Tastbare resultaten Op zoek naar 100.000 geroofde vrouwen en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Wereldnîeuws in Vogelvlucht Emigreren naar Australië? Vïerde Jaargang Woensdag 18 Maori 1949 No. 20 VOOR DE GEMEENTEN HOOGE2AND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Binnenlcmds Overzicht van de Benelux-conierentie in Den Haa<J? "Wij zijn een volk van 7.5 millioen. Zo spoedig mo gelijk moeten wij er een van 20 millioen zijn!" INDONESIë ABQNNEMENTSPRIJS {1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.70 (bij vooruitbetaling) PR1JS DER ADVERTBNTÏES 1S cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) HET WSBLAD VFRSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERBAGS "Uitgeefster Seggers* en Kremers Uitgeverszaai „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrckening Nq. 435833 De Bénélux staat in het brandpunt der belangstelling. Niet alleen in de betrokken drie landen, maar in de gehele wereld, omdat hier aan de wereld wordt getoond, wat door sa menwerking kan worden bereikt. Men moet niet denken, dat de Bénélux al in kannen en kruiken is. Beeds tijdens de bezetting werd door de naar Londen uitgeweken regerin- gen het plan om tôt een economische unie te komen geopperd. Sedert de bevTjjding is er bijna 4 jaar aan ge- timmerd. Plankje na plankje, stokje na stokje werd aangebracht, waar- door het geheel reeds vorm heeft gekregen. De afgelopen week zijn de minis- ters van België, Luxemburg en Ne- derland in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag bij een geweest om over de economische unie te con- fereren. Minister-president Drees hield de openingsrede. Nauw zijn de econo mische banden reeds tussen onze landen gelegd aldus dr. Drees, en nauwer nog is de verbinding, die wij ons voorstellen aan te gaan, en die wij deze week een stuk dichter bij haar verwezenlijking hopen te bren gen. Een eind zijn wij reeds gevorderd op de weg, die afgelegd moet wor den. België, Nederland en Luxem burg zijn internationaal tôt nauwe samenwerking gekomen. Dat eenheid van invoerrechten is bereikt is van betekenis, al bespeurt de reiziger, die de grens tussen België en Neder land passeert, nog weinig van wat hij zich wellicht ook van de voorlo- pige stappen heeft voorgesteld. Op het gebied van een groter ge- lijkheid van de accijnzen mogen wij goede verwachtingen koesteren. Zo is er meer. Een werkelijke econo mische unie is er echter nog niet De grote stap, het verwezenlijken van vrij onderling verkeer, moet nog worden gedaan. Naarmate men zich meer verdiept in de daarvan te ver- wachten gevolgen, realiseert men zich scherper, zowel de grote voor- delen, die het zou kunnen opleve- ren, als de moeilijkhederi, die in de weg staan. Onze taak in deze confe- rentie zal het allereerst zijn die moeilijkheden verder te onderzoeken en te doen wat mogelijk is om ze uit de weg te ruimen. Aldus sprak de minister bij de conferentie, die Don-( derdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag werd gehouden.' Op de conferentie zijn om zo te zeggen spijkers met koppen gesla- gen. Vastgesteld is, dat de econo mische unie tussen de drie landen op 1 Juli 1950 tôt stand zal komen. Vanaf 1 Juli 1949 tôt 1 Juli 1950 zal men een voor-unie invoeren, welke'aan het goederenverkeer veel grotere vrijheden zal geven dan vol- gens de huidige bepalingen en waar- in verschillende maàtregelen zullen worden voorbereid om tôt de econo mische unie te komen. De regelingen werden in detailpunten uitgewerkt. In verband met de totstandko- ming van de Bénélux mag ver- wacht worden, dat de distri- butiemaatregelen voor con- sumptiegoederen nog voor het einde van dit jaar zullen ko men te vervallen. Wanneer de distributie van. huisbrand zal worden opgehe- ven staat nog niet vast. Men verwacht echter dat huisbrand het volgend jaar nog niet bon- vry zal zyn. Het landbouwbeleid In de Eerste Kamer passeerden de; revue de begrotingen van Algemene zaken en van Binnenlandse zaken, en voorts werd er gepraat over het landbouw-beleid. Dat beleid werd vanzelfsprekend verdedigd door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer Mans holt. Deze verklaarde van oordeel te zijn, dat het beleid gericht moet we- zen op bestaanszekerheid voor allen, die in land- en tuinbouw werken. Er moet betrekking bestaan tussen pro- ductie en afzet, hetgeen inhoudt, dat men volgens een bepaald plan moet werken en de productie niet aan haar lot mag overlaten. Het beleid dient zodanig te zijn, dat de georga- niseerde landbouw mogelijk er ln wordt betrokken. De mogelijkheia van een gezamenlijk beleid van re- gering en georganiseerde landbouw te voeren is er. Met betrekking tôt de veeteelt merkte de minister op dat er voor ER KWAM EEN SCHOEN ONDER HET BED V AND AAN De 18-jarige L. K., afkomstig uit Rotterdam, ontvluchtte uit het Rijks- opvoedingsgesticht te Amersfoort. Door te liften kwam hij in Amster dam en op dezelfde wijze in Rotter dam. Thuis verkleedde hij zich en verdonkeremaande de gestichtskle- ren. Van een kameraad leende hij een tientje en zette zijn zwerftocht voort. Zo kwam hij in Den Haag, waar hij de deur van een huis zag openstaan. Hij ging er in, doorzocht kasten en lessenaars, en vond in to- taal f 126.50. Juist toen hij de laatste kamer had doorzocht hoorde hij iemand aankomen, en kroop van angst onder bed. De kamerbewoner kwam binnen, en zag dat er een schoen onder het bed uitstak. Hij trok er aan, en toen kwam de jongeman te vœrschijn, en rd a*# de politi* overgeleverei. gezorgd moet worden, dat er vol- doende veevoeder is. Dat veevoeder moet in ons land worden verbouwa. Het is onverantwoord een grote vee- stapel op te bouwen op te importe- ren veevoeder. Huurverhoging en huurbelasting In Amsterdam hebben huis- en grondeigenaren een congres gehou den, waarin huurverhoging en huur belasting zijn besproken. De alge mene opinie was: wel huurverho ging, maar geen huurbelasting. Wij laten een tweetal stemmen uit dit congres horen. Allereerst de voor- zitter, de heer Mook. Deze zei o.a.: „Ten onrechte is de huurprijs tôt het sluitstuk van loon- en prijspolitiek der regering gemaakt". Het voorne- men tôt het invoeren van huurbelas-i ting noemde de heer Mook onbegrij-l pelijk en onverantwoordelijk. De spreker achtte nodig een huurver hoging aangepast aan de eisen van onderhoud en economisch verant-i woorde exploitatie. Een der andere sprekers, de heer' Sneep kwam met cijfers voor de dag. Het is de bedoeling, zo zei hij, gelei- delijk te komen tôt een huurverho ging van 30 Tegelijkertijd zal een huurbelasting van 15 worden in- gevoerd. Aangezien deze huurbelas ting waarschijnlijk berekend zal worden over de met 30 verhoogde huur zal van de verhoging aan de eigenaar slechts 10% ten goede komen. De landbouw en het handelsverdrag met Engeland In ons vorig overzicht wezen wij reeds op de totstandkoming van een handelsverdrag met Engeland, welke voor het jaar 1949 een belangrijke uitbreiding van de Nederlands-En- gelse handel betekent Wie de bepa lingen van het verdrag nagaat, die constateert, dat dit van groot belarig moet worden geacht voor land- en tuinbouw. In 1949 zal Engeland 50 meer producten uit die sector opnemen dan in 1948. Dat wil zeggen, dat 25 van onze totale export aan land- en tuinbouwproducten naar Engeland zal gaan. Vreemdelingenverkeer De heer J. Nikerk, directeur van de Ver. v. Vreemdelingenverkeer te Amsterdam, heeft zich uitgelaten over zijn verwachtingen omtrent het vreemdelingenverkeer in 1949 Hij verwacht, dat het aantal vreem- HIJ SCHAAKTE EEN 18-JAR1G MEISJE Op de kermis kwam een 19-jarige jongeman in kennis met een 16-jarig meisje, dat in Nieuwer Amstel wern- te als dienstmeisje. Zij ontmoetten elkander enige malen. De jongeman sprak enigszins met een accent, en' vertelde dat hij de zoon was van een Amerikaanse industrieëel. Tezamen bespraken zij de mogelijkheden om er tezamen van door te gaan. Toen nam het meisje het haar komena loon op, schreef een briefje aan haar ouders, dat zij met haar aanbidder naar Amsterdam was, en trok er met de jongeman op uit. Toen het meisje 's avonds niet te- rugkeerde in de ouderlijke woning, werd men ongerust en waarschuwae de politie. Intussen was het paartje niet naar Amsterdam gegaan, maar had de weg ingeslagen naar het zonnige Zuiden. Via België ging de reis naar Frankrijk. De Franse politie kon echter de aanwezigheid van de jeug- dige-toeristen niet op prijs stellen. Zij werden ingerekend en aan de Nederlandse politie uitgeleverd. De Rechtbank veroordeelde de jongeman die helemaal geen Ameri- kaan was, maar die al 12 maal uit een Rijksopvoedingsgesticht was ge- vlucht tôt 8 maanden celstraf, waar- tegen de verdedigster hoger beroep aantekende. Dezer dagen had het Amsterdam- se Gerechtshof deze zaak te behan- delen. „Je hebt haar gewoon geschaakt", zei de président, „het is nooit je plan geweest haar te trouwen; je hebt haar gemeen bedrogen". De jongen schudde het hoofd; hij had haar wel willen huwen. De procureur-generaal kon zich volkomen met de door de Rechtbank opgelegde straf verenigen. Tegen dergelyke knapen moet met hard- heid opgetreden worden, was zijn mening. De 19-jarige voelt er weinig voor in een cel te worden opgeslo- ten. Hij wil in een gezin worden op- genomen, en daarover heeft hij zelfs al een brief aan de Koningin ge- schreven. De procureur-generaal vraagt of het een gezin met meisjes moet zijn, terwijl de président op- merkt, dat hij dan dadeljjk toch zou weglopen. De jongen verklaart ech ter^ dat hij zyn Ieven wilde beteren. Dan zegt één van de raadsheren: ,,In Rotterdam is een tehuis voor werkende jongens, heb je daar wel eens van gehoord?" Dat heeft hy en hij wil er wel heen ook. Het Hof zal 28 dezer fcesîissea. MISDADIGER VERRAADDE NEDERLANDERS De thans 42-jarige W. B. C. Tak behoorde tôt de catégorie parasieten, die ..beroepsmisdadigers" worden ge i 4. 7 uepbinibaaaigers worden fie- zoekferoter was eigenlijk zoekt groter zal zijn dan ooit tevo- ren. Deze verwachting motiveerde hij als volgt: De tûurist gaat niet naar de plaats waar hem het meeste amusement wordt geboden, of waar t het mooist is. Hij gaat naar het land waar hij de meeste waar voor zijn geld krijgt. Geld speelt voor de tourist de grootste roi en zblang Ne derland, dat voor de oorlog een »duur" .Imid was, een goedkoopte- eiland in West-Europa blijft, zolang mogen wy optimistisch blijven ten opzichte van de belangstelling van buitenlanders voor ons land. 19-JARIGE MISDADIGER Een dag nadat was ingebroken bij de Coôperatie „Ons Aller Belang" te Coevorden werd de 19-jarige dader, zekere L., te Rotterdam gearres- teerd. By het verhoor is komen vast te staan, dat L. alleen m Coevorden 8 inbraken op zijn geweten heeft, en dat hij verder inbrakén heeft ge- pleegd te Dalen, Dalerveen, Ooster- hesselen en Zweeloo. Vermoedelijk zal de jeugdige in- breker zich bij het voortgezette ver hoor nog wel meerdere inbraken herinneren. f «vas machinebankwerker, welk beroep hij m een tuchtschool had geleerd- Maar hij zwierf veel liever rond, dan dat hij werkte, en om in zijn onder houd te voorzien pleegde hij misda- den. Zo versleet hy de helft van zijn leven in gevangenissen. Toen de Duitsers hier kwamen werd hy gegrepen en in het kamp „Erica" bestemd voor zwarte hande- laren en misdadigers, opgesloten. Hier wist hij de sympathie van do bewakers te winnen en bracht het tôt „Kapo", in welke functie hij zijn ruwheid en wreedheid botvierde op zijn medegevangenen. Toen hij weer vrii-man was kwam hy te Zaandam achter het adres van enige onderduikers, en vertelde dat adres aan de Duitsers. Het Amsterdamse Bijz, Gerechts hof veroordeelde hem tôt 15 jaar gev. straf. Voor de Raad van Cassatie ver klaarde de verdediger dat zijn cliënt nog 3 jaar te goed had wegens in- braak, en in verband daarmede ver- zocht hij de straf voor het verraad te verzachten. De procureur fiscaal voelde wel voor dat argument eu eiste 10 jaar met aftrek. Uitspr. over 4 weken. REEDS ZWAAB GESTRAFT Maar ex kan nog wel 9 jaar gevangenla bijl J. D. de Kreuk, een 27-jarige jon geman uit Amsterdam was opge- groeid in een NSB-milieu. In dfe be- zettingstijd nam hij eerst dienst bi) de politie, waar het zijn taak werd Joodse landgenoten te arresteren. Later ging hij bij het Vrijwilligers- legioen-Nederland en heeft gevoch- ten aan het Oostfront. Toen begon het kwaad zichzelf te straffen Hij werd zwaar gewond, doch kwam er weer bovenop. Zijn vader, ook NSBer werd in Januari 1944 door de BS doodge- schoten, terwijl zijn broer in een kamp te Goes de dood vond- Door het Amsterdamse Bijz. Ge rechtshof was de Kreuk veroordeeld tôt 15 jaar gevangenisstraf. De pro- cureur-fiscaal van het Bijz. Hof v. Cassatie achtte in verband met het geen de K. reeds heeft ondervonden 9 jaar voldoende. HIJ STAL GOUD EN JUWELEN Onlangs werd een 22-jarige Am- sterdammer gearresteerd. die goud en juwelen had gestolen. Hij bezocht iuwelierszaken in ver schillende plaatsen van ons land. Deed alsof hij een of ander wenste te kopen, en liet, terwiil men hem collecties voorlegde, een of ander voorwerp in zijn zak gliiden. Zo wist hij in betrekkelijk korte tiid voor een waarde van f 20.000 bij elkaar te stelen. DIEFSTAL VAN UURWERKEN ONTDEKT In verschillende klokkenwinkels te 's-Gravenhage werden gedurende de laatste maanden meermalen hor loges en klokken van een bepaald merk ver beneden de factuurprys verkocht. Zo gingen klokken, die normaal f 34.80 kosten, raison van f 20 van de hand. Horloges van f 28 werden voor f 12 verkocht. Door de Haagse recherche werd een uitgebreid onderzoek naar de herkomst van deze uurwerken inge- steld. In verschillende winkels werd beslag op deze artikelen gelegd. Het bleek dat de importeur reeds met een accountant aan een onder zoek bezig was, circa 350 klokken bleken uit zijn magazijn verdwenen. In verband hiermede arresteerde de politie de 28-jarige Haagse chauf feur P. M. L. H. die de uurwerken aan de winkeliers had verkocht en zijn broer de 31-jarige glazenmaker W. H. H. Deze laatste had de uur werken uit handen van de 28-jarige magazijnbediende G. A. L. ontvan- gen, die de klokken ten nadele van zijn werkgever had weggenomen. Aile drie werden zij aan de justitie overgeleverd, terwijl tegen de klok- kenwinkeliers proces-verbaal werd opgemaâkt wegens heling. 2%-JARIG KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD Een 2%-jarig knaapje was, toen een vrachtauto ergens in Amsterdam stilstond, op de treeplank geklom-- men. Toen de waeen zich in bewe- ging stelde viel het er af en geraakte onder de wielen. Het was op slag dood. Samenwerking tussen de McDonnell Aircraft Corporation te St. Louis en de Amerikaanse Luchtmacht had tôt gevolg, dat door genoemde vliegtui- genfabriek een hélicoptère wej-d vervaardigd van het op de foto afge- beelde model. De gehele machine weegt 310 pond. De beide motoren hebben een gewicht van 10 pond ieder. Het toestel kan een snelheid bereiken van ongeveer 80 km per uur. China In China is schijnbaar een période van rust ingetreden. Maar wellicht is het een stilte, die aan de storm voorafgaat. Want na verluidt zou de communistische generaal Tsjen Tsjen Yi, die zich -op de Noordelijke oever van de Jangtse bevindt, zijn légers georganiseerd hebben voor een aan- val, welke in de eerste plaats ten doel zou hebben de bruggenhoofden I van de regeringstroepen op die oever te vernielen en in de tweede plaats de rivier over te steken. Omtrent Tsang Kai Sjek doen ge-' ruchten de ronde, dat hij zich op het eiland Koelangsoe zou terugtrekken. Ho Ying Tsjin heeft intussen zijn benoeming als premier van China aanvaard. Palestine Evenals het aanvankelijk met de Israëlisch-Egyptische besprekingen op het eiland Rhodos niet vlotte, evenmin wil het vlotten met de Isr aëlisch-Trans j ordaanse bespre kingen. De functionaris van de V N. op Rhodos deelde mede dat geen oplossing van de gerezen moei lijkheden zal kunnen worden be reikt, indien beide partijen hun eisen niet aanzienlijk matigen. Het Atlantisch Pact Volgens een Reuterbericht is men het nu geheel eens geworden over de tekst van het Atlantisch Pact. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat de onderte- kening in de eerste week van April te Washington zou plaats vinden. (Van onze correspondent) India en Pakistan zijn de gevolgen van de gruwelijke onlusten nog niet te boven. Honderdduizenden zijn er dakloos; grote groepen kinderen zoeken er naar hun ouders, vermink- ten,* gewonden en ontheemden schar- relen er rond en herinneren nog dagelijks aan de grote tragédie, die zich hier heeft afgespeeld: de gruwe- len in de Pensjaab. Een ander vreselijk gevolg van de onlusten was de voordurende vrou- wenroof. Cijfers zijn niet beschik- baar,' maar insiders beweren dat men het aantal geroofde vrouwen wel op 100.000 moet schatten. Alleen (Austr. Minister van Immigratie.) Australië zoekt arbeidskrachten. Vooral artsen, technici, geschoold^ arbeiders, landbouwers en veefok- kers. Voor 't moment heeft men ech ter het meeste belang bij de laatste drie categorieën. Japans tijdelijke uitschakeling van de wereldmarkt der fabrieksproductie schiep vooral in Azië een enorm afzetgebied. Tij dens de oorlog werden in Australië honderden fabrieken gebouwd, daar de aanvoer van allerlei producten o.a. uit Engeland niet langer moge lijk was- De mannen trokken naar de fronten, de vrouwen verwissel- den koekepan en wiegetouw voor hamer en moersleutel. Maar de oor log is voorbij en de vrouwen keer- den naar haar natuurlijke bestem- ming terug, terwijl van de mannen een ernstig percentage op het slag- veld bleef. In Azië echter valt geld te verdienen en de nieuwe Austra- lische fabrieksindustrie haar kans ziende, neemt die waar. Immigratie op grote schaal is de enige manier om in het schreeuwende tekort aan Wat staat Wie ging voor iedereen enz. enz. sociale wetgeving. betreft Australië op het voorste plan. Australië bereist, bemerkt alras dat er eigenlyk drie Australië's zijn in plaats van één, onderling hemels- breed verschillend. Daar is op de eerste plaats het moderne Australië, dat van de magnifieke kuststeden. Perth, Adélaïde, Melbourne, Sydney en Brisbane. Met hun onvergeljjke- lijke aanleg, natuurlijke havena, frisse, ruime huizenbouw, bezaaid met parken, vormen zij zo ongeveer het beste op het gebied der moderne stedenbouw. En de Nederlander zal er zich volkomen thuis voelen. Hier niet die hinderlijke, overbodige schreeuwerigheid en rommelige ge- jaagdheid der Amerikaanse steden. Geen kauwgum-ziekte, geen helle dassen, geen gele schoenen. De Australiër is rustig. Hij heeft veel van het phlegma zijner Britse voor- ouders overgehouden, al is hij, zoon der wij de open vlakten, wel ietwat ruwer, uiterlijk zowel als innerlijk personeel te voorzien. De Austra- Hij is echter sportief, oprecht en bc- hsche regermg doet haar uiterste trouwbaar. Z'n strijd om het bestaan best om het geheel zo aantrekkelijk is nimmer zwaar genoeg geweest om mogelijk te maken. Geringe over-| hem tôt het intens bedriiven van do- tochtskosten, directe werkkring,litiek te dwingen. Deze onfrisse tak ruime lonen, verzekerde huisvesting, van het maatschappelijk leven, laat voorschot om het nodige aan te hij liever over aan de heren bestuur- sehaffen, kiesrecht, vrye studie voor deren der 730 vakverenigineen de koaderea, vrjje »ekenkuiaverpl»- Daa is daar laat tweeds Australië, dat van de eindeloze, nog slechts ge- deeltelijk in cultuur gebrachte vlak ten; van de grote graanfarms, de ^norm uitgestrekte schapenfokke- rijen en runder-r anches, waarop maar liefst even 125 000.000 schapen en 40 millioen runderen grazen en zich vermenigvuldigen naar 't aloud gebod. Het is ook het land van de schatrijke goud- en zilvermijnen, van de bloeiende wijngaarden en de Kerri-wouden, waar de Kerri-boom tôt op 100 m hoog is geworden Het is het land waar nog millioeneni hectaren vruchtbaar grond op ont- ginning liggen te wachten en dat naar schatting van deskundigen nog gemakkelijk 10 millioen mensen kan opnemen. Het is echter ook dit Aus tralie dat de grootste gevaren ople- vert voor de a.s. landverhuizers die zich op landbouw of veeteelt wil toe- leggen. Gevaren van een formaat dat het noodzakelijk maakt, het tweede gedeelte van dit overzicht daaraan geheel te wijden. De would- be emigrant leze dit, grondig en overwege wél, wil hij niet na éên of twee jaar in Patria terugkeren, een klein vermogen en een grote 11- lusie armer En dan is daar het derde Australië, het échte, waar de jungle nog voort- woekert even woest en onherberg- zaam als in het begin en waarin dat primitiefste aller meifsenkinderen, de Austraal-neger nog steeds het zuivere bestaan leidt van de mens uit het Stenen Tijdperk. Dit is het Australië dat nog heel lang zal moe ten wachten, alvorens het zal wor den aangewend "tôt nut der gemeen- sehap. Er is nog zo heel veel te doen dichter bij huis (Slot volgt). D. in het district Sjekihrgarh zouden na de hemelschreiende slachting uit de nog in leven zijnde jonge vrou wen en meisjes er zesduizend zijn uitgezocht, als oorlogsbuit wegge- voerd, en in een of andere harem opgeborgen. Het schaken van vrou wen en meisjes groeide in de fatale weken uit tôt een zeer winstgevend bedrijf waaraan aile partijen deelna- men. Zodra de Sikhs bemerkten, dat Mûzelmannen zich hadden mees- ter gemaakt van hun vrouwen en dochters gingen zij er toe over ne- derzettingen en transporten van de tegenpartij te overvallen en de Mo- hammedanen van hun ega's te bero- ven. Dochoude liefde roest niet. Hoewel het nog lang geen koek en ei tussen Pakistan en India is, zijn de gemoederen enigszins tôt bedaren gebracht. Heel broederlijk houdt men conferenties, en bij één van die conferenties is o.a. het ver zoek van duizenden en duizenden echtgeno- ten, die nog steeds op zoek zijn naar hun vrouwen, besloten om te pogen weer orde in de huwelijkschaos te brengen en de geroofde Vrouwen uit te wisselen. Men heeft een aantal commissies benoemd, die thans het land afreizen, op zoek naar geschaak- te vrouwen en meisjes, ten einde deze „in beslag te nemen" en aaïi hun oorspronkelijke echtgenoten uit te leveren. Het besluit tôt instelling van deze commissie werd met alge mene stemmen genomen, en dat wil hier heel wat zeggen. Toch vlot het werk van de bedoelde commissies niet erg. Vele Mohammedanen heb ben hun jongste aanwinsten in hun harems laten onderduiken. En zelfs al worden zij daar gevonden, dan nog wensen zij geen afstand van hen te doen. Wel hebben zij gaarne de hun geroofde vrouwen terug. Daar toe verlenen zij aile medewerkine ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBTETV«t>vt vk ■Met de hieronder vol ten se: pen kan zeepost naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de na- men der schepen: Naar Curaçao en de overige Antil- len: 18 Maart m.s. „Hydra" (16 Mrt.) Naar Suriname: 'in afwijking van vorig bericht) 22 Maart s.s- „Cottica" (10 Maart). Door de Italiaanse regering is een officiële uitnodiging ontvangen om aan het Atlantisch Pact deel te ne men. Het ligt in de bedoeling van de - Italiaanse regering deze gelegen- heid met beide handen aan te grij- pen. De uitnodiging heeft echter ten- gevolge gehad, dat in verschillende grote steden zich onlusten hebben voorgedaan. Stille Oceaan-verdrag Er zyn besprekingen gaande over het sluiten van een „Stille-Oceaan- Verdrag", in dezelfde geest als het Atlantisch Pact. Deze mededeling werd gedaan door de Australische minister van defensie John Dedman. Engeland heeft een belangrijk aan- deel in deze besprekingen gehad. Het verdrag zal niet alleen open staan voor Britse Overzeese Gebieds delen. De behandeling van de Indonesische kwestie door de Veiliglieidsraad Vrijdag jl. heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Indonesische kwestie hervat. Nadat enkele afgc- vaardigden gesproken hadden nam de Canadese vertegenwoordiger het woord. Deze noemde het Nederland se voorstel tôt het houden van een ronde-tafelconferentie een voorstel, dat de raad welkom diende te heten, indien beide partijen ermede instem- men. De raad diende mede te wer ken de hinderpalen uit de weg te ruimen. Hij achtte het wenselijk de commissie van de Ver. Naties te verzoeken te trachten overeenstem- ming voor de te houden conferentie te verkrijgen, event. door préli minaire besprekingen. Dr. van Royen, de Nederlandse af- gevaardigde, zette uiteen waarom Nederland de Republikeinse eis tôt herstel van de republiek in Djocja niet kon inwilligen. Voorts gaf hij nadere verklaringen omtrent het doel van de voorgestelde Rondetafel- conferentie. De Indonesische vertegenwoordi ger Palar hield vast aan deze eis. Maandag werden de debatten over de Indonesische kwestie voortgezet. Nadat de afgevaardigde van Parkis- tan het woord had gevoerd, ver klaarde Palar, dat hij met het Cana dese voorstel tôt het houden van préliminaire besprekingen accoord kon gaan. Rusland verklaarde zich tegen elk deelnemen aan de door Nederland voorgestelde Rondetafel-conferentie. Engeland kon zich met het Cana dese voorstel verenigen, terwijl dr. van Royen verklaarde, dat de Neder landse regering bereid is deel te ne men aan een voorbereidende confe rentie te Batavia, onder auspiciën van de commissie der V.N. voor In- donesië. HOND TROK GASSLANG LOS Gevolg: twee doden. Te Vaals heeft een hond op een nacht een gasslang losgetrokken, met als gevolg dat een 59-iarige man en diens 26-jarige zoon, die la- gen te slapen door het uitstromende gas zijn bedwelmd. Toen de melkboer melk kwam brengen, bemerkte hij de gaslucht, ging naar binnen en vond de beide mannen. HOOGGELEERDE BELANGSTELLING VOOR VOETBALWEDSTRIJD Prof. I. Snapper, hoofd van de tweede interne afd. van het Mount Sinai Ziekenhuis en Kliniek te New York, die eertijds als internist aafi het Wilhelmina-Ziekenhuis te Am sterdam was verbonden en die 20 jaar l?ng hoogleraar in de interne geneeskunde is geweest aan de Am- ^'erdamse Universiteit, geniet niet filppn onder de geleerden, maar ook onder de snortmpnsen een goede naam. Vroeper is hij internationaal voetbalscheidsrecht.erl geweest. Prof. Srnpper :s nog zo zepr gp interresseerd in de Nederlandse voetbal, dat hij de vorig^ week per vliegtuig de reis van' New York naar Amsterdam heeft gemaakt, om de voetbalwedstrijd NederTand-B0!' bij te wonen. Na afoop van de xved strijd begaf hij zich weer per vliea tuig naar New York-

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1