EIMIS ECONOMISCH HERSTEL De tekst van het Noord-Atlantisch Verdrag KLEINE VERGRIJPEN Gemeenteraadsvergaderïng WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde ïaargang Zaterdag 19 Maart 1349 No. 21 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Mînlster Grippa is optimistisch. OP EEN BERUCHTE INBREKER Een aanval op een oi meei der deelnemende ion- den zal als een aanval tegen aile landen worden vrede en^veiiigheid in het Noord-At- beschouwd. De deelnem ers binden zich voor 20 jaar. Bonnen voor Werkkleding. KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA REPATRIëRENDEN PER „GROOTE BEER". WAT GEEFT DE RADIO Ter Overdenkïng ABONNEMENTSPR1JS I i.50 p. kwartaal. Franco p. post fi 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bjj vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WORNSDAGS EN ZATERDAG® Uitgeefstëf Seggesrs' en Kxemera UitgevëïsSaak „Het Nieuwsblad" C.V: Kântoor Hoofdstraat 6, Hoogezamé Teiefoon 139 (b.g.g. 213 ol 214)' Posttekening No. 435883 De gevolgen, die Engeland van de oorlog heeft ondervonden kan men niet licht tellen. Niet alleen hebben de Duitse Dombardementen grote beschadigingen aangebracht, maar ook en dat is veel erger heeft vier jaar oorlogvoeren Engeland eco- nomisch ontwricht. Londen is het financiële centrum van voor de oor log niet meer, dat heeft zich ver- plaatst naar de nieuwe wereld, Enge land is de vroegere intern. politie- agent niet meer, de peilers waarop het enorme Britse Wereldrijk rust, zijn minder hecht. Toen de wapens werden neerge- legd, ging Engeland een harde tijd tegemoet. Het scheen een schier ho- peloze taak het economische leven op poten te zetten. Ieder Engelsman moest de gevolgen van de oorlog aan den lijve ondervinden. De rantsoe- nering werd niet alleen gehandhaafd, maar zelfs verscherpt, de belasting- schroef nog enige slagen vaster ge- draaid. Exporteren werd het wacht- woord. Maar de Engelsman zou geen goede Engelsman zijn, als hij al die narig- heid niet zonder mopperen gedragen had om der wille van zijn Vader- land. En door dat ailes wat de En- gelsen zich hebben ontzegd, tezamen met de Amerikaanse hulp van het Europees Herstelplan, begint Enge^ land er geleidelijk bovenop te ko- men. In zijn jaarlijks overzicht van de economische positie van Groot- Brittannië kon de minister van fi- nanciën, Sir Stafford Cripps verkla- ren, dat het land in zijn streven naar herstel zelfs zijn eigen economen Tito heel maakt erg kromme sprongen Het Atlantisch Pact In de eerste dagen van deze week is het Atlantisch Pact te Washington gereed gekomen. De toetreding van Portugal t,ot het pact wordt onder ogen gezien, en reeds heeft de Amerikaanse gezant te Lissabon besprekingen gevoerd met de Portugese regering. De Azoren, eilanden met een grote stra- tegische betekenis, liggende in de Stille Oceaan behoren tôt Portugal, en het zou van belang zijn, indien hierop bases gevestigd zouden kun- nen worden. De Portugese regering heeft echter reeds te kennen gege- ven, dat het geen bases wil afstaan in vredestijd. Zeker is dat de volgende landen tôt het Atlantisch Pact zullen toe- treden: de V.S., Engeland, Frankrijk, de Beneluxlanden, Canada en Noor- wegen. Bovendien is te verwachten, dat Denemarken, IJsland en Portu gal deel zullen uitmaken van de door het" Pact verbonden landen. JACHT „Spreek ik met de politie In de omgeving van het Beukenplein kunt u de inbreker Andries B. vin- den". Deze telefonische mededeling kreeg de Amsterdamse politie dezer dagen, en voor zij de naam van de boodschapper kon vragen, was reeds afgebeld. Onmiddellijk werd een wa- gen naar het Beukenplein gezonden., bij de nadering van EEN GESCHIEDEN1S VAN EEN BKOCIIE De broche lag ergens in de woning van de heer I. te Maastricht. Het was een kostbaar sieraad, bezet met vele diamanten, die zo schitterden, dat de opperman M- de verleiding niet kon weerstaan. De opperman S. speelde voor heler en verkocht de broche voor f 85 aan een Amster damse juwelier, die hem voor f 185 verkocht aan een collega. Deze deed hem voor f 275 over aan een Haagse juwelier. Vandaar kwam ze op een veiling terecht, waar mevr. K. voor f 600 eigenares werd. Ze had waar- lijk niet te veel betaald voor de broche, die omstreeks 1850 door een Beierse Prinses aan de familie I. werd geschonken. De broche is ver-j sierd met tientallen diamanten in een gouden bloemtak, met lint om- strengeld. De dief kreeg 6 maanden gevan- genisstraf en de heler 5, maar de fa milie I. zit met de gebakken peren- In de laatste transactie schuilt geen enkele aanwijzing voor heling, zo-; dat de koop geheel wettig is geweest. Mevr. K. krijgt daarom de broche terug en de fam. I. 'zal moeten trachten met haar tôt een regeling te komen om het sieraad weer in haar bezit te krijgen. BIJ AUTO-ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN Tussen Oirschot en Moergestel is drs. M. van Iersel, directeur van de Kwatta-Fabrieken te Breda, bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De heer van Iersel reed alleen in Aan de tekst van het Noord-Atlan tisch Verdrag, welke gisterenmid- dag om 17 uur voor publicatie is vrijgegeven, ontlenen wij het vol gende: Artikel 1. De partijen nemen op zich om, gelijk is geregeld in het handvest der Verenigde Naties, aile internationale geschillen waarin zij mochten worden gewikkeld langs vreedzame weg te beslechten. Artikel 2. De partijen zullen bij- dragen tôt een verdere ontwikkeling van vreedzame en vriendschappelij- ke internationale betrekkingen. Zij zullen trachten tegenstellingen in haar internationale economische po- litiek uit de weg te ruimen. Artikel 3. Ten einde de doeleinden van dit verdrag beter te verwezen- lijken zullen de partijen, ieder voor zich en tezamen, haar individuele en collectief vermogen om een gewa- pende aanval te weerstaan handha- ven en ontwikkelen, door voortdu- rend en op doelmatige wijze zich zelf te versterken en elkander hulp te verlenen. Artikel 4. De partijen zullen on- derling overleg plegen telkens wan- neer naar de mening van één van zijn auto. Het is gebleken dat deze haar de territoriale onschendbaar j- owaar een man, heeft verbaasd, door zijn internatio- de politieauto aan de haal ging. Eerst nale handelsbalans over het geheel nam hij een fiets, en verdween genomen in evenwicht te brengen. Alleen in de dollarsector wijst de balans nog een groot tekort aan. Cripps noemde dit een der gevaar- lijke plekken van de Engelse han delsbalans. Joego Slavië Onlangs deden er geruchten de ronde, dat Tito Tito niet zou zijn. De ware Tito zou in de oorlog ge- sneuveld zijn, en toen zouden de Russen onmiddellijk een of andere generaal op zijn plaats hebben gezet, opdat Milhailowitz geen te grote aanhang zou krijgen. Deze geruchten, zeggen verder, dat een boerenzoon de strijd tegen de Duitsers niet op de zo kundige wijze had kunnen voeren als de huidige maarschalk, en bovendien zouden zijn eigen bloedverwanten hem niet hebben herkend. Wij zullen op deze geruch ten niet verder ingaan, maar ze toe- schrijven aan een of andere fantas- tische brein. Immers, indien Tito werkelijk een Rus was, dan zou hij geen conflict hebben veroorzaakt met de Kominform. Zeker is, dat het con flict nog niet is bijgelegd, en dat de druk, die de Russen op Belgrado uit- oefenen niet zeer zwaar is. Ander- zijds is Tito niet ongeneigd handels- relaties aan te knopen met de Weste- lijke landen. Joego-Slavië heeft ma chines nodig, en de landen van Oost- Europa kunnen die niet in voldoen- de mate leveren. Weer zijn het geruchten die iets over Tito fluisteren, ni. dat hij zich op het eiland Brioni zou bevinden, waar hij Westerse persoonlijkheden zou ontmoeten. Oostenrijk Het feit, dat de besprekingen in- zake een vredesverdrag voor Oosten rijk, welke 9'Februari zijn begonnen nog niet tôt resultaat hebben geleid, behoeft weinig verbazing te wekken Aile besprekingen welke tôt nog toe over Oostenrijk zijn gehouden mis lukten. Oorzaken daarvan waren in de eerste plaats de eisen van Joego Slavië, dat een deel van Karinthië wenst, (een- gebied dat een vrij grote industrieële betekenis heeft), en bovendien een hoge herstelbetaling van Oostenrijk vraagt waartegen de Westelijke mogendheden zich verzet- ten, maar welke eisen door Rusland worden gesteund. Verder kan men het er niet over eens worden, wai onder ex-Duits bezit dat in de Oostelijke sector in Russische handen zal overgaan verstaat. Men kan zich afvragen welk belang Rusland er bij heeft de Joegoslavische eisen te steunen, men zou denken dat de Russen geen belang hebben bij de uitbreiding van de macht van de on- gehoorzame Tito. Vermoedelijk zul len de Russen incjerdaad Tito's macht niet willen zien toenemen, maar door de Joegoslavische eisen te steu nen maken zij vooralsnog de tot- standkoming van een vredesverdrag onmogelijk, hetgeen betekent, dat. Oostenrijk bezet zal blijven, en dus dat er Russische troepen aan de Joegoslavische grens kunnen blijven De Sovjet Unie zou deze troepen eens nodig kunnen hebben, indien De bonnen voor werkkleding H 12 en L 12 zijn tôt nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 12 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, Çeper of satijn, een lange stof- jas, een lange witte jas, een labora- toriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 12 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas- De bonnen H 1 t.m. 11 en L 1/11 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. In een van de zijstraten. Intussen waren nog twee politiewagens gearriveerd, en gezamenlijk zette men de achter- volging in. De man verdween achter een geopende deur, en sloot die voor de neuzen van de agenten, waardoor hij een voorsprong kreeg, omdat de politie de deur eerst met geweld moest openen. De man, gevolgd door de agenten renden door het huis en vervolgens de trappen op. Boven klauterde de inbreker door een ctax- venster. Toen enige agenten zicn ook daardoor gewurgd hadden was de man verdwenen. Maar na enig zoeken vond men hem op een vé randa van de le etage. Eén van de agenten waagde deze sprong ook, en toen gaf B. zich gewonnen. B. wordt momenteel gezocht In verband met enige diefstallen. Hij heeft de laatste 10 jaar 5 maal te recht gestaan, en 4 jaar in de gevan- genis gezeten. Er lopen nog 9 verba- len tegen hem. BLOEDDORSTIGE KRAAIEN In de Alblasserwaard worden kraaien en eksters brutaal. Enige malen is het voorgekomen, dat zij lammeren hebben aangevallen, en deze diertjes de ogen hebben uitge- pikt. Een landbouwer te Giessen-Nieuw- kerk had drie lammeren in de weide lopen. Na een aanval door zwartp kraaien, vond hij er eem dood en twee zonder ogen. tegen verschillende bomen is gebotst en daarbij volkomen in elkaar is ge- drukt. De heer van Iersel overleed aan de bekomen verwondingen. KLEINE SERVICE-WERKZAAM- HEDEN AAN AUTOMOBIELEN Kleine service-werkzaamheden aan automobielen mogen niet meer in rekening worden gebracht. Onder deze werkzaamheden rekent men o.a. het schoonmaken van ruiten, het controleren van de bandenspan- ning en van de in het motorrijtuig aanwezige hoeveelheid brandstdî, smeermiddelen en water en 't in en uit de stallingsgelegenheid rijden van de wagen. heid, politieke onafhankelijkheid of veiligheid van één der partijen wordt oedreigd. Artikel 5. De partijen komen over- een dat een gewapende aanval te gen één of meer vari haar in Europa of Noord-Amerika als een aanval te gen haar allen zal worden beschouwd Artikel 6. Voor de toepassing van artikel 5 wordt mede als een gewa pende aanval op één of meer der partijen beschouwd een gewapende Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „Operetteliefde". Hoogezand: Hôtel Faber 8 u. Jubi- leumuitvoering „De Volksstem". Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 uur Jubileumuitvoering „O.B.K. I" Sappemeer: „Parkhotel": Kleuter- avond Volksonderwijs. Kielwindeweer: Café Piest 7 uur uitv- Muziek- en Toneelver. „Kiel- windeweer". Zondag: Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 uur „Operetteliefde". Maandag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Aino" Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 uur Uitv. Staatspensionnering. Dïnsdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Aino". Met het troepentransportschip „Groote Beer" dat vermoedelijk op 27 dezer te Amsterdam zal aankomen zullen o.m. repatriëren: H. Barelds, Knijpslaan E 409, gem. Slochteren on R. W. Nieboer, Julianastraat 97, -.Hoogezand. aanval op het grondgebied van één der partijen in Europa of T^oord- Amerika, op de Algerijnse departe- menten van Frankrijk, op de bezet- tingstroepen van één der partijen in Europa, op eilanden vallende onder de rechtsmacht van één der partijen in het Noord-Atlantisch gebied ten Noorden van de kreeftskeerkring of op de schepen of luchtvaartuigen van één der partijen in dit gebied. Artikel 7. Dit verdrag doet geen afbreuk aan de rechten en verplich-i tingen welke voor partijen, die lid zijn van de Verenigde Naties, uit het handvest voortvloeien, of aan de primaire verantwoordelijkheid van de Veiligheidsraad voor de handha- ving van internationale vrede en veiligheid. Artikel 9. De partijen richten hier- bij een raad op waarin elk van haar zal zijn vertegenwoordigd ten einde aangelegenheden de tenuitvoerleg- ging van dit verdrag betreffende in behandeling te nemen. De raad zal de hulporganen oprichten welke no dig mochten zijn. Artikel 10. De partijen kunnen eenstemmig elke andere Europese staat, welke de verwezenlijking van de beginselen van dit verdrag kan bevorderen en kan bijdragen tôt de veiligheid van het Noord-Atlantisch gebied, uitnodigen tôt dit verdrag toe te treden. Artikel 11. Dit verdrag zal worden bekrachtigd en de bepalingen daar van zullen door de partijen worden tenuitvoergelegd overeenkomstig haar onderscheiden grondwettelijke procédures. Het verdrag zal in werking treden voor de staten welke het hebben be krachtigd zodra de bekrachtigingen van de meerderheid van de onderte- kenaars met inbegrip van België, Canada, Frankrijk, Luxemburg, Ne- derland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten van Amerika, zijn nedergelegd. Artikel 12. Nadat het verdrag ge- durende 10 jaar van kracht is ge weest, of te eniger tijd daarna, zul len partijen, op verzoek van één van haar, zich met elkander verstaan omirent herziening van dit verdrag, Artikel 13. Nadat dit verdrag ge- durende 20 jaar van kracht is ge weest kan elke partij ophouden par- tij te zijn één jaar nadat zij van deze opzegging kennis heeft gegeven aan de regering van de Verenigde Sta ten van Amerika. Artikel 14. Dit verdrag zal worden nedergelegd in het archief van de regering van de Verenigde Staten van Amerika. RECHTSZAKEN Politierechter Groningen Bertus K. van Hoogezand is reeds 12 maal veroordeeld, en dezer da gen stond hij voor de dertiende keer voor het beklaagdenbankje- Op een dag had hij textielgoedereri gekocht bij de fa. H. te Sappemeer, en hij had deze goederen betaald. De vol gende dag ging hij naar dezelfde zaak, vertelde daar, dat hij DrentTï heette, dat hij voor' een kweker werkte. Verder hing hij een verhaal op dat hij ging trouwen, en dat zijn vrouw, die in Sappemeer woonde, geen onderkleren bezat. Te HOOGEZAND gehouden Vrijdagavond jl. Aan de agenda met toelichting van de gisterenavond door de Raad der gemeente Hoogezand belegde verga- dering, ontlenen wij het volgende: Ingekomen stukken Er is in de eerste plaats ingeko men een brief van de Comm. der Koningin van deze provincie, waarin wordt medegedeelcf, dat bij K.B. van 2 Febr. 1949 met ingang van 1 April 1949 aan de heer H. de Wit eervol ontslag is verleend als burgemeester van Hoogezand. (Zoals bekend is de heer De Wit per dezelfde datum be- noemd tôt burgemeester van Hooge zandSappemeer). Voorts zijn er zeven brieven van Ged. Staten, inhoudende de instem- ming van dit collège met genomen raadsbesluiten, ingekomen. De ingekomen stukken bevatten voorts het jaarverslag 1948 van de Comm. tôt wering van schoolver- zuim te Kiel-Windeweer, een rapport van de Reinigingsdienst H.-S. over het boekjaar 1 Febr. 19481 Febr. 1949 en een brief van de heer J. van Berkel te Roodeschool, inhoudende, dat hij zijn benoeming als onderwij- zer aan de o-l.s. te Kropswolde aan- neemt. Ingekomen zijn ten slotje twee brieven betreffende de zgn. „Paaskermis". In de eerste plaats van de Kerkeraad der Geref. Kerk (Vrijgemaakt) waarin wordt geprotesteerd te gen het organiseren van deze kermis van gemeentewege. Verder een brief van de pre- dikanten en voorgangers der verschillende kerkgenootschap- pen in Hoogezand en Sappe meer, eveneens inhoudende een protest tegen deze kermis. Voorstellen van B. en W. Voorgesteld wordt aan de heer v. d. W. een tgemoetkoming van f 5.85 per maand te verstrekken in de reiskosten van zijn pleegzoon, die de openb. school voor buitengew. lager onderwij s te Winschoten bezoekt. B. en W. stellen voor van de heer Noordersingel terug te kopen, daar de heer Boss geen bouwvergunning bezit. De prijs bedraagt f 1646-95, de zelfde prijs, die de heer Boss voor de grond heeft betaald. Van Ged. St. is een ontwerp jaar- weddenregeling gemeentesecretaris- sen ontvangen. B. en W. kunnen zich met het ontwerp niet geheel vereni- gen. Het is hun mening dat Hoo gezand, met zijn industriëel karakter, de aanwezigheid van diverse onder- wijsinrichtingen, gemeente-bedrijven en zijn positie als centrale gemeente voor vleeskeuringsdienst en school- artsendienst, niet met plattelandsge meenten met hetzelfde aantal inwo- ners kan worden vergeleken. Zij stellen voor dienovereenkomstig aan Ged. Staten te adviseren. Daar na samenvoeging van Hooge zand en Sappemeer de gemeente-po- litie de kazerne van de Rijkspolitle zal betrekken, wordt voorgestela. daarin enkele voorzieningen te tref- fen. Van de woning van de adjudant zal een slaapkamertje moeten wor den afgetimmerd; er moeten twee kamertjes voor de fotografische dienst van de politie worden inge- richt, boven de stallen moet een ver- gaderzaal komen voor het geven van lessen en het houden van dienstbe- sprekingen. Een en ander moet op- geknapt worden; de cellen moeten worden voorzien van nieuwe elec trische verwarming en er moet een douche en inventaris voor het geheel worden aangeschaft. B. en W. vra gen f 14.000 te hunner beschikking te stellen voor genoemde voorzienin gen. De heer K. J. Bakker en consorten wensen de altijddurende erfpachr van een perceel bouwterrein aan de Kerslaan in twee gedeelten te ver- kopen en wel ter breedte van 2 m en ter gehele diepte aan de heer B. Goosen, en voor de rest aan de heer H. I. Huttinga, hetgeen slechts mo- gelijk is met toestemming van de burgemeester. Notaris J. L. L. C. Hoogenboom heeft verzocht deze toestemming te verlenen. Bovendien verstraat te verkopen, daar genoem de heren geen bouwvergunning heb ben en de kopers wel. Voorgesteld wordt de gevraagde vergunningen te verlenen. Onderzoek geloofsbrieven Ten slotte zal de raad de geloofs brieven onderzoeken van de benoem- de leden van de raad der gemeente HoogezandSappemeer. Te NOORDDIJK gfehouden op 16 dezer. Uit het verslag van de commissie tôt wering van schoolverzuim blijkt, dat dit euvel zeer weinig voorkomt en bovendien ieder jaar minder wordt. Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat dit collège accoord gaat met de onteigeningsplannen van de gronden tussen Eemskanaal en Dam- sterdiep, welke gronden zijn bestemd voor industrie-terrein. De ten behoeve van een Land- bouwcursus, te houden te Ooster- hoogebrug, aangevraagde subsidie werd toegestaan. Aan het feit, dat het slachten te Groningen moet geschieden is een einde gekomen; door wijziging van de vee en vleeskeuringsverordening is het voortaan mogelijk, dat de sla- gers in eigen bedrijf kunnen slachten De jaarwedden van ambtenaren ter secretarie en die der wegwerkers werden verhoogd. Instructie en sala- ris van de te benoemen gemeente- timmerman-straatmaker werden vastgesteld; de benoeming van deze functionaris werd echter uitgesteld. Er werd besloten de acht woning- wet-woningen te Ruischerbrug te verbeteren, waarvoor de kosten wer den geraamd op f 7500. Met rijks- subsidie zal te Oosterhoogebrug een sportveld worden aangelegd. De heer Barkema verklaarde zich tegen de aanleg van een dergelijk veld, daar dit ook op Zondagen gebruikt zal worden. In de politieverordening werd een wijziging aangebracht, zodat opge- treden zal kunnen worden tegen de vele gevallen waarin honden scha- pen aanvallen. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Assen inlichtingen over het Zo wist hij textielgoederen los te krijgen voor een waarde van onge- veer f 40 en 40 textielpunten. Die goederen heeft hij verkocht en ge- ruild. Later heeft de winkelier het geld toch nog losgekregen. De textielpun ten heeft hij echter niet gekregen._ De heer M., bij wie K. in huis is, beweerde, dat hij wel tôt een goed mens gevormd kan worden, mits hij onder goede leiding staat. K. werd veroordeeld tôt een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verduistering Jan B. van Zuidbroek heeft te Noordwolde kooien verhuurd aan exposanten op een daar gehouden dierententoonstelling, hetgeen een bedrag van f 125 opbracht, welk be- drag moest worden afgedragen aan de penningmeester van de organise- rende vereniging. B. behield niet al leen dit bedrag, maar stopte ook de geïnde contributie in eigen zak. Al dit geld gebruikte hij om andere schulden te betalen, want hij moest, zoals hij zei, het ene gat met het an dere stoppen. De officier eiste 3 mnd. voorw. De politierechter veroordeelde hem tôt 3 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toe- zichtstelling van het reclasserings- bureau te Winschoten. Diefstal en heling Albert H. van Hoogezand stond te recht-wegens diefstal van 35 40 kg afvallood bij zijn patroon, welke volgens die patroon een waarde had den van plm. f 100. Albert H. ver kocht de partij aan Cari G. H. te Sappemeer. Het lood is inmiddels teruggege- ven. Albert H. is in dienst van zijn patroon gebleven. Wegens diefstal eiste de officier tegen Albert H- f 60 b. of 30 d. h- en tegen Cari G. H. megens heling f 30 b. of 15 d. h. Veroordeling conform de eis. Oplichting? In de zomer van 1948 is J. B. v- d. W. van Westerbroek naar Uithuizer. geweest en heeft daar bij H. D. vert waren gekocht, tezamen voor een bedrag van een kleine f 200. W. zou per giro betalen, want hij had nog een vordering lopen op de gemeente Groningen van ongeveer f 5000. D. heeft W. schriftelijk aangemaand te betalen, en heeft de zaak vervolgens aangegeven. Het is gebleken, dat W. inderda&d een vordering van plm. f 5000 tegoed heeft. De schuld aan D. en nog enke le andere schulden zal hij betalen, zodra dit bedrag is binnengekomen. De officier van justifie eiste vrij- spraak, en de politierechter ging daarmee accoord. ming gevraagd voor J. H. Vos te Groningen en H. W. Bodewes, Mar- tenshoek het altijddurende erfpachts- recht van terreinen aan de Burge- Ch. Bosa aan bouwterrein aan dei meester Bartelsstraat en aan de Vij- heeft de heer Hoogenboom toestem- handwerkonderwijs op de lagere scholen. De heer Dijkhuis wees op rie noodzakelijkheid van het aan 'brengen van paaltjes naast de bo men, die onlangs door de schooljeugd zijn geplant. DENK OM BRANDSTOFFENBON 04 De bon B 04 van de brandstoffen- kaart zal na 19 Maart niet meer gel dig zijn. Degenen, die deze bon nog niet bij zijn kolenhandelaar heeft in- geleverd, moet dat derhalve zo spoe- dig mogelijk doen. WAT IS DE HUURPRIJS voor woonschepen en woonwagens? Indien men van mening is, dat de gevraagde huurprijs voor woonsche pen of woonwagens te hoog is, kan men zich wenden tôt het Directo- raat Generaal van de Prijzen te Den Haag. Als globale richtlijn kan men ne men dat 20 et. per week per m3 be- woonbare ruimte voor woonschepen mag worden berekend* met dien verstande, dat de prijs voor slecht onderhouden schepen lager, en voî»r confortabele hoger mag zijn. Voor woonwagans bedraagt de huurprijs per m2 15 et. per week. Zondag 20 Maart: 18.15—18.40 Het Groninger Strijkkwartet, bestaande uit Louis Somer en Chris Stoetzer, viool, Dick Blom, altviool en Klaas Kueter cello. Uitgevoerd wordt het Strijkkwartet nr. 2 van Louis Somer; 18-4019.00 Sport van vandaag (uit- slagen en commentaar). Maandag 21 Maart: 18.1518.30 Sportpraatje; 19.3019.45 De Stem van het Noorden. Reportage van het Regionalistencongres in de Volksho- geschool „Allardsoog" te Bakkeveen. Dinsdag 22 Maart: 19.1520.00 Fries programma. 19.15 Stimmen ût it Heitelân; 19-30 Gysbert Japicx, in klankbyld fan S. J. van der Molen; 19.45 De Reinbôge. Prof. dr. J. H. Brouwer lêst to foaren ût Jant Vis serPakker. WEEST MATIG 1 Petr. 5, 8 (de Wijsheid van een Honderdjarige) De bekende Zwitserse cultuurhis- toricus Jacob Burckhardt, wiens in- vloed op prof essor Johan Huizinga diepgasand is geweeafc,- sehreef- - :cn zijner beroemdste werken over de cultuur der Renaissance in Italie. Burckhardt betoogt in dat boek, dat de Italianen het eerste moderne cul- tuurvolk van het hedendaagse Euro pa zijn geworden. In de reeksen van schrijvers, die hij citeert, vermeldt hij ook de vermaarde levenswijsgeer Luigi Cornaro, wiens woning te Padua als bouwwerk klassiek en te- vens een tehuis voor aile muzen was. In zijn befaamde tractaat: „Het matige leven", schildert Cornaro vooreerst, het strenge dieet, waar door het hem gelukte, nadat hij voorheen ziekelijk was geweest, in gezondheid een hoge ouderdom te be- reiken. Toen Cornaro zijn verhande- ling schreef, had hij reeds 83 jaren er op zdten. Vervolgens treedt hij op tegen de pessimisten, die beweren: de leeftijd na 65 is eigenlijk niet veel meer dan levend dood-zijn. Hij bewijst deze verachters, dat zijn leven daarente- gen bij uitstek nog vief en aller- nîinst dood is: „U mag komen zien en u verbazen over mijn welzijn, hoe ik zonder hulp te paard stijg: trappen en heuvels op ren; hoe ik vol grappen, welgemoed en tevre- den ben. Vreugde en vrede verlaten mij nietIk ga om met wijze, ge- leerde, voortreffelijke mensen en wanneer deze niet bij mij zijn, lees en schrijf ik en tracht daarmede als op elke andere manier, anderen van nut te wezen. Van al deze dingen doe ik elk op zijn tijd." Daarha wijst de kwieke oude heer Cornaro en dit ailes niet zonder een zekere zelfgenoegzaamheid, vaak typisch eigen aan oude mensen! op zijn aandeel, dat hij had aan de ontvening in de buurt van Padua. „Ik was het, die het water afleidde; toen werd de lucht goed en kwamep er kolonisten zich vestigen en groei- de hun aantal. De plaats werd zo uitgebouwd, zoals men ze thans ziet, zodat ik naar waarheid zeggen kan: Op deze plaats gaf ik Gode een altaar en een tempel en zielen om Hem te aanbidden. Dit is mijn troost en mijn geluk, zo vaak ik er naar toe ga." Aldus Cornaro. En hij vervolgt: „ln het voor jaar en in de herfst bezoelt ik tevens de naburige steden en be- zoek er mijn vrienden en maak door hun bemiddeling kennis met andere (uitnemende mensen, architecten, schilders, beeldhouwers, musici en landeconomen. Vooral verrukt me op reis de schoonheid van de streek en van de gehuchten. En dit genot wordt niet verkleind door gezichts- of gehoorafname- Al mijn zintuigen zijn Gode zij dank, in volkomen goede toestand, ook de smaak, ter- wijl me thans het weinige en een- voudige betfr smaakt als eens de lekkerniien in de tijd, toen ik orde- loos leefde." Cornaro eindigt met een juichende passage over de zegen van het kin- derrijke gezin: ,,De vreugde van mijn ouderdom." ,,En ik zou mijn ouderdom niet willen ruilen tegen de jeugd van een, die aan de harts- tochten verslaafd is." Toen Cornaro 95 was, schreef hij een vervolg op dit tractaat. Hd stierf te Padua in 1565, meer dan 100 jaar oud geworden. Pastoor Westerman.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1