v* h« "«h. jp-5 Trsïid stssa M? i» »ïl PLAATSELUK NIEUWS 1 Mei- en Komnginnedagviering Gemeenteraadsvergadering Gerestaureerd Gepneentehuls te Noorddijk In gebrulk genomen NOORDBROEK VADER EN BABT VIE DEN RAAM WERKTIJD OP DE NATIONALE FEESTDAG. te Hoogeiand-Sappemeer Hierna sluitiag. In dit nummer beginnen wij een reeks artikelen over de sociale ver- zekeringswetgeving, een terrein waarop slechts weinigen zich volko- men thuis gevoelen, en waar, juist door die onbekendheid, velen niet datgene vragen, waarop ze recht hebben. Wellicht znllen deze artikelen ve len wegwijs maken, waarmede zij ongetwijfeld hun voordeel zullen kunnen doen. SAPPEMEER Het Comité tôt viering van Na tionale Feestdagen te Sappemeer heeft Koningin Juliana ter gelegen- heid van haar verjaardag het vol- gende telegram gezonden: „De schooljeugd van Sappemeer, in twee zalen feestelijk bijeen, wenst Uwe Majesteit van harte geluk met Haar eerste verjaardag als Koningin. Het Comité tôt viering van Nationale Feestdagen te Sappemeer" Voor een weinig talrijk publiek maakte de goochelaar, telepaath en hypnotiseur Mascani Zaterdagavond zijn debuut in het Parkhotel. Het goochelen bevatte enige oude en nieuwe nummers. Voorts werden en- kele staaltjes telepathie gedemon- streerd. Wegens het gering aantal bezoekers moest de hypnose verval- len. Ten slotte gaf Mascani op grond van loto's karakterbeschrijvingen en legde van enkele personen het verle den open. In het hôtel „Struvé" waren Vrijdagavond op uitnodiging van de Stichting 1940—1945 aanwezig verte- jgenwoordigers van verschillende verenigingen Zuster Vos van Groningen, de so FOXHOL. De vlag, die Maandag bfl de N.V. W. A. Scholtens Aardappelmeelfabriek wapperde was geen vlag, die Zaterdag was uitgestoken ter gelegenheid van Koninginnedag, en die men vergeten had in te halen. Neen die vlag bete- kende, zoals ook het sirenegeloei be- tekende, dat dit jaar een productie is bereikt, zoals nimmer tevoren. De productie heeft 3.000.000 hl. over- schreden, dat is twee maal zoveel als normaal. In deze campagne, welke tegen het einde van deze week eindigt, werd ruim 180.000 ton aardappelen tôt aard- appelmeel verwerkt. WESTERBROEK j De Landbouwver. vergaderde m café Smid o.l.v. de heer P. Reinders. Als hoofdbestuurslid voor de V.B.B. werd de heer Reinders aangesteld voor Engelbert, Middelbert en Wes- terbroek. Opgave werd gedaan voor fosfaatmeststoffen, oogst 1950, op vertrouwensorders. Door de heer Reinders werd ver- slag uitgebracht van de gehouden streekvergadering NOORDDIJK. Maandagmiddag had in een buiten- gewone raadsvergadering de herope- ning plaats van het geheel verbouwde gemeentehuis. De heer A. van Assen kon deze raadsvergadering niet bijwonen we gens opname in een ziekenhuis te Groningen. Hem werd telegrafisch een spoedig herstel toegewenst. In een uitvoerige rede schetste de burgemeester, de heer Kuipers, het Zuster V os van u-roningen, ue su-1 ontstaan en de vemieuwing van het ciale werkster van de Stichting gaf gebouw. Hij bracht dank aan de archi- een intéressant overzicht van haar! tect, de heer Koolhof en aan de ver- werkzaamheden. Nadat de voorzitter schillende aannemers. Zeer uitvoerig een uiteenzetting gegeven had overging spr. in op de geschiedenis van de de besteding van het geld, namen. gemeente. Hij bleek een goede kenner aile vertegenwoordigers op zich een te zijn, niet aleen van de middeleeuw- oir,_ se toestanden maar ook van het Sel- verder Recht, waaronder Noorddijk viel. Noorddijk heeft twee gezworenen opgeleverd Tonnis Jansz Koning, die in 1715 werd gekozen en vele jaren zitting had. Hij had een gezaghebben- de stem in de Ommelanden. Zijn zoon Hendrik Tonnisz Koning volgde hem op. Door dteze laatste werd het Ko- ningsheem te Euvelgunne gebouwd. Vervolgens besprak de heer Kuipers de betekenis van de verschillende ver- trekken in het gemeentehuis. Bij de heer N. S. Huisman, al- hier, zijn 8 kippen ontvrcemd, De po- litie heeft de zaak in onderzoak. MUNTENDAM. Ultslag wedvlucht van P.V. „De Zwaluw" vanaf Venlo (afstand 202 km. Snelheid eerst aangekomen duif 959.81 m. per minuut. 1 27 J. Feiken, 2 8 19 20 H. Meler, 3 4 5 11 21 20 28 D. Brjlholt, 6 H. Prins, 7 31 K. Schiphuis, 9 22 B. Hol- man, 10 13 Jac. Schiphuis, 12 25 J. Snijders, 14 29 E. Pluim, 15 N. Jager, 16 17 23 J. Tonkes, 18 H. Scholtens, 24 32 M. Jager, 30 D. Boucher, 33 H. Ackerman. of meer routes in Sappemeer te la ten afwerken, in het kader van de op 5 en 6 Mei a.s. te houden actie tôt werving van nieuwe contribuan- ten. Vrijdag a.s. zal het echtpaar J. Riemeijer en E. Riemeijer—Akker- man, wonende te Kleinemeer, zijn 50-jarige echtvereniging herdenken. HOOGEZAND—SAPPEMEER Bond van Oudstrijders afd. H.-S. zal, naar wij vernemen, de jaarlijkse tocht naar de graven der gevallen makkers maken op 10 Mei a.s. Zoals gewoonlijk zal de tocht gaan naar de begraafplaats te Kielwindeweer en de R.K. begraafplaats te Sappemeer. Onder voorzitterschap van de heer H Voordewind had in het Bon- tehuis de alg. ledenvergadering plaats van de Onderl. Huurwaarborg- mij. „Recht en Plicht". De voorzitter gaf een overzicht van de stand van de mij. Het beleid van de penningmeester werd goedge- keurd. De heren H. Voordewind en G. Gorter werden als bestuursleden hêrkozen. Ten slotte hadden bespre- kingen plaats o.a. over huurverho- ging door samenvoeging. Naar wij vernemen heeft Ds. Pleyzant van Peazens (Fr.) bedankt voor het beroep op hem uitgebracht door de Geref. Kerk, alhier. Zoals reeds in ons vorig num mer vermeld, zal op de avond van bevrijdingsdag (Donderdagavond), aanvangende 8 uur, in het Ooster- park een vocaal concert worden ge geven. Aan dit concert zullen 8 ko- ren deelnemen, die ieder twee num mers zullen zingen, zodat het pro gramma in totaal uit 16 nummers zal bestaan. Wij laten hieronder het programma volgen: I. Hallelujah: 1. Psalm 100 van Joh. Wagenaar en 2. Meotet van Brakman; II. Ned. Herv. Kerkkoor, Hoogezand: 1. 't Blijft Oranje van E. WettigWeissenbom; 2. Onder de Linde van G. H. Boedijn; III. De Volksstem: 1. De Boodschap op de Heide en 2. Zangersmarsch; IV. Man- nenkoor H.-S.: 1. Ave César; 2. Do miné Salvanfac Reginum; V. O.B.K.; 1 Klompenmakerslied 2. Grunnmgs- laid; VI. Zang en Vriendschap: 1. Zonnegang van A. Zwijssig; 2. Mijn Nederland van C. A. Mangold; VII. Ned. Herv. Kerkkoor, Sappemeer:' 1. Troubadour van de Mei; 2. Gebed; VIII. O.B.K. I: 1. Ons lied van de zee; 2. Herderszondagslied. HOOGEZAND Aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn in de maand April uitgeleend 1160 studieboeken, 1668 romans en 819 jeugdboeken; totaal 3547 banden. Bovendien ontvmg het correspondentschap Scharmer-Hark- stede 230 en dat te Slochteren 156 ALLEEN NOG MAXIMTJMPRIJS VOOR JONGE KAAS. Alleen voor jonge kaas gelden nog maximumprijzen, en deze zijn met f 0.10 per kg. verlaagd. De prijzen van jonge kaas en ge- smolten kaas komen vrii. POOLSE VERSTEKELINGEN OP BELGISCH SCHIP Op een Belgisch schip, dat van de Sovjet Unie naar Buenos Aires voer, kwamen in voile zee 5 Poolse verste- kelingen te voorschijn. Eén van hen beweerde een voormalige minister van Polen te zijn, en de anderen vertelden leden te zijn van Poolse aristocratische families. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat allen arbeiders waren. BALLONVAART MET HINDER- NISSEN. Het afgelopen weekeinde hebben de Nederlandse ballonvaarders, de heer en mevr. Boesman en de Rotterdam- mer de Vos Klootwijk een vaart ge- maakt vanaf Enschede. met de be- doeling het afstandsrecord te vesti gen. Te St. Hermine, in Frankrijk kwam de ballon aan de grond. De bei- de heren sprongen eruit om de tou- wen vast te maken. Doordat echter de ballon tengevolge van het over boord springen van de beide heren UIT. De vader overleden de baby ongedeerd. In Helmond vlel een vader met zijn 2 maanden oude baby ult een raam van de tweede verdieping. De vader bleek zeer emstlg gewond te zfln. Ht) had o.a. een zware schedelbasisfrac- tuur opgelopen. In het ziekenhuis is hi) aan de bekomen verwondingen overleren. De baby bekwam geen letsel. DIEFSTAL VAN BRONS Teruggekomen klokkenbrons was op een terrein te Rotterdam opge- slagen. Toen men aan het weghalen ging miste er 43.000 kg. ter waarde van f 65.000. De politie werd hiervan in kennis gesteld. Uit het onderzoek bleek, dat de diefstal reeds geruimen tijd geleden moet zijn gepleegd. Toch is het alsnog gelukt daders en helers te achterhalen. Elf personen werden gearresteerd. VERSCHILLENDE BOERDERIJBRANDEN IN DE OMGEVING VAN OMMEN Maandagmiddag ontstond brand in een boerderij in de omgeving van Ommen. Door de hitte raakte boven dien een tweede boerderij in brand. De beide hoeven brandden tôt de grond toe af. Een paar uur later ontstond brand in een andere boerderij. Daar hier geen water in de buurt was, stond de brandweer machteloos. De schade aan de drie boerderij en bedraagt in totaal ongeveer een ton, en wordt slechts ten dele door de verzekering gedekt. Tôt overmaat van ramp ontstond nog een heidebrand, waardoor een grote àppervlakte heide verloren ging. KLEINE KINDEREN IN DE GROTE STAD Een vierjarig £>ehie liep alleen door Amsterdam. Hij stak verschil lende straten over, en wonder boven wonder ging het goed. Toen hij bij een druk kruispunt kwam, was hij ûoora SpriIlRen Vclll ue uciuc etUl UlUh AI aanmerkelijk lichter werd, steeg deze 20 zeer door andere dingen in beslag weer op, en dreef in de richting van genomen, dat hij vergat naar het ver- de zee. Nog voor hij deze echter be- keer te kijken, en pardoes tegen een reikt had, wist mevr. Boesman hem in passerende bestelauto opliep. Met St Gemme veilig aan de grond te zet- zware verwondingen werd hij opge- ten nomen, en is op weg naar het zie- Het beoogde record werd bereikt. kenhuis overleden. In binnen- en buitenland is de 1 Mei-dag gevierd, zij het hier en daar door de samenloop van omstan- digheden op 2 Mei. In ons rayon is men niet achtergebleven. HOOGEZAND—SAPPEMEER, De C.P.N. „De Waarheid" had Zondag- morgen een bijeenkomst belegd in de Bioscoop te Hoogezand, waar door de heer Harmsen uit Amster dam een politieke rede werd gehou den. Na deze rede werd de film „Sportparade 1949", een Russische rolprent, vertoont. In het café Poel- man te Foxham en het café Vroom te Sappemeer waren door de C.P.N. feestelijke bijeenkomsten georgani- seerd voor kinderen. Maandagavond was door de P.v.d.A afd. H.-S. en 'de Bestuur- dersbond afd. H.-S. een gezamenlijke Mei-bijeenkomst belegd in het hôtel Faber. Als spreker trad op het Tweede Kamerlid de heer C. J. van Lienden. Medewerking werd ver- leend door Mej. Plinsinga en „De Volksstem". 's Morgens werd het kinder-Meifeest gehouden. MUNTENDAM. Zaterdagmiddag had het kindermeifeest op het sport,- terrein plaats, waarbij een poppen- kast aanwezig was. 's Avonds hield de P.v.d.A. het Meifeest voor oude- ren in hôtel „De Munte". Medewer king hieraan verleenden de D.S.J.V. „Nieuwe Koers", „Kunst en Strijd" en de heren Smit. ZUIDBROEK. De afdelingen Zuid- broek van de P.v.d.A., N.V.V., V.A. R.A. en Vrouwengroep hielden een Mei-bijeenkomst in „Ons Gebouw". Spreker was Drs. P. M. Bruins van Hoogezand. Verder werd medewer king verleend door het Groningse cabaretgezelschap „De Tonellie s", 's Middags was er kinderfeest. ENGELBERT. Ter viering.van. de Mei-dag kwamen kinderen samen op het sportterrein. In het café Tuinema werden ze getracteerd en werd een film vertoond. 's Avonds was een bij eenkomst voor ouderen, waarbij als spreker optrad de heer Elstrodt van Groningen. Zaterdag is Koninginnedag gevierd. Overal in den lande wapperde het fleurige rood-wit-blauw, afgewisseld met oranje. Vele kantoren en fabrie- ken hadden het personeel vrijaf ge geven, De zon droeg zijn deel bij tôt een feestelijke stemming. In verschillende plaatsen waren door plaatselljke comité's feesteiyk- heden georganiseerd, waarbij in de eerste plaats gedacht is aan de kin deren. In SAPPEMEER had het comité georganiseerd een rondgang met mu- ziek, wedstrijden op fietsen, kinder- voorstellingen in het Parkhotel en in het hôtel „Struvé" en een klep- permars. De uitslagen van de fiets-wedstrij- den voor de jeugd luiden: Meisjes: 1. Bina Porrenga; 2. Toos- je Teuben; 3. Rika Bruining; 4. Grietje Duling; 5. Jannie Boelens; 6. Alie Tepper; 7. Corrie Wolthuis; 8. Dinie Spelbrink; 9. Carth. Jansen; troostpr. Aaltje Schut, Annie Suk, Gretha Bodewes en Hanna Meihul- zen. Jongens: 1. Georg Bodewes; 2. Jan Kamps; 3. Hendr. Hanekamp; 4. Jan Muurman; 5. Georg Teeuwsen; 6. Lukie v. d. Schoot; 7. Koos Tromp; 8. Frits Hofman; 9. Harry Kamphuls; troostpr.: Adri Bartholomeus; Geert Andelbeek; Jan Benes; Herman Fel- linger en Jan Jansen. De Chr. Oranjevereniging te MUN TENDAM heeft Maandagavond ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin een feestavond belegd in het hôtel „De Munte". De feestrede werd gehouden door de heer Mun- tingh van Groningen. Verder werd medewerking verleend door de spre ker met voordrachten, het muziekge- zelschap ,,Elad" en een Chr. Recl- teervereniging uit Veendam. Het collège van rijksbemiddelaars heeft een richtlijn vastgesteld met betrekking tôt de arbeidstijd in het particulière bedrijfsleven op de mor- gen te houden Nationale Feestdag. Op die dag kan om 1 uur 's namid- dags vrijaf worden gegeven, zonder dat deze halve vrije dag in mrnde- ring dient te worden gebracht van de jaarlijkse vacantie oî de snipper- dagen. Zoals wij dat in de laatste t«d de hij de extra belasting vari5. ekken in het gemeentenuis. meerdere malen hebben gedaan, van uitvoeringen welke gevoigu Namens de burgerij bood de heer hebben wij ook in ons blad van Za- WOrden door bal schrappen. m K. Tj. Bos een chèque aan van ruim terdag de volledige agenda van de bepaling dat de belasting op veima f Ann vnnr een nieuwe klok. I Vriidagavond gehouden raadsverga- kelijkheden wordt terugbetaa a, dering opgenomen, met toelichting dien tenminste 75 van de op- daaroD brengst voor een liefdadig doei Wanneer wij thans het verslag wordt bestemd, wilde hij 75 vervan- schrijven, kunnen wij echter gen door 50. niet kort zijn, omdat in deze ver- f 400 voor een nieuwe klok. De architect Koolhof dankte voor de prettige samenwerking met de aannemers en voor de waarderende woorden gesproken door de burge meester. De heer H. v. d. Zijl wees op het goed ingerichte archief. Na de oorlog heeft hij reeds 40 archieven ge- rangschikt, en dat te Noorddijk is één der bcstc. De heer K. Dijkema dankte namens het secretarie-personeel voor de gro te verbeteringen, welke in het gebouw zijn aangebracht. Nog verschillende personen spra- ken voorzitter en raad toe. Er wer den bloemstukken, wandversiering en een voorzittershamer aangeboderi. Na bezichtiging van het gemeente huis werden de genodigden verversin- gen aangeboden in het café Lak. De candidatenlijst van de V.V.D. in deze gemeente, is als volgt samen- gesteld 1. W. P. Dijkhuis, Euvelgun ne 2. G. Olthof, Engelbert 3. E. B. Wiersema, Engelbert 4. A. Vos, Euvelgunne 5. W. Venekamp, Pad- depoel 6. E. Vredevoogd, Ruischer- brug 7. H. J. Post, Middelbert. RUISCHERBRUG. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de maand April ingelegd f 350.— en terugbetaald f 164. ENGELBERT. In het café de Groot had de trekking plaats van de verloting ten bate van de C.N.H. De eerste prijzen vielen op de nummers 208, 310 en 459 In het café Tuinema had een buitengewone algem. vergadering plaats van aandeelhouders der N.V.y Engelbert Vooruit". Met algemene stemmen werd besloten tôt aankoop van 64.21 a. grond van Woldjer Spoor in liq., liggende ten Noorden van de plas, en grenzende aan de terreinen van de N.V. SLOCHTEREN De heer R. N. Willemsen, com- mies ter secretarie, alhier, slaagde voor het schriftelijk gedeelte voor het Diploma Gemeente Financien( 2e deel. Na gehouden toelatingsexamen zijn tôt de eerste klasse van de La- gere Landbouwschool, alhier, 22 banden. Maandag had op het Winscho- terdiep, nabij de Machinefabriek ^^^^"ï^gën "iôegelaten. Gorter een aanvarmg plaats tussen nieuwe iccinuB b twee schepen. In verband daarmede De afgevaardigden van de zal teaen de schipper A. B. van het Landbouwverenigingen m deze ge- schip „Wilhelmina" proces-verbaal meente, aangesloten bij Federatie worden opgemaakt. De voormalige Synagoge, die enige tijd geleden werd aangekocht door de Geref. Kerk (Art. 31) werd vertimmerd, en is Zondag jl. m ge- bruik genomen. Men verzocht ons hieraan te willen toevoegen, dat de preekbeurten ge woonlijk om 9.30 en 4.30 uur zullen worden vervuld. NIEUW-COMPAGNIE De Coop. Landb. Ver. Kiel- compagnie" vergaderde o.l.v. de heer O. Marring. Er werden enkele bestel- lingen gedaan o.a. op Petkiiserwin- terrogge. Aan de Veenkol. Boeren- bond te Veendam werden twee vraagpunten opgegeven. In de eerste plaats om te geraken tôt vereenvou- diging van de werkzaamheden ver- bonden aan het bedrijfspensioen- fonds en ten tweede om het contrac- tuele uurloon voor vrouwen (f 0.44) te verhogen. In de landbouwsector bleek nog geen grote behoefte te bestaan om te komen tôt het instellen van vesti- gingseisen. Tegenover een desbetref- fend voorstel werd een critische houding aangenomen. De gezamenlijke aankoop en aan- voer van meststoffen schijnt zich in van Landbouwverenigingen, verga- derden in café Smit, alhier. De agen da van de aanstaande Hoofdbestuur- en algemene vergadering van de Veenkoloniale Boeren Bond werd zeer uitvoerig besproken. De nieuw in te voeren straatbelasting vond weinig sympathie, vooral ten aanzien van de ongebouwde eigendommen, aangezien dit het bedrijfsmiddel is waarop reeds zware lasten drukken. De verdere punten waren: ,.Ver- vreemding van landbouwgronden", „Zijn vestigingseisen voor de land- bouw gewenst", terwijl langdurig werd stilgestaan bij de vraag: „Wat is de oorzaak van de slechte samen werking in de aardappelmeelindu- strie". De hoop werd uitgesproken dat betreffende dit punt op een VBB vergadering iets goeds tôt stand ge bracht zal kunnen worden. SCHILD W OLDE Voor het Vakdiploma Rijwiel- en Motorhersteller slaagde te Am sterdam onze plaatsgenoot de heer W. Puister. SIDDEBUREN Ten verzoeke van de erven B. Meijer werd in café Wierenga, ten overstaan van notaris Denijs, publiek gadering zeer veel is gesproken De vergadering, die Vrijdag avond om 19 uur begon, du<|de tôt Zajerdag (ni. 0.10 uur). 1 De ingezonden stukken werîTen, voor kennisgeving aangenomen, Ibe- houdens het verzoek van de Arbei ders Zang- en Toneelvereniging „De Volksstem" H.-S. om subsidie, dat in handen werd gesteld van B. en W. om advies. Van de voorstellen van B. en W. noemen wij die, waarover werd ge- discussieerd. De overige, aile ge- noemd in ons blad van Zaterdag, werden zonder bespreking en zonder stemming aangenomen. Verhuring perceel Julianastr. 54 Met de verhuring van dit perceel voor een huurprijs van f 139 plus f 17 kon men zich algemeen wel ver- enigen. Enige C.P.N.-sprekers had den bezwaren tegen de clausule, dat de huurprijs zal worden verhoogd, indien dit van overheidswege of door het Frijzenbureau voor Onroerende Zaken zal worden toegestaan. Indien deze clausule niet geschrapt werd, kon men zich van die zij de niet met het voorstel verenigen. Het voorstel van de C.P.N.-fractie om de clausule te schrappen werd met 125 stem men verworpen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Herstel Bad- en Zweminrichilng te Foxhol. De heer PRUISMAN (C.P.N.) merk- te op, dat er thans een voorstel in de raad komt tôt herstel van de stormschade, welke de bad- en zweminrichting „Foxholstermeer" heeft opgelopen, maar dat er reeds begonnen is met de uitvoering. Hij noemde dit geen goede gang van za ken. Naar aanleiding van het feit, dat het herstel tôt een minimum beperkt zal blijven merkte de heer EEN.TES (Arb.) op, dat het van belang was om naast een centrale bad- en zwem inrichting voor Hoogezand en Sappe meer het Foxholsterbad te handha- ven. De BURGEMEESTER merkte op, dat het niet in het belang van de ge meente zou zijn, indien niet reeds uitvoeringen vrij - voorstel van de heer Kieviet om f 0 extra belasting voor voorstellmgenl met bal na te laten vervallen, werd verworpen met 12—6 stemmen. Het voorstel om geen belasting te heffcn op radiotoestellen in café's e.d. werd aangenomen met 108 stemmen. te stellen. Het als de heer WIERINGA (CHU). Wethouder KLOK was van mening dat het niet herstellen van het Bur- gerlijk Armbestuur te Hoogezand, na de bevrijding geen verslechtering betekende voor de ondersteunden. De afwikkeling vah aanvragen gaat aangenomen met iu-b stemmen., sneller, en de normen zijn met on- Daarna werd het ontwerp van hetj gunstiger dan die m Sappemeer gol gemeentebestuur, waarin de redactiei den Tegen een adJles^ml^|wiet De heer TOPPER (VVD) wilde de belasting van f 5 per maand op ra diotoestellen in cafés e.d. verlaagd De heer PLINSINGA (Arb.) kon zich voorstellen dat door de voorge- stelde verlaging de grens der moge- lijkheden is bereikt. Het leek hem echter niet juist dat voor circus, variété, cabaret e.d. 20 en voor bioscoopvoorstellingen zonder cultu- reel karakter 30 werd geheven. Hij vroeg of het mogelijk was om, als de verordening eenmaal werkt, hieraan eens aandacht te schenken en bv. genoemde vormen van amuse ment gelijkelijk te belasten met 25 De heer KOLTHOF (AR) sloot zich bij de heren Kiewiet en Topper aan In zijn antwoord zei de BURGE MEESTER dat het niet mogelijk was bepaalde sportgebeurtenissen vrij te stellen, daar de belasting een bepaal de opbrengst moet hebben. Wordt deze niet bereikt, dan vervalt de rijksbijdrage. j Indien mot or wedstrijden met met 40 belast worden, wat moet dan wel met 40 belast worden? Ze be- horen in dezelfde rubriek thuis als bokswedstrijden. Veendam heft 20 bij motor- wedstrijden door amateurs, in dien niet om geldprijzen gereden wordt. Hij is niet ongenegen een dergelijke bepaling ook in Hoo- gezand-Sappemeer in te voeren. Aan extra belasting van amuse- mentsavonden, waaraan bal verbon- den is, is geen ontkomen aan, temeer omdat bal dikwijls van bijzaak tôt hoofdzaak is geworden. Wat betreft de terugbetaling van de belasting op uitvoeringen voor een liefdadig doel, deelde de spr. mede, dat het percentage van 75 is gesteld opdat dergelijke uitvoeringen niet te royaal zullen worden opgezet. Aan dit percentage zal echter niet star worden vastgehouden. Met betrekking tôt de belasting van radiotoestellen in café's e.d. merkte de Burgemeester op, dat deze vorm van mueiek een concurrentie vormt voor de musici. De radiotoe stellen worden voor allerlei doelein- den gebruikt. Cabaret en Tariété zou het ge- den is gewijzigd, en de belasting voor radiotoestellen in café's is ge schrapt, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Finse school te Sappemeer De heer KIEWIET (Arb.) kon niet accoord gaan met de aanwijzing van de tuin van het voorm. gemeentehuis 1i-flû voorgesteld, heeft hij geen bezwaar. De BURGEMEESTER wees er op, dat ambtenaren speciaal voor sociale taken worden opgeleid, terwijl de so ciale werkster- vele gevallen rappor- teerd. Een Burgerlijk Armbestuur krijgt belangrijke bedragen toegewe- zen waarover het gerneentebestuur geen contrôle heeft. De instelling van t-a'i m gccil ie Sappemeer voor plaats waar de een commissie van aavies zal m een Finse school zal worden geplaatst. volgende vergadering behandeld De gemeenteraad van Sappemeer worden. had destijds besloten, dat de school Volgens de heer MULDER kan een op het terrein bij de gasfabriek zou Burgerlijk Armbestuur wel snel wer- komen te staan. Dat acht spr. een ken, en de heer KIEWIET zegt dat betere plaats. De tuin van het voorm. j een lid van het gemeentebestuur ge- i c Vie»+ or»î en ctnirip na- ixinonliik- lid is van het I3.A., waar gemeentehuis is het enige stukje na- tuurschoon, dat er nog in Sappemeer is; bovendien zou de school bij het monument voor oorlogsslachtoffers komen te staan, hetgeen de sfeer on- gunstig zou beïnvloeden. Ook bij de heer MULDER (CPN) vormde de aanwezigheid van het monument een bezwaar om zijn stem aan het voorstel te geven. Hij wil geen „houten loods" achter het mo nument zien. Laat men zulk een loods zetten op de plaats waar deze behoort. Desnoods kan men de Wes- terschool afbreken en de loods daar zetten. In verband met stank en lawaai achtte wethouder KAMPS de plaats bij de gasfabriek niet gunstig. Door de Finse school in de tuin van het voorm. gemeentehuis te plaatsen, dus meer naar het Westen, is boven dien gunstiger, omdat door de sa menvoeging de schoolgrenzen Zijn verlegd. Voorts kan het gasfabriek- terrein dan nog voor sport en kermis worden gebruikt. Wat het natuurschoon betreft: Finse scholen passen in een plant- soenachtige omgeving. Men kan ze laten begroeien met klimplanten en er groen omheen zetten. Tussen ste- nen huizen passen ze geenszins. De CCll iiw yuii o/- woonlijk lid is van het B.A., waar door het gemeentebestuur de con trôle behoudt. De heer KOLTHOF (A.R.) vmdt het collège te zwaar belast. Hij meent bovendien, dat een adviescomm. tôt een B A. zal uitgroeien, waarmede de heer PRUISMAN (CPN) zijn in- stemming betuigd. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. (met toezegging dat er een adviescommissie zal worden in- gesteld) met 13—5 stemmen aange nomen. De toewijzing van f 0.30 per leer- ling van de lagere scholen voor de viering van Koninginnedag wbrd goedgekeurd met aantekening, dat de CPN-fractie moet worden geacht te hebben tegen gestemd. Woningruimtecommissie Met opheffing der woningruimte- commissies van Sappemeer en Hoo gezand en de benoeming van een nieuwe commissie, welke slechts zal adviseren bij vordering en inkwar- tiering, terwijl de verdeling der woonruimte in handen zal komen van een ambtenaar, kon de heer KIEWIET zich niet verenigen. Hij meende dat de adviezen inzake de verdeling der ruimte van een com- mefnw wT'was he^onnen1 Met meentebestuur gaarne in een hogere met het herstel was begonnen. Met v,phbpn Wedeeld. Maar de fie- de heer Eenjes is hij het eens dat handhaving van het Foxholsterbad gewenst is. Maar daaraan zullen be langrijke kosten verbonden zijn, en eerst moet de centrale ba'dinrichting tôt stand gekomen zijn. De plannen voor deze centrale badinrichting zijn gereed, en zijn thans in handen van deskunrii- gen. Het wachten is op het rap port van de inspecteur van de volksgezondheid te Groningen, de heer Polman. Men hoopt dat, zo de plannen worden goedge keurd, de inrichting in de zomer van 1950 gereed zal zijn. Vermakelijkheldsbelasting De wijzigingen (verlaging) van de tarieven van de vermakelijkheidsbe- lasting heeft nog al wat stof tôt pra- ten gegeven. De heer MELLENS (CPN) wilde de tarieven brengen op het peil van voor de oorlog in de gemeente Hoo gezand, en wilde helemaal geen be lasting hebben op toegangsbewijzen voor balsport en gymnastiekuitvoe- ringen. De heer KIEWIET (Arb.) vond 40 voor motorwedstrijden te hoog. klasse hebben ingedeeld. Maar de ge- zelschappen hebben het dikwijls erg moeilijk, en bovendien komen derge lijke uitvoeringen in Hoogezand Sappemeer niet dikwijls voor. Ook de bioscopen hebben het moeilijk. Maar het is niet mogelijk de belas ting daarvoor nog meer te verlagen, omdat de belasting dan niet voldoen- de zou opbrengtn. Eventueel zou men een en ander later kunnen her- zien. De heer KIEVIET (Arb.) blijft de f 5 extra voor „bal na" bezwaarlijk vinden, terwijl de heer TOPPER (WD) de belastmg van radiotoestel len voor kleine caféhouders te hoog blijft vinden. De heer SMIT (KVP) stelt voor radiotoestellen in café's welke uit- sluitend voor 17 uur gebruikt wor den lager te belasten dan die welke gedurende de gehele dag worden ge bruikt. Na nog enkele oesprekingen sel de BURGEMEESTER dat hij het voorstel van de heet Smit een goede oplossing Van de kwestie achtte. Daarna volgde îtemming. Het voorstel van de heer Mellens om de belasting op het oudfe peil van Hoo oversxaan van nuian» uemjo, ."."fil'"■""r: -'""y- u^ un uuu, van uw voer van meststoffen schijnt zich in verkocht een dubbele renteniersbe- Hij wilde dit brengen op 20 wel- gezand te brengen verd verworpen voer van mesisioi^n ij huizinc Eieenaar werd de heer P. I ke percentage volgens hem ook geldti met 135 stemmen evenals het IZ 5Sn KcS tc Sm Koopsom f 8800. in Veendam en 't Zandt. Voorts wil-| voorstel balsporten m gymnastiek- schooKen zXn niet langs het missie, met een ambtenaar als secre monument lopen, zodat voor spelen- taris, zeer verhelderend kunnen wer- het m0nument gee°| De heer MULDER dacht dat 2 com- g b s a j missies zouden blijven bestaan (éen De BURGEMEESTER deelde mede, commissie met 2 sub-commissies). dat Ged. Staten niet accoord gingen De heer y AN DE POEL (Arb.), met de plaats die de gemeenteraad voorZ-- van de woningruimtecommis- had vastgesteld op het gasfabriek- sie te Hoogezand schaart zich achter terrein. Zij wilden de school een an- het voorstel van B. en W., omdat de dere plaats op dit terrein geven. COmmissies een te grote hoeveelheid Vandaar dat men een nieuw voorstel werit kregen, waarmede de heer in de raad heeft gebracht. Voorts lijkt de school in het geheel niet op een houten loods, doch' het is een mooi sehoolgebouw. De heer MULDER (CPN) meende, dat de school wel op een terrein achter „De Wildervanck" geplaatst zou kunnen worden. De heer KIEWIET is door het ge meentebestuur niet overtuigd. "Ten slotte zegt de BURGEMEES4 TER, dat verschillende terreinen achter „De Wildervanck" reeds ver kocht zijn, en dat de school daar bo vendien tussen stenen gebouwen zou komen te staan, en daarna volgt stemming, waarbij het voorstel van B. en W. met 126 stemmen wordt aangenomen. Opheffing Burgerlijk Armbestuur Sappemeer Opheffing van het Burgerlijk Arm bestuur te Sappemeer, en verzorging der bedeling door het collège van B. en W. met inschakeling van een ambtenaar, zoals in Hoogezand ge- bruikelijk was, acht de heer KIE WIET niet gewenst. Hij zou willen zien, dat een commissie in het leven geroepen werd, die adviezen zou kunnen uitbrengen bij het gemeente bestuur. De heer MULDER ging nog een stapje verder, hij verlangde een vol- ledig Burgerlijk Armbestuur, even- werk kregen, waarmede PLINSINGA het eens is. Wethouder DIJK betoogt, dat het werk van de commissie in de grote gemeente veel moeilijker zou wor den dan in de beide afzonderlijke ge- meenten. Twee vergaderingen per week zouden niet voldoende zijn. De heer SMIT verklaart zich voor de voordracht, hij heeft vertrouwen in het collège van B. en W. Ook de heer KOLTHOF is er voor. De heer KIEWIET is echter niet overtuigd. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 125 stemmen aangenomen. Benoemingen De commissie Woningruimtewet werd als volgt samen gesteld:" de he ren H. Blijham, Hoogezand; H. J. Ge- ling, Sappemeer; A. G. v. d. Poel, L. Smallenbroek en Mevr. v. d. Wal Meeken, allen te Hoogezand. Tôt leden van de commissie van bijstand voor Openbare werken wer den verkozen de heren H. Eenjes, O. Smit en J. Topper; en tôt leden van de comm. van bijstand voor de JBe- drjjven de heren A. Kolthof, J. G. Benes en H. W. Plinsinga. Voorstel van de C.P.N.-fractle Van de C.P.N.-fractie is een voor stel ingekomen om banken te plaat sen voor het hek van de begraaf plaats. B, en W. zullen hierover ad vies uitbrengen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2