WerkloosM is niet onvermij Vanavond zullen wij hen die vielen herdenken..... Voorzichtig met het jonge gras Wereldnieuws in Vogelvluçht waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 "de groentenexport De woningnood in cijfers Vierde laargcmg Woensdcg 4 Mei 1949 No. 35 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING NAAR DUITSLAND. Binnenlands Overzïcht LANDBOUW AUTO-ONGELUKKEN. NEDERLANDSE AUTO VERONGELUKT IN BELGIB. ZESTIEN INBRAKEN OPGEHELDERD. VERPLEEGSTER ASSISTEERDE DE S.D. Sociale V erzekeringswetgeving. A HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS 11.50 p. kwartaal. Franco p. poat f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes £ls te koop, te huur, gevraagdjmz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kxemers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Nu is het de beurt van de laatste groep. Als Johannes uit de halfdonkere wagen stapt, verblindt hem bijna het licht. Dan ziet hij de duinen, over- goten van zonneglans, de hemel, hoog en blauw, met kleine witte wolken. Een koele wind streelt zijn verhit gelaat. „Ach, waarom toch, Heere?" vraagt hen nu toch. „Om bij Mij te zijn, waar het nog veel heerlijker is", zegt «en stem in zijn h art. Daar is een kuil. Ze worden er heen geleid. Ach God, daar liggen ze, tien lichamen op een rij, voorover in het grafOp de rand staat Lages met andere Duitsers. En ik dacht, dat je een man met eergevoel was!Weg nu, geen Duitsers meer zien. De ogen omhoog naar de hemel. God, laat het niet lang duren. Heer, blijf mij nabij Wat zeggen ze?In de kuil, nu reeds?Voorover gaan liggen? Geen woede nu, geen verontwaardiging! Heiland, voor U wil ik ailes dragen, ook deze vernedering. U droeg zoveel voor mij Johannes strekt zich uit op de koele, vochtige grond. In een flits ziet hij allen, die hem lief zijn, en zegent ze. En dan bidt hij: „Heere, uit de diepte roep ik tôt u!Wees mij, zondaar, genadig!Vader, in Uwe handen De kogel raakt zijn achterhoofd. Even is het, alsof hij in de aarde weg zal zinken. Dan wordt hij gegrepen en hoog boven al het aardse uitge- voerd. En een onuitsprekelijk geluksgevoel begint hem geheel te vervul- len. Want een stralend licht ontvangt hem en zie: dââr is Christus en strekt de handen naar hem uit!" Zo beschrijft Anne de Vries in zijn bekend boek „Johannes Post" de dood van deze verzetsheld. Johannes Post is niet de enige Nederlander die tengevolge van oorlog en bezetting om het leven is gekomen. De oorlog heeft een zware toi geëist. Neder- landse mannen en vrouwen stierven voor de Duitse vuurpeletons, verlo- ren het leven door de verschrikkin- gen en ellende van de concentratie- kampen, crepeerden in de onmense- lijke gaskelders, of vonden de dood tengevolge van de oorlogshandelin gen. Duizenden Nederlanders zijn heengegaan. Ze zijn hier gestorven en in Nederlandse bodem begraven, of ze vonden de dood ver van huis en haard, in een vreemd land. Hun as rust op een onbekende plaats. Velen van deze doden hebben gestre- den voor onze vrjjheid, hebben hun leven gegeven om anderen te helpen. Vanavond gaan wij deze duizenden herdenken. En wij herdenken niet aiieéii hen, maar ook die millioenen soldaten onzer bondgenoten, die ge- vallen zijn in de strijd, mede om onze vrijheid, en ten slotte herden ken wij onze Nederlandse jongens in Indonesië, die gevallen zijn bij de uitoefening van hun plicht. Vanavond zullen er zwijgende stoeten door de plaatsen trekken, er zullen andere plechtigheden worden verricht. Laten wij met piëteit de dodeu herdenken. Iedereen, die waarachti- ge Nederlander is, dient daaraan mede te werken. Geen lawaaimakers in de straten, geen ijsventers bij do plaatsen waar plechtigheden worden verricht! Laten wij tonen in enkele jaren hen, die vielen nog niet vergeten te hebben. WILD-WEST TAFEREEL TE HAARLEM Twee jongemannen uit Hillegom stalen te Haarlem een auto. Ze wer- den echter op heterdaad betrapt, en met een andere auto zette de politie een achtervolging in. Met reusachti- ge snelheid reden de beide auto's door de straten van de Noordhol- landse hoofdstad, waarbij uit de laat ste auto op de eerste werd gescho- ten. Toen de dieven met grote snel heid tegen een paal reden eindigde de race. Eén van de inzittenden werd door de voorruit naar buiten geslin- gerd en werd gewond in een zieken- huis opgenomen. De ander kwam met de schrik vrij en werd ingeslo- ten. De regeling voor de export van Nederlandse groenten naar Duits- land, via de individuele handel heeft in de afgelopen week haar beslag gekregen. Deze week zijn-de eerste partijen onder het nieuwe systeem uitgevoerd. Hiermede is een eind ge komen a an de centrale verkopen naar Duitsland, waartoe men na de oorlog moest overgaan, o.a. omdat de centralisering van de aankopen voor Duitsland bij de geallieerde ex- en importinstantie, zulks noodzakelijk maakte. Het is 1 Mei geweest, en op die dag Reeds in de oorlog werd de montage- en een dag later zijn in diverse bouw ter hand genomen en na de plaatsen politieke vergaderingen be- oorlog is deze op moderne leest ge- legd. Verschillende sprekers, waar- schoeid. De Amerikaanse besserma- onder bekende figuren op politiek chine, die betonnen elementen fabri- gebied hebben het woord gevoerd. ceert, levert evenveel bouwmateriaal Het is opgevaÙen, dat in vele van die als drie normale steenbakkerijen. vergaderingen eenzelfde probleem De montagebouw ondervmdt ec - werd besproken: de werkloosheid. ter dezelfde moeilijkheden, als waar- Men moet daaruit de conclusie trek- voor zich momenteel zeer vele înau- ken, dat dit probleem accuut is. Het strieën geplaatst zien, ni. de tijasom- is daarom van belang iemand aan standigheden, die een regelmatig JASSENDEEVEN IN ARREST De Haagse recherche heeft de 39- jarige fotograaf B. P. gearresteerd. Deze heeft sedert November 1948 uit .café's, openbare gebouwen, scholen en kantoren aile mogelijke kleding- stukken gestolen. Hij was voorname- lijk uit op kostbare bontmantels, le- ren jassen en winterjassen. Na lang- durig onderzock kon worden bewe- zen, dat hij te Arnhem een leren jas en een bontmantel bij een handelaar in consignatie had gegeven. Na zijn arrestatie werden in twee door hem gehuurde kamers partijen goederen in beslag genomen waaronder een bontmantel van f 2600 en een kof- fer, die voor f 1200 aan goederen in- hield. In totaal heeft P. voor onge- veùr f 6000 gestolen. Vrjjwel aile buit is in beslag genomen. TWEE ZWENDELAARS GEARRESTEERD De Rotterdamse politie is er in ge- slaagd twee oplichters te arresteren, die gedurende ruim een jaar vele mensen in Rotterdam, Amsterdam, Arnhem, Nijmegen, Haarlem en wel- licht ook in andere plaatsen voor duizenden guldens hebben opgelicht door waardeloze stukjes glas voor diamanten of briljanten te laten doorgaan. Het zijn de 28-jarige stuurman bij de grote vaart J. M. W. en de 38- jarige koopman J. van Z., beiden uit Den Haag. De laatste leverde de „diamanten", de stuurman, die zich uitsluitend van de Engelse taal be- diende, vond zijn klanten, onder 'de mensen die hij toevallig ontmoette. Zo kwam hij Vrijdag jl. op het Noordplein in aanraking met een groentengrossier, die wel geneigd was geld in kostbare stenen te be- leggen. Eerst wilde hij het hem aan- geboden partijtje laten taxeren en gezamenlijk ging het naar een win- kel op de Binnenweg. Voordat de grossier echter met de stenen in de winkel verdween, moest hij de Er is ons blad reeds enige malen gras tôt hun beschikking staat, graag geschreven over de zgn. „kopziekte". hooi en stro. Deze méthode is niet In één van onze laatste nummers zo goed als het 's nachts uit de weide schreef de plaatselijke veearts, de halen, maar geeft toch in ieder geval heer Huizinga een korte mededeling. een behoorlijke bescherming tegen Over dit onderwerp ontvingen wij de kopziekte. thans van onze landbouwkundige medewerker een uitvoeriger be- schouwing, welke wij hieronder la ten volgen: Het wordt ons dit voor jaar wel gemakkelijk gemaakt! Terwijl er nog volop hooi in de schuren zit, kuil- voer in de silo's, bieten in de kuil en aardappelen, meer dan we nodig hebben, is de weidetijd al aangebro- ken. In het Zuiden en Westen van het land zagen we in de afgelopen week al melkvee in de weide lopen, iets wat we in die omvang nooit eerder in deze tijd van het jaar hebben waargenomen. Het verschil met het Noorden was opvallend, want boven Zwolle zag men alleen maar wat jongvee in de wei. Intussen hebben zich alweer de eerste gevallen van kopziekte voorgedaan, waarbij- enke le dodelijke, en dit is een duidelijke waarschuwing voor aile veehouders. Spoedig zullen aile koeien midden in het màlse gras staan en dan zit- ten we tegelijkertijd midden in het gevaar. Het lïjkt vreemd, dat het jonge gras een gevaar voor het vee zou kunnen zijn, maar dat komt door dat een koe, die veel melk geeft, eigenlijk abnormaal hoge eisen aan het lichaam moet stellen, terwijl de grasgroei op weilanden, die zwaar met stikstof bemest zijn, eveneens niet de normale samenstelling ver- toont. Het kan dan voorkomen, dat de beide abnormale toestanden, dus de extra zware melkproductie van de koe en de al te welige ontwikke- ling van het gras gezamenlijk de GADO-BUS IN EEN SLOOT. Bij het passeren van een begrafe- nisstoet gleed tussen Oldekerk en Nlekerk een GADO-bus met de voor- wielen in de zachte berm. De bus, waarin zich 26 passagiers bevonden, kantelde gedeelteljjk en kwam in de sloot terecht. Twee passagiers werden dermate gewond, dat zij door de plaatselijke arts behandeld moesten worden. Eni ge andere reizigers liepen verwondin- gen aan hoofd en handen op. In België reed een vrachtauto, be- stuurd door de heer van H. uit Tege- len tegen een boom. De heer van H. werd daarbij zwaar gewond, en is in een ziekerihuls opgenomen. DE BEMMEN WERKTEN NIET GOED. Een bejaarde Haagse wielrtjder werd door een hem achterop komen- de vrachtauto, geladen met 26 ton goederen aangereden. Het slachtoffer viel, waarna een der voorwielen hem over het lichaam ging. Ht) was op slag dood. Een onderzoek wees uit, dat de remmen van de auto, toebehorend aan H. J. B. van Groningen, niet in orde waren. De wagen is daarom in zou dit tekort beslag genomen. het woord te laten, die bevoegd is over dit probleem te oordelen, en dat is zeer zeker Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het ministerie van economische zaken. Wij hebben reeds eerder een réde van Mr. Dr. van Rhijn over dit on derwerp aangehaald, en de rede, die hij Vrijdag jl. gehouden heeft is be- langrijk genoeg om er wederom evfcn bij stil te staan. Mr. Dr. van Rhijn is van mening dat nu reeds, in onderlinge samen- werking, moet worden uitgezien naar middelen om eventuele massale werkloosheid te bestrijden, want niet alleen in zedelijke zin heeft massa- werkloosheid rampzalige gevolgen, maar ook in economisch, politiek en financiëel opzicht zijn de gevolgen destructief. Ook nu kennen wij werkloosheid: seizoenwerkloosheid en structurele werkloosheid. Maar veel ernstiger is de conjunctuurwerkloosheid, die het gevolg is van de op en neer gaande welvaart. Voor massale werkloosheid behoeft momenteel nog geen vrees te be- staan. Maar toch is enige voorzichtig- heid gepast, vooral met het oog op onze sterk stijgende bevolking. Werkloosheid is niet onvermij de- lijk, er kunnen wel degelijk maatre grbssier in de auto bleef zitten, f 3500 waarborgsom betalen. Plotseling nam de stuurman echter de benen. De vrouw ging hem direct achterna, op haar beurt gevolgd door haar man, die juist de zaak uitkwam productiegang en een regelmatige en tot de ontdekking was gekomen, afzet van het gerede proauct rem- <}qt de stenen slechts stukjes glas wa- men. Dank zij de medewerkmg van ren Twee surveillerende agenten de overheid werd het begin van een Wîrden te hulp geroepen en zo oplossing voor deze moeilijkheden ^i^agde men er in de vluchteling te bereikt. aiiresteren. Hij werd opgesloten in De Nederlandse handel, j h et bureau Oostervantstraat. gezien door een Amerikaanse bril ^^figfevene'ej wSrXnïang^hou^ In "net Amerikaanse tijdsciaiii/ atn Het onderzoek wordt voortge- Foreign Commerce Weekly heeft de z,\ heer Ruchdahl van het Amerikaanse département van handel een artikel stùurman, die met de vrouw van de kans op kopziekte veroorzaken. Om veel melk te geven moet de koe kun nen beschikken over vele opbouw- stoffen en daaronder zijn bijv. kalk, fosfor en andere mineralen, die in voldoende mate alleen voorkomen in gras, dat een evenwichtige bemes- ting heeft ontvangen. Vooral voor de opbouw van het melkeiwit zijn deze geschreven over de Nederlandse bui- tenlandse handel. Hij constateert, dat deze handel in de laatste tijd ver schillende verschuivingen vertoont, die een gevolg zijn, van het wegval- len van het Duitse achterland, de soberheidspolitiek van ons land, de Indonesische moeilijkheden en de be- perking van de invoer uit dollarge- bieden. Het herstelprogramma zal DRIE FABRIEKEN TE BRANDENBURG VERBRAND Van de zijde der brandweer te Brandenburg (Russische zone Van Duitsland) is meegedeeld, dat er minérale stoffen nodig, maar als de bodem met een overmaat van stik- s,tofmest wordt aangejaagd tot de voortbrenging van een geweldige massa gras, is dit gras wel rijk aan eiwit, doch dit is geen melkeiwit. Dat wil zeggen, dat het graseiwit niet de mineralen bevat, die voor de opbouw van het melkeiwit nodig zijn. Wanneer nu een koe, die plotse ling overgaat van stalvoeding op jong gras, een grote stijging in de melkgift vertoont, doch daarbij in het gras te weinig mineralen ont vangt, dan moet deze koe voor het gelen tegen genomen worden, doch zal moeten pogen m Amerika nieuwe deze mogen niet van deflatistische markten te veroveren. Om daarbij aard zijn, zoals voor de wereldoorlog tastbare resultaten te verkrijgen zal hgt geval was. De regeringspolitiek een intensief marktonderzoek nood- niet psychologisch ontmoedi- zakelijk zijn. Bovendien zal men J OT. JTi opnnncH den Vrijdag jl. zijn uitgebroken en van invioed zijn, want er zal g p g de drie fabrieken bijna geheel heb worden verhogmg van de invoer van - - de aan dit programma deelnemende landen te verkrijgen. In samenwer- king met de deelgenoten van de Bé nélux zal gepoogd worden de uitvoer ,te intensiveren. Wil men een beter evenwicht krijgen van de handel tussen Nederland en Amerika, dan zal de Nederlandse uitvoer naar dat land moeten worden opgevoerd. Men brand is geweest in drie grote fabrie- produceren van melkeiwit een deel ken in de stad. Nadere bijzonderhe- v.an de nodige mineralen aan haar den wilde men niet geven. eigen lichaam onttrekken. Er ont- De met Britse licentie verschijnen- staan dan afwijkingen in het bloed, de „Telegraf" schrijft, dat de bran- die de kramptoestanden veroorzaken, die wij kopziekte noemen. - - în.mor .rnn une muiicucii uijna gcuccj. neu- Om deze te voorkomen moeten we worden verhogmgvan de ben vernield. Volgens dit blad brak dus zorgen, dat de koe meer minera- gelijktijdig brand uit b;j de Thael- len krijgt. Dit kan geschieden door mann Scheepswerven, een stijfselfa- de bemesting van de grond zo volle- briek en de voormalige rijwielfabriek dig mogelijk te doen zijn, maar ook „Excelsior". Hoge Russische functi- door mineralen in de vorm van lik- onnarissen, zo vervolgde de „Tele- steen te geven, door bijvoeding toe graf" en leden van de economische te dienen en tenslotte door minera- commissie voor de Sowjet-zône heb- len in poedervorm door het bijvoer ben een bespreking gehad met de te mengen als dit daarvoor geschikt directeuren der fabrieken, waarna 25 is. mag gend zijn. Ze moet integendeel de koopkracht aanmoedigen en de pro- ductie prikkelen. Te veel is vroeger gestreeft naar uitkeringen, te weinig naar arbeid, omdat uitkeringen goed- koper zouden zijn dan werkverrui- ming. Thans huldigt men gezondere opvattingen en zal men niet angst- vallig zien naar een sluitende begro- ting. Men zal in de eerste plaats moeten komen tot een politiek van compen- serende regeringsopdrachten in een tijd van laagconjunctuur. Verder zou men zeer voorzichtig kunnen over gaan tot een wat ruimere geldcreatie. Bij een dalende cultuur zal men niet moeten overgaan tot belastingverho- gingen, doch men zal integendeel al het mogelijke moeten doen om de lasten te verminderen, teneinde de koopkracht te steunen. Het dieptepunt van de woningnood De 23-jarige J. P. C. D. en zijn medeplichtige, de 26-jarige J. v. d. M. uit Den Haag zijn gearresteerd toen zij bezig waren met een inbraak in een matrassenfabriek. Het bleek, dat deze heren zich hadden schuldig gemaakt in totaal aan 16 inbraken of pogingen daartoe, in juweliersza- ken, kleermakerijen, stoffen- en bontzaken, sigarenwinkels en radio- winkels te Den Haag, Voorburg en Rijswijk. Tot dusver schat men de waarde van de buit op minstens f 3000. Zij hadden de 23-jarige stof- feerder M. K. v. d. B. tot medeplich tige, die zijn pakhuis voor het op- bergen van de buit beschikbaar stel- de. Een deel der gestolen goederen is achterhaald. Er zijn enkele cijfers bekend ge- worden omtrent de woningnood. Wij laten een greep daaruit volgen. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het tekort aan woningen ongeveer 350.000. Indien per jaar 35.000 wonfti gen zouden worden gebouwd, dan onveranderd blijven bestaan. In dit jaar zullen echter meer woningen worden gebouwd, ni. 37.000. Men kan zeggen, dat thans het Amerikaanse methoden moeten ovar- nemen op het gebied van reclame, afzet en verpakking. De Nederlandse handel met Oost- Europese landen in het bijzonder met Tsjecho-Slovakije is stijgende zo constateert de schrijver, en de handel met de andere landen van Oost-Europa zal eveneens toenemen, omdat Nederland débiteur van de arbeiders werden gearresteerd op beschuldiging van sabotage. DRIE STKAFBARE FEITEN. De Haagse politie betrapte enige jqngens, die op'de openbare weg be zig waren om geld te spelen. Een van hen, een 18-jarige knaap weigerde zijn naam op te geven. Een der agen ten pakte hem daarop beet om hem mede te nemen. Op een gegeven mo ment gaf de jongen de agent een harde stomp tegen de kaak, rukte zich los en vluchtte. Twee waarschuwings- meeste at daïï -hoten wa^n echter genoeg om hem vraag is naar verbruiksartikelen, en omdat de Nederlandse producten zeer goede reputatie genieten. Benoeming Staatssecretarissen Er zijn een tweetal staatssecreta-1 rissen benoemd. In de eerste plaats van het ministerie van oorlog. Daar werd benoemd Mr. W. H. Fockema Andreae, aan wie een deel van de taak van de minister zal worden toe- vertrouwd. Verder is een staatssecretaris be noemd aan het département van ma rine, en wel schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, tot zijn indiensttreding vlagofficier personeel van het mi nisterie van marina In verband met deze benoemingen willen wij nog even wij zen op het feit, dat in de memorie van ant- woord inzake de begroting van ma rine de wenselijkheid van de samen- voeging van de departementen van oorlog en marine wordt naar voren gebracht teneinde bij internationale dieptepunt in het woningtekort is militaire besprekingen een minister bereikt, en dat dit, bij een redelijke toename van de productie eind 1950 zal beginnen te verminderen. Een normale toeneming van de woning- productie kan, met inachtneming van gezonde economische principes, wor den gerealiseerd door verhoging van de productie per man. Het deviezén- gebruik zal moeten worden verlaagd en de kostprijs moet worden ge- drukt. De industriëel georganiseerde bouw (de montagebouw) kan hiertoe een bijdrage van betekenis leveren. Een beeld van de montagebouw in Ne derland geven de volgende cijfera: op 1 Januari 1949 waren 40.900 wo ningen in aanbouw, waarvan 4283 montagewoningen (dus ruim 10 te kunnen afvaardigen, die het hele defensieveld kan overzien. ge- Voor het Haagse Bijz. Gerechtshof, kamer Rotterdan, verscheen een 60- jarige verpleegker, J. B. de BruyiL tot staan te brengen en opnieuw te arresteren. De jongeman zal zich nu moeten verantwoorden, omdat hij op de openbare weg om geld speelde, omdat ht) weigerde zijn naam op te geven en omdat ht) verzet pleegde te gen een ambtenaar. VLIEGTUIG CONTRA AUTO Op het vliegveld Ypenburg botste een vier-persoons luchttaxi van de N.V. Frits Diepen tijdens het taxiën tegen een startauto. Het vliegtuig werd licht beschadigd, doch de in zittenden bleven ongedeerd. Een belangrjjk punt voor huisvrouwen De redactie van dit blad is met schrijver dezes van mening, dat het nuttig en -nodig is de vele lezers- (essen) geregeld voorlichting te ge ven inzake de Sociale-Verzekering. Deze voorlichting zal betrekking hebben op a. Invaliditeitswet, ouderdoms-, tnva- liditeits-, weduwen- en wezenren- te enz. b. Ongevallenwetten, de uitkeringen b(j ongeval, de berekening daar- van, weduwen- en wezenrente. c. Ziektewet, aanspraak op zieken- geld, de berekening van het zie- kengeld enz. d. Kinderbijslagwet, in welke geval len en wanneer kinderbijslag wordt verleend. e. Ziekenfondsenbesluit. f. Ouderdomsvoorziening. („Noodwet Drees"). Voorwaarden en bedrag der uitkeringen. Behalve deze voorlichting is de nieuwe rubriek tevens bedoeld als „Vraagbaak". De vragen dienen be trekking te hebben op bovengenoem- de wetten. De antwoorden worden in deze ru briek geplubiceerd. Wanneer gij, lezer(es), dit boven- staande hebt gelezen, wendt u dan niet direct af met de gedachte „dat is niets voor mij". Wellicht ontdekt U in deze rubriek iets, dat juist voor U van belang is. De praktijk toch heeft geleerd, dat er heel wat mensen zijn die, doordat zij niet op de hoogte zijn met de be- palingen van de Sociale Verz. wetge- ving en de daaruit voortvloeiende rechten, in het geheel niet van dia rechten profiteren. Om slechts één voorbeeld te noe men Duizenden huisvrouwen zijn vôér hun huwelijk in betrekking ge weest en hadden toen een rentekaart, waarop door hun werkgever zegels werden geplakt. Zij huwden en plak- ten niet door waardoor, naar zij me- nen, a! hun rechten zijn vervallen, Deze mening is niet juist. Wanneer ni. een der hierbedoelde vrouwen reeds langer dan een half jaar ziek is hetgeen helaas zeer veel voorkomt kan zij in aanmer- king komen voor invaliditeitsrente in dien er 150 of meer zegels voor haar zijn geplakt. Vele duizenden vrouwen profiteren reeds van deze rente wel ke vanaf 1 October 1948 met 100 is verhoogd. Echter zullen er zeer zeker nog ve len zijn, die, hoewel voor die rente in aanmerking komende, deze niet aan- vragen omdat zij menen daarop geen recht te hebben. Laten zij zich direct tot de Raad van Arbeid wenden. Vragen, betreffende deze rubriek, in te zenden aan de Redactie van dit blad. 12 JAAR VOOR PROF. SNIJDER Twaalf jaar met aftrek van de tijd Het beste is het de dieren niet de gehele dag in het gras te laten. doorgebracht in preventieve detentie Haalt men ze 's nachts binnen of en ontzetting uit de burgerlijke rech- althans op een klein stukje land, dat ten, voorts het verbod onderwijs te spoedig kaalgegraasd is, dan kan geven, luidt het vonnis van het bij- men de dieren hooi en ander voer ZOnder gerechtshof te Amsterdam te- geven, waardoor de gevaren van een gen de ex-president van de Neder- overmatige grasvoeding verdwij- landse cultuurraad, prof. dr. G. A. S. nen. Zij kunnen zich dan niet zo vol- Snijder. De eis door de procureur- proppen met het malse gras en het fiscaal mr. M. H. Gelinck uitgespro- hooi zorgt voor voldoende aanvulling hen op 19 April luidde 15 jaar met mineralen. Op deze wijze kan - men zijn restanten wintervoer op- maken en tegelijk de voorraad gras sparen. De overgang van stal naar weide geschiedt dan meer geleide- lijk. Het binnenhalen van vee is in ons land echter niet gebruikelijk, terwijl het samenbrengen van de beesten op een klein kampje land gedurende de nacht het nadeel heeft, dat het vee dan spoedig met mest bevuild raakt, tenzij men iedere dag de mestplakken wegschept. Het een- voudigste Blijft daardoor nog altijd het bijvoeren van hooi of goed voer- stro in de weide. De ervaring leert, dat h.et vee zelf blijkbaar de behoef- te aan dit bijvoer voelt, want de die ren eten ook wanneer volop mais Duitsland De toestand in Duitsland blijft de aandacht vragen. Al verscheidene malen hebben we gehoord, dat de blokkade nog een kwestie van dagen was, maar de dagen hebben zich in- middels aaneengerijd tot meer dan een week, en nog steeds bestaat de blokkade, nog steeds landt er op het Westelijk vliegveld van Berlijn met tussenpozen van 2 minuten een vliegtuig. Onverwacht hebben de Russen de (van aansluiting van Oost-Duitsland bij de Westduitse federatie) te be- spreken. China Het hof overwoog in zijn sententie, dat aile ten laste gelegde punten in de dagvaarding bewezen moeten worden geacht: hulpverlening aan de vijand meermalen gepleegd en blootstelling aan opsporing van Ne derlandse medeburgers. Het hof meende, dat de hulpverlening van prof. Snijder zich zelfs uitstrekte tot directe dienstneming bij de vijand. Hij had ailes gedaan om het Duitse systeem in Nederland in te voeren. Hij had Duitse persberichten doorge- geven aan de Nederlandse pers en liet zich bij het doen gelden van zijn invloed verleiden door een onverant- woordeliike heerszucht. Ten aanzien van het verraad van de Joodse f ami- lie van Dantzig, van wie hij ver- moedde, dat zij een pamflet geschre ven had tegen de Nederlandse cul tuur gemeenschap, achtte het hof het bewijs ook geleverd. BIJ SIGAREN HADDEN ZIJ GEEN BELANG Ongewenste en onbekende gasten hebben een bezoek gebracht aan een handel in rookartikelen te Roosen- daal. De „heren" hadden alleen be- shag en si- OVer China zijn veel minder hoop- gevende berichten te geven. De1 strijd blijft daar voortwoeden. De: langstelling voor tabak, Communistische légers hebben garetten, waarvan zij een zeer grote Shanghai nog niet bereikt, maar ze hoeveelheid meenamen. Sigèren en naderen de stad steeds meer. Lange j andere rookartikelen lieten zij onge- files inwoners trekken weg. Waar- moeid. heen? De Nationale Regering is vastj De politie zal trachten deze onbe- waterwegen gecontroleèrd, waardoor, van plan deze stad tôt het uïterste| kenden bekend te maken. zij nieuwe moeilijkheden hebben te verdedigen. Aan die zijde wijst veroorzaakt, maar bij de regeling men op de steeds langer wordende van deze moeilijkheden waren ze verbindingen van de Communis- zeer geschikt; de Engelsen sprekqn tische troepen, waardoor deze steeds zelfs van vriendschappelijk. kwetsbaarder worden. Nog steeds wordt gemeld, dat de Een generaal meende, dat de Com- Tegen een geldeljke vergoeding had ze blokkade nog een kwestie van dagen munistische verbindingen „op een de S.D. geholpei. Joden, illégale wer-1 is. Maar nu wordt er aan toegevoegd, kers en anti-EUitsgez.ndeh heeft ze dat na opheffing der blokkade op aangegeven. hh hun arrestatie zijn 15 Mei een vierminister conferentie enkele der slacltoffers in een concen- zal beginnen, tratiekamp ove'leden. De Westelijke landen zouden in- De advoca?, fiscaal ciste levene- middels contact met elkaar hebben gevaar lijke manier worden uitge- rekt". Indien men deze woorden leest zou men bijna denken, dat de Nationalisten een bepaalde strate- DE REM WEIGERDE Tijdens een rit weigerde de rem van een motortramwagen te Amster dam. Toen een er voor rijdende tram stopte, moest het mislopen. Met een knal reed de achterste wagen tegen het achterbalkon van de stoppende tram. De beide wagens werden be schadigd. Een zestâl passagiers lie pen verwondingen op, waarvan een naar het ziekenhuis moest worden gische politiek hebben gevolgd. Wat overgebracht. De overigen konden was de opmars der Communisten na op het politiebureau verbonden lang. opgenomen om de mogelijkheden, meer dan een militaire wandeling? I te zijn, huiswaarts keren.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1