Redevoeringen van de minisfers Mansholt en Van den Rrînk PLAATSELIJK NIEUWS Wereldnieuws in Vogelvlueht Een bergbestijging in Indonesië waaRin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vïertle Jaargang Woensdag 13 April 1949 No. 29 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Binnenkmds Overzicht bïj het één-jarïg bestaan van het Europees herstelplan CENTRALE VERWARMING ONTPLOFTE Een Lunapark in wording. EERST DIEFSTAL DAN PLEZIER EN TEN SLOTTE DE CEL HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSKOJS FMD p. kwartaal. Franco p. postl L75 (by vooruitbetalihg) PRIJS PEU ADVERTENTÏES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjea aïs te koop, te buur, gevraagd enz. mini mum 79 «ent (by voorùitbetaling) VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATEKDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 De Tweede Kamer heeft zich de afgelopen week o.a. bezig gehouden met het wetsontwerp, houdende be- voegdheid tôt het treffen van voor- zieningen in verband met de verwe- zenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens. Na een uitvoerige discussie werd het ont- werp ten slotte met 54 tegen 24 stem- men aangenomen. Hierbij moet wor- den opgemerkt, dat de mening in de P.v.d.A. verdeeld was- De heren Scheps, Goedhart, Tuin, Vondeliyg en Çe Loor van deze partij stemden tegen, evenals de heer Welter en de A.R.,- S.G. -en C.P.N.-kamerfracties. Een jaar Europees Herstelplan De voorjaarsbeurs te Utrecht ligt alweer in het verleden en het hou- den van deze beurs viel samen met het feit, dat het Marshall-plan gedu- rende een jaar heeft gewerkt. De beurs droeg dan ook veelal het stem- pel van deze Amerikaanse hulp en er is een bijeenkomst gehouden waarin verschillende prominente Amerikaanse en Nederlandse figuren het woord hebben gevoerd. Van Amerikaanse zijde spraken o.m. de ambassadeur in Nederland, de heer Baruch en de reizende vertegen- woordiger van het Marshall-plan Averell Hnrriman. Van Nederlandse zijde werd het woord gevoerd door twee ministers. Bij deze ministeriële redevoeringen willen wij even stilstaan. De bewindsman van landbouw, visserij en voedselvoorziening, Z.Ex. Mansholt verklaarde dat de uitvoe- ring van het regeringsprogramma voor de landbouw slechts kon wor- den uitgevoerd dank zij 't Marshall- plan. Indien dit plan niet tôt stand gekomen zou zijn, dan zou de grond- stoffenaanvoer voor de landbouw drastisch zijn beperkt. Dit zou een zware weerslag op de veestapel heb- ven gehad. De gevolgen voor de wel- vaart op het platteland en daarme- de voor de Nederlandse bevolking zouden fataal geweest zijn. Voor de oorlog werd ongeveer 70 van de aankopen van voedergraan op het Westelyk halfrond verricht. Thana is dit percentage 60. Indien de Neaeriandse îandoouw efficiënt moet zijn, dan zal de vee stapel tôt 2.8 millioen runderen, 15 millioen kippen en plm. 2 millioen varkens moeten worden opgevoerd Ile Marshallhulp stelt onsin staat de veestapel zo op te bouwen, dat een rationele en economische be- drijfsvoering mogelijk wordt. De Ne derlandse landbouwpolitiek is er op gericht, dat na het herstelprogramma op eigen kracht kan worden voort- gegaan. De tweede mimster, die sprak, was Z. Ex. van den Brink (Econ. zaken). Het Marshallplan aljlus deze minister heeft West-Europa het vertrouwen in de toekomst_te- ruggeschonken en heeft het histo- risch zo belangrijk procès, inhou- dend, dat de Europeanen Europees gaan denken, ten zeerste bevorderd. Indien Nederland na het eergte kwartaal van 1949 op eigen kracht en met behulp van eigen middelen een sluitende betalingsbalans had moeten bewerkstelligen, dan zou dat slechts mogelijk zijn geweest door middel van diep in het vlees snyden- de restricties van de invoer en inte- ring op het bestaande productie-ap- paraat. Hierdoor zou het reeds be- reikte herstel volkomen teniet zijn gedaan. Op economisch gebied zou ons land in een naar de ondergqng voerende draaikolk zijn geraakt. De bedragen echter, die door het Ame rikaanse volk en het staatmanschap zijner regering in het kader van het Europees Herstelplan te onzer be- schikking zijn gesteld, hebben dît verhinderd. Advies-Commlssle Emlgratie Agrarische Beroepen. Dezer dagen werd de advies-com- missie emigratie agrarische beroepen geïnstalleerd. Het zal de taak van deze commissie zijn na te gaan de omvang en de behoefte aan emigra tie hier te lande. Verder zal zij moe ten nagaan welke belangen moeten worden behartigd, zowel voor de emigrant als voor Nederland en op welke wijze dit zowel voor als na de emigratie zal dienen te geschie- den. Ten slotte zal de commissie moeten nagaan welke taak de over- heid en welke de maatschappelijke groepen hebben, hoe de samenwer- king tussen deze 2 partij en dient te zijn en welke organisatie het meest gewenst en doelmatig is, opdat de belangen van de emigranten zo goed mogelijk worden behartigd. In zijn installatierede zei minister Joekes, dat van de 23.000 emigran ten, die Nederland de laatste 3 jaren verlaten hebben er 13.000 tôt de landbouw-sector behoorden. Daarom acht de regering het van belang, dat de aspecten en factoren worden na- gegaan, die met de landbouwemigra- tie te maken hebben zoals de voorbe- reiding der vestiging, de aanmelding, de selectie, de geldmiddelen, het ver- voer en de sociale, geestefijke en culturele omstandigheden in het lahd van vestiging. Van een goede orga nisatie hangen de levensomstandig- heden van de betrokkenen af. Congres Partij van de Arbeld Te Amsterdam heeft de P.v.d.A. een congres gehouden. O.a. werd het woord gevoerd door minister-presi- dent dr. Drees. Deze zei o.m. dat na de bezetting eerst de verbruiker werd beschermd en de producent het voor het zeggen had. Nu rijzen er stemmen bij de producenten, die vragen naar geleide économie. „De drang zal wel komen," zei dr. Drees, „in middenstand en industrie voor een zekèr soort overheidslei- ding. Wij maken op het ogenblik een kentering mee; de prijzen op de we- reldmarkt dalen. Het publiek merkt daar nog niet veel van, omdat de re gering op de levensmiddelen subsi- dies verstrekte. Onze loon- en prijs- politiek is mede bepaald geweest door de gedachte, dat na de oorlog eerst een grote prijsstijging zou op- treden, na een paar jaar gevolgd door een even grote daling. Wij heb ben de golf zo klein mogelijk trach- ten te houden. Nu zal blijken, dat Nederland in dat opzicbt een redelijk en wijs beleid heeft gevoerd." Dr. Drees wees er op, dat wij er veel beter voorstaan dan een paar jaar geleden, maar dat er nog een enorm tekort is op onze betalings balans. Een snelle verdere styging van het levenspeil van de massa be- hoort volgens de minister tôt de on- mogelykheden. Van de overige spreker op het congres noemen wij nog ir. Vos, die er op wees, dat gemeten naar het aantal inwoners Nederland het grootste gebrek aan deviezen heeft. De invoer was in 1948 f 2200 millioen hoger dan de uitvoer, die slechts 54 bedroeg van de invoer. Wy zul- len derhalve de grootst mogelijke aandacht moeten besteden aan de constante ver ho gin c von de uitvoer- Eerst als die 90 van de invoer is, zal de betalingsbalans in evenwicht kunnen worden gebracht. NA PANTSERAtJTQ'S VUILN1SWAGENS Smokkelaars schynen zeer vin- dingrijke mensen te zijn. Onlangs werd een smokkelaffaire, waarby gebruik werd gemaakt van pantser- auto's de kop in gedrukt. De smok kelaars lieten zich echter niet ont- moedigen en zetten andere voertui- gen in, ni. vuilniswagens. Op deze wijze is het hun gelukt voor çen waarde van Frs. 100-000 aan textiel- producten over de grens te smokke- len. Thans is de Maastrichtse recherche er in geslaagd dit complot op te rôl- len. Bij een aan de grens wonende winkelierster werd een hoeveelheid goederen in beslag genomen. Tydens de godsdienstoefening in een Roomse kerk in het plaatsje Marion (in de Amerikaanse staat South Dakota) is de oven van de cen trale verwarmingsinstallatie ont- ploft. Tengevolge van de explosie stortte 't dak van 't gebouw in. Een groot deel van de aanwezigen, wier vast, dat ongeveer 10 mensen zijn aantal op 150 werd geschat, werden onder het puin bedolven. Het staat vast, dat ongeveer 10 mensen zyn gedood. Een groot aantal personen werd gedood. MERKWAARDIG ONGELUK In de nabijheid van San Marion (California) bevinden zich een aan tal ongebruikte putten, welke zeer diep zijn, en die door de begroeiing dikwijls moeilyk te zien zyn. Eén der inwoners van de plaats was af- gevaardigd naar San Francisco oni daar te pleiten voor het afdekken van deze putten, wegens het gevaar dat zy opleverden. Terwijl deze man naar de hoofdstad was speelde zyn 3-jarig dochtertje buiten met enige vriendinnetjes en bloedverwantjes. Plotseling zakte het kind in een van de putten, welke ruim 30 m diep is en een diameter heeft van onge veer 35 cm. Aanvankelijk wilde men een slangenmens uit een circus vra gen naar beneden te kruipen. Later zag men daarvan af, omdat het kind zou kunnen stikken door het afslui- ten van de luchttoevoer, terwyl het gevaar voor het slangenmens zelf ook niet denkbeeldig was. Toen is men met graafwerktuigen begonnen de pypen uit te graven. Het duurde van Vrydag tôt de nacht van Zondag op Maandag, tôt men het kind had bereikt. Het bleek toen overleden te zyn. DE PRIJS VA*7-- KK-ENtENGROOSA Tête qup-"" vat. leV-r f. - 1 J t_ WT. T 1 1 KUNST „De Gravin Catelene" In de Ned. Herv. Kerk te Hooge zand hebben Groninger studenten een uitvoering gegeven van het Le- kenspel „De Gravin Catelene", een werk van de Ierse dichter William Butler Yeats, dat ons naar de lie eeuw verplaatst. De gravin Catelene keert terug naar haar land, dat ge- kweld wordt door hongersnood. Uit nood geeft 't volk zich over aan den boze. Daarna voert de dichter ons mee in een climax, die eindigt in het offer van haar ziel voor haar onder- danen. De Nederlandse vertaling van het spel is van A. Roland Holst. Er is door aile medewerkenden goed gespeeld, in het byzonder door de vertolkers der rollen van dichter en gravin. ZO TRADEN POLITIEKE DELINQUENTEN OP! Nu het kamp „Crailo" te Laren, waar politieke delinquenten waren opgesloten, ontruimd is. heeft men gevonden, dat de gevangenen de te- lefoonleiding van het kamp naar de Directoraat Generaal hadden afge- takt, zodat zy aile gesprekken kon- den afluisteren. Men heeft gemeend te kunnen vaststellen, dat de leiding er al ta- melyk lang gelegen moet hebben. INDONESIË Morger» opening van préliminaire conferentie te Batavia De heer Cochran, voorzitter van de week van de commissie van de V.N. voor Indonesië, zal de openings- zitting van de besprekingen tussen de Nederlandse delegatie en de Re- publikeinse delegatie presideren. De opening zal plaats hebben op morgen des voormiddags half elf plaatselyke tijd. Bovenstaande werd medege- deeld in een communique van de UNCI. Als voorzitters van de delega- ties zullen optreden dr. van Royen en Mohammed Rum. TERWIJL DE VADER ZIJN VROUW BEZOCHT werd kind overreden Een Zaandamse huisvader bezocht Zondag zyn vrouw, die in een sana torium vertoeft. Het 3-jarig kind van de familie bleef in de stille straat waar het gezin woonde achter. Die middag kwam er een taxi in de straat. De chauffeur rekende af met zyn passagier, en intussen kroop het 3-jarig kind op de bumper van de wagen. Toen de chauffeur wegreed, bemerkte hy het kind niet. Dit ge- raakte onder de wagen en werd overreden. Hoogezand, 12 April. In de tuin van het hôtel Faber is een Lunapark in wording. De eerste .vagens zyn reeds aangekomen en de i;odige besprekingen zyn gevoerd. Er is besloten dat de kermis op het ysbaanterrein niet meer zal worden gehouden, maar dat ailes zal worden geconcentreerd op het Lunapark dat de Paasdagen en de daaraan vooraf- gaande dagen zal worden gehouden in de tuin van het hôtel Faber. We zyn vast eens een kijkje gaan nemen, en hebben met enkele ex- ploitanten een praatje gemaakt. Er zullen verschillende primeurtjes te zien en te ondervinden zyn. Daar is in de eerste plaats de nieuwste race- baan, waarop van benzine-motoren gebruik gemaakt zal worden. Verder zal er een „Molenspel" zijn, dat na in Nederland dienst te hebben ge daan, naar Amerika zal worden ge bracht, om daar het Amerikaanse publiek te amuseren. In Hoogezand zal dit molenspel voor het eerst in Nederland worden gebruikt. En dan net direct'oraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de maximumprys voor krenten- brood en rozijnenbrood onver schillig onder welke benaming, zo als paasbrood, paasstollen e.d., dit verkocht wordt f 1 per 800 gram bedraagt. VAN DE RING NAAR DE BOERDERIJ Max Schmeling, de Duitse zwaar- gewicht bokser, heeft zijn boksers- loopbaàn er aan gegeven en is in de nabijheid van Hamburg een vossen- farm begonnen. ZESDE BONAANWIJZtNG SINAASAPPELEN Voortzetting van de aanvoer van sinaasappelen uit Spanje maakt het mogelijk een zesde bon in dit gei- zoen aan te wyzen. Het publiek dient uiterlyk 16 April de bonnen 088 en 096 Algemeen by een hande- laar in groenten en/of fruit in te le- veren. Bon 088 Algemeen, voorkomende op de A en B-kaarten, geeft recht op 500 gram, bon 096 Algemeen, voorkomende op de D-kaarten, op 1 kilogram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter ver- krijging van sinaasappelen tôt de rayonleiders wenden. DE TEXTIELDISTRIBUTIE Er zijn nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze bonnen dragen het kenmerk „G 81". De oude bonnen met opdruk „E 81" blyven tôt nader order geldig iijk in het Nederlands vertaald „hoofd aan staart" betekent, en waarvan men de werking vooruit niet wilde uitleggen, omdat men hier van het standpunt uitgaat: Proeft en oordeelt! De vrouwelyke motorrydster, die de steile wand zal beryden, zal aan beide zyden door een heer worden begeleid. Van de verdere attracties noemen wij stoomcaroussel, zweefmolen, kin- derfietsmolen, alsmede de gebruike- lyke kramen met gebak, vis, suiker- werk en andere smakelyke ingredi- enten, die dienen tôt versterking van de inwendige mens. Nu is het alleen nog maar zaak de weergoden te vragen wind en nat- tigneid te behouden, en met milde hand zonnestralen uit te strooien SAPPEMEER Er is de laatste dagen hard ge werkt aan de inrichting van een nieuwe meubelzaak. Vandaag zal de laatste hand er aan worden gelegd, en morgen zal de zaak van de fa. Beerta aan de Noorderstraat zijn deuren voor het publiek openzetten. De werkzaamheden zijn verricht o.l.v. de exploitant, de heer A. Th. Beerta, die in het bezit is van het Rijksdiploma voor woninginrichting, en die werd bijgestaan door de he ren J. D. Frôling, F. v. d. Span en B. Korthuis. Voor de meubelverkoop en -expo- sitie zijn twee ruimten beschikbaar, mede bestemd voor andere artikelen op het gebied van woning-inrich- ting, met een brede doorgang met elkaar verbonden. Deze ruimten ma ken een lichte, frisse indruk, terwyl de gebruikte kleuren een harmonieus geheel vormen. De T. L. verlicjiting zal tôt de sfeer bydragen. Het ligt in de bedoeling van de heer Beerta zich te gaan specialiseren op meu- belen in het betere genre en volgens ontwerp, Door zijn vergevorderde studie voor binnenhuis-architect is de heer Beerta in staat zijn cliëntèle te advi- seren by het inrichten van hun wo- ning. Geheel gescheiden van de meubel- afdeling is een afdeling voor kindex- wagens, babyboxen, enz. Het experieur van de fraaie villa en het intérieur zijn in harmonie ge bracht, daarby heeft de heer Beerta blijk gegeven niet alleen van een za- kelyk initiatief maar ook van een kennis van zaken, die kennis wil hy ter beschikking stellen van zyn cliëntèle. Door de toneelvereniging „Vrien- denschaar" is Zaterdagavond een uit voering gegeven in het. café VroQm. Opgevoerd werden de stukken ,,'t Viefde Gebod" (in vier bedrijven) en „De Generaole" (in 1 bedryf). De zaal was goed gevuld. Als inleiding op de excursie, welke de leerlingen van de RHBS, alhier, op 27 Mei zullen maken naar het oliegebied van Schoonebeek, met een doorreis naar Enschede en Bad Boekelo, werd Maandagmiddag door de Bataafse Petr. Mij. in de kleine zaal van het hôtel „Struvé" een film over het ontstaan, winning en ver- werking van olie voor deze leerlin gen vertoond. De film werd ingelpid door de heer J. C. Margadat, die zich in het byzonder bezighieid met de Nederlandse productiegebieden van olie. Nadat men in de pauze in de gelegenheid was geweest verschil lende materialen in gebruik bij de oliewinning te bezichtigen, werden na de pauze door de spr. de gestelde vragen beantwoord, en er werd een filmpje vertoond over het vervaar- digen van een kolom voor de olie- raffinaderij in Venezuela, en het ver- voer van en naar de plaats van be- stemming. Vrijdag jl. brak een schoorsteen- brand uit in de woning van de fami lie Simmeling, gevestigd aan de Ja- gerswijk 48. De Sappemeerster brandweer rukte uit, doch Joehoefde geen dienst te doen, daar de bewo- ner met behulp van een buurman de brand reeds had geblust. Duitsers gaan zichzelf regeren De ministers van buitenlandse za ken van de V.S., Engeland en Frank- rijk, die in Washington nogmaals hebben geconfereerd over het Duit se vraagstuk, zyn het eens gewor- den. Er is een overeenkomst gete- kend, waarin de Duitsers het recht wordt verleend tôt het stichten van een Federale Republiek. omvattend de drie Westelijke zones. Er zal een bezettingsstatuut worden uitgevaar- digd. Het militair bestuur van West- Duitsland zal worden opgeheven, doch er zullen Amerikaanse, Engelse EEN GOED GEDICHT In het weekblad „Nieuw Neder land" lezen wij: Het wezen der verzen ligt niet in het rijm, maar in het rhytme. Het rijm is een daarby komend, element. Er bestaan rymloze verzen, die men ,„blanke ver zen" noemt. Een voorbeeld in het Nederlands daarvan is te vindgn in Wagner" van Edward B. Kos ter. Zoals reeds in ons blad van Zater- dag vermeld, heeft de heer J. G. Coerman voor leden van de afd. H.-S. van de Nederl. Natuur Hist. Vereniging een lezing gehouden over een bergbestijging in Indonesië. Enige jaren geleden heeft de heer Coerman de tweeling-vulkaan Gedeh-Pangrango beklommen en hierover heeft hy het een en ander verteld- Aan zijn rede ontlenen wy het volgende: Een bergbestijging op Java is geen sensationeel avontuur. Ik heb op Java alleen luipaarden gezien in de dieren- tuinen, evenals griezelige reptielen. Ik heb er wat kleine slangen gezien. De meeste heb ik gezien in een grot, waar talloze vleermuizen aan de wanden hingen. Deze slangetjes leef- den daar om zo te zeggen in luilek- kerland, en wanneer je ze aan hun staart naar buiten trok, dan kropen ze onmiddellyk terug. Wie op Java aankomt, die arri- veert op een modderkust, want al leen in het Zuiden is een rotskust, I en daar komen geen schepen aan. i Die voorgrond van modder wordt bekroond met de contouren van een vulcaan in de verte. In 1800 had Java een bevolking van ongeveer 5 millioen inwoners. Thans is die bevolking 10 maal zo groot. Daar de Javaan landbouwer is, is het duidelyk dat de oorspronkeiy- ke begroeiing is uitgeroeid en heeft plaats gemaakt voor sawah's, temeer omdat ook de cultures enorme plan tages nodig hadden. Slechts op de uiterste tipjes van Java en op de bergen vindt men nog iets van de vroegere begroeiing. De in Indonesië heersende tempe- raturen zijn zeer constant. Er is wei- nig wind, en regen valt hoofdzakelijk neer in de vorm van plasregens, die de bandjirs (overstromingen) en lahars (modderstromen) vormen. Naar boven gaande wordt het land regenryker. Ontbossing van de bergen is door de regering slechts tôt op 1000 meter toegestaan. De hellingen tôt op 1000 meter zijn in cultuur gebracht. Daar- boven vindt men het zgn. secundaire bos. Hier is ondanks het geldende verbod toch gekapt. De gaten zijn zich gaan vullen met aïang-alang, een soort hoog gras, dat moeilijk -uit te roeien is, omdat de wortels 60 cm diep in de bodem dringen. Tussen de alang-alang groeien allerlei planten, waarvan sommige op de duur ln staat zyn de alang-alang te verdrin- gen. Inmiddels poogt het bos zich hier te herstellen. De volgende ring om de berg is het juist onder de bewolking liggen- de regenwoud. Het is moeilijk er in door te dringen, omdat lianen (slin- gerplanten) en varen een ware muur vormen. Is men daar eenmaal door, dan kan men zich vrij gemakkelijk voortbewegen. Van rijkdom aan bloemenpracht is er geen sprake. Het is als het ware een dringen van allerlei soorten planten om daarbo- ven het licht te bereiken. Vandaar dat de plantengroei hoog opryst. De bomen staan in bonté verscheiden- heid door elkaar. De afgevallen bla- deren, die op de grond liggen, ziin door de grote regenval een rottenae massa gaan vormen. In sommige ty- den van het jaar bevinden zich in de regenwouden grote hoeveelheden bloedzuigers, die de eigenaardigheid hebben, dat ze kunnen springen. Boven het regenwoud vindt men het nevelwoud, dat zich in de wol- ken bevind, en dus meestal. in een nevel verborgen is. De bomen wor den hier zeer veel kleiner dan m het regenwoud, en men treft er zeer vele soorten mos aan. Boven de wolken heerst een weersgesteldheid, die sterk afwykt van die daaronder. De temperatuur is boven de wolken niet meer con stant. Integendeel er komen sterke variaties voor. 's Nachts daalt de temperatuur tôt onder het vriespunt, terwyl de warmte overdag vrij groot is; er komt op deze hoogte dikwijls een sterke wind voor, en de regen komt er niet in de vorm van plas- buien, maar er valt dikwijls een aan- houdende regen, zoals in ons land. Er zijn daar slechts weinig insecten, alleen hommels komen er veelvuldig voor. De begroeiing zou men een tropische alpino-flora kunnen noe men, die wordt gekenmerkt door een bonté verscheidenheid van bloemen. Geen sensationeel avontuur noem- de de spr. een bergbeklimming op Java, maar een ontspanning, waarbij men veel kan zien op het gebied van bloemen en planten, en waarbij men het zichzelf gemakkelijk kan maken door zijn bagage te laten tor- sen door inlandse dragers, die dit werk gewend zyn. en Franse ambtenaren benoemd worden, wier taak het zal zyn toe- zicht te houden. China Terwijl over de vredesonderhan- delingen nog geen enkel positief be- richt is binnengekomen, schijnt het, dat de Communisten het offensief hebben hervat. De minister-president van de Nationale Regering Ho Ying Tsin zou plannen hebben zyn func- tie neer te leggen. Palestina De wapenstilstandsonderhandelin- gen tussen Israël en Syrië vlotten nog niet erg. Op 8 April zouden de beide delegaties elkaar ontmoeten, doch de Syriërs verschenen niet, weshalve de besprekingen werden uitgesteld tôt gisteren. Inmiddels hebben de Israeliërs van Syrië geëist, dat een heuvel zou wor den ontruimd. Syrië weigert hieraan te voldoen. Joego Slavië Op het derde congres van het Joegoslavische volksfront heeft Maarschalk Tito nadrukkelijk ver- klaard, dat Joego Slavië niet be- hoort in de rij der Westelyke ffio- gendheden. Het wil echter wel han- del dryven met deze landen. In de herfst van 1948 verdween de caissière van een modemagazyn te Amsterdam met de inhoud van de kas ten bedrage van f 1900. Zij ging naar Putte in Noord- Brabant, waar juist kermis was. Daar kwam zij, na lustig kermis ge- vierd te hebben, in contact met een groepje Belgen met wie zii over de Nederlandse grens naar het Zuiden trok. Ook in België werd nog eens flink feest gevierd. Toen f 900 op waren kocht het meisje voor de res- terende f 1000 Franse francs en trok. naar Parijs. In Maart was zij plat- zak, en besteedde haar laatste geld voor een reis naar Amsterdam. Daar ze geen inkomen had besloot ze zich bij de politie te melden. Het is gebleken dat de 25-jarige caissière ook nog een schrijfmachine en een fototoestel ontvreemd had. Men had daarvoor echter tôt dusver geen bewys. In de nacht van Vrijdag op Za- terdag brak brand uit in de haksel- afdeling van de N.V. Carton- en Pa- pierfabriek v.h. W. A. Scholten. Een transporteur en enig stro gingen ver- loren. De Sappemeerster brandweer was spoedig ter plaatse, en ondanks de sterke rookontwikkeling had men het vuur spoedig bedwongen. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig de burgemeester, de heer H. de Wit en de Inspecteur- korpschef van de gemeentepolitie, de heer Bosveld. Maandag heeft de inspecteur van het brandweerwezen te Groningen, de heer Comello een onderzoek in- gesteld naar de oorzaak van de brand. Na de brand viel een der directeu- ren van de fabriek, de heer Lande- weer, in een kelder. Hy werd ge- wond en moest naar Groningen wor den overgebracht. HOOGEZAND-SAPPEMEER Tydens een door de provincie Groningen gemaakte inspectiereis bezocht de directie van de Neder landse Spoorwegen een vergadering van commissarissen van de GADO, welke gisteren in het hôtel Faber is gehouden. Tydens de inspectierit werd gebruik gemaakt van de direc- tie-dieseltrein. Dezé stond gedurende enige uren op het station te Hooge zand. Een bus bracht het gezelschap van de trein naar het hôtel, waar een lunch gereed stond. HOOGEZAND De Band Nederl.Indonesië en het Plaatselyk Nut hebben gezamen- lijk een filmavond georganiseerd ln het hôtel Faber. Vertoond werd de geluidskleurenfilm „Java's Pracht en Praal" opgenomen door mr. Hustinx, in opdracht van de Stoomvaart My. „Nederland". Het eerste deel van deze uitste- kende film betreft de zeereis naar Indonesië. In het tweede deel krygt men een filmreportage te zien van het prachtige eiland Java. De film werd toegelicht door drs. Tam. Door prof. Hakanini werd mede- werking' aan het programma ver leend met goochelkunst. Er bestond voor deze avond goede belangstelling. By de scheepswerf „Hoogezand" (Jac. Bodewes) is Zaterdag de „Alpha" een coaster van 450 ton te water gelaten, welk vaartuig werd gebouwd voor rekening van Beck's Scheepvaartbedryf te Groningen. De afmetingen van het schip be dragen: lengte op loodlynen 46.60 m, lengte over ailes 50 m, breedte op spant 7.35 m, diepte 2.85 m en hoogte op het verhoogde dek 3.75 m. Ingebouwd zal worden een 360 p.k. Brons-motor. De hulpwerktuigen zullen gele- verd worden door de fa. H. E. Bode wes, die o.m. een gecombineerde laad- en ankerlier by de voorste mast zal plaatsen. Dekhuizen, schoor- steen, stuur- en marconistenhut zyn uit aluminium van Nederl. fabricaat vervaardigd. Zaterdagmiddag is by de scheeps werf „Volharding" (Gebr. Bodewes) te Foxhol met goed gevolg te water gelaten het motorkustvaartuig „Arn- hem", gebouwd voor rekening van de heer G. A. Jansen te Arnhem. Op de werf was aanwezig de burge meester van Arnhem, de heer C. G. Matser, die de doopplechtigheid ver- richtte en er op wees, dat de naam Arnhem ver buiten onze landsgren- zen bekend is. Hoewel de sterke wind een handi cap vormde gleed het schip toch met gunstig gevolg in het water. De in houd is 600 ton d.w.; het vaartuig zal uitgerust worden met een 360 pk. „Industrie"-motor. Het is gebouwd onder hoogste klasse van Lloyds Re- gister en Scheepvaartinspectie. Op de werf is de kiel gelegd voor een coaster van 630 ton bestemd voor de Gebr. Damhof te Delfzyl. Naar wy vememen zullen de beide officieren van het Leger des Heils, alhier, Kapiteine A. H. Has- soldt en Luitenante A. Meyboom onze plaats verlaten. Donderdag 21 dezer zullen zij in een andere plaats het Legerwerk voortzetten. Op de 2^ Paasdag wordt op het ysbaanterrein alhier het jaarlijks Divisie-Congres der Leger des Heils Padvindery gehouden o.l.v. de terri- toriaal jeugd-secretaris, majoor H. Lahuis. Om half drie zal voor het gem.huis voor burgemeester de Wit worden gedefileerd, waaraan aile troepen en de P.V. Bands zullen deelnemen. Daarna wordt op de ijsbaan door de gezamenlyke troepen van Gro ningen, Friesland en Drente een keur-demonstratie gegeven. Gistermiddag kantelde op de spoorwegovergang by de Kalkwijk een zwaar machineonderdeel van een vrachtwagen. Aanvankelijk ver- sperde het gevaarte de spoorbaan maar kon spoedig, zonder dat het 'treinverkeer stagnatie ondervond met vereende krachten van de rails gesleept worden. Het geval is later per kraanwagen van de firma A. J. K. epeman en Zonen verder getrans- porteerd. Vrijdagavond hield de Chr. Gymnastiekvereniging S.E.S. in het hôtel Faber haar jaarlykse uitvoe ring. Door de kleinen zowel als de groten werd goed werk geleverd. Byzonder aardig waren een tweetal volksdansjes. Aan de leidster en lei- der en de heer Boelens, die voor de muzikale begeleiding zorgde, werden geschenken overhandigd.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1