rrTev ÈTT va nleze rs weden in moeilijkheden IN DE BEKLAAGDENBANK Muziekavond te Sappemeer Vaarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 bandbal Tlerde Jaargang Zaterdag 12 Mocrrl 1949 No. 19 fOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - VEENDAM EN OMGEVING MUNTENDAM Buitenlands Ovenâcht Het dreigl een builerstaat te worden tussen het Oostelijk- en het Westelijk blok. TOT ROOFOVERVAL KUNST distribtjtiekaarten Wanneer komt het elnde van de distribuée Ter Overdenking ABONNEMENTSPRIJS s (.50 p. fcwartaal, Franeo p. post 11.79 (by vooruitbetaling fKUS DEB AD VERTE NTTE S cent per mm. Zogen. Kleintjes ala I koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (by vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOKNSDAGS EN ZATERDAG? Uitgeefster. Seggeis" en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 8, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 oi 214) Postrekening No. 435883 e Sovjet Unie heeft er voor ge- jd, dat de commentators deze k hun rubrieken konden vullen. Opperste Sovje(j.jJM|£t Molotov leven van zijn van mi- 'anHe z van buitenlanl zaken i vervangen door Wysjinsky, ter- tôt onderminister van buiten- ■be zaken werd benoemd Andrei unyko. Aile facetten van de wij- ig zijaiiobr de kranten bezien. alteérvde tijd kan ons de ware dcenis van de veranderingen in Russische regering leren kennen. «tussen valt het ,op„ dat Molotov [unctif van plaatsvervanger van |in heeft behouden. Dit feit geeft ad aan de geruchten dat Stalin 1 plan zou zijn zich terug te trek- 1, 'Nu Molotov Stalins pl^atsver- iger blijft lijkt een koerswijziging de Russische politiek zeer on- iarschijnlijk. Molotov's voorganger twinof was een voorstander van înaderiig tôt de Westelijke mo- ndhedei en toen deze minister in Î9 aan de dijk werd gezet en werd rvanger. door Molotov, toen was eronddag gelegd voor de huidige dtroverse. Molotov trachtte eerst jnden ain te knopen met Hitler, aar de Duitsers dreven Rusland iar het Geallieerde kamp. De ge w ...i J 1-^/fAv, nintelortf door de figuur van Tsjang Kai Sjek. De Communisten wensen hem als oorlogsmisdadiger te behandelen, tenzij hij het land verlaat en de be- lofte aflegt zich niet meer met de en politiek te zullen bemoeien- MOORD ONTDEKT NA 81HM 12 JAAR Moorôenaarg verraadlden aicb mell nazie De vrouw van de 20-jarige arbel- der W. van de Hoogovens, zekere B„ moeder van 2 kinderen, had een ver- houding met een 24-jarige huis- vriend, O. W. stond in de weg, en het was zaak deze W. onschadelijk te maken. Samen met O. werkte de vrouw een zeer geraffineerd plan uit. O. kwam"""leden werden gewond. Teneinde China zo spoedig moge- lijk de vrede te geven, waarnaar het gehele volk verlangt, heeft men Tsjang verzocht van het toneel te verdwijnen en de gevraagde belofte te geven. Tsjang Kai Sjek heeft ech- ter geweigerd. Verder is dezer dagen de regering van Soen Fo afgetreden. Oorzaken tôt de ontslagaanvrage waren 011- enigheid met de wnd. président Li Tsjoeng Jen, en de critiek die in de laatste tijd op de regering is uitge- oefend. Zowel onenigheid als critiek zijn een gevolg van de houding van het kabinet bij de onderhandelingen met de communisten. Het Atlantisch Pact In Washington worden nog steeds de besprekingen gevoerd om te ko- men tôt het Atlantisch Pact. Ver- moedelijk zullen de besprekingen niet zo snel vorderen als velen had- den verondersteld. Doch ondanks het feit, dat er geen concrète gege- vens zijn, is het zeker, dat er goede vorderingen worden gemaakt. Het CYLINDER MET ACETYLEENGAS SPRONG DIT ELKAAR la een metaalwarenfabriek te Londen brak brand uit. De bxancJ weer, geassisteerd door een aantal leden van het personeel van de la- briek, wist de brand spoedig te on- derdrukken. Juist toen de laatste vlammen waren gedoofd sprong een cylinder met acetyleengas uit elkaar. Tengevolge van de ontploffing ont- stond een enorme brand. Acht brandweerlieden en acht personeels- Politieieehtev, Grauiugeu Wegens overtreding van het de- viezenbesluit 1945 werd Dievertje K. van Hoogezand door de econ. po- litierechter te Groningen bij verstek veroordeeld tôt f 75 b. subs. 50 d. h. met verbeurd verklaring van de in beslag genomen deviezen. Stnlecïe!Shetd w^ntrouwen^niA conceptis thans aan_dë deelnemendcwijk vefnemen en het is regeringen gezonden. Buiten de V.S., Canada, Engeland, Frank- rijk en de Benelux-landen, zul len vermoedeljjk Noorwegen en Denemarken deelnemen, terwijl nog K~a 1 niet vaststaat of Italië al dan niet Arnerfa kijkt naar- de Sovjetise-1 het pact zal worden opgenomen. rine vai Oost-Europa en zegt „nu 'een sta wrder meer!" En dat ailes EEN PAARD ii zich de dreiging van een die de men vepemen en un dit antrouvet, dat onze na-oorlogse areld virdeeld houdt. Rusland kijkt kar de roorraden atoombommen in lerikaen zegt „wij zullen op onze geen c houdt -, nieuwe >orbg, een oorlog, Ms nie op gang zijnde economische machim opnieuw zou ontwrichten, |n die totale verwoesting zou be- tekeneivoor de streken waar de itrijd \rct uitgevochten. Skandinavië WILDE EEN S WAT ANDERS Bij in Engeland gehouden wedrennen wilde een paard het schouwspel eens op de'zelfde wijze zien als het publiek. Dus liep hij de omheining ondersteboven, veroor- zaakte herrie onder de bookmakers door hun papieren te verstrooien, Het d. dat Noorwegen definitief en scheen toen het plan de trap heeft sloten het Russische voor- naar de tribune op te springen. Op 1 oreen niet aanvalsverdrag met het laatste moment bedacht het dier t lai"te sluiten, af te wijzen, en zich echter, keerde zich om en ging apel teemen aan de inleidende be-j terug naar de baan, t-* U/\4 oliiî+or» tror* I T'/ir» a-n n*i^on V»«a het sluiten van ten AAntisch Pact, heeft tôt gevolg, tfat d/nogelijkheid van de Skandi- navisë Unie, waarvan vooral Zwe den orst ander was, niet meer be- staat.ien Unie op politiek terrein is altha van de baan. Wel worden nog sprekingen gevoerd over so- ciale?ulturele en economische sa- memrking. Tenen wijzen er op, dat Dene- marto het Noorse voorbeeld zal volg] De Deense regering is wel- iswa een minderheidsregering, maainet betrekking tôt deze kwes- tie ]i zij er on rekenen. dat een grot neerderheid achter haar staat. Woedag is de Deense minister van buitilandse zaken Gustav Rasmus- sen ar Washington vertrokken om bespkingen te voeren. Od de te- rugv? zal hii Londen aandoen, JPaanii Bevin zal ontmoeten. Men tan tannemen. dat Denemarken poe g het Noorse voorbeeld zal 'olgà. Da; zou betekenen, dat Zweden eïscèerd zal achterblijven. Zweden eeftblijk gegeven, dat het niet tôt e Alantische Unie wenst toe te bedei. Indien Zweden het wel deed ou let vierde Skandinavische land, 'aarran men tegenwoordig zo wei- ig ioort (Finland) daarvan de re- îtie ondervinden. Het is maar de caag of de toetreding van Noorwe- in en Denemarken tôt het Atlan- ich Pact geen gevolgen voor Fin- M zal hebben. Verleden jaar sloot Finland een idrag met Rusland, waarin o.m. iid overeengekomen, dat ingeval J een oorlogsdreiging beide lan- t overleg zullen plegen over te ten maatregelen, terwijl het <ie Leger Finland zal bijstaan. sland zou de Noorse en Deense Ifagslijn wel eens als een oorlogs- iging kunnen beschouwen, en es op Fins gebied eisen. Zwedens freding tôt het Atlantisch Paci zeer zeker zeer emstige gevol- voor de Finse zelfstandigheid 'lien. toedens positie als buffer tussen e blokken is echter weinig be- «nswaardig. China 2 vredesonderhandelingen tussen Nationale Regering en de Com- iistische troepen welke onder tg staan van Mao Tse Toeng, nu al fnaanden slepende. Eén de moeilijkheden wordt gevormd Een en ander had tengevolge, dat 6 personen werden gewond. HET GEBEURDE IN.... KAMPEN Of het volgende verhaal een Kam- per-uitje is, of dat het werkelijk ge- beurd is, zouden wij niet durven zeggen; wij lazen het in Tw. Dgbl. „Tubantia": De gemeente-ontvanger van Kam- pen ontving een bankbiljet van f 10, waarbij een briefje gevoegd was van de volgende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd twee eenden uit het gemeente -plantsoen had gestolen, doe ik U nu op mijn oude dag f 10 als gewetensgeld toe- komen." een keer op bezoek en men besloot de avond door te brengen met het spelen van spelletjes. Er werd voor- gesteld, dat W. eens voor de grap op zijn stoel vastgebonden zou worden Toen W. stevig vastgebonden was werden plotseling de touwen stijf om zijn keel gebonden, zodat hij stikte. Het dode lichaam werd naar de schuur gebracht en daar opge- hangen, teneinde het te doen voor- komen alsof W. zichzelf van het le ven had beroofd. De opzet gelukte inderdaad. Nie- mand koesterde enige argwaan. De vrouw trad enige tijd later in het huwelijk met O., en het echtpaar vestigde zich te Beverwijk. Ailes zou zeker een geheim geble- ven zijn, indien de beide echtgeno- ten bij een huiselijke twist elkander geen verwijten naar het hoofd ge- slingerd hadden, die door voorbij- gangers zijn gehoord en aan de poli- tie doorgegeven. Het echtpaar is onmiddellijk gear- resteerd. MISLUKTE INBRAAK Twee Rotterdammers, die te Kat- logeerden, zetten daar een kraakje op touw. Op een nacht gin- gen zij naar het distributiekantoor, drukten aan de achterzijde een ruit in en kropen naar binnen. Daar werd de brandkast, die de bonkaarten die juist moesten worden uitgereikt, bevatte, geforceerd, en de kaarten buitgemaakt. Toen zij naar buiten wilden gaan bernerkten zy, dat daar de boel niet pluis was. Wat was er gebeurt? Twee politie- agenten, die langs het distributie kantoor kwamen, ontdekten het ge- broken venster en vermoedden on- raad. Er werd versterking aange- vraagd, en het kantoor werd omsin- geld. De twee inbrekers wisten niet pre- cies wat er gebeurd was. Maar zij lieten hun buit achter, en poogden er vandoor te gaan. Zij liepen echter in de armen der agenten. DCITSE DIEF IN ENGELAND Enige jaren geleden kreeg Werner Vetter, een Duitse krijgsgevangene, die zich in Engeland bevond, omgang met een Engels meisje, Olive Rey nolds. Daar het paar een blijde ge- beurtenis verwachtte, werden zij in de gelegenheid gesteld te trouwen, terwijl 00k aan andere Duitse krijgs- gevangenen, die omgang hadden met Engelse meisjes, de gelegenheid werd gegeven te trouwen. Thans is Vetter uit Engeland uît- gewezen. Het is namelijk gebleken, dat hij in zijn onderhoud heeft voor- zien door het plegen van inbraken. In totaal heeft hij voor een waarde van ongeveer f 2000 ontvreemd. 200.000 TEXTIELPUNTEN GESTOLEN De politie van Tilburg heeft een goede slag géslagen. Er kwamen enige aangiften binnen over inbra ken in de stormachtige nacht van 28 Februari. In een drietal huizen was ingebroken, en er waren betrek- kelijk kleine geldswaarden gestolen. De politie verdacht van deze diet- stallen een zekere De Rijt. Toen men deze wilde arresteren bleek de vogel gevlogen. Enige dagen later kwam wederom aangifte van een inbraak binnen. Ditmaal was de buit enorm: ruim 200.000 textielpunten. Wederom werd De Rijt verdacht. Het bleek, dat hij naar Amsterdam was vertrokken. Toen hij enige dagen later terug- keerde werd hij gearresteerd. Bij het verhoor bekende hij aile inbraken waarvan hij werd verdacht, te heb ben gepleegd. Ook gaf hij een adres in Amsterdam op, waar hij de bon- nen naar toe had gebracht het waren er volgens Van Rijt 219.000- De Tilburgse politie nam de Amster- damse economische recherche in de hand en zo kwam men terecht bij een zekere Losekoot, die nog in het bezit bleek te zijn van 135.000 pun- ten. Losekoot noemde het adrès van de koopman Smeer, en deze ver- klaarde 8 9000 punten te hebben I verkocht en nog 3410 in zijn bezit te hebben. Het spoor leidde vervolgens naar Van der Werf, eveneens te Amsterdam, die bekende 35.000 tex tielpunten te hebben gekocht. De genoemde Amsterdammers zijn eveneens gearresteerd. De politie mist nog 30 40.000 punten. MISLUKTE POGING Een vrouw vertelde aan twee mijnwerkers uit Vierendaal, dat de slager Hanssen uit Klimmen steeds veel geld bij zich had. Het gevolg was, dat er een roofoverval op touwl werd gezet. De vrouw ging aan een zij de van de weg staan, die Hanssen langs zou komen, en de mannen aan de andere kant. Als de vrouw een teken gaf, zouden de mannen actief optreden. Het teken kwam, en één van de twee mannen greep de fiets van de passerende wielrijder. Deze trapte echter z<j hard door, dat de overval- ler de fiets weer moest loslaten. Voor de Maastrichtse Rechtbank beweerden de mijnwerkers, dat zij op het laatste moment besloten had den de overval niet te plegen. De of ficier geloofde dat praatje natuurlijk niet. Hij eiste tegen de één 2 en te- gen de ander 1 jaar gevangenis- straf en tegen de vrouw eveneens 1% jaar gevangenisstraf. VERDWENEN IN DE ZWARTE HANDEL kere S. uit Lienden, van beroep ®an en het echtpaar R. uit Tiel 6n de beschikking over een aantal inwisselingsbonnen, aan zij vanzelfsprekend niet op ke wijze gekomen waren. Het dat deze bonnen van diefstal astig waren. Zij namen de dis- aeambtenares M. uit Tiel in het lot en deze wisselde de bonnen îen distributiekaarten, welke in ■arte handel verdwenen. politie kwam achter een en en nu zijn allen, die bij het ot betrokken zijn in het huis *w»ring te Amham opgesloten. Concert van de G.O.V. (Van onze spéciale correspondent) Donderdag jl. hebben de muziek- liefhebbers van Sappemeer en om- geving kunnen genieten van een eerste klas concert, in hôtel „Struvé" gegeven door het Groninger Orkest, onder leiding van Jan van. 't Hoff. Dit is een muzikaal hoogtepunt ge- worden! Het concert was georgani- seerd op initiatief van iemand uit onderwijskringen, in combinatie met het schoolconcert dat Donderdags- middags is gegeven met een wat een- voudiger programma. Voor het schoolconcert was zeer veel belang- stelling: er waren meer dan 500 scholieren bijeen, van aile soorten van voortgezet onderwijs uit Sappe meer en omgeving, een teken dat goede muziek de verschillen der mensen overbrugt! Er werd aan- dachtig geluisterd naar de inleiding die de heer van 't Hof hield; diens woorden waren tevens een aanmoe- diging, dat men zich niet moet laten afschrikken, maar moet trachten te léren genieten van „klassieke" mu ziek. Het is een bezit voor het leven, dat bijkans ieder mens zich kan ver- werven. Het avondconcert opende met het voorspel van de „Meistersinger" van Rich. Wagner. Daama trad als solist op de violist Théo Olof, in het viool- concert van Mendelssohn- Wij mo- gen het wel een voorrecht noemen, dat wij deze eerste klas solist ih Sap pemeer hebben mogen horen. Zijn techniek is prima, en ook muzikaal is zijn spel boeiend. Het orkest bege- leidde werkelijk uitstekend; ailes sloot als een bus, ook het zeer moei- lijke laatste deel. Na de pauze ging de 7e symphonie van Beethoven. Ook hierin werd s*- rieus en aandachtig gemusiceerd en er werd iets van die heroïsche span- ning bereikt die aan deze grote com- ponist eigen is. De aanwezigen (een 2 300) beloonden de uitvoerenden met een allerhartelijkst applaus. De heer van 't Hoff toonde zich zeer voldaan over de organisatie van deze beide concerten. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat men in „de provincie" gerust met dezelfde pro grammai kan komen als in „de stad" Men moet aiet naar een zekere „po- pulairiteit" teewerken. omdat de echte muziekliefhebbers ook buiten de stad wel degelijk hun smaak heb ben ontwikkeld en het goede op prijs weten te stellen. Hoewel men na- Juurlijk niet te gauw met bv- Ba- dings moet komen, omdat dit ook in de stad zelf nog een experiment is.' Men stelt zich voor, met het organi- seren van gecombineerde school- en avondconcerten het volgend seizoen voort te gaan. Het zij in ieders be- langstelling aanbevolen, want zoiets moet in deze volkrijke streek toch mogelijk zijn! Op het schoolconcert was ook burgemeester .de Wit tegenwoordig; door familieomstandigheden wa3 burgemeester Stronkhorst verhin- derd, maar in diens plaats waren er de wethouder van onderwijs en de gemeente-secretaris. 25 jaar „Kunst en Strijd" (Muntendam) Morgen is het 25 jaar geleden, dat plannen van de heren Rubingh van Veendam, Johannes van Mun tendam e.a. om te komen tôt de op- richting van een muziekvereniging te Muntendam, werkelijkhéid wer den. „Kunst en Strijd" de thans 25- jarige vereniging, werd geboren. Met 20 leden werd gestart, en reeds 11 dagen na de oprichting had de eerste repetitie plaats in de zaal van de heer Gankema. De heer Rubingh, die tôt directeur was benoemd heeft de vereniging op een hoog peil ge bracht. Zo werd onlangs in een con cours te Noordbroek in de le afd. de le prijs behaald met lof van de' jury. Aanvankelijk heeft de vereniging het niet gemakkelijk gehad. Geldge- brek was één der moeilijkheden waarmede men had te kampen. En toen ailes beter scheen te zullen gaan werd in 1934 de zaal Gankema door brand verwoest en daardoor verloor de vereniging instrumenten en muziekbibliotheek. Het vorige jaar heeft de heer Rubingh zijn functie van directeur neergelegd en werd opgevolgd door de heer Schaalma van Groningen. Gelijktijdig met de vereniging ju- bileert ook de heer Bakker (thans secretaris) die 25 jaar bestuurslid is geweest. Het 25-jarig bestaan van het corps wordt over enkele dagen herdacht met een reeeptie en een concert. Bioscoop Hoogezand De rolprent, die het eerste gedeel- te van de filmweek draait „De Cow- boy en de Lady" is, anders dan men het zou verwachten, geen avontu- renfilm. Het is een film, waarin liefde de hoofdrol "speelt, en die lief- de leidt tôt ietwat komische avontu- ren. De kem van het verhaal is de zich ontpoppende liefde tussen een zwijgzame cowboy en de dochter van een vooraanstaande politicus in de V.S. De hoofdrol wordt vertolkt door Gary Cooper; zijn tegenspeelster 5s Merle Oberon. De tweede film is een reprise. Op veler veraoek zal de film „Since you went away" (Nu je weg bent nog énkele dagen draaien. De film is vervaardigd naar een boek van Margaret Buell Wilder. Talrijke be kende figuren hebben er aan mede- gewerkt. Dat deze film het praedi- caat „Film van de maand" verwierf zegt ailes over haar kwaliteit. Zoals wij reeds in de beschrijving, toen deze film hier voor de eerste maal vertcond werd, vermeldden ls dit een uitstekende film, die een ac- ceptabel verhaal weergeeft. Er wordt een Amerikaans gezin be- schreven, waarvan het hoofd in Europa zijn plichten voor het Va- derland vervult. Er stonden twee zaken wegens diefstal door personen uit Sappe meer op het programma van de Gro ninger politierechter. Het eerste be- trof Sikko Jan K. en het tweede Johannes L- Tegen hen werd resp. geëist 9 maanden met aftrek en 6 maanden met aftekr. Uitspraak over 8 dagen. Kantongerecht Zuidbroek In de op 9 Maart gehouden zitting werden de volgende vonnissen uit- gesproken: J. A. K., Sappemeer, 2 x f 15 b. of 2 x 6 d. h., wegens te lang laten wer- ken van bij hem in dienst zijnde chauffeurs en er niet voor zorgen, dat de werkboekjes worden bij ge houden; J. H. en A. M., beide van Krops- wolde, werden ieder veroordeeld tôt f 15 b. of 6 d. h., wegens vee op an- dermans grond laten lopen; J. C. B., Hoogezand, f 15 b. of 6 d. h., wegens een gevaarlijke hond niet onschadelijk houden; B. O., Foxham, f 10 b. of 4 d. h. en B. K., Hoogezand, f 7.50 b. of 3 d- h., wegens openbare dronkenschap; S. B., Kielwindeweer f 20 b. of 8 d. h., wegens nachtverblijf ver- schaffen aan een vreemdeling; P. K., Hoogezand, f 15 b. of 6 d. h., wegens melk van verontreinigd vee afleveren; A. A., Siddeburen, f 12.50 b. of 5 d. h., wegens zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs een motorrij- tuig besturen; M. J. d. V., Hoogezand, f 10 b- of 4 d. h., wegens rijden zonder rijbe wijs; J. S., Sappemeer, f 7.50 b. of 3 d. h., wegens het aanbrengen van wij- zigingen in een werkboekje; K. V., Zuidbroek, f 7 b. of 1 weeW tuchtschool, wegens het zich laten voorttrekken door een auto; K. B.v Hoogezand, f 6 b- of 3 d. h., wegens rijden met een te brede vracht; W. E. V., Hoogezand, f 5 b. of 2 d. h., wegens vlees niet op zinde- lijke wijze vervoeren; T. R., Sappemeer, f 5 b- of 2 d. h., wegens een paard op de weg laten lopen; A. M., Hoogezand, f 5 b. of 2 d. h. en T. B., Sappemeer, f 4 b. of 2 d. h., wegens als chauffeur het werkboek je niet bijhouden; H. v. d. W., Sappemeer, f 4 b. of 2 d. h., wegens als chauffeur geen werkboekje bij zich hebben; B- F. V., Zuidbroek, f 5 b. of 2 d. h., wegens modder van een akker op de weg laten vallen; F. Z., Sappemeer, f 4 b. of 2 d. h., wegens roken in een niet-rook- coupé; J. J. J., Hoogezand, f 3 b. of 1 wk tuchtschool; J. B., Zuidbroek, A. de B., Sappemeer en H. H., Muntendam, f 4 b- of 2 d. h.; H. H., Muntendam, H. W., Muntendam, J. K., Foxhol, H. J., Hoogezand en A. V., Hoogezand, f 3 b. of 2 d. h-, allen wegens fietsen in donker zonder verlichting aan hei rywiel; K. V., Zuidbroek, f 2.50 b. of 1 wk. tuchtschool, wegens glas op de weg laten vallen en laten llggen; J. J. L., Hoogezand, f 2 b. of 1 wk. tuchtschool, wegens een tweede per- soon op een rywiel vervoeren; Ontslagen van rechtsvervolging: H. v. I., Noordbroek, terechtgestaaîi wegens overtr. leerplichtwet; Vrijgesproken: G. P. D., Sappe meer, terecht gestaan wegens straat- schenderij. MOORDAANSLAG OP ZIJN EX-VERLOOFDE In de zomer van 1947 werd Breda in opschudding gebracht door een explosie. Het gebeurde in het café Suisse. Voor een van de deuren was een helse machine aangebracht. Een jongeman, die naar zijn werk ging, zekere De Laat, opende de deur, waardoor de machine ontplofte. De Laat werd gedood, terwijl in het café een verschrikkelijke ravage werd aangebracht. Omtrent de dader van deze aanslag tastte men in het duis- ter, en evenmin kon men vaststellen waarom een aanslag tegen De Laat was gepleegd. Op St. Nicolaaa van datzelfde jaa? speelde het tweede bedrijf van drama zich af. Er werd bij het bo- ven het café wonende gezin een pakje bezorgd, bestemd voor het dienstmeisje, Nelly B. Daar het pak je er verdacht uitzag bracht men het naar de politie. Het bleek toen, dat het naast enige snoeperijen ook een scherp gestelde granaat bevatte. Iemand van de mijnopruimings- dienst, die de granaat moest demon- teren, werd gedood, doordat het pro- jectiel ontijdig ontplofte. Inmiddels was de politie bekend, dat het pakje uit Oosterbeek was verzonden. Het onderzoek leidde naar Raamsdonkveer en daar werd gearresteerd zekere G. van Maton. Vast kwam te staan, dat Van Maton nog een derde aanslag had voorbe- reid en wel in samenwerking met zijn broer. Deze aanslag gold het le ven van Nelly B. De broer zou het meisje op straat aanhouden en een gesprek met haar beginnen. Intussen zou Van Maton trachten een gra naat te bevestigen onder het zadel van haar fiets. Men neemt aan dat de eerste aan slag welke Van Maton ontkent te hebben gepleegd eveneens gemunt was op het leven van mej. Nelly B. Maton heeft omtrent de motieven zijn daad niets willen zeggen. van Maar personen die bij hem in de cel gezeten hebben verldaren van hem gehoord te hebben, dat hij vroeger verloofd is geweest met Nelly B. en dat zij, toen de verloving werd ver- broken, niets van de geschenken heeft willen teruggeven. De officier van justitie van de Bredase rechtbank geloofde Van Matons ontkenning omtrent de aan slag in „Suisse" niet. Hij achtte hem een individu dat niet vrij in de maat- schappij kan rondlopen, en eiste daarom levenslang. De voorultzichten voor de verschillende distributieartikelen (Van onze Haagse correspondent) Boter De handel rekent er op, dat in het a.s. voorjaar de boter van de bon zal gaan. Nu de „stoffering" van de bo- terham zoveel gemakkelijker dan een jaar geleden en veelal zonder bon verkrijgbaar is, is men wat betreft de boter eerder op een punt geko men waarop vraag en aanbod elkan der dekken, dan was verwacht. Ook het feit dat snoep, gebak en suiker bonvrij zijn heeft ertoe bijgedragen dat vele gezinnen thans voldoende boter hebben. Bovendien worden de exportvooruitzichten minder gunstig, terwijl te verwachten is, dat ook Frankrijk op de markt gaat verschy- nen. Van welingelichte zij de vernemen wij, dat er aile kans bestaat, dat omstreeks Mei of Juni de boter van de bon gaat. Kaas Of tegelykertyd ook de kaas bon vrij wordt valt nog niet te zeggen. De expert mogelfjkheden voor kaaa zijn gunstiger dan voor boter. Bo vendien zou, bij het gelijktijdig van de bon gaan vaii boter en kaas het gevaar van overbelasting van de zuivelindustrie bestaan. Vlees Minder gunstig zo vernemen wij ziet het eruit met de vlees- distributie. Er zijn ruimere aanvoe- ren te verwachten. Wel mag men re kenen op een verruiming van het rantsoen, maar het is zeer_ de vraag of de distributie van vlees in de loop van de zomer zal kunnen worden opgeheven. Textiel Gunstige exportmogelijkheden en deviezenmoeilijkheden zijn oorzaken die tengevolge zullen hebben dat textiel wel het langst van aile arti- kelen distributiegoed zal blijven. Ge- dwongen door het Benelux-verdrag zal de distributie vermoedelijk eind 1949 of begin 1950 worden opgehe ven. Tabak De gegevens uit de tabakssector zijn momenteel zo verwarrend, dat zelfs insiders er geen conclusies ult kunnen. trekken. „Weent niet over mij, maar weent over uzelf en uw kinderen." Luc. 23 28 Er is ons van de droeve tocht van Jezus naar het kruis slechts zeer weinig bekend. 't Verhaal iç de Evangeliën is over die gebeurtenis bizonder sober, en eerst ^de latere christenheid is het gewee^djie door de vorming van legenden^^ een grote uitbreiding aan gegeveri hgeft. Wij houden ons aan 't géen er in het N.T. te^ezen staat. Daar gaat dan de veroordeelde langs de Jeruzalem- sfe vrouwen heen. Daar gaat hij met zijn bleek, bebloed gelaat, nadat een hogepriester in zijn hooghartigheid hem heeft gevonnist, brutale knech- ten hem hebben beledigd, ruwe sol- daten hem hebben bespot, en een gewetenloze stadhouder hem opgeof- ferd heeft aan zijn belang. Herin- nert ge u, hoe bij het naderen van Jeruzalem, toen hij van de Olijfberg af de stad in al haar pracht en ma- jesteit aanschouwde, hij weende over haar? En nu, zich tôt de vrouwen wendend, bewogen door dezelfde in- nerlijke ontferming als voorheen, spreekt hij aldus: „Ach, weent niet over mij; maar weçnt over uzelf en uw kinderen." Men zou zo oppervlakkig zeggen- welk een verkwikking moeten deze tranen wel voor Jezus zijn geweest! Integendeel, die jammerklachten wil hij niet. Wij vragen: is hij dan voor menselijke deemis onverschillig, on- gevoelig? Had hij niet juist naar menselijk meegevoel gehunkerd, toen hij tôt zijn vertrouwde jongeren in Gethsemane gezegd had: waakt met mij? Maar hij verlangt oprecht en zuiver meegevoel, dat uit een echte, diepgevoelde liefde voortkomt. En hij weet ook, dat er thans zulke deemis voor hem is. Dat zijn de tra nen, die er nu uit de ogen van zijn moeder druppen, tranen die in de eenzaamheid geschreid worden om hem, die sterven gaat. Dat is de smart, die in het hart woont van Johannes, van de jongere, die hij liefheeft. Echter, die barst niet uit in luide jammerklachten. Die zal straks stom en zwijgend aan de voet van het kruis, omdat zij in 't geheel geen woorden vinden kan. 't Is juist dat echte, diepe, zuivere gevoel, dat Jezus in de tranen en de luide wee- klachten van de Jeruzalemse vrou wen mist. Het is bij haar slechts een natuurlijke weekhartigheid, die in 't geheel geen lijden zien kan, week hartigheid, waaraan de echte. dien- gevoelde liefde vreemd is. Het is een plotselinge vertedering, die even on- verwacht en spoedig opgeweld is als zij straks weer zal zijn verdwenen en vergeten. Neen, zulke tranen, zulke weeklanken begeert hij niet. Echter, zo lïjden kan alleen de mens, die 't kruis draagt met een zuiver hart, een vrij geweten en een reine ziel. Er is een lijden, dat verheven is en majesteitelijk. Er is een ko- ninklijke smart. Maar zulke smart en zulk lijden, zij zijn zéldzaam, om dat ook het zuivere hart, 't vrije ge weten en de reine ziel zo zéldzaam zyn. Als wij in deze lijdensweken we derom de Christus op de weg der smarten zien; wanneer wij weten, dat zijn geest ook heden nog moet lijden in een wereld, die van on- recht, wreedheid, leugen vol is, van welke aard, van welke omvang en van welke diepte zal dan onze ont- roering zijn? Zal zij luidruchtig w°- zen, druk, -"onrbijgaand zoals die van het erns d»r vrouwen te Jeru zalem, of stil en diep en blijvend p15; Hio van Mar'a en .Totoannes en «pji pnlfp1'» and^rp^ u h** arifwoord op die v^aa® W««terbroek- P. Glas.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1