De EOiTôENOTE Gemeenteraadsvergaderlng IN DE BEKLAAGDENBANK \?AN DE MINISTER Zatardag 8 April 1948 Twt«d« Blad Ne. 86 Ter Overdenking INGEZONDEN WAT GEEFT DE RADIO DÏSTRIBUTIENIEUWS V erenigingsmededelingen VOETBALVER. „HOOGEZAND" Te HOOGEZAND gehouden Woensdagavond Woensdagavond heeft de gemeen- teraad van Hoogezand haar laatste vergadering gehouden, daar deze ge- meente ingaande 1 April deel uit- maakt van de nieuwe gemeente Hoogezand-Sappemeer. Aiiereerst werd de gewone agenda afgewerkt. Deze agenda met toelich- ting hebben wij reeds ten deze op- genomen in ons blad van Woensdag. De daarin genoemde ingezonden stukken werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl de daarin ge noemde voorstellen van het collège van B. en W. en de begrotingswijzi- gingen aile werden aangenomen. Met betrekking tôt de aanschaffing en plaatsing van een electrische pompinstallatie voor het bemalen van de plas te Westerbroek, bestema voor het storten van vuil, informeer- de de heer EENJES (Arb.) of deze instàllatie voor blijvend was, en zo ja, dan achtte hij een houten ge- bouwtje niet wenselyk. Hij infor- meerde of het niet mogelijk was een huis je van steen of béton te bou- wen. De BURGEMEESTER antwoordde, dat het in de bedoeling ligt de pomp voor blijvend te monter en, teneinde de afvalstoffen droog te kunnen op- stapelen. Er kan echter voorlopig slechts een houten gebouwtje worderi geplaatst wegens de vochtigheid van de grond. Later zal een fundering kunnen worden gelegd voor een an- der gebouw. Benoeming. Benoemd tôt onderwijzeres aan de o.l.s. te Kropswolde, met algemene stemmen, mej. M. C. Zijlma van Arriërveld (gem. Ommen). Verdere voorstellen van B. en W. De raad behandelde nog de volgen- de, aan de in ons blad van Woensdag vermelde agenda toegevoegde voor stellen van het gemeentebestuur: Besloten werd tôt de aankoop van een stuk grond van 8.33 are f 80 per are ter verkrijging van een speel- plaats voor de Finse school en ten behoeve van het Uitbreidingsplein Hoogezand/Martenshoek. De op de grond staande schuur moet de ge- meente tevens overnemen en wel voor f 7000. Verkoper de heer K. Hooites Meursing te Den Haag. Door uitbreiding van het perso- neel der secretarie door de samen voeging, zal een deel buiten het ge- meentehuis moeten worden onderge- bracht. De afd- Financiën en Belas- tingen zullen derhalve ondergebracht worden in het vrijkomende politie- bureau achter het gemeentehuis. VoOr voorzieningen aan dit gebouw tje werd uitgetrokken f 2225. Ged. Staten hebben geweigerd hun goedkeuring te hechten aan een wij- ziging in de gemeentebegroting 1948, welke betreft de huldiging van adju dant J. S. van Dijk, bij diens af- scheid als politieman. Volgens Ged. Staten moet dit bedrag door een lk kan In deze niet gaan. 1 Sam. 17 39c „Kleren maken de man," zegt een bekend woord, hetwelk, waar het het voorkomen van de mens betreft, zeer zeker waarheid bevat. Is 't niet zo, dat u dit gezegde 66k wel eens spottend of waarderend scms, teger.over een ander hebt uit- gesproken, wiens nieuwe costuum u moest bewonderen? Maar is u 't met mij eens dat een nieuw of een goed zittend costuum een man werkelijk „maakt"? Ik ge- loof van niet. Kan een lafaard door zijn kleding tôt een held gemaaktj worden? Iemand met een onprettige geest tôt een joviaal persoon? Neen Dat heeft David goed begrepen. Hem viel nogal een grote onder - scheiding te beurt. Nadat hij bekend had gemaakt dat hij de strijd aan- durfde tegen die uitdagende Goliath, mocht hij de klederen van de Ko- ning aan! Wat een eer! Maar zo zag David het niet. Ongelukkig voelde hij zich. Vooral als hij zich indacht dat hij in dat kleed de vijand zou moeten verslaan. Het hinderde hem, het ,,maakte" hem niet. Hij kan zo niet gaan. Ja, hij weet het zeker, als hij gaat in een kleed wat hem niet past, dan zal hij de strijd ver- liezen. Nog even woedt in hem de twee- strijd, dan zegt hij beslist tegen de koning: ,,Ik kan in deze niet gaan". Rustig ontdoet hij zich van des ko- nings kleed; dan treedt hij in zijn gewone dagelijkse costuum, gewa- pend met vijf stenen en een slinger, doch vertrouwend op de hulp van zijn God, met de vijand in het strijd- perk. Dât was het kleed wat David paste. In „deze" kon hij gaan en... behaalde hij de overwinning. Het zijn nog maar slechts enkele weken, die ons scheiden van het Paasfeest. En is 't niet bijna een traditie geworden dat wij met Pasen „iets nieuws" willen hebben? Er keurig en correct uitzien wordt voor velen het motief om die dagen te vieren. Maar vergeten we daar- door niet het belangrijkste? Immers v66rdat de Paasjubel kan uitbreken, rijst er op de heuvel Golgotha een kruisDat kruis heeft Hem ge- dragen, die het „nieuwe" in een mens kan bewerken, ja zelfs in een moordenaar! Hoe maakt u zich op om het Paas- gebeuren te beleven? Wees eerlijk als u moet toegeven dat uw innerlijk niet het juiste kleed draagt en zeg dan: „ïk kan in deze geen Paasfeest vieren". Het uiterlijk heeft bij God geen waarde. Hij ziet het hart aan. Zult u straks één van diegenen zijn die 66k in de geest neerknielen bij het hout der schande? Zal in u het „nieuwe leven" aanvangen? Als het volgende uw gebed is, zal Hij het u schenken. Laat mij bij Uw kruis dan leren Sterven aan mijn eigen-ik, Dat mijn leven U moog' eren Ieder uur, elk ogenblik; Dat ik, Heer, voortaan slechts handel Naar Uw wil, van dafotot dag, En in woord én blik en wandel 't Christus-leven tonen magl Hoogezand Kapiteine Hassoldt. comité of commissie worden betaald. B. en W. wensen zich hierbij niçt neer te leggen en een beroep inte stellen bij de Kroon. De raad kon zich hiermede verenigen. In antwopjd op een vraag vari de heer TOPPÉK (WD) antwoordde de Burgemeesier dat volgens de richtlijnen aangegc- ven door de minister een gedeelte van het maandsalaris was aangebo- den. Het gemeentebestuur acht het juist dat bij het afscheid van een employé die jarenlang zijn plicht heeft vervuld de firma of instelling, waar hij gewerkt heeft, zich niet on- betuigd laat. Hij voegde er aan toe dat B. en W. voor het bedrag aan- sprakelijk zijn. Er werd besloten tôt de bijbouw van twee lokalen aan de o.l.s. te Foxhol, en tôt restauratie van hei gehele gebouw. De kosten worden geraamd op f 60.000. De totaalbedragen, bedoeld in art. 55 ter 2e lid der L.O. wet 1920 voor het gewoon l.o. over de jaren 1943— 1947 werden vastgesteld, bovendien werd het totaalbedrag vastgesteld van de vergoeding bedoeld in art. 101 der l.o. wet en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over de iaren 19431947. Ook wer den de bedragen vastgesteld van de vergoedinsen aan bijz. scholen voor de jaren 19431944 en 1945 volgens art- 101 van de l.o. wet 1920. Plechtigheid» In verband met het feit, dat dit de laatste zitting was van de raad van Hoogezand, werden enige rede- voerincen gehouden. Van deze rede- voeringen geven wij elders in dit blad een uittreksel. Te SLOCHTEREN gehouden Dinsdag jl. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Ned. Onderwijzers Ver. afd. Hoogezand-Sappemeer om de helft van het cursusgeld, voor het volgen van een Gehrelscursus, voor haar rekening te nemen. Deze cursus betreft het herscholen van onderwij zers met betrekking tôt het zang- onderwijs, Dit verzoek werd doorge- geven aan de inspecteur van het on- derwijs om advies, Voorts bevonden zich bij de inge komen stukken een aantal goedkeu- ringen van raadsbesluiten door Ged. Staten. Het betreft raadsbesluiten betreffende vergoeding verplaat- singskosten en garantiestellingen ten behoeve van bouwspaarders. Een verzoek van de Muziekver. ,,Concordia" te Siddeburen om een lokaal der o.l. school beschikbaar te stellen voor het houden van repeti- ties werd ingewilligd. De bewoners van een zijweg van de Eideweg te Siddeburen verzoeken vrijgesteld te worden van de in te voeren straatbelasting aangezien deze weg door de bewoners wordt onderhouden. De heer FOKKENS (A.R.) verzocht B. en W., aandacht te willen schen ken aan de verlichting van deze weg. De heer BOERMA (Alg. Bel.) vroeg of ontheffing mogelijk is het- geen door de voorz. ontkennënd werd beantwoord. De heer Boerma vond de aanduiding „straatbelasting" niet erg gelukkig gekozen. De voorz. is het hiermee eens en vond de be- naming: ..Supplément grondbelas- ting" beter. De Chr. MIddenstandsver. ver zocht in den vervolge de nieuw aan te schaffen schoolbanken door leve- ranciers uit de gemeente te laten le- veren. De Voorzitter deelt mede, dat na een ingesteld onderzoek, gebleken is dat deze banken niet door een in- gezetene kunnen worden geleverd. De heer BOERMA zag toch gaarntr dat zo veel mogelijk van neringdoen- den uit de gemeente werd gekocht. Naar aanleiding van een schrijven v»n Ged. Staten om de markt te Grijpswerk te houden op de le Woensdag in October, stellen B. en W. voor hiertegen bezwaren in te brengen in verband met de op de- zelfde dag te houden Slochtermarkt. De stichting „Woningbouw-Sloch- teren" verzocht een bouwvoorschot van f 114000 ten behoeve van de bouw van 6 dubbele zgn. „Daalwo- ningen". De heer FOKKENS kan zich, in verband met het grote woningtekort, met het voorstel verenigen daar, yiet het oog op het beschikbaar gesteld bouwvolume, hierdoor het aantal te bouwen woningen wordt verdubbeld. De financieringsregeling tussen ge meente en Stichting is spr. niet ge- heel duidelijk, terwijl hij vraagt of de huuropbrengst zodanig is dat deze de kosten dekt. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet het geval is en dat Rijk en Gemeente evenals bij de woningwet- woningen ook hier biidragen. De heer HAZENHOEK (P.v.d-A.) vraagt of de bouwaanvragen voor particulieren nu zijn vervallen. De Voorzitter antwoordt dat dit tijdelijk het geval zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. Een verzoek van de Bijz. ULO- school te Siddeburen om beschik- baarstelling van gelden voor aan schaffing en onderhoud van leermid- delen werd doorgezonden naar de Inspecteur om advies. Dit advies luidt dat het aangevraagde bedrag met f 847.70 dient te worden ver- minderd waaronder een bedrag van f 774, welk bedrag ten onrechte over 1948 is ontvaneen. De heer FOKKENS deelt mede, na kennisname der stukken, een on derzoek te hebben ingesteld en deelt het resultaat van dit onderzoek mede. In verband hiermede stelt de Voorzitter voor deze zaak aan te houden tôt een volgende vergade ring. De raad hecht.te ziin goedkeuring aan het ontwern-besluit .van Ged. Staten tôt regeling van de jaarwedde van gemeente-secretarissen. AUTO TEGEN ROOIVI Een vroegere directeur van de N.V. Vroom en Dreesman te Den Bosch maakte een autorit met een arts. Door onbekende oorzaak bot- ste de auto tegen een boom. De 63- jarige oud-directeur, die vader is van een groot aantal kinderen, werd op slag gedood. De arts werd zeer ern- stig gewond. 45 JAAR KINDERUITZENDING door de afdeling Hoogezand- Sappemeer van het Centraal Genoot- schap voor kinderherstellingsoorden en gezondheidskolonies. In 1901 werd opgericht het genoot- schap voor ..Kinderherstellingsoor- den en Vacantiekolonies", op initia- tief van de Bond van Nederlandse onderwijzers. De afdeling Hooge zandSappemeer van dezelfde Bond gaf in 1904 de stoot tôt oprichting van een plaatselijke afdeling, die helaas in onvoldoende mate de be- langstelling van de bevolking onder- vond. Toch heeft ze gedurende de vooroorlogse jaren nog vrij veel kin deren naar de huizen kunnen uit- zenden. Ofschoon niet in die mate, als door artsen en leerkrachten no- dig wordt geacht. Toen na de bevrijding dan ook de kinderuitzending weer ter hand werd genomen, heeft het bestuur gemeend te moeten trachten aan het vereni- gingswerk een ruimere bekendheid te geven en de financiële grondsla- gen van de kinderuitzending op hechtere basis te brengen. Een beroep op de „Ned. Ond. Ver." en „Volksonderwijs" werd gedaan. Van beide groepen ontvingen we fi nanciële bijdragen en toezegging tôt medewerking. Op verschillende ouderavonden is en wordt doel en betekenis van kinderuitzending uit- ééngezet door de schoolarts. Het bestuur hoopt te kunnen be- reiken, dat elk gezin met schoolgaan- de kinderen, de vereniging door jaarlijkse bijdrage steunt. Zolang ons doel niet bereikt is, zal het bestuur moeten voortgaan aan de bestaande inkomsten, nieuwe toe te voegen in de vorm van de op- brengst ener openbare collecte, wel ke dit jaar aan de vereniging is toe- gestaan op 9 April. Ingezetenen steunt ons werk: Weest mild gezind Voor het zwakke kind. Versterkt de afdeling door u op te geven aan Mevr. Benes „Tinhil", Oosterpark en Mej. H. Boer, Zuidei- straat 63, Sappemeer. B. AD VERTE NTIE I.M. Vliegen, muggen en de rest sterven zeker door Funest. Politierechter, Groningen Oplichting Klaas G. van Hoogezand, thans gedetineerd in het huis van bewa- ring te Groningen, deed altijd ;.aken met K. van Harkstede. In Febr. 194!) kwam G. aan K. opzoeken en vsrtel- de hem een verhaal, dat htf zijn por tefeuille inhoudende f 1300 had ver- loren. K. had medelijden en Rende zijn zakenvriend f 200, welk bedrag deze tegen September van het vori- ge jaar zou terugbetalen. Tôt nu toe is dat echter niet gebeurd. De politierechter veroordeelde G. tôt 3 maanden met aftrek. Diefstal. Catharina G. heeft in de maand Maart twee maal terecht gestaan. De eerste maal wegens het verkopen van een textielkaart, en onlgngs weer wegens diefstal. Zij heeft n.l. een hoeveelheid van ongeveer 60 tg steenkool bij de Nederl. Spoorwagen weggehaald- Toen zij bezig was deze kolen in een kinderwagen te ver- voeren werd zij door de politie aan- gehouden. Men heeft haar toen de steenkool laten behouden, omdat zij geen kolen in huis had. De politie rechter wilde ook in dit geval niet al te streng zijn en legde haar een straf op van f 10 b. of 5 d. h. Mishandeling Pieter B. van Siddeburen heeft op 6 Febr. J. K, van Wagenborgen een slag toegediend met een boksbeugel. De politierechter veroordeelde hem tôt f 40 b. of20 d. h., met verbeurd- verklaring van de boksbeugel. Wederspaimlgheid, bedreiging met doodslag. Klaas en Aile H. van Harkstede hadden een bok. Eens kwam een wachtmeester enige inlichtingen ovei dit dier vragen. Er ontstond eeti woordenwisseling, en de gebroeders H. werden hierbij handgemeen. Ze bedreigden de wachtmeester met een haarspit en met een hooivork. De officier eiste tegen elk der verdachten 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar plus een boete van f 50 subs. 20 d. h. Zij werden veroordeeld tôt 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar pl. f 40 b. of 20 d. h. Vrijgesproken. Pieter B., die er van werd beschuldigd verschillende dingen te hebben gekocht zonder di rect te betalen, werd vrijgesproken. 112, Een poosje pagaaiden ze in volslagen duis- ternis voort, toen zagen ze ver voor zich uit een glimp van het daglicht. Die glimp werd sterker en spoedig daarop kwamen ze in het voile zon- licht. Hier waren de oevers van de rivier weel- derig begroeid, terwijl zich er achter een rij heuvels verhief. 113. Ze hadden weer een mljl afgelegd, toen het ruisen van een waterval hun oren bereikte en de cano sneller over het wate'r schoot. „Nu moe ten we voorzichtig zijn," zei prof. Pretye. „We moeten niet over de waterval gedragen wor den." Maar Rob was zich bewust van dit gevaar. Hij roeide voorzichtig nog een poosje voort en FEUILLETON 63) Om twaalf uur meldde haar ka- menier de bezoeker. Op een bijna geërgerde toon zei het meisje: „Hij laat zich niet terugsturen. Hij beweert, dat u hem verwacht! Zal ik de politie waarschuwen?" Hilde lachte. „Ik ver\yacht die jongeman werke lijk. Hij heeft mij gisteren een dienst bewezen. Laat hem maar binnen en wees niet bang voor hem." Het meisje ging. In de gang schud- de ze het hoofd en zei zachtjes tôt zichzelf: „De jongeman ziet er eigenlijk wel aardig uit, maar hij lijkt toch wel iemand van de straat te zijn." Kort daarop kwam de bezoeker het salon binnen. Hij keek naar de prachtige inrichting van het vertrek en waagde het niet, plaats te nemen. Toen viel zijn blik op zijn eigen ar- moedige kleding. In de aangrenzende kamer klon- ken lichte voetstappen. In het volgende ogenblik trad Hil de haar gast met uitgestoken hand tegemoet. „U hebt woord gehouden," zei ze. „Het doet mij genoegen!" Met een bijna moederlijke bezorgd- heid gleden haar stralende ogen over de open gelaatstrekken van de jon geman. En weer scheen het haar toe, dat hij er bekend uitzag. „Neem toch plaats. Het meisje zal een lunch brengen. We kunnen dan intussen met elkaar praten." Ze liet hem tijd, zijn verlegenheid geheel te overwinnen. Toen nam ze plaats tegenover hem en vroeg: „U bent zeker zonder werk?" Hij knikte bevestigend. „Hoe lang al?" „Ja, eigenlijk heb ik al gedurende vele jaren geen brood meer." „Ach, dat is heel treurig. Heeft u niemand, die u had kunnen helpen?" „Ik geloof het niet. Maar het komt in hoofdzaak doordat ailes mij tegen- gelopen is. Men stelt zich in Oosten- rijk Amerika veel te goed voor." „Is u dan een Oostenrijker?" Een gevoel van verwondering maakte zich van Hilde meester. En ze sprak verder: „Maar u schjjnt de Engelae taal toch volledig machtig te zijn. U laat zelfs minder accent van uw moeder- taal horen dan ik. U maakt eigenlijk geheel de indruk van een Ameri- kaan. Maar was er voor u nu geen enkele mogelijkheid om iets te ver- dienen?" „Ik wilde veel geld verdienen, maar het mislukte, miss Diiren." „Ik zal u helpen, opdat u geen autodeuren meer zult behoeven te openen. Hoe oud is u?" „Acht en twintig." Hilde glimlachte welwillend. „Maar dan zijn er toch nog allerlei mogelijkheden voor u. Maar ik hoor in de andere kamer het meisje de lunch gereed zetten. Kom nu mee. En naderhand vertelt u mij dan mis- schien wel, wat u eigenlijk naar Amerika gedreven heeft" Ze verbaasde zich in stilte, hoe goed haar gast tijdens de lunch mes en vork wist te gebruiken. Toen vroeg ze: „Wilt u mij nu missel) ien een en ander uit uw levensloop vertellen?" „Als de levensgeschiedenis van een „vagebond" u interesseert, Mylady." „Het zal wel niet zo erg zijn." „Erg genoeg, maar ik zal begin- nen." Toen begon hij: „Ik heb in Oostenrijk gestudeera ,in staathuishoudkunde. Mijn familie was zeer conserfatief in haar opvat- tingen. Ik was de zondebok, omdat ik mij voor de belangen van personeei en arbeiders interesseerde. Maar ik zal daar over niet te sterk uitwyden; Op zekere dag werd ik wegens een politiek incident in heentenis geno men. Het gelukte een oom van my, een invloedrijk man, mij weer vrij te krijgen. Maar mijn familie maakte het mij daarna geweldig moeilijK met onophoudelijke verwijten. Daar- om ging ik naar Amerika. Ik was daar eigenlijk blij om. In het grote, vrije Amerika zou toch wel plaats voor mij zijn. Ik kwam bjj een be kend industrieel in een fabriek. Drie maanden werkte ik daar. Toen hield ik het er niet meer uit! En lk vatte het plan op, mij met eigen kracht omhoog te werken. In de Verenigde Staten moest zoiets toch mogelijk zjjn. Maar ik vergiste mij in dit opzicht! Bovendien had ik spoedig geen geld meer. Een half jaar lang vervulde ik een betrekking als afwasser in hôtel Rits en wist een paar honderd dollar over te sparen. Daarmee begon ik een zaak in zeep, snuisterijen, knopen, garens en band. De zaak kwam snel tôt bloei. Mijn kapitaal groeide aan tôt twee duizend dollar. Ik zocht en vond een. compagnon, die een even- groot bedrag bezat. Maar drie dagèn na sluiting van onze overeenkomst ging hij er met al het geld van door. Ik heb hem nooit terug gezien. Ik begon van onderaf aan al3 schoenpoetser. Het was een zeer droog stukje brood. Ook ventte ik met couranten. In de daarop volgende période oefende ik allerlei beroepen uit. Ik was portier, schildersgezel, contrô leur bij boxmatches. Ach, men kan in New York honderd beroepen uit- oefenen en toch niet verder komen, dan men is." De verteller lachte schamper. „Toen vernam ik, dat in Alaska nieuwe goudvelden ontdekt waren. Het was ongeveer twee jaar geleden. Ik besloot er heen te gaan. Ik beleefde een zeer treurige tijd. Een jaar lang bleef ik er, in een wildernis, waar de mensen elkander voortdurend bevochten en waar eigenlijk aile slechte eigenschappen welig tierden. Na een jaar had ik met grote moei- te goud verzameld ten bedrage van vijf en twintig duizend dollar. Ik wilde terug naar New York, om iets te beginnen. Maar een dag voor het vertrek drong een rover bij mij binnen en ontnam mij mijn gehele bezit. Ik redde slechts het vege lijf. Bijna een jaar had ik nodig, om New York weer te bereiken. Een week geleden kwam ik hier aan. Nu ben ik weer schoenpoetser, kranten- jongen en uitsmijter. Het heeft mij werkelijk moeite gekost, mij er op- nieuw in te Bchikken. Nu weet u mfjn levensloop, Mylady". Hilde had met toenemende belang- stelling geluisterd. „Maar kon u dan uw familie ln Oostenrijk niet om enige financiële hulp verzoeken?" „Mijn ouders leven niet meer. En de verdere familie trekt zich niets meer van mij aan. Een mens moet zijn leven zelf besturen." Hilde knikte hem toe. Haar ogen vertoonden een eigenaardige glans. „U hebt gelijk. Ik bemerk, dat u ondanks uw bittere ervaringen een groot deel van uw moed en trots ge- red hebt. Ik ben blij, dat ik u ont- moet heb. Maar toch heeft u nog iets vergeten mede te delen!" „En dat is?" „Uw naam!" zei Hilde Diiren glim- lachend. Ze schrok, omdat ze de jongeman Rechtbank Groningen Uitspraken: D. D., Sappemeer, wegens diefstal in vereniging: 6 mnd. gev.straf. waarvan 4 mnd. voorw. met aftrek- E. D., Sappemeer: 1 jaar met af trek. HET BILJET VAN DUIZEND WAS TE VERLEIDELIJR. Door de aanwezigheid van ccn biljet van f 1000 in het bureau voor sociale zaken te Arnhem, werd de ambtenaar S. verleid tôt misdadig- heid. Hij stak het biljet in zijn zak. Conform de eis werd hij veraoï- deeld tôt 9 maanden gevangenisstrat. PROGRAMMA R.O.N. Zondaç 3 April: 18.30—18.55 H" Groninger strijkkwartet, bestaande uit Louis Somer en Chris Stoetzer, viool, Dick Blom, altviool en Klaas Kueter, cello: Strijkkwartet van Dvorak: 18.5519.15 Sport van van- daag (uitslagen en commentaar). Maandag 4 April: 18.30—18 Sportpraatje; 18.4519.00 De Stem van het Noorden Dinsdag 5 April: 18.3019.00 Fr)°s programma (le deelv 18.30 Earnsti-n wurd fan E. B. Folkertsma- 18.40 Stimmen ût it Heitelân- 19.1519 to (2e deel). 19.15 E. S. de Jong sprekt oer de taek fan de jury by us resitear jounen. Foardrachten fan: 1. Mefrou G. LootsmaSmidstra- 2. Juffer H. W. Roukema: 3- Juffer T. Swart 19.30 De Reinbôge. Prof. dr. J. H. Brouwer lêst to foaren ût it wurk fan Jan Stienstra. nu zag verbleken. Maar een ogen blik later had hij zich reeds herstela. Hij stond op en noemde, terwijl hy een lichte buiging maakte, met vaste stem zijn naam: „Hans vOn Schûcking." Enkele ogenblikken van diepe stil te volgden. Hilde liet zich achterover in haar stoel terugglijden. Met grote ogen staarde ze de bezoeker aan. En pas na geruime tijd beheerste ze zich weer. Maar innerlijk gevoei- de ze zich nog sterk bewogen over deze zonderlinge toevalligheid. Maar ze mocht niets verraden van de gt- voelens, die haar aangrepen. „En weet u dan niet, mijnheer Von Schûcking, dat het geluk u thans opnieuw bereikt heeft?" Ze had ae naam met moeite uitgesproken. „Hoe bedoelt u dat, Mylady?" „Ik wilde u eigenlijk gaarne hei- pen, maar nu is dit waarschijnliJK overbodig." Hij keek haar vragend aan. Ze stond op en zei: „Ik kom dadelijk bij u terug." Ze begaf zich in haar boudoir en nam daar uit een vak van haar schrijftafel twee couranten. De ene bevatte het bericht over het overlij- den van Egon von Schûcking, de an dere een nummer van de New York-Herald een oproeping van het Oostenrijkse consulaat aan de heer Hans von Schûcking. Ze keerde met de beide bladen naar haar bezoeker terug. „Heeft u hier misschien onder een andere naam geleefd?" vroeg 2e. Hij knikte. „Ik stond bekend als Hans Schûck." Hilde gaf hem de beide couranten en vroeg hem, daarin naar berichten, welke hem mogelijk interesseerden, te zoeken. De jongeman zocht in de kolom- men, terwijl Hilde hem gadesloeg. En langzamerhand werd het haar duidelijk, waarom hij haar van den beginne af niet geheel onbekend geleken had. Ze had natuurlijk de familie-trekken der Von Schûcking's in zijn gelaat gezien. Plotseling liet hy de couranten op de tafel vallen. „De minister was mijn oom!" riep hij pijnlijk getroffen uit. „Aan hem heb ik het voornamelijk te wij ten gehad, dat ik Oostenrijk moest ver- laten." Hilde moest moeite doen, om niet te verraden, dat zij ook voor hem de wijk had moeten nemen naar Ame rika, (Wordt vervolgd). i HOOGEZAND-SAPPEMEER. DISTRIBTTTIEKRING Werkkledtng. Zij, die verzuimd heb. ben werkkledlng aan te vragen, wor den hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld op Maandag 4 en Dinsdag 5 Aprll steeds van 9 tôt 12 uur. De in- levering der volledig Ingevulde aan- vraagformulieren dient te geschleden op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Aprll, telkens van 9 lot 12 en van 2 tôt 4 u. Stamkaart medenemen. Bflzondere Arbeid. 'De inlevering van naamlijsten voor de 5e en 6e pé riode kan nog geschleden op Maan dag 4 April van 9 tôt 12. Nadlen wor den ze niet meer aangenomen. De ultreiklng der kaarten vlndt plaafs als volgt: Sappemeer: 7 April 912 Land- bouw, 24 Tuinbouw; 8 Aprll 912 en van 24 overige categorleën. Voor Hoogezand volgt publicatie. Gemeenten ZTJTD. en NOORDBROEK. Na-ultreiking bonkaarten 905/908 en textlelkaarten VA 905 vindt plaats Vrijdag 8 April van 9 1512 uur te Noordbroek en van 24 uur te Zuid- broek. Werkkledlng. Zij, die verzuimd hebben werkkledlng aan te vragen worden hiertoe alsnog in de gelegen heid gesteld op Maandag 4 April van 911 te Noordbroek en van 14 uur te Zuldbroek. De indlening der ingevulde aan- vraagformulieren dient te geschleden op Vrijdag 8 April van 9.1512 uur te Noordbroek en van 24 uur te Zuld broek. Bijz. Arbeid. De ultreiklng hiervan vlndt plaats op Dinsdag 6 Aprll te Zuldbroek en Woensdag 6 Aprll te Noordbroek, telkens van 9.1512 en van 2 tôt 4 uur. Gemeente SLOCHTEREN. Werkkledlng. ZI], die verzuimd heb ben werkkledlng aan te vragen, wor den hiertoe alsnog ln de gelegenheid gesteld op Maandag 4 Aprll a.s. van 9 tôt 12 en van 1 tôt 4 uur. De Inleve ring der Ingevulde aanvraagformulle. ren dlent te geschleden op Donderdag 7 April van 9 tôt 12 en van 1 tôt 4 uur. Starpkaart medenemen. Bjjzondere Arbeid. De ultreiklng hiervan voor de 5e en 6e période vlndt plaats op Dinsdag 5 en Woensdag 6 Aprll telkens van 9 tôt 12 en van 1 tôt 4 uur. Dinsdag Slochteren, Kolham, Overschlld en Scharmer-Harkstede. Woensdag Schildwolde, Siddeburen, Hélium en Tjuchem, DISTRIBUTIEDÏENST VEENDAM. De na-ultrelklng van de bonkaarten voedingsmiddelen (905) wordt te Veendam gehouden op Vrijdag 8 Aprll a.s. Te Wildervank, Muntendam en Meeden op de gewone zhtlngsdagen aan de Centrale Kas. Degenen die voor een werkkledlng- bon ln aanmerking komen en ver. zuimd hebben deze af te halen kun nen tôt uiterlijk Woensdag 13 Aprll een bon ln ontvangst nemen op de gewone loketuren të Veendam, Mun tendam, Meeden en Wildervank. A.s. Woensdagavond aanvang 8 uur 2al de bekende sport-journalist en radio-reporter Ingénieur A. A. van Emmenes een lezing houden in het Hôtel Faber. Deze avond hebben wij georganiseerd in overleg met de verenigingen F.V.V. en H.S-C. De heer van Emmenes staat be kend als een zeer goed causeur. We wekken onze leden op deze avond vrij te houden. Ook niet-leden van genoemde ver enigingen die belang stellen in de voetbalsport zijn van harte welkom, evenals leden van de supportersver- De toegang is vrij. Het Bestuur. R.K. VOETBALVER. „KWIEK" Morgen Zondag: Adsp.: Hoogezand IIKwiek 10.45 u. Th. Scholte, T. Clobus, C. Stokkel, H. Geling, W. v. Hoeven, H. Lock- horn, J. Swart, J. Londeman, H. Scholtens, L. Galdermans, U. v. d. Werff. Res.: B. Mulder, T. Steenhuis, R. Bodewes. Zondag 10 April zal ten bate der Missie in Afrika een missiewedstrijd worden gespeeld. Wij verwachten dat er dan geen lid op het terrein ontbreekt. Zij die interesse hebben voor kaarten der op Woensdag 18 Mei te spelen wedstrijd Bondselftal- Engeland B (profs), worden ver zocht dit voor 10 April op te geven bij de secretaris: N. J. Mulder. Dinsdag 5 April clubavond voor de adspirànten in Parochiehuis a." d. kerk. Aile adsp. zijn natuurlijk aan- wezig. Aanvang 7 H uur.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3