Laatste Abonn. voorstelling in hat hôtel „Struvé" Geen reden tôt optimisme over de Nederl. Vliegtuigindustrie 4 April 1949, een historische dag waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 VJerde Jaargang Wosnsdag 6 flprîl 1943 No. 27 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Kunnen in Nederland aluminium-ramen worden toegepast FRANSE VERPLEEGSTERS IN NEDERLAND Wereldnieuws In Vogelvlucht KUNST De voederproductie wordt aangepalct Nadat Kravchenko ïn het gelijk gesteld was. ABONNE WENTSPRUS I1.50 p- kwartaal. Franco p. post 11.75 (by vooruitbetaling) PRIES DER AD VERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes aïs te koop, te huur, gevTaagd enz. mini mum 75 cent (by vooruitbetaling) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOKNSDAG8 EN ZATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 By de beantwoording van de spre- opperde van schadevergoeding door kers in de Eerste Kamer over de grenscorrecties, heeft het vraagstuk begroting van verkeer en waterstaat, in vele kringen levendige belang- heëft minister Spitzen o.a. gesproken over de Nederlandse vliegtuigindu strie en over de Nederlandse Spoor- wegen. Wij willen in het kort even aanhalen, wat de bewindsman hier- over heeft gezegd. Wat betreft de Nederlandse vlieg tuigindustrie was de minister vrij somber gestemd. Hij was van me- ning, dat uit de laatste gegevens moet worden afgeleid, dat men niet te optimistisch moet zijn. Hij hoopte echter een vorm te vinden, waardoor het mogelijk zou zijn deze industrie voor ons land te behouden. Met betrekking tôt de Nederland se Spoorwegen zei de minister, dat het beleid daarvan er niet op ge- richt was door renderende onderde- len, niet renderende te onderhouden- Ten aanzien van een door een van de kamerleden gestelde vraag of van de ontreddering geen gebruik ge- maakt wordt om de spoorwegen in een nieuw kleed te steken, merkte de bewindsman op, dat er wel gemo- derniseerd wordt; men zou toch niet een zodanige soberheid willen be- trachten, dat men door zou gaan met het materiaal, zoals het tydens de bezetting was. Bénélux en spoorwegen Nu wij toch over de spoorwegen spreken willen wy nog even stil- staan bij een rede van ir. W. J. Ber- denis van Berlekom, lid van de comm. ter bestudering van spoor wegvraagstukken in de drie Bene- luxlanden. De leuze, die door deze commissie wordt gevoerd is het „Benelux-spoorkaartje". Op 9 Mei 1948 is het gemeenschap- pelijk Nederlands-Belgische douane- station Roosendaal geopend, en kort daarop is de inrichting van een der- gelijk station te Visé in studie geno- men. De met betrekking tôt Visé ge- maakte plannen zullen. 15 Mei wer- kelijkheid worden. Het Nederlands douane-personeel zal zich dan dage- lijks van Nederland naar Visé moe- ten begeven, zoals het Belgisçhe douane-personeel nu dagelyks van Esschen naar Roosendaal komt. De grenscorrecties In de Tweede Kamer heeft het af- stelling gehad, temeer omdat men de indruk kreeg, dat de plannen de sympathie hadden der geallieerde landen. Factoren van politieke aard zijn echter, reeds terstond na de Duit.se capitulatie een roi gaan spelen, en hebben geleid tôt de huidige gang van zaken. Onze Woningbouw De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft een studie- reis naar Engeland gemaakt, en na zijn terugkeer heeft hij in een in terview een en ander verteld over de woningbouw in eigen land. Onze jaarproductie zo zei de minister, zal nu 40.000 woningen bedragen. Gepoogd zal moeten worden dat aan- tal op te voeren tôt 55 60.000. Hij geloofde echter niet, dat de traditio- nele bouw die hoeveelheid zal kun- nen leveren. Daarom had hij zich als aanvulling 10.000 montagewoningen gedacht. BRAND IN ZIEKENIITJIS Ramp te Effingbam In een ziekenhuis te Effingham (Illinois-V.S.) ontstond brand in de kolenbergplaats. Toen de vlammen de liftkoker bereikten was de kans, dat de brand gelokaliseerd zou kun- nen worden verkeken. IJlings toog men aan het werk om de zieken in veiligheid te brengen. In het gebouw bevonden zich toen circa 100 ver- pleegden. Men vreest, dat omstreeks 50 personen tengevolge van de brand de dood vonden, terwyl 15, die zich door uit het raam te springen in vei ligheid wilden stellen, zwaar gewond werden. Ondanks het feit, dat de brandwe- ren uit 6 omliggende plaatsen aan- rukten, was het ziekenhuis binnen een uur in as gelegd. De volgende bijzonderheid wordt nog gemeld: Een 24-jarige vrouw die in barensnood verkeerde sprong uit het raam van de tweede verdieping. In een nabij- gelegen huis bracht zij 2 uur later een kind ter wereld. Moe- der en kind maken het goed- 55 JAAR GELEDEN OPENDE DE EERSTE BIOSCOOP HAAR DEUREN Donderdag 14 April zal het 55 jaar geleden zijn, dat de eerste bioscoop Minister îïx t Veld wees er nog op, haar deuren voor het publiek open- dat in Engeland ramen van allumi- de. Deze bioscoop was gevestigd nium worden toegepast, welke zeer in een schoenenwinkel op Broadway practisch en duurzaam zijn, en na- te New York. De naam van het eer- genoeg geen onderhoud vergen Aan- ste bioscooptheater was „Kinitosco gezien Suriname voldoende bauxiet pe Parloor". Het was uitgerust met kan leveren zou men door dergelyke een kinitoscoop van Edison. ramen in Nederland toe te deviezen kunnen sparen. passen, SMOKKELAAR OF DE BEDROGEN ONSCHULD? Het is uiteraard niet mogelijk, dat de douane iedere auto, die de gren3 passeert, grondig onderzoekt. Maar zo nu en dan wordt een steekproef genomen. Zulk een steekproef werd te Nispen gehouden. Het betrof'een blijkbaar zeer onschuldig uitziende taxi afkomstig uit Esschen, en be- stuurd door de eigenaar-chauffeur, waarmede een Rotterdammer naar huis werd teruggebracht In een geheime bergplaats vonden de beambten 200 heren- en 50 dames polshorloges. „Ik had eerder moeten weten, dat ik een ryk man was" zel de bestuurder, en de passagier zei „Ik neem nooit meer een taxi, want daarmee kryg je niais» dan moeilijk- heden. Ondanks deze verklaringen delingsonderzoek pïaats gehad naar waren de beambten niet overtuigd het wetsontwerp inzake „bevoegd-i van de onschuld van de beide inzit heid tôt het treffen van Voorzienin- tenden. Er werd proces-verbaal op gen in verband met de verwezenlij- king van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens". Van verschillende zyden begmnen de beschouwingen met het uiten van teleurstelling over de gang van za ken. Tydens de oorlog heeft de Ne derlandse regering zich reeds voor- behouden aanspraken te doen gel- den op vergoeding van de schade die de Duitsers aan ons land hebben veroorzaakt, en welke ten dele zou kunnen worden vergoed door de af- stand van land. De Geallieerden stonden niet onwelwillend daarte- genover. Maar de toestand is veranderd. Nog steeds heeft ons land geen be- vredigende toezegging kunnen krij- gen, en het heeft bijna 4 jaar moe ten duren voordat over enkele voor- lopige grenscorrecties van zeer be- perte strekking en omvang over- eenstemming kon worden bereikt. Blijkbaar zo wordt gezegd be- staat er niet alleen in Duitsland geen besef van hetgeen dit land aan Ne derland heeft aangedaan getuige het misbaar, waarmede de berichten omtrent de thans in uitzicht gestelde correcties van zeer geringe beteke- niet aldaar begroet zijn doch be- staat dit besef helaas evenmin m voldoende mate bij de landen, die West-Duitsland bezet hebben. Sommige leden verklaarden, dat zij van de aanvang af voor vergaan- de eisen op het gebied van grenswij- zigingen weinig hadden gevoeld. In- williging van de oorspronkelijk dqor Nederland gestelde eisen zou h.i. geleid hebben tôt een zodanige aantasting van de Duitse économie, dat Nederland dan zelf de zeer na- delige gevolgen daarvan op de duur zou hebben moeten ondervinden. In haar memorie van antwoord zegt de regering begrip te hebben voor de emstige teleurstelling, die is geuit over de gang van zaken met betrekking tôt grenscorrecties, en die teleurstelling te delen. Sedert de Nederlandse regering te Londen in oorlogstyd het denkbeeld BRAND STOFFENBONNEN De brandstoffenbonnen 03 van de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 en de rantsoenbonnen voor brandstof met opdruk „1 eenheid 1948/'49" zullen na 11 April a.s- niet meer geldig zijn. Men moet deze bonnen derhalve uiterlyk op ge- noemde datum by zijri leverancier inleveren. Na 9 April a.s. zullen tôt nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoenbonnen worden uitgereikt. Degenen, die nog recht hebben op rantsoenbonnen, wegens ziekte, tij- delijke voorziening, inkwartiering, enz. moeten deze bonnen derhalve voor 9 dezer in ontvangst hebben ge nomen. Bijzondere verbruikers, te wjer behoeve nog een aanvullingstoewlj- zing werd geadviseerd moeten dç;ze uiterlyk morgen in ontvangst heb ben genomen. Deze toewyzingex zullen t.m. 11 dezer geldig zyn. gemaakt. De rechtbank in Breda zal t.z.t. moeten uitzoeken hoe de vork in de steel zit. 80 KALVEREN IN EEN AUTO BESTEMD VOOR SLECHTS 40 De politie te Velsen hield .een vrachtauto, geladen met kalveren, aan. In de wagen, die slechts geschikt was voor 40 kalveren,, waren 80 ge- stopt. De manier van laden ging aile perken te buiten. Drie van de dieren waren tydens de rit overleden. Op kosten van de expéditeur werd een tweede veewagen gecharterd, en met De bezoekers van dit theater moçs- ten door een kijkgaatje kyken, en zagen dan beelden. De vertoonde films duurden 15 seconden. Thomas Lombard, de bezitter van dit eerste theater, wilde het op Maandag 16 April 1894 openen. Maar Zaterdag 14 April was de belangstelling reeds zo groot, dat hy besloot zyn deuren twee dagen eerder te openen. De op- brengst van de eerste avond was 120. OORLOGSVERKLARING AAN DE SPRINKHANEN Iedere 3 jaar worden in Frankrijk de oogsten, en in het byzonder ,de suikerbietenoogst geteisterd door sprinkhanen. De schade die door deze insecten veroorzaakt wordt bedraagt gewoonlyk vele millioenen francs. Dit jaar heeft men besloten de plaag intensief te bestryden. In Norman dië staan vele vliegtuigen gereea geladen met insectendodende stof- fen. Men heeft stoffen gekozen, die onschadelyk zyn voor warmbloedige wezens. Het ligt in de bedoeling, dat tus- sen Frankrijk en Nederland ver- pleegsters zullen worden uitgewis- seld, opdat men wederzijds het werk in de beide landen zal leren kennen. De eerste groep Franse verpleeg- sters is dezer dagen in ons land aan- gekomen. Zij zijn in Twenthe onder- gebracht en zullen niet alleen het ziekenhuiswerk en de wykverple- ging leren" kennen, maar ook inge- DE „SIREN SUIT", HET KLEDINGSTUK VOOR DE TOEKOMST Churchill droeg er een. Tijdens de oorlog werd door de Engelsen veel een overall gedragen met een ritssluiting, welke gemak- kelyk en vlug kon worden aange- trokken, zulks met het oog op lucht- alarm (het woord sirene is in de naam verwerkt). Winston Churchill Sieeft verklaard, dat deze „Sirën Suit" het kledingstuk voor de toe- komst is Tijdens een persconferentie droeg Churchill een dergelijk kledingstuk, en hij zei tôt de journalisten: „Ik gevoel mij heel wat prettiger dan gij, heren, met uw boorden en das- sen!" LOONSVERLAGING. Vroeger 5000 per week, nu S 1 per uur De Zweed Nils Asther had geluk gehad. Hij was in Hollywood terecht gekomen en daar zyn intrede ge- daan bij de film. Zijn ster steeg snel aan het Holywoodse firmament, en zijn salaris steeg in evenredigheid. Dit laatste bereikte een hoogte van 5000 per week. Maar de *ster doof- de. Asther trok zich voorlopig terug, en keerde onlangs naar de filmstad terug. Het lukte hem echter niet meer daar aan de slag te komen. En moe van het leeglopen accepteerde hij een baantje op een kantoor, dat een kennis hem aanbood, welk baan tje 1 per uur opbrengt. Asther verklaarde, dat zyn nieuwe functie hem best bevalt. VICTOR KRAVCHENKO HAD SUCCES nij kreeg schadevergoeding toegewezen Victor Kravchenko, de schrijver van het boek „Ik verkoos de Vrij- heid" heeft het veelbesproken procès tegen het Franse Communistische weekblad „Les lettres françaises", door welks artikelen hij zich bele- digd achtte, gewonnen. Hy kreeg een schadevergoeding van Frs. 50.000 toegewezen. Het Atlantisch Verdrag Maandag 4 April 1949 is een dag, die in de wereldhistorie geboekstaafd zal worden, want op die dag is het Atlantisch Pact te Washington gete- kend. Een dag later zijn de buiten- landse ministers, die thans in Wash ington vertoeven, aanwezig geweest bij de opening van de algemene ver- gadering van de Verenigde Naties te Lake Success. Nu de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson en zijn Engelse en Franse collega's toch in één stad vertoeven, zullen de he ren tezamen komen, en zal het Duit se probleem onder de ogen worden gezien. Van de beslissingen, die ge nomen zullen worden zal veel van Duitslands toekomst afhangen. Reactie op het verdrag Het Atlantisch verdrag heeft re actie veroorzaakt aan de zijde van de Sowjet Unie. In Moskou is ni. een dit onderwerp betreffende nota ge- publiceerd, en de tekst toegezonden aan de V.S., Frankrijk, Engeland, en de Beneluxlanden. In de nota wordt er op gewezen, dat het verdrag agressief is en dat het in stryd is met de beginselen en doeleinden van de V.N. en met de verplichtingen welke door andere verdragen aan de V.S., Engeland en Frankrijk zijn op- gelegd. De Sovjet Unie wyst er voorts op, dat het niet gericht is te gen Duitse agressie, niet tegen de V.S., Engeland of Frankrijk, en trelct daaruit de conclusie, dat het tegen Rusland is gericht. In een antwoordnota zeggen de Noordatlantische mogendheden, dat het verdrag van defensieve aard is en tegen geen enkele mogendheid of groep van mogendheden gericht. Palestîna Nadat Israël het met Egypte eens geworden was over een wapenstil- stand, is thans datzelfde resultaat bereikt met Transjordanië. Men ver- twee wagens werd de reis naar Rot- wjjd worden in het werk in het sa- terdam volbracht. Tegen de bestuurder van de auto is proces-verbaal opgemaakt. SCHEEPSBOTSING Op het IJ by Amsterdam botsten twee sleepschepen tegen elkander. Eén van de schepen liep een grote scheur in de zywand op, en bevond zich weldra in zinkende toestand. Enige sleepboten verleenden assis- tentie en het gelukte hét sleepschip met de kop op het droge te krijgen, waardoor het niet meer kon zinken. Vervolgens is men er toe overgegaan de lading bestaande uit kolen te lossen. Vermoedelijk is de storm de ogr- zaak van de botsing. WILLEM VAN OTTERLOO Willem van Otterloo, de dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest is officiëel benoemd tôt eerste dirigent van het Residentie-Orkest. natorium „Hellendoorn". HET RAPEN VAN EIEREN VAN WULPEN. SCHOLEKSTERS, GRUTTO'S EN TURELUURS Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening is het zoeken en rapen van eieren van wulpen, schol- eksters, grutto's en tureluurs toege- staan tôt en met 19 April a.s. Het verkopen en het vervoeren van deze eieren is geoorloofd tôt en met 21 April a.s. met dien verstande, dat op 20 en 21 April het vervoer slechts is toegestaan binnen de be- bouwde kom der Gemeenten en langs openbare wegen en paden. Het rapen, verkopen en vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, een- den, duikers, watersnippen, goudplu vieren, kemphanen, meerkoeten waterhoentjes is verboden. „TRAMLUN BEGEERTE" Evenals het hôtel Faber heeft ook het hôtel „Struvé" zyn reeks abon- nementsvoorstellingen besloten met He opvoering van „Tramlyn Begeer- •Lï" door hçt gczolschap „Comedia". Deze reprise behoeft geen verbazing te verwekken. Het grote succès, de uitstekende critiek, die het stuk by zijn opvoering in Hoogezand beleef- de, heeft by velen de wens doen ontstaan dit stuk te zien, en te ge nieten van de uitstekende inhoud en het voortreffelyke spel. Vandaar, dat de heer Beereboom besloot eveneens zyn abonnementenreeks met deze apothéose te besluiten. Over de im houd hebben wij na de opvoering te Hoogezand reeds het een en ander gezegd, en hetgeen wij toen schreven zal ongetwijfeld thans voor velen een leidraad zijn geweest. Voor ons wor den uitgetekend twee zusters, stam- mend uit een beter milieu. Eén er van Stella trouwt met een man uit het volk, ruw en ongecompliceerd. De ander zinkt weg in de poel van verderf. Zij strijdt met de moed der wanhoop tegen het vergaan van haar „Kerkhof" en toonde zijn langdurig H. B. naar de laatste halten, „Hemelrijk" Het talrijke publiek dankbaarheid met een applaus. Uansavond Christme van Westering en haar Ieerlingen. Gedurende enige jaren heeft Christine van Westering hier haar lessen gegeven, zoals ze dat ook in verschillende andere plaatsen ge- daan heeft, met het doel de belang stelling voor de dans in de provin- cie aan te kweken. Het was gebrui- kelijk, dat zij ieder jaar met haar Ieerlingen een uitvoering gaf. Een dergelijke uitvoering heeft zij ook Zaterdagavond gegeven in het hôtel „Struvé", en dit was tevens haar laatste uitvoering in deze plaatsen, want haar taak zal worden overge- nomen door Fokeline Blomberg, die aan deze uitvoering medewerking verleende. In het eerste gedeelte van het pro gramma hebben kinderen van klein tôt groot laten zien, welke resulta- ten zij bij het onderricht van Chr. en jeugd en charme, en poogt met aile van Westering hebben bereikt, en middelen een levensgezel te vinden. men toonde zich voldaan over de ge- Als die zusters in één huis komen leverde prestaties. ontwikkelt zich een conflict, tussen hen en tussen de man en zijn schoonzuster. Het eindigt met het krankzinnig worden van de ongetrouwde zuster. Opnieuw hebben we Ank v. d. Moer bewonderd in de zware roi van zenuwzieke vrouw, opnieuw hebben we genoten van het spel van Truus Dekker (haar zuster), Guus Her- mus (de man) en van de anderen, die mede hebben gewerkt om een prach- tig beeld te geven van French Quarter, de binnenstad van New Orléans, waar in bont mengelmoes verschillende rassen en standen naast en met elkaar wonen, en waar de tramlijn „Begeerte" door snort, van de verbpuw De bevordering van de veevoeder- productie op onze boerderijen be- perkt zich niet tôt een opwekking van de zijde der regering en van de landbouworganisaties, er worden ook practische maatregelen voorbereid- Met het oog hierop heeft de Stichting voor de landbouw onlangs een land- bouwingenieur, ir. S. Iwema, de op- dracht gegeven de leiding te nemen op dit terrein. Ir. Iwema heeft in- middels een plan opgesteld, waar- van de strekking is de propaganda voor uitbreiding van de voederbouw zoveel mogelijk aan te passen bij £e eigenaardigheden en de behoeftén van iedere streek. Zijn actie zal zich hoofdzakelijk richten op de volgende punten: 1. Het oogsten (of maaien) op het juiste moment van gras en an dere groenvoedergewassen. 2. Vermindering van de verliezen bij de winning, bijv. door het gras te ruiteren. 3. Vermindering van de verliezen bij de conservering (bijv- door zorg- vuldig inkuilen, eventueel met aan- wending van conserveringsmiddelen) 4. Verbeterde behandeling van het weiland. 5. Zo nodig uitbreiding van de verbouw van meer eiwitleverende gewassen. 6. Bevordering van na-gewassen. 7. Doelmatige aanwending van de voedermiddelen, ook met het oog op de winning van prima melk voor de zuivelbereiding (bijv. door vermij- ding van kuil- en knolsmaak). 8. Propaganda voor nieuwe werk- methodes. Men ziet, dat is nog al een heel programma, dat maar niet zo één, twee, drie te verwezenlijken valt. Om toch zo snel mogelijk tôt resul- taten te komen wil ir. Iwema meer provinciale groenvoeder- en weide- dagen organiseren. In verschillende provincies zijn deze bijeenkomsten reeds met succès toegepast en het voornemen is nu ze overal te hou- den waar behoefte aan grotere vee- voederproductie bestaat. Op deze bij- penkomsten zullen verschillende sprekers het onderwerp komen toe- lichten; op die manier zullen de practijk, de voorlichting en het land bouwkundig onderzoek aile tôt hun recht kunnen komen. Zijn er in een provincie gebieden met een bijzon der karakter, zoals bijv. de Betuwe, het Westerkwartier, het Gooi, enz. dan moeten daarvoor nog weer af- zonderlijke streekcommissies komen De voor te leggen plannen moeten immers nauwkeurig aansluiten bij Aan het programma van na de pauze werkten naast de kinderen ook Chr. van Westering zelf, als- mede haar opvolgster, Fokeline Blomberg mede. Ook mochten wij in dit gedeelte van het programma de fraaie prestaties van de beide lera- ressen in solo-dansen bewonderen. Het programma werd besloten met de opvoering van „Het dappere Snij- dertje" een ballet in 5 taferelen op muziek van Scarlatti. Medespelendpn waren Ieerlingen en leraressen. Het geheel heeft een goede indruk gemaakt, en mej. van Westering _kan tevreden zijn over het werk, dat zij hier heeft verricht. wat ter plaatse nodig en mogelijk is. Uitwisseling van ervaringen Tegelijk dienen zoveel mogelijk praktijkproeven te worden genomen, bijv. met het ruiteren van hooi te- genover gewoon weiden enz. De re- sultaten moeten zoveel mogelijk in brede kring bekend worden gemaakt, zodat men zijn ervaringen niet in eigen kring houdt. Tenslotte wil ir. Iwema over al deze onderwerpen een aantal eenvoudige brochures la ten schrijven ten dienste van de practijk. Om te beginnen, zo besluit hij zijn advies, zullen de boeren ver- standig doen bij het begin van het voorjaarswerk een weloverwogen bouw- en voederplan op te stellen. Men dient de behoeften van het be- drijf aan voeder te berekenen, ver volgens na te gaan hoeveel men daarvan zelf kan verbouwen en de resultaten van deze berekeying moeten dan weer in het totale bouw- plan worden verwerkt. Dat dit niet zo eenvoudig is, zullen aile boeren wel met ons eens zijn. Deskundige hulp en voorlichting zullen bij de op- stelling van de veevoederplannen zeker welkom zijn. Hier ligt voor ontwikkelde en actieve boerenzpons een prachtig arbeidsveld. Laat ze maar eens becijferen hoe de produc- tie van het eigen bedrijf het best vergroot kan worden, de assistenten van de landbouwconsulenten zullen graag zoveel mogelijk advies geven en het resultaat zal zijn, dat het be drijf veel meer gaat opleveren. Gravin Catalene Groningse studenten zullen bin- nenkort in HoogezandSappemeer een opvoering geven van het leken- spel „Gravin Catalene". Het is een lekenspel van Yeats, in het Neder lands vertaald door A. Roland Holst. Men zal bij deze gelegenheid niet alleen kennis kunnen maken met het werk van de Ierse kunstenaar Yeats, maar ook met dat van de Nederlandse literator A. Roland Holst. Het stuk speelt zich af in de lie eeuw, en beschrijft de terugkeer van gravin Catalene naar haar la.nd, dat geteisterd wordt door hongèrs- nood. Heintje Davids Er heerste Zondagavond vrolijk- heid in het hôtel „Struvé", toen Heintje Davids daar op bezoek was. Moeten we over Heintje Davids nog iets zeggen? Haar geestigheden, haar plat Amsterdams accent zijn aan een ieder bekend. Maar haar zien is nog iets anders dan haar alleen maar ho- ren. Natuurlijk vormde het optreden van Heintje het hoofdbestanddeel van het programma. Daarnaast wgrk- ten er aan mede Coos Speenhoff, de conférencier, twee imitators, m- Menno Grondsma, die verschillende zangers imiteerde, Peter Piekos, die diverse geluiden nabootste, als- mede de goochelparodist Prof. Meii- nochini en de accordeonvirtuéos Wim Bosch. Ailes bij elkaar een goed cabaret- programma. wacht dat thans, in een tent op „niemandsland" onderhandelingen zullen worden begonnen met Syrië. Zwjjgen de geweren in China? De pogingen om in China tôt een vergelijk te komen tussen de Com- munisten en de Nationale Regering schijnen thans enig succès te hebben opgeleverd. Naar uit Nanking wordt gemeld zou Mao Tse Toeng, de op- perbevelhebber van de Communis tische _genheden, opdracht hebben gegeven ingaande gisteren het vuren te staken. Interview met de schrijver Een drie man sterke wacht stond eergisterenavond voor de hotelka- mer van Kravchenko, aan wie zoals elders in dit blad vermeld een scha devergoeding van frs. 50.000 is toe gewezen, te Parijs, waar hij met èen revolver naast zich een stapel brie- ven en telegrammen zat door te le- zen. „Felicitaties", zo zei hij. „Felici- taties zijn erg aardig, maar ik heb rust nodig en dan weer aan het werk." Kravchenko heeft de nacht voor de uitspraak niet geslapen en begaf zich „slap van de zenuwen" naar de rechtszaal, „hoewel ik wist, dat ik het procès zou winnen". „De uitspraak bewijst de kracht van de Franse democratische instellingen, het bewijst, dat vrijheid in Frankrijk heerst, het was een goede en gede- gen uitspraak. Ik wed, .dat men zich in het Kremlin vanavond niet zo prettig voelt. De mensen in het Kremlin, daar ga ik tegen in, niet alleen maar tegen een paar Franse communistische prulschrijvers." „Ik heb een nieuw boek op stapel staan", zo ging de schrijver voort. ,,Ik heb plannen voor sériés lezin- gen, voor een film etc. Ik wil de po litieke en psychologische betekenis van deze uitspraak tôt het uiterst mogelijke uitbuiten." Toen het vonnis éergisteren be kend werd, waren Morgan en Wurmser, de voomaamste aange- klaagden, die rondreizend lezingen houden over het geval Kravchenko, te Ostende aan het zonnebaden, Functionarissen van het hoofdkwar- tier der Belgisçhe communistische partij konden de eerste uren na de uitspraak geen contact met hen krjj- gen. DODELÏJK ONGEVAL AAN BOORD VAN BINNENSCHIP Gisterenmorgen omstreeks nègen uur kreeg de 53-jarige G. van Zuylen aan boord van het binnenschip ,,Stad Breda", liggende te Amsterdam, een laadbqom op het hoofd, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk in- trad. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis vervoerd. TWEE POLITIEAGENTEN VEROORDEELD De Rotterdamse rechtbank heeft ,'gisterenmorgen de 53-jarige hoofd- agent van politie, J. W. en de 36- jarige agent A. K. wegens diefstal veroordeeld tôt een jaar gevangenis- straf met aftrek van voorarrest. De eis luidde anderhalf jaar. Zij waren er van beschuldigd zich bij het fouilleren van een arrestant, die beschonken was, tien gulden te hebben toegeëigend en samen te hebben gedeeld. DE ACCIJNS OP SUIKER In enkele dagbladen is een be- richt opgenomen, dat de accijns op suiker binnenkort zal worden ver- laagd en dat in verband daarmede ook spoedig een verlaging van de suikerprijs zal kunnen worden tege- moet gezien. Dit bericht is, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, voorbarig, aangezien de verlaging van de accijns op suiker pas zal plaats hebben, nadat een daartoe strekkend verdrag met België en Luxemburg (ten aanzien waarvan nog slechts een beginselaccoord is bereikt) zal zijn tôt standgekomen en bij wet zal zijn goedgekeurd. COLORADOKEVERBESTRIJDING IN 1949 In vergelijking met voorgaande ja ren kan de Coloradokeverbestrijding voor 1949, mede op grond van inter nationale afspraken, worden vereen- voudigd. Behoudens enkele uitzonde- ringen zullen voor die gebieden, welke niet of slechts sporadisch"be- smet zijn, geen voorbehoedende be- spuitingen of bestuivingen van allé met aardappelen beteelde percelen worden afgekondigd. De uitzonde- ringen hebben voornamelijk betrek king op enkele export-centra in het Westen van Nederland. Dit neemt niet weg, dat op grond van Artikel 2 van de Coloradokever- wet de kever, overal waar hij voor- komt, intensief dient te worden be- streden. De telers kunnen dit doen op de wijze, welke hen het beste past en op het meest geschikte mo ment, mits men maar zorgt, dat .de verdelging te allen tijde met kracht ter hand wordt genomen. Wannger in ernstig besmette gebieden onvol- doende maatregelen worden geno men, zullen daar alsnog algemeen verplichte behandelingen van het aa-dappelgewas worden voorgeschre- ven. Om te voorkomen, dat zich be-4 smettingshaarden in het gewas ont- wikkelen, dienen de telers de aan- plant regelmatig te controleren, ten- einde in staat te zijn de nodige be- spuitingen of bestuivingen tijdig te kunnen uitvoeren. Dit is van zeer groot belang, aangezien met de juiste middelen dan het grootste resultaat wordt verkregen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1