PLAATSELIJK NIEUWS Uilslag Irene Fonds Trein Actin te Hoogfiz.-SappenieBr ^ÎS£? 1»™» t Gemeenteraadsvergaderingen f middelbert NOORDBROEK KUNST-EN AMUSEMENTSAGENDA RECHTSZAKEN AGENDA der gemeenteraads vergadering, hedenavond te houden te Hoogezand. SAPPEMEER Een zoontje van de heer Perdon uit de Borgerc.straat, raakte bij het spelen gewond aan de knie. Hfl werd naar het ziekenhuls te Groningen overgebracht, vanwaar ht) na verbonden te zijn kon terugkeren. Door het kordaat optreden van de tractorbestuui'der J, K. kon op de Jagerswijk een ernstig ongeluk wor- den voorkomen. Deze bestuurder, in dienst van de fa. P. K., reed met de tractor de Jagerswijk op- De tractor raakte daarbij een op de weg staan- de wagen, waarop kinderen aan het spelen waren. Teneinde te voorko men dat deze wagen in het water zou geraken, sprong J. K, uit de rij- dende tractor en wist de wagen op de weg te houden. De tractor ge- raakte in het Noordbroeksterdiep en is later met behulp van een kraan- wagen op het droge gebracht In verband met de samenvoe- ging van deze gemeente en Hooge- zand zal het politionele toezicht hier in de vervolge, evenals thans reeds te Hoogezand, door gemeentepolitie worden uitgeoefend. In verband daarmede zijn de he- ren S. P. H. Cleef en E. Perdok van de Rijkspolitie overgegaan naar de Gemeente Politie. De verdere leden van het corps Rijkspolitie zijn over- geplaatst en wel: J. Forsten naar Muntendam, A. Raspe naar Ruinen; H. R. J. H. Blomberg naar Noord- wolde; S. Krol naar Stavoren en J. Klinkhamer naar de parketwacht te Groningen. Op 1 April a.s. zal het echtpaar HofmanLamein, wonende Jagers wijk 10, ztJn 50-jarig huweltJksfeest vieren. Zaterdagavond is in het café Vroom een concert gegeven waaraan ■medewerkten het fanfarecorps „Ge- luk door Vrijheid" met een 6 tal nummers en de mandolineclub „Kunst en Strijd" eveneens met een zestal nummers. Verder werd de avond gevuld met de opvoering van „0, dei Vrouluu", terwijl de avond werd besloten met bal. De afd. H.-S. van de Ned. Bond v. Oud-Strijders hield Zaterdagavond een contactavond in het hôtel Groe- neveld b. d. Veiling. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer G. Pestman doel en streven van de bond uiteen. Daarna was het woord aan de to- neelvereniging ..Harmonie", die me- dewerking verleende, en die opvoer- de ..Mensen in nood" een stuk van de zee in 3 bedrijven (regie de heer Douma). De muzikale medewerking was van de Borsini's. HOOGEZAND In afwachting van nadere beslis- singen wordt de strocartonfabriek der fa. Beukema en Co. N.V., alhier, wegens onvoldoende afzetgebied voorlopig voor een week stopgezet. Zaterdagmorgen omsfreeks 10 uur ontstond een schoorsteenbrand bij de heer H- Meijer, Woldweg 111. De braadwe%r rukte uit,, _doch be- hoefde geen dienst te doen. KIELWINDEWEER De Landb.ver. ..Kielwindeweer" vergaderde o.l.v. de heer Lambers in het café Piest. Ingekomen waren jaarverslagen van de V.B.B. 1947 en van de Prov. Gezondheidsdienst v. Dieren te Groningen. Het C.B. be- richtte, da,t 3000 kg kalkstikstof zal worden geleverd. Opgegeven werd een kwantum aardappels om te Sap- pemeer te laten stomen. Er werden 38 runderen opgegeven voor inen- ting tegen mond- en klauwzeer. Met 46 deelnemers zal 29 Juni de zomerreis worden gemaakt. De heer Oldenziel wees op de be- schrijving van een kunstmeststrooier Hii meende dat zo'n werktuig, ge- zien de nog steeds heersende schaar- ste aan arbeiders ook in deze omge- ving van nut kan zyn. De secretaris zal de strooier bij de fabrikanten bezichtigen. WESTERBROEK Zaterdagavond hield de pl. afd. van de Bond van S,taatspens. een feestavond in het café Huisman. Spreker was drs. P- M. Bruins van Hoogezand. De toneelgroep van het kerkkoor Westerbroek voerde op ..Zaken zijn Zaken". De heer Laning zorgde voor de muziek. De afdeling overweegt om nog een feestavond te organiseren. NOORDDIJK Bij de Rijkspolitie te Engelbert zijn inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwerpen zwarte portemonnaie met inhoud, zilveren broche, herenpolshorloge met ketting, geruite handdoek met zwembroekje, zwarte leren handbe- schermer, bruine ceintuur met witte gesp. Maandagavond had in café Lak te Ruischerbrug een door het plaatse- lijk comité Steun Wettig Gezag geor- ganiseerde bijeenkomst plaats. Voor zitter, de heer D. Hartssema, leidde als eerste spreker in burgemeester K. Kuipers van Noorddijk. Deze schetste in een uitvoerige inleiding het ont- staan van een instelling als S.G.W. en bepleitte aansluiting voor de daartoe geschikte personen bij de plaatselijke afdeling. Doordat burgemeester de Wit van Hoogezand verhinderd was trad namens het provinciaal comité de heer P. Melis uit Groningen als twee- de spreker op. Zijn betoog concen- treerde zich meer op de finesses en behandelde enige technische gegevens. De heer Melis beantwoorde een aan- tal gestelde vragen. Na afloop gaven zich een aantal aanwezigen op voor nader contact met de afdeling. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Boone, groepscommandant van de Rijkspolitie te Ten Boer. ENGELBERT In café Tuinema vergaderde de reisvereniging. Er werd besloten een autotocht te organiseren door Wes- terwolde ,Zuid-Drenthe en Oostelijk Friesland. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 40 leden telt. De heer B. Fluks behaalde het einddiploma van de landbouwschool Slochteren. SLOCHTEREN Door de Federatie van Land- bouwverenigingen in deze gemeente is besloten om in samenwerking met de Veenkoloniale Boeren Bond een stierenkeuring te organiseren op 13 April a.s. bij het Hoogehuis. Tôt deze keuring zullen alleen worden toegelaten zwartbonte volbloedstie- ren in 2 klassen ni. één-jarigen en ouderen. Het Slochter Gemengd Koor, di recteur de heer Bloemers van Gro ningen, gaf Zaterdagavond in Con- certzaal Degenhart haar jaarltjkse uit- door een lfl-tal musloi van de „G.O. V." Het programma venneldde en aantal mooie liederen. Na de pauze werden, onder regie van de heer A. R. Bontekoe, een tweetal éénacters opgevoerd. SLOCHTEREN. Zaterdagavond werd in café Hom mes, alhier, een personeelsavond ge- organiseerd door de Verkeers Maat- schappij „De Roland". De leiding van deze avond was in handen van de heer K. Haan te Wagenborgen. De heer Gerh. Tuinema van Siddeburen trad als voordrachtkunstenaar op, terwijl het muzikale gedeelte van de avond op ultnemende wijze werd ver- CCI 1160.0.1 L'Cgciuiai l «a»* J""' r voering. Medewerking werd verleend l zorgd door het ensemble „Frieschelo Eerste prijs f 100 H. Snijders, Sportterrelnstraat 34, Hoogezand. Tweede prijs f 50.— Rlka Tilleken, Sportterrelnstraat 129, Hoogezand. Derde prijs f 25.— André Lleberom, Parkstraat 9, Sappemeer. 4e t/m 8e prijs f 5. Hennie Ballema, Nleuwe Weg 10, Hoogezand. Kornelis W. Arkema, Atlantapad 17, Hoogezand. Hans Roelfsema, Kerkstraat 17, Zuidbroek. Jennie Schothorst, Verl. Hoofdstraat 29, Hoogezand. Maria Buurke, Westeind 132, Zuidbroek. 9e t/m 28e prijs f 2.50 K. B. Virik, Schildvolde C 13. Meinie Strootman, 't Zulden A 197, Noordbroek. Jan Rijkens, Foxham 81, Hoogezeind. Evert Jan Benes, Noordersingel 27, Hoogezand. Sien de Haan, Schildwolde. Guus en Joop Kleine, M. Venlngastraat 82, Hoogezand. Grietje Flik, Dorpsstraat 135, Kielwindeweer, G. Jager—Vos, Kerkstraat 35, Hoogezand. Fenna Tilman, Spoorstraat 52, Hoogezand. Frle Pelgrim, D 75 Slochteren. Henk Snitjer, Slochterweg 27, Sappemeer. Fré Pelgrim, D 75 Slochteren. Bé Huizing, Verlengde Hoofdstraat 5, Hoogezand. Derkje Staal, Borgercompagnie 34, Sappemeer. Nicolaas V->s, Muntendammerweg 5, Zuidbroek. Henk Geling, Lutherse Kerkstraat 8, Sappemeer. Janny Bats. Zuiderstraat 123, Sappemeer. Harry Meijer, Noorderstraat 45, Sappemeer. D. Schnuck, Stationsweg, Siddeburen. Kinie Klein, Kolham E 273, gemeente Slochteren. Firmaprijzen wonnen: (de namen der flrma's plaatsen wjj tussen haakjes er achter). J. en W. Prenger, Kerkstraat 32, Hoogezand (Jan Bodewes). Jan Huisman, Nieuweweg 75, Hoogezand (Radio Aeilkema). Henk Snitjer, Slochterweg 27, Sappemeer (Bakker's Behang). R. J. Koerts, Fabriekskade 16, Hoogezand (Jan Ruding). Henkie Pietersen, Kerkstraat 19, Hoogezand (De Kandelaar). Ant. Wilbrink, Wilhelminastraat 31, Sappemeer (Holle). A. O. Coops, Noorderstraat, Sappemeer (H. J. Bodewes). Jan Pijbes, Kielsterstraat 2, Hoogezand (Drukkerij Dijkhuis). Jellie Gorter, Hoofdstraat 60, Hoogezand (Jo Koeneman). A. Groeneweg, Noordersingel 29, Hoogezand (Otto Gorens). Jan Woldendorp, Hoofdstraat 30, Hoogezand (Woldendorp). H. Kraster, Sportterrein 20, Hoogezand (Drog. „Centrum"). J. E. Kremer, Sportterrelnstraat 17, Hoogezand (G. H. Kulter). Betsle Holstein, Slochterstraat 64, Sappemeer (Gebr. Meijer). Nienke Grijpstra, Kl. Woltjerweg 12, Zuidbroek (E. Ruding). Kl. v. d. Velde, B. van Royenstr. 240, Hoogezand (Drukkerij Bouman) L. Borghuis, Spoordijk 16, Hoogezand (J, A. Koeneman). Gouke Visser, Noorderstraat 103, Sappemeer (Venema). B. J. Kuipers, Parallelweg 30, Hoogezand (Derk Blaak). G. te Velde, Verl. Zuiderstraat 8, Hoogezand (Wiltjer). Ruiter, Sportterrelnstraat 84, Hoogezand (Slagerf) Boas). D. Schnuck, Stationsweg, Siddeburen (Zwlers). A%ltje Hesse, Noorderstraat 152k Sappemeer i/Harm, Schaapbok Ina Larmoyeur, Luth. Kerkstr. 34, Sappemeer (Volkszaak Schaap). Aagtje Hesse, Noorderstraat '152, Sappemeer (Stuut). J. Blaauw A 123b Noordbroek (Joh. Timans). Jan Groenewoud, Verl. Zuiderstraat 2, Hoogezand (Deuntje). Wim Faber, Hoofdstraat 155, Hoogezand (W. Beerta). P. D. Hofman, Jan Sangerslaan 14, Hoogezand (Venekamp). G. Hartman, Spoorstraat 36, Martenshoek (B. Ruding Gzn.) Geertje Smittenberg, Dlepstreek 7, Zuidbroek (Middel). F. Hoekstra, Slochterstraat 67, Sappemeer (G. J. Mulder). An je Kampen, Station Sappemeer-Oo st (G. Hensen). Job Visser, Langeleegte 283, Borgercompagnie (Confectiehuls Hensen). G. E. SCHILDWOLDE. Zaterdagmlddag vergaderde het bestuur van de V.V.V, in café Span- ninga over het verpachten van het hermiaterrein achter genoemd café op 18 en 19 Juni a.s. Aangezien de in- echr^vingen voor het inrichten van een Lunapark onvoldoende waren werd besloten een herverpachting te houden. De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Schildwolde hield een druk be- zochte bijeenkomst in „De Witte Lin- den" te Siddeburen onder leiding van mevr. Jensema te Hélium. Hier- na was het woord aan de voordracht- kunstenares mevr. Pim Siegers van Delden. Nadat nog enkele huisho^- delijke zaken waren afgehandeld sloot mevT. Jensema met dank aan de spreekster deze bijeenkomst. HELLUM. Zaterdagavond hièld de afd. SchildwoldeHélium van de Bond voor- Premievrfl Staatspensloen, In de geheel bezette zaal van hôtel van Da- len, alhier, een propaganda bijeen komst, o.l.v. de heer G. Kuper te Schildwolde. Als spreker trad op het hoofdbestuurslid de heer G. Thijssens Îan Groningen. De Toneelver. „Vesta" In Ten Post gaf, onder leiding van 1* régisseur, de heer J. Zjjl, een op- Ljring van „As koor'n onder dak is". SIDDEBUREN De Chr. Muzlekvereniging „Hal- lelujah", alhier, gaf Vrijdagavond een eoncert o.l.v. de heer J. Zuidema in het gebouw van Chr. Belangen. Na een openingswoord door de leider, de heer Velthuijsen van TJuchem, werd het programma afgewerkt. De voordracht kunstenaar, de heer J. Nobel van Leeuwarden verleende medewerking. QOp een vergadering van de A.R. Kiesvereniging afd. Siddeburen trad als spr. op de heer D. P. Hania die een inleiding hield over de gevoerde A.R. gemeentepolitiek. Op de gros sît voor de a.s. gemeenteraadsvèr- kiezingen werden geplaatst: 1. J. Fokkens; 2. T. Poort; 3. R. Bos en 4- H. Koop. Aan de Rijksuniversiteit te Gro- çingen slaagde voor het eerste ge deelte van het artaenexamen, dé heer R. Voe, alhier. ZUIDBROEK. Toen Zaterdagmlddag Jan Zuide ma, inwonende bij Hendrik Hassing in 't Veen alhier, bQ laatstgenoemde be- zig was met een m and aardappelen op een wipkar te gooien, viel hij plotse- ling achterove* en bleek te zfln over- leden. MUNTENDAM D.SJ.V. „Nieuwe Koers" hield een streekbijeenkomst in „De Mun- te". De heer J. Struik hield een cau serie getiteld „In en buiten Indone- sië". Verder was er een familiecom- petitie georganiseerd. In de voile zaal van „De Munte" gaf de Gymn. en Athl. Ver. „S.O.S." Zaterdagavond haar jaarlykse uit- voering. Nadat het openingswoord door de voorz., de heer De Vries was gesproken werd o.l.v. de heer Koning van Groningen het programma afge werkt. In het algemeen waren de prestaties van de dames beter dan (lie van de heren. Door de te Appingedam te hou den tentoonstellings „ATHIL" is de 1 tuntendammer knipkunstenaar Lever uitgenodigd een demonstratie te hou- c.en. De heer A. van Oost, werkzaam Hj de Gebr. Otten, die bezig was een juit in een auto te zetten, trapte c'oor deze ruit. Zes pezen en een klel- i e slagader werden getroffen. De 28-jarige mej. G. Fokkens 1 wam in haar woning zo ongelukkig 1.3 vallen, dat ze een heupfractuur c pliep. Overbrenging naar het zieken- 1 uis te Winschoten werd noodzakelijk eacht. Woensdag. Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „De Ko- permijn". Donderdag. Hoogezand: Bioscoop 8 u. „De Hel van Buchenwald". Vrjjdag. Hoogezand: Bioscoop 8.30 uur „De Zwarte Adelaar". Vanavond zal de laatste zitting worden gehouden van de Raad der gemeente Hoogezand, daar deze ge meente 31 Maart ophoudt te bestaan, en 1 April de gemeente Hoogezand Sappemeer een feit zal zijn. Ingekomen stukken De ingekomen stukken bevatten slechts goedkeuringen van Gedepu- teerde Staten van door de Raad ge- nomen besluiten. Voorstellen van B. en W. In overeenstemming met de desbe- teffende Rijksregeling en op advies minister van binnenl, zaken en W- voor om ten bëhoe- het le kind f 2.90 p. w. of f 12.50 p. m. en voor het 2e en volgende kind f 3.15 p. w. of f 13.60 p. m.) ook yan toepassing te verklaren op een deel der arbeidscontractanten der ge meente (in het algemeen op hen, die in zgn. los-vast dienstverband zijn. Een desbetreffend ontwerp wordt in- gediend. Voorgesteld wordt een regeling te treffen voor de salariëring van het gemeentepersoneel, welke zich zo- veel mogelijk aanpast bij de richtlij- nen van het rapport der commissie Ubink. Het Gemeentebestuur vraagt f 3250 te zijner beschikking te stellen voor het aanschaffen van een transpor "Wnen B en W- voor om xen oenoe- "~v --- de7pr epmeente teur. Dat is een machine welke ge tijdelijke arbeidscontract een tijdelijke rege ling vast te stellen, op grond waar- van dit personeel bij ontslag of be- eindiging hunner dienstbetreklung wegens reorganisatie of opheffing der betrekking recht op uitkering kan ontlenen. Het gemeentebestuur wenst de gem. kinderbijslagverordening (v.ùor te Te SAPPEMEER gehouden Vrijdagavond In ons blad van Zaterdag namen wij een agenda met toelichting op omtrent deze vergadering. De daarin genoemde ingezonden stukken wçr- den aile voor kennisgeving aangend^ men. Van de voorstellen van B. en W. werd die betreffende de aflossing van een kasgeldlening ad f 150.000 aan de Boerenleenbank ingetrokken. De overige voorstellen werden allen aangenomen. Het feit, dat de gemeente bereid is t „Molenhooghout" over te nemen tegen een afkoopsom van f 1000, was aanleiding voor de heer KAMPS (WD) om te vragen of dit bedrag bij de belanghebbenden besehikbaai was. Hierop antwoordde de burge meester, dat momenteel slechts f 200 beschikbaar was, zodat het nog wel even zou duren voor dat deze trans- actie zal worden gedaan. Omtrent het aanbrengen van een afrastering bestaande uit paaltjes, met draad rond het Noordelijk spoTt- veld op de renbaan merkte de heer SCHaFER (Arb.) op dat een derge- lijke afrastering slecht is. Bij het gasfabriekterrein is een dergelijke afrastering ook al helemaal vernield. De burgemeester wees er op, dat de sportverenigingen te weinig contrôle houden bij wedstrijden, enz. De om- rastering is slechts bedoeld als waar- schuwing, opdat de gemeente niet aansprakelijk gesteld zal worden, in dien door te ver doorlopen van het publiek een ongeluk zou gebeuren, Verder merkte spr. op dat schade aan gemeente-eigendommen door de desbetr. verenigingen moeten worden vergoed. Met betrekking tôt de verlichtlng van de Noordbroeksterweg liet de raad zijn keuze vallen op gasverlich- ting tôt de tweede gevaarlijke bocht. Op voorstel van de heer SCHaFER zal besproken worden of het moge lijk is iemand die dicht bij deze bocht woont te belasten met de con trôle op de bij dit punt geplaatste lantaarn. Bij het voorstel tôt het verlenen van een subsidie van f 1277.80 aan de zwemvereniging „Nero" ten be- hoeve van voorzieningen aan de bad- en zweminrichting, deelde de burge meester mede dat het plan tôt aanleg van een centrale bad- en zweminrich ting de goedkeuring van de burgemeester van Hoogezand en van hem heeft verkregen. Er moet nog gewacht worden op enige adviezen. Nagekomen agendapunten Aan de agenda zijn nog een drie- tal punten toegevoegd. In de eerste plaats het doen van vergoedingen ad f 2000 en f 112.50 resp. aan de heren H. Schrage en G. R. Heer es aan het Achterdiep. De heer Schrage werd destijds bereid gevonden gratis zand aan de ge meente te leveren, mits het perceei waar het werd afgegraven zou wor den gewoeld en geëgaliseerd. Het zand is slechts ten dele door de Nea. Heide mij. afgegraven, tengevolge van de omstandigheden. De heer Schrage vraagt in verband daarmede een vergoeding van f 2000, welke vergoeding door wethouder KIEVIET zeer billijk wordt genoemd. De heer Heeres had een strook grond be schikbaar gesteld om het zand af te voeren, welke strook destijds niet door hem gewoeld kon worden. De schade van f 112.50 houdt daarmede verband. Beide eisen werden inge- willigd. Er wordt besloten een perceel, liggende aan de Borgercompagnle- sterstraat 11 door de gemeente aan te kopen voor f 3000. Herstel van het huis is dringend nodig en de eigenares heeft daartoe niet de no- dige middelen. Bij een publieke ver- koop werd zo weinig geboden, dat geen gunning kon plaats vinden. Ten slotte werd besloten ter ver- betering van de Middenstraat bij de Borgercompagniesterstraat een strook, grond aan te kopen van de famille Geling. Koopprijs f 1050- V Te MUNTENDAM gehouden Maandag JL Alvorens tôt afhandeling van de agenda over te gaan stond de burge-l meester enkele ogenblikken stil bij; het overlijden van de gemeente-ar- chitect, de heer Kruize. De Raad her- dacht staande de overledene gedu- rende enkele ogenblikken. Ingekomen stukken Onder de vele ingekomen stukken bevinden zich in de eerste plaats een aantal goedkeuringen van Ged. Sta ten van genomen raadsbesluiten Verder bericht van de heren J. Slim. J. W. Koolman, A. de Vries, R. G. Bron en F. Jager dat zij hun benoe- ming tôt lid van de Comm. tôt We- ring van Schoolverzuim te Munten dam aannemen, en van de heren G. Wierth, J. K. Salomons, J. Bakker, L. v. d. Veen en K. Westerveld dat zij hun benoeming tôt lid van deze,. commissie te Tripscompagnie aan-i vaarden. Aile ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, met uitzondering van de beschikking van de minister op het adres van het be stuur van de Ver- tôt Stichting en Inst van scholen m. d. Bijbel te Mun tendam, waarbij het voor 1948 per leerling beschikbaar gestelde bedrag van f 16.50 tôt 50 per leerling wordt verhoogd. Hiermede zal rekening worden gehouden. Voorstellen van B. en W. Besloten werd de tijdelijke kas geldlening bij de N.V. Stichtse Boaz Bank te Bunnik ad f 100.000 met een jaar te verlengen tegen een rente- voet van 1% per jaar provisie. De machtiging aan het Ge meentebestuur om kasgeldleningen aan te gaan tôt een maximum van f 400.000, welke Febr. 1948 voor de tijd van een jaar werd verleend, werd thans voor een jaar verlengd. Naar aanleiding van een van Ged. Staten ontvangen ontwerp jaarwed- denregeling Gemeente-secretarissen, werd een nader voorstel gedaan. Aan de Ver. tôt St. en Inst. van Scholen m. d. Bijbel zullen gelden verstrekt worden voor de aanschaf- fing van spelmateriaal voor het gym- nastiekonderwijs. Bovendien zal aan deze vereniging een voorschot op de subsidie 1949 worden verleend ad f 2001. Als aanvulling op de provinciale verordening betreffende de wering van ontsierende reclames buiten de bebouwde kommen stelde de raad een dergelijke verordening voor Muntendam vast. Het ontwerp herziening uitbrel- dingsplan met bebouwingsvoorschrif- ten heeft gedurende vier weken ter visie gelegen. Er zijn 7 bezwaar- schriften ingekomen. Vijf daarvan zijn geen bezwaarschriften in de zln der wet. Eén werd te laat ontvan gen en de laatste is onderzocht, doch het blijkt onmogelijk daaraan te vol- doen. De raad keurde het ontwerp goed, na een uitvoerige bespreking. Besloten werd een gedeelte van de weg tussen 'Trips- en Borgercompag nie, welke door bochtafsnijding nut- teloos is geworden aan het openbaar verkeer te onttrekken. Naar aanleiding van dit punt van de agenda cmtspon zich4 een débat tussen de heer Panman en de voor- zit,ter. Nadat enkele wijzigingen in de begroting 1948 zijn vastgesteld Wera besloten in de door het ontslag van de heer H. de Vries aan de school A ontstane vacature te voorzien door de benoeming van een onderwijzeres, die tevens handwerkonderricht kan geven. Benpemd werd mej. E. P. Dorrius, thans tijd. onderw. aan de Philipsschool IV te Eindhoven. vanaf de grond op vrachtauto's te brengen. In verband met de uit te voeren werken is de aanschaffing van een dergelijke machine gewenst. Voorgesteld wordt om aan verzoe- ken van de Ver. tôt St. en Inst. v. Scholen m. d. Bijbel te Hoogezand, Ver. voor L.O. op Geref- Grondslag, te Kielwindeweer en het R.K. Kerk- bestuur der Parochie Martenshoek om een voorschot op de vergoeding 1949, te voldoen en resp. f 3609.35. f 812.92 en f 2009.53 beschikbaar te stellen- In de gemeenteraadsvergadering van 18 Febr. werd de vergoeding aan scholen voor gew. lager en uitgebr. lager onderwijs vastgesteld. Daar de bedragen voor achterstallig onder- houd op de kapitaalsdienst van de gem. begroting waren geplaatst, en eigenlijk in de gewone begroting thuis behoren, stellen B. en W. aan de raad voor de op 18 Febr, vastge- stelde vergoedingen per leerling te herzien en deze resp. te brengen op f 19 51 en f 25.05. In de vergadering van de Raad van 29 Januari werd een bedrag van f 14.100 uitgetrokken voor de ver- bouwing en stoffering van het ge bouw „De Regenboog". Tijdens het uitvoeren der werkzaamheden is echter gebleken, dat extra werk zaamheden moeten worden ver- richt. Gevraagd wordt om in ver band daarmede het uitgetrokken be drag te verhogen tôt f 25.600. De heer N. A. Sap aan wie het brandspuitenhuisje aan de Verl. Hoofdstraat was verhuurd, wenst de overeenkomst na 1 Mei a.s- niet te verlengen. De raad zal moeten be- slissen of thans aan het verzoek van de heer H. Kalk kan worden vol- daan om het huis je aan hem te ver- huren. De gemeenteraad van Noorddijk besloot de bermen en de opbrengst van de zich daarop bevindende pe- renbomen van de gezamenlijk door die gemeente en de gem. Hoogezand in beheer zijnde Woortmansdijk voor een jaar te verpachten aan de heren D. van Dijken en J. Oomkes van Westerbroek f 67.50 p. j. B. en W- geven de Raad van Hoogezand in overweging conform te besluiten. Aan de raad wordt voorgesteld aan het verzoek van de R.K. School te Hoogezand te voldoen en gelden be schikbaar te stellen voor de aankoop van nieuwe gordijnen (f 430). Op verzoek van Ged. Staten wordt voorgesteld een kleine wijziging aan te brengen in het règlement van orde van de raad. Door de gemeente werd voor het storten van vuil destijds een plas te Westerbroek aangekocht. Thans is het nodig een electrische pompinstal- latie te plaatsen voor de bemaling. Bij de fa. D. E. Gorter is een derge lijke pomp verkrijgbaar voor f 2050, terwijl plaatsing en bijkomende werkzaamheden op f 1000 worden geraamd. Aan de raad wordt ver- zocht f 3050 beschikbaar te stellen. BegTotingswijzigingen In de begrotingen over de dienst. ijaren 1947, 1948 en 1949 worden eni ge wijzigingen voorgesteld. FLITSEN YAN HET KANTONGERECHT De man die binnenkwam was koopman van beroep. Hij was voor- uitgelopen op de somenvoeging van Hoogezand en Sappemeer, en met een ventvergunning voor de ene plaats, had hy zijn negotie aan de man pogen te brengen in de andere. Daarvan was hij zelf niet goed be- wust. „Ik heb een procès gekregen, omdat ik mijn appelen en pruimen niet geprijsd had" zei hij. „Verder weet ik er niets van af". Maar de kantonrechter wist er wel meer van af en veroordeelde hem tôt f 5 b. of 2 d- h. Een kwekersknecht kon zijn geld niet kwijt. Hij had op een voor fiet- sers verboden gedeelte van de weg gereden, en daarom een verbaaltie opgelopen. Toen heeft hij al vier maal gepoogd f 2 te betalen om van de hele rompslomp af te zijn, maar het bedrag werd geweigerd. De' Kantonrechter had hem ver oordeeld tôt f 3 of 2 dagen, maar toen hij hoorde hoe ijverig de kwe kersknecht geweest was om f 2 te betalen maakte hij er f 2 boete van. „Je kunt nu direct betalen," voegde hij er aan toe, „nu zul je er geen moeite meer mee hebben. DE ZAAK TEGEN 19-JARIGE JONGEN, DIE 16-JARIG MEISJE SCHAAKTE VOOR ONBEPAALDE TIJD AAN GEHOUDEN Zaols men zich herinneren zal werd enige tijd geleden een 16-jarig dienstmeisje uit Nieuwer Amstel ontvoerd. Het meisje had kennis ge maakt met een jongeman. die zich had voorgesteld als eeh riike Ameri- kaan en die Nederlands sprak met een tikje Amerikaans accent. Het meisje was enige malen met hein naar de kermis geweest. Op een dag heeft het meisje het haar toekomende loon opgenomen, en een briefje op tafel bij haar ouders die de verhouding van hun doehter met de Amerikaan niet wensten gelegd, dat ze met haar vriend naar Amsterdam was gegaan. In werkelijkheid trokken zij naar hét Zuiden. Toen zy 's avonds niet terugkeerden deden de ouders aan- gifte. Inmiddels trokken de jongelul Frankrijk binnen, waar zij door de Franse politie werden aangehouden en op transport gesteld naar Neder- land. De 19-jarige jongeman was hele maal geen Amerikaan. maar een Amsterdamse knaap, die uit een Rijksopvoedingsgesticht ontvlucht was. De Amsterdamse Arrondisse- mentsrechtbank veroordeelde hem tôt 8 maanden gevangenisstraf, waar op zijn verdedigster in hoger beroep ging. De procureur-generaal eiste beves- tiging van de door de rechtbank op- gelegde straf. Alvorens zich uit te spreken wenste het hof echter vol- ledig te worden ingelicht over de omstandigheden, waaronder de jon- gen was opgegroeid. Tevens wenste het hof te worden ingelicht of er een mogelijkheid bestaat, dat de jongen wordt opgenomen in het tehuis voor werkende jongens te Rotterdam. AL DAN GEEN MOORD Verdachte verklaart: Liquidatie In opdracht van de lllegallteit In September 1941 werd een 18- jarige jongeman uit Driebergen, ze- kere H. door ophanging en messteken vermoord. In verband met deze moord werden toen een aantal per sonen uit Utrecht gearresteerd en veroordeeld. De hoofddader kreeg 15 jaar gevangenisstraf. Een verzoek om revisie van het vonnis werd naar het Gerechtshof in Den Haag verwezen. Bij de behandeling herriep ver dachte de tijdens de oorlog door hem opgegeven motieven, daar hij toen de ware motieven niet kon medede- len. Hij vertelde leider te zijn ge weest van een illégale groep, waar- van H. deel uitmaakte. Door zijn los- lippigheid was H.'s liquidatie nood zakelijk geworden. Hii had verraaa gepleegd en het staat vast, dat hij m de fabriek van Werkspoor schoten heeft gelost uit zijn revolvers Ver dachte verklaard dat luitenant B., die gefusileerd werd, opdracht tôt de liquidatie had gegeven. Luit. Gen. b. d. Jhr. W. Roëll, destiids comman dant van de O.D. verklaarde, dat ver dachte illegaal werker was geweest, en dat luitenant B. tôt ziin staf had behoord. De Procureur Generaal geloofde de verklaringen van beklaagde, doch meende dat de wijze waarop de li quidatie is geschied, met moord ge- qualificeerd moet worden. Hy eiste 10 iaar. BANKPAPIER ÏNPLAATS VAN EIERKOEKEN Een juffroûw uit Wildervank was een dag gaan winkelen „in Stad". En dat winkelen maakt moe en hon- gerig. Daarom besloot ze terug te gaan, en wat eetbaars mee te nemen voor onderweg. Dat „eetbaars" be- stond uit vier eierkoeken, die zij in het voorbijgaan in een banketbakke- rij kocht. Gedurende de terugreis haalde zy het zakje uit haar tas, maar inplaats van eierkoeken bleek dat een groot aantal bankbiljetten te bevatten. De schrik van de juf- frouw was zo groot, dat zij bij de eerste de beste wachtmeester wiens huis zij in Wildervank passeerde aan- belde, en hem haar ondervinding vertelde. De wachtmeester stelda zich in verbinding met de Groningse recherche, die de banketbakkerij 6e- zocht. Die ochtend was een chauffeur van het hoofdkantoor in de zaak ge weest, en het was de bedoeling ge weest, dat deze een bedrag van f 900 zou meenemen. Voor het gemak had men dit bedrag in een gewoon win- kelzakje gedaan. De chauffeur heeft echter blijkbaar vergeten het zakje mede te nemen, en dit is tussen de zakjes met eierkoeken geraakt. Een dag later reisde de filiaalchef naar Wildervank, om daar zijn geld in ontvangst te nemen, en om de eerltjke juffrouw te belonen. Maar deze weigerde iedere beloning.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2