landen de plichting werd opgelegd gezamen- een eventuele aanvaller van i van de drie landen te bestrij- i, Zweden heeft 135 jaar vrede œnd, en wil deze vrede bestendi- 1, daarom wil het geen verplich- jen aangaan of verdragen sluiten i zodanige aard, dat een groep mo- lahçden zou kunnen denken, dat ieeds grondgebied werd gebruikt or bases van de andere groep mo- adheden. Met andere woorden reden wenst noch aansluiting bij t Oost-Europese blok, noch bij het lantisch Pact- Noorwegen daarentegen voelt heel el voor aansluiting bij de Weste- ke mogendheden. De Denen waren raid Zweden te volgen. Zo leek schuwing van Moskou aan het Atlan- tisch Pact de voorkeur blijft geven boven een Skandinavische Unie. De positie van Noorwegen is ge- heel anders dan die van Zweden. De Noren hebben niet meer dan 100 jaar vrede gekend. Evenals Neder- lapd hebben zij een Duitse bezetting gehad. Hun mannen hebben schou- der aan schouder gevochten met de geallieerden. Evenals in ons land heeft ook in Noorwegen de neutrali- teitsgedachte afgedaan, en zoekt men ('aansluiting bij een sterk blok, en dat zal een Skandinavisch blok niet worden. In de komende dagen zal Noorwegen definitief moeten beslis- sen. Palestina Het is nog te vroeg om te juichen en uit te roepen: „In Palestina gaat ailes goed!" Dat kunnen wij pas uit- roepen als de vrede getekend is, en er nieuwe perspectieven zullen zijn voor het Midden Oosten. Er is thans een période van rust ingetreden, waarin de wapenen rusten. In deze période doet de wnd. bemiddelaar van de Verenigde Naties zijn best de tegenstanders tôt elkander te bren- geni Op Rhodos heeft hij besprekin gen georganiseerd tussen Israël en Egypte, welke tôt een overeenkomst hebben geleid en vervolgens heeft hij aan Israël en Transjordanië ge vraagd of zij bereid zijn op Rhodos onderhandelingen te openen. Israël heeft hierop bevestigend geant- woord. Het Atlantisch Pact Het bereiken van overeenstem- t dan oi do or het andere inzicht1 ming over het Atlantisch Pact is niet in Noorwegen de Skandinavische 1 u;"'q -1" hie niet door zou gaan. Maar toen kwam Moskou op de joppen, en informeerde bij de torse regering of het juist was dat borweger, van plan was zich aan te ïten bij het Atlantisch Pact, en iarbij wees Moskou er op, dat in tt hoge Noorden RuslaSd en Noor- iegen aan elkander grenzen. Tevens le]de de Sovjet Unie een niet-aan- llsverdrag voor. De Noorse rege- jig antwoordde, dat zij ter zake nog (een besluit genomen had. Het zag tr naar uit alsof deze in- I ierventie ^sn Moskou de kans van ilagen van een Skandinavisch Pact lhad vergroot. Maar het is gebleken tondanks de waar- We We Het was nog voor de oorlog. ladden een werklozenkamp. tiaakten fietstochten, we zwommen n we wandelden. Aandachtig werd r naar de lezingen, die werden ge- iouden, geluisterd. Soms vonden er elle nabesprekingen plaats- Natuur- jk waren het steeds dezelfden, die aarbij het woord voerden. Vooral én vriend had altijd een zeer groot roord. Geen oplossing van de maat- bhappij vraagstukken ging hem ver Oiloeg. Hij wist het altijd beter en ij zou het altijd anders doen. Toen brak de laatste middag aan, jaarop ze gezamenlijk het kamp in [de zouden brengen, opdat het caks weer nieuwe gasten kon 'tvangen. Enkelen timmerden, an- tren deden tuinwerk, één repareer- 1 sloten en een ander keek de îoorstenen na. De rest moest het Tein van lucifers zuiveren. Allen ien hun best, maar onze opper- rvormer kneep er tussen uit. Hij ikte een sigaretje en lachte om de Heren. „Hij zou wel gek zijn om |h zo uit te sloven!" ik aan deze man terugdenk, g ik altijd nog een bittere smaak Be mond. Toen we naar huis gin- "i waren we allen vol over de ie dingen van die week. Maar de hervormingsideeën van die vriend hadden we niet veel ardering meer. Dat kwam door lucifers. 'e komt veel van die mensen te- die met de beste bedoelingen !r de toekomst bezield zijn, maar het in de kleine dingen niet zo 1 nauw nemen. Toch zijn die We dingen wèl degelijk belang- i Verleden week liep rondom Haag het hele treinvekreer in 'var. Mensen moesten uren om- En om op hun plaats van be- iming te komen. Oorzaak? Er •n een seinhuisje iemand een ne vergissing gemaakt. Maar van z°n kleinigheid kan ontzettend îafhangen. foed", zegt u misschien, „maar Kunnen een seinhuisje toch niet lijn stellen met wat lucifers- toinverkeer wordt nu eenmaal fteld vanuit zo'n seinpost, maar oetere wereld heeft toch niets aken met lucifers?" dan moet het antwoord luiden: streven naar een betere wereld [Qsdienstig gesproken: de dienst het Koninkrijk Gods heeft te maken met de trouw in het e. Wie in de kleine dingen niet Uw is, die kan in de grote strijd i worden gebruikt. Een hoog kan worden bezoedeld door Kleinigheid: door een noodleu- Poor een slordigheid, door „een F°1-lucifers". [facht de kleine dingen niet", tenmaal de profeet Zacharia tôt Ndgenoten. Wij halen over klel- Ren soms gemakkelijk de Pers op. „Is dât nu zo erg?" !n We dan. js soms moeilijker, in de F dingen correct te zijn dan in Maar we moeten het toen I M hangt veel van af! v. d- M. zo snel geschied als men had ver wacht. Ailes scheen gereed toen er nieuwe Amerikaanse voorstellen kwamen, die de strekking van het verdrag enigszins hebben gewijzigd. Toch behoeft men er niet aan te twijfelen dat het Atlantisch Pact binnen zeer korte tijd in kannen en kruiken zal zijn En dan kan men zich afvragen: „Wat hebben wij bereikt". Zijn wij door een Atlantisch Pact inderdaad dichter bij een duurzame vrede ge- komen? Hierop is moeilijk een ant woord te geven. Het ziet er naar uit dat twee sterkê machten tegenover elkaar zullen komen te staan, en het is de vraag of deze machten elkan der in bedwang kunnen houden. In dien dat het geval is, bestaat de mo geiijKheid, aat iaiigza.riebiarid eilîy vertrouwen terugkeert, en de moge- lijkheid van besprekingen tussen de beide machten geopend zal worden. Het is echter beter af te wachten, dan te voorspellen. De tijd zal leren of wij ertoe in staat zijn de wereld voor komende geslachten bewoon baar te maken, of dat wij steeds ver- der zullen afglijden naar dat critieke punt, waarop de stem der diploma tie wordt overstemd door het dreu- nen der kanonnen en het exploide- ren van bommen. ONEERIjIJK BIOSCOOPPERSONEEL. Een contrôleur van een der hoofd- stedeljjke bioscooptheaters is een ge- raffineerde fraude, waaraan twee ouvreuses en drie kassières meededen op het spoor gekomen. De vrouwen, een 24-jarige kassière, een 27-jarige hulpkassière, een 32- jarige kassière, een 22-jarige en nog een 18-jarige ouvreuse, gingen aldus te werk: warmeer een bezoeker van het theater zijn kaartje aan de ouvreuse, die hem naar zijn plaats bracht gaf, hiëld zij het kaartje en gaf het terug aan de kassière, die het voor een tweede maal verkocht. De verhoren hebben nog niet uitge- wezen, hoe îang dit spelletje heeft geduurd en hoeveel er is verduisterd. Te controleren is het niet. De fraude is aan het licht gekomen, doordat de contrôleur bij de kassière enkele kaartjes vond van de vorige dag. De kassière zeide dat het be- sproken plaatsen waren, die niet wa ren afgehaald, de contrôleur ver- trouwde dit echter niet helemaal en toen de kassière 's middags hem iets Wilde vragen, vroeg hij haar plotse- ling wie er nog meer bij de fraude betrokken waren. Het verraste meis- je viel door de mand. De politie heeft aanvankelijk aile vijf betrokken en gearresteerd, doch hen later weer vrij gesteld. Zij zijn op staande voet ontslagen. MET SCHOENMAKERSMES DOODGESTOKEN De fabrieksarbeider C. uit Amer3- foort werd verzorgd door een huis- houdster, een gescheiden vrouw Langzamerhand groeide er tussen hen een verhouding. De huishoud- ster wenste deze verhouding te be- eindigen, en nam ontslag. Zij trad nu in dienst van Van D. Dat beviel C. niet, en hii poogde de vrouw over te nalen nij i c-m terug te komen- Toen dat niet lukte ging hij op een nacht naar het huis van Van D. en schreeuwde dat hij de vrouw wilde spreken. Niet de vrouw, maar Van D. kwam echter naar buiten, en eiste dat C. zijn erf zou verlaten. C. heeft Van D. toen met een schoenmakers- mes een steek in de borst toege- bracht, die de dood tengevolge heeft gehad. Wegens zware mishandeling, welke de dood tengevolge heeft gehad, werd C. door de rechtbank te Zutphen tôt 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezer dagen stond C. in hoger be- roep terecht voor het Arnhemse Hof. De procureur-generaal merkte op, dat C. vooraf de bedoeling gehad moet hebben Van D. te doden, en eiste 8 jaar. De verdediger voerde aan, dat C. twee maal door Van D. op zij is ge- duwd, en eerst daarna het mes ge- trokken heeft. „Ik kan mezelf niet indenken, dat ik tôt zo iets gekomen ben" zei ver- dachte. Uitspraak volgt. DE HUWELIJKS AD VERTE NTEE De Amsterdamse politie heeft een 58-jairge man aangehouden, die enige tijd geleden in de dagblàdten een huwelyksadvertentie publiceer- de, waarin hij zeide, dat een bemid- deld heer, met een klein lichaamsge- brek, grootgrondbezitter, kennisma- king zocht met een beschaafde dame. Op deze advertentie waren niet min- der dan 60 brieven binnengekomen. De 58-jarige .T. de G. heeft kans gé- zien 30 van deze 60 schrijfsters te bezoeken. Hij stelde zich voor als de secretaris van de „vermogende heer" en verklaarde de opdracht te hebben kennis te maken en inlichtingen In te winnen omtrent de schrijfster. Aan één van hen vertelde hij een gering salaris te hebben en graag voor zijn bemiddeling wat te ont- vangen, bijv. een bedrag van 3 400 gld. De vrouw had geen geld in huis en zo nam hij genoegen met een voorschot van f 10. Toen hij eenmaal weg was kreeg de vrouw argwaan on zocht zij contact met de politie. De G. is thans wegens oplichting subs. poging tôt oplichting aange houden. EINDELIJK KREEG IHJ ZIJN KANS De koopmans S. uit Rotterdam sprak wel eens met van H, een ex- S.S.er, van beroep monteur. Van H. had hem meerdere malen verteld dat hij graag naar Duitsland wilde. Dezer dagen raakte de auto van S. defect, en deze verzocht van H om haar te repareren. Deze zag toen zijn kans. Nadat Kij de auto hersteld had stapte hij er in en verdween in de richting van de Duitse grens. DODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Gistermorgen heeft zich aân boord van het motorschip ,,Horst", gelegen aan de Ertskade te Amsterdam, een ernstig ongeval voorgedaan. Bij het kolenlossen is de 50-jarige arbeider A. van Hal, die in het ruim stond, uit- gegleden en onder de kolengrijper te recht gekomen. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Booï! een fout onzerzijds, welke wij ten zeerste betreuren zijn in de advertentie van het hôtel Fabfer in- zake de opvoering van de Snip en Snap Revue enkele ernstige fouten geslopen. In de eerste plaats werden de prijzen fout vermeld, Dezë moe ten zijn f 3 en f 3.50, en verder werd de bespreekdatum onjuist vermeld. Wij nemen in dit nummer een ver- beterde advertentie op. SAPPEMEER Door de architect E. Wiertsema te Hoogezand had de aanbesteding plaats van een dubbel woonhuis voor de heren J. en J. Koeneman te Sap- pemeer, te bouwen in de Arie Bos- scherstraat te Sappemeer. Inschrij- ving als volgt: Timmer- en metselwerken: J. Wl- chertjes, Sappemeer f 30.778; J. v. d. Meer, Sappemeer f 30030; Gebr. Scheen, Sappemeer f 29800; Fa. Ko- ning en Menger, Sappemeer f 29.796; A. Bakker en Zn., Muntendam f 28-240; B. Wessels, Sappemeer f 28.143 en Fa. A. Akkerman en Zn., Hoogezand f 27.448. Glas-, verf- en behangwerk: J. D. Froling, Sappemeer f 2350; W. Schut, Sappemeer f 2337; L- Scholtens, Sap pemeer f 2309; G. Jansen, Sappemeer f 2,295 en Fa. Kroeze en ter Burg f 2185. Lood-, zink- en mastiekwerken en waterleiding: F. v. d. Span Jr., Sap pemeer f 4015; M. Mulder, Sappe meer f 3925 en V. Braun, Sappemeer f 3832. Gunning in beraad. In de Dinsdagavond in het hôtel Groeneveld b. d. Veiling gehouden De Natuur Historische Vereni- ging afd. H.-S. hield haar jaarverga- dering in het hôtel Faber. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de afdeling thans 47 leden telt. De begroting 1949 sluit met f 258.76. Het bestuur werd als volgt samen- gesteld: de heer W. Westerhof (Voorz.) de heer J. A. Kampen (secr.), mej. A. M. S. Rietsema (penn.), mej. L. Schutter en de heer H. Dolfien. Na afloop der vergadering hield men zich nog enige tijd bezig met het determinerep van planten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de G.O.V. hier een concert te geven. Bovendien ligt het in de bedoeling hier een jeugdcon- cert te geven. Door de Chr. Voetbalver. „Hoo- gezand" werd Donderdagavond een contact-avond georganiseerd in het café Groeneveld bij de veiling. Nadat de heer Zuurman een openingswoord had gesproken, werd de avond voor de pauze gevuld met voordrachten en muziek, verzorgd door de heer Brou- wer en twee leden van de C.V.V. Een actie ter versterking van de kas bracht f 87.15 op. Na de pauze werd het toneelstuk „De schuur aan de grens" opgevoerd. Verschillende aan- wezigen gaven zich op als begunsti- gers van de reisclub, De plaatselijke afd. van de Ned. Chr, Vrouwenbond vierde haar 10- jarig bestaan. De afdeling heeft thans 145 leden. Door het vertrek van mevr. Tom was de plaats van présidente vacant. V y -'""b vveus UC pi.ct.ClL3 VCLXl p 1C31UIILti VavJfclllL. jaarvergadering van de Vvandel-1 Ter voorziening hierin werd gekozen sporteomm. H.-S. werd verslag uit gebracht over de in 1948 gehouden tochten, die een succès genoemd werden. In de plaats van mej. A. Dijk, die zich wegens drukke werkzaamhe- den moest terugtrekken, werd tôt secretaresse benoemd mej. S. Duime- ring. Op 15, 16; 17 en 18 Juni zal weer een AvondVierdaagse georganiseerd worden, terwijl bij voldoende animo zal worden deelgenomen aan de tochten welke in Mei te Dwingelo worden gehouden. In dezelfde maand zullen in deze omgeving tochten van 25 en 15 km worden gehouden, en ten slotte ligt het in de bedoeling van de vereniging „Chemica" om dit seizoen een tocht te organiseren. Op het Provinciehuis te Gronln- ,jsn werd aanbesteed' het verruimen van het Achterdiep te Sappemeer over een lengte van 1720 m, met de daarbij komende werken. Ingeschre- ven werd door J. Bosman, K. Bos- man en P. Witteveen te Stroobos en Surhuisterveen met f 126.000; IJ- Dikkeboom en P. Waterlander, Hee- renveen voor f 123.800 en Gebr. v: J. Molen te Loppersum voor f 115.460. HOOGEZAND-SAPPEMEER Het Nederl. Rode Kruis, afd. Hoogezand-Sappemeer en Omstr. heeft twee feestavonden gegeven. De eerste had pjaats in het „Park- hotel" te Sappemeer, waar dr. Gisch- ler het openingswoord sprak. Het programma werd verzorgd door mej. C. Bogaerts met haar Kinder-Club, die een voorstelling gaven van een ouderwetse schoolklasse, en de to- neelvereniging ..Harmonie" uit Hoo gezand, dié opvoerde de klucht „De Loodgieters". De belangstelling was groot. Donderdagavond werd hetzelfde programma uitgevoerd in het hôtel Faber te Hoogezand, waar de belang stelling eveneens groot was. Afnemende guerilla-strijd' „De guerilla-strjjd neemt met de dag af', aldus verklaarde de territo- riaal troepencommandant van mid- den-Java, generaal-majoor J. Meijer, in een interview met de spéciale correspondent van Aneta te Sema- rang. „Het optreden tegen de ben- den duurt gestaag voort en wij zijn thans halverwege naar de toestand van redelijke veiligheid. Er blijven uiteraard nog verspreide wapenen in handen van individuen, maar bij opklaring van de politieke toestand wanneer de regering een vaste lijn aangeeft, kan de opsporing van deze wapenen, hetgeen de taak van het bestuur en van de politie is, inten- sief ter hand genomen worden," al- dus de commandant. Hij zeide, dat onder voorzitterschap "v^T "de" he&er van georgamseerde republikemse i M Huizing. Spreker was dé heer eenheden geen sprake meer was. - - - Ileer Reeds de tweede dag van de poll- mevr. Wolthuis. In de vacature van mevr. Turkstra ala vice-presidente werd gekozen mevr. Tillema. Mej. Prins sprak de scheidende pré sidente toe, terwijl zij een zilveren briefopener met inscriptie in ont- vangst te nemen had. In het hôtel Groeneveld bij de veiling werd het jaarfeest gehouden van de Geref. Jongens- en Meisjes- clubs. De leiding berustte bij de heer Tillema. Aan de organisatoren(trices) werden bloemen aangebodeif. Het slot- woord werd gesproken door Ds. Tom. De zaal was geheel gevuld. HOOGEZAND Enige tijd geleden werd een splinternieuw rijwiel, toebehorende aan de heer J. Slijm, alhier, welke fiets bij het hôtel Faber stond, ont- vreemd. In verband met deze dief- stal is thans door de politie aange houden D. J. F. p. van Winschoten. Hij is voor de officier van justifie te Groningen geleid. Dinsdagmiddag geraakte een 6 jarig dochtertje van de famiiie Douma van de Nieuweweg met haar rechtervoet bekneld tussen de zich sluitende Hoogezandster brug. Het voet je werd gekneusd. Donderdag is aangehouden J. B. te Groningen, die reeds vanaf Sep- tember 1948 door de politie alhier werd gezocht wegens diefstal van een overall gepleegd te Hoogezand. Hij werd Vrij dag voor de officier van justitie te Groningen geleid. De afd. H.-S. van het Inst. v Arbeiders Ontwikkeling hield haar jaarvergadering in het hôtel Rowaan. Tôt nieuw bestuurslid werd gekozen mej. A. v. Biessum. Voorts werd het zomerwerk be- sproken, dat zal bestaan uit enkele excursies, o.a. één naar de Hondsrug. Tôt afgevaardigde naar de kader- cursus te Groningen werden aange- wezen mej. A. v. Biessum en de heer F. Kruize, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. F. Meiring, thans te Den Haag is aan de hogere P.T.T. school geslaagd voor het examen adjunct- referendaris. Woensdagavond heeft de E.V.C- een propaganda-feestavond gehou den in het hôtel „De Nieuwe Brug tionele actie was de leiding en wa ren de verbindingen van de T.N I> eenheden verbroken. De rondzwer- vende benden van 20 tôt 40 man, hoogstens ten getale van 500 man, zijn veelal samengesteld uit restan- ten van vroegere eenheden, soms van 4 eenheden. Het gros van de munitiedumps is in Nederlandse han den, terwijl de benden onderling twist krijgen, ook al wegens moel- Kolman uit Groningen. Het feestelijk programma werd verzorgd door het cabaret-gezelschap „Gemengde Berichten". De zaal was goed bezet. Dinsdag vergaderde de J.C.C- in het Vonkgebouw o.l.v. ds. van der Meiden, Op deze bijeenkomst zou worden nagegaan of er reden was voor het blijven bestaan van deze commissie. Bij de bespreking bleek, dat de geringe belangstelling van de lijkheden bij de voedselvoorziening. J verschillende verenigingen voor de „Een gedecentraliseerde bezetting, J.C.C. niet voortsproot uit een zekere waarbij de detachementen behalve overbodigheid, doch dat deze geringe in de grote plaatsen ook tôt in de belangstelling eerder voortkwam uit uiterste hoeken en in de kleinste het kwijnend bestaan van de meeste plaatsen gelegerd zijn, maakt het plaatselijke jeugdverenigingen. In mogelijk een gesignaleerde bende op verband daarmede werd besloten het korte termijn van verschillende pun- werk voort te zetten. ten uit te bereiken", aldus generaal Er werden besprekingen gevoerd Meijer, die mededeelde, dat de over een weekend op 18 en 19 Juni Noordkust tôt Rembang is vrijgege- Anlo en over het houden van een ven en dat te Solo de handhaving filmvoorstelling op een nader te be- van de orde vrij wel geheel is over- gedragen aan de politie en het legi- oen van de Mangkunegoro. De gene raal vertelde, dat verschillende spoorlijnen en fabrieken in het ge- bied Bojolali-Klaten en Solo-Sragen heropend waren. Hij zeide, dat over- al, waar contact met de benden verkregen werd, telkens één of twee païen datum. Voorts zal een JCC avond worden gehouden in Maart, waarvan het programma door de diverse verenigingen zal worden verzorgd. Woensdagavond hield de Zeil- vereniging „Zuidlaardermeer" een Algem. ledenverg. in het hôtel Fa ber, welke goed bezocht was. In zijn Japannezen, als aanvoerder(s) optre- Jaarverslag gaf de heer G K de dend, gesignaleerd waren. „Er zijn Vries een overzicht over het wel en veel meer Japannezen dan we ver-, wee der vereniging, gedurende 1948 onderstelden. Velen hebben Indone- Achtereenvolgens werd het vereni- sische namen aangenomen en zijn gingsleven, het wedstrijdwezen en soms moeilijk te herkennen: onlangs het Z.Z. Orgaan in dit verslag onder werden immers nog 2 Japaitnezen de loupe genomen De gearresteerd met Indonesische men Mejjer. genomen. De penningm. u na" de heer v. Zoméren had een sluiten aldus besloot generaal-majoor de begroting. De aftredende best. i leden de heren H. v. Zomeren en G. K. de Vries werden herkozen. Het concept wedstrijd-programma voor 1949 werd onveranderd vastgesteld, en ziet er als volgt uit: 26 Mei Openingswedstrijd; 18 en 19 Juni Competitiewedstr, in Paterswol- de; 25 en 26 Juni 2e Competitie wedstrijd op het Zuidlaardermeer; 10 Juli Watersportdag „Zuidlaarder- meer"; 24 Juli Bekerwedstrijden „Piet Bosmabeker"; 30 Juli, en 3 Aug. 3e Competitiewedstr. op het Schild- meer; 6 Aug. Nachtwedstrijd; 6 en 7 Aug. 4e en laatste Competitiewed- strijd op het Leekstermeer; 14 Aug. Morgenwedstrijd; 28 Aug. Beker- wedstr. „Bloemert"„Zuidlaarder- meer"; 18 Sept. Bollen wedstrijd. Bij de competitiewedstrijden wordt de Olympische puntentelling toege- past. De starttoren werd van de heer Scheen overgenomen. Diverse commissie's o.a. voor de Watersportdag werden benoemd. Het punt „Toestand havens en wegen" bracht de gemoederen in beweging en werd hierover levendig van ge- dachten gewisseld. Ook bij de rond- vraag kwamen er diverse punten in bespreking en was het bij twaalfen toen de voorz., de heer Jonker, de vergadering sloot. NTEUW-COMPAGNIE, Het loeien van de sirene van de N.V. Aardapelmeelfabriek „De Toe komst" op Vrijdag 25 dezer kondigde aan, dat van de campagne 1948- 1949 een millioen H.L. aardappelen veldgewicht waren gemalen. Dit is tôt dit jaar nog niet voorgekomen. In de campagne 19471948 werden ruim 680.000 H.L. aardappelen verwerkt. De huidige campagne stelt aile vorige In de schaduw, NOORDDIJK Deze week werd een begin ge maakt met de aanplant van bomen aan de Olgersweg door de school- jeugd van Engelbert en Waterhuizen. De burgemeester sprak enkele woor den. Ieder kind plantte een boom, en bevestigde er zijn naam aan. De jaarvergadering van het kerkkoor had plaats in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk. Er bleek een klein batig saldo te zijn. Te Ze- venhuizen werd in de le afdeling een le prijs behaald. De avond werd verder gevuld met zang en voordracht. In- de nacht van Maandag op Dinsdag hebben hier enige honden huisgehouden onder de schapen van verschillende landbouwers te Roode- haan, Engelbert en Klein Harkstede. 's Morgens werden er vier dode die- ren gevonden. Men vreest dat an dere, welke ernstig gewond zijn, nog zullen sterven. De politie heeft de zaak in handen. Maandag a.s. is de heer B. Bats voor het laatst in functie als post- bode in deze gemeente. Hij begon zijn loopbaan als hulpbode te Hark stede, was daarna te Kolham en de laatste 25 jaar alhier werkzaam. Voor de betrekking van tim- merman-stratenmaker hebben zich 29 sollicitanten aangemeld. Tôt vaste hulp bij de P.T.T. is aangesteld ingaande 1 Maart a.s. de heer W. Huisman. MIDDELBERT De Ned. Herv. Gemeente bracht beroep uit op de candidaat M. van der Ende van Oostburg (Z.) Voor de mannenvereniging hield de heer J. Kortenhoeven een lezing met lichtbeelden. ENGELBERT De heer E. Elzes hield voor de pluimveehouders een inleiding over „Het huisvesten van ons Pluimvee" KOLHAM. In café „De Zeven Wolden" werd een lezing gehouden verlucht met filmpjes over het werk van de A.N. W.B. Spreker was de heer Palstra uit Den Haag. Enkele personen gaven zich als lid van de A.N.W.B. op. FROOMBOSCH Een toneeluitvoering ten bate van de Kleuterschool bracht f 180 op. De belangstelling was zo groot, dat men besloot een tweede avond te organiseren. SLOCHTEREN. De Coôp. Zuivelfabriek en Melkinrichting „Duurswold" hield haar algemene jaarvergadering in het café Veenhoven te Schildwolde, onder voorzitterschap van de heer E. F. Elema te Tjuchem Uit het jaarverslag van de secr., de heer A. de Haan van Hélium, stip- pen we aan dat in de loop der jaren verschillende concentratie-pogingen zijn gedaan waardoor de melkfabrie- ken te Hélium, Harkstede en Zuid- broek overgenomen werden. Bij monde van de heer Van Cingel bracht de Commissie van Toezicht verslag uit over het financieel beleid, waar- uit bleek dat de omzet enorm was gestegen. Uit het verslag van de directeur, de heer Joh. de Weme, merken we op dat het een goed jaar voor de melkwinning was en de kwaliteit goed. Het gem. vetgehalte was 3.709 Door de leden werd 3.164.298 kg. melk geleverd en door niet-leden 1.095.932 k.g., in totaal 4.260.230 kg., dit is 22 meer dan het vorig jaar. Voor de ontvangen melk werd f 876.376.55 uitbetaald of gemiddeld per 100 kg. f 20.57 (v.j. f 17.79. Er werd 10.687 kg. boter bereid. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. de Haan, Hélium en gekozen de heren K. Slim te Zuidbroek en J. Mulder Pzn Harkstede. Als lid van de Commissie van Toezicht werd ge- '"n'pn d» heer A. J. v. d. Veen, Trips- 'nr"a" Er werd besloten de re- k gourant te verhogen van f 100.000 tôt f 200.000.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1