De ECHTÔENOTE „DE GOLFSLAG" VAN DE MINISTER H. S. C. blijft eerste klasser J VAN DE BOEKENPLANK SPORT Zwartemeer kampioen van 2e klasse B KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA De enige voetbalvereniging van het Groninger plat- teland, die in de eerste klasse speelt, heeft zich door een overwinning op Emmen in die klasse gehand- haafd. Achilles (Assen) was als onderste op de stctn- denlijst uit de competitie gekomen. Daarboven ston- den H.S.C. en Emmen, met een gelijk puntenaantal. Daarom moest een beslissingswedstrijd worden ge speeld, en wel op het terrein van Achilles te Assen Na verlenging won H.S.C. deze wedstrijd met 21. Wij voegen onze felicitatie bij de vele andere. De twee Drentse eerste klassers zullen nu degrada tiewedstrijden moeten spelen, en wel met een ande re Drentse club „Zwartemeer" en de Friese vereni- ging L.S.C. I I Mevr. SevensmaThemmen 1s een schrijfster van Christelijke boeken, en het boek, dat wij ter bespreking voor ons hebben llggen is een door haar geschreven roman voor de re péré jeugd. (UitgegeVen door La Rivière Voorhoeve, Zwolle, prijs 1 4-70). Er worden jeugdige personen in uitgetekend, die geplaatst worden in deze na-oorlogse tyd. De schrijfster schetste de jeugd van heden en haar problemen. De hoofdpersoon Marga ter Gooyert, kan het niet vinden met haar tweede moeder. Ze moet zelf haar problemen oplossen, zelf een uitweg zoeken voor haar moeiiykhe- den. Steun vindt ze alleen bij enige vrienden. Men ziet dus een werk, waarin de jeugd haar problemen zal vinden beschreven, en waarin de ouderen kunnen lezen over de moei- lijkheden van hun kinderen. Hier volgt een fragment uit het boek: Zou Nettie hier niet kun nen komen? „0, nee, dat kan absoluut niet. Er zouden nog een paar nichtjes ko men logeren ook. En bovendien wat moet ze hier?" „Hetzelfde wat jij daar zou moe- ten logeren". Ze lacht een kort bitter lachje. „Niet te vergelijken, vader, daar en hier. Daar een gezellige huishou- ding met een vrolijke moeder hier Ze haalt alleen maar de schouders op. „Zou dat ook niet een beetje aan jezelf liggen? Als je nu eens begon met thuis te blijven en het voor Suzy en mij gezellig te maken om van moeder maar niet te spreken „Daar hoeft u ook niet over te spreken, want dat heeft geen zin. In moeders ogen doe ik niets goed, ben OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten Algemene werken Echo; Internationale, van ideeën en gebeurtenissen uit aile landen. Maart t.m. Aug. 1948. Encyclopaedie, Oosthoek's. Dl. 4. 48. Wijsbegeerte Rougemont, De. Het aandeel van de duivel. Godsdienst Feber. Mens en humanisme- Sociale wetenschappen Nijverheidsonderwijswet. 1949. Tabakswet. 1949. Wetboek van strafrecht. 1949. Adriani. Voorlezingen over armen- zorg en maatschappelijk werk. Beroepswegwijzers. Dl- 2. Wat kan een jongen worden als hij naar zee wil? Taal- en letterkunde Dale, Van. Nieuw groot woorden- boek der Nederlandse taal. Afl. 11. Dubosq. Beknopte Franse spraak- kunst. Vries, De, en De Vries—Vogel. Zes novellen uit het oude IJsland, Natuurwetenschappen Sterrengids; samengest. door Rai- mond. 1948 en 1949- Toegepaste wetenschappen Butter. Het lichte motorrijwiel. Doorenbos. Handleiding voor de boomteelt. n .n T Haken, Libelle's en breien. 19491. Hoog De, en Melchior. Typografie voor belanghebbenden en belang- stellenden op een eenvoudige wij- ze verteld en uitgebeeld. Kampen, Van. Zeeslepers op de evenaar. A1 Meer, Van der en Van den Ban- Al gemene plantenteelt. Oerle—Nipper, Van, en Pabbruwe. Voedingsleer voor het primaire nijverheidsonderwijs. Overzicht van het bedrijf der Ko- ninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. over de jaren 1941 t.m. 1946. Teeit, De, van akkerbouwgewassen. Versl'ag van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Gronm- gen over het jaar 1947. Kunst en sport Kroniek van kunst en kultuur. In de Leeszaal. Lanschot, Van. De historische schoon- heid van 's-Hertogenbosch. Maandblad, Nederlands, voor phi latélie. Jrg. 1938. Pluym, Van der. Het Nederlandse binnenhuis en zijn meubels. Dl. 2. 1850-1750- Sauerlandt. Deutse Plastik des Mit- telalters. Veth. De Nederlandse schilderkur\st in vogelvlucht. Aardrijkskunde, Land- en Volkenkunde Blank, Brummelkamp en Fahrenfort. Hoofdstukken uit de volkenkunde en de sociale aardrijkskunde voor de middelbare school. Indonesië, Wordend; onder red. van Tichelman en Van Meurs. Meulen, Van der, en Reys. Neder- land vanuit de lucht. Tichelman, Horasl Een Batakboek. Geschledenis Kastelen in Nederland; borgens ha- vezathen, slinten enz-; uitg. A.N. W.B. Locher. Peter de Grote. Napoléon I Bonaparte. Napoléon en Marie-Louise. Tumulty. Woodrow Wilson as I know Westendorp Boerma. De historische schoonheld van Zierikzee. In 't Nederlands vertaalde romans Hesse. Slddhartha- Maurier, Du. Jamaica Inn. Engelse romans Maugham. Then and now. Sedgwick. Philippe. Duttse romans Keim. Gilgi, elne von uns. Franse romans Nemirowsky. Les biens de ce monde. Simone. Jaus de colère. Jeugdboeken Bergsma. Wiekje en haar vrienden. (7g jaar). Hulst, Van de. In de Soete Suikerbol. Dl. 8 en 7. (8—11 jaar). Leembruggen. De silveren vogeL (1818 jaar). ik alleen maar het domme lelijke eendje. Waarvoor zou ik me dan op- offeren? Ik heb me zo op deze va- cantie verheugd. Nettie verheugt zich er op en Arjen. En dat allemaal opgeven? Ik zou niet weten waar voor." „Ja, als je dat niet weet, behoeven we er verder ook niet over te pra- ten. Alleen nog dit wie geen lief- de geeft, moet zich ook niet bekla- gen, als hij geen liefde ontvangt." Hy draait zich om en laat haar staan. Een ogenblik biyft ez nog op dezelfde plek verdoofd dan stormt ze naar boven en gooit de deur van haar kamertje achter zich in 't slot. En ik doe het niet. Gejaagd loopt ze heen en weer, de vertrouwde omgeving heeft zeifs geen rust, het stormt te zeer. Na een poos gaat ze weer naar beneden, grijpt muts en mantel van de kap- stok en half gekleed loopt ze de deur uit SCHOOLVOETBAL De laatste acte van de schoolvoet- bal is voor dit jaar opgevoerd. D-w.z. dat de finale's zijn gespeeld. In de afd. A moesten nog twee wedstrijden worden gespeeld: O.l.s. MartenshoekO.l.s. Kees de Haan- straat 10, waarna Martenshoek als winnaar had te spelen tegen de R.K- school te Martenshoek. Wederom won Martenshoek, en behaalde daar- mede het kampioenschap. In de afd. B viel de eer van het kampioenschap te beurt aan de Am- bachtsschool, die met 30 won van de R.H.B.S. In de afd. C was het GHBS die het kampioenschap behaalde door te gen de ULO Hoogezand met 11 gelijk te spelen en na doelschoppen met 32 won, terwijl het kampioen schap van de afd. D eveneens werd behaald door de GHBS, door de ULO Sappemeer met 100 te kloppen. BEDRUFSV OETBAL Uitslagen: BSM IIErica 35; PhénixSuurmeijer 31; MSC-Red. Star 1—1; Pattje—Koning 4—1. Programma voor Zaterdag 9 April: DEG-terrein: 2 uur DEGNIV (J. Rensema); 3.45 uur HEB—Cartona (Stol, Kalkwijk); H.S.-terrein: 2 uur RashDaimond (Prijt); 3.45 uur BSM—OBC (W. Hartman); terrein Pals, Waterhuizen: 3 uur Pattje— Beukema (Joh. Duzink); terrein FVV 2.30 uur Chemica-WAS (A. H. Jong) HANDBAL Uitslagen: In de le klasse van het distr. Noord is slechts de wedstryd WIKSVH doorgegaan, die eindig- de in een 32 overwinning voor de gastheren. Groeneveld bezorgde WIK de leiding, waarna Freij gelijk maak- te. Datzelfde herhaalde zich nog een keer (22), waarna Groeneveld zijn NOADVSV club nogmaals de leiding gaf. Na de HeerenveenBW rust werden geen doelpunten meer gemaakt. Afd Groningen: 1A Dames Bato H.S. 1—1. De WIK adspiranten speelden Zondag te Eelde tegen actief. De uit slagen waren: Actief IWIK I 18: Actief II—WIK I 0—10. VOETBALUITSLAGEN van Zondag jl. Kampioenschap van Nederlands 0—2 VOETBALPROGRAMMA voor Zondag a-s. Kamploenscompetitie: AGOVV—Heerenveen; BVV—SVV VSV—NOAD. Promotie en degradatie, district V: AchillesZwartemeer; Emmen LSC. Bekerwedstrijden Groep G: BatoZuidbroek; Noord- broekEenrum. Groep H: LoppersumMunten- dam. Groep I: Westerbroek—Veendam. Groep K: Thos—Hoogezand. Afd. Groningen van de K.N.V.B. Promotie en degradatie: Afd. II- 2B: Zuidbroek 3NOVO 2 2C: Kwiek 2Kielwindeweer. Competitîe: Afd. II. 1B: Veendam 4HSC 3 (beslissingswedstrijd); 3D: Wilder- vank 3Muntendam 4; Hoogezand 4- SPW 2; 3E: SPW 4Kielwindeweer 3 Juniores. Afd. II. Al: HoogezandHSC; A4: Nieuw BuinenZuidbroek; A6: HSC 2—HSC 3; B2: FVVVeendam. Woensdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Beto- vering om La Bohème". Hoogezand: Hôtel Faber 8 u. Lezing Ir. v. Emmenes. Donderdag: Sappemeer: Ned. Herv. Kerk: 8 u. Ned. Herv. Gem. Koor. Vrijdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „De vliegende tyger". Hoogezand: Ned. Herv. Kerk: Le- kenspel „Gravin Catalene". District V, le klasse: SneekBe Quick GVAVVelocitas Beslissingswedstrijd Emmen—HSC (na verlenging) Promqtie- Degradatiewedstrijden District I: StormvogelsDWV SpartaZFC District II: HVVDHC RCH—DFC District IDE: LaborNEO District IV: RBCHelmond TOPDe Spechten District VI: ChevremontLONGA Baronie DNLDe Valk Competitie: Dictrict V, 2e klasse B: MuntendamHoogezand 21 FVVZwartemeer 13 12 Bekerprogramma: Groep G: BatoNoordbroek 53; ZuidbroekHellas 22. Afd. Groningen van de K.N.V.B. Jeugdelftal Oost—Jeugdelftal Stad Groningen 15 Promotie en degradatie: 2B: NOVO 2—Zuidbroek 3 3—6. Competitie: Afd. I. 2C: GVAV 6—Westerbroek 2 1—6. Afd. II. 3D: Wildervank 3FVV 3 2—3. Juniores. Afd. I. B2: Be Quick 2—Wester broek 01. Afd. II. A6: Hoogezand 2—Kwiek 2—2 5—0. Legpenning tussenronde: 1—1 Kielwindeweer 2—Muntendam 4 3-1 20 Zuidbroek 4Bato 3 32. 3—2 1—2 1—2 2—3 1—1 0—3 1—0 1—1 4—0 (Van onze Verslaggever) Het programma van de promotie- en degradatiewedstrijden is reeds vastgesteld: 10 April: Achilles Zwartemeer en EmmenLSC; 18 April: ZwartemeerEmmen en LSC—Achilles; 24 April: Emmen— Achilles en LSCZwartemeer. Belangstelling Er bestond vanzelfsprekend voor de beslissingswedstrijd HSCEmmer 114. Ze sprongen aan wal en trokken de cano uit het water. Daarop nam Rob de zware ba gage, terwyl prof. Prewe en Ouwe Daan het lich te vaartuig op hun schouders namen. Zo liepen ze tôt voorby de waterval langs de rivier. 115. Met moeite baanden Rob en z'n metgezel- len zich een weg door het dichte kreupelhout, totdat ze door een nauwe kloof tôt stilstand werden gebracht. „Het enige, wat we kunnen doen," zei Rob, „is de kloof over te stéken langs een touwbrug. Die boomstronk daar kan als steun dienen." veel belangstelling, en deze belang stelling ging in de eerste plaats uit van HoogezandSappemeer en van Emmen. Uit de Groninger Veenkolo- niën waren honderden naar de Drentse hoofdstad getogen- Een lange reeks GADO-trailer bussen bracht de supporters en belangstellenden van Sappemeer naar het terrein achter het Asser Bos. Bovendien wa ren nog velen met een andere gele- genheid gegaan. Maar nog groter was de belangstelling die het Emmer publiek aan de dag had gelegd. Met talrijke bussen waren de Emmena- ren naar Assen gekomen, en een supporter van de Drentse voetbal vereniging had zelfs een of ander blaasinstrument meegebracht, waar- uit hy geen welluidende muzikale tonen over het veld liet vloeien, maar dat hy gebruikte om rauwe tonen uit te stoten. Ook de Assenaren toonden belangstelling. De wedstrijd De weersomstandigheden werkten niet mee. Het had de gehele ochtend geregend, en ook in het begin van de middag hield de regen aan. Met regen waren spelers en publiek uit Sappemeer vertrokken, maar toen men in Assen was klaarde het wat op, en toen HSC met de overwinning ging stryken brak zelfs de zon even door! a Maar het terrein was zwaar te tae- spelen. Deze handicap en het feit dat de zenuwen by de spelers parten speelden, hebben vooral in de eerste helft tengevolge gehad, dat het spel- peil niet op hoog niveau stond. De Emmer spelers waren hun zenuwen beter de baas dan de Sappemeersters, FEUILLETON Von Schticking zei 64) De jonge zachtj gs „En ben ik zyn erfgenaam? Maar, Mylady, dat îykt ntij zonderling. Het adem moet een vergissing zyn. „Waarom zou het een vergissing zyn? Ik geef u de raad, zo snel mo- geiyk naar Oostenryk terug te keren." Hans von Schticking stond op en keek Hilde aan. Toen sprak hij: „Ik wil graag naar Oostenryk! „Ik zal u het reisgeld betalen." Enkele ogenblikken later bedank- te Hans von Schiicking de zangeres voor de geboden hulp en beloofde, het reisgeld spoedig terug te zullen zenden. Toen stelde hy nog de vraag: „Mylady, mag ik u nog één vraag stellen? Wie was de man, die u gls- teren lastig vielî" Zonder er by te denken, antwoord- de ze: „Het was de graaf van Wakefield. „Ik dank u." Onmiddeliyk daarna gevoelde Hil de spijt, de naam genoemd te hebben. En ze liet er op volgen: „Hy zal my nu voortaan wel niet meer onder ogen durven komen." Hans von Schticking liep voort in de straten en Hilde keek hem door het venster na. „Ik ben blij, dat 1k de erfenis nu niet bëhoef te aanvaarden," fluister- de ze toen. Dezelfde dag ontving Wakefield een verzegelde brief. Verbaasd keek hy naar het wapen op het lakstem- pel. Hh kende het niet. Daarna scheurde hij snel de brlef open. zyn gelaat werd rood, toen hy de weinl- {;e regels las. Zyn hand beefde. Hy as toeni ..Gisteren heb lk een dame tegen u beschermd. Ik neem aan, dat u zich het voorval nog goed herinnert. Aan gezien de dame u niet opnieuw wenst ,te ontmoeten, verzoek ik u dringend, New York spoedig te verlaten. An- ders zou ik' de mensen uit de eersfë kringen hier ter stede mlsschlen over uw gedragingen moeten inlichten. Hans, Heer Von Schiicking." De graaf klemde in onmachtige woede zijn tanden op elkaar. Hy be- greep, dat hy, wilde hy zich voor ••n schandaal vrywaren, de wenk moest opvolgen. Voor een vergryp als het zyne kenden de Amerikanen weinig pardon! „Ik zal het je betaald zetten, Hilde Diiren," knarsetandde hy woedend. Twee dagen later begaf hij zich aan boord van een stomer, die n&ar Europa ging. In de eerste New York- se kringen was men verbaasd over dit vertrek en trachtte men vergeefs een verklaring te vinden. Maar Hilde Diiren haalde ruimer XLIII. Weken waren voorby gegaan. Het opduiken van de gezochte erfgenaam van de overleden minister had een niet geringe sensatie te Wenen ver- wekt. Maar de jonge Von Schiicking was zelf nog niet in de stad aange- komen en men wist zelfs niet, of hy de prachtige villa zou gaan bewonen of dat hy zich elders zou willen ves- tigen. Hij hield zich de eerste tyd in het landgoed aan de Donau op, waar ook de officiële behandeling van de for- maliteiten betreffende de erfenis had plaatsgevonden. Het had Hans von Schiicking toegeschenen, dat hy een sprookje beleefde. Hy kon het zich slechts heel moeiiyk indenken, dat hy nu plotseling in het bezit van grote rykdommen en waardevolle onroerende goederen was. Het bleef hem een raadsel, wat zyn oom er toe bewogen had, hem tôt enig erfge naam te benoemen. Van de notaris vernam hy allerlei byzonderheden over de laatste levensjaren van do minister. Hans von Schiicking had destyds, toen hy naar Amerika vertrok, aile relaties met zyn famille verbrolten. Zo vernam hy eerst thans, dat de mi nister vijf jaar geleden in het huwë- îyk getreden was, De gebeurtenissen van de laatste tyd, de tragische dood van zyn jonge vrouw, het einde van zyn staatkundige loopbaan, zyn af- gezonderd bestaan op het landgoed aan de Donau en zyn onverwacht einde, dit ailes bracht toch een zeker gevoel van ontroering by hem te- weeg, Maar spoedig zette hy zich over zyn treurige gevoelens heen. Hy had zijn oom nooit liefgehad. Wel had hy diens onverbiddelijke gestrengheid op zeer pyniyke wijze leren kennen. Hy gevoelde zich thans heel geluk- kig, in gunstige omstandigheden in, Oostenrijk te kunnen leven. Hy ge voelde, dat de moeiHjke jaren hem sterk gemaakt hadden en dat hy thans een beter gebruik van zyn rijkdommen zou kunnen maken, dan wanneer hy ateedi onder de bescher- ming van zyn familie gebleven was. De grote erfenis zou hem nu niet „naar het hoofd stygen". Hy bleef enige weken op het land goed. Daarna vertrok hy naar de hoofdstad en installeerde zich in de villa. Sinds de minister het huis ver laten had, werd het nog maar uit- sluitend bewoond door de huisbe- waarder Liesegang en zyn vrouw. In opdracht van de nieuwe gebxeder waren reeds enige meisjes en be- dienden aangesteld. Het grote huis was tôt in aile on- derdelen goed verzorgd. In de late namiddag reed Hans von Schiicking in zyn auto voor. De oude Liesegang, gekleed in zilver- grijze livrei, ontving hem met een beleefde buiging. Terzyde van de brede stoepen in de hall stond het huispersoneel in de ry. De jonge Von Schùcklng moest byna lachen om deze dwaze paraae. En hy groette de bedienden en meis jes vriendeiyk. Liesegang geleidde hem vervol- gens door het huis en toonde hem verschillende vertrekken. „Wat ziet ailes er hier gezellig en smaakvol ingericht uit," merkte de jonge eigenaar van al dit schoons op. „Ik had dit van myn oom niet ge- dacht." „Het was mevrouw, die ailes zo in gericht heeft," waagde Liesegang eerbiedig te fluisteren. Zyn stem trilde. „Juist, myn tante. Ik heb haar niet gekend." „Haar portret hangt nog in de werkkamer van wyien de minister." „Ja?" „Naast de slaapkamer, die ik u ge- wezen heb." „Dan zal ik er eens naar kljken Eindelljk was Hans von Schticking alleen. Het huis leek hem zeer pret- tlg. Het was een der comfortabelste wonlngen, welke hy ooit gezien had. In de eetkamer zette een bediende een maaltyd klaar. Het keukenper- soneel had goed zyn best gedaan en Hans von Schticking liet het zich terdege smaken. Hij stelde met een gevoel van vreugde vast, dat hy in lange tyd niet zo smakelyk gegeten had Na de maaltyd wandelde hy nog eens de vertrekken van de eerste verdieping door. O ja, hy zou nog even het portret van zyn zo tragisch om het leven gekomen tante zien. Hij draaide het licht in de werk kamer aan. Terzijde van de schryf- tafel ontdekte hij een olieverf-por- tret in brede, vergulde Ujst. Hy deed een paar passen in de richting van het schildery. Hy keek naar de afbeeldmg van de tante. Ach, het was een meisjes- gezicht! Ze had grote, wyd-open- staande blauwe ogen, die> vol ver- trouwen de wereld schenen in te zien. Het was een portret uit de eer ste tyd van Hilde's huwehjk. Plotse ling schrok Hans von Schticking. Hy was aan de grootste verbazing ten prool. De dame, die hy hier afgebeeld zag, wasde zangeres van de Me- tropolitan-Opera te New York, Hilde Diiren, zyn beschermster! Ach, dat was toch niet mogeiyk! Het was pre- cies Hilde Diiren! Maar het was toch de vrouw van de minister. En zy leefde immers niet meer! Maar toch de gehjke- nis was frapperend. Hy bekeek het portret met grote aandacht en meen- de toch een uiterst gering verschil met de zangeres te ontdekken. Maar hy wist niet, dat het portret zes jaar] geleden geschilderd was. Hy schudde het hoofd; neen, er was geen twyfel aan, hier zag hy een afbeelding van de vrouw van de minister. Maar de treffende geiykenis met Hilde Diiren was er in ieder geval. En hy stelde vast: Natuuriyk een toevallige geiykenis! Hy verliet de kamer en begaf zich naar zyn slaapvertrek. De volgende morgen was hy het schilderij in de werkkamer vrywel geheel vergeten. Het duurde niet lang, of het regen- de uitnodigingen by Hans von Schticking. Uit de hogere kringen brandde men van nieuwsgierigheid, hem te ontmoeten. Vooral het ro- mantisch waas, dat hem omgaf, deed de belangstelling voor hem sterk groeien. Bovendien was hy jong en bezat hy een groot vermogen! Het waren aan ook vooral de dames en in het bij zonder de nog niet gehùw- den, die er naar verlangden, hem te leren kennen. Ze behoefden niet lang te wachten. Hans von Schticking schepte er een zeker behagen in, m de kringen, die hem in zyn jeugd verstoten had den, thans een roi van betekenis te kunnen spelen. Hy bemerkte heel spoedig, dat tal van jongedames hem bewonderden en hem op allerlei wyzen haar sym pathie toonden. Ook de moeders van de meisjes waren dikwerf opvallend vriendeiyk jegens hem. Er waren er velen, die hem heel geschikt vonden als echtgenoot voor hun dochter. (Wordt vervolgd) en daarom waren zy aanvankeiyk in de meerderheid. De aanvallen van beide zyden waren echter vry ongt- vaariyk, en de beste kansen werden niet benut. Toen Veenstra, Emmena linksbuiten, na 20 minuten de bal in het doel wist te werken, werd de goal niet erkend wegens buitenspel. Zo kwam de rust met blanco stand. Na hervatting herhaalde zich het spel van voor de rust, en het zag er naar uit, dat de stand 00 zou bly- ven, of dat de club zou winnen, die er in slaagde een doelpunt te maken, want ongetwyfeld zou die club ailes op de verdediging zetten, zodat 'de zwakke voorhoede van de tegenstan- der geen kans zou krygen. Dat geluk van het eerste doelpunt was' aan de kant van Emmen, en wel 10 minuten na hervatting door mid- voor Kruize. HSC toonde zich echter geen ge- slagen elftal. Er kwam meer teke- ning in haar spel; de spelers werden nu hun zenuwen de baas, en het spelpeil steeg. Hiddings doel werd bestookt en 15 minuten na het doel punt van Emmen kopte Hellinga de bal in het net. Bakema moest uitvallen en werd vervangen door de nog onvermoeide Schut, die in de middenlinie ging spelen, terwyl Wubbeling naar vo- ren ging. Toen scheidsrechter Bronkhorst uit Amhem, die goed heeft geleid, het eindsignaal floot, was de stand nog 1—1. Dit betekende, dat de wed stryd verlengd moest worden, tôt aan één van beide zijden een doelpunt werd gemaakt, of, indien dat uitbleef dan met ten hoogste 15 minuten. Nu was het HSC, dat beheerst en met enthousiasme de stryd hervatte, terwyl de Emmenaren nauwelijks hun zenuwen de baas waren, en te- kenen van vermoeidheid gaven. Van uit het publiek weerklonken aanmoedigingen hoornsignalen schalden; de spelers deden wat zy konden. En toen kwam de overwinning van HSC, -foen na ongeveer 10 minuten spelen Reinders de bal in het doel trapte. In de kleèdkamer Een enthousiaste menigte snelde het terrein op om spelers te feiici- teren, en in de kleedkamer van de Sappemeersters heerste een opge- wekte stemiping. Er werd gezongen, en vele handen werden geschud. Ex-burgemeester A. W. Stronkhorst van Sappemeer en het raadslid H. W. Plinsinga, die de wedstryd hadden bygewoond, kwamen spelers en be- stuur ook nog even de hand druk- ken. Een fotograaf maakte enige op- namen, Op de terugreis zat zowel by spe lers als by supporters de Stemming er goed in. En die stemming zat er nog beter in, toen de overwinning in het hôtel „Struvé" werd gevierd. Een halve eeuw HSC Het is thans 15 jaar geleden, dat HSC voor de tweee maal zyn intrede deed in de eerste klasse, en Maan- dag bestond de vereniging 50 jaar. In verband met dit jubileum staan feestelykheden op het programma, w.o. een wedstryd tegen de Westeiy* ke eerste klasser „De Volewyckers". Overzicht 2e klasse B: In de tweede klasse B is de beslis- sing gevallen omtrent het kampi oenschap, en dat is wederom terecht gekomen by de Drentse vereniging Zwartemeer. Het ging hier tussen Hoogezand en Zwartemeer. De laat ste had by 19 gespeelde wedstrijden 1 punt meer. Zwartemeer won ech ter de laatste wedstryd van FVV met 13, terwijl Hoogezand met 21 van Muntendam verloor. MuntendamHoogezand 21. Muntendam kwam met een geha- vend elftal in het veld. Het is een sportieve stryd geworden, waarin Hoogezand technisch de beste was, maar waarin door de Muntendam- mers met het meeste enthousiasme heeft gespeeld. Bij Hoogezand was inplaats van Swalve Struik opge- steld, terwyl bij Muntendam E. Loots en E. Damhof als backs fungeerden en H. Mulder als linkshalf. De Hoogezandsters bleken een beetje nerveus, en daardoor wist Muntendam in de eerste 10 minuten een overwicht te behalen. Er ont- stond druk op het Hoogezandster doel. De gasten herstelden zich ech-. ter. Toch wist Muntendam na een kwartier te doelpunten. Doordat door de Muntendammer backs de dekking zo nu en dan te veel ver- waarloosd werd, wist Wind kort voor de rust geiyk te maken. De tweede speelhelft kenmerkte zich door grote spanning. Beurte- lings werden aanvallen gedaan. Spil Huizing van Hoogezand trok mede ten aanval, maar wist ook steeds weer zyn verdediging de nodige steun te geven. Weliswaar was Hoo gezand iets Sterker, maar haar aan vallen waren niet zeer gevaarlyk. Acht minuten voor het einde be zorgde Tj. v. d. Veen Muntendam het tweede doelpunt. Hoogezand zette nu ailes op de aanval, maar de overwinning bleef bij Muntendam. FVVZwartemeer 13. Wat Zwar temeer meer had aan technische ca- paciteiten dat werd bij FVV goedge- maakt door veel enthousiasme. Zo ùntwikkelde zich in de eerste minu ten een geiykopgaande stryd, waar in Zwartemeer reeds na 5 minuten succès had. Direct daarna kwam uit een serie corners voor FVV de ge- îykmaker. Van beide zijden werd nu goed en vlug heen en weer golvend spel te zien gegeven. Doelpunten kwamen er voor de rust niet meèr. In de tweede helft hadden de gas ten de wind mee en daarvan wisten zy te profiteren door een serie felle aanvallen te doen. Er kwamen nog twee doelpunten voor Zwartemeer. Op het veld werden de spelers van Zwartemeer, die hiermede het kam pioenschap van de 2e klasse B had den behaald, toegesproken. De heer J. B. Schoolland, voorzitter van FVV, bood een mand met bloemen aan. De heer H. G. de Boer van Westerbroek, bestuurslid van de afd. Groningen van de KNVB, sprak in de kleedka mer.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3