De heer A. W. STRQNKHORST nam afscheid REDEVOERINGEN als wnd. Burgemeester van Sappemeer Het raadslid G. BOER geridderd Zeer groot is de belangstelling geweesl voor de laatste vergadering van de gemeenetraad van Sappemeer. Het was daarom juist gezien van het gemeentebestuur om deze vergadering niet te houden in de raadszaal ten gemeentehuize, maar in de schouwburgzaal van het hôtel „Struvé". VanzelfsprekencLwas de grote belangstelling me- de het gevolg van het feit> dat de wnd. burge meester, de heer A. W. Stronkhorst in deze laatste vergadering afscheid heeft genomen van Sappe meer. Maar alvorens deze zijn functie neerlegde heeft hij het raadslid, de heer G. Boer de orde van Oranje Nassau op de borst gespeld. Het afscheid van de heer Stronkhorst en de daar- mede gepaard gaande plechtigheden zijn door de R.O.N. uitgezonden. gehouden in de laatste bijeenkomst van de gemeenteraad van Hoogezand. SPORT LOONBELASTINGBOEKEN voor1949 DRUKKERIJ „D IJ K H UI S" s^nssiss^iiicoBaisiGEaBisisitiMniiaBsiaiœiMsis BURGERLIJKE STAND Veïlingvereniaing H.S. PREDIKBEURTEN De te behandelen raadsagenda be- vatte de notulen, welke werden goedgekeurd, en één ingekomen stuk: het besluit van de Commissa- ris der Koningin in de Provincie Groningen, waarbij de aanwijzing van de heer A. W- Stronkhorst als waarnemend Burgemeester der ge- meente Sappemeer, met ingang van dank bracht voor de verleende me- dewerking. Aan de gemeentesecre- taris, de heer J- J. Perdon dankte hij voor de prettige en gemoedelijke wijze waarop hij met hem heeft mo- gen samenwerken. Verder bracht hij dank aan burgerlijke en kerkelijke instanties waarmede hij contact heeft gehad, aan de pers en aan zyn echt 1 April 1949 wordt ingetrokken, we- genote voor de steeds van haar ont- gens samenvoeging dezer gemeente 5~ A met Hoogezand op genoemde datum. Rede van de heer Stronkhorst „Het valt mij zwaar", aldus de heer Stronkhorst, „het ingekomen stuk aan de orde te stellen. Hij wees er op, dat de raad voor de laatste maal bijeen was, en dat hij in deze laatste vergadering afscheid moest nemen. Dat afscheid viel hem dub- bel zwaar, nu hij geen benoeming tôt burgemeester van een andere gemeente heeft ontvangen, doch nu hij zijn vroegere functie als ambte- naar op het Provinciehuis te Gronin gen weer moet gaan opnemen. Ge- durende 39 maanden (vanaf 2 Ja- nuari 1946) is de heer Stronkhorst wnd. burgemeester van Sappemeer geweest, en dat is een tijd geweest vol na-oorlogse moeilijkheden op financiëel en materiëel gebied. Spr. is erkentelijk voor het feit, dat men hem nimmer heeft laten merken, dat hij WAARNEMEND, en dus eigen- lijk „surrogaat" burgemeester is ge weest, en dat ondanks de moeilijk heden belangrijke besluiten konden worden genomen zoals het herstel van de Tripscompagniesterweg en vangen steun. Hij is de raad erken telijk, dat deze een straat naar hem heeft willen noemen, en deelde me- de niet alleen afscheid te nemen al3 wnd. bugremeester, maar ook als in- woner der gemeente. In Sappemeer met zijn 7300 inwo- ners, aldus besloot de heer Stronk horst, moet nog veel gebeuren. Hij hoopte, dat de nieuwe raad de daar- voor nodige besluiten zou nemen en dat de besluiten, die panklaar lagen, zouden worden- uitgevoerd. Vervolgens droeg hij de lei- ding van de vergadering over aan de heer Kiewiet en legde zijn ambtsketen af. Wethouder Kiewiet sprak. Wethouder Kiewiet voerde het woord namens de raad. De Commissaris der Koningin zegde in 1945 toe, dat een jonge, krachtige kerel tôt burge meester zou worden benoemd. Deze belofte werd lngewilligd. Wel zjjn er bfl zfln eerste ontmoeting met de heer Stronkhorst enige harde woorden ge- vallen maar hun verhouding is zeer goed geworden. De heer Stronkhorst heeft veel voor de gemeente gepres. teerd. Hij heeft in vergaderingen van gemeentebestuur en raad een prettige leiding gegeven. Hfj had gaame gezien dat de scheidende bur gemeester elders aïs burgemeester zou zijn benoemd, en hoopte dat dit alsnog zou gebeuren. Namens het gemeentebestuur bood hij het boek „Gemeenterecht" van Prof. Oppen- heim aan, welk boek is voorzien van het wapen van de gemeente Sappe meer. Op verzoek van de Raad bood spr. de heer Stronkhorst voorts zijn voorzittersstoel, de voorzittershamer en ambtsketen aan. Zich daama wendend tôt de ge- meentesecretaris, de heer J. J. Per don, die deze functie reeds 24 jaar heeft vervuld, prees hij deze voor zijn bereidheid steeds inlichtingen te wil len verstrekken, en bood hem namens de raad een sigarenbox met inscrip- tie alsmede zijn bureau en bureau, stoel aan. Raadsleden aan het woord. Vervolgens voerden enige raadsle den het woord. Het is tegen de gewoonte van de C.P.N. aldus de heer MULDER (C.P.N.) om op dergeltjke avonden te spreken. In dit geval kon hij ech- ter gewagen van een prettige samen- werking met de heer Stronkhorst, in de raad en in verschillende commis- sies. Hij hoopte dat de heer Stronk horst bij het vacant komen van de functie van burgemeester van Hooge zandSappemeer, daarvoor in aan- merking zou komen. De heer SCHaFER (Arb.) vertel. de dat hij de wnd. burgemeester met gemengde gevoelens had zien komen, maar dat hij een goede burgemeester is gebleken, en dat de gemeente is wel gevaren bij zijn beleid. De heer KOLTHOF sprekend na mens de A.R. en C.H.U. fracties wees erop, dat de heer Stronkhorst direct zijn schouders onder het werk heeft gezet, en dat hij nooit is ver- slapt. De heer KAMPS (V.V.D.) had be- wondering voor de grote kunde van de heer Stronkhorst in het gemeen- is Nadat in de laatste vergadering van de raad der gemeente Hoogezand de gewone agenda was hebben zich, zoals te verwachten de'NoordbroeksterstraaC het bo'uwën was, enkele stemmen laten horen. van een eleetrische beweeginstalla- tie aan de Bonthuizerbrug, de reeon- structie aan de Kleinemeersterstraat, de oprichting van een speeltuin, het herstel van drie scholen, de aankoop van een Finse school en de aanleg van het fraaie sportpark. Het is de heer Stronkhorst steeds een vreugde geweest in Sappemeer te werken. Er zijn nooit moeilijkhe den geweest tussen het gemeentebe- £[ier m stuur en de raad, en hij heeft altijd dat de met genoegen de voorzittershamer gehandteerd. Reeds spoedig na zijn vestiging in de gemeente voelde hij zich ,,Sappemeerster" en kon zich in de problemen van de bevolking in- denken en voor een oplossing vech- ten. De raad heeft blijk gegeven zich bewust te zijn van de finaneiële en materiële moeilijkheden, en dat stemt hem tôt erkentelijkheid. De spreker is er van overtuigd, dat hij fouten heeft gemaakt, en hij verzocht hem deze te vergeven. Sap pemeer is een moeilijk te besturen gemeente geweest en bovendien was hij slechts 33 jaar toen hij werd be noemd. Hij heeft echter steeds ge- tracht boven de partijen te staan. De scheidende burgemeester dank te de wethouders Kiewiet en Ham- minga alsmede de heer Boer voor de collegialiteit welkë er steeds had be- staan wanneer er overleg werd ge- pleegd, voor de opvatting van hun taak, de samenwerking en de steun die hij van hen heeft mogen ont vangen. De heer Boer geridderd Daarna wendde de heer Stronk horst zich tôt de heer G. Boer, die geen deel zal uitmaken van de raaa van HoogezandSappemeer, en ver- telde een en ander uit diens loop- baan. De heer Boer werd in 1912 raadslid. Van de 450 raadsvergade- ringen werden slechts 20 niet door hem bijgewoond; in 1923 werd hij wethouder en heeft als zodanig 1190 van de 1250 vergaderingen van het gemeentebestuur bijgewoond. Bijxhet overlijden van burgemeester Eikema in 1927 werd de heer Boer wnd. bur gemeester, evenals in 1932/1933 tij- dens de ziekte van de heer Jonke- ren en vanaf de bevrijding tôt de be noeming van de heer Stronkhorst Daarnaast heeft de heer Boer zeer vele functies op maatschappelijk ge bied, enz- bekleed, en zijn grote werkzaamheid heeft hem gemaakt tôt een geziene figuur. Hij beschikt over een onfeilbaar geheugen, dat hem van onschatbare dienst is ge weest, en zijn adviezen, raadgevin- gen en waarschuwingen waren steeds van de grootste waarde. De spreker bracht de dank over van de ingezetenen van Sappemeer, en vertelde dat hij door bemiddeling van de Commissaris der Koningin aan de Koningin had gevraagd de heer Boer te onderscheiden. Thans kon hij mededelen dat het H.M. heeft behaagd bij besluit van 28 Januari No. 21 de heer Boer te benoemen tôt ridder in de orde van Oranje Nassau. De wnd. Burgemeester ver- richtte toen zijn laatste daad als zodanig, en spelde de heer Boer de orde op de borst. I De verdere rede van de wnd. Burgemeester De heer Stronkhorst wendde zich toen tôt leden van commissies en besturen, secretarie-personeel en an dere ambtenaren aan wle bij aile De eerste spreker was de burge meester, de heer H. de Wit, die in zijn toespraak o.a. de historié van de plaats Hoogezand belichtte. Rede van de burgemeester Aan zijn rede dntlenen wij het volgende: In 1928 heeft onze gemeente het 300-jarig bestaan gevierd; maar dit betekent niet, dat de eerste bewoner 1628 pas kwam en ook niet, gemeente als zodanig toen reeds werd gesticht. In 1604 werden de venen hier ver- pacht aan de Compagnie van Utrecht bestaande uit enige Utrechtse heren. Het kerspel Kropswolde ook wel Crepeswolde of Crepswolde ge- naamd bestond toen reeds lang. De maatschappij begon met de exploitatie van de venen in 1605. In 1612 wezen Burgemeesters en de Raad van Groningen er op, dat het van groot belang zou zijn een ka- naal te graven van Fossholl naar 't Oldambt. Echter zal het Sappe meer hen in de weg, daar dit „Dui- velsmeer", zoals het volk het wel noemde, vaak heftig te keer ging. De stad liet zich echter niet af- schrikken en in 1617 was het ka- naal reeds tôt de rand van het meer gegraven, zodat de plas via het Fox- holstermeer leeg kon stromen. In 1628 voer het eerste schip door het nieuwe kanaal- Het duurde tôt 1808, dat de ge meente Hoogezand werd gesticht. Ook kwam toen een gemeente Kiel- Windeweer tôt stand. Namen. Hoogezand is vrij eenvoudig. Eerst heette de streek 't Hoogezand, waar- schijnlijk naar een hoogte, die bo ven 't veen uitstak, Vandaar dat men nog veel hoort van 't Hoogezand Bij het graven van een-kanaal naar 't Zuiden, het tegenwoordige Kiel- diep, stootte men op bezwaren van een zekere meneer Oldenziel van Zuidlaren. Deze beweerde recht te hebben op de gronden van het te genwoordige Nieuw-Compagnie. Men zwichtte voorlopig en ging terug om bij „Dwars-in-deweg" een meer Zuid-Oostelijk kanaal te beginnen. Daar de twee kanalen daar een scherpe hoek vormden, ontstond er een Kiel, vandaar de nog bestaande naam. Bij het verder doortrekken van het tweede kanaal maakte de- zelfde Zuidlaarder weer bezwaar eh toen moest het werk worden ge^ staakt. De heer Oldenziel kon zijn rechten tenslotte niet handhaven en zo begon men na al de tegenstand weer opnieuw onder de Uitroep: \,Wy winnen weer!" Dit zou later vervormd zijn tôt ,,Windeweer". Ten Westèn van 't Hooge Sandt" Iag het westermoeras of -broek. De naam Westerbroek ligt dus erg voor de hand. Middelen van Bestaan Na de afgraving van de venen ont stond op de dalgronden de ïand- bouw, die ook thans voor onze ge meente nog van zo grote betekenis is. Veel later nam de tuinbouw een grote vlucht. De zeer drufeke scheepvaart door het Winschoterdiep deed scheeps- werven ontstaan. Naast deze industrie heeft de landbouw-industrie een belangrilkc plaats in onze gemeente: de aardap- pelmeel en de strocarton voorop, kort geleden aansevuld met een strovezelplatenfabriek van grote ca- paciteit. Het grote Scholtens-con- cern, dat behalve een aardappel- meel- en stroopfabriek ook een zeer afgewerkt, -belangrijke chemische fabriek ex- ploiteert, is de grootste van deze soort in Europa en geniet een alge- mene bekendheid. Een kantoorboekenfabriek, waarop thans 225 personen onder gunsti- ge omstandigheden werken, is mede de trots van Hoogezand. Het is ver- heugend, dat de overige takken vap industrie hier ook een bloeiperiode doormaken; we noemen de machine- industrie, de ijzergieterij, de caros- seriefabrieken enz. Met het oog op onze steeds toe- nemende bevolking is het te hopen, dat verdere industriali- satie zich zal doorzetten. Het ♦■nieuwe gemeentebestuur zal hieraan ernstig aandacht Ipe- horen te schenken. Wegen, scholen en Gem.huîs. Uit bestuurlijk oogpunt kunnen tewezen; spr. richtte ook enige woor den tôt de gem. secretarls. Wethouder HAMMENGA (C.P.N.) sprak de wens uit, dat de samenvoe ging in het belang zou zijn van de bevolking van Sappemeer en Hooge zand. De scheidende burgemeester heeft veel goed werk gedaan. Hij hoopte hem later terug te zullen zien als burgemeester van Hoogezandj Sappemeer. De heer BOER (Arb.) verklaarde dat hij zijn functies steeds naar beste weten heeft vervuld, en dat hij de toekenning van de orde van O.N. op hoge prija stelde, onidat daaruit de waardering voor zijn diensten blfjkt. Gemeentesecretaris PERDON voerde het woord namens zichzelf en het ge. meen^epersoneel en dankte voor de cadeaux. Aile sprekers dankten de heer Stronkhorst en wensten hem en zijn gezin in de toekomst het beste toe. De BURGEMEESTER verklaarde, dat ailes wat bereikt is, slechts be- reikt kon worden door samenwerking met de wethouders, de raad en de ambtenaren. Hij dankte mede namens zijn vrouw voor de vriendelijke woor den en voor de cadeaux. De heer KXEVIET dankte, al vo- rens hij met een hamerslag een einde maakte aan de zelfstandige gemeente Sappemeer allen, die met hem hadden samengewerkt. Daarna sprak hij „Mijnheer Stronkhorst, onze taak hiermede geëindigd." Zanghulde. De heer G. SIEMS dankte de heer Stronkhorst voor hetgeen hij gedaan heeft voor de Comm. tôt Viering van Nat. Feestdagen, en bood een bloe- menmand aan. Daarna zongen kinde- ren „Waar de Blanke Top der Dui- nen" en „Gronnens Laid". Het onofficiële gedeelte. van de avond. Het onofficiële gedeelte van de avond werd geopend met een rede van de heer KAMPS, die sprak na mens een comité uit de burgerij, ge- vormd uit de besturen van allerlei verenigingen. Hij sprak waarderende woorden tôt de scheidende burge meester, en bood hem namens dit comité een encyclopédie Winkler Prins alsmede een album met foto's van Sappemeer en handtekeningen aan. De heer W. WESTERHOF, hoofd van de ULO-school, sprak namens het onderwijzend personeel van de openbare scholen, de heer P- M. VAN DORST namens de commissie van Lich. Opvoeding, deheer E. vooravond stonden van de opheffing van de gemeente Hoogezand, en dai hij thans voelde iets te gaan verlie- zen. Hij heeft gedurende 25 jaar de gemeente mogen dienen, waarvan 21 jaar als wethouder. Daardoor is Hoogezand een stuk van zijn leven geworden, iets waarvan hij is gaan houden. Spr. is aile leden en oud- leden van de Raad dankbaar voor de wijze waarop ze hem zijn tegemoet getreden, en voor het vertrouwen, dat ze hem hebben geschonken. Hij heeft met 4 burgemeesters samen gewerkt, ni. met de heren Van Royen, Bartels, Tuin en De Wit. Hij pr,vs de heer De Wit als een harde1 werker, aan wie wel eens verweten wordt, dat hij streng regeert, maar die dat doet om de belangen van de gemeente zo goed mogelijk te beha-:- tigen. Hij dankte ook de secretaris- sen en het secretarie-personeel. Ten slotte betuigde de heer Klok zijn er kentelijkheid jegens de Commissa ris der Koningin voor het vertrou wen in hem gesteld, toen hij in 1946 tôt wnd. burgemeester werd benoemd Wethouder PLINSINGA wees er op, dat Hoogezand, na 320 jaar te hebben bestaan, gaat verdwijnen. En afscheid is altijd droevig. singa mede, dat hij geen wethouders- functie meer zou accepteren, we- BERGMAN namens de zwemvereni- ging „Nero" en de heer JUCO BOER als landbouwer. De laatste spreker wijdde nog enkele humoristische woorden aan de samenvoeging. HU noemde dit een huwelijk en hoopte dat Hoogezand zijn echtgenote verwennen en vertroetelen. Aile sprekers wensten de scheiden de burgemeester het beste toe. De heer STRONKHORST sprak ten slotte een dankwoord. Hij heeft steeds getracht aan de wensen van de bevolking te voldoen en haar moeilijkheden op te lossen. Hij dank te allen voor de door hen verleende medewerking en sympathie. ÎOSIMUPJJ Onze bekende LOONBELASTINGBOEKEN met van week tôt week in- gevulde datums zijn vanaf heden weer verkrijgbaar Sappemeer - Tel. 214 naast Hôtel „Struvé" Ook verkrijgbaar bij de CENTRALE BOEKHOUDING - TUINBOUWHUIS, Kees de Haanstraat Sappemeer TSl S°ev£°Voorts°d/eUe de hït SE over 't algemeen in behoorlijke staat met 't oog op de steeds toenemende eisen van het verkeer. Het nieuwe kanaal, door de provincie gegraven Hij heeft steeds zijn best gedaan,. zo zei de her Plinsinga om zich in te zetten voor het belang van de geeft een uitsteta.de verbindini 8«!!fSSÏJ?il2!5tWdiS met de stad en met de havenplaats Delfzijl. I De scholen verkeren over 't alge meen in een onvoldoende toestand, zodat grondige voorzieningen Jain- nenkort zullen moeten worden ge- troffen. De nieuwe Finse school is bijna gereed en zal op 1 Mei a.s. kun nen worden betrokken. Voor de nieuwe ambachtsschool zijn de fun- damenten gelegd en we hopen, dat dit gebouw in September a-s. in ge- bruik kan worden genomen. Het huis der gemeente was voor de bestaande toestand al te klein en zal dit voor de nieuwe gemeente in nog ergere mate zijn. Een deel van de diensten zal daarom in Sappe meer moeten worden gevestigd. Financiën Bezien wij de finaneiële toestand van Hoogezand, dan kunnen we wij- zen op een sluitende begroting, "die slechts verkregen kon worden door een subjectieve bijdrage van het Rijk. De te verwachten belangrijke kapitaalsuitgaven dringen derhalve tôt voorzichtigheid. Als het bedrijfs- leven echter blijft bloeien, dan zal de ontwikkeling van de overheids- taak op rustige, progressieve wijze kunnen voortgaan. Raad, Gemeentebestuur enz. Na een aantal jaartallen uit de geschiedenis van Hoogezand te heb ben genoemd wees de burgemeester er op, dat 7 van de thans zitting heb- bende raadsleden niet in de nieuwe gemeenteraad zullen terugkeren (de heren Muldej-, Ruben, Sissing, Boel sen, Bodewes en Brouwer en Me):r. v. d. WalMeeken, waarvan de eer ste vanaf 1932 in de raad heeft ge- zeten en de overigen vanaf 1941). De burgemeester sprak er zijn ver- heugenis over uit, dat de verhou ding tôt de raad steeds prettig is geweest. Hij was er van overtuigd, dat ieder getracht heeft de gemeente op de juiste wijze te dienen. Voor dat ailes bracht hij dank aan de ge- meenteraadsleden. Voorts dankte spreker de beide wethouders en de gemeentesecretaris. Hij besloot zijn rede met de woor den: „Ik vertrouw, dat ge nimmer soijt zult hebben uw stem vôôr de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer te hebben uitgebracht." De wethouders aan het woord De voleende spreker was wethou der KLOK. Deze zei, dat wij aan de vriendschap, welke hij had onder vonden in het collège van B. en W en sprak waarderende woorden tôt burgemeester De Wit. Voorts dankte de heer Plinsinga wethouder Klok voor zijn collégiale samenwerking, de gem- secretaris, de heer Prins ivoor diens bereidwilligheid en -het secretarie-personeel en de leden van de raad. Er is steeds een prettige sa menwerking geweest tussen raad en gemeentebestuur, aldus besloot de heer Plinsinga, slechts over twee voorstellen van het gemeentebestuur dacht de raad anders. Eén van die voorstellen betrof een droge, het andere een natte kwestie. De scheidende raadsleden spraken De scheidende raadsleden, de he ren A. Mulder, Brouwer, Bodewes, Ruben, Sissing, en Mevr. v. d. Wal-— Meeken dankten de burgemeester voor zijn prettige leiding en spraken hun beste wensen uit voor de toe komst van de nieuwe gemeente en zijn hoofd. De heer Ruben verklaar de, dat hij wel eens fel geweest was, maar dat dit in zijn karakter ligt. De heer Boelsen, die eveneens uit de raad verdwijnt, sprak in geheel andere geest.. Hij merkte op, dat de raad volkomen gefaald heeft in het nemen van maatregelen op sociaal gebied. Hij hoopte, dat de nieuwe raad op dat gebied meer zou preste- ren. De BURGEMEESTER dankte voor de vriendelijke woorden tôt hem ge- richt, maar merkte op, dat men bij dergelijke gelegenheden wel eens te mooie woorden spreekt. Hij heeft steeds zo veel mogelijk getracht de beloften, bij zijn installatie gedaan na te komen. Bovendien heeft hij steeds getracht onpartijdig te zijn en eén oor te hebben voor iedere me- ning. Daarna antwoordde hij enkele der sprekers fersoonlijk alsmede de wethouders. Aan elk afscheid, zo zei hij, zit een nieuwe toekomst vast, met nieuwe perspectieven. Hoogezand gaat over in een groter geheel, zoals de raad dat gewenst heeft. Zelf heeft hij niet veel over de samen voeging gezegd, omdat aan zijn col- lega van Sappemeer, de heer Stronk horst, was verzocht zich daarmede niet te bemoeien. Hij meende ech ter toch, dat de raad goed gezien had, zich voor de samenvoeging der gemeenten uit te spreken. SAPPEMEER 24 t.m. 31 Maart 1949 Geboren: Hindrik Mattheus, z. y. Theodorus Andréas Scheen en Titia Bouman, Hoogezand; Hendrik Eitjo, z. v. Geert Hendrik Addens en Afie Jacoba Kliphuis, Noordbroek; Anna Geertruida, d. v. Klaas Mulder en Geertruida Fokkelina Jansen. Ondertrouwd: Johan Klaas Hart- man, 26 j., Hoogezand en Hindrikje Tepper, 22 j., Sappemeer; Gerardus Hinderikus Groeneveld, 24 j., en Johanna Tecla Mulder, 23 j., b. v. Sappemeer; Harm de Jonge, 26 j. en Geertruida Anna Johanna van der Laan, 30 j., b. v. Sappemeer. Getrouwd: Fokko Woltjes, Veen- dam en Albertje Vonk, Sappemeer. Overleden: Klaas Brouwer, 62 j., echtg. v. Esselina van Delden; Jo- hannes Voorenkamp, 78 j., echtg. v. Catrina Sillje; Ritske Bakker, 65 j., echtg. v. Geert je van der Laan. HOOGEZAND 24 t/m 30 Maart 1949. Geboren: Janna, d. v. Jan Sluiter en Stijntje Hilbrink, Kropswolde; Iektje, d. v. Albert Noordhof en Hillechien Heikens, Hoogezand. Ondertrouwd: Johan Klaas Hartman, 26 j., Hoogezand en Hindrikje Tepper, 22 j., Sappemeer. Getrouwd: Oetse Holtman, 27 j., Leeuwarden en Trijntje Kluin, 22 j., Hoogezand; Evethardus Roek, 26 j., Hoogezand en Harmke Jantje Tonnis, 25 j., Hoogezand. SLOCHTEREN 24 t/m 30 Maart 1949 Geboren: Hendrikje, d. v. A. Klaas- sens en S. Smit, Borgweg. Ondertrouwd: E. Wierenga, 20 j., Noordbroek en R. Wildeboer, 19 j., Hélium. Getrouwd: S. Broeksema, 29 j., Harkstede en H. H. Woltjer, 23 j., Lageland; C. H. Anneveldt, 23 j. en H. Spakman, 19 j., b. v. Slochteren; H. Lenting, 27 j. en J. Stedema, 22 j., b. v. Slochteren. Overleden: W. Smit, 79 j., wedn. van M. Kruizinga, Siddeburen; G. Schipper, 82 j., wedn. van H. Puister, Siddeburen; A. Enslng, 80 j., wed. van B. Meijer, Siddeburen; J. Ridder, 78 j., wedn. van A. BUgel, Harkstede. ZUIDBROEK 24 t/m 30 Maart 1949- Geboren: Johannes, z. v. Egbert Forsten en Elsie Catharina Smit. Sappemeer en Elsje Daanje, 26 j., Getrouwd: Menne Ververda, 28 j„ Zuidbroek. Overleden: Jan Zuidema, 61 j., on- gehuwd, z. v. Jan Zuidema en Nan- tje Drijfhold. NOORDBROEK 1 t/m SI Maart 1949. Geboren: Jan, z. v. H. Schipper en A. Slor; Martje Albertje, d. v. J. Kruijer en B. Schipper; Pietje, d. v. K. Paapst en B. Blaauw; Siementje, d. v. G. Meijerhof en A. Gorter; Griet- je, d. v. H. Bulthuis en F. Blaauw; Zwiert Hendrik, z. v. Jan Buurke en F. Hut. j., Scheemda en Henderikus Larame- Ondertrouwd: Adam van Diik. 23 chiena Alie Schenkel, 24 j.; Harm Abein, 26 j., Scheemda en Alberdien. tje Zwaantje Bartelds, 22 j.; Jan ten Have, 27 j., Zuidbroek en Grietje ten Have, 29 j.; Pieter Glazenborg, 22 j., Wedde en Geertje Buurke, 19 j. Overleden: W. Bos, 60 j., echtgen. van Berend Leugs; G. Smant, 65 j., echtgen. van G. Buurke. MUNTENDAM 24 t/m 30 Maart 1949. G. Feikens; Jan Hendrik, z. v. R. Geboren: Geertje, d. v. B. Prins en Loots en G. A. Staal; Klazlen Anne- chie, d. v. A. Jager en J. L. Baas. Overleden: H. Loots, 70 j., echtg. van A. van Oost. VOETBAL Zo moet Oc voefballen By de Uitgevery Scheffer Sik- hema te Amsterdam zyn boekjes zou verschenen ,,Zo moet ik Voetballen (prija f 0.50). Medewerking es aan hebben verleend de K.N.V.B., afd. Amsterdam en de Commissie ïnstel- ling voor Voetbalonderwys, terwijl als leidraad is gebruikt het Engelse boekje „Pictorial Soccer" waarvan de vertaling is verzorgd door Ton van Beers. De heer Karel Lotsy schreef een inleiding, terwijl Karel van der Meer iets vertelt over de spelregels van het voetbalspel. Voorts bestaat de inhoud uit be langrijke wenken voor de voetbal- lers, verduidelijkt door tekeningen. WIELERSPORT Het ligt in de bedoeling van de Friese Elf Steden Rijwieltocht Ver- eniging te Bolsward om dit jaar de tocht te houden op Pinkstermaandag. De afstand welke in één dag moet worden afgelegd bedraagt 230 km. Enerzijds is het een sportprestatje van betekenis, anderzijds is zo'n tocht een sportief genot, want de route leidt langs een traject vol af- wisseling. Daar zijn de Friese grei- den en bouw in hun teergroen lente- kleed, het merengebied met zijn prachtige vergezichten, het bosrijke Gaasterland. Voor amateur-renners is aan de tocht een wedstrijd verbonden on der de naam „De 8 van Bolsward", terwijl men bovendien kan deelne- men aan de vaardigheidswedstryd op gewone rijwielen. SCHAKEN Uitslag NOSBO-wedstrij d, klasse IIB Hoogez.-Sappem. INOS n L. KranenborgH. Durville 10 J. v. DijkD. Pfeifer 1—0 L. Scheen—A. H. Janssen 1—0 J ReyneJ. de Jong 10 J. J. v. d. Reyd—P. de Jong 1—0 P. Beersma-J. Homan 10 H. ClobusK. Viersma l^-O J. M. HaspersC. Burgler 10 H. G. Steenbeek S. v. Nimwegen 01 M. de VriesI. J. Kooy Totaal 8%1"4 Door dit resultaat bezet de schaak- vereniging Hoogezand-Sappemeer de 2e plaats in de 2e klasse B. Uitslagen clubsompetitie van de schaakver- Hoogez.-Sappem.; H. ClobusJ. J. v. d. Reyd 0—1; J. H. OterdoomJ. Molter 01 en H. WubbelingB. Hoen 01. DAMMEN Uitslagen van de onderlinge wed- strijden van de damelub „Houdt Stand" HoogezandSappemeer: J. PlukkerG. Lammers 02; K. v. BonE. Westman 20: H. W.. KuipersJ. W. Noorman 20; B- HartmanA. Veldman 20; H. JongmanC. Kielman 11; A. La- gemanR. Douma 20; J. Hulseb03- P. Tilman 2—0: B. HekertA. Zan- tinge 11; H. GooyertK. de Jonge 2—0 H. E. VisserJ. Smit 20; J. v d. Let—H. K. Looijenga 1—1; J. Baas—J. Westman 0—2; K. Snitjer— L v. Bon 1—1; R. A. Jongman—B. Kremer 2—0; B. Hartman—H- Gooyert 1—1; S. PopkesB. Kremer 1—1. VEENDAM 23 t/m 29 Maart 1949. Geboren: Frederik Berend, z. v. H. Slor en B. Pinkster; Jantina, d. v. B. Nieboer en J. Luchtenborg; Albert, z. v. W. Meems en A. Grooten; Harmi- na Knelsina, d. v. J. de Vries en A. Westman; Geertje, d. v. R. de Wit en A. Buzeman; Jans, z. v. H. Oorburg en R. Mulder; Andries. z. v. A. Bos en F. Lahpor; Trientje, d. v. E. Smilde en R, Jager; Jan Frits, z. v. P. Ooster- hof en G. Bossema; Nicolaas Albert, z. v. R. Willems en E. L. H. J. Wie- duwilt; Egbert Garrelt, z. v. A. Schuur en E. H. de Vries. en Ondertrouwd: K. Bouma, SB j., Slochteren en J. M. W. Kolk, 35 j., Veendam; R. S. Jager, 24 j. en D. Schaafstal, 25 j., b, v. Veendam; B. Meijering, 27 j., Wildervank en F. Stel, 20 j., Veendam; F. G. Geerts, 29 j., Winschoten en A. Tijens, Veendam. Overleden: B. Schiphuis, 73 j., wed. van A. te Velde; J. Hamminga, 74 j., echtg. van D. v. d. Veen; H. M. J. Boezeman, 76 j., ongeh.; H. G. Hui- singa, 71 j., echtg. van J. Deuze; J. Goossen, 62 j., echtg. van M. Kram Woensdag 30 Maart 1949 Kaskomkommers 1 f 111115 Idem 2 f 9192; Idem 3 f 82 per 100 stuks. Kroten 1 f 911: Idem 2 f 6: Prel 1 f 10.20—14.20: Spinazie f 41—51; Witlof 1 f 4548; Idem 2 f 2330 per 100 kg. Kropsla 2 f 12.5013.30 per 100 krop Rabarber f 4243 per 100 bos. voor morgen Zondag NED. HERV. KERK -. Sappemeer: 5 u. ds. Meijer Drees- Hoogezand; 10 u. mej. Brouwer van Engelbert; 11.30 u. kinderkerk. Westerbroek: 10 u. ds. B. Essers v. Groningen; geen Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Mondt van Haren. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Meijer ]3rees. Zuidbroek: 3 u. ds. Strating. Noordbroek: 10 u- ds, Strating. Engelbert: 10 u. ds. v. d. Meiden t» Hoogezand (m.m.v. Kerkkoorj. Middelbert: 10 u. ds. Veenstra. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman (H. Doop); 3 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Witteveen. Slochteren: 10 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 10 u. de hr. J. Swarts. Froombosch: 7 u. ev. Velthuijsen v. Tjuchem. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman. Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstraten 11 u- Jeugddienst; 7 u. Contaci- avond openb. school Borgweg. Sprs-: ds. en mevr. Hoogstraten Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 2 u. ds. Bakker. Overschild: Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuijsen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev- Pruysen Noordbroek: 10 u. ev. Bergmans. Stootshorn: Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 5 u- ds. Kosters. Noordbroek: 10 u. ds. Kosters (Avondmaal) Veendam: Geen dienst. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Spiering v. Groningen; 5 u. ds. Klapwijk. Martenshoek: 9-30 u. ds. Klapwijk; 4.30 u. ds. Spiering. Tjuchem: 9.30 u. ds. Scholten v. Bie- rum; 2 u. ds. Boersma (Doop en Belijdenis). Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koop- mans. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9-30 en 4.30 u. ds. Jon- geling. Harkstede: 9.30 u. Leesdienst; 2.30 u. ds. Jongeling v. Sappemeer. Overschild: 9.30 en 2.30 u- ds. Hout- man. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. v. Dijk. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. Veenhof v. Groningen. Foxhol: 10 en 4 u. de heer Reinholtd H. A. Muntendam: ????- VRIJE EV. KERK Veendam: 10 en 4.30 u. ds. de Zeeuw ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 4.30 u. ds. Brouwer; 8 u. Jeugddienst. LEGER DES HEÏLS Hoogezand: 10 ni Heiligingsdienst; 7.30 u. Verloslsingssamenk. o.l.v. I Kapte. Hassoldt.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 4