RAADSVERGADERING AANLEG SPORTTERREIN TE HARKSTEDE EEN HALVE EEUW H. S. C. Nederland en West-Duitsland LANDBOUW BEDRIEGENDE BE WIND V OERDERS ALLE EXPLOITANTEN VAN HORLOGEKRAMEN WERDEN VAN DE MARKT GEHAALD KUNST SPORT DISTRIBUTIENIEUWS 1 Bij aile gepraat over de Neder- landse landbouwpolitiek mag men nooit uit het oog verliezen, dat de beslissing over de bestaanskansen van onze landbouw niet ligt in han- den van de Nederlandse regering, noch binnen het bereik van de land- bouworganisaties, doch in de inter nationale afzetmogelykheden. De Ne derlandse landbouw is immers als producent van veredelingsproducten aangewezen op export en de op- brengst van deze export kunnen wJJ niet beheersen. Sinds het begin van deze eeuw waren het vooral Duits land en Engeland, die onze voor- naamste afnemers waren, terwijl langzamerhand ook België van grote betekenis wordt. Terwijl de Belgische markt, dank zij de Benelux-overeen- komsten, in de naaste toekomst meer het karakter van een binnenlands afzetgebied zal krijgen, zijn wy geenszins zeker van de Engelse en de Duitse markten. Reeds na de eer- ste wereldoorlog zijn wij op deze af- zetgebieden aan geweldige schomme- lingen blootgesteld geweest, die de regering thans tracht te voorkomen door handelsverdragen af te sluiten. De mogelijkheid echter van het slui ten van dergèlijke verdragen hangt, zoals vanzelf spreekt, ten nauwste samen met de eigen productie van het land waarheen we willen uitvee- ren, met zijn behoeften en met zijn koopkracht. Het staat als een paal boven water, dat wij het grootste be- lang hebben bij een herstel van de handel met West-Duitsland. Dit deel van Europa is wel het meest voor de hand liggende marktgebied voor onze land- en tuinbouw. Er is geen enkel ander productiegebied van tuinbouw- producten, zuivel, eieren, vlees, fruit enz. dat zo van nature aansluit by de West-Duitse industriële streken als Nederland. Maar of de Duitsers onze produeten weer als voor 1933 in grote hoeveelheden zullen kopen, staat nog altijd niet vast. Ons land kan natuurlijk flinke partijen leveren. Maar ten eerste is het de vraag of de Duitsers ook kun nen kopen. Voor het moment is dit slechts in zeer beperkte mate het geval, maar de toenemende produc- tiviteit van de Duitse industrie opent betere vooruitzichten. De vraag is nu in hoeverre de West-Duitse land bouw zelf zal gaan leveren, wat voor- heen uit Nederland kwam. Uit het programma van de Duitse boerenor- ganisaties blijkt reeds, dat men zich in West-Duitsland ook wil gaan toe- leggen op het veredelingsbedrijf, zo als wij dat in ons land kennen. Zij willen dus overgaan tôt intensieve veehouderij, tuinbouw, fruitteelt enz. terwijl de behoefte aan broodgraan en veevoeder voor het grootste deel uit invoer gedekt zal worden. Slaagt men er in de Duitse landbouw zo te intensiveren, dan zal na verloop van tijd West-Duitsland voor een veel groter deel in eigen behoefte kun nen voorzien, waardoor Nederland minder zal kunnen exporteren. Snelle bevolkingsgroel Dir-ziet es--unstig uit, maar daar staat tegenover, dat door de opschuiving van de bevolking van het Oosten naar het Westen de Wes- teiyke helft van Duitsland sinds het einde van de oorlog een bevolkings- toeneming te zien geeft van ruiîn 17 Het merendeel van deze men- sen zal een bestaan moeten vinden in mynbouw, industrie en transport, want in die bedrijven breidt zich de arbeidsgelegenheid veel sneller uit dan in de landbouw. De vraag naar levensmiddelen zal dus in West- Duitsland enorm toenemen. Intussen is de productiviteit van de Duitse landbouw nog in genen dele zo hoog als de Nederlandse, zodat althans voor de eerste jaren de Nederlandse invoer van landbouwproducten geen overwegende tegenstand zal onder- vinden. Wel heeft West-Duitsland op Men zou kunnen zeggen, dat de Indonesische kwestie twee aange- zichten heeft, een internationale en een nationale. Met het internationale aangezicht menen wij de inmenging van derden in het geschil tussen Nederland en de Republikeinse regering. Deze bui- tenlandse inmenging begon met het weigeren Nederlandse sehepen te lossen of te laden door Australische havenarbeiders. De Aziatische lan- den bemoeiden zich ermede, hetgeen moeilijkheden veroorzaakte voor de luchtbrug Amsterdam—Batavia. Ver- volgens werd de ktvestie in de Vel- ligheidsraad behandeld. Er werd een Aziatische Conferentie over gehou- den, en thans is besloten de kweStie op de agenda van de Algemene ver- gadering der Verenigde Naties te plaatsen. De bestuurscommissie van de algemene vergadering besloot daartoe met 11 tegen 1 stem en 2 onthoudingen. De algemene vergade ring zelf nam het besluit met 41 te gen 3 stemmen en 12 onthoudingen aan. - Met betrekking tôt het nationale aangezicht, waarmede wy de recht- streekse onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek bedoe- len volgens het standpunt der Ne derlandse regering is het een interne aangelegenheid is gedurende ge- ruime tyd niets te vermelden ge weest. Deze onderhandelingen wer den afgebroken, en daarna heeft de tweede militaire actie plaats gehad. Toen werd van Nederlandse zyde net voorstel gedaan tôt het houden van een Rondetafelconferentie in Den Haag. Van Indonesische zyde wenste men deze vooraf te laten gaan door voorlopige bësprekingen in Batavia. Het is de wens der Republikeinse re gering eerst haar regering in Djokja te herstellen eh, dan de conferentie, opdat zij op deze conferentie sterker Een feit is het intussen, dat het gezag van de Republikeinse regering is verzwakt. De mededelingen om- trent haar militaire kracht zyn bluf gebleken, terwyi in Indonesische kringen de wens tôt samenwerklng met Nederland steeds grotere aan- hang krygt. Dat zyn feiten waarme de de Republikeinse delegatle relsp- ning zal moeten houden by de te voeren onderhandelingen. Intussen zijn de voorlopige bespre- kingen Donderdag begonnen. het ogenblik hoge beschermende rechten op tuinbouwproducten, waardoor de ontwikkeling van de Duitse tuinbouw wordt aangemoe- digd, maar daaraan zal door onder handelingen nog wel wat te doen zyn, omdat in de vraag door Duits land zelf niet kan worden voorzien. Toch is er onder deze omstandighe- den aile reden toe de opneming van West-Duitsland te overwegen in de Benelux-groep, omdat daardoor het West-Duitse afzetgebied voor goed open zou komen te liggen voor onze land- en tuinbouw. Dit is echter toekomstmuziek en wij moeten al dankbaar zijn, dat voor het ogenblik de kansen op toene mende afzet naar West-Duitsland niet slecht zijn, mits een behoorlijke financiële regeling wordt getroffen. De besprekingen, die vorige week te Frankfort zijn gevoerd over de aan- koop van 1000 ton buitenlandse kaas door West-Duitsland kan men zien als een bègin van deze heropening van het Duitse afzetgebied. Het is zeer waarschijnlijk, dat ons land het leeuwendeel van de kaasleverantie zal kunnen krijgen, want de vraag naar Nederlandse produeten is bul- tengewoon groot. De Beatrixkliniek, een gesticht voor kraamvrouwen te Haarlem be- hoorde in eigendom aan het echtpaar Becker, van geboorte Duitsers. Toen de oorlog voor Duitsland verloren was, gavën zy de leiding over aan het Haarlemse echtpaar K., dat na de arrestatie Van de fam. Becker, kort. na de bevrijding, als bewind- voerder werd aangesteld, en bleef dat tôt 1947. Het echtpaar Becker was welis- waar na enige maanden vry geko- men, omdat de ingekomen beschul- digingen ongegrond waren, maar het werd 1947 voordat zij de kraamin- richting weer mocht exploiteren. Toen bleek, dat er onregelmatig- heden in de administratie waren. Het Beheersinstituut werd hiervan in kennis gesteld, en liet de zaak on- derzoeken. Dit onderzoek bleef ech ter zonder resultaat. De heer Becker heeft toen zelf ge- gevens verzameld, en heeft zich daarmede tôt de politie gewend, die het echtpaar K. heeft ingerekend. Het tekort wordt geschat op f 20.000. Bovendien wordt een bedrag van f 5000 vermist, dat in de boeken is vermeld met de omschrijving „ge- stolen". Het staat nog niet vast, of de familie K. de dief van dit bedrag is. WAT HEBBEN ZE IN DUITSLAND GEDAAN? HERVATTING REPATRIëRING De minister van oorlog, minlster van marine a.i., deelt mede, dat, met ingang van 13 Mei a.s., de repatrl- ëring van Nederlandse militairen uit Indonesië zal worden hervat. In het tydvak 13 Mei tôt en met September zullen repatriëren een groep individuele gevallen (militai ren, die hetzy wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzy wegens andere redenen niet tegelyk met hun onderdeel terugkeren); voorts drie compagnieën aan- en afvoertroepen, de laatste vier, O.V.W. bataljons, vier afdelingen veldartillerie, twee compagnieën genietroepen, drie es- kadrons pantserwagens, het persû- neel van twee mobiele was- en bad- inrichtingen en van een hulpver- bandplaatsafdeling, al welke onder- delen waren toegevoegd aan de reeds gerepatrieerde O.V.W. bataljons. In dit tijdvak zullen ook groepen marinepersoneel, waaronder mari niers, terugkeren. In het tijdvak October 1949 tôt en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 December divisie, met de eerst uitgezonden zes bewakingsbataljons, alsmede het personeel van de 2e di visie, dat in verband met zijn totale diensttijd tôt de 7 December divisie kan worden gerekend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waaronder mariniers, repatriëren. PRIJZEN SCHOENREPARATIES De opnieuw vastgestelde maxi- mumprijzen bedragen: leren heren- zolen en hakken, gespijkerd of ge- klonken f 3.90, met hout gepend, machinaal genaaid of gelymd f 4.30. Voor rubber bedragen deze pryzen resp. f 2.90 en f 3.30. Indien een klant uitdrukkelijk verzocht heeft de reparatie met ge- vulcaniseerde rubber te doen, en toch leder is gebruikt, dienen de prijzen daarvoor met 10 te wor den verminderd. Maatschoenmakers mogen hogere pryzen in rekening brengen. OUDE BOM ONTPLOFTE Tengevolge van de oorlog, waren een aantal scherfbommen tereçht gekomen op de grond van de land- bouwer Tielemans te Vlierden (N.B.) De opruimingsdienst verwijderde de projectielen. Daarna nam de boer zijn land weer in gebruik. Reeds vier maal werd het omgeploegd. Toen het voor de vijfde maal werd geploegd, trapte één der paarden op een bom, die ontplofte. De beide paarden wa ren op slag dood. De boer zelf, çlie achter de ploeg liep, bleef ongedeerd. AUTO MET ARBEIDERS IN SLOOT Een militaire auto, waarmee de arbeiders van hun werk naar huis gebracht werden, geraakte te West- zaan van de weg en kwam in een In de CM gingen enige jongelui uit Vaals, die deelgenomen hadden - aan een sportdemonstratie de Duitse grens over. Daar kwamen ze in con tact met enige commiezen, die ze mee namen naar een Duitse boerde- ry. Er ontstond onenigheid tussen de jongens uit Vaals en de commie zen, welke uitliep op een vechtparty. De Nederlanders gingen ten slotte terug over de grens, waar zij in de armen liepen van maréchaussée, die hen opsloten. Thans zullen Neder landse politie en de dienst invoer- rechten en accijnzen pogen te weten te komen wat er eigenlyk heeft plaats gehad. Vooral het gedrag van de commiezen lijkt vry duister. MOTORRIJDER MAAKTE ONVERWACHTE MANOEUVRE Op de Rijksstraatweg te Haarlem maakte een motorrder een manoeu vre, die niet door de bestuurder van een er achter rydende luxe auto werd verwacht. Deze bestuurder week sterk uit, waardoor de wagen over de kop sloeg en in brand ge raakte. De chauffeur, de enige inzittende, kon tydig uit de verongelukte wa gen worden gehaald. GEVAARLUK PROJECTIEL TUSSEN OUDE MATERLALEN Terwijl de handelaar in oud yzer B. te Helden-dorp in de smederij van V. oude materialen aan het verzame- len was in het bijzyn van zyn tien- jarig zoontje, raapte de jongen een voorwerp op, dat plotseling exploi- deerde en hem geheel in vlammen hulde. Bij de blussingspogingen, die de vader ondernam, werd ook deze ernstig gewond. Het brandende spul bleek uit phosfor te bestaan, welk gevaarlijk oorlogstuig op raadsel- achtige wijze in de smederij terecht was gekomen. De met ernstige brandwonden overdekte jongen wferd naar het ziekenhuis te Venlo ver- voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Er hadden de Amsterdamse politie diverse klachten bereikt over de verkoop van gesmokkelde horloges op de dagmarkt op het Waterlooplein Het gevolg was, dat een dezer dagen de exploitanten van aile kramen waar horloges werden verkocht, wer den gearresteerd, en naar het poli- tiebureau gebracht. Daar werden zy in de gelegenheid gesteld te bewy- zen, dat zy slechts legale waar te koop hadden. Een viertal waren daartoe niet in staat. Deze zyn inge- sloten. Er werden 30 horloges en 23 armbanden in beslag genomen. pak en enige lichte verwondingen kwamen aile inzittenden er goed af. Allen kropen op het dak van de wa gen, en konden via een balk die in- middels door omstanders was gelegd de wal bereiken. PAS OP VOOR BEPAALDE „RADIO-ONDERDELEN" Er zijn hier te lande „radio-onder- delen" in omloop, welke levensge- vaarlijk blyken te zyn en bedrieglijk veel lyken op onschuldige toestellen, welke in de huidige radiotechniek worden gebruikt. Een radio-monteur uit een Bra- bants dorp was zonder het zelf te weten in het bezit van een derge- lijk „onder(Jeel". Toen hij het wilde doormeten, en voor dat doel aansloot op een accu van 2 volt, exploideerde het. De monteur werd aan het gelaat gewond, en zal vermoedelijk voor de verdere duur van zyn leven blind zyn. Gedurende de bezettings jaren de- den zich tal van soortgelyke ontplof- fingen voor, welke gewonden en in een geval zelfs een dode tengevolge hadden. Al deze orttploffingen heb ben zich voorgedaan in radiozaken. Uit de verzamelde gegevens blykt, dat de bedoelde onderdelen bestaan uit met bruin papier omwikkelde pakketjes van 5 6 cm lengte, 2 2% cm breedte en 6 7 cm dikte, voorzien van twee samen aan één contactpen verbonden rode draden en van twee witte draden, eveneens samen aan één contactpen. Vermoedelyk werden deze pakket jes' gebruikt door geallieerd lucht- vaartpersoneel, om wanneer een vliegtuig werd neergeschoten betaal- de mstrumenten te vernietigen, om te voorkomen, dat de vijand de ge- heimen zou leren kennen. Door on- bekende oorzaak zijn dergelyke pak ketjes in omloop gekomen. Radiomonteurs en handelaren die nen derhalve op hun hoede te zijn. FABRIEK VERWERKTE 2,000.000 H.L. AARDAPPELFN De N.V. Aardappelmeelfabriek „Onder Ons", staande in de Overys- selse Veenkolonie „De Krim" beleef- de dezer dagen het moment, dat er dit seizoen reeds 2.000.000 hl aardgp- pelen waren verwerkt. Het fluiten van het tydsein van de fabriek deed mededeling van dit feit aan de bevolking. TRAM CONTRA TRACTOR MET OPLEGGER De tram verloor de strijd In Amsterdam botste een tram tegen een tractor met oplegger. De tram kwam juist in de opening tus sen tractor en oplegger terecht. Het voorbalcon werd geheel gekraakt, en het mag een wonder heten, dat de bestuurder er met lichte verwon dingen is afgekomen. De trampassagiers kwamen met de schrik vrij, evenals de inzittenden van de tractor. EEN GOED BETAALDE VOORSTELLEMG Een viertal Nederlandse immita- tors vertoeft in Amerika en geeft daar gezamenlijke voorstellingen voor de middelbare scholen. Onlangs toen de artisten van de ene school naar de andere reden, overschreden zy de voorgeschreven. maximum snelheid. Een bekeuring was het ge volg. Toen zy voor de rechtbank moesten komen verschenen zy in Volendammer gewaad, dat in zover- re met hun beroep overeen kwam, dat het ook immitatie was, want behoudens de klompen was het in Amerika vervaardigd. Toen de rechter hoorde wat de zaak was, en wat het beroep was van de knapen, stelde hy voor dat men in de rechtszaal maar eens een voor- stelling zou geven. Dat gebeurde. De rechter toonde zich tevreden over het gebodene, legde hun een boete op van 25 en gaf hun tevens een kwitantie voor dit bedrag, dat hy tjetaald achtte met het honorarium voor de voorstelling. Lijdensaandacht in de Geref. Kerk te Sappemeer Onlangs uitte een onzer medewer- kers de wens dat het muziekleven zich wat meer zou ontwikkelen op het gebied van religieuze en kerke- lyke muzikale kunst. In dat verband vraagt deze lydensaandacht onze at- tentie. De spreker de heer K. Pruysen sprak naar aanleiding van Joh. 1*5 17—18. Het muzikale gedeelte van het programma werd uitgevoerd door de Gem. Zangver. „Soli deo Gloria" te Sappemeer m-m.v. Gem. Zangver. „ASAF" Groningen en de solisten mevr. G. E. FaberBendack van Bolsward (sopr.), Mevr. G. de Weijs- Prummel, Wildervank (sopr.), Léo de Weijs, Wildervank (ténor) en Joop Vos, Wildervank, orgel. Het geheel uit religieuze muziek bestaande programma werd door so- ten zowel als door koren uitstë- kend uitgevoerd. Eén der hoogte- punten vormde „De zeven Kruis- woorden". Aan de dirigent, de heer R. Smit Pzn. komt zeker een woord van hulde toe, voor het voortreffe- lyk werk door hem verricht. Het was jammer, dat de kerk verre van geheel bezet was. Te NOORDBROEK In de dèzer dagen gehouden ge- meenteraadsvergadering werd beslo ten tôt splitsing in twee percelen van de Zuiderschoolwoning, en om aan de heer W. van Noordbroeksterham- rik tegemoet te komen in de kosten verbonden aan het schoolbezoek door zyn kinderen. De heer F. Amerika werd met 5 tegen 2 stemmen benoemd tôt ge- meente-timmerman-straatmaker. De aftredende leden van de Com- missie tegen Schoolverzuim werden opnieuw benoemd. Overeenkomstig een desbetreffend verzoek van de Stichting Départe mentale Woningbouw „Noordbroek' werd voor de bouw van 3 dubbele arbeiderswoningen een grond-voor- schot van f 5200 en een bouwvoor- schot van f 60.000 verleend. Verschillende percelen grond wer den verhuurd, terwijl het sportter- rein aan de vereniging „Noordbroek" werd verhuurd voor f 250 voor hêt tydvak van een jaar. Men besloot de gemeenschappeiy- ke regeling „Bouw- en Woningtoe- zicht" tussen de gemeenten Munten- dam, Zuidbroek en Noordbroek te ontbinden, en met Zuidbroek een nieuwe regeling aan te gaari. (Van onze correspondent) In Harkstede heerst een bloeiend sportleven hetgeen o.m. tôt uitdruk- king komt in een voetbalclub met ongeveer 100 leden en een gymnas- tiekvereniging met ongev. 450 leden. De oefengelegenheden zyn hiermede echter niet in overeenstemming. Het inrichten van een zaalruimte zal voorlopig nog wel een onvervulde wens biyven doch het verbeteren van terreinen biykt wel mogeiyk te zijn. Op initiatief van enkele be- TWEI VERNEUKERS Lut je Geert zit vol gutenstreken, Kuur'n en kneep'm. Azze joe verneuk'n kln din ledde 't nait En din hedde zien grootste aoregaid. Op 'n aovend heurde gestommel, Hai dinkt: wat drommel Lustert en kikt, lacht en knikt, Dut hail gewichteg, lopt hail verzichtig en klikt: „Moeked'r is 'n keer'l in de keuk'n dei dj mait smokt En stief teeg'n zok aandrokt. „Wûtl!" zegt moeke, „in mien huus schandaol'n?? De Dûvel zel heur haol'nll" Zai wil vot op hoge bain'n naor keuk'n tou gaon Mor Geert oit heur staon; „Ach moeke", zegde, ,,'t was mor gekaid, mok joe mor nait kwaod or 't Is vaoder morg stuursleden van bovengenoemde ver- enigingen is samenwerking gezocht en verkregen met andere belangheb- bende verenigingen t.w. „Dorpsver- fraaiing" en V.v.V. Uit deze samen werking is ontstaan de „Stichting Sportterrein Harkstede-Scharmer". Men vond een geschikt terrein te genover het voormalig station Hark stede-Scharmer ter grootte van 3% ha en kwam met de eigenaar tôt een accoord. Het ontwerp van de plan- nen omvat twee terreinen, een athletiek- en sintelbaan alsmede een zwembad en is opgenomen in het uitbreidingsplan van de gemeente. Deze plannen zullen nu nader worden uitgewerkt door de Ned, Heide Mij. die ook de begrotin- gen opmaakt terwyi men hoopt in de herfst met do- werkzaamheden een aanvang te kunnen maken. Het financiële vraagstuk is natuuriyk een punt, dat de 3tichting veel hoofdbrekens heeft gekost- Naast het Stichtingsbestuur is een „Werk- comité" in het leven geroepen dat in hoofdzaak is belast met de „aande- len-actie", Deze actie, waarby aan- delen van f 25.en f 100.worden geplaatst, verloopt tôt nu toe uitste- kend. Hiernaast wordt een grote ver- loting, omvattend 15000 loten, ge houden waarvan de trekking deze zomer plaats vindt. Wanneer aile plannen werkeiykheid zyn gewor- den zal Harkstede een sportterrein ryk zyn waarop men trots kan zyn. VOETBAL Wanneer dit blad verschynt, zyn de feesteiykheden, verband houden- de met het gouden jubileum van HSC reeds begonnen. Donderdag- avond hebben de adspiranten feest gevierd. De voornaamste feesteiykheden staan echter op het programma voor vandaag, morgen en Maandag. Van- daag is de receptie en de feestavond, Zondag veteranen-wedstryd, jubi- leumwedstryd en jubileumdiner, en Maandag jeugdwedstryden. Ter gelegenheid van het jubileum is een speciaal nummer van het maandblad „De Kraai" van de ver eniging verschenen. Het gouden ju bileum is met gouden letters gesym- boliseerd op de cellophaan omslag. Het nummer ziet er keurig verzorgd uit, ip geïllustreerd met vele foto's van HSC en de HSCers van nu en van voorheen. Voorts bevat het num mer o.a. bydragen van K. J. J. Lotsy, H. Valkema (voorz. van het distr. V), dr. K. Bos (ere-voorz. der vereni ging), A. W. Stronkhorst (ex-burge- meester van Sappemeer), H. de Wit (burgemeester van HoogezandSap pemeer), J. W. de Vries (voorz. afd. Groningen van de K.N.V.B.), ir. A. van Emmenes (radiospreker). De heer T. Albronda, voorzitter van de jubilaresse, vertelt iets uit de histo rié van de club. Ailes by elkaar een mooi nummer. Uit het verleden Nu HSC, de eerste klasser van HoogezandSappemeer, en tevens de enige eerste klasser van het Gro- ninger platteland, het feit herdenkt, dat ze een halve eeuw bestaat is er natuurlyk reden de club te felicite- ren, en haar een voorspoedige toe komst toe te wensen, hetgeen wy hierby doen. Maar er is ook reden om enkele grepen te doen in het verleden van de club. Vroeger heeft men wel eens ge- dacht, dat de voetbalvereniging „Hermes" een der delen van de combinatie waaruit HSC is ontstaan, in 1904 werd opgericht. Later is ge bleken, dat „Hermes" reeds in 1899 bestond. De combinatie met S.V.V. kwam in 1911 tôt stand, en de naam van de combinatie werd Hermes SW-Combinatie of kortweg HSC. Een jaar later werd deelgenomen aan de competitie in de 3e klasse van de NVB. Dat jaar werd niet het kampioenschap behaald, doordat een beslissingswedstrijd tegen Velocitas werd verloren. Geleidelijk werd om- hoog geklommen. Jarenlang was het eerste elftal te sterk voor de tweede klasse, maar te zwak voor de eerste. Als men weer tôt in de eerste klasse doorgedrongen was, dan werd men daaruit ook weer verdreven. Toen HSC in het seizoen 1933/1934 opnieuw naar de eerste klasse pro- moveerde, door overwinningen op De Kooi en Alcides, was deze promo- tie voor langere duur. Tôt nu toe heeft HSC zich onder de tien sterk- sten van het Noorden weten te hand- havèn, en heeft meestal een plaatsje veroverd in het midden van de ranglijst. In het seizoen 1939/1940 kreeg HSC een kansje op de boven- ste plaats en een jaar later eindigde HSC met Be Quick op de bovenste plaats, met een gelyk aantal punten. De beslissingswedstrijd werd na de derde verlenging verloren. Twee maal in het bestaan van HSC werd beslag gelegd op de Groninger Dagbladbeker. In de jaren na de oorlog werd HSC resp. 8e, 6e en 5e op de ranglyst, en hoe het dit jaar is gegaan weet on- getwyfeld iedereen. Moge het het komende seizoen be- ter gaan. (Gegevens ontleend aan „De Kraai") VOETBALPROGRAMMA morgen Zondag District V. Promotie en degradatie: i 2e klasse: ZwartemeerEmmen; LSCAchilles. 3e klasse: MusselkanaalGroen Geel; VeelerveenFW. voor Maandag 18 April Bekerwedstrijden District V: Groep G: HellasNoordbroek. Groep I: HelpmanWesterbroek. Afd. Groningen van de K.N.V.B. Afd. H. 3E: Nieuw Buinen 5Kiel- windeweer 3. Lauwerkrans 2e ronde: Zuidbroek 2Noordster 3; HSC 3- Froombos. Legpenning 2e ronde: HSC 4Zuidbroek 4; Westerbroek 3Kielwindeweer 2. Junior es Afd. I. B2: Oranje NassauHark stede. Afd. n. A4: SFW—Zuidbroek; Hoogezand 2HSC 3; KwiekHSC 2 SCHAKEN Uitslagen onderlinge wedstryden van de Schaakvereniging „Hooge- zand-Sappemeer" Groep I: H. ClobusP. Beersma 01; L. KranenborgJ. J. v. d. Reyd 10; L. ScheenP.Miedema 10: J. MiedemaJ. Reyne 10; P. MiedemaH. Clobus 0—1; H. G. SteenbeekJ. J. v. d. Reyd 01; J. MiedemaL. Kranenborg afgebr.; L. ScheenJ. Reyne afgebr. Groep IIA: J. MolterG. de Wind 0—1; G. de Wind-J. Molter 1—0; G. de Wind—M. de Vries 0—1; A. Kits- F. Huizinga 10; F. HuizlngaA. Kits H. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie damelub ,,Houdt Stand" (H.-S.): H. W. KuipersE. Westman 20; B. Hartman—J. W. Noorman 20; J. PotC. Kielman 11; B. Hekert- P. Tilman 2—0; H. E. Visser—K. do Jonge 20; R. BuurkeJ. Smit 20; J. v. d. Let—B. Kremer 20; J. Baas H. K. Looyenga 02; K. Snitjer— J. Westman 20; J. KuipersH. Pot 20; J. PlukkerH. Jongman 02; G. LammersR. A. Jongman 11; J. HulsebosJ, Kuipers 02; K. v. BonR. Buurke 20; B. Hekert— R. Douma 2—0. KEGELEN Het Nationaal Kegelconcours te Leeuwarden Korpswedstrijd Heren (5-tal): 1. O.D.I. te Zwolle 374 ht.; 2. Acht o. d. Lange, Zuidbroek 368 ht.; 4. Ons Genoegen, Hoogezand 366 ht.; 5. Ano- nymus, Hoogezand 356 ht.; 7. Doe je Best, Sappemeer 354 ht.; 14. Atlanta, Hoogezand 328 ht.; 17. Houdt Koers, Hoogezand 326 ht.; 18. Ons Genoe gen, Zuidbroek 324 ht.; 24. Voor uit, Hoogezand 317 ht. Korpswedstrijd Heren (3-tal) 1. Aile Negen, Terborg 212 ht.; 2. Ons Genoegen, Hoogezand 209 ht.; 6. Hoogezand 1938, Hoogezand 193 ht.; 7. Doe je Best, Sappemeer 192 ht.; 10. Ons Genoegen, Hoogezand 189 lit. 13. Doe je Best, Sappemeer 188 ht.; 14. 't Hail Holstek, Hoogezand 187 ht, 16. De ieuwe Brug, Hoogezand 187 ht.; 18. HSC, Hoogezand 186 ht.; 19. Doe je Best, Sappemeer 185 ht.; 20 TA VENU, Hoogezand 184 ht.; 22. Dussel, Hoogezand 183 ht.; 23. Acht 0. d. Lange, Ztîidbroek 181 ht. Korps Dames (5-tal): 3. ANIOD, Zuidbroek 309 ht. Korps Dames (3-tal): 7. ADA, Hoogezand 157 ht. Vrije baan Dames: 1. Mevr. SmitSchierbeek, Zuid broek 3 x .45; 2. Mevr. WeverHollé Groningen 2 x 45. Personele Baan (10 ballen): 2. R. Zeef, Zuidbroek 85 ht.; 7. H. Bakker, Hoogezand 80 ht-; 11. J. Messchendorp, Sappemeer 79 ht. Personele Baan (5 ballen): 3. J. Brôerken, Hoogezand 45 ht.; 6. H. Bos, Hoogezand 44 ht.; 7. H. Bak ker, Hoogezand 44 ht. Jubileumbaan (10 bals): 5. F. van Hal, Hoogezand 79 ht.; 11. A. Doddema, Hoogezand 76 ht.; 12. O. Heerlien, Hoogezand 76 ht.; 13. J. Broerken, Hoogezand 76 ht.; 14. C. de Lange, Hoogezand 76 ht.; 15. Nieuwhuis, Hoogezand 75 ht. Vrijebaan Heren: I. R. Zeef, Zuidbroek 55 x 45; 4. Gorens, Hoogezand 15 x 45; Bakker, Hoogezand 10 x 45; Brôerken, Hoogezand 5 x 45 (1 x 44); 13. Boerema, Zuidbroek 3 x 45; 17. L. Vos, Hoogezand 2 x 45; 23. D. Laphor, Hoogezand 1 x 45; 24. A. Doddema Hoogezand 45 en 25. Leu- ning, Hoogezand 45 ht. W. W. 5. H. 9. J. ADVERTENTIE I.M. Mot en larf bestrydt U 't best mrt D.D.T. van 't merk Funest DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND—SAPPEMEER Uitreiking bonkaarten 909. Daar op de thans geldige bonkaarten geen afhaaldatum is gestempeld, gelieve men op onderstaande data de bon- kaarten in ontvangst te nemen. Me de te nemen: stamkaarten plus in- wisselingsbonnen 905 van de in ge bruik zynde 'kaarten. Dinsdag 19 April van 9 tôt 12 uur Noordbroeksterstraat; van 2 tôt 4 Jagerswijk, Spitsbergen, Noorder- straat, Wilhelminastraat; van 4 tôt 6 Parkstraat, Heerenstraat, Boswyks- laan en Boswyksstraat. Woensdag 20 April van 9 tôt 12 Luth. Kerkstraat; van 2 tôt 4 Mid- denstraat, Zuiderstraat; van 4 tôt 6 Tripscompagnie, Kleinem.str., Klei- nemeersterdiep Nz. en Zz., Prinses Margrietpark, en K. de Haanstraat. Westerbroek (café Hulsman): Donderdag 21 April van 9 tôt 12 de letters A t-m. F; van 2 tôt 4 G t.m. K. Vrydag 22 April van 9 tôt 12 de letters L t.m. R; van 2 tôt 4 S t.m. Z. Kropswolde (café Kloosterhuis) Vrydag 22 April van 9 tôt 12 de letters A t.m. K; van 2 tôt 4 L t.m. Z Na-uitreiking bijzondere arbeid. Deze geschiedt op Donderdag 21 April van 2 tôt 4.30 uur. GEMEENTE ZUIDBROEK EN NOORDBROEK Uitreiking bonkaarten 909. Daar op de thans geldige bonkaarten geen afhaaldatum is gestempeld, gelieve men op onderstaande uren de bon kaarten in ontvangst te nemen. Mede te nemen» stamkaarten plus inwisse- lingsbonnen 905 van de in gebruik zynde kaarten. Zuidbroek: Woensdag 20 April van 9 tôt 12 voor de letters A t.m. D; van 2 tôt 4 voor de letters E t.m. H. Donderdag 21 April van 9 tôt 12 voor de letters I t.m. P; van 2 tôt 4 voor de letters Q t.m. Z. Noordbroek: Vrijdag 22 April van 9 tôt 12 voor de letters A t.m. K; van 2 tôt 4 vpor de letters L t.m. Z. Handel. In verband met Faas- maandag is de inlevering door win- keliers op a-s. Dinsdag op de norma le uren. GEMEENTE SLOGHTEREN In verband met Paasmaandag wordt de zitting van Maandag verschoven naar a.s. Dinsdag op de normale uren, ook voor handel. Na-ultreiking bijzondere arbeid- Donderdag 21 April van 9 tôt 12. DISTRIBUTIENIEUWS VEENDAM Uitreiking bonkaarten 909, toeslag- kaarten voor zieken en a.s. of jonge moeders. Meenemen: inwisselingsbon Btamkaarten. In het vervolg wordt elke Vrydag gepubliceerd, welke straten of wy- ken aan de beurt zyn om de bonkaar ten af te halen. Dinsdag 19 April v.m.: Adderstr., AE-kade, AE-straat, A. G. Swartstr., A. G. W. Plein, A. G. W. straat, Her- tenkampstr. Na-middag: Ben. Wes- terdiep. Woensdag 20 April v.m.: Kerkstr., Verl. Kerkstr., Buitenwoelkade; Na- middag: Kerkpad, Kibbelgaarn, Zoutmanslaantje. Donderdag 21 April ^m.: Markt- straat. Plan Zuid, Burg. de Hoopstr. Na-middag: Noorderkwartier, Vosse- veld, Westebrink, Tripscompagnie. Vrhdag 22 April, v.m.: Stationsstr., Parallelweg, Pieter Sneeuwpl., Post- uwpl weg, TJ. J. Giezenstr., St. Coniusstr., "llkenstr,, Havenkade, Ha- M. Ubbo Wi: venstraat. Na-middags: Frans Spielc- manstr., Sinnegeslaantje.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 4