D il E ECHTûENOTE PAN DE MINISTER Gemeenteraadsvergadering TWEEDE BLAD. Zaterdag 26 Februari 1949 No. 15 SPOORWEGNIEUWS. EEN APPARAAT VOOR HET KUNSTMATIG VERLENGEN VAN HET LEVEN. over iB46, De rede, welke Prof. W. Se hermerhom te Hoogezand heeft gehouden. NIEUWE BONNEN Te SAPPEMEER gehouden Donderdag 24 Febr. De BURGEMEESTER feliciteerde de heer Boer, die ziek geweest was met zijn herstel en deelde mede, dat de leden A. Kamps en Brugge we- gens ziekte afwezig waren. Hy zei dat voor het jaar 1949 aan Sappe- meer de bouw van 12- woningen is toegestaan, waarvan 7 normaal en 5 voor industriële doeleinden. De wo ningen mogen een inhoud hebben van 265 m3. Verder deelde de Bur- gemeester mede, dat toestemming was verkregen tôt de bouw van een Finse school, waarmede tegen 1 April zal worden begonnen, en dat de laat- ste vergadering van de gemeenteraad van Sappemeer zal plaats hebben op 31 Maart, in Welke vergadeirng spre- ker afscheid zal nemen. Ingekomen stukken De ingekomen stukken bestaande uit goedkeuringen van Gedeputeerde Staten van door .de raad genomen besluiten, o.a. het besluit tôt ver- bouw van de o.l. school aan de Kees de Haanstraat en het besluit tôt ver- bouw van de ULO-school te Kleine- meer. Deze stukken werden voor kennis- geving aangenomen. Onderwijs Van de besturen der bijzondere scholen zijn verzoeken ingekomen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor het dienstjaar 1949. Besloten werd op een basis van f 21.07 per leerling voor l.o., f 33.61 per leerling ULG en f 11.81 per leer ling voor vakonderwijs (lich. oef. en nutt. handw.) te vergoeden aan: het R.K. Kerkbestuur van de H. Willibrordus te Sappemeer voor de school voor l.o. 148 1/3 x f 21.07 is f 3125.38; de Ver. voor Geref. Onderw. te Sappemeer-Hoogezand 157 x f 21.07 is f 3307.99; de Ver. voor Chr. Uitgebr. L. O. te Hoogezand-Sappemeer voor de school voor uitgebr. l.o. 105 2/3 x f 33-61 is f 3551.46 en voor vakonderwijs aan die school 105 2/3 x f 11.81 is f 1247.92 De betaling van genoemde bedragen kan geschieden in 4 termijnen. Van de - Ver. voor Chr. ULO te Hoogezand-Sappemeer is voorts een verzoek ingekomen om de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een naaimachine ten behoeve van het handwerkon- derwijs- Op voorstel van B. en W. Wordt besloten hiervoor een bedrag van f 350 beschikbaar te stellen. Electrische straatverlichting Besloten wordt straatverlichting aan te brengen aan de Zuidzijde van het Kleinemeersterdiep en de West zijde van de Kleinemeersterstraat over de spoorwegovergang. Aan de Kleinemeersterstraat zullen 7 straat- lampen komen en aan het Kleine meersterdiep Z.z. 6. De kosten van aanleg van de 13 lampen zullen be dragen f 3030, terwijl de jaarlijkse kosten voor de verlichting worden geraamd op f 12 per lantaarn. Op een vraag van de heer WIE- RINGA (CHU) waarom electrische verlichting wordt aangebracht, ant- woordde de burgemeester, dat aan de Kleinemeersterstraat Westzijde een bovengronds net is. Hierdoor is het aanbrengen- van electrische straatlampen goedkoper dan het plaatsen van gaslantaarns. Aan het Kleinemeersterdiep Zuidzijde is he- lemaal geen gasbuis. De heer SCHâFER (Arb.) infor- meerde hoe het staat met de verlich ting van de Kleinemeersterstraat voor de spoorwegovergang. Hierop antwqordde de Burgemeester dat uit- breiding van het aantal lampen aan de Westzijde met 4 5 lampen nood- zakelijk is. Klein emeersterbrug De kosten vopr herstel van de Kleinemeersterbrug bedragen f 15533 Hiervan komt ten laste van het Rijk f 8773.84, zodat voor reke- nir.g van de gemeente blijft te betalen f 6759.16. Besloten wordt de' begroting 1949 zodanig te wijzi- gen, en de post ad f 4500 voor her stel, uitgetrokken in de begroting 1948, in te trekken. Zoals reeds bekend zal de huidige Kleinemeersterbrug worden vervan- gen door een brug welke een breedte heeft van 2 meter, en welke volgens Provinciale Staten een overspan- ning moet hebben van 9.60 m. Begrotingen 1946 en 1947 De begrotingen 1946 en 1947 werden vastgesteld terwijl werd besloten enige posten voor schoolgeld e.d. on- inbaar te verklaren. Dlversen Een aantal aanslagen in de straat- belasting van personen, die deze be- lasting bezwaarlijk kunnen betalen, werden oninbaar verklaard, terwijl op verzoek van de accountant Visser de hondenbelasting van een inwoner, wiens financiële positie ongunstiger is dan werd verwacht, verlaagd van f 30 op f 10. Verbetering Middenstraat Het ligt in de bedoeling de Mid denstraat grondig te verbeteren. De wijk ten Noorden van de straat wordt gedempt; aangelegd wordt een weg van 6 m breedte met een verharding van le soort klinker- keien, opgesloten tussen trottoirban- den; aan weerszijden van de weg komen groene stroken ter breedte van 1.20 m met beplanting waar- naast trottoirs van betontegels ter breedte van 2 m; in de voetpaden komt een riolering groot 30/45 cm, waarop aile woningen t.z.t. kunnen aansluiten; als afscheiding van de percelen ten Noorden van de weg op de as van de sloot een ligusterheg te planten, waarin draaihekjes. De kos ten worden geraamd op f 111.500 uit te trekken op de kapitaaldienst 1949. Naar oordeel van het collège van B. en W. is het noodzakelijk de toe- gang van de Middenstraat aan de Borgerc.straat te verbreden tôt 10 m., verlopende over een lengte van 25 m op de 6 m brede straat. Hiervoor en om het trottoir door te laten lo- pen is het nodig een strook grond aan te kopen van het perceel van de ■heer Geling. De heer MULDER (CPN) juicht de plannen toe, terwijl de heer GE LING (KVP) aile medewerking toe- zegt. De raad keurde de plannen van het gemeentebestuur goed en mach- tigde haar de betreffende grond te gen een redelyke prijs aan te kopen. Vergeetachtigheid. Meent U heus, dat alleen professo- ren vergeetachtig zijn? Laten wij U dan uit de droom helpen. In 1948 wer den in totaal 131.117 voorwerpen in de trein verloren. U zult het met ons eens zijn, dat deze voorwerpen niet allemaal aan professoren hebben toe- behoord. In 1946 werden 105.314, in 1947 werden 121.489 en in 1948 werden, zoals reeds gezegd, 131.117 voorwer pen in de treinen, wachtkamers en op perrons achtergelaten. Verbaast U zich over deze vergeet achtigheid? U kunt zich echter niet zo zeer verbazen als die mijnheer uit Amsterdam, die een kaartje ontving ontving van het Bureau van Gevon- den Goederen van de N.S., dat zjjn koffer was gevonden. Deze mijnheer had n.l. helemaal geen koffer in de trein verloren. Maar toen hij met het kaartje op het Bureau van Gevonden Goederen der N.S. in het voormalige Maliebaanstation te Utrecht kwam, bleek de gevonden koffer toch van hem te zijn. Wat was het geval? Uit zijn auto waren een koffer en een actetas ge- stolen. De dief inspecteerde naar aile waarschijnlijkheid deze koffer in de trein en toen hij zag, dat de koffer vol zat met contracten, wilde hij blijk- baar niet langer risico lopen en liet de koffer in de trein achter. De eer- ljjke vinder bracht de koffer naar het stationsbureau, waar deze de voorge- schreven drie dagen op de eigenaar, die natuurlijk niet kwam opdagen, bleef wachten. Daarna werd de koffer opgestuurd naar het Bureau van Gevonden Goe deren te Utrecht. Dat bureau be- schikt over ambtenaren met veel speurzin. De inhoud van de koffer werd grondig geïnspecteerd en uit en- kele brieven viel het adres van de eigenaar op te maken. Zo kwam de koffer weer in het bezit van de recht- matige eigenaar. Maar het gaat niet altijd zo mool. Uit de cijfers, die het Bureau van Gevonden Goederen altijd aan het einde van het jaar verstrekt, blijkt ni., dat er ook nog oneerlijke vinders zijn. Maar, in verhouding tôt het to tale aantal verloren voorwerpen, neemt het aantal oneerlijke vinders gelukkig af. Wilt U weten hoeveel eerlijke- en hoeveel oneerlijke vinders er in de laatste jaren zijn geweest en hoeveel personen teleurgesteld moesten wor den, omdat hun eigendommen niet ge vonden waren, raadpleegt U dan on- derstaande cijfers retp. 1947 en 1948: Gevonden voorw. 75.204 87.648 96.256 Daarvan direct opgevraagd es afgehaald 26.262 32.545 37.386 Opgezonden naar het B.G.G, te Utrecht 48.942 55.163 68.870 Aldaar ingekomen aanvragen 39.785 46.468 49.253 Daarvan kunnen helpen 9.675 12.627 14.386 Teleurgesteld, omdat geen gevonden gevonden goederen werden afgegeven 30.110 33,841 34.867 Op 15 Mei een nleuwe dlenstregeling van de spoorwegen. Van de nieuwe zomerdienstregeling, die op 15 Mei a.s. ingaat, zal een rels- gids verschijnen, die weer ongeveer de voorootlogse gedaante zal hebben en bovendien uitgebreider zal zijn. Het boekje zal 192 pagina's omvat- ten en gedrukt zijn op fraai dun pa pier. Evenals voor de oorlog zal deze reisgids cursief gedrukt de aanslui- tingen vermelden. Het formaat onder- gaat een kleine wijziging. Het nieuwe boekje zal namelijk wel even hoog zijn als het vooroorlogse, doch iets breder. Het sttjve omslag, dat aan de voor- zijde met een klep naar binnen wordt geslagen, zal aan de binnenkant het spoorwegkaartje van Nederland te zien geven. De achterzflde van het omslag, die eveneens met een klep naar binnen wordt geslagen, zal het spoorwegkaartje van de Benelux-lan- den bevatten. Een Franse geleerde heeft een appa- raat gemaakt, dat kunstmatig het le- ven vàn organen en weefsels kan verlengen, en dientengevolge een dier of mens langer kan laten le- ven door middel van een werkeljjke bloedsomloop, die geheel gelijk is aan de natuurljjke bloedcirculatie van een levend wezen. Na meer dan 10 jaar werken en expermenteren werd deze prestatle bereikt door Dr. J. André Thomas, Professor aan de Sorbonne en direc teur van het laboratorium voor expe- rimentele cel-biologie. In een vergadering van de Fede- gië, het vreest een jarenlange ratie Hoogezand van de P.v.d.A., die guérilla, die een verzwakking van o.l.v. drs. P. M. Bruins is gehouden Nederland zou betekenen. in het hôtel Faber, werd het woord gevoerd door de oud-ministerpresi- dent, prof. W. Schermerhorn, die zijn rede had genoemd „Het Laatste Woord". Over de verkiezingen in Hooge zand-Sappemeer, welke Maandag worden gehouden, zei de spr. slechts, dat zij een beeld kunnen geven van de komende zomer te houden ge- meenteraadsverkiezingen in Neder land, hoe wel natuuriyk met plaatse- lijke factpren rekening gehouden moet worden. Daarna sprak prof. Schermerhorn over de Partij van do Arbeid, het ontstaan, de achtergrond en de werkelijke betekenis van die partij. Onstaan is zij onder de invloed van de bezetting en geboren uit de sa- mensmelting van groepen mensen en partij en. Sprekende over de économie zei prof. Schermerhorn, dat volstrekte vrijheid, volstrekte chaos zou bete kenen. Het gaat erom regelingen te treffen die de économie regelen en die voor de betrokkenen een mini mum van ongerief met zich brengen. Daarna roerde de spreker het pro- bleem Indonésie aan. Hij wees erop, dat prof. Kremer 25 jaar geleden heeft gewaarschuwd, dat het schip tegen de wal zou lo pen, en dat er nieuwe vormen ge- zocht moesten worden om tôt sa- mengaan van Nederland en Indoije- sië te komen. De Ned. regering heeft er 3 jaar naar gestreefd die vorm te vinden. Prof. Schermerhorn zei dat er mensen zijn die over het Indische1 probleëm gemakkelijk denken. Uiterst rechts zegt sla er op los, en uiterst links ga uit Indonesië. De P.v.d.A. acht beide mogelijkheden onaanvaardbaar, want geweld brengt geen oplossing van politieke pro- blemen, en zich terugtrekken zou betekenen de opmars van de Com- munisten nog gemakkeiyker maken dan in China. Het is sprekers mening, dat we er momenteel zo diep inzittfen, dat we er slechts uit kunnen komen met behulp van de rest van de wereld. Laten wij thans de hand grypen' aldus prof. Schermerhorn die de C.V.G-D. en in het byzonder het Amerikaanse lid daarvan, ons aan- biedt. Amerika wil vrede in Indone- Van de mogelijkheid om de spre ker vragen te stellen werd slechi.3 een bescheiden gebruik gemaakt. 303! 93. Toen* ze boven gekomen waren, gaf de oude man de lantaarn aan Rob. „Licht even bij, zo dat ik zien kan, om de deur open te maken," verzocht hij. „Dan kun je de lantaarn uitdoen, want we zullen voorlopig geen licht nodig heb ben. „Waar leidt deze deur heen?" vroeg Rob" nieuwsgierig. De oude man glimlachte geheim- zinnig. „Je zult het gauw zien, wanneer ik haar geopend heb," antwoordde hy rustig. 94. Daarop pakte hy de deurknop beet, drukte op een geheime knip en de grote steen week. Het volgende ogenblik stond Rob te knipogen in het zonlicht en staarde naar de geweldige pilaren, die zich boven hem verhieven. „Nu weet ik, waar u me gisteravond door hielp, toen de leeu- wen me vervolgden." 95. De oude man knikte en glimlachte. „Gister- avond waren de leeuWen je vijanden, maar van- daag zullen ze je vrienden zyn," antwoordde hij, terwijl hy de steen weer in z'n oorspronke- lijke stand terugbracht. „Neem je lantaarn op en ga met me mee." Rob vroeg zich af, waar z'n vreemde vriend-in-nood hem heen zou brengen, maar hy zei niets en volgde z'n gids tussen de pilaren van de tempelruïne, totdat hy aan een stenen trap kwam, die leidde naar een diep en smal ravijn. BALK DOOR VOORRUIT VAN AUTO Twee gewonden Te Amsterdam was een 17-jarige timmerman aan de Baarsjes bezig balken af te laden van een truck met oplegger. Op een gegeven ogenblik stak hij zonder uit te kijken met een 6 meter lange balk or zyn nek de ryweg over. De balk sloeg door de voorruit van een passerende auto en hoewel de chauffeur onmiddellijk remde, kon hij niet voorkomen, dat de balk een eind werd meegesleurd en een juist passerende hoofdonder- wyzer en een scholier raakte. Deze laatsten kregen inwendige kneuzin- gen en zyn opgenomen in het Wil- helminagasthuis. De chauffeur kreeg geen letsel. De timmerman, die het ongeluk had veroorzaakt werd gç- arresteerd wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld en ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. DRENTHE KRIJGT BEZOEK VAN ONZE ZUIDERBUREN Vyf Vlaamse schry'vers, t.w- prof, dr. Franz de Backer, voorzitter der Belgische Penclub, Maurice Roelants, hoofdredacteur van het Belgische dagblad „De Standaard", Raymond Brûlez, directeur van de Vlaamse radio te Brussel, de dichter Karel Jonckheere, en Hubert Lampo, let- terkundige en secretaris van „Het Nieuw Vlaams Tydschrift", zijn uit- genodigd om op 16 Juni a.s. ter ge- legenheid van de te Emmen te hou den landdag van het Drents genoot- schap, een bezoek aan Drenthe bren gen. Het vorige jaar moest dit be zoek wegens ziekte van enkele der genoemde heren worden uitgesteld. Vier hunner hebben de uitnodiging reeds aangenomen. BONNEN VOOR VLEES 021, 023 Vlees 100 gram Vlees 022 Vlees 200 gram Vlees ALLE BONKAARTEN 903 025 Algemeen 250 gram Boter of Margarine of Vet. BONKAARTEN KA, KB 903 026 Algemeen 500 gram Boter of Margarine of Vet. 027 Algemeen 400 gram Kaas of 506 gram korstloze Kaas. 028 Algemeen 125 gram Koffie 032 Algemeen 200 gram Kaas of 250 gram korstloze Kaas. 008 Algemeen (reeds aangewezen) 500 gram Sinaasappelen BONKAARTEN KD 903 034 Algemeen 250 gram Boter of Margarine of Vet. 035 Algemeen 100 gram Kaas of 125 gram korstloze Kaas. 016 Algemeen (reeds aangewezen) 1 kg Sinaasappelen. TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 903 64, 66 Tabak 2 rantsoenen Sigaret- ten of Kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 903 Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken Geldig zijn de bonnen van strook F. Deze bonnen zyn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 008 Algemeen (500 gram Sinaasappelen) en 016 Algemeen (1 kg Sinaasappe len) moeten uiterlijk heden bij de handelaar worden ingeleverd. De oude tabaks-, versnaperingen- en diversenkaarten QA, QB en QC 901 kunnen vernietigd worden, even als de bonnen 004, 009, 010, 011, 013, 017, 018 en 019 Algemeen der bon- kaarten voor voedingsmiddelen. FEUILLETON XXXVI 53) Als een orkaan raasde een dave- rend applaus door de ruime zaal van het opera-gebouw. Van het parket, uit de loge's en van de galeryen ga- ven de toeschouwers op een zo krachtig mogelyke wijze uiting aan hun gevoelens van waardering voor de kunst, welke de jonge, débuté- rende zangeres Hilde Diiren gegeven had. Ze moest vele malen opnieuw te voorschyn komen, om zich te la ten toejuichen, eer ze naar haar gar- derobe-kamer kon gaan. Op weg daarheen trad directeur Gray op haar toe en schudde haar krachtig de hand. „Miss Diiren, uw optreden is een volledig succès geweest! Ik ben trots op u." Hij schoof haar eén stoel toe. „Ga een ogenblik zitten; ik zie, hoe moe u bent.' Ik zal de nog steeds hevig tekeergaande menigte wel eens even tôt kalmte brengen." De directeur verliet haar, ging door een kleine deur, die zich in het inmiddels neergelaten metalen scherm bevond en stond vôôr het nu afgesloten toneel tegenover het pu- bliek. En hy sprak na een beleefde buiging: „Dames en Heren! Ik dank u allen nog eens uit naam van miss Diiren voor de krachtige bewyzen van by- val, waarmee u haar voor haar op treden dankt. Excuseert haar thans; ze is na de geweldige inspanning van deze avond werkelyk te moe, om zich nog langer te laten huldigen. Ze wenst niets liever, dan binnen- kort opnieuw voor het New Yorkse publiek op te treden." En eindelyk werden de mensen rustig en begonnen zy langzaam de zaal te verlaten- Hilde was in haar garderobe ge- gaan. Ondanks een zeker gevoel van uitputting had ze nog steeds een stille, gelukkige glimlach om haar mond, een wierspiegeling van haar gevoel van blijdschap over haar groot succès. Een kamenier hielp haar. Weldra had ze haar toneelcos- tume verwisseld voor haar gewone kleding. Een ogenblik later verschenen de heren Gray en Twain. Hun alleen was het veroorloofd, miss Dûren in haar garderobe te bezoeken, want in de gebouwen van de Metropolitan- Opera golden strenge bepalingen. Zeer opgetogen sprak de heer Twain: „Miss Dûren, ik wens u van harfe geluk met uw overweldigend succès! Ik heb niet eerder gewetén, dat u zo een groot zangeres was. Uw kunst-weergave ging eenvoudig iedere beschryving te boven!" „Beste vriend Twain," antwoordde Hilde hartelyk en met een glimlach op het gelaat. „Ik hoop, dat u my ook spoedig in andere rollen zult ho- ren. Het doet mij veel genoegen, dat myn zang u bevallen is." „0, miss Dûren, ik moet naar Chi cago, morgen al. Ze hebben my daar dringend nodig. Ach, het spyt mij zo, miss Dûren! Ik wilde u iets vragen. Ik vrees eigenlyk wel, dat u er te moe voor is, maar u zoudt my een geweldig groot genoegen doen, in dien u de uitnodiging van my, een paar uur te willen aanzitten aan een souper, dat ik ter ere van u wil ge ven. Wilt u my dit grote plezier doen, eer ik naar myn woonplaats vertrek? Ik stel u dan voor, dat we naar de kleine, intieme zaal van Dll- ton gaan." Hilde dacht enkele ogenblikken na, knikte vriendeliik en zei toen: „U kan ik niet goed iets weigeren, beste mynheer Twain! Dat weet u natuurlyk wel!" „Ik dank u, miss Dûren!" Tien minuten later reed het drie- tal naar de 57ste straat. Daar bevond zich in de nabyheid van het reusach- tige Ritshotel de intieme zaal van Dilton, waar evenwel geen souper voor minder dan dertig dollar te verkrygen was. Hier kwamen mil- lionnairs uit de Fifth Avenue en de filmsterren uit Hollywood, als die New York bezochten. Men at hier in een zeer behaaglijke sfeer in comfor- tabele, groene clubstoelen en at er Vkn zilveren schalen en porceleinen schotels. Iedere tafel stond vrij ver van de andere, zodat de aanzitten- den niet gemakkelyk elkanders ge- sprekken konden afluisteren. In ver- band met de hoge tarieven kon men zich hier een zekere ruimteverspil- ling veroorloven. Juist hierin was het bijzondere. het SDeciale van Dil ton -gelegen. Geen gast mocht een gevoel van gebrek aan ruimte of van bekrompenheid krijgen. Hilde nam met de beide, haar ver- gezellende heren plaats aan een ta fel, niet ver van het podium, waarop het kleine orkest temidden van veel palmengroen concerteerde op discrè te en voorname wijze. De nieuwstc jazz-nummers werden hier ten ge- hore gebracht op een bijna geraffi- neerde wyze. Men wist dan ook maar al te goed, hoe sterk verwend en hoe buitengewoon critisch de bezoekers hier waren. De heer Gray stelde het menu op. Hilde liet haar - blikken door de localiteit heen en weer gaan. Er waren reeds vrij veel bezoa- kers, mondaine dames en heren van allerlei slag. Maar in één opzicht kwamen ze vrij wel allen overeen: Ze moesten fabelachtig rijk zijn. Twain alleen vertegenwoordigde tien millioen. Een kellner begon te serveren. De muziek speelde nu zachter dan zoëven. „Wat is u stil geworden, mijnheer Twain," merkte Hilde op. „Vindt u het zo moeilijk, New York morgen te moeten verlaten?" „Dat kunt u zich toch wel voor- stellen, miss Dûren." „Ik hoop, dat we elkaar spoedig opnieuw zullen ontmoeten. U hebt recht op mijn vriendschap en u zult steeds een graag geziene gast in myn woning zyn." „Ach, miss Dûren, zô moet u het niet zeggen. U hebt my al meer dan genoeg voldoening gegeven voor de kleine dienst, die ik u bewezen heb." „Iemand het leven redden! Dat heet een kleine dienst!" glimlachfe Hilde. Ze nam uit de kleine bouquet, die zê naar hier meegenomen had, een anjer en stak die Twain in het knoopsgat. „Dit is, om u moed te geven voor de reis, beste vriend!" sprak Hilde Dûren. Ze besefte, hoe gelukkig ze hem door deze handeling maakte. Hij bedankte haar, verzonk toen diep in gedachten. Visîoenen van de bange storm- nacht kwamen plotseling met on- weerstaanbare kracht in hem op. Hij zag, weer de woelende, bruisende, door de hevige storm hoog opge- zweepte watermassa's, zag weer het schip in de zinkende positie, hoorde de kreten van de in nood verkeren- de passagiers. Hij dacht weer aan zijn sprong met de beide dames in de woeste golven. Met grote moeite was hij er in geslaagd, een ronddrij- vende, lekke sloep te bereiken. Hij stopte het lek en roeide daarna met de moed der vertwyfeling. Twee dames lagen bij hem in het broze vaartuig. Eén van beiden leek niet meer te leven. Maar hy moest de riemen vasthouden, de golven be- heersen, opnieuw tegen het geweld stryden, Eindelyk scheen de mor- genzon over de oceaan. De storm nam af. Nu eerst kon hy zich met de dames bezig houden. Inderdaad bleek er nog slechts één te leven. Deze ge- redde was Hilde Dûren; met moeite richtte ze zich van de bodem van de sloep op. Eensklaps drong de muziek, die door de zaal klonk, tôt hem door. Hij hoorde weer de stemmen en zag de mensen, die in het kleine, intieme restaurant bijeen waren. Hy zag ook weer directeur Gray en zocht Hilde's blik. Hy schrok, toen hij zag, dat ze in haar stoel in- eengedoken zat en dat haar ogen een plotselinge angst weerspiegelden. Hij nam 66k waar, dat ze naar een tafeltje midden in de zaak met een steelse blik keek. Een lichte trilling was om haar mondhoeken op te merken. Ze hield de lippen styf op elkaar geklemd, alsof ze met moeite een uitroep1 wilde tegenhouden. Ze kénde hem. Ze twyfelde niet meer, maar ze had hem eerder ge- zien. Er bevond zich in deze New Yorkse zaal een heer, die te Berlijn één der vele bezoekers van minis- ter Von Schûcking geweest was, toen zij daar als gastvrouw optrad. Hij zat alleen aan een tafeltje, moeilijk voor Hilde te zien, daar een ander groepje bezoekers zich tussen hem en haar in bevond. Maar op ze ker ogenblik had ze toch het gelaat van de gast vrij duidelijk gezien. Ze hadden elkander toevallig gelykty- dig aangezien. En een gevoel van plotseling op- komende vrees maakte zich van Hilde meester. Ze zag dit aan zijn ogen. Daarin nam ze een uitdrukking van grenze- loze verbazing waar, die evenwel spoedig verdween. Wie was hy? Ze had in de jaren van haar hu- welijk met de minister zo ontzaglijk veel officiële en andere voorname persoonlykheden in haar woning ontvangen, dat het niet te verwonde- ren was, dat ze, vooral na de schok- kende gebeurtenissen in haar leven, niet meer nauwkeurig wist, hoe ze allemaal heetten. Ook directeur Gray bemerkte nu de verandering in haar uiterlyk en schrok. I „Heeft u iets, miss Dûren?" Twain vatte haar hand. Toen scheen ze uit haar verstar- ring te ontwaken. Laat ik my niet, verraden! dacht ze snel. Ze deed een' zwakke poging tôt glimlachen en sprak: „Vergeef my, dat ik enkele ogen blikken lang mijn aandacht voor u beiden liet verslappen. Ik voel my eigenlyk doodmoe na mijn eerste optreden hier. Ik zou nu wel heel graag naar huis willen gaan." i Haar gelaat vertoonde een bleke tint. En Twain haastte zich, te betui- gen: „We zullen gaan; ik ben eigenlyk wel wat egoïstisch geweest. Vergeef mij miss Dûren. Ik had er aan moe ten denken, dat u rust nodig had. De heer Gray had reeds een kellner ge- wenkt. Hy betaalde, terwijl Twain een jongen naar de garderobe zond, om mantel en jassen te halen. Een paar minuten later verliet "het drietal de zaal. Hilde liep tussen beide heren. Bewonderende blikken werden van links en rechts op haar geworpen. Sommige gasten hadden in haar reeds de nieuwe ster van de Metropolitan herkend. Ze waagde het niet, de mensen aan te zien, want ze vreesde, op nieuw de blik te ontmoeten van de bezoeker, wiens aanwezigheid haar zulk een schrik had bezorgd- Nauwelijks was het drietal buiten, of bedoelde heer stond ook haastlg op, betaalde vlug de kellner met een bankbiljet en liep met snelle passen op de uitgang toe. Voorzichtig rondkykend betrad hy de straat. Hij was nog juist tijdig ge noeg, om Hilde Dûren in een daar gereedstaande particulière auto te zien stappen. De heren volgden en onmiddellijk daarna zette de wagen zich in beweging. De heer bij de in- gang van restaurant Dilton keek scherp naar het verlichte nummer- bord van de auto. Daarna noteerde hy het nummer in een zakboekje. Hij bleef korten tijd als in gedachten verzonken staan. Toen schudde hij even het hoofd en lachte eensklaps. Toen zei hy zachtjes tôt zichzelf: „Het is dwaasheid! New York maakt mij nerveus. Het is natuurlijk verbeelding. Dat komt er van, als iemand als ik naar mooie vrouwen kyk. Hy richtte zich hoog op. Met de gemakkelijkheid van een ervaren cosmopoliet, die zich in aile landen van de wereld thuis gevoelt, begar hij zich door de dichte mensenme- nigte naar het Ritshotel, waar hy "verblyf hield. Hilde was bij haar thuiskomst te moe, om nog lang over het voorval na te denken. Ze sliep, zodra ze te bed lag, in. Toen ze de volgende morgen ont- waakte, was ze door een diepe, dro- meloze slaap verkwikt en gesterkt. En nadat ze een bad genomen en zich gekleed had, gevoelde ze zich zo prettig gestemd, dat ze zachtjes een lied je zong. Met een heldere glans scheen de zon in haar kamer Op haar ontbyttafel vond ze een ganse stapel nieuwsbladen. En haar kamers stonden vol met bloemen, welke haar kamenier in sierlijke vazen had geplaatst. Het waren de biyken van sympathie van legio be- kende en onbekende bewonderaars. De bloemen verspreidden heerlyke geuren. Hilde zette de vensters wyd open, ademde diep van de zonnige lucht en nam daarna aan haar ontbijttafcl plaats. En in dit ogenblik dacht ze weer aan de schrik, die ze de vorige avond in de zaal van Dilton doorge- maakt had. Maar nu was het een stralende morgen. Ze was thans niet angstig meer. De rust en zekerheid van de gevierde kuhstenares waren thans veel sterker in haar. Ze ge voelde zich nu geheel gerustgesteld- Ze meende, zich de vorige avond ver- gist te hebben. (Wordt vervolgdj

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 4