ten Oasten van de IJssel Een nieuw bedrijf voor de Prov. Groningen Verraadster en Bewaaksler stonden terecht 3} STfaSk* ,oes'and S£ ETfeT°.SLrML,kr»ke,e l waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vierde Jactrgcmg Zaterdag 23 April 1949 No. 32 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Buitenlands Overzickt zal bij een eventuele oorlog niet verdedigd worden. BONNEN VOOR WERKKLEDING. KORT WIJDINGSWOORD. ERNSTIGE BRAND TE GRONINGEN uol L,ty„uwiw i,-. -,Hier hebben we toch ôôk Thomas' INDONESIë Verklaring van Dr. van Royen. f tv reikrove^^ijTenTÔorwaaTden v"an vanljhn' Garreis"als"zInieroptrad, ^tSmend^rS met gaafovfrdek- RECHTSZAKEN WAT GEEFT DE RADIO MELKVEEHOUDERS OPGEPAST. NIEUWE BONNEN HET NIEUWSBLAD ABONNE ME NTSFRIJS 11.50 p- kwartaal. Franco, p. post 11.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te feoop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.if. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezând Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Het Atlantisch verdrag is een de- Berlijn op te heffen. Tôt nog toe fensief verbond, dat in werking hebben de Sovjet autoriteiten dit ge- treedt indien één der deelnemende weigerd, maar door de uitstekende landen zou worden aangevallen. Er organisatie van de luchtbrug hebben wordt vanzelfsprekend niet gezegd de Westelijke landen zich niet alleen in Berlijn kunnen handhaven, maar hebben zelfs de toestand voor de millioenenbevolking dragelijk kun nen maken. De Russen zullen er daarom geen belang meer bij hebben de blokkade nog langer te handha ven. Daarom kan een poging van Sovjet-zijde om tôt overleg te ko- men, niet onmogelijk worden geacht. Wellicht dat contact Oost-West tôt enige ontspanning in de internatio nale toestand zou kunnen leiden. Nog enkele kwesties, die de aandacht vragen In China heeft de Nationale rege- ring zich niet bereid verklaard voor' van welke zijde een aanval zou kun nen worden verwacht, maar het spreekt vanzelf dat een aanval uit het Oosten bij de huidige politieke ontwikkeling tôt de mogelijkheden behoort. Het is het doel van de deel- nemers aan het- Atlantisch Pact zulk een aanval te voorkomen, door een sterk geheel te vormen. Maar on- danks dat was het toch nodig voor- zieningen te treffen voor de verdedi- ging van West-Europa, ingeval het toch tôt een oorlog mocht komen. Het spreekt vanzelf, dat de bespre- kingen over de gezamenlijke mili taire maatregelen achter gesloten deuren geschieden, en dat hetgeen ZELFS EEN BRIEVENBUS WERD WONING Voor het vierde jaar heeft een mezen-paar de brievenbus van woning te Bloemendaal gevorderd De bewoonster, die" vordering van kieding J» fljdig geworden. Op de tôt .1 31 ..nn Ur.n« ..mmnrr TlKnAO U 1Q lrnn mon lzrvr>ûn ODn r - dat gedeelte van haar woning vrees- de, had naast de bus een nestkastje opgehangen. De vogels was echter de bus uitstekend bevallen, en begon- nen deze te stofferen. De bewoonster besloten wordt geheim gehouden waarden te accepteren, waarin het wordt- Toch lekt er zo nu en dan wel eens iets uit, en zo heeft de Chicago Tribune vernomen het blad zegt uit zeer betrouwbare Franse bron dat het aanvankelijk in de bedoeling lag een verdedigingslinie te forme-i ren vanaf Bremen langs de rivier de Weser naar het Zuiden tôt Zwitser- land. Bij de besprekingen bleek overtrekken van de Jangtse door Communistische troepen wordt ge- eist. Indien de Communisten aan deze eis vasthouden, zal zij de strijd voortzetten. Die strijd is intussen weer begonnen. Dat de ECA hulp het komende jaar zal worden voortgezet, staat vast. Dezer dagen tekende président echter dat deze linie geen stand zou Truman een wet, waarbij 5.430 mil- kunnen houden bjj aanvallen met lioen wordt uitgetrokken voor de pantserdivisies. In verband daarme- ECA-hulp tôt Juli 1950. de besloot men West-Europa te ver- De politieke commissie der V.N. dedigen langs Rijn en Po. Daarmede houdt zich bezig met de toekomst kon de Nederlandse minister van van de voormalige Italiaanse kolo- buitenlandse zaken, Mr. Stikker, niën. Intussen zou Italie gaarne zien, zich echter niet verenigen. Men dat men haar zou opdragen het be- werd het er toen over eens dat IJssel, heer over Erytrea en Somaliland te Rijn en Po verdedigd zullen worden. voeren en deze landen rijp te ma maar de mezen hielden vol, en de dame liet zich vermurwen. Nu staat er een bordje bij de brie venbus, waarop verzocht wordt brie- ven in het nestkastje te deponeren. SLECHTE LECTUUR Een bibliotheekhoudster uit Maas tricht, leende een boek uit, dat vol- gens de dagvaarding voor het nor- maal schaamtegevoel kwetsend en voor de eerbaarheid aanstotelijk was. In verband daarmede had de ex ploitante van de bibliotheek zich te verantwoorden. De officier eiste 4 maanden ge- vangenisstraf. De straf werd bepaald op f 300 boete. Tengevolge van brand is een op- slagplaats van kisten en houtwol van de N.V. Glaszaak Koster, ver- nield. De schade wordt geraamd op f 4000. VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN Bij brand in een boerderij te De- demsvaart kwamen 4 koeien, twee kalveren en enige varkens in de FABRKANT KRUGT f 60.000 BOETE De economische rechter in Maas- ONGELOVIGE THOMAS tricht heeft Donderdag een fabrikant Minachtend haalt Thomas de schou- een bonnen H 13 en L 13 voor werk- van rietmeubejen Ch. H. te Berg aan ders op, als zijn medediscipelen hero de Maas wegens overtreding van de vertellen, dat de gekruisigde Jezûs uit het graf is opgestaan. Daarom heet hij voortaan de „ongelovige Thomas". Of hij deze naam terecht draagt? Misschien zijn we eerder geneigd, het Thomas tôt een verdienste te re- kenen, dat hij critisch staat tegen- over allerlei oncontroleerbare ge- ruchten. En we vinden het dubbel- jammer, dat juist deze man zo'n slechte reputatie nalaat, omdat hij zo'n trouw mens is. Als Jezus een zieke vriend wil opzoeken en hij moet zich daarvoor aan groot gevaar blootstellen, dan weten de discipelen met hun houding geen raad. Het is Thomas, die dan de knoop doorhakt: bonnen H 13 kan men kopen: overall of een werkpak van drill, ke- per of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas verwijderde enige malen de strootjes of een mouwschort. Op de bonnen L 13 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of Pilov, een korte witte jas, een l»ksbuis of een korte stofjas. AAN DE LOPENDE BAND e een boete van f 60 000 plus een hech- tenis van vier maanden. De verdachte had zich schuldig ge- maakt aan "benadeling van de staat der Nederlanden ten aanzien van haar deviezenpositie. Hij had ni. voor zijn fabriek in Stokken (B.) in Nederland goederen gekocht tôt een waarde van f 90.000 en die naar België overgebracht zonder de ver- eiste vergunningen, waardoor ons land een schadepost aan deviezen te boeken kreeg van ongeveer f 100.000. Bovendien was aan verdachte ten laste gelegd, dat hij via loonverkla- ringen voor Belgische arbeiders in geldmiddelen naar België had laten uitgaan. Dit achtte de rechter echter niet bewezen en sprak verdachte hiervan vrij. De eis terzake het ten laste gelegde was f 60.000 plus zes maanden hechtenis. De rechter gaf bevel tôt onmiddellijk gevangenne- niet was Ëen Haarlemse dokter heeft Woens- dag een zeldzame serie ongelukjes beleefd, waarbij hij zich tenslotte moet hebben afgevraagd of er nooit ean eind aan de misère zou komen. Hij werd ontboden naar de Duin en Daalse weg te Bloemendaal, waar een man, die zijn vrouw per bakfieta vervoerde, een steile helling was af- patuimeld. De vrouw was gewond en ming van verdachte, die r.adat de dokter eerste hulp had ver- verschenen. loend en haar naar het ziekenhuis had laten vervoeren, wilde hij weer in zijn auto stappen om weg te rij- den. Op dat moment kwam een jon- goman dezelfde steile helling afge- fietst, verloor de macht over zijn scuur en botste tegen de doktersauto op. Ook deze jongen werd gewond, moest worden verbonden en naar het ziekenhuis worden overgebracht, zijn fabriek te Berg aan de Maas on- „Laten we met hem gaan, om met geveer voor twee ton Nederlandse hem te sterven". Thomas is geen man van woorden, geen mooiprater. Maar hij bezit, wat velen ontbreekt: trouw! Is het niet bitter, te bedenken, dat juist hij la- ter de „ongelovige" zal worden ge- noemd? Hoogstens zou hij immers een „zwartkijker" mogen heten? Want een zwartkijker is hij. Tho mas ziet het leven steeds van de schaduwkant. „Laten we met hem gaan, om met hem te sterven". Het is geen zonnig mens, met wie we hier hebben te maken. Hij heeft een scherp oog voor aile lelijke din- gen in het leven. Diep is hij onder de indruk van de macht van Jezus' vijanden. Och, eigenlijk is die Thomas een heel alledaagse figuur. In onze dagen vinden we iets van hem terug bij hen, die geloven in de onvermijde- lijkheid van een nieuwe oorlog en die geen gelegenheid ongebruikt la ten, om u allerlei narigheid te voor- spellen. Wellicht leeft er in ons allen iets van Thomas, die alleen maar de mislukking ziet: Laten we dan in Godsnaam maar allemaal met hem sterven". Crnninepn Frieslnnd Drente sforza is naar Washington geweest, poljtie zocht hem voor een roofover- een knaapje, dat met een vriendje de genoemde wetten oorspronkeliJS tekort. Het ontbreekt hem aan ge- «.nuiiiiiecii, xncoimiu, om (jaarover met zijn Amerikaanse gepleegd op 7 April op een fi- een ruzie had beslecht en daarbij geopende mogelijkheid om hier te jiut AANVRAGEN VERGOEDING VAN IN BEZETTINGSTIJD OPGELFjGDE ZOENGELDEN, SCHADE- VERGOEDINGEN EN BOETEN Naar men ons van de zijde van het commissariaat voor oorlogsschade mededeelt, heeft de minister van fl- nanciën er zijn goedkeuring aan ge- hecht, dat terzake van de, ingevolge de verordeningen nrs. 7 en 138 van 1941 en nr. 1 van 1943, opgelegde zoengelden, schadevergoedingen en boeten, indien en voorzover zij een bedrag van f 100 te boven gaan een vergoeding zal worden toegekend. In dit verband is van groot belang, dat bij de wet van 15 Juli 1948 tôt wijziging van de wet op de vermo- gensaanwasbelasting en van de wet Dit betekent dat de provincies minister van buitenlandse zaken, gearresteerd. De Amsterdamse rhoest de dokter hulp verlenen aan op de vermogensheffing ineens de in vlammen om. De boerderij ging ge- De dokter reed daarop huiswaarts, doch na enkele ogenblikken rijâen werd hij op de Brouwerskolk-weg bij een andere fietser geroepen, die ook was gevallen en eveneens naar het ziekenhuis moest worden gebracht r adat hem eerste hulp was verleend. Mercatorstraat te De weg van de barmhartige Samari- sedert ruim dtio taan was echter nog niet teneinde, heel verloren. DE „BRABANDER" GEARRESTEERD Eergisterenavond is door de Am sterdamse centrale recherche in een woning aan de Amsterdam de Aldus meldt de Chicago Tribune. ken voor zelfbestuur. De Italiaanse maancjen gesignaleerde 39-jarige A. want op dezelfde Brouwerskolkweg - WM 1 w i A tTn «A V, Mil 1 I M /I n ftftlr AW -, A 1 1 1 "1 _1 1A1- - -11 u n —H en Overijssel en een stuk van Gelderland eventueel prijsge- geven zullen worden. Blijken genoemde stellingen njet houdbaar, dan zal men zich event terugtrekken op de Pyreneeën, zo be- sluit genoemd blad. Deze laatste be- slissing zou moeten inhouden de toe- treding van Spanje tôt 't Atlantisch Pact. Daarover is echter nog geen beslissing gevallen. DuiisliUld De internationale politieke toe stand heeft enerzijds Duitslands te- rugkeer in de rij der volkeren ver- traagd. De vier groten konden het immers niet eens worden over de vredesvoorwaarden. Anderzijds heeft deze toestand tengevolge gehad dat West-Duitsland een bezettingsstatuut heeft gekregen, dat voor dat deel van Duitsland een nieuwe toekomst betekent, terwijl de ontmanteling der Duitse fabrieken voor een belangrijk gedeelte vervalt. Hebben de Duitsers een dergelijke behandeling verdiend? Het antwoord op deze vraag moet een welgemeend „neen" zijn. Nog steeds zijn de Duit sers zich niet bewust van het leed en de ellende die zij hebben veroor- zaakt, van de millioenen slachtoffçrs, die hun optreden heeft geëist onder de burgerbevolking der bezette lan den. Indien zij zich dat realiseren zouden bepaalde politieke leiders wellicht niet zo fulmineren tegen enkele kleine grenscorrecties, welke tengevolge zullen hebben, dat een paar duizend Duitsers in de bevoï king van andere landen zullen wor den opgenomen. Bovendien doen zich in Duitsland hier en daar gevaarlijke tendenzen voor. Nationaal Socialistische ele collega te spreken. Er zijn verschil-1 liaal van een tuinbouwbank aan de een gat in zijn hoofd had gekregen lande opgelegde zoengelden aan lende landen, o.a. Frankrijk, die Hoofdweg te Amsterdam. Deze over- cjoor de onzachte aanraking met een merken als vooruitbetaling op niet onsympathiek staan tegenover yal wat toen misiukt omdat de bank- aandschepje. Toen het gat gestopt bijzondere heffingen, is komen te te de te deze Italiaanse wensen. loof in de overwinnende kracht van Christus' liefde. En inzoverre het hem aan dit geloof ontbreekt, is de naam „ongelovige Thomas" tôch niet onjuist. Evenals Thomas leven wij vaak in DE GRENSCORRECTIES Donderdag heeft de Eerste Ka- mer het wetsontwerp inzake de grenscorrecties aangenomen, met 25 tegen 17 stemmen. Zaterdag zal de wet in werking treden. Gisteren hebben de Duitse grensbeambten hun bu reaux ver laten en zijn verhuisd naar nieuwe grensposten. De reactie in Duitsland op de aanneming van het wetsontwerp is geweest een zekere verslagen- heid, daar men daar algemeen de hoop gekoesterd had, dat de Eerste Kamer haar goedkeuring aan het ontwerp zou onthouden. houder, een zekere S., door zijn vas en de dokter zich gereed maak- vervallen. hulpgeroep buren en familieleden te in te stappen en voldaan huis- Verzoeken tôt toezending van aan- waarschuwde. Een wilde achtervol- vaarts te keren, kwamen over de gifte-formulieren behoren te worden <je schaduw van het kruis. Misluk- ging van F. door diverse Amsterdam- iîrouwerskolkweg twee jongens per geadresseerd aan het commissariaat king, dood en geweld schijnen opper- Se straten en pleinen had geen resul- iîets, die op een gegeven moment voor oorlogsschade, Stadhouderslaan machtig, Maar Hij is opgestaan en taat, omdat de man via een garage net hun sturen verward raakten en 130 te 's-Gravenhage. het gaat er om, te leven in het ver- zijn achtervolgers het spoor In de voorbereidende conferentie te Batavia heeft de Nederl. verte- genwoordiger, Dr. van Royen ver klaard, dat de Ned. Regering bereid is in te stemmen met de terugkeer van de Republikeinse regering naar bijster -:gen de grond tuimelden. Eén van kon maken. Het was echter bekend, ^or: kreçg daarbij een hersenschud- tîat de ma» iiuiidlttiigero ili *Aùittteî"-r ff JL jftï.' r moeât ex ~aan te pas dam had en zorgvuldig speuren komen en de jongen werd na behan- heeft de politie in staat gesteld zijn deld te zijn, naar het ziekenhuis ver- schuilplaats te ontdekken. Met deze voerd. arrestatie is een van de beruchtste En toen bereikte de dokter verder inbrekers uit het Zuiden van het zonder ongelukken zijn woning, land gepakt. Hij stond gesignaleerd voor niet minder dan 15 inbraken, waarvan er vijf met geweldpleging. F. stond bekend als een gevaarlijk man, die een grote invloed heeft op zijn handlangers. Deze laatsten waren vrijwel allen in de afgelopen maanden gearres teerd, maar zo bang voor hun „chef dat zij hardnekkig weigerden inlich- tingen te verstrekken. F. is in het hoofdbureau ingesloten en zal na hier in Amsterdam verhoord te zijn, vermoedelijk op transport naar het Zuiden van ons land worden gesteld. DE TENOR HANS J. K. GAREIS VERMOORD De ténor Hans J. K. Gareis, ver bonden aan de Metropolitan opéra Een reeds eerder gedane aangifte trouwen, dat Zijn liefde het wint. ontheft niet van de verplichting als nog een aangifte-îormulier aan ta vragen. Aanvragen, die na 31 Juli 1949 bij het commissariaat voor oorlogsscha de binnen komen, worden niet meer I in behandeling genomen. Te Kropswolde is een beverfarm gesticht tie van deze knaagdiertjes, die zeer gezocht zijn om hun huid, welke dient voor bontartikelen. Wii hebben tezamen met de ex- oonaen aan ae menujjum.au yT van j„_ veer. - is eergisteren in een steeg vermoord Ian de nieuwe Djocja mits een bindende verklarmg gevonden. ioiq T7vQr>Wnrt farm Achter de boerderij zijn voor- verkregen wordt over het feit dat de Gareis werd in 1913 te Frankfort stauen gebouwd, waarvan Rep. regering de gewapende aanhan- aan de Mam geboren. Voor de oor- P S geschikt is voor een paar gers zal bevelen de guerille te sta- log trad hij in Duitsland op als be- ^3 Sf^geheer v. d. Veen spreekt ken en mede te werken aan herstel geleider concertpianist en dirigent. hevers maar over nutria's) van de vrede en van orde en rust, In 1941 kwam hy naar de Veremg- niet over bevera imm °veeernnus\™e^ en dat cvereenstemmmg wordt be- de Staten.jvaar h^ onder dejiaam waarin een 0Denine zit, ?i!nlen.k„°P de in Den Haag te houden rondeta- Ma^agavpn^ w^de^ang^nog voorste ge- boven water. Dat wordt mogelijk ge- fpif.nnfprentie maakt, door de moeilijke omstandig- heden, waaronder de Duitsers moeten leven, maar die niet veroorzaakt worden door de bezetting, doch die het gevolg zijn van een oorlog, die diezelfde nationaal socialistische ele- menten hebben gewild. In een bo- dem van ontevredenheid kan super- nationalisme snel en hoog opbloeien, deelte ongeveer een halve meter is uitgediept. In deze verdieping be- vindt zich het element van de bever: De Woldweg; een molen, daar- water. Ailes is vervaardigd naar naast een oude boerderij; daarach- het eigen ontwerp van de heer van tereen beverfarm, de eerste ,jer Veen. beverfarm in de provincie Gronin- De beverfokkerij een Het is nog geen farm met hon- derden bevers, maar het begin is er,1 zijn m Nederland slechts enke- het fokmateriâal voor het tôt stand le beverfarms en de ondernemers brengen van een uitgebreide collec- hier te lande leggen zich m het bij- uiciiec ji-zonder toe op het verknjgen van huiden van de beste kwaliteit. Om dat te verkrijgen wordt ieder bever- paar in een aparté stal onderge- bracht. Ook de voeding speelt een roi. Bevers zijn plantenetende dieren. Hun voedsel bestaat uit wortels, paardenbloemen, enkele gekookte aard appels en haver. Bevers van ruim een half jaar kunnen reeds jon gen ter wereld brengen. Meestal krijgt een beverpaar twee maal per jaar ongeveer 5 jongen. Toekomstplannen „Wat zijn uw toekomstplannen" vroegen wij aan de heer van der Hoe zij verraadster werd ging daarom als gevangenbewaak- Neeltje H., een 30-jarige Amster- ster, waarvoor zij de ouderlijke toe- vooral omdat de Duitse démocratie darnse had geen gelukkig leven met stemming met nodig naa. _1i1— 1 - - Tnp/sUn IrVAnrt 00VI Q O t slechts zwak is. Berlijn De geruchten omtrent een wijzi ging van de Russische houding in het Duitse vraagstuk blijven aanhou- den, ondanks de mening van gene haar man. Toen zij in de bezettings- Jacoba kreeg een plaatsje in het tijd in contact kwam met een amb- kamp Auschw!^t^ met zijn beruchte tenaar van de Duitse bezettende gaskelders. Bij de behandeling van macht, voelde ze zich een klein deze zaak voor de raad van cassatie, beetje gelukkig, maar dat geluk ging gaf Jacoba slechts vageantwoor ien. weer over in angst, toen de Duitser Alleen wanneer mishandelmg van wegens in dronken toestand fietsen-, F. B., Kielwindeweer, f 20 b. of 8 d. h., wegens een kind onder 14 jaar arbeid te laten verrichten; D. H., Muntendam, f 15 b- of 6 d. h., wegens openbare dronkenschap; L J. D., Hoogezând, f 10 b. of 4 d. h., wegens zijn zaak 's Zondags voor hét publiek geopend hebben; J. I., Sappemeer, f 7.50 b. of 3 d. h., wegens melk uit een bus verko pen anders dan door een kran; B. G., Muntendam, f 7.50 b. of 3 d. h. wegens als opkoïer geen door- „Zalig, die niet zien, en die tôch geloven.'' Dit antwoord van de Mees- ter aan Thomas moge ook ôns be- moedigen, als wij menen, dat er in deze wereld geen plaats meer is voor Christus' liefde. v. d. M. ZIJN VRIEND BELASTERD R. werkte als baas van de smederij bij een fabriek te Uithoorn, en ge- noot het volledig vertrouwen van zijn directie. Een anoniem briefje, waarin hij beschuldigd werd van diefstal van koper en lood maakte echter, dat men hem nauwkeurig liet controleren. Ten slotte werd de toestand zo, dat R. zijn ontslag nam, en elders in dienst trad. Toen werd hij in een aan de Rijkspolitie gericht anoniem schrijven van diefstal be schuldigd. Een nauwkeurig onder- zoek«werd ingesteld, en er werd zelfs een huiszoeking bij R. gedaan, evenwel zonder dat men iets vond. Nadat ook de nieuwe baas een ano niem schrijven had ontvangen be sloot de politie te trachten de schrij- ver daarvan te ontdekken. Het was geen gemakkelijke opga- ve, temeer omdat het handschrift was verdraaid. Ten slotte bracht een poëzie-album licht in de duisternis- Daarin werd een handschrift aange- troffen, dat geleek op dat van de anonieme brieven, en dat hand schrift was afkomstig van een „vriend" van R. Deze werd aange- houden, en bekende de brieven te Veen. Hij antwoordde dat het niet hebben geschreven. Hij deelde mede in zijn bedoeling lag vooralsnog be- uit jalousie te hebben gehandeld. aen, onaanxs ae mening van gene- ter stirake komt ont- lopend register hebben; Amerika en Engeland willen t,e behouden liet zij haar fantasie slechts met de Russen praten, over de vrije loop, en vertelde hem, dat J b- of 3 d. h„ gd zou blijven. te behouden net zii haar fantasie gevallen kan het tegendeel bewezen plus f 3 b. of 2 d. h. m A. G. v. d. ^nia„x de vrWnnJfn Irtelde hem dat worden. Zo komt vast te staan dat A, Kielwindeweer f 4 b. of 2 d. h„ het Duitse vraagstuk, indien de Rus sen beginnen met de blokkade van PROGRAMMA R.O.N. Zondag 24 April: 18.3018.55 „Das Wohltemperierte Klavier" deel II van J. S. Bach. De preludia en fugae I t.m. IV. Dr. K. Dijkstra, clavecimbel; 18.5519-15 Sport van vandaag (uit- slagen en commentaar). Maandag 25 April: 18.3018.45 Sportpraatje; 18.4519.00 De Stem van het Noorden. „Wat wordt er gedaan op de school voor sociale ar beid in Groningen?" Dinsdag 26 April: 18.30—19.00 Fries programma (le deel) a. Earn- stich wurd fan Ds. D. van Dyk to ze van plan was n.xar Engeland te gaan, en dat zij een weg wist om daar te komen. Dat interesseerde de Mof. Hij bracht haar in contact met de S.D., waarop Neeltje eert groot aantal illé gale werkers verraadde, van wie 20 werden gearresteerd. Toen zij dezer dagen terecht stond, verklaarde de vrouw veel spijt te hebben over het gebeurde. De advo- cate bracht verzachtende omstandig- heden naar voren, waarmede de pro cureur-fiscaal zich ten dele kon ver enigen. Hij eiste 10 jaar met aftrek. 16-jarige bewaakster van het kamp Auschwitz mishandelde gevangenexi Het is dikwijls gemakkelijk een jong meisje het hoofd op hol te brengen. En een Duitse militair, die zij midden tussen de uitgehongerde wegens het werkboekje niet bijhou- gevangenen spek fing zitten bakken. den; Dat spek wierp zij weg, en als ge- j. Kropswolde, f 5 b. of 2 d. h., vangenen het wilden oprapen, dan wegens het besturen var. een motor- mishandelde ze hen. rijtuig, zonder in het bezit te zijn De procureur fiscaal en de verde- van een rijbewijs; diger waren het eens, dat hier een g Slochteren, wegens rijden psychiatrisch rapport moest worden motorrijtuig zonder goecle ingewonnen, opdat de raad iets zou weten omtrent de duistere motieven welke Jacoba op de slechte weg hebben gebracht, Kantongerecht Zuidbroek Vonnissen uitgesproken in de 20 April gehouden rechtszitting: C. N., Zuidbroek, f 50 b. of 1 mnd- hechtenis wegeis overtreding van de drankwet; J. A. K., Sapjemeer, 2 x f 25 b. of op vers te verkopen. Eerst zal de farm worden uitgebreid. Er zullen nieuwe stallen worden gebouwd, en de be vers zullen voor uitbreiding van de levende have zorgen. De exploitant hoopt in ongeveer 3 jaar zijn farm te hebben uitgebreid tôt 300 dieren. Belangstelling Er bestaat onder het publiek grote belangstelling voor het bedrijf, en de heer van der Veen stelt deze belang stelling voor dit bedrijf, dat het eer ste in deze provincie is, op hoje prijs Nu kan men er nog slechts een beverpaar vinden, maar nog dit jaar zal het aantal van deze knaag- dieren belangrijk toenemen. y in de bezettingstijd kennis maakte v Grins; b. Stimmen ût it Heitelân; met de toen 16-jarige Jacoba R. had ziincje chauffeurs te lang laten wer- 19.1519.45 (2e deel): a. „Mostert nei daarmede ook niet veel moeite. Hij de mieltijd", in petear fan master en vertelde zoveel van zijn Heimat, dat T T 1ft het meisje met aile geweld daarheen L' J' D- Hocgezand, f 25 b. of 10 remmen f 5 b. of 2 d. h.; D. M., Muntendam, f 4 b. of 2 d, h., wegens venten zonder vergun- ning; M. S., Hoogezând, f 4 b. of 2 d. h.; D. v. K. en T. P. van Kielwipdeweer, f 3 b. of 2 d. h., allen wegens fiet sen in donker zonder goede verlich- ting aan het rijwiel; E. K., Hoogezând, f 1.50 b. of 1 wk. tuchtschool, wegens fietsen op een rijwiel zonder bel: H. B., Zuidbroek, f 1 of 1 d. h., 2 x 10 d. h., wejens bij hem in dienst wegens rijden met een motorrijtuig waarop geen nummer en letter is aangebracht; Schuldig verklaard zonder toepas- sing van straf A- W. v. d, A., J. P., Voorjaarsgrns kan gevaarlijk zijn voor melkkoeien Wanneer de boeren hun koeien van de stal naar de weide brengen, dienen zij er aan te denken, dat voor melkkoeien de plotselinge over- gang van stal- op grasvoeding ge vaarlijk kan zijn. Zo is het reeds voorgekomen, dat veehouders hun dieren dood of ziek gevonden heb ben. Oorzaak daarvan was eiwitver giftiging. Het gras bevat momenteeî een hoog percentage aan eiwit, en de d-ieren, gewend aan de stalvoeding, kunnen dat in sommige gevallen niet verwerken. In het bijzonder voor goede melkkoeien is het gevaar groot Een afdoend middel om het gevaar trije boeren oer mostert en sahwat- xxix-x uxexajo met «xxe gewexu uaaxxxcx.xx -. axn* van ana, i-*.< x*. 1 hinne ût „Rimen en teltsjes" fan de wilde, om al het mooie, dat haar f- j1. plus f 1.' weSens over- g w en l., allen te Kielwinde- te bezwerën is het geven van kalk Bruorren Halbertsma; b. De husfrou vriend verteld had, te zien en te on- treoing van de îjkwet. weer, die terecht hebben gestaan injecties. terwijl het nuttig is gedu- op 'e tekst oer njje Fryske berneboe- dervinden. Helaas wilden haar M. W., Nooribroek, 6 d. h. en H. wegens een verkeersteken niet in rende enige tijd hooi als bijvoedsei kaarten voor voedingsmiddelen kun- ken. ouders geen toestemming geven- Zij1 W., Waterhuiztn, f 20 b. of 8 d. h.,acht nemen. 1 te geven. nen vernietigd worden. Het vreemde van het geval is, dat in de beide fabrieken inderdaad diefstallen waren geconstateerd. R. is in eer hersteld, en werkt nu weder in de eerste fabriek. VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 101 Vlees (A, B, D) 100 gram Vlees 102 "Vlees (A, B) 300 gram Vlees 103 Vlees (D) 100 gram Vlees 105 Algemeen (A, B, D) 250 gram Boter, Margarine of Vet 106 Algemeen (A, B) 500 gram Boter, Margarine of Vet 107 Algemeen (A, B) 200 gram Kaas of 250 gr. korstl Kaas. 108 Algemeen (A, .B) 125 gr. Koffii 109 Algemeen (A, B) 500 gram Sinaasappelen (inleve- ren uiterlijk 30 Aprilj. 112 Algemeen (B) 200 gràm Kaas of 250 gr. korstl. Kaas. 114 Algemeen (D) 250 gram Boter, Margarine of Vet. 115 Algemeen (D) 100 gram Kaas of 125 gr. korstl. Kaas. 116 Algemeen fD1 kg Sinaasap pelen (inleveren uiter lijk 30 April). TABAKSKAARTEN 903 76 Tabak (QA) 2 rantsoenen Siga- retten of Kerftabak. 78 Tabak (QCi 2 rantsoenen Siga- retten of Kerftabak. BONKAARTEN Z\. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (Bijz. Arbeid, a.s. Moeders. Zieb.'n) Geldig zijn de bonnen, gemerki met de letter L. De bonnen 084. 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der bon-

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1