Twbg ministsrs sprsken ovur ds BbiibIux ta* ««geiseWereidnîeuws m Vogeiviucht Emigreren naar Australië? DRIE SLAGEN OM DE ARM m m WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde ïaargemg Woenadaç 23 Maori 1949 No. 22 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Minister van den Brink niet optimistisch, geving toch. geeft de verkoper het LANDBOUW INDONESIE ABONNEMENTSFRIJS f 1-50 p. kwartaal. Franco p. post 11.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeelster: Seggers' en Kremera Uitgeverazaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat B, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Er zijn enkele feiten, die het Ne derlandse volk de afgelopen week hebben beziggehouden. Dat zijn de grenscorrecties, het Atlantisch Pact en de Bénélux- Van het Atlantisch Pact is de tekst thans gepubliceerd, en deze zal aan het parlement worden voorgelegd. Wat de grenscorrecties betreft: deze hebben de gemoederen aan beide zij- den van onze Oostgrens bezig gehou- een zeer belangrijke verlaging bete- kenen. Over de unificatie van de motor- rijtuigenbelasting is eveneens over- eenstemming bereikt. In Nederland zal de druk iets meer worden ver- schoven naar de personenauto's en wel speciaal naar de duurdere wa- gens. Van Nederlandse zijde is besloten krijgen. Het tôt een verlichting van de druk der stukgeschoten. Donderdagavond van de vorige week had in Niewe Pekela een roofoverval plaats. Toen de zoon van de kassier van de Boerenleenbank die avond thuis kwam, werd hij ach- ter het huis overvallen door drie ge- maskerde en gewapende mannen. Zij drongen het huis binnen en trachten door bedreigingen de sleu- tels van de kluis van de aanwezige dochter van de kassier te telefoontoestel werd Maar de slachtoffers zoon en den. Er zijn allerlei gissingen geuit. ondernemersbelasting, medebrengen- konden de sleutels niet geven om m tr J___ ...n 4-1 v-v 1J-A /l/\ rvnn of-f 1M rf tmn hnl Of't m fl i _1 1J 11 Misschien zal deze week een tipje van de sluier van geheimzinnigheid, waarachter deze correcties op het moment, dat wy dit schrijven, nog zijn verborgen, worden opgelicht. Over het laatste punt, dat wij noemden, de Bénélux, willen wij iets uitvoeriger zijn. Daarover heb ben reeds enige ministers gesproken. In de eerste plaats minister Van den Brink (Econ. Zaken) in de Eerste Kamer. Zijn oordeel is, dat de laatste Benelux-conferentie een ge- wichtige faze in het economisch le- ven in ons land inluidt. Men moet zich er voor hoeden aldus de minister de schijn voor de werkelijkheid aan te zien, want er zijn nog veel moeilijkheden. Het Nederlàndse volk zal sober moeten leven en een uiterste krachtinspan- ning moeten opleveren. De econo- mische moeilijkheden zullen z.L nog groter worden, dan ze thans zijn. De toekomst noemde hij zorgwekkend: het nationaal vermogen is geslonken en het bevolkingstal is gestegen. De bevolkingsaanwas legt een bijzondere de een afschaffing van de belasting naar de grondslag bedrijfskapitaal en enige verzachting naar de belas ting naar de grondslag bedrijfsop- brengst. Bijslag voor de grijsheid De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan de wets- ontwerpen tôt het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdoms- voorziening en tôt wijziging van de kinderbijslagwet voor invaliditeits, ouderdoms en wezentrekkers. De bijslag op de noodwet ouderdoms- voorziening is bepaald op f 2.50 per maand voor gehuwden en f 1.50 voor ongehuwden. Opbrengst der mijnen In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer zegt de minister van econo- mische zaken, dat hy van mening is, dat de vooruitzichten voor de steen- kolenproductie voor 1949 sedert de behandeling van de ontwerpbegro- ting in de Tweede Kamer, enige ver LID VAN BEMANNING VAN ENGELSE BOMMENWERPER GEVONDEN plicht op aan het Nederlandse volk, 1943 en aan hen, die belast zyn met het betjroeg productie van de geza- menlijke steenkolenmijnen gemid economisch beleid Het Nederlandse productie-appa- raat moet belangrijk worden uitge- breid. De opneming van de bevol kingsaanwas zal voor het grootste gedeelte door de industrie moeten geschieden. Grote investeringen zul len moeten geschieden wil men de noodzakelijkheid van grote emigra- tie ontgaan. Minister v, d. Brink was verder van mening dat zoveel mogelijk in twee- en drie-ploegen-stelsels ge- werkt moet worden om het produc- tievermogen zoveel mogelijk op te voeren. De overheid heeft als taak de in- dustrialisatie te bevorderen. De ves- tigingspolitiek zal nieuwe wegen îïiGctc.î inslaan. Ook ten aanzien van de fiscale politiek zal een gedragslijn moeten worden gevolgd, die het investeren in de industrie vergemakkelijkt- Een jndustrialisatieschema is in uitzicht gesteld. Wat de arbeiders betreft mag volgens de minister verwacht worden, dat zij rekening zullen houden met de nationale achter- grond van de loonpolitiek en dat zij hun beste prestaties zullen leveren. De verschuiving van de inwer- kingtreding van de economische unie van 1 Jan. naar Juli 1950 is door sommigen met teleurstelling ontvan- gen, maar naar mening van de mi nister ten onrechte. De „voorunie" is een verfijnde procédure ter voorbe- reiding van de unie en kan er toe dienen, dat een voor de économie der drie landen schadelijke schok wordt opgevangen. Het ligt in de bedoeling zo deel- de de bewindsman mede dat vôôr 1 Juli 1950 het merendeel der prijs- regelingen, in verband met de schaarste genomen", zullen vervallen. Suiker wordt goedkoper In verband met de Bénélux heeft minister Lieftinck in de Tweede Ka mer gesproken. Bij de conferentie in Den Haag, zo deelde deze bewinds man mede, is men overeengekomen, dat unificatie van accijnzen, omzet- belasting en motorrytuigenbelasting noodzakelijk is. In verband daarmede kan men ver- wachten, dat de suiker goedkoper zal worden, maar dat daarentegen de prijzen van gedistilleerd en van ben zine zullen stijgen. Wat de omzetbelasting betreft, zul len de nieuwe tarieven voor Neder land een verhoging, doch voor België VOOR DIVERSE ARTIKELEN ZIJN DE MAXIMUM-PRIJSREGELINGEN INGETROKKEN Voor de volgende artikelen zijn de maximum-prijsregelingen, welke tôt nu toe golden, ingetrokken: Bouillon- en extractblokjes, cacao- doppen en cacaovoermeel, producten welke in brood en banketbakkerijen en/of in koek-, biscuit- of wafelfa- brieken als grondstoffen worden ge- bruikt, boekweitgrutten en -mecl, gemengd meel en bloemsoorten (boekweitmeel, boekweitgrauwmeel, maïsbloem, rijstbloem, gerstebloem, gortbloem, haverbloem en tarwe bloem), stroopwafels, erwtensoep in blik, tarwegriesmeel- en gortgries- meelpuddingpoeder, koffiesurrogaat, gemoute moutkoffie, koekjes, bis cuit, banket en banketbakkerswaren, koek en taai-taai, beschuit, zelf ri) - zend bakmeel en banketbakkerspoe- der, paneermeel en oud-brood (ge- droogd brood), geheel of grotendeels uit tarwebloem en/of gries bereid kindermeel (voor rijst-kindermeel blijven maximumprijzen gelden), ad- vocaat en verloflikeur ter vervan- ging van wijnlikeur (zodat thans aile Nederlandse gedistilleerd vrij in Qriis is), appelsap em appelxvojt deld 36.205 ton per werkdag en dei prestatie per mijnarbeider per onder-1 grondse dienst gemiddeld 1682 kg. In de maanden November, Decem- ber en Januari jl. waren deze cijfera resp. 37.450 ton en ca- 1740 kg. EX-FOLITIEKE DELINQUENT WILDE DE AANDACHT OP ZICH VESTIGEN Er wordt een onderzoek ingesteld naar zijn geestvermogens Een inwoner van Naaldwijk, zeke- re K., die tydens de bezetting „ver- keerd" geweest was, heeft na de be- vnjdmg enige tijd in een kamp door- gebracht. Zijn beroep noemde hij zelf „opzichter" en de betrekkingen, die hij, nadat hij vrij gekomen was, kon krijgen, noemde hij niet passend. En om een passende werkkring te vinden achtte hij het nodig de aan- dacht op zich te vestigen. M,.ar hij deed dat op een verkeerde manier. Hij begon met ergens een ruit in te gooien. Er was echter niemand in de omgeving die het bemerkte. Toen ls hij naar Amsterdam gegaan en daar in een muséum het bekende schilde- rij van Vermeer „Melkmeisje" nat gegooid met water, dat hij in een fies voor dat doel had meegebracht. Weer bleef echter de daad onopge- merkt. Daarna heeft K. een mes genomen en heeft dat door de schilderij van Rubens „Diana in het Bad" gestoken. Hij trof het weer slecht, want al- weer bleef zijn daad onopgemerkt. Toen besloot hij om indien er geen ander was, die hem zou aangeven dit zelf maar te doen. Dus schreef hij een briefje aan de officier van justifie te Rotterdam. Deze belde het muséum op, en daar bleek dat het schilderij, dat een waarde vertegen- woordigt van een halve ton, inder- daad beschadigd te zijn. K. werd gearresteerd. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar zijn geestvermogens. Hij is er in geslaagd de aandacht op zich te vestigen, maar of hij het op zodanige wijze heeft gedaan, dat hij er thans in zal slagen een „pas- sende werkkring" te vinden valt te betwijfelen. de simpele reden, dat zij niet wisten, waar deze waren. Het gevolg was dat de misdadigers met lege handen moesten teruggaan. De Rijkspolitie stelde een onder zoek in en arresteerde op advies van de zoon van de kassier L. G. te Pe kela. Deze ontkende en vertelde dat hij op de bewuste avond in een bios coop te Veendam was geweest. Daar zijn verklaringen niet klopten, hield men hem vast, ondanks het feit, dat door het regenachtige weer de pol<- tiehond geen succès had. Tevens werd en gearresteard de gebr. Vay D. te Stadskanaal, die eveneens ontken-, den. In de schuit, waarin ze wonen, werden vuurwapenen en gummi- handschoenen gevonden. Zij bleven ontkennen, maar de zoon van de kas sier herkende in hen de twee andere daders. Het werk van de politiehond Herta gaf de doorslag. Met grote zekerheid wees hij de daders aan. En deze wis ten toen niets anders te doen, dan te bekennen. GERAFFINEERDE OPLICHTER VAN 16 JAAR Een Amsterdamse firma in four- nituren en textielwaren had een 16-jarige jongeman in dienst, wiens prestaties uitstekend waren. De di- rectie was uiterst tevreden over zijn werk en zo genoot hij het voile ver trouwen. Het bleek echter dat die weelde te groot was. Een grote hoeveelheid goederen was verdwenen alsmede 25.000 textielpunten. Op de voor- raadkaarten bleek geknoeid te zijn. Toen de jongeman in verband met het gebeurde op 24 Februari werd aangehouden was hij zeer brutaal. „Jullie maken me toch niets" zei hij Zaterdag werd op het strand van Schiermonnikoog bij kilometerpaal 15 het stoffelijke overschot van een man aangetroffen. Vermoed werd, dat het een lid der bemanning van een op 11 Januari 1943 op het strand neergekomen Engelse bommenwer- per betrof. Dit vermoeden is thans bevestigd. Het overschot, gevonden bij het wrak van die bommenwerper, een „Hali- fax", was in verregaande staat van ontbinding. Zoals gemeld is, werd een portefeuille gevonden, die doOr de burgemeester werd onderzocht. Het zeewater heeft de inhoud zoda- nig aangetast, dat niet meer was op te maken hoe de bezitter er van heet, waar hy woonde, hoe oud hy was.. Aan de uniformpet, die ook werd aangetroffen, heeft men kunnen zien, dat de onbekende bij de „Royal Air Force" was ingedeeld. De letters R.A.F. waren nog duidelijk te lezen. Een lederen beursje met enkele shillings en pennies was verder het enige dat werd gevonden. Deze droeve vondst brengt aan het licht, hetgeen zich in de nacht van 11 op 12 Januari 1943 op het strand van Schiermonnikoog moet hebben afgespeeld. Die nacht poogde een viermotorige bommenwerper van de R.A-F. een noodlanding te maken op het strand van dit eiland. Er is niemand getuige geweest van die landing, die, zoals een dag later bleek, mislukte. Zeer vele uren, na dat het toestel daar zwaar bescha digd was, kwamen Duitsers kijken, wat er was gebeurd. Zij vonden het wrak van het vliegtuig met daarln vijf personen. Twee daarvan leef- den nog. Zij hadden geruime tyd zwaar gewond doorgebracht in de resten van de machine, terwijl het buiten zeer koud was. De drie ande- ren waren dood. Eén der overleven- den heeft nog medegedeeld, dat men had getracht een noodlanding te ma ken. Hij en zijn kameraad stierven. De stoffelijke overschotten van deze mannen: Arthur Wilson, C- B. Featherston Haugh, A. Smith, J. W. Smith en E. Vish werden op 12 Ja nuari 1943 op de begraafplaats Vre- denhof op Schiermonnikoog begra- ven. De eerste vijf waren Canadezen, de laatste Engelsman. Daar is giste- Atlantisch Verdntg Men is het eens geworden over de inhoud van het Atlantisch Verdrag, de tekst er van is reeds gepubliceerd. Deze tekst zal nu in de betrokken landen worden bestudeerd, en na goedkeuring zal het pact te Was hington worden getekend, waarmede het verdrag van kracht geworden zal zijn. Men verwacht, dat de on- dertekening begin April zal plaats hebben. Intussen wordt het pact in de pers en voor de radio druk besproken En men kan twee meningen horen. Westelijk van het ijzeren scherm hoort men weinig anders dan lof, en Oostelijk van dit scherm hoort men een scherpe critiek. Maarook in Amerika verwacht men tegen- stand en wel van Isolationistische zijde. Palestina Nadat overeenstemming is bereikt tussen Israël en Egypte, zijn Israël en de Libanon het nu ook eens ge worden over een wapenstilstand. Men verwacht dat vandaag een over- eenkomst tussen de beide landen zal worden getekend. De besprekingen met Transjordanfë vlotten minder goed. De aanwezig- heid van Engelse troepen in dat land heeft aanleiding gegeven tôt een hernieuwe wrijving tussen Israël en Engeland. De notawisseling tussen de beide landen heeft geen resultaat gehad- Berlijn Het ligt in de bedoeling der Wes- telijke mogendheden om de Sovjet Mark in West-Berlijn ongeldig te verklaren. De afkondiging van dit besluit zou aanvankelijk Zaterdag- avond plaats vinden, doch op het laatste moment werd dit, alsmede de gemeenteraadsvergadering waarin dit besluit besproken zou worden, uitgesteld. Frankrijk In Frankrijk hebben de verkiezin- gen van de Provinciale Raden plaats gehad. Men kan uit de tôt dusver binnengekomen uitslagen echter nog geen conclusie trekken. Eerst zal een herstemming moeten plaats vinden, welke is vastgesteld op Zon- dag a.s. Inmiddels kan men vast zeggen dat het schijnt, dat de regerings- coalitie zonder kleerscheuren uit de stembus te voorschijn zal komen, en dat de aanhangers van generaal De Gaulle enige terreinwinst hebben verkregen. RECTIFICATIE In ons blad van Zaterdag, in de rubriek „Kleine Vergrijpen" is een zeer storende fout geslopen. Door ons is vermeld, dat J. B. v. d. W. uit Westerbroek naar Uit- huizen is geweest, en daar bij H. D. verfwaren heeft gekocht, teza- men voor een kleine f 200, welk bedrag hij per giro zou betalen, doch dit nog steeds niet heeft ge daan, hoewel de koop reeds de afgelopen zomer heeft plaats ge had. Het bovenstaande is echter ge heel fout: J. B. v. d. W- is de verkoper en H. D. is de koper. Niet v. d. W., maar H. D. uit Uit- huizen was in deze zaak de ver- dachte. v. d. W. was de bena- deelde. Onze redactie betreurt ten zeer- ste, dat door een fout van onze correspondent de eer en goede naam van J- B. v. d. W. ten on rechte is aangetast. tegen de rechercheurs. Het bleek dat renmi(j|jag om twee uur het over- hy politieleerboeken had bestudeerd,^^chot van zeS{je man Van deze ',urew" naast zijn kâmeraden oe- graven. De burgemeester van Schier monnikoog, de dominé, de dokter en bewoners van het eiland hebben de jongeman naar zijn laatste rust- plaats begeleid. en mesnde „de knepen van he.f vak' te kennen. Het resultaat van de stu- die was echter nihil. Spoedig viel hij door de mand en bekende ailes. Het is gebleken dat de jongen uit een slecht millieu komt. Zijn vader en zijn broer zijn betrokken bij een zwendelzaakje met goud, waarin zij als helers zijn opgetreden. KINDERMO ORD Niemand wist iets van haar zwan- gerschap, zo dacht een 22-jarig meisje uit Apeldoorn. Niemand wist later, dat zij een kind gekregen had en dat zij daarmede ongehuwde moeder was geworden. Maar toch, één, of misschien en kele personen schijnen het geweten te hebben, en „schandaaltjes" zijn nu eenmaal een dankbaar onder- werp om over te spreken. „Ze is moeder geworden" ging van mond tôt mond. Dat bracht de vrouw tôt radeloosheid, en zij zag slechts één uitweg: het kind uit de weg te rui- men. Met een broodmes heeft zij het toen zodanig toegetakeld, dat het overleed. TENGEVOLGE VAN HET KOKEN VAN EEN El OM HET LEVEN GEKOMEN Een vrouw, die alleen op een ka mer woont te Amsterdam, wilde voor zij naar bed ging een ei koken. Toen ze daarmede klaar was vergat ze echter het gas uit te draaien. Daar ze slecht kan ruiken, heeft zij het uitstromende gas niet bemerkt, en is tydens haar slaap gestikt. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Ge- biedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspon- dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen: Naar maonesië: 23 Ivlaaii., s.»- derkruis", (21 Maart); 26 Maart ncs. „Mataram" (24 Maart). Naar Curaçao en de overige Nea. Antillen: 23 Maart m.s. „Hydra" (21 Maart). (Slot) (Zie eerste artikel in ons blad van 16 dezer) Australië's grootste handicap's en nadelen worden gevormd door 's lands klimatologische gesteldheid. De steeds met kortere tussenpozen terugkerende droogte-perioden, de „droughts" richten enorme schade aan in landbouw- en veeteeltbedrij- ven en duren soms 2 3 jaar. Tij- dens de regentijd dienen de uit zee komende regens zo hoog te stijgen dat zij het kustgebergte niet raken doch doen dit helaas zo af en toe wél waardoor het daarachter gele- gen gebied verstoken blijft van de zo noodzakelijke regenval. Begrijpe- lijkerwijs is de terugslag op land bouw en veeteelt funest. De graan- oogst loopt tôt op een 1/3 terug en in 1939 bv. verloren 1800 farmers hun bedrijf en bestaan. In de staat Queensland gingen 16 millioen scha- pen verloren. Van de 1800 zoëven genoemde farmers hadden bijna allen de grote fout gemaakt om zodra zij in Austra lië aankwamen, een makelaar in de arm te nemen en zich onmiddellij k een bedrijf aan te schaffen, meestal op het zo verraderlijke afbetalings- systeem. De harde Australische wet- recht, de farm onmiddellijk terug te briefjes gehoord, en hij vroeg AAN HET VERKEERDE ADRES Twee grenscommiezen opereerden aan de grens van Zeeuws-Vlaande- ren. Zij liepen hier en daar eens een boerderij in om te kijken of de land- bouwers zich wel hielden aan de let- ter van de wet. Want zo een boer die daar aan de grens woont zou wel eens kunnen denken „uit het 00g, uit het hart". Ze hadden al een aantal boerde rij en gecontroleerd, en liepen weer een binnen. Het rook er haar gebak- ken spek, en er hing worst en spek aan de zoldering. „Een kommetje koffie?" vroeg de vrouw. De ambte- naren kregen een kopje met bruin 'voehJk «n lieten.zich dat smaken. Toen kwamen zê met het doèl van hun komst voor de dag. „Is de baas thuis?" „Nee". „We komen voor contrôle". „Nooit van gehoord. De boer heeft d'r nog nooit over gesproken." „Maar u weet toch wel dat voor het spek en de worst een slacht- briefje getoont moet kunnen wor den!" Zo ging het gesprek voort, totnat de baas thuis kwam. En die had al evenmin van slachtbriefjes en dors- sinds „De minister zal, zo hem zulks mogelijk en noodzakelijk voor- komt, een richtprijs voor var- kensvlees voor 1950 overwegen." Het was in de Memorie van Ant woord op de landbouwbegroting voor de Eerste Kamer, dat minister Mansholt de bovenaangehaalde zfti neerschreef en het is geen wonder, dat de landbouw zich daarover on- gerust gemaakt heeft. Want inplaats van een behoorlijke garantie voor de toekomstige prijzen, neemt de mi nister drie slagen om de arm. Ten eerste wacht hij af of het noodzake lijk zal zijn bij de prijzen in te grij- pen, ten tweede kan hij nog niet be- oordelen of een dergelijk ingrijpen mogelijk zal zijn en ten derde zegt hij nog alleen maar toe een richt prijs te overwegen. De regering wâl zich dus in geen enkel opzicht bin- den ten aanzien van de varkensprijs voor het volgend jaar en daarmee is de onzekerheid van de tegenwoor- dige landbouwpolitiek in zijn geheel stig, maar al kort daarop deelde de minister mee, dat hij geen kans zag een prijsgarantie te stellen voor de gestoomde aardappelen. Nog iets la ter kwam de overnemingsprijs af voor de aardappelen voor de droge- rijen en deze bedraagt niet meer dan f 3.75 per 100 kg. Dat is een heel verschil met een voederwaarde van f 10 en reeds hierin zien we dus, dat de varkensprijs op zichzelf niet automatisch de zekerheid schept, dat de aardappelen een voldoende prijs zullen opbrengen. Intussen is het wel zeker, dat de oogst van 1948 voor een deel zal worden vervoe- derd aan varkens, die pas in 1950 zullen worden verkocht, want de voorraden gestoomde aardappelen en de voorraden voedermeel, waar in gedroogde aardappelen worden verwerkt, zullen in het komende na- jaar worden opgevoerd en dus eerst in geld kunnen worden omgezet bij de aflevering van de varkens. Uit de bovenaangehaalde zin van minister Mansholt moeten wij echter opma- nemen wanneer een aflossing niet tijdig is gedaan. In tijden van droog- te komt het voor en vaak! dat de farmer z'n aflossing met kan na- komen en ziet hij z'n ganse bezit verloren gaan. Zo menigeen heb îk op deze wijze zien ten onder gaan. Er is maar één manier om in Australië op de juiste wijze te be- ginnen, ni. eerst een jaar of twee te a_ _r_ werken op een goed bestuurd bedrijf ze waren per ongeluk op en zodoende de nodige ervaring op) gebied terecht gekomen. te doen en dus zélf te kunnen kiezen waar men zich zal vestigen en daar- bij wanneer je zulke vodjes moest heb ben. De ambtenaren vroegen zich af of men hen wilde beetnemen, of dat die mensen oerdom waren. Plotseling stootte de ene ambte- naar de ander aan. Daar stond het portret van de Belgische Koning, versierd met Brabantse kleuren. Toen begrepen de ambtenaren het, Belgisch getekend. Voor 1949 zal de prijs van ken, dat een prijsdaling voor de var- f 2.05 per kg als norm gelden en van kens in 1950 heel waarschijnlijk is, deze prijs hange de handelswaarde zodat automatisch de opbrengst van van de aardappelen af, die als vee- het zelfgewonnen veevoeder minder voeder gebruikt worden- Men zal zal bedragen. zich herinneren, dat het ministerie in het vorige najaar éen opbrengst van 10 cent per kg aardappels becij- ferde als men deze aan de varkens vexyoederde. Dat leak niet ongun- Meer zekerheid noodzakelijk Hiermee is de landbouw weer in die oude toestand van volkomen on- zekarbeid geraakt Man weet abso- luut niet, wat de producten het vol gend jaar zullen opbrengen en daarom kan geen boer beoordelen of hij zijn zaaiplan en de omvang van zijn veestapel op een redelijke grond slag heeft berekend. In Amerika heeft men zelfs groter zekerheid, doordat de regering daar voor een vierjarige période een behoorlijke prijsgarantie gaf; in Engeland heeft de regering de prijzen eveneens opl lange termijn vastgelegd en boven- dien door langjarige contracten met de importlanden een stevige grona- slag aan de prijzen gegeven. Wij be- grijpen de aarzeling van de regering heel goed, want de omslag van de prijzen op de wereldmarkten kon- digt kennelijk een période van da- lende prijzen aan. Maar het is te be- treuren dat de boeren daarvan de dupe worden en dit is wat zonder twijfel zal gebeuren. Wij menen, dat er wel degelijk een behoorlijke grondslag voor de landbouwpolitiek is aan te geven en wel deze, dat de prijzen voor landbouwvoortbrengse- len van onze eigen bedrijven niet meer zullen mogen dalen dan het indexcijfer van de productiekosten. Dalen de prijzen van kunstmest en veevoeder, worden de belastingen verlicht, zou het algemeen inkomens- cijfer van de gehele bevolking dalen, welnu, dan zouden de prijzen der landbouwproducten in evenredig- heid kunnen worden verlaagd. Want dan zou het een het ander goedma- ken. Maar het gaat niet aan de land bouw het eerst de voile stoot van de eonjunctuursverandering te laten opvaagra- woeste grond aan te vragen de regering plus een crediet om aan de slag te kunnen gaan. Men valt dan niet in handen van onscrupu- leuze makelaars en heeft verder recht op de onbeperkte diensten van rijksadviseurs die speciaal voor de voorlichting en assistentie van de „pionier" zijn aangesteld. Australië's tweede grote nadeel wordt gevormd door het centrum des lands, de enorme woestijn, die dezelfde onplezierige gewoonte bezit als de Sahara, ni. van zich stilaan te vergroten. Gedurende een „drought nemen geweldige zandstormen mil- lioenen tonnen zand hoog op en de- poneren deze elders, waardoor het kan gebeuren dat ganse bloeiende: landstreken in één of twee dagen veranderen in een troosteloze, on herstelbare woestijn. Nog tijdens de oorlog veranderde een gebied van 5000 km2 op deze wijze van vrucht- baar land in absoluut waardeloos ge bied- Mag men prof. dr. J. B. Thom son, beroemd Queensland geograal geloven, dan is Australië bezig „op te drogen". Gedurende een veertig- jarige loopbaan heeft deze eminenie geleerde een serie van onloochen- bare gegevens verzameld die onmis- kenbaar op een naderende ramp wij zen. Gehele meren verdwijnen, rivieren degenereren tôt beken, moerassen verzanden en drogen uix terwijl de woestijn rustig voortgaat met knagen en knabbelen aan de vruchtbare kustgebieden en lang- zaam maar zeker haar vernietigende weg vreet in Australië's levensade- ren. Volgens prof. Thomson zal er, als het zo doorgaat, van Australië's TE LAAT Veertig jaar geleden verloor een inwoonster van het Brabantse dorpje Schayk haar trouwring op de heide. Men heeft lang en intens gezocht, maar tevergêefs. De ring was en bleef weg. Dezer dagen zag een meisje dat over de hêide wandelde een blin- kend voorwerp liggen. Ze raapte het op: het was een ring. Haar vriendin- netje nam de ring mee naar huis, en haar ouders konden op grond van de inscriptie nagaan wie de eigenares was. Deze was echter inmiddels overleden, zodat het sieraad aan haar dochter werd gegeven. VOORJAARSBEURS TE UTRECHT De voorjaarsbeurs te Utrecht zal worden gehouden van 29 Maart t.m. 7 April a.s. DE EERSTE VAN DIT JAAR Op de veiling te Utrecht zijn le eerste perziken van dit jaar aange- voerd. DE INDONESISCHE KWESTIE WEER IN DE VEILIGHEID SR A AD BESPROKEN De vorige week werd uit Lake Success bericht dat sommige krin- gen aldaar van mening waren, dat de V.S. Maandag een resolutie bij de Veiligheidsraad zou indienen waar- bij de beslissingen van de Raad, neergelegd in de resolutie van 28 Ja nuari zouden worden bevestigd. In de Maandag gehouden vergade- thans nog bruikbare, uiterst vrucht- rjng is echter geen Amerikaanse re- bare gebied over een 50 75 jaar solutie ingediend. snel De eerste spreker was toen de ver- tegenwoordiger van India, waarna de Indonesische afgevaardigde, Palar het woord kreeg, die nogmaals met klem het herstel van de Republi- keinse regering te Djokja eiste- Na dat de afgevaardigde van Pakistan kolonel Abdurrahim Khan nog ge sproken had en de Egyptische gede- legeerde Bey Fawzi, werd de ver go- dering tôt heden verdaagd. nog 1/3 over zijn, indien niet wordt begonnen met het reeds lang in de pen zijnde, gigantische bewa- teringsplan dat Australië's enige redmiddel is. Lukt dit plan, dan gaat het land een toekomst tegemoet zo als wellicht geen ander land is be- schoren. En lukt het niet, dan zal er van al de schone toekomstdromen weinig terecht komen

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1