SPANJE EN DUITSLAND bij de ingebruilming van de nieuwe KleinemeersterbruS IN DE BEKLAAGDENBANK WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en' het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 "meditatie Vterde Jaargang Zoterdag 9 April 1949 No. 28 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Twee ontbre&ende schakela m het Atlantisch Verbond. Ter Overdenking WAT GEEFT DE RADIO NIEUWE BONNEN KUNST HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS XBO p. kwartaal. Franco p. postt E75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIE8 s 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes aïs te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 79 cent (by vooruitbetaling) VEKSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 De ministers van buitenlandse za- ken van 12 landen (de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, België, Neder- land, Luxemburg, Portugal, Noorwe- gen, Denemarken, IJsland, Canada en Italië) hebben hun handtekening onder het ontwerp Atlantisch Ver- drag geplaatst, en hebben dit ont werp tôt verdrag gemaakt. Twaalf landen hebben hiermede hun lot aaneengesmeed, en hebben het machtigste blok gevormd, dat ooit in de Wereld bestaan heeft. De Amerikaanse président Tru- man noemde het verdrag een schild tegen agressie en angst voor agres- sie. „Het zal een bolwerk vormen, waarachter de volkeren der wereld voort kunnen gaan met het streven naar een vollediger en gelukkiger leven." Amerika heeft de grootste politie- ke stap gedaan sinds het ontstaan van de Republiek. Abraham Lincoln de président, die de slavemij in de Verenigde Staten afschafte en daar- door de oorlog tussen Noordelijke en Zuidelijke Staten ontketende, is een historische figuur geworden. Zijn activiteit reikt echter niet verder, dan de grenzen van de Verenigde Staten. Président Th. W. Wilson ver- bond in 1916 het lot van Ameri ka aan dat van Frankrijk, Engeland en hun bondgenoten. Toen Duitsland verslagen was nam hij het initiatief tôt de oprichting van de Volkenbond- Maar Amerika nam geen zitting in dat instituut doch trok zich in zijn .veilig huisje terug. Tijdens de laatste wereldoorlog was het Franklin D. Roosevelt, die de oorlog verklaarde aan de as-mo- gendheden. Maar na afloop van deze oorlog was de tijd van het isolatio- nisme voorbij. De oorlog heeft Amis- rika financiëel en economisch zeer sterk gemaakt, maar het heeft het tevens genoodzaakt het isolationis- me voorgoed te begraven. Om bij de gespannen toestand de vrede te handhaven schijnt het nodig te zijn, dat de machtige V.S. hun gewicht in de schaal leggen. Amerika heeft dat begrepen. Het heeft het Euro- pees Herstel Plan ontworpen, om Europa voor de ondergang te behôe- den, want zoals Europa Duitsland no dig heeft om het economische rader- werk te kunnen laten functionneren, zo heeft Amerika Europa nodig. Truman is thans nog een stap verder gegaan, en heeft een band gesmeed, die de oude en de nieuwe wereld verbindt. Cijfers Men heeft met cijfers geschermd; men heeft de bevolking en produe tie, de strijdkrachten en vloten van het nieuwe blok en het Oost Euro pese blok met ellçander vergeleken. Cijfers, die met huiveringwekkende duidelijkheid het geweld aangeven, dat door een botsing van deze twee machten zou worden veroorzaakt. Zullen de gevolgen van dit geweld voor de wereld de volkeren kunnen weerhouden een oorlog te ontkete- nen? Er is thans een gewapende vrede ontstaan, met aile risico's daaraan verbonden. Er wordt bewa- pend met grote snelheid. Er schijnt momenteel geen andere weg te be staan om de vrede te handhaven, dan door het gereedhouden van de pun- ten van de bajonetten. Wil deze vrede duurzaam zijn, dan is het toch noodzakelijk, dat het internationaal vertrouwen zal terugkeren, Oost en West zullen elkander ten slotte moe- ten vinden, al lijkt het nog zo moei- lijk een brug te slaan over de ga- pende kloof. Het Atlantisch Pact Al hebben zlch dan nu 12 mogend- heden in het Atlantisch Pact ver- enigd, toch vormt dit pact nog geen afgerond geheel. Er zijn twee landen die ontbreken; Duitsland en Spanje. Het vroegere Duitse rijk is gesplitst. 't Oostel. deel er van behoort tôt het Oostelijk Blok. Het Westelijk deel is nog door drie mogendheden bezet. De toekomst van Duitsland is nog niet bepaald. Aan de vorm waarin een nieuw West-Duitsland zijn plaats in de rij der volkeren zal hememen, hangt het af of Duitsland deelname aan het Atlantisch Verdrag nuttig of noodzakelijk zal zijn. Spanje, dat nog steeds zit met de erfenis van Mussolini en Hitler, ni. generaal Franco, is niet uitgenodigd deel te nemen aan het verdrag. Er bestaat in de democratische landen een begrijpelijk wantrouwen tegen Franco, die dank zjj Italiaanse en Duitse bajonetten in het zadel is ge- holpen. In sommige landen ontstaat echter enige neiging om met de caudillo aan de conferentietafel te gaan zitten, en niet het minst in Amerika. De eerste van drie Met het Atlantisch verdrag is het eerste van een drietal op stapel staande verdragen werkelijkheid ge worden. De beide anderen verkeren nog slechts in het eerste stadium. Of zij werkelijkheid zullen worden zal mede afhangen van de ontwikkeling der internationale toestand. De be doelde op stapel staande verdragen zijn een pact voor de Zuidzeelanden, en een Middellandse Zee verdrag. China De eerste stap in de richting tussen de Communisten en de Nationale re- gering is gedaan. Van beide zijden is het bevel aan de troepen „Staakt het Vuren" gegeven. De onderhande- lingen zullen gaan beginnen. China, eerst geteisterd door oorlog werd vervolgens het slachtoffer van een burgerstrijd. De Chinezen toqn- den zich weinig geïnteresseerd in welke van de beide partjjen zou win- nen. Men verlangde slechts vrede. Inmiddels blijkt uit de snelle toe- name van de aanhang van de Com munisten, dat het bewind van Tsjang Kai Sjek grote ontevredenheid heeft gewekt onder de Chinese bevolking, en datzelfde blijkt uit het slechte moreel onder zijn soldaten. Naar uit China wordt gemeld zou- den de Communisten slechts bereid zijn te onderhandelen, indien de Na- tionalistische troepen zich onvoor- waardelijk overgeven. „JE G A AT ER AAN...." Een voorbijganger beide aan bij een woning te Amsterdam, waarin een 38-jarige vertegenwoordiger woonde. De heer des huizes zelf deed open, en kreeg op het moment, dat hij de deur geopend had een steek met een mes. Terwijl hij neerviel, hoorde hij «en die ze); „Je gj»at er aan; als ik het niet doe, doet een ander het wel." De dader verdween daarop snel. De toegebrachte steek was niet diep, zodat het slachtoffer niet dodelijk werd getroffen. DE SPOORBOMEN WERDEN NIET GESLOTEN Toen de sneltrein Amsterdam Rotterdam naderde, bleven de bo- men van een spoorwegovergang te Delft geopend. Een troepje school- kinderen zagen het gevaar, waarin zij verkeerden niet. Enige volwasse- nen wisten hen op het laatste mo ment van de rails te sleuren. Er wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre hier sprake is van nala tigheid van de overwegwachter. MISSELIJKE ZWENDEL TE ENSCHEDE In Enschede is een misselyke zwendel met grafstenen ontdekt. Ze- kere F. ging naar de steenhouwer D. en vertelde, dat hij verschillende grafstenen op de R.K. begraafplaats kon kopen, en vroeg of D. daar wel licht belang bij had. E. zocht op de begraafplaats, welke niet meer in gebruik is, een aantal stenen uit van graven welke niet meer werden on- derhouden. Deze stenen verkocht hij aan D. Op deze manier verdiende. F. enige duizenden guldens. Dezer dagen bezocht echter een oud-Enschedeër zijn geboortestad. Hij bezocht ook het graf van zijn vrouw, die 30 jaar geleden overleed, en vond, dat de kantstenen verdwe- nen waren. Hiervan deed hij aangif- te bij de politie. D. werd aangehouden, en vertelde verschillende stenen van F. te heb ben gekocht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat D. geheel te goedèr trouw was. F. werd gearresteerd. EEN GELEENDE AUTO Een student, die een avondje uit geweest was met een 20-jarig meisje, kreeg tegen de nacht op het Rem- brandtsplein te Amsterdam motor- pech. Hij prutste een beetje aan de wagen, en daarbij kwamen enige aangeschoten matrozen hem te hulp. Plotseling begon de motor te ronken. Eén van de matrozen sprong in de wagen en reed weg. Slingerend ging het door de verlaten straten van de slapende hoofdstad. Het gaspedaal werd er steeds verder ingetrapt. Het meisje zag aankomen dat er onge- lukken zouden gebeuren, en dus sprong zij uit de wagen. Zij kwam er goed af. Op het Stationsplein werd de ma- troos aangehouden door een surveil- lerende politie-agent. En toen bleek dat de auto„geleend" was werd de bestuurder gearresteerd en overgele verd aan de militaire politie. ONTSNAPT UIT DE STEAFGEVANGENIS EN OPNIEUW GEGREPEN Pukkie Gill en Hannes de Bokser zijn geen onbekende van de politie. Gewoonlijk lag hun activiteit op het terrein van de inbraak. Maar on- langs hebben zij zich schuldig ge maakt aan diefstal met geweldple- ging, en werden daarvoor tôt 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij wis ten echter uit de strafgevangenis te Leeuwarden te ontsnappen. Pukkie had echter weinig succès. Hij stapte op de tram en kwam toe- vallig naast een rechercheur van de Centrale Recherche te staan, diej hem onmiddellijk herkende. Toen was het uit met Pukkie's vrijheid. Hannes de bokser was gedurejçde enige tijd onvindbaar. Onlangs kwam de politie er achter, dat hij zich schuil hield in een woning in donker Amsterdam- Acht rechercheurs togen er heen. Dat betekende, dat het ook uit was met de vrijheid van Hannes. MAN VERDACHT ZIJN EX-VROUW TE HEBBEN VERMOORD De vrouw stond gunstig, de man zeer ongunstig bekend Woensdagmorgen werd de 27-ja- rige Francisca Arler dood in haar woning in Amsterdam Noord aange- troffen. De kamer toonde sporen van een ernstige worsteling. Het slacht offer is door slagen met een hamer en messteken om het leven gebracht HET MYSTEREE VAN DE „DURBAN CASTLE" Wie vermoordde Stephen Harper? (Van een medewerker) Op de avond van de eerste Maart jl. bevond het s.s. „Durban Castle" zich gedurende vier dagen op weg van Kaapstad naar Southampton. De stemming aan boord was uitstekend, totdat 's avonds om 9 uur mevr. MalvisHarper in opgewonden stemming aan de kapitein kwam ver- tellen, dat haar man, Stephen, zich in hun hut had opgesloten, weigerde haar binnen te laten, en ook geen antwoord gaf op haar geroep. Het jonge paar had een huwelijksreis ge maakt naar Zuid-Afrika, en was op de terugreis naar Engeland. Stephen, zoon van de Britse millionnair Percy Harper, had in de oorlog ernstige verwondingen opgelopen, en geeste- lijke stoornissen waren daarvan het gevolg geweest. Volgens de genees- heren was hij echter geheel hersteld. De kapitein van het schip dacht er aanvankelijk het zijne van. Hij had wel meer vreemde dingen beleefd met bruidspaartjes, en stelde een vrije hut ter beschikking van het schreiende vrouwtje, die zij mocht gebruiken, totdat de boze bui van haar echtgenoot zou zijn weggedre- ven. De broer van Stephen, Eric Harper, haalde de schouders op over de ongerustheid van Malvis. Hij meende, dat het onnodig was de deur te forceren, daar Stephen wel eens meer van die boze buien had. Hij meende, dat Stephen geen revolver bezat. Naar gelang de uren verstreken steeg de ongerustheid. Nadat men zich toegang had verschaft tôt de hut, bleek, dat Stephen Harper was vermoord, of dat hij de hand aan zichzelf had geslagen. Scotland Yard heeft onmiddellijk na aankomst van het schip te Southampton het onder zoek in handen genomen, nadat de scheepspolitie reeds onmiddellijk na de ontdekking van het lijk de nood- zakelijke maatregelen had genomen. Een angstig makend toeval wilde, dat het lijk over boord werd gezet op dezelfde datum en ongeveer de- zelfde breedte, waar een jaar gele den het stoffelijk overschot van de bekende actrice Gay Gibson aan de golven werd toevertrouwd. Gay Gib son, 23 jaar oud, kwam eveneens met de „Durban Castle" van Zuid-Afrika en bevond zich op weg naar Londen. PAASBOODSCHAF FRINSES WILHELMINA H.K.H. Prinsea Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven op Eerste Paasdag voor de microfoon van het I.K.O.R. een Paasbood- schap uit te spreken voor de oeucumenische raad van kerken. Deze zal worden uitgezonden om 11.45 uur over Hiiversum 2 en de zender van de Nederlandse wereldomroep. 's Avonds om ze- ven uur volgt een herhaling over Hiiversum I. JEUGDIGE MISDADIGER Eerst ging hij bij de S.S., later werd hij een dief J. W. uit Maastricht is nog maar 19 jaar, maar hij kan niet met vol- doening op die 19 jaar terugzien. Om te beginnen meldde hij zich voor dienstneming bij de S.S. Toen hij de hem daarvoor opgelegde kampstraf had uitgezeten, ging hij in zijn onderhoud voorzien met het ple- gen van diefstallen. In het bijzonder op diefstallen in kerken en kloosters legde hij zich toe. W. werd tôt 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. SPORT- EN BEROÉPSVISSERS Door het „Prov. Gron. Fonda tôt verkrij ging en behoud van goed Hen- gelwater" zijn de vorige week dui zenden bovenmaatse snoeken uitge- zet in het Waterschap Hunzingo, het Schildmeer, en het Foxholstermeer; voor de snoekvissers om te water- tanden. Tën behoeve van het beroep is deze week in dezelfde wateren een grote partij Monté (millioenen kleine glasaaltjes) te water gelaten, die over een paar jaar de maat hebben en vangbaar zijn. Het Prov. Fonds, dat thans ruim 8000 leden telt, verdeeld over 78 clubs, verspreid over de gehele pro- vincie, zorgt niet alleen dat de leden voor een klein bedrag in bijna aile wateren in de provincie Groningen, een gedeelte van Friesland en Drente met meerdere hengels mogen vissen, doch zorgt er ook voor dat het wa ter visrijk blijft. PROGRAMMA R.O.N. Zaterdag 9 April: 18.4519 00 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19.1519.30 Drs. Fop. I Brouwer beantwoordt brieven van luisteraars; 19.30—19.40 Noordelijk weekoverzicht. 18.3018.55 Louis Die ochtend merkten de buren j>Zii bleek plotseling te zijn verdwe „EK KEN HEM NIET" Luc. 22 57 Na Jezus" gevangenneming hebben de soldaten Hem gebracht naar het huis van de hogepriester. Petrus na eerst gelijk de andere discipelen te zijn weggevlucht volgt van verre en stelt zich verdekt op. Doch wordt door een slavin als één van Jezus herkend, wat hij loochent met: „Ik ken Hem niet" tôt 3 maal toe, wan- neer ook andere hem als zodanig hebben aangewezen. Terwijl de haan kraaide, zoals de meester Petrus had voorspeld, toen hij in spontaan enthousiasme verklaarde, dat als allen Hem zouden verlaten, hij trouw zou blijven als het moet tôt in de gevangenis en de dood toe. Het moet Jezus zwaar zijn gevallen, toen hij Petrus' ontkenning hoorde en zal hem verdrietig hebben aangekeken. Wat Petrus een schok gaf, want hij herinnerde zich Jezus' voorspelling. En zo staat er: Petrus ging weg en weende bitter. Dit is een aangrijpend ogenblik uit de lijdensgeschiedenis, dat altijd weer opnieuw tôt ons spreekt en ons onwillekeurig doet zeggen: waarom was die Petrus zo laf, dat hij de ge volgen niet durfde dragen van zijn keuze Jezus als Christus te willen volgen. En misschien denken wij er wel bij, dat wij op dat ogenblik flin- ker zouden zijn geweest. Maar is dit wel zo? Er zijn nog altijd velen, die onder de indruk en bekoring komen van het Evangelie en diens brenger Jezus Christus en Hem spontaan als overste Leidsman aanvaarden en als Meester willen volgen, zoals eens Petrus. Maar als het er op aankomt werkelijk Christen te zijn, dus op de daad van een Christen dan is er steeds weer de verloochening. Het Christen zijn betekent niet het evan gelie mooi vinden, het vraagt de daad. Doch als het op deze aankomt, komt de verloochening; als op een gegeven ogenblik in een bepaalde omstandigheid wordt gezegd: dat vraagt Christus van u, dan klinkt het gewoonlijk: ik ken Hem niet. Bijv. en dat komt dikwijls voor, dat wij een medemens hebben beledigd en wij gevoelen het verkeerde hier van, gaan wij dan naar hem toe om ons excuus aan te bieden? Neen, onze trots verzet zich tegen deze Christelijke daad. Of het omgekeer- de is het geval, een ander heeft ons gekrenkt en komt naar ons toe met de erkenning van zijn fout en vraagt Dan kunnen -wij dat geen teken van leven in de woning van Francisca Arler. Wel schreîSe zo nu en dan haar driejarig kind, maar de vrouw vertoonde zich niet. Als een lopend vuurtje ging het be- richt door de volksbuurt Tuindorp Oostzaan, en weldra vormde zich een groepje belangstellenden achter het huis. De bakker kwam, en gluurde door de brievenbus naar binnen. Hij kon juist in de kamer zièn. Verschillende meubelstukken lagen er onderstebo- ven en daartussen lag het lichaam van de vrouw. Onmiddellijk waar- schuwde hij de politie. Vast kwam te staan, dat de vrouw een zeer oppassend leven leidde, maar dat de man bekend staat als een bruut, en dat hij bovendien geen blanco strafregister meer heeft. Hij had nog een sleutel van haar wo ning, en bezocht haar dikwijls. Zoge- naamd om hun 3-jarig kind te zien, maar in werkelijkheid om het haar lastig te maken. Intussen had de vrouw kennis ge- kregen aan een 30-jarige arbeider, die evenals zij zelf gunstig bekend staat. Vast is komen te staan, dat zowel haar ex-echtgenoot als haar vriend de avond waarop de moord heeft plaats gehad in haar woning zijn geweest. In verband daarmede werden bei de door de politie gearresteerd en aan'een verhoor onderworpen. Don- derdag is de vriend door de politie vrij gelaten, terwijl de gewezen echtgenoot wegens moord, subs. doodslag, in bewaring is gesteld. PRIJZEN VAN RIETDEKKERSWERKZAAMHEDEN VRIJ Aile bestaande prijsregelingen op het gebied van rietdekkerswerk- zaamheden zijn ingetrokken. nen. Het onderzoek wees uit, dat de stewart James Camps zich toegang had verschaft tôt haar hut, haar had aangerand, vervolgens geworgd en ten slotte in zee geworpen. Zowel op de bemnning als op de passagiers maakte dit grote indruk. Ten slotte zij nog vermeld, dat enige maanden geleden een derde drama plaats had op dezelfde boot en op dezelfde lijn, welk drama het leven kostte aan de verpleger Lltt- lemore. Al deze moorden zijn oorzaak, dat men thans is gaan spreken over het mysterie van de „Durban Castle". Zondag 10 April: van Maanen, cello en Peter Mak, vergevmg. piano: 1. Sonate in g kl. terts Handel; mees_temijas niet, omaat wij menen, 2. Variaties over een thema v. Mo- ,"eledjgmg te groot^ is, of- zart Beethoven; 18.5519.15 Sport van vandaag (uitslagen en commen- taar) Maandag 11 April: 18.3018.45 Sportpraatje; 18.4519.00 De Stem van het Noorden. Dinsdag 12 April: 18.30—19 00 Fries programma (le deel). a. Earnstich wurd fan ds. R. Byl to Berltsum; b. Stimmen ût it Heitelân; 19.1519.45 2e deel: a. Flitsen ût Forgetten Post, it forhael fan in sabotage-ploch fan R. W. van Tuinen; b. De hûsfrou op 'e tekst oer hûshimmeljen. OVER BROGG'N In Sapmeer is weer 'n verbeterde oeverbind'n Zuud-Noord tôt stand koom'm. 't Ole Klainmeersterbrogje et zien wiebel'n en zwiebel'n es'n maol daon kreeg'n. 't Wôr tied ook want 't was net 't oie piaono in de leste tied, as je d'r over reed'n mit fietse dm wat 't net qf joe de plank n nao stoov'm. Mor gout dat d' oie tou 't lied'n uut is. De neie brogge dracht duudlek 't maaktaik'n van 'n zunege tied. As 't 'n briant ding word'n was din add'n de kniepstuvers toch weer jeuzelt; jô, leev'mde spaorpot'n, dat ken altied! Goije verbind'n is noéit te duur. Nait in 't klaine en nait in 't grode. 't Bringt de mensen beter bie en tôt mekaor. Hou beter ver- keer, hou betere wereld. Aie schai- dens mout'n zo veul meuglek over- brugt word'n opdat de mensen beter kennis aan en van mekaor krieg'n, de mainste ellende komt vot uut on- waitenaid en misverstand. Vrouger dou d'r gain brogg'n wazz'n smeet'n VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 081 Vlees (a. b. d) 100 gram Vlees 082 Vlees (a, b) 400 gram vlees 083 Vlees (d) 100 gram Vlees 085 Algemeen (a, b, d) 250 gram Bo- ter, Margarine of Vet. 088 Algemeen (a, b) 250 gram Boter, Margarine of Vet. 087 Algemeen (a, b) 200 gram Kaas of 250 gr. korstl. Kaas. 092 Algemeen (b) 500 gram Boter, Margarine of Vet. 094 Algemeen (d) 125 gram Boter, Margarine of Vet. 093 Algemeen (d) 100 gram Kaas of 125 korstloze Kaas. TABAKSKAARTEN 903 73, 74 Tabak (qa) 2 rantsoenen Si- garetten of Kerftabak. 75 Tabak (qc) 2 rantsoenen Siga- retten of Kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MIT 905 Bijz. Arbeid, a s. Moeders en Zieken Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be- treffende bonnen voorkomen). De niet-aangewezen bonnen 069, 070, 071, 073, 076, 077, 078 en 079 van de bonkaarten 903 en de bonnen 62, 65, 68 en 71 van de tabakskaart QA 903 kunnen worden vemietigd. Politierechter Groningen Belediging. Klasina M. van Engel- bert werd wegens belediging veroor deeld tôt f 10 b. of 5 d. h. Diefstal. Gebbina M., die vroeger reeds met de kinderrechter in aan- raking is geweest, en thans als dienstmeisje te Hoogezand werkt, heeft van haar patroon sigaretten gestolen alsmede 5 luchtpostcouver- ten. Deswege is zy onmiddellijk ont- slagen. De politierechter veroordeelde haar tôt f 40 b. of 20 d- h. Diefstal. Arent A. K., Kielwinde- weer wordt er van beschuldigd op 27 Januari een tabakskaart te heb ben gestolen. Hij ontkende echter. Hij werd veroordeeld tôt 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar. Hierop zei de verdachte: „Dat neem ik niet, dan ga ik in hoger beroep*' Diefstal cq. verduistering. Jacob B. van Groningen, thans ged. in het huis van bewaring te Groningen, was arbeider bij de aardappelmeelfabr. „De Toekomst" te Nieuw-Compag- nie. Toen hij in dienst kwam bezat hij geen overall. Hij heeft toen een geleend van H. S., die ook bij ge- noemde fabriek werkt. Later is B. bij de fabriek ontslagen, maar heeft de overall niet teruggegeven. ©■ftdat de overall intussen toch nog is teruggekomen eiste de offi cier f 30 b- of 15 d. h. De politierech ter veroordeelde hem conform de eis Econ. Politierechter Groningen Overtreding Tabaksdistributiebe- schikking. Siebrand J. te Siddeburen en Hendrik J. te Schildwolde ston- den terecht omdat bij hen resp. een tekort van 405 rantsoenen en van plm. 3600 rantsoenen was geconsta- teerd. Omdat zij niet de nodige zorg be- steed hadden aan hun distributiebe- scheiden werd S. J. veroordeeld tôt f 100 subs. 25 d. h. en H. J. tôt f 150 b. of 2 mnd. hechtenis. Overtreding DiStrib u tic regel in gsb e - schikking. Eppo M., Kolham had een bonnenophaaldienst, maar heeft niet de nodige zorg besteed aan de onder zijn beheer zijnde distributiebeschei- den. Er werden bij hem aangetroffen 468 stamkaarten, 572 bonkaarten en 543 tabakskaarten; 10 stamkaarten zijn zoek gebleven. M. werd veroordeeld tôt 2 maan den hechtenis voorw. Overtreding Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1947. Wegens overtreding van het B.B.A. werd te gen Reint H. te Noordbroek geëist f 100 b. of 1 mnd. hechtenis. In deze zaak zal schriftelijk vonnis worden gewezan. Kantongerecht Zuidbroek In de zitting vân 6 April werden de volgende uitspraken gedaan: J. v. d. W., Hoogezand f 20 b. of 8 d. h. wegens het verkeer in gevaar brengen; A- N., Hoogezand, f 15 b. of 6 d. h., wegens het besturen van een motor- rijtuig, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs; B. B., Muntendam f 5 b. of 2 d. h.; J. P. S., Muntendam, E. H., Munten dam; I. K-, Hoogezand; H. B., Mun tendam, E. M., Muntendam, N. V., Zuidbroek en J. Z., Noordbroek, allen tôt f 4 b. of 2 d. h.; R. O-? Sappe- meer, L. H., Muntendam, G. H. H., Sappemeer, P. M., Muntendam, E. S. Muntendam, B. L., Muntendam, E. L., Muntendam en T. R., Sappemeer tôt f 3 b. of 2 d. h.; J. H. W., Noord broek en A. O., Sappemeer f 3 b. of 1 wk. tuchtschool, allen wegens fiet- sen in donker, zonder brandende verlichtjng aan het rijwiel te hebben; J. S., Muntendam, f 5 b. of 2 d. h- wegens het rijden met voertuigen welke niet op de voorgeschreven wijze zijn verlicht; M. W., Muntendam f 4 b. of 2 d. h., wegens het rijden met een fiets zonder bel en rem; B. P. Hoogezand f 2 b- of 1 wk. tuchtschool wegens een tweede per- soon op een rijwiel vervoeren. de mensen aan weerskant'n van daip mekaor de glaoz'n in. De yaarvers husden zç op want dei kon'n d'r aan verdain'n mit neie roet'n zett'n. Mor leev'm ze nou ook nait? As de ver bind'n tussen Oost en West in de wereld net zo goud was as tussen Zuud en Noord in Sapmeer din leef- de 't hail wat rustiger. D'r hangt'n gedien tussen, zegg'n ze. Nou, dat is toch gain braid gat, dat gedien kin toch wel uut ziet. Mor din mout'n ze dat nait mit kenonnen doun, dat wil toch nait. Nee, ook wat dat betreft is Sapmeer 'n hène veuraan. As je nou teeg'n de Zuudkaanters zegg'n dat er aan de Noordkaande niks as wies volk woont, din lagg'n ze joe uut en zegg'n: „mor dat wait'n wie wel beter!" D'r het 'n tied west dat de mensen in 't onderling verkeer zô streng geschaid'n wazz'n, dat 't gewoon'n schandaol was as 'n jong en 'n wicht uut verschillende stand'n mit mekaor verkeerd'n. D'r hong 'n iezer'n, lovve zegg'n, 'n gold'n ge dien tussen. De aarbaiders mainden dat er aan de aine kaande aarme, braove luu woond'n en aan de aan- dere kaande rieke mispunten. En clei riek'n keek'n dei aander'n weer aan schoon het Christus' eis is. Dan staan wij tegenover Christus en ons woord is als „Ik ken Hem niet", wij willen niet met Hem te maken hebben. Onze keuze Christen te willen zijn maakt ons veelal niet anders. En wat wij in het kleine niet kunnen, kan in het grote niet van ons verwacht wor den en zeker niet van een wereld, die inderdaad voor een groot deel Christus niet eens kent en van het Evangelie niet weet, hoewel wij dat gaarne zouden willen. Ligt veel oor zaak van de nood van onze tijd en wereld niet hierin, dat velen Chris tus niet kennen, ook niet willen kennen, maar daarnaast dat juist zij iwij), die Hem wel kennen, dikwijls Hem ook niet willen kennen en Hem verloochenen. Het is nodig, dat wij ernst met ons Christenzijn maken en om moed bidden tôt de Heer van aile kracht, Die in Zijn liefde ons kracht zal schenken om niet bang te wezen voor het Christenzijn. Sappemeer. G. M. K. UIT RIJDENDE TRAM GESPRONGEN EN ONDER AUTO GERAAKT Een zeeman sprong te Amsterdam uit een rijdende tram. Hij kwam echter te vallen en raakte met het hoofd onder een passerende luxe auto. Zijn toestand is zorgwekkend. ZEEPOST NAAR INDONESIë Per s.s. „Groote Beer" kan zeepost naar Indonesië worden gezonden. De te verzenden correspondentie dient uiterlijk morgen op de bus te worden gedaan. Concert van het Hervonnde Koor te Sappemeer Op Donderdag jl. heeft het Her- veur tuug. Mot 't gedien is al aorig vormde Koor te Sappemeer een con- opschoov'm, en de mainst'n wait'n wel al dat 't kwaod dat ze zôcht'n, daiper schoelt. Mor houveul te meer brogg'n dat er legt word'n, zoveul te dichter komm'm mensen bie mekaor, en asse eerst mor bie mekaor binn'n, din begriep'm ze mekaor beter en din vaal 't aander wel mit. Din schaom'm ze zok zulf vaok omdat ze zoveul gemains docht haar'n. Zol'n dei mensen aan de aandere kaande van dat gedien, waor ze 't aal over hebb'm, werkeliek zoveul minder weez'n as wie? Wel wait wat ze heur daor weer wies mokk'n over oans. Dou ze brogg'n over 't Winschoter- daip sluig'n, lait'n de mensen zok nait meer ophuzzen deur dei vaar- vers, en as wie nou ook ais hail daor naor 't Oosten gaon konn'n en wie zeed'n teeg'n dei luu: „steurt joe nait aan joen rood leger din zell'n wie onze ophitsters en vechtersbaoz'n ook beter waark doun laot'n", din aave dunkt mie 'n haile seliede brog ge slaog'n. Mor. dei 't kleine nait eert is 't grode nait weerd, en daorom, al is 't ook nog zo'n bekromp'm ding dat Klainmeesterbrogje, hai zel zft- ker zien rente opbreng'n. Jô, nou mout je vot nait weer aan joen spaorbankboukje denk'n oie geld- wolv'm! S. cert gegeven in de Hervormde Kerk. Medewerkenden waren de dames EdzesKoerts (sopraan) en Kloos- terhuisBlauw (ait) en de organist der Hervormde Gemeente de heer Elbertsen. De leiding van het koor had de heer E. E. v. d. Glas. Het programma was, anders dan bij het concert van verleden jaar, toen „De 7 Kruisvloorden" van Haydn is uitgevoerd, ditmaal zeer gevariëerd; het vermeldde werken van Bach, Handel, Mendelssohn, Franck, Bizet en enkele nieuweren. Dit concert was eigenlijk gêen „kerk"-concert in de strikte zin van het woord, want men had zich niet beperkt tôt religieuze muziek. Maar hrt bleek in dit programma wel, dat zowel de acoustiek als ook de gehele sfeer van een kerkgebouw, en met name van het kerkgebouw waar dit concert werd gegeven, zlch het beste lenen voor religieuse compositles. Dit is geen kritisch verslag, maar wij mogen toch wel de wens uiten dat het muziekleven in Hoogezand-Sap- pemeer zich gaandeweg nog wat meer zal ontwikkelen op het gebied van religieuze en kerkelijke muzika- le kunst: er liggen hier nog voldoen- de mogelijkheden! M. D.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1