n i I 111 fi 1 PLAATSELIJK NIEUWS TONEEL EN MUZIEK IN DE BEKLAAGDENBANK H.H. Landbouwers en Indusfriëlenl 01 ën en Vetten Het afscheid van Ds. W. Tom J. BAKKER, Omploegen en Eggcn G. J. Mulder n~ r - H i NOORDBROEK KUNST Kerknieuws KUNST" AMUSEMENTSAGENDA Veilingvereniging R—S. Veemarkt Groningen Overzicht Veenrakt V erenigingsmededàgen DISTRIBUTIENIEÛWS Doet nu Uw voordeel daar steeds de prijzen van blijven stijgen Wij kunnen U nog tegen zeer lage prijzen leveren Tractor Petro'eum, Gas- olle ook voor Diesels, licht Petroleum, Benzine Motorolifin, Smeerolifin, Vetten, enz. Ailes franco bezorgd aan 't bedrijf. Besteld nog heden Tele- fonisch of per briefkaart. Gebr. Woltjer ZEEVIS Schellevls, Schol, Wijting, Schar en Kabel |ouw. Hedenmiddag en Vrijdagmiddag tegen 12 u warme gebakken Vis. NEPERUS Vishandel Noorderstr. 162, Tel. 616 SAPPEMEER. houdt zich beleefd aan- bevolen voor het van Tuinen en Leeghalen van Mestbakken. Bo'rgercompagnie H 15 Juist onlvanoen Trainingspakjes v 2 -10j., d.blauw Damesachorten gebl. Lama Kousen wol, I punt Serle Klnderkouaen aile maten Dames Kouaen zware kwaliteit f 1.45 tôt 14.60 Gerulte Knlekousen aile maten Fantaslesokken 1 pnt Partij Ondergoed voor Dames en Heren halve pun- tenwaarde. Dus profiteert hiervan Sappemeer-Oost I J h Xlasrt roet zijn ataart. Stormen en regen gaan over het land. In de nacht van Maandag 05 Dinsdag nam de wind geleidelijk in kracht toe. Dinsdagmorgen was het een stonn geworden, die met reusachtige kracht over het land veegde. De stormvla- gen namen dakpannen en andere dakbedekking van verschillende da- ken en smeten het op de straat. Tak- ken werden van de homen gerukt, glasruiten, dakgoten en schoorstenen moesten het ontgelden. Ook de bo- vengrondse electriciteits- en tele- graafdraden konden het hier en daar ook niet bolwerken, terwijl verschil lende bomen werden ontworteld. Het is onmogelijk een volledige op- somming te geven van al de schade die de storm heeft aangericht, maar zeker is het, dat er geruime tijd ge- werkt zal moeten worden om de stormschade te herstellen. Vermeld dient nog te worden, dat het dubbele woonhuis aan de Kalkwijk Lula West No. 1, bewoond door de gezinnen de Boer en Wiechers de storm niet heeft kunnen weerstaan, en is ingestort Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij gelukkig niet voor. Voorts stortte van een woning aan het Achterdiep te Sappemeer de ach- ter en zijmuur in. De bewoners, de fam. Pot, moesten elders onderdak zoeken. Bovendien werd een schuur- tje, staande in het uitbreidingsplan te Sappemeer en toebehorende aan de Ned. Heide Mij., een speelbal van de wind. Verschillende papieren van genoemde mij. fladderden rond. De Ned. Heide Mij. zal eerlijke vinders dankbaar zijn. TREPSCOMPAGNIE. Tengevolge van de storm stortte de achtermuur van de woning van de woning van de Fam. Woltjes in. HOOGEZAND Zondagnacht plm. 12 uur ge- raakte een zekere M., wonende aan de Sportterreinstraat, voor de behui- zing van de heer K. Geersinga aan de Zuiderstraat met zijn f iets, in het Win- schoterdiep. Op zijn hulpgeroep wist de heer G., die juist bezoek had en het lawaai hoorde, M. op Iiet droge te brengen, die er behoudens een nat pak goed afkwam. Het rijwiel werd des anderdaags opgevist. Vrijdagavond was in het hôtel Rowaan opnieuw een vergadering belegd om te komen tôt de oprich- ting van een speeltuin te Hoogezand. De leiding berustte bij de heer G. Pestman, Het tijdelijk comité werd vervan- gen door een definitief bestuur, dat als volgt is samengesteld: G. Pestman (voorz.); H. Knip (secr.); J. Woelinga (penn.); B. Pest man (2e penn.); H. Niemeijer (2c secr.) en mevr. de wed. J. Zijlman Jager. Besloten werd de op te richten speeltuin niet te makea tôt een speeltuin voor een bepaalde buurt, maar tôt een speeltuin voor geheel Hoogezand. Zo mogelijk zal de speel tuin nog in de loop van dit jaar gfe- opend worden, terwijl zo mogelijk later een clubhuis zal worden ge-| bouwd. Het terrein, waarover de speel- tuinvereniging kan beschikken ligt aan de van Roijenstraat, nabij de zender. Ter vergadering gaven zich 80 ge zinnen tôt lid van de vereniging op, terwijl 50 donateurs konden wordeft genoteerd. KROPSWOLDE Vrijdagavond had in het café Mulder de algemene ledenvergade- ring plaats van begrafenisvereniging „De Laatste Eer". Uit het financiële verslag bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 1074-42, terwijl er van 1947 een sal- do was van f 1643.01 (totaal f 2717.43) H zeer grote aantal begrafenissen loodgieterawerken G. Medendorp, Eenrum voor f 499.83' Voos rekening van de heren G. J. Minholts en H. Timmer werd door de arehitect Olsmeijer van Apping*- dam aanbesteed het bouwen van een dubbele behuizing te Oosterhoge- brug. Gunning als volgt: Hoofdbouw Fa Kammingav. d. Berg, Gronin- gen voor f 20-580; schilderwerk Fa. Doorenkamp en Bos f 1200; loodgie- terswerk Th. Buissink, Appingedam f 1720 en Sanitair Fa. S. Koster, Ap pingedam voor f 500. RUISCHERBRUG Gedurende de maand Februari werd bij de Rijkspostspaarbank, al- hier, ingelegd f 292.79 en terugbe- taald f 2825-82. MEDDELBERT De storm heeft hier materiële 1 schade veroorzaakt, vooral aan da- ken en schoorstenen, terwijl enige bomen werden ontworteld. KLEIN HARKSTEDE Gistermorgen is de landbouw- schuur van de heer G. Gras, alhier, omgewaaid. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. SCHILDWOLDE. In een dezer dagen gehouden ge- combineerde vergadering van de vrij- gemaakte Geref. Jongelings- en Meis- jesvereniging, o.l.v. de heer Th. Veld- man van Slochteren, trad als spre- ker op de heer Bouwman van Wagen- borgen met het onderwerp: „De Theo- logische Hogeschool". Het District Slochteren en Om- streken van de N.V, Stroverkoopbu- reau te Hoogezand, hield een bijeen- komst in hôtel „Wijchgelsheim", al hier, waar de aandeelhouders gelegen- heid werd gegeven de oude aandelen om te wisselen in die voor de nieuwe combinatie. De voorzitter, de heer Reinders van Hoogezand, lichtte een en ander toe, vragen werden gesteld o.m. In verband met de statuten en verschillende moeilijkheden bespro- ken. De echtgenote van schilder Han- sen, alhier, had het ongeluk van de zoldertrap te vallen. Op medisch ad- vies werd zjj voor onderzoek naarhet ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar een schouderfractuur werd ge- constateerd. Zij kon na behandeld te zjjn naar huis terugkeren. Maandagmorgen aloeg een paarc, Igeapannen voor een wipkar geladen met aardapelen, van de landbouwer H. Koning, op hol. Het paard joeg door een sloot waardoor de kar om- sloeg en ln de sloot bleef liggen. Doordat het gerei brak ging het paard alleen verder doch kon spoedig gegrepen worden. Ofschoon het on- geval op de drukke hoofdweg plaats vond bleef de schade beperkt tôt aardapelen en tuig, De afdellngen van de Algem. Ned. Bouw- en Landarbeidersbond hielden Vrfldagavond in café Span- ninga, alhier, een propaganda-film- avond, o.l.v. de heer E. Speelman. In verband met ziekte was er geen spre- ker aanwezig. De film was goed ver- zorgd en behandelde het verzet van de arbeidersklasse van vôôr 30 jaar. De zaal was goed bezet terwijl een collecte voor het Kupersfonds f 11.80 opbracht. Ten overstaan van notaris J. B. le Grand te Winschoten werd ten verzoeke van de fam. Okken in het hôtel „Quatre Bras" publiek ver- kocht een huis met etf en tuin te Noordbroek, groot 5.14 are en be woond door mej. wed. A. Okken. Koper werd de heer E. Schut van Zuidbroek voor f 2900. In verband met het feit, dat 1 April a.s. eçn nieuwe school hier ter plaatse zal worden geopend, is dezer dagen een ouderavond gehou den. Er werd besloten ter gelegen- heid van de opening van de nieuwe school een feestavond te organiserez ZUIDBROEK Zaterdagavond gaf het kinder- zangkoortje van mevr. Wildeboer v. Alphen een uitvoering in het hô tel Themmen. Nadat enkele liedjes gezongen waren werd de operette „Sneeuwmannetjes" opgevoerd. Namens de ouders der kinderen bood mevr. Weeke aan mevr. Wilde boer een mand met bloemen aan, terwijl de jeugdige pianist een boek kreeg. De heer J. Hommes, alhier, ver- kocht, in verband met de verbreding van het Winschoterdiep, zijn boerde rij aan de provincie. Hij heeft in Nieuwolda een boerderij aangekocht, welke wordt bewoond door de heer Steenhuis en toebehoort aan de pro vincie. An der schonen blauen Donau In het hôtel „Struvé" werden de toneelvoorstellingen, welke in abon- nementsverband werden gebracht, afgewisseld met een operette, „An der schonen blauen Donau" gebracht door de Hoofdstad Operette. Het publiek heeft deze afwisseling blijkbaar weten te appreciëren, want de belangstelling was groot; er was geen plaats onbezet. In ons voorwoord hebben wij er reeds op gewezen, dat de handeling bij een operette niet het belangrijk- ste is, en wij behoeven daarbij dan ook niet lang stil te staan. Het gege ven speelt zich af te Wenen om- streeks 1600. Dit stelt natuurlijk be paalde eisen aan décors en costuums, en hetgeen de Hoofdstad Operette in dat opzicht heeft laten zien was af. Behoudens enkele kleinigheden heeft het geheel ons ten voile voldaan. Daar waren de balletten, en de zang, waarbij wij in het bijzonder noemen Johan v. d. Zalm (Christi- aan), die waren van goed gehalte, terwijl het Hoofdstad-Operette Or- Faber. Het Carnavals-programma werd voorfgegaan door een klucht „Papa strijkt de vlag" uitgevoerd onder regie van de heer J. D. B. Lammerts. „Papa strijkt de vlag" is een aar- dige klucht met vele geestige mo- menten. De hoofdrol, die van Papa werd vrij goed vertolkt door J. Scheen, en ook de beide ker- misklanten (G. Heller en J. Steege voldeden, evenals dr. Berger (D. Na- gengast), hoewel wij de roi van dok- ter wel wat zwaar achten voor de heer Nagengast. De dames waren minder goed dan de heren, zij moeten zich beter inle- ven in de roi die ze te spelen krij- gen. De beste van de dames was naar onze mening -mej. L. 'Teuben. Al met al heeft de voorstelling aan haar doel, de zaal in stemming te brengen voor het Carnavalsfeest, voldaan. De opvoering was over het algemeen niet onverdienstelijk. De muziek was van de „Rhythme Ba- bies". Aan de régisseur, die naar elders kest uitstekende prestaties heeft ver-' gaat vertrekken, werden enige boe- richt onder leiding van zijn dirigent ken aangeboden. H. B. Susan. Zoals gebruikelijk bij het operette ensemble zorgden Fritz Steiner en Paul Harden voor het geestige gedeelte van de uitvoering, daarbij in zekere mate geassisteerd door Claire Clairy. De prestaties van By de gehouden verpachting van atandplaatsen voor de kermis welke op 26, 28 en 29 Mei a.s., ter ge- legenheid van het 50-jarig bestaan van de V.v.V. zal worden gehouden, werden plaatsen toegewezen aan: C. V. Sipkema, Groningen (stoomca- roussel) R. Rijnsbergen, Appinge dam (Autosk.); W. Dirks, Zwolle (Steilwand) J. Akkerman, Feerwerd (Zweefmolen); D. Mekkring, Eelde (Luchtschommel); N. Friso, Heeren- veen (Theater). Verder werden plaatsen verpacht aan een schiettent, gebakkraam, bumper en vliegbom- men, vis- en suikerkramen, alsmede enkele kleine kramen. De heer R. Braam verkocht on- dershands zijn woning met erf en tuin gelegen Achter de Wal, aan de heer D. Kooistra, wonende Achter de Wal, alhier. Zondag plm. 8.30 uur werd even voorbij de Motkéfabriek aan het Winschoterdiep een damesrijwiel ge- vonden. In verband met de storm werd aan een ongeluk gedacht. Het onderzoek door de politie wees uit, dat van een ongeluk geen sprake was, het rijwiel was van een passe- rende GADO-bus gewaaid. In 't hôtel Themmen hield de Landbouwvereniging haar maande- lijkse vergadering, onder leiding van de heer Toxopeus. Opgenomen werden enige bestellingen van landbouwbeno- digdheden. Na afhandeling van enige actuele problemen werd het woord verleend aan de vertegenwoordiger der W. A. Scholten's Aardappelmeel- fabriek te Foxhol, de heer G. T. Jan- sen van de afd. voorlichtingsdienst. Deze zette uiteen, dat een lntensief gevoerde aardappelcultuur ook in 1948 rendabeler is geweest dan de verbouw van granen. Besproken wer den de moeilijkheden bij de afzet, die van de aardappelmoeheid, zomede enige lichtpunten aangaande deze teelt. Voorts werden diverse eigen- schappen van een aantal nieuwe vroegrijpe fabrieksaardappelen bespro ken. Ook hier heeft de storm schade aangericht. Van de kapschuren van J. Uuldriks, Achter de Wal, J. Hom mes aan het Winschoterdiep waaide de gevel in, terwijl van de schuur van de heer P. Strenger de achter- gevel instortte- De korenmolen van de wed. Mar- ten sloeg los van de remmen, zodat de wieken met grote snelheid be- gonnen te draaien. Gelukkig kon men met behulp van de brandweer warm lopen voorkomen, zodat geen brandgevaar ontstond. Verder werden schoorstenen en dakbedekking van verschillende hui- zen door de storm losgerukt. MUNTENDAM De D.S-J.V. ..Nieuwe Koers" hield een bijeenkomst in het hôtel „De Munte", waarbij o.a. de heren Visser en Kamphuis van het gewes- telijk bestuur aanwezig waren. De heer Visser deelde enige bijzonder-! heden mede omtrent het te Noordla- ren te houden weekeinde, terwijl de heer Kamphuis een natuur-histo- risch praatje hield. Zaterdag had de verloting plaats van de muziekver. „Kunst en Strijd". De eerste prijs (4 stoelen en 2 fau teuils) viel op 908, en de tweede prijs wollen deken) op 780. De Vereniging van Vrijz. Her- vormden gaf een uitvoering in het hôtel „De Munte". Medewerking ver- leende het kerkkoor o.l.v. de heer van der Glas Sr. van Veendam, terwijl twee toneelstukjes werden opgevoerd. Tengevolge van de storm is de boerderij van de Gez- Pronk inge- waaid. Groninger Orkest Vereniging Op 10 Maart zal de Groninger Orkest Vereniging'voor Hoogezand en Sappemeer twee concerten geven te Sappemeer. Het eerste concert, BRAND IN ZWANENBURG Gisterenmorgen elf uur is door een lek in de schoorsteen brand ont- staan in de woning van een manu facturier in het dorpje Zwanenburg (15) kostte de vereniging f 1474.91, Ruth Roden was' tweeledig, zij was dat "1 de middaguren wordt gegeven bij Halfweg. Binnen enkele minuten t t-i1 J. mm -, i r» rwAninnl 1%. 4- J -j j o+-r\T-\ ri rî a Knrrûns rûrrl i onin rf tron Vinf. waardoor het saldo is gedaald tôt f 1242.52. De aftredende bestuursleden, de heren J. G. Topper en H. Hoving Jr. werden herkozen, terwijl in de plaats van het overleden bestuurs- in de eerste plaats actrice en in de tweede plaats zangeres, en deze tweeledige functie heeft zij niet on verdienstelijk verricht. Van de spe- lers noemen wij ten slotte Claire Eiselmeyr, die als Comtessa Giuletta lid, de heer L. Rodenhuis werd ver-| weliswaar niet zo heel sterk op de kozen de heer H. Benthem van Foxhol. WESTERBROEK In de geheel gevulde zaal van het café HuiSman is Zaterdagavond de jaarlijkse feestelijke ouderavond van de o.l. school gehouden. Dit jaar had deze feestavond een bijzonder karakter, omdat de oudercommissie 20 jaar bestaat. Na opening door de voorzitter, de heer Kleefman. werd het woord ge- voerd door de heer Brouwer, Mevr. Wolthuis, en de heren de Boer en H. Huisman. Het feestprogramma bestond uit opvoering van de operette „Het Gou- den Kleedje" door leerlingen van de hoogste klassen van de school, ter wijl leden van de oudercommissie een vertolking gaven van de klucht „Gerrit wil d'r van deur". De familie de Boer (hoofd der school) ontving van de oudercom missie een bloemenmand, terwijl de schoolkinderen een plant eanboden. Tengevolge van de storm ge- raakte Dinsdagmorgen de bestuur- der van een bakfiets in het Winscho terdiep. Ongeveer 25 m van de plaats waar hij ln het water geraakte kon hij aan de kant komen. WATERHUIZEN In het café Schutter gaf de to- neelvereniging „UDI" haar jaarlijkse uitvoering. De leiding berustte bij de heer Jac. Veenstra. ROODEHAAN, Enige landbouwers deden aan- gifte, dat honden hadden hulsgehou- den onder hun schapen. Verschillende dleren werden doodgebeten, andere werden gewond of verdronken. NOORDDIJK Door de arehitect J. H. v. d. Molen, alhier, werd aanbesteed het bouwen van een woning voor reke ning van de heer J- Wijma te Wes- ternieland. Gunning als volgt; Hoofdbouw fa- Zeef—Dekker en Wieringa, Eenrum f 9769.00; schilderwerk enz. N. G. Wolthuis, Pieterburen f 640 electri- eitelt D. Pier, Eenru* f 187.80 «n voorgrond is getreden, maar die toch opviel door haar uitstekende uitspraak van de Nederlandse taal. Wanneer wij bij het voorgaandei voegen de pittige en meeslepende Weense muziek van Johann Strauss, dan krijgen we een geheel dat er zijn mocht, en waarvan veel viel te genieten. is speciaal bestemd voor de jeugd en zal door de dirigent, de heer van| 't Hoff worden toegelicht. Het pro gramma omvat een tweetal volks- dansen resp. van Dvorak en Wood,: vier kunstdansen resp. van Bach, Mozart, Weber en Mendelssohn en stond de bovenverdieping van het huis, waar een grote partij textiel lag opgeslagen, in lichter laaie. De brandweer uit^Zwanenburg, die snel ter plaatse was, begon onmiddellijk met het blussingswerk. Buren slaag- den er in een gedeelte van de win- verder Ma Mère l'Oye van Ravel en kelinventaris en de inboedel in vei- Intermezzo en Finale uit de Carmen- Suite van Bizet. De belangstelling van de kant der onderwijs-instellin- gen is reeds groot te noemen. 's Avonds zal een concert gegeven worden voor volwassenen, waar men zal kunnen genieten van een uitste- kend programma, dat de hoogste De leden van de Hoodstad Operet- muzikale wensen zal bevredigen. In te zijn vaste gasten van Sappemeer en Hoogezand en zij zullen ons na het succès van Vrijdagavond in de toekomst zeker nog wel eens in de sfeer van het Wenen van voorheen brengen. H. B. Uitvoering Rederijkerskamer „Tollens" Zaterdagavond heeft in het hôtel Faber de jaarlijkse uitvoering plaats gehad van de Rederijkerskamer „Tollens", welke uitvoeringen ieder jaar een der weinige gelegenheden in deze plaatsen vormen, waar avondkleding welke niet verplicht is wordt gedragen. De belangstelling voor de uitvoe ring van Zaterdagavond is niet slecht geweest. Het programma begon met een drietal voordrachten. Mevr. A. J. EdzesHoman vertolkte „De Beek" van Jan Prins, de heer E. R. M. Smit droeg voor „De Ploeger" van A, Ro land Holst en ten slotte was de beurt aan de heer R. Doornbos, die tôt voordracht had gekozen „October" van J. C. Bloem. Daarna werd een comedie in 3 be- drijven opgevoerd, „In de nacht van 23 April" door Johan voor Doom. De regie was in handen van de heer Wouter van Riessen. Door het ensemble Novacek werd muzikale medewerking verleend, en dit ensemble verzorgde ook de mu ziek voor het bal. dat deze uitvoe ring besloot. Uitvoering „Inter Nos" Het is gebruikelijk, dat de Vasten wordt voorafgegaan door carnaval, en dat heeft dit jaar ook „Inter Nos" gedaan. Zondagavond werd een car de eerste plaats staat op het pro gramma de 7e symphonie van Beet hoven. Verder het vioolconcert van Mendelssohn en ten slotte fragmen- ten uit de opéra „Meistersinger" van Richard Wagner. De G.O.V. wenst in het bijzonder leden van muziek en zangverenigin- gen in de gelegenheid te stellen van dit concert te genieten, en heeft daarom voor hen een spéciale rege- ling getroffen. ligheid te brengen. Ondanks de he- vige Noordwesterstorm gelukte het de brandweer de vuurzee binnen 20 minuten meester te worden, zodat de brandweer uit Hoofddorp, die ook ter plaatse was gearriveerd, geen water meer behoefde te geven. KEGELEN Uitslag van de in hôtel Dost ge houden prestatie kegelwedstrijden: Dames: 1. ANIOD, Zuidbroek; 2. „Veendam" te Veendam; 3. Tavenu, Hoogezand; hoogste aantal hout mevr. Folkens, Veendam. Heren: 1. Ons Genoegen, Zuid broek; 2. Aile Negen, Zuidbroek. Hoogste aantal hout K. Smit van „Ons Genoegen". Ds. Tom, Gereformeerd predikant te HoogezandSappemeer heeft we- gens zijn vertrek naar Oudshoorn (Alphen a. d. Rijn) afscheid geno- men van zijn gemeente. Vrijdag avond nam de predikant afscheid van de kerkelijke organisaties en kerkelijke verenigingen en Zondag- morgen had het afscheid plaats in de Geref. Kerk te Martenshoek. Zondagmiddag had het officiële af scheid plaats in de Geref. Kerk te Sappemeer, welke geheel gevuld was. De afscheidperek van ds. Tom was gebaseerd op 1 Petr. 5 10-11 (De God nu aller genade, die ons geroe- pen heeft tôt Zijne eeuwige heerlijk- heid in Christus Jezus, nadat wij een weinig zullen geleden hebben; dezelve volmake, bevestige, verster- ke, fondere ulieden. Hem zij de heerlijkheid en de kracht in aile eeuwigheid! Amen) Vervolgens werden enkele rede- voeringen gehouden. Namens de Classis sprak dr. v. d. Zande van ds. Boorsma van Kiel-Windeweer en ds. Koopmans van Schildwolde. Na mens de gem. Zuidbroek en Hark- stede spraken de ouderlingen Maat- huis en Ridder. Namens de Ned. Herv. Evangelisatie werd het woord gevoerd door ev. K. Pruysen van Sappemeer, die de gezamenlijke arbeid verricht met ds. Tom, schetste. Namens de kerkeraad werd gespro- ken door de heer Turkstra. Ten slotte werd het woord gevoerd door ds. Klapwijk van Hoogezand, op wlens verzoek de gemeente de schei- dende predikant toezong psalm 121 4. Ds Tom dankte de sprekers en beantwoordde hun redevoeringen. Voorts danktè hij de gemeente en sprak een speciaal afscheidswoord tôt de categesanten. Na afloop van de dienst was er gelegenheid aan ds. Tom, die bijna 20 jaar predikant hier ter plaatse is geweest, en in al die jaren slechts op 5 Zondagen zijn taak niet kon vervullen, alsmede aan zijn echtge- navals-avoad gehouden in het hotal, Groningen. Van de eollega's spraken' note, de hand te drukken. Politierechter Groningen Verduistering Barend Jan H., vrachtrijder te Hélium stond terecht wegens ver duistering van gelden toebehorende aan grossiers, kruideniers enz. Goe- deren, welke onder rembours wer den verzonden, werden niet door H. afgerekend aan zjjn opdrachtgevers. Met behulp van zijn vader heeft Barend J. H. in de période van Juli 1947 tôt Aug. 1948 een bedrag van f 900 verdonkeremaand. Aan de Gembo te Winschoten werd f 125 at- betaald en ook aan de heer Immen- ga, aldaar werd een afbetaling ge daan. De officier eiste tegen Barend 3 mnd. gev.straf en tegen zijn vader een gev.straf van 3 maanden voorw. met een proeftijd van 2 jaar, plus een geldboete van f 100 subs. 2 mnd. hechtenis, Veroordeling conform de eis. Overtr. art. 5 K B. Stbl. F 67 Jan K. te Engelbert bezat een hou- ten schuurtje. Hij heeft dit 1 m ver- groot en er een stenen muur omheen f etrokken. evenwel zonder dat hij caartoe vergunning bezat. Het resul- taat van de verbouwing was een ste- r en melkhok. Hij werd conform de eis veroor- deeld tôt f 80 b. of 20 d- h. îlishandeling Klaas N. te Noorddijk had zekere l ostema uit Engelbert een slag te gen het hoofd gegeven, toen deze de krant kwam bezorgen en bleef staan 1 ijken toen de vrouw van N. haar s ihoenmoeder de deur uitzette. Er o îtstond een woordenwisseling tus- s :n de beide mannen, met boven- staand gevolg. N. had zijn moeder en zijn broer meegenomen als getuigen décharge maar zij legden onbegrijpelijke ver-j klaringen af. De officier eiste f 30 b. of 30 d. h. Op een vraag van de politierechter of hij nog iets zeggen wilde, zei verd. „Ik werk tegen een groot complot, maar houd stand tegen dit complot. Goedendag, ik heb 't gezegd." Hierop verliet hij de zaal. Bijz. Gerechtshof Groningen Bij de processen tegen Neuhauser en Risch, die reeds terecht hebben: gestaan hebben wij reeds herhaalde- lijk de naam Bordeaux genoemd.1 Heinrich H. A. Bordeaux was de thans 42-jarige chef van de S.D. te Delfzijl. Zijn rang was Untersturm- fùhrer. Toen Bordeaux 18 jaar was deed hij zijn intrede bij de politie. Hij voelde veel voor het regiem van Hitler en trad in 1933 tôt de Nazi- partij toe. Vier jaar later nam hij dienst bij de geheime staatspolitie. Mannen als Neuhauser en Risch waren de werktuigen van Bordeaux, die zijn opdrachten „punktlich" uit- voerden. Neuhauser kreeg opdracht ver schillende personen te laten fusille- ren, o.a. K. E. de Haan uit Sappe meer, terwijl hij Risch bevel gaf om na de razzia te Hoogezand enige mensen als afschrikwekkend voor- beeld terecht te stellen. Jan Sangers en J. Huitzing vielen toen als slachX- offers. Bordeaux erkent de hem ten laste gelegde feiten, maar zo zegt hij een hogere instantie gaf hem daar- voor weer opdracht, en die hogere instantie was Knorr van de Gro- ningse S.D., die inmiddels al is overleden. Nieuwe kwesties werden niet be handeld. Dezelfde moorden en exe- cuties, die reeds bij de processen te gen Neuhauser en Risch werden be handeld, kwamen nu ook weer ter sprake. Er waren ook getuigen décharge, die probeerden iets goeds over de verdachte te vertellen. Zij zeiden, dat er wel eens met Bordeaux te praten viel. Verdachte verklaarde, dat hij de opdrachten, die hij van Knorr kreeg met tegenzin heeft uitgevoerd, maar dat hij een bevel, hem van hoger- VOORSTEL VOOR HET HOUDEN VAN GEMEENTERAADSVERKIE- ZINGEN IN DE PROVINCIE GRONINGEN OP 20 JUNI De provinciale afdeling Groningen van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft aan de gemeente- besturen in de provincie Groningen v.oorgesteld de gemeenteraadsver- kiezingen te houden op Maandag 20 Juni a.s. In Hoogezand en Sappemeer zijn de verkiezingen reeds Maandag jl. gehouden. Woensdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Vogel- vrij verklaard". Donderdag: Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 uur Kilima Hawaiïans. Vrijdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Ditte" hand gegeven, niet kon negeren. De advocaat-fiscaal, jhr. mr. van der Wijck eiste 15 jaar gevangenis- straf met aftrek. De verdediger, mr. S. Boersœa uit Delfzijl, noemde Bordeaux een echte Duitser waarmede wel viel te praten en die begrip had voor de moeilijk heden der Nederlanders, Delfzijl staat niet onsympathiek tegenover Bordeaux. Men heeft zelfa geld in- gezairteld om zijn verdediging te be- talen. Bordeaux verklaarde hierdoor ge voerd te zijn. Hij dankte de président voor de correcte wijze waarop deze het procès heeft geleid. Maandag 28 Febr. 1949 Kaskomkommers f 78 p. 100 stuks. Boerenkool f 14 7015.3); Prei I f 9.2013.20; Rabarber 47—51; Spinazie f 61; Witlof 1 1538; Idem 2 f 15—18; Witte kool f 7—8; Uien f 4.50—5.10 per 100 kg. Rabarber f 2530 per 100 bos. Dinsdag 1 Maart 1949 Kalf- en melkkoeien i 79D825, f 700—740, f 550—650; Mfvaarzen f 625675, f 500575; voorj. kalv. koeien f 750825, f 650—700; vare koeien f 500550, f 325I7S; kalve- ren en pinken f 130360; weidescha- pen f 7585, f 5570; weidelamme- ren f 4056; vette lammeren f 48— 58; biggen f 6065, f 4855. Aanvoer: 506 runderen, M kalve- ren, 294 schapen, 6 varkeii,292 big gen, 55 bokken en geiten, îjpaarden Totaal 2130- Door de hevige storm ci felle koude was het op de veemukt bijna niet mogelijk handel te jien. In verband hiermede was dt belang stelling klein, zodat het Wrijfsvee zeer traag en nauwelijks pryshou- dend werd verhandeld. Ook ie kalf- koeien, bestemd voor de eiport, wer den minder vlug geruimd, De vee- houderij centrale nam de mjevoef- de kalveren en 69 runderaever. Op de afdeling wolvee was ht aanbod evenals de belangstelling niet groot De handel verliep wedea lang- zaam tôt slecht. Voor biggen, welke langzaam werden wiandeld, handhaafden de prijzen Eh met moeite. De handel en set der paarden was van geringenvang. VOETBALVER, „HJT Wedstrjjdprogramma vocZaterdag 5 Maart 1949. Juniores: B 2 ZuidbroekHSC, aantg 3 uur B 4 HSC 2Kielwindewee aanvang 3 uur, terr.Mfabriek SiddeburenHSC 3, aanng 3 uur Wedstrijdprogramma vt Zondag 6 Maart 1949. HSC 1Sneek 1, aanva2.30 uur HSC 2Sneek 2, aanvan|12,30 uur Juniores: A 1 HoogezandHSC, aarag wordt Zaterdag bekend gemaakl A 6 HSC 3Froombos, «vang 10 uur, terrein Gasfabriek. Opstelllng HSC 1 en HSI worden nader bekend gemaakt. Juniores: Opstelllng A 1 HSC: E. bien, W. Schut (aanv.), C. Huizing, ïiolhek, T. Zwaneveld, H. J. Smit, Ciïever, J. Schuur, J. v. d. Meer, H.Bzing, J. Smedes. Res.: A. Hammi* T. van Dam. Leider: Joh. C. Lakvelt. Opstelllng A 6 HSC 3:i Niemei jer, K. Sillius, J. de GraaJ. Rense- ma, B. Kooi, T. Waker, G,' d. Laan, G. de Wit' J. Lahpor, iJager, A. Blaauw. Res. A. Blijhan S. Klok. Leider: T. Bakema. Opsteling B 2 HSC: I, Hulsebos, J. Tepper, E. Bakema, CWestman, T. Werkema (aanv.), H.Bjlsma, A. Blijham, E. Leutscher, IHindriks, S. Klok, J. Akkerman. Ra:Ch. Boss, L. Luk-je, K. Snitjer. Lete: J. Hel- mens. Vertrek om 2 uur pecies vanaf hôtel ,,Struvé". Opstelllng B 4 HSC 2:B. Poelman, H. E. Huizing, W. Porrfoga, J. Oos- terwijk (aanv.), W. Eggtns, Jimmy Smid, J. Kamphuis, M. Ploeger, H?" Bruins, E. Penning, Andr. Blaauw. Res.: N. Wold, P. Wiendeli, J. Koe- nes. Leider: H. Barelds. Opstelllng B 4 HSC 3: H. Thoma (aanv.), K. Koers, E. Stuut, S. Hak- keling, J. Moesker, G. Piflt, P. Spak- man, A. Ottens, K. Akkerman, Jan v, d. Meer, L. v. d. Schoot. Res. H. Dijkhuis, K. Rijkens, A. Lulktnga. Leider: C. Djjkstra, Vertrek om half twee precies vanaf botel „Stru- vé". DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND Zt), die ln aanmerking komen voor werkkleding en nog geen aanvraag hiervoor hebben lngediend, kunnen dit alsnog doen op Vrijdag 4 Maart van 9 tôt 12 en van 2 tôt 4 uur. Aan- vraagformulieren hiervoor kunnen el- ke dag worden afgehaald. Dépôt „Sinfina" Borgercompagnie 93 Tel, 2027. VEENDAM

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2