IN DE BEKLAAGDENBANK De Nederlandse Regering heeft een voorlopig besluit genomen Nu de Utrechtse Jaarbeurs Dinsdag a.s. gaat openen WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vïerde Jaargang Zcrterdag 26 Maart 1949 No. 23 MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK Buïtenlands Overzicht Het is de eerste maal, dat de jonge maar machtige Verenigde Staten hun lot aan dat van andere landen binden De West-Europese landen hebben een machtige beschermer gekregen. Doodvonnis aan Rauter voltrokken. INDONESIë TIJDSCHRIFTEN directeur8". 0»da, de teteteni, va. d. KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA Dit nnmmer bestaat nlt 8 pagina*! ABONNEMENTSPRIJS 1.50 p. kwartaal. Franco p. post t Î.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (by vooruitbetaling) MET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverazaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Voor Nederland betekende de toe- treding tôt het Pact van Brussel een belangrijke stap. Het betekende dat de neutraliteitspolitiek, die gefaald had, terzijde werd gezet, en dat nieuwe banen in de buitenlandse po- litiek werden gevolgd. Dezelfde be- tekenis heeft het Atlantisch Pact, dat vermoedelijk op 4 April a.s. te Washington zal worden getekend, voôr de Ver. Staten. Het is de eerste maal dat de jonge, maar wellicht machtigste staat ter wereld zijn lot bindt aan dat van andere mogendhe- den. Tijdens de eerste wereldoorlog mengde Amerika zich in de strijd, en wellicht was de overwinning der Entente op Duitsland en consorten uitsluitend te danken aan de mili taire steun van Amerika, die eerst na twee jaar oorlog kwam, toen de Duitsers tôt dicht bij Parijs in Frank- rijk waren doorgedro'ngen. Op initiatief van de toenmalige Amerikaanse président, Th. W. Wil- son, werd na de oorlog de Volken- bond opgericht, maar het volk stond niet achter zijn président en de V-S. werden geen lid van de Volkenbond. Inmiddels waren de duizenden Amerikanen die geholpen hadden de Entente ter overwinning te voeren weer uit Europa vertrokken en de V.S. trokken zich in hun isolement terug, Ook in de tweede wereldoorlog, welke de aarde teisterde, hebben de acht oorlog niet onvermijdelijk. Moskou noemde het Atlantisch Pact het voornaamste wapen van de agressiepolitiek der leidende kringen in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. De opstellers van het Pact aldus Radio Moskou trachten achter mooie woorden_ over de vredelievende doeleinderT die men nastreeft het duidelijk agressief karakter van het Atlantisch Pact te verbergen. Andere Pacten Een Middellandse Zeepact en een Pact van de mogendheden in en om de Stille Oceaan zijn in de maak, hetgeen inhoud, dat een verdedi gingsgordel van Amerika, over West en Zuid-Europa naar het Verre Oos- ten zal lopen. Het is begrijpelijk dat Rusland hierover slecht te spreken is. Laten wij hopen, dat Moskou geen oorlog wenst. Indien de Sovjet Unie een militaire krachtsmeting wil is het thans de gunstigste tijd toe te slaan, want nu bestaat de machtige verdedigingsgordel alleen nog maar in théorie. Vrijdagmorgen vroeg is het dood vonnis, dat over de gewezen Com- missaris Generaal H. A. Rauter is uitgesproken, voltrokken. Officiëel werd het volgende mede- gedeeld: Bij Kon. Besluit is afwijzend be- schikt op de gratieverzoeken, inge- diend ten behoeve van H. A. Rauter, veroordeeld bij tôt de doodstraf Amerikanen belangrijk werk gedaan ententie van het bijzondere gerechts voor de overwinning van de vrije hof te 's-Gravenhage. mogendheden op de dictatuurstaten. Wellicht werden de V.S. toen tôt de strijd gedwongen. Leger en vloot waren niet op oorlogssterkte, en daarvan poogden de Japanners te profiteren door een onverhoedse aanval op de basis Pearl Harbour. Met zijn reusachtige veerkracht maakte Amerika zich tôt de strijd gereed. En weer hebben de Amerika nen in Europa gestreden. Thans trok Amerika zich na de oorlog niet terug in isolement. Het is een sctieve buitenlandse pclitiek gaan voeren, en heeft een belangrij ke roi gespeeld bij de totstandkoming van Organisatie der Verenigde Na- ties. Verder heeft het financiële- en militaire steun verleend aan Turkije en Griekenland, en is begonnen de volkomen ontwrichte landen van West-Europa op de been te helpen door -middel van het Marshall-plan. Dat de Verenigde Staten zich op de Pan-Amerikaanse te Rio de Jeneiro verbonden tôt een defensief verbond met de landen van Zuid-Amerika is begrijpelijk, want het is hun belang, dat geen vijandelijke troepen voet op de Amerikaanse bodem zullen zet- ten. De toetreding tôt het Atlantisch Pact gaat verder, dat betekent dat men het isolationisme definitief heeft losgelaten. Voor de uitgeputte West- Europese landen betekent het, dat ze een machtige beschermer hebben gekregen. Truman heeft thans de senaat ge vraagd spoed te maken met de be- handeling van het ontwerp, en om niet voor elk land apart een bedrag uit te trekken voor militaire hulp, doch één bedrag voor aile landen tezamen. Stemmen over het Pact. Wanneer we vergelijken wat in Washington en wat in Moskou over het Pact gezegd wordt, dan komen wij tôt volkomen tegenstellingen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse zaken Acheson zei dat de landen, die zich aansluiten bij het Atlantisch pact weten, dat oorlog geen baten afwerpt. Verder zei hlj, dat Amerika niet voomemens is oor log te voeren tegen wie ook, hex heeft een afschuw van oorlog en MINISTERIEëLE PANTALON ZOEK Het waren in begin Maart drukke dagen voor de minister-president van Luxemburg, de heer F. Dupont. Op 12 Maart Benelux-conferentie in Den Haag en daarna naar Londen voor verdere besprekingen. Toen de heer Dupont per K.L.M. naar Lon den was gev.logen, miste hij daar na aankomst een pantalon, een jasje, verschillende dassen en een paar handschoenen. De minister-presi dent had weliswaar de beschikking over meer dan één costuum, doch het voorval was toch zeer onaangenaam, te meer daar de Luxemburger poli- ticus er van overtuigd was, dat de kledingstukken tijdens zijn verblijf bij de Benelux-partner Nederland gestolen waren. De politie werd ver- wittigd en stelde een uitgebreid on- derzoek in op Schiphol en in het Scheveningse hôtel, waar de minis ter-president had gelogeerd. Dit on- derzoek is thans afgesloten. De poli tie heeft niets kunnen vinden wat op diefstal wees zodat de ministe- rieële pantalon nog steeds op myste- rieuze wijze zoek Is. TWEEJARIG KIND VERDRONK in teil met water In Venlo wist een tweejarig jon- getje ongemerkt aan de achterzijde het huis van zijn ouders uit te ko men. Hij liep de tuin in, waar een met water gevulde teil stond. Het knaapje is daarin gevallen, en werd later dood door zijn ouders daaruit gehaald. Het vonnis is Vrijdagochtend vol trokken. VERPLAATSBAAR APPARAAT VOOR HET ZICHTBAAR MAKEN VAN VERVALSINGEN Een Bredase firma brengt een ap- paraat in de handel, dat hoewel berustend op een reeds lang toege- past principe in zijn nieuwe vorm een hulpmiddel kan zijn voor het ontdekken van vervalsingen in schil- derijen, bankpapier, effecten e.d. Het apparaat, dat onder dé naam „Artiscope" is geoctroyeerd heeft een lamp die ultraviolette stralen uitzendt. In het licht van deze stra len kan worden geconstateerd of het te onderzoeken voorwerp vais is- Deze méthode van onderzoek is op zichzelf niet nieuw, wel acht de lei- ding van de firma haar een verbete- ring op het bestaande systeem, waarbij het onderzoek slechts in het donker kan geschieden met een vrij uitgebreide, moeilijk te verplaatsen apparatuur. De artiscope is een klein toestelletje, dat bij dag en kunstlicht kan worden gebruikt en gemakke- lijk kan worden meegenomen naar de plaats van het onderzoek. KIND VERBRAND In een woning te Venlo brak dezer dagen een schoorsteenbrand uit, waarbij ook de tweede verdieping in brand raakte. Hier bevond zich in een commode een kind van 14 maanden. Een buurman slaagde er in het kind uit het reeds brandende vertrek te halen, maar de levens- geesten bleken reeds te zijn gewe- ken. VROUW DOODGEREDEN Donderdagavond omstreeks acht tiur is op de Rijksweg Rotterdam Den Haag de 50-jarige vrouw B. A. M. van de Marel-Martijn, wonende Hofweg, door een militaire auto aangereden en gedood. EEN ALBERT CUYP VOOR 4200 POND STERLING Een klein landschapje gescjiilderd door de 17de eeuwse Nederlandse schilder Albert Cuyp, werd dezer da gen te Londen voor 4200 pond ster ling verkocht. INBREKER IN HET GROOT De recherche te Nijmegen heeft een jonge losse arbeider gearres- teerd, die bekende gedurende de laatste weken meer dan 25 diefstal- len met inbraak gepleegd te hebben. Hij bleek een geveltoerist te zijn, die verbinding had met twee mede- plichtigen tevens helers. Aile drie zitten nu achter slot en grendel. GESTOLEN AUTO S VERPAND Een 33-jarige chauffeur uit Ouder- kerk heeft 6 auto's gestolen en geld geleend met deze auto's als pand. De laatste diefstal, gepleegd te Am sterdam, werd hem echter noodlot- tig. Toen een bereden politieman de Weteringeschans passeerde werd hij aangehouden door een wandelaar die uitriep „Houdt de dief" en daarbU naar een auto wees. De inzittende van de auto bleek de 33-jarige Ouderkerkenaar te zijn, die reeds geruime tijd door de politie werd ge- zocht. DE DUITSERS ZIJN ONS EEN SLAG VOOR Wij Nederlanders hebben nog steeds te rekenen en te tellen om met ons tabaksrantsoentje uit te ko men, maar in Moffenland zijn de ta- baksartikelen al weer van de bon, althans in de Brits-Amerikaanse zone, en men verwacht, dat de Fran- se zone dit voorbeeld spoedig zal volgen. De voorraad Amerikaanse tabak, die in West-Duitsland voorhanden is bedraagt 27.000 ton. Bovendien w.or- den binnenkort 10.000 ton Turkse en 2.500 ton Grieksp tabpk verwecht OFLICHTEK VOOR RECHTBANK Voor de Groningse rechtbank had zich te verantwoorden de 37-jarige hoofd-inspecteur van de H.A.F- maatschappij, L. B. te Hoogkerk. L. B. zou grote bedragen verduisterd hebben en diverse personen hebben opgelicht. Zo werd de heer Van der Wijk uit Roden opgelicht voor een bedrag van f 5.000. Hij schreef op ten advertentie, waarin een nog te bouwen woning te koop werd aange- boden. Ook de heer Hogeveen uit Boerakker moest het ontgelden. Hij trad in verbinding met ver- dachte en zou een huis krijgen voor f 20.000. Voor administratiekosten moest echter 2 worden betaald ri. f 400, terwijl als aandeel in de kosten f 1.500 moest worden neerge- teld. Enkele jaren geleden werd ver- dachte tôt twee jaar veroordeeld we gens verduistering van gelden bij de iITtrechtse verzeker ingsmaatschappij De directeur van de H.A.F.-bouw- maatschappij werd als getuige ge- hoord. Verdachte B. werd voorts nog ten laste gelegd tal van perso nen te Roermond, Eindhoven, Hil- versum en Nijmegen te hebben op gelicht. De officier eiste twee jaar jevangenisstraf. 20.000 KUIKENS NAAR WENEN Twintigduizend kuikens, verpakt in 400 dozen ondernamen gisteren- norgen in een door een Goudse fir ma gecharterde K.L.M.-machine de! reis van Amsterdam naar Wenen, om in de Donaustad op te groeien .Ot volwaardige hennen en hanen. Met het oog op de jeugdige leef- tijd van de passagiers, waren door. de K.L.M.-onderhoudsdienst spéciale maatregelen getroffen voor de lucht- verversing in het vliegtuig. Eéndags- kuikens hebben namelijk een grote behoefte aan zuurstof. Tôt dit doel was een ingenieus systeem in het vliegtuig aangebracht,! dat gedurende de vlucht door een begeleider geregeld kon worden. De "erzending van deze 20.000 kuikens was het gevolg van een ruil-overeen- komst tussen Nederland en Oosten- rijk. Rechtbank Gttmingem Diefstal in verenlgîng. Edsko D. te Sappemeer heeft in 1948 en 1949 diefstallen gepleegd bij de Wijnhandel M. aldaar, en heeft daar plm- 37 flessen kersen, 12 fles- sen advocaat en verder flessen prui- men, brandewijn, enz., ontvreemd. Dit ailes vond de président wel heel erg, maar nog erger vond hij, dat Edsko D. zijn 18-jarige zoon Derk D. bij de diefstal heeft betrok- ken, welke zoon bij de wijnhandel werkzaam is. Tezamen hebben zij een plank over een sloot gelegd, zijn over een muurtje geklommen, en dan konden ze met een valse sleutel in de opslagplaats komen. In het huis waar D. woont heeft wachtmeester le kl. van de Rijkspo- litie S. K. de vermiste flessen aange- troffen. De officier achtte voor de vader een zware straf op zijn plaats en eis te 1 jaar met aftrek. Voor de zoon vroeg de officier 9 maanden waarvan 6 voorwaarde- lijk met aftrek. De verdediger mr. Jager zei in zijn pleidooi, dat het wel droevig is, dat vader en zoon terecht staan, die bei- den nog nimmer met de politie in aanraking zijn geweest. De zoon was bij de wijnhandel in betrekking en bracht zijn salaris mee naar huis, hetgeen de vader tegen de borst stuitte, omdat hij ziek is ge weest en niet mag werken, waardoor hij niets verdient. Zo is hij er toe ge- komen tezamen met zijn zoon te gaan stelen met het doel het gesto- lene te verkopen. Spr. vroeg de uiterste clementie omdat hij er van overtuigd was dat geen der beide verdachten ooit weer met de politie in aanraking zou ko men. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraken. S. J. K. te Sappemeer wegens dief stal uit bodewagens 9 mnd. gev.straf. J. L. te Sappemeer wegens diefstal Met betrekking tôt de Indonesische kwesties is een door Canada inge- diend voorstel door de Veiligheids- fead aangenomen. Dit voorstel luidt: len, dat wanneer een dergelijke over- TKisi is de ticdodung van--de Vcdlig ecnstcnunins ds besc&t het /-! r\ T I t\T in de resolutie wordt gesproken, zo spoedig mogelijk gehouden zullen worden. De raad is voorts van gevoe HUIS EN HOF Wij ontvingen het eerste nummer van het maandblad „Huis en Hof", waarvan het doel is voorlichting te geven aan de liefhebbers van bloe- men en planten. Rédacteur is Kees Hana. Het eerste nummer bevat o.a. een artikel over Crocussen, een bijdrage over primula's, een verhandeling over tuingereedschap, zaaibloemen, parasieten en over het aanleggen van een vijver. De uitgave is van .Contact" te Amsterdam. heidsraad, dat de UNCI in overeen-i stemming met de resolutie van de raad van 28 Jan. en fonder te pre- judicieren op de rechten, aanspra- ken en standpunten van de partijen, behulpzaam zal moeten zijn bij het bereiken van overeenstemming tus sen partijen inzake: 1. Uitvoering van de paragrafen één en twee van de resolutie in het bijzonder van de practische maatre gelen hierin voorgeschreven. 2. Vaststelling van de voorwaar- den waaronder en het tijdstip waar- op de voorgestelde conferentie in Den Haag zal worden gehouden, zo dat de onderhandelingen, waarover De directeur Mr. Milius I een anders intredende scherpe da- M.,d *n „de voor d, pe,s 1 £"^*£33? S",Êm8 gisteren voor persvertegenwoordi- shall-hulp voor het gehele econo gers heeft gehouden ontlenen wij het| mische levenjeldt, is het met mog^- volgende: Jaarbeurs en plan Marshall Spr. vroeg in de eerste plaats aan- dacht voor de hoofdpeilers, waarop het economische herstel van Neder land naar zijn mening rust, namelijk de Amerikaanse hulp, belichaamd in het plan Marshall- Dit onderwerp is lijk de invloed van deze hulp op de verschillende bedrijfstakken nauw- keurig aan te geven, zodat men moet volstaan deze te benaderen. Zo zou het wegvallen van de dol- lar-importen bv. een vermindenng van de steenkooltoewijzingen voor de industrie met 20 noodzakelijk totale economische leven uitoefent.. De Consumptie. Ook in de consumptieve sfeer heeft de Amerikaanse hulpverlening haar j invloed doen gelden. De rantsoene- ringsmaatregelen konden geleidelijk worden opgeheven, zodat op dit ogen-Nederlandse plan van een zodanige conferentie en deelname hieraan door de UNCI overeenkomstig de haar verleende bevoegdheden in overeenstemming zal zijn met de bedoelingen en ob- jecten van de resolutie van 28 Jan. jl. (Punt 1 van de hierin genoemde resolutie houdt in het staken van de vijandelijkheden en het herstel van vrede, orde en rust.' Punt twee be- helst de vrijlating van de gevange- nen en de terugkeer van de Repu- blikeinse regering in Djocja. Red- Nwsblad). De debatten welke hierbij werden gevoerd zo meldt de ANP/Aneta correspondent uit Lake Success had den voor Nederland een minder gun- stig verloop, dan verleden week in Nederlandse kringen te Lake Success werd verwacht. Toen de Canadese vertegenwoor- diger, Mac Naughton, op 11 Maart zijn instemming betuigde met het tôt het houden blik nog slechts enkele levensmidde- van een ronde tafelconferentie van 1938 bevindt, zou practisch zijn lamgelegd. Voorts zou de import van aardolie met 30 moeten zijn verminderd- Wat de belangrijkste producten be- treft, zou de individuéle uitval be dragen voor: motor-benzine 30 petroleum 75 diesel-olie 30 stookolie 10 smeerolie 71 Alleen reeds op het gebruik van motorvoertuigen zou dus de uitwer- king al zeer gevoelig zijn geweest. Aangezien Nederland voor de voor- ziening met textielgrondstoffen vrij- wel geheel van de import afhanke- des te belangwekkender, omdat het hebben gemaakt. tijdens de komende beursdagen juist De gasproductie, welke zich thans één jaar geleden zal zijn, dat de wet 0p een niveau van 31 boven dat waarvan het eerste hoofdstuk de steun aan Europa regelt door prési dent Truman werd ondertekend en de hulpverlening aan het noodlijden- de Europa een feit werd. Deze hulpverlening heeft vooma- melijk invloed uitgeoefend in de economische sector van het maat- schappelijke leven, zodat, wanneer men de jaarbeurs als een exponent hiervan beschouwt, de Marshall- hulp voor de komende voorjaars- beurs noodzakelijkerwijze belangrij ke consequenties met zich zal bren- gen. Iedere bezoeker zal de heilzame gevolgen dan ook onmiddellijk kun nen onderkennen, immers het aan- tal deelnemers is aanzienlijk geste- gen, de expositieruimte belangrijk vergroot, het assortiment van aange- boden artikelen zeer verruimd en de kwaliteit daarvan verbeterd Betekenis der Amerikaanse hulp voor Nederland. De betekenis van het plan Marshall voor Nederland ligt in de allereerste plaats in de hierdoor verkregen mo- gelijkheid het herstel van de Neder landse welvaart en de wederopbouw met kracht te kunnen blijven voort- zetten. Was de hulp immers niet verleend, dan zou de noodzakelijke uitbreiding van de import uit de dollar-area vrijwel geheel moeten zijn stilgelegd. Eén van de eerste gevolgen, die de Marshall-hulp voor ons land had, was de zekerheid, dat de gunstige ontwikkeling, die zich onmiddellijk na de bevrijding manifesteerde, kon worden voortgezet en in pla*ta van len onder de rantsoeneringsbepalingen vallen. Naarmate de hoeveelheid in hetver- keer gebrachte goederen een toene- ming vertoonde, nam de concurrentie tussen de individuele ondememers toe. De consumenten worden critischer en stellen hoger eisen aan de quali- teit en afwerking, terwijl tevens de liquiditeit van de gezinshuishoudingen in 1948 aanzienlijk afnam. Hierdoor zijn de ontsparingen tôt staan geko- men en de besparingen b.v. in de vorm van levensverzekeringen stij- gende. De beperking van de consumptieve vraag, welke reeds bij luxe en semi- luxe artikelen valt te constateren, zal derhalve ook in de overige branches zijn invloed doen gelden. Door het centraal pl^n bureau werd enige tijd geleden een raming ge maakt van het verloop van de totale consumptie en de netto investeringen ingeval de Amerikaanse hulpverlening achterwege zou zijn gebleven. Het resultaat daarvan is geweest, dat de situtatie van heden met Mar shall-hulp vergeleken met 'n toestand, "L* S waarin geen hulp zou zjjn verleend, de uit de dollargebieden men denke aan de katoensector catastrophalc gevolgen hebben gehad. I Ook de import van cernent moet voor een niet onaanzienlijk deel in dollars worden betaald. Het uitval- len daarvan zou betekenen, dat circa 20 minder huizen, fabrieken e,d, gebouwd hadden kunnen worden. Evenzo staat het vraagstuk ten aanzien van de import van onmis- bare chemische producten. Voegt men hierbij nog de blik- emballage, nodig voor verpakking van onze exportproducten, die prac tisch voor 100 afkomstig is uit de Verenigde Staten, dan kan men aan de hand van bovengenoemde voor- beelden enige indruk verkrijgen van de ailes beheersende invloed van-de importen onder het Marshall-plan, te meer daar het economische leven een complementair karakter draagt en dus het achterblijven of wegval len van één productiesector onmid dellijk een remmende invloed op het totale consumptie een stijging heeft te zien gegeven van circa 10 pet., ter wijl wat de netto investeringen be treft, het verschil ongeveer de helft bedraagt. Tevens werd berekend, dat door Nederlandse krachtsinspanning de E.R. P import ad 530 millioen in het pro- dûctleproces reeds thans een meer dan drievoudige waarde heeft verkre gen. Hieruit moge blijken, dat de door Nederland ontvangen hulp op alleszins verantwoorde wijze wordt aangewend en aanleiding geeft tôt aanzienlijke verbetertngen in zijn economische functie. Ten slot+e wees Mr. Milius op de noodzakelijkheid van Europese samen- werking, en de noodzakelijkheid voor Nederland tôt het onderhouden van relaties met de landen overzee, ten- einde ztin exoeiende bevolking arbeid en brood te kunnen verschaffen. voorstelde, dat de UNCI de partijen zou helpen om overeenstemming te bereiken omtrent het tijdstip en de voorwaarden voor deelneming door de Republiek aan deze conferentie, viel deze verklaring bij de Neder landse delegatie in goede aarde. Dr. van Royen zeide drie dagen later dan ook, dat Nederland bereid was het Canadese voorstel te aanvaarden. Het besluit, dat tenslotte eergiste- ren door de raad werd aangenomen, bevat echter specifieke verwijzineen naar de secties één en twee van de raadsresolutie van 28 Januari, waar door de gehele grondgedachte van de oorspronkelijke suggestle van Mac Naughton ten nadele van Nederland gewijzigd is. Deze wijziging moex worden toegeschreven aan de in vloed van de Verenigde Staten, wel- ker delegatie bij Mac Naughton heeft aangedrongen op een formulering van het Canadese voorstel in die zin, dat de resolutie van 28 Januari, ook ten aanzien van de voor Nederland onaanvaardbare punten dezer reso lutie, zou worden gehandhaafd, on- danks de plannen voor de ronde ta felconferentie en de daaraan vooraf- gaande besprekingen tussen Neder land en de Republiek onder auspi- ciën van de UNCI. Voorlopig besluit der Ned. Regering Naar het A.N.P- van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de Nederlandse regering eergisterenavond een voor lopig besluit geformuleerd naar aan leiding van de Canadese motie in de Veiligheidsr aad. Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar Dr. Beel en Dr. van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bo- vengenoemden te hebben ingewon- nen tôt een definitief besluit te ko men. Voorts verneemt het A.N-P. nog, dat Dr. van Royen zich bereid verklaard heeft om, in dien de regering mocht beslui- ten tôt het deelnemen aan een préliminaire conferentie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze eonferentie op te treden. 8 mnd. gev. straf waarvan 4 mnd. voorw., met aftrek. I JAAR VOOR DIEFSTAL VAN 20 MILLE In de zomer van het vorige jaar kreeg een 35-jarige kantoorbediende van de Melkfabriek „Holland" te Amsterdam opdracht een bedrag van f 20.000 naar de bank te bren- gen. De bediende, zekere B., wandelde naar de bank. Daar aangekomen be- gon hij te weifelen. Hij had herrie gehad met zijn vrouw, en die was weggelopen. Zou hij het geld in zijn zak houden, uitgaan en zo zijn ver- driet. vergeten? Hij liep nog een straatje om, en toen nam hij zijn besluit. De tram bracht hem naar het Centraal Sta tion en daar nam hij de trein naar Den Haag. In de residentie heeft hij er enige duizenden doorgebracht. Teneinde van de vermoeienissen van die reis uit te rusten veroordeelde de rechtbank hem tôt 1% jaar. Daar- tegen kwam hij in hoger beroep. ,De procureur generaal van het Amster- damse gerechtshof eiste echter be- vestiging van het vonnis van de rechtbank. DE MAN DIE DIANA TE LIJF GING K. uit Naaldwijk, die nadat hij als politieke delinquent in een kamp had gezeten, geen passende en vaste betrekking meer kon krijgen wilde op een of andere wijze de aandacht op zich vestigen, en beschadigde Rubens' schilderij „Diana in het Bad" met een mes. De officier van de Rotterdamse Rechtbank, Mr. van Oosten, verge- le.ek K-'s daad met hetgeen Hero- st'ratus heeft gedaan. Deze laatste stak 356 j. voor Chr. de Diana-tem- pel in Ephese in brand om zijn naam bij het nageslacht bekend te maken. K. beschadigde ruim 2300 jaar latbr het schilderij „Diana in het Bad" met een mes om de aandacht op zich te vestigen. Verdachte vertelde dat hij 46 jaar is, en dat hij bang was dat zo hij nu geen werk kreeg dit nooit meer zou krijgen wegens de concur rentie van de jongeren. „Lijkt u dit geen verkeerd middel om de werkloosheid te bestrijden?" vroeg de président, indien aile werklozen zo deden, hadden we bin nenkort geen schilderij en meer" Verdachte was het hiermede eens. K. werd veroordeeld tôt 6 mnd. gcvangacisztra' on •-onder fco»ziobt- stelling van het genootschap Rotter dam en een door dit genootschap aan te wijzen psychiater, alsmede voorwaardelij ke beschikbaarstelling van de regering. HOOFDREDACTEUR VAN „DAILY MIRROR" VEROORDEELD Sylvester Bolam, de hoofdredac- teur van het Londense blad „Daily Mirror" is veroordeeld tôt drie maan den gevangenisstraf en de eigenaren van het blad tôt een boete van 10.000 pond sterling wegens „belediging van het Gerechtshof. Deze „belediging van het gerechts hof" bestaat hierin, dat de Daily Mirror naar aanleiding van de arres- tatie van John Haigh wegens verden- king van moord, in een artikel op het procès tegen Haigh prejudicieer- de door te verklaren, dat Haigh schuldig was „aan moord na moord." Terwijl iemand onder verdenking van een moord in hechtenis genomen is heeft de Daily Mirror de afgrijse- lijkste détails gegeven van andere moorden en verklaard, dat verdach te deze eveneens had gepleegd, zb zeide de président van het hof. De président Lord Goddard, ver- klaarde, dat het artikel van de Daily Mirror een schending betekende van elk beginsel van recht en eerlijk- heid. „Hier is geen sprake van een ver- keerde beoordeling", aldus de prési dent, „doch een onderwerping aan sensatiezucht om de oplaag te ver- groten." De uitgevers van de Mirror waar- schuwde hij: „Laat de directeuren oppassen. Zij kennen nu het gedrag, waartoe hun employe's in staat zijn. Als zij het opnieuw wagen dergelij ke zaken te publiceren, zouden zij wel eens kunnen bemerken, dat de arm van dit hof lang genoeg is om hen te grijpen." „Er is nooit een zaak geweest, die deze in ernst nabijkwam. Deze is van een schandalig en verdorven ka rakter. De hoofdredacteur en de eigenaren van het blad gaven uitdrukking aan hun „oprechte en volledige spijt" over wat hun verdedigtrs noemden deze „ernstige vergissing". Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „Geheime Opdracht". Hoogezand Hôtel Faber: 7.30 u. uit voering ,,O.B.K." Sappemeer café Vroom: 7.30 u. Volks- concert. Sappemeer: Hôtel Groeneveld naast de veiling: 8 u, Contactavond oud- Str\jders. Slochteren café Degenhart: 7.30 u. Slochter Gem. Koor. Westerbroek café Huisman: Feest- avond Staatspensionnering. Zondag: Hoogezand Bioscoop: 4, 6.45 en 9 uur ,,Geheime Opdracht". Maandag en Dinsdag. Hoogezand Bioscoop: 8.30 u. „De Ko- permtjn".

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1