PLAATSELIJK NIEUWS t.' IN DE BEKLAAGDENBANK Nieuwe mogelijlcheden van de Handelsavondschool spo; KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA Veilingvereniging H.S. Verenigingsmededelingen DISTRIBUTIENIEUWS Kegeiclub ^TAVENU" van Hoogezand-Sappemeer in het goud Met grote b'IJdschar geven wij U kennis van de geboorte van on FREERK BEREND Assen, 27 April 1949. Molenstraat 178, J. Tj. Wiersum E. A Wiersum-Jansen Tijdelijk Kraamkliniek, Beilerstr. Geboren ELLY Dochter van J. Wilthof A. Wilthof-Woldhek 27 April 1949. Kolham E 263. Tijdelijk St. Jozef-Stichting Maandag 2 Mei 1949 Met blijdschap geven hopen mijn Oom en Tante Maandag 2 Mei a.s hopen onze lieve Ouders -en Grootouders COÔSTLANtf en C. OOSTLAND-FRANS hun 35-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Sapnemeer, April 1949 Borgercomp.straat 10. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wen? van hun Kinderen en Kleinkinderen Oostiand Oosiland-Prins Piet Marga P. Oostiand R Oostland-Jungman Alie wij kennis van de ge boorte van ons Zoontje en Broertje JACOBUS Hoogezand, 27 April '49 Julianastraat 79 J. J. Visscher G. Visscher-Deisz Harmanna Tijdelijk St. Jozef-Stichting P. C. OOSTLAND C. OOSTLAND-FRANS de dag te herdenken dat zij voor 35 jaar in het Huwelljk zijn getreden. Sappemeer, April 1949 Borgercomp.straat 7. dat zij nog vele jaren samen mogen zijn is de wens van PIET FRANS. Inplaats van kaarten. J. WESTERBAAN en T. J. MENZ1NGA hebben de eer U, namens wederzijdse Ouders, ken nis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden 7 Mei a s. te Hoogezand. Hoogezand, April 1949 Burg. van Royenstr. 36 mogen Kolham, Nienwelaan 213 Geen bezoek. Dinsdag 3 Mei hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders B. Meerman H. E. Meerman- Messchendorp hun 30-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Sappemeer, Mei 1949. Middenstraat 20. Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen en Verloofde. Maandag 2 Mei 1949 hopen mijn Kostbaas en Kostvrouw P. C. Oostiand en C. Oostland-Frans hun 35-jarige Huwelijks- feest te herdenken. Sappemeer, April 1949. Borgercomp.straat 7. Dat zij nog lang samen zijn is de wens van hun Commensaal E. Baptist W. MENGER en D. TE VELDE hebben de eer U, mede namens wederzijdse Ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen Huwe lijk waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Zaterdag 7 Mei om 11 uur te Hoogezand. Kielwindeweer, April '49. Sluisweg 29. Hoogezand, Knijpslaan 34. Receptie van 4—5 uur, Knijpslaan 34. Dinsdag 3 Mei a,s. hopen onze geliefde Oom en Tante J. van WEEREN en M. VAN WEEREN- MENZINGA hun 25-jaripe Echtvereni- ging te herdenken. Hoogezand, April 1949 Kalkwijk Oost 34 Vriezo en Dini Roelof Tjakko Martha Gerardus jGelegenheid te feliciteren van 3—5 uur. Dinsdag 3 Mei a.s. hopen onze geliefde Oom en ^ante 4 g JAN v. WEEREN en MARTJE v. WEEREN- MENZ1NGA hun 25 jarige Echtvereni- ging te herdenken. Hoogezand April 1949. Kalkwijk Oost 34. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van de Fam. BORGHUIS en Kinderen. Spoordijk 16. Dinsdag 3 Mei hopen mijn geliefde Ouders D. Pronk M. PronkLangerhuizen hun 25-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Sappemeer, April 1949. Borgercompagnie 1. Hun dankbare Zoon Jacob en Mej. A. de Boer. Receptie 4—5.30 uur. Dinsdag 3 Mei a.s. hopen J. KREMER eif H. KREMER-SEGGERS hun 25-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Hoogezand, April 1949 Kalkwijk West 61 Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van Angenieta en Eggo Woensdag 4 Mei a s. hopen onze lieve Ouders S. STAAL en T. STAAL-BRUGGE hun 20-jarige Echtverenl- ging te herdenken. Sappemeer, April 1949 Kleinemeersterdiep Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kin deren ALI DERKJE MINA JAN SAPPEMEER. Vandaag herdenkt de heer B. A. Scholtens het feit, dat lrrj gedurende 25 jaar de functie van boofd van de R.K. Parochiale Lagere School te Uithuizen heeft uitgeoefend. Voordat de heer Scholtens in deze functie werd benoemd, was hij onder- wijzer aan de R.K. school te Sappe- meer. De Westerschool had Donder- dag een avondfeest georganiseerd voor ouders in het hôtel „Struvé". Leerlingen voerden o.m, op ,,Pina Pam" en de operette „Het land van Koekkandij". Het speelliedje „In mijn treintje" viel zeer in de smaak even- als het „Klompenliedje", dat door 2 leerlingen werd uitgevoerd. De Ned. Onderw. Ver. afd. H.-S. Noord- en Zuidbroek hield een le- denvergadering in het hôtel Groene- veld b. d. Veiling o.l.v. de heer J. Boit. De heer De Geus, directeur van „Enzico" ziekteverzekering gaf een uiteenzetting over het werk der maatschappij. HOOGEZAND—SAPPEMEER Ingaande 1 Mei werd benoemd tôt agent van politie te Hoogezand- Sappemeer de heer E. Groenhagen, thans agent van politie te Groningen De agent B. Veltman werd bevor- derd tôt hoofdagent. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling Donderdagavond ter gelegenheid van de bevrijdingsdag een plantsoenconcert te geven in het Oosterpark door diverse koren uit de gemeente. De aanvang is bepaald om 8 uur. Indien het concert door ongunstige weersomstandigheden niet zou kunnen doorgaan, dan zal het Zaterdagavond worden gegeven. HOOGEZAND Vandaag viert de heer F. Jansma, die niet alleen in deze plaats, maar ook in de omliggende gemeenten be- kend is, zijn 85e verjaardag. De loop- bàan van de heer Jansma lag op on derwijsgebied. Geboren in Friesland, lag zijn werkterrein niet uitsluitend in de Noordelijke provincies. Ook in het Westen van ons land heeft hij ge- arbeid. Naast het vervullen van functies op onderwijsgebied heeft de heer Jansma ,ook steeds de journalis- tiek beoefend. Hij is correspondent geweest van verscheidene bladen. De heer Jansma woont thans on- geveer 25 jaar in Hoogezand. Zijn functies bij het onderwijs heeft hij opgegeven, maar de journalistiek beoefent hij nog steeds als corres pondent van enige dagbladen. Bij sportgebeurtenissen en evenementen op ander gebied is de krasse grijs- aard nog steeds aanwezig. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren de journalistiek te blijven beoefenen. Gisterenavond heeft de Gymn. en Athl. Ver. H.-S. de eerste uitvoe- ring gegeven van haar jubileumpro- gramma ter gelegenheid van haar 65-jarig bestaan. De opvoering van de revue „Sport" vormde een onder- deel van dit programma. De muzi- kale begeleiding was in handen van het ensemble Novacek. Op het jubileum komen wij in ons volgend nummer terug. NOORDDIJK. Onder architectuur van de heer J. H. v. d. Molen, alhier, werd 't bou- wen aanbesteed van een woning voor rekening van de heer J. Zijl te Sid- deburen, aangesloten bij de N.V, Bouwkas v. N.-Ned. Gem. te Assen. De bouwkundige inhoud van de wo ning bedraagt 279 m3. Laagste in- schrijvers waren Hoofdbouw H. Boe- rema, Siddeburen f 8884.schilder- werk K. v. d. Wolde, Siddeburen f 685.Electr. werken N. Mossel, Siddeburen f 173.lood- en zink- werken en waterleiding B. J. Brian, Hélium, f 455.—. Behoudens nadere goedkeuring ge- gund. OOSTERHOOGEBRTJG. Onder voorzitterschap van de heer K. Tj. Bos had de jaarvergade- ring van Volksonderwijs plaats in het café West&rhoff. De kas had een klein batig saldo. Het ledental der afd. blijkt stijgende te blijven. Tôt be- stuursleden werden gekozen Mevr. BoverhofDettmers en de heren P. Maat en A. H. J. Hommes. In café Westerhoff vergaderde de Gymnastiekver. „D.I.A." Tôt be- stuursleden werden gekozen de heren A. H. J. Hommes, J. Havinga, J. Haan, J. v. d. Meer en K. Dijkema en de dames Dijkema (Rijksweg) en B. Woldendorp. Van een door de vereniging gehou- den verloting vielen de eerste prijzen op de nummers 140, 63 en 286. SLOCHTEREN. De Oranjevereniging „Oranje Nas sau" hield Donderdagavond een fees- telijke bijeenkomst in de zaal Degen- hart in verband met de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. Aan het programma werkte mede het Chr. Muziekgezelschap „De Woudklank", het Herv. Kerkkoor, 10 meisjes o.l.v. Mej. Koning, 8 dames, „De Lekespe- lers" van Winschoten en vader en zoon Steenhuis (saxophoon). De heer K. W. Sijpkens, ambte- naar ter gemeente-secretarie te Zutphen, vroeger te Slochteren, is benoemd tôt adjunct-commies ter secretarie, alhier. De afd. Slochteren van de Pro vinciale Vereniging „Het Groene Kruis" hield Donderdagavond, onder leiding van de heer G. S. X. Garrelts, een algemene ledenvergadering in het Hoogehuis. Het verslag van de pen- ningmeester, de heer Kreuijer te Hark- stede, sloot met de volgende ctjfers Ontvangsten en saldo 1948 f 34378.91. Uitgaven f 33146.92. Saldo f 1231.99. Deze waren van de penningm. van de T.B.C. Commissie, de heer Jac. Bos, Slochteren: Inkomsten f 14817.50. Uitgaven f 13294.94. Saldo f 1522.56. De secretaris, de heer Luxema van Siddeburen, bracht hte uitgebreide jaarverslag uit. De aftredende be- stuursleden, de heren H. v. Dam, E. Kremer en T. Bosscher, alsmede het lid van de T.B.C. commissie, de heer P. J. Knollema, werden als zodanig herkozen. SCHILDWOLDE. De Landbouwvereniging „Jong Duurswold" hield schap van de heer J. G. Glas te Hél ium, haar jaarvergadering in café Reinders, alhier. De verschillende jaarverslagen getuigden van een ac- tief verenigingsjar terwijl de boeken van de penningmeester sloten met een voordelig saldo van f 54.02. De heer B. Begeman werd als secretaris ge kozen. Voor de eerstvolgende excursie gaven zich 23 personen op. De verga- dering was goed bezocht. De besturen van een zestal afde- lingen van de N.C.L.B. vergaderden, onder leiding van de heer Hania te Siddeburen, in het gebouw achter de Geref. kerk, alhier. Verschillende ac- tuele onderwerpen werden besproken o.m. het nieuw C.A.O. Bedrjjfspensi- oen alsmede Bureau Oogstvoorziening. SIDDEBUREN. De heer A. Bosker werd bij on- derhandse verkoop eigenaar van de woning van de heer M. Karssies aan de Zandelaan, alhier. De heer Stalman verkocht zijn wihkelpand waarin gevestigd een meubelzaak, aan de heer Schut te Nieuwe Schans. ZUIDBROEK. Dinsdagavond werd in het hôtel Themmen, ten overstaan van notaris R. Zwiers en ten verzoeke van de he ren G. Reer en H. Steenhuis, publiek te koop aangeboden een behuizing, bevattende 3 woningen, Havenstraat 1 en 2 en Muntendamme rweg 1, groot 21.40 are. Hoogste bieder was de heer Sicca- ma van Winschoten met f 4200. De koop werd niet gegund. Dinsdagmiddag werden voor de nieuwe woningen aan de Klaas Wol- tjerweg lindebomen geplant, in tegen- woordigheid van de leerlingen van de o.l. school Winschoterdiep en de bijz. school. De leerling, wiens naam aan de boom werd gehecht, wierp de eer ste schop aarde in de kuil. Na de plechtigheid werd chocolade- melk gepresenteerd. Bij afwezigheid van de burgemeester sprak de heer Groen enkele woorden. Hij wekte op tôt zorg en liefde voor bomen en planten. Voor de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen sprak mej. Pat je van Groningen over Beroepskeuze. Spr. zette het belang van een goede beroepskeuze uiteen. Er werden ver schillende vragen gesteld. Besloten werd een zomerreisje te organiserez MUNTENDAM De arbeider B. Duit, wonende aan de Bovenweg, alhier, hoopt mor- gen de dag te herdenken, dat hij ge durende 30 jaar onafgebroken werk- zaam is geweest bij de fam. Leeu- werke, aldaar. Tijdens werkzaamheden ver band houdende met de schoonmaak viel mej. Kr. van de trap. Ze be- kwam een armfractuur en moest op advies van de geneesheer naar een ziekenhuis worden overgebracht. voerder op d« eerste emlgrantenreis la kapltein D. Reefman. Op de ande- re reizen zal kapltein H. J. Poelenjee het commando over de „Tabinta" op zich nemen. NA-INLEVERING GULDEN, 2'A- EN CENTSTUKKEN Het ministerie van financiën deelt mede, dat de destijds aangekondigde laatste gelegenheid tôt na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tôt en met 15 Juni 1943 Na deze termijn zal de mogelijkheid tôt omwisseling van de genoemde munten definitief zijn gesloten. De omwisseling kan plaats hebben bij aile postkantoren, bij- en hulpkanto- ren der posterijen en poststations en de halve gulden bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en de agent- schappen van de Nederlandsche Bank N.V. OLYMPISCHE SPELEN VAN 1956 EN MELBOURNE Tijdens het congres van het Inter- nationaal Olympisch Comité te Rome werd een geheime stemming gehou- den betreffende de stad, waar de Olympische Spelen in 1956 zullen worden gehouden. Melbourne kreeg 21 stemmen en Buenos Aires 20, zodat aan Melbour ne zal worden opgedragen de lfie Olympische Spelen in 1956 te orga- niseren. Het Italiaanse winteïsportcentrum Cortina Dampezzo werd met 31 stem men aangewezen als plaats waar de 7e Olympische Winterspelen in 1953 zullen worden gehouden. Cortina Dampezzo kreeg 31 stemmen, Mon tréal 7, Colorado Springs (V.S.) 2 en Lake Placid (V.S.) 1 stem. Zaterdag. Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 u. „Een Koninkrijk voor een Huis". Hoogezand: Hôtel Faber: Jubileum- feestavond Gymn.- en Athl.ver. H-S. Sappemeer: Parkhotel 8 u. Mascani (Goochelkunst). Zondag. Hoogezand: Bioscoop 10 u. Russische Sportfilm (C.P.N.) Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 u, „Een Koninkrijk voor een Huis". Maandag en Dinsdag. Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Een Koninkrijk voor een Huis". DEt HULPVERLENING t VAN DE WEGENWACHT Naar de A.N.W.B. ons mededeelt moet het niet uitgesloten worden ge- acht, dat de A.N.W.B. in de toekomst besluiten zal, de Wegenwacht uit sluitend diensten aan leden te laten verlenen om te voorkomen, dat door het toenemende autoverkeer contri- buerende leden te lang op de komst van een wegenwacht moeten wach- ten. Op Zon- en Feestdagen waarop al gemene vrijstelling wordt verleend van het Zondagsrijverbod, zoals bv. op de bollenzondagen van 1 en 8 Mei a.s. zal de wegenwacht een beperkte dienst onderhouden, waarbij zij ech- ter uitsluitend leden zal helpen. Ook indien t.z.t. het Zondagsrijverbod voorgoed opgeheven mocht worden, zal de wegenwacht 's Zondags alleen voor haar leden dienst doen. WEER EMIGRATÏE NAAR CANADA Evenals vorig jaar zal ook deze zo- mer de „Tabinta" van de N.V. Stoom- vaart Maatschappij „Nederland" in opdracht van de regering een aantal reizen met emigranten naar Canada maken. Gisteren vertrok de „Tabinta" uit Rotterdam met de eerste 750 emi granten aan boord. De andere vertrek- data zijn vastgesteld op 23 Mei, 23 Ju ni en 22 Juli. In totaal zal de „Tabin- ta" ongeveer 3000 emigranten vervoe- ren. Op de derde thuisreis zal de „Ta- binta" van Quebec naar New York varen, waar 750 Amerikaanse studen- ten aan boord zullen gaan, die een bezoek aan Europa en aan ons land zullen brengen. Op 2 September zal het schip deze studenten weer naar de Verenigde Staten terugbrengen. Op al deze reizen fungeert de Hol- land-Amerika lijn als operator, gezag- Vrijdag 29 April 1949 Kaskomkommers 1 f 5559; Idem 2 f 42; Idem 3 f 33; Platglaskomkom mers 1 f 4147; Idem 2 f 2935; Idem 3 f 2123; Bloemkool 2 f 65; Perziken B f 36; Idem C f 21 per 100 stuks. Andijvie f 2227; Komkommer- stek f 18—22: Prei 1 f 6—7; Rabar- ber 1 f 1826; Snijmoes f 1116; Spinazie f 1017; Tomaten A f 2.70; Idem B f 2.20; Idem C f 2.60; Witlcf 1 f 32—36 per 100 kg. Kropsla 1 f 7.80—12.70 p. 100 R^dijs f ,10.40—11.20 per 100 TENNIS De tennisclub „Wijgchelsheim" opende Zondag de competitie met een wedstrijd tegen Stadskanaal. Er werd sportief gespeeld met meerdere spannende partijen. Daar Schildwol- de twee beste krachten moest missen konden zij het niet bolwerken en •Werd de eindstand 17. BEDRIJFSVOETBAL In verband met de dodenherden- king zijn aile voor Woensdagavond vastgestelde wedstrijden afgelast. WINDHONDENRENNEN. De Noordeî. Windhonden Renclub v. Groningen en Drenthe werd uitgeno- digd een tournée te maken door Lim- burg, om daar enige demonstraties te geven met 50 baanhonden en het spé ciale N.W.R.C. baan-systeem, de auto- matische gangmaking. door de N.W. R.C. ontworpen, en waarvan zfl eige- naresse is. Morgen zal een renwedstrrjd worden gehouden te Heerlen om de „Grote Prijs van Limburg". Uit diverse plaatsen van Groningen en Drenthe zullen honden aan dit tournée deelnemen. DAMMEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden van de Damverenigipg „Houdt Stand" HoogezandSappemeer. J. PlukkerR. A. Jongman 20; J. KuipersK. v. Bon 11; B. Hart- manE. Westman 20; H. Jongman J. W. Noorman 20; J. PotA. Veldman 20; A. LagemanC. Kiel- man 11; R. BuurkeK. de Jonge 11; J. v. d. LetJ. Smit 02; J. BaasB. Kremer 11; H. K. Looy- enga—P. Tilfnan 02; J. PotB. He- kert 11; J. HulsebosJ. Pot 20; J. KuipersR. Douma 20; H. Pot J. Baas 11 en H. JongmanR. Douma 20. VOETBALVER. „H. S. C." Opstelling HSC I: P. Hofkamp, H. Blijham, F. Olthof, H. Schut, J. Pik, A. Reinders, D. Eleveld, B. Pool, T. Kuitse, A. Bakema, H. Hellinga. Res.: J. Schomaker, H. Holtman, A. v. d. Haag. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf hôtel „Struvé". Singelloop. Zaterdag 7 Mei wordt te Hoogezand weer de jaarlijkse sin gelloop georganiseerd. De afstand bedraagt ca. 2200 m. Er zal worden gelopen in twee rubrieken, t.w. A 18 jaar en ouder; A. tôt en met 17 jaar. Voor iedere rubriek zijn drie prij zen beschikbaar, met voor rubriek A als wisselprijs de beker. Inschijfgeld 25 cent. Leden, die wensen deel te nemen moeten zich uiterlijk 3 Mei melden bij Sporthuis Nijboer te Hoogezand. VOETBALVER. «HOOGEZAND" Veendam VHoogezand III 10 uur Hoogezand IIZuidlaren I 12.45 u. Opstelling Hoogezand II: G. v. Dij- ken, H. v. Delden, W. v. d. Veen, G. Brummer, S. v. d. Laan, E. Meerter.s, H. de Boer, M. de Koning, J. Smit, B. Scholte, J. Venema. Res.: J. Smit Jr., M. Heerlien, E. Blaauw. Hoogezand III: H. Hartman, M. Huizing (aanv.), J. H. Winkel, J. Brummer, E. Meijer, H. Hoepman, J. Schreuder, H. Geerdes, F. Baptist, E. Visser, J. Middel. Res.: Jac. Koning, Joh. Koning, J. Hooijer. Vertrek 8.45 uur café Rowaan. Leider: D. de Boer. D. O. S. Sttentle! Met'ûngang ,vatx V i - is de lesrooster voor de Maandag als volgt ingedeeld: Jongens I van 5 tôt 5.45; Jongens II van 5.456.30; Meisjes III van 6.30-- 7.30; Dames B van 7.30—8.30; Dames Sr van 8.309.30; Heren Sr. van 9.30—10.30. Athletiek. In het vervolg ieiere pinsdagavond Athletiektraining op het H.-S. terrein. Dames van 6.30 tôt 7.30; Heren van 7.30 tôt 8.30. In het Tijdschrift «Nationaal Bureau", een maandblad uitgegeven door de gezamenlijke verenigingen voor onder wijs op economische grondslag, lazen' we, dat het thans mogelijk is, dat' leerlingen van een 5-jarige Handels avondschool voor de Practijkdiploma's van de „Associatie" examen kunnen doén in de school zelf. We hebben ons in verbinding gesteld met de direc teur van de Handelsavondschool in HoogezandSappemeer en gevraagd ôf en in hoeverre deze bepaling van in- vloed is op de organisatie van deze school. De volgende mededelingen kunnen we hieromtrent doen. Reeds in Juni 1949 doen de leerlingen van de Han delsavondschool examen voor de Prac tijkdiploma's Boekhouden, Ned. Cor- respondentie, Duitse- en Engelse Corr. m dezelfde school, waar ze 's avonds les krjjgen Nederl. Corr. aan 't eind van de 4de klas, Duitse- en Engelse Corr. en Boekhouden aan 't eind van de 5de klas. De examens zijn op de zelfde avonden als de resp. avondexa- mens van de Associatie. Dezelfde opgaven moeten worden uitgewerkt en het gemaakte werk wordt gecorrigeerd door vreemde cor- rectoren. Het grote voordeel voor de leerlingen is naast een belang- ryk finahciëel voordeel dat ze exa men kunnen doen in eigen omgeving hun eigen leraren houden toezicht autoriteiten van de Associatie hebben toegang, om dezelfde waarborgen te hebben als bij de examens van de As sociatie zelf. Toch is dit niet de enige belangrjjke beslissing, die er genomen is in 't be lang van het officiëel Handelsonder- wijs. Van rykswege wordt een diploma uitgegeven aan candidaten, die met goed geolg het eindexamen van een 5-jarige Handelsavondschool hebben afgelegd. Het examen wordt afgeno- men in Nederlands, Handelsweten- schappen en minstens één van de ta- len Frans, Duits of Engels. Dit diplo ma geeft vrijstelling van het z.g. Mid- denstandsexamen. Het diploma waar- borgt een behoorlijke algemene ont- wikkeling. De Handelsavondschool wordt nu zô gereorganiseerd, dat de EEN VLIEGENDE DIERENTUIN, Omstreeks 3 Mei wordt op het vliegveld van New York een K.L.M.- vracht-skymaster verwacht met een wel zeer byzondere lading. Het toestel, dat van Batavia vertrokken is en zjjn route via de Stille Oceaan kiest, ver- voert namelijk niet minder dan 1000 Rhésus apen. Bovendien maken ook een drietal baby-olifanten, 2 Golden Cats, 2 baby-tijgers, 2 baby-black panters, slangen, Gibbons en tropi- sche vogels van verschillende pluima- ge de reis per K.L.M. mede naar de nieuwe wereld. leerlingen aan 't eind van de 4de klas diploma Nederl. Corr. van de Associ atie kunnen halen. Ze zijn in de 5de klas dan vrijgesteld vodr dit vak. Eind 5de klas doen ze schoolexamen voor het zg. «Rjjksdiploma". Candida ten, die daarvoor in aanmerking ko men en er behoefte aan hebben, doen in December d.a.v. examen in één der vakken Boekhouden, Duits of Engels om een practijkdiploma van de Asso ciatie te krijgen. DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND—SAPPEMEER In verband met de Nationale Feestdag is het kantoor or. Donder- dag, 5 Mei, des namiddags gesloten. Uitreiking bonkaarten 909. Op de thans geldige bonkaarten is geen af- haaldatum gestempeld, zodat men de nieuwe kaarten op onderstaande uren in ontvangst dient te nemen. Medenemen: inwisselingsbonnen 905 plus stamkaarten. Kiel-Windeweer (café Benthum) op Vrijdag 6 Mei van 9 tôt 12 de let- ters A t.m. L; van 1 tôt 3.30 de let- ters M t.m. Z. GEMEENTE SLOCHTEREN In verband met de Nationale Feest dag moeten de textielhandelaren hun bescheiden inleveren Donderdag 5 Mei des morgens van 9 tôt 12 uur. Uitreiking bonkaarten s909. Op de thans geldige bonkaart is geen af- haaldatum gestempeld, zodat men de nieuwe kaarten op onderstaande uren in ontvangst dient te nemen. Mede te nemen de inwisselingsbon nen 905 van de thans geldige kaart alsmede de stamkaarten. Aangezien dit waarschijnlijk de laatste bonkaar- tenuitreiking zal zijn wordt een ieder in zijn eigen belang aangeraden op de vastgestelde tijden te verschijnen. Harkstede-Scharmer (Dorpshuis): Vrijdag 6 Mei van 9—12 de nummers G 1 ton. 320, van 13.30 de nummers F 1 t.m. 245. Voor verdere uitreiking zie vol gende publicatie. De ophaaldiensten ontvangen persoonlijk bericht. DISTRIBUTIENIEUWS VEENDAM De volgende straten zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaar ten voedingsmiddelen 909 -j- toeslag- kaarten voor zieken en a.s. en jonge moeders. 2 Mei v.m.: Torenstraat, Toren- dwarsstraat, Sluiskade, Veenkade, Winkler Prinsstr., Willemstr., Schip- perstr.; n.m. Remiselaan, Borgercom- pagnie. 3 Mei v.m. Ben. Oosterdiep; n.m. Ben. Verlaat, Ommelanderwijk. 4 Mei v.m. Bov. Westerdiep; n.m. Bov. Oosterdiep, Nummero Dertien. 5 Mei, voorm. Molenstreek. 6 Mei, gehele dag Zuidwending en Langeleegte. De bekende kegeiclub „TAVENU" viert straks haar 50-jarig bestaan. Ofschoon wellicht reeds voor 1899 in het Stations-Koffiehuis van Biessum, tegenover het station Hoogezand Sappemeer werd gekegeld heeft voor zover is na te gaan in 1899 de kegei club „Tot Aller Vermaak EN Nuttige Uitspanning" zich aangesloten bij de Noord-Nederlandse Kegelbond. Tôt grootse dingen bracht de club het in de eerste tien jaren niet en zelfs dreigde in 1909 de ontbinding. Door toetreding van nieuwe leden, de heren T. Albronda, H. G. Ekels, F. Logeman, H. Schiltkamp, werd met de oude kern Gebrs. Jan, Jacob en Harm van Biessum, T. Hooghoudt en Marten Botje, de club nieuw le- ven ingeblazen. Vooral het eerste vijftal, bestaande uit de gebroeders Van Biessum, Al bronda en Eekels, vormde een team, dat tal van triomfen vierde en enke le jaren steeds eerste werd in de toen door de N.N.K.B. georganiseer- de competitie's. Van de heroprichters is alleen de heer T. Albronda nog werkend lid. Thans staat de club, met haar 17 leden nog kerngezond in het middel- punt van de zo bloeiende kegelsport. Geen wonder, dat bestuur en leden hebben gemeend het gouden jubi leum niet on-opgemerkt voorbij te moeten laten gaan. Zij heeft van de N.N.K.B. de toe- stemming verkregen de 86ste Bonds- wedstrijd te mogen regelen en van 11 tôt en met 25 Mei a.s. zal in de grote zaal van 't hôtel Faber te Hoo gezand de kegelsport weer hoogtij vieren. In deze zaal zullen door de firma Koetse en Zoon vijf kegelbanen wor den gelegd, waarop de volgende wedstrijden zullen worden gehou den: Korpswedstrijden voor Heren en Dames. Personele Baan wedstrijden. Vrije Baan wedstrijden (Heren en Dames). Jubileum wedstrijden. De belangstelling van officiële zowel van particulière zij de is zeer groot. Er is een ere-comité gevormd, bestaande uit de heren: J. Tuin, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal; H. de Wit, burge meester van HoogezandSappemeer; A. W. Stronkhorst, oud-burgemeester van Sappemeer; Azing Kamps, wet- houder; A. Klok, wethouder en A. J. B. Eekels. POLrnERECHTER GRONINGEN. Om een klppenhok. B.W.S. van Kol ham en J. S. van Slochteren waren beiden lid van dezelfde biljartclub. Eens kwamen ze in gesprek over het kippenhok van J. S., dat bouwvallig was. B. W. S. verklaarde bereid te zijn het in orde te maken voor f 230. Daarover werd men het spoedig eens, en hoewel er geen vergunning was werd op 11 November met het werk begonnen en er werd doorge- werkt tôt 13 November. In totaal werden omstreeks 1800 stenen ge- bruikt. Toen verscheen een opsporingsamb- tenaar uit den Haag, en die maakte procès op wegens bouwen zonder ver gunning, of zoals dat in officiële ter- men heet overtredlng van art. 5 K.B. St.bl. F. 67. De officier eiste tegen de beide ver- dachten f 40 b. of 40 d. h. De politie- rechter maakte er van f 25 b. of 25 d. h. Diefstai. Lammert de B., koop- man van Zwaagwesteinde, scharrelde door Slochteren. Hij kwam daar te- recht bfl een caféhouder, aan wie hij t, lakens te koop aanbood. Deze wllde onder voorzitter-i de beslissing te kopen of niet te ko- pen aan de dames overlaten, en riep zijn moeder, die de B. meenam naar de huiskamer. De lakens werden be- keken, en de vrouw nam ze even mee naar boven om ze aan haar schoon- dochter te laten zien, die ziek te bed lag. De B. was alleen in de kamer en in een van de laden van het dres soir lag f 90 aan contanten. De koop ging niet door, en nadat de B. vertrokken was bemerkte de moeder van de caféhouder, dat er pa- piergeld uit een van de laden stak, en ze beschuldigde haar zoon van slor- digheid. Later kwam men tôt de ont- dekking, dat er f 30 verwenen was. Voor de Groninger politierechter hield de B. zijn onschuld vol. Hij sprak van een kind, dat in de kamer geweest was en een onbekende heer. De rechter geloofde dat echter niet en veroordeelde hem conform de eis tôt f 40 b. of 20 d. h. Blnnegedrongen. Na afloop van een bjjeenkomst in het gebouw „Chr. Be- langen" te Siddeburen zijn op 20 Febr. twee opgeschoten jongens uit Sloch teren, Joh. R. en Gerdus E. v. D. we- derrechtelijk binnengedrongen. Ook toen de concierge hen waarschuwde bleven ze en ze riepen: „Kom er eens uit, dan zullen we afrekenen". De officier eiste tegen ieder f 25 b. of 10 d. h. Ze werden conform deze eis veroordeeld. Econ. Politierechter Groningen Een 16-jarige jongen uit Hooge zand had te Sappemeer 39 textiel- punten voorhanden gehad, waarvan hij de herkomst niet kon verklaren. Gebleken is, dat hij ze verkregen heeft door goederên zonder geld, doch uitsluitend voor textielpunten te verkopen. Zo bood hij bv. aan een broek voor f 10 en 12 punten of voor 30 punten zonder geld. De officier eiste f 20 b. of 2 weken tuchtschool. De verdediger, Mr. Steinmetz wees op de.jeugdige leeftijd van verdaeh- te en vroeg om hem tôt een kleine boete te veroordelen, welke hij zelf, van zijn zakgeld, zou moeten betalen. De Econ. politierechter veroordeel de hem echter conform de eis. Hoger beroepzaken, Kantongerecht Menno L. van Slochteren was in hoger beroep gegaan, omdat hij was veroordeeld tôt f 100 boete subs. 20 d. h., omdat hij een huis had gekocht en dat zonder vergunning van B. en W. in gebruik had genomen. Hij had zijn eigen woning verkocht. De officier eiste f 25 b. of 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2