Industrialisatie noodzakelijk Lehnhoff de sadist van het Scholtenshuis veor zijn Rechters Het ontslag van Dr. Beel waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vîerde Jaargang Woonsdag 18 M«11949 Ne. 39 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM YEENDAM EN OMGBVH^G Binnenlands Overzichl Nederland is reeds lang een welverzorgde tuin. Aanvullende regeringsverklaring. HET NIEUWSBLA ABONNEMENTSPRIJS f 1,30 p. kwartaal. Franco p; post f 1.78 (bij vooruitbetaling) FRETS DER AD VERTE NTIES 12 cent per mm. Zogen, Kleintjes aïs te koop, te Buur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bil vooruitbetaling) VERSCHCTNT WDENSDAGS EN EATEKDAGS Uitgeefster: Sfcggers' en Kxemers Uitgeyerszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 8, Hoogezand Teieloon 139 (b.&R 213 of 2Ï4) Postrekening Nb. 4358S3 Het leven gaat voort. Ieder week heeft zijn gebeurtenissen, grote en kleine, iedere week heeft zijn proble- men, en iedere week weer is er in deze rubriek zoveel te vermelden, dat jë grijze haren krijgt van het piekeren hoe dat aile? kan worden samengevat in een overzicht dat ten hoogste 200 regels mag tellen. Br zijn veel feiten waarover je zou willen schrijven, maar die je ter zijde moet leggen, omdat andere gebeurtenissen van groter be- lang een beetje van de beschikbare ruimte vragen. Daar heb je het feit, dat het parlement zich de afgelopen week heeft beziggehouden met gewe- ren, kanonnen, oorlogsschepen en vliegtuigen de begrotingen van oor- log en marine zijn namelijk behandeld het feit dat een internationale groep sportieve jongelui als razende mêlants door Nederland zijn gefietst en het feit, dat de dagbladen „De Te- Jegraaf" en „De Courant - Het Nieuws van den Dag" met een noodeditie zijn verschenen, die zij, omdat ze nog niet hun oude naam mogen dragen „Phoe- nix" hebben genoemd; aan al deze fei ten gaan we voorbij. Alleen wat „De Telegraaf" betreft merken we op, dat het al of niet herverschijnen van dat dagblad afhangt van het grote publiek Indien het publiek van oordeel is, dat „De Telegraaf" zich heeft misdragen, en dit toont, door zich niet te abonne- ren, dan zal „De Telegraaf" geen „Phoenix" (de vogel, die verbrandde en uit haar as herrees) worden, maar zal enige tijd na de herverschijning ter ziele gaan. Wil het publiek „De Tele graaf" echter accepteren, dan zal ze weer haar plaats gaan innemen in de rij der dagbladen. Industrialisatie In een door hem gehouden radiorede heeft de minister van Economische za- ken opnieuw de noodzakelijkheld van industrialisatie aangetoond. Hij noem- de industrialisatie een levenskwestie, want door de gestadi§;e aanwas der bevolking moeten ieder jaar weer 40.000 jonge mensen een plaats in de maatschappij zoeken. Men kan dan vragen: Moeten al deze mensen een werkkring vinden in de industrie, want er zijn toch ook verschillende an dere mogelijkheden Het antwoord op die vraag moet zijn, dat het merendeel van deze jongelui zijn boterham zal paoeten verdienen in de industrie. Men kan dat afleiden uit de historié. In de jaren tussen 1900 en 1930 waa de aan was van onze bevolking het grootst, en van die aanwas is 50 opgevan- gen door de industrie; 30 door han- del en verkeer terwijl slechts 5 zijn werk vond in de landbouw. Industrialisatie brengt echter ver schillende moeilijkheden met zich ftie- de, o.a. moeilijkheden op financiëel gebied. Er zijn investeringen nodig, en er zullen veelal grondstoffen in het buitenland moeten worden aange- kocht, hetgeen deviezen vraagt. Ver- der heeft de industrialisatie een scha- duwzijde voor de arbeiders. Het pro- ductieproces zal worden ingericht voor de massaproductie, hetgeen het werlc monotoon zal maken. Daarom zullen wegen moeten worden gezocht om de mens zijn vreugde in de arbeid te doen behouden. Daarom zal het vraagstuk van de besteding van de vrjje tjjd vol- ledig de aandacht vragen. Met betrekking tôt de agrarische sector merkte de minister op, dat het dicht bevolkte Nederland reeds lang een welverzorgde tuin Is. Mocht men er niet. in slagen het noodzakelijke industrialisatieproces te verwezenlijken, dan zal 'de daling van het levenspeil een onafwendbaar ge- volg zijn en zal aan versterkte emigra- tie aandacht moeten worden besteed, De Bénélux Een Belgisch dagblad „La Tibre Belgique", oefent critiek uit op Ne derland in verband met de Bénélux. Het blad is van menlng, dat Nederland met zulk een krampachtigheld weigert tôt de noodzakelijke maatregelen over te gaan, dat dit voor de Belgische on- derhandelaar een zekere teleurstelling betekent. Aan Nederland wordt ver- weten niet op duideljjke wijze te heb ben verklaard, welke plannen het koestert met betrekking tôt de import en hoe het de markt wil bevrijden van overheidsbemoeiing. De tijd dringt aldus zegt „La Libre Belgique". De Belgeu moeten in verband met het nieuwe handelsverdrag weten, hoe het met de mogelijkheden van de uitvoer naar België staat. Het komt het blad merkwaardig voor, dat in Nederland de textieldistributie nog niet is opge- heven, terwijl dat zelfs in een land als Duitsland reeds is geschied. De Nederlandse vee-export In een voor de radio gehouden cau serie heeft Ir. H. Verschuijl de voor- uitzichten van de vee-export gunstig genoemd. In 1948 werden 2000 stuks stamboekvee tegen een waarde van bijna 5 millioen gulden en 18.000 stuks gebruiksvee tegen een waarde van 15% millioen gulden uitgevoerd. Stamboekvee ging hoofdzakelijk naar Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Frank- rijk, terwijl Italie met 10.000 stuks onze beste afnemer was voor ge bruiksvee. België en Tsjecho-Slovakije volgden daarop. Voor dit jaar zijn de perspectieven nog iets gunstiger, om dat Duitsland voor 1 millioen dollar aan gebruiksvee en voor 3 200.000 aan stamboekvee mag importeren. Drukkerspatroons 40 jaar ln federatlef verband. In een herdenkingsovereenkomst van de Federatie van Werkgeversor- ganisatie in het boekdrukkersbedrijf, heeft minister Joekes het woord ge- voerd. De minister memoreerde de serie sociale maatregelen, die door samenwerking van patroons en ar- beidersorganisaties tôt stand waren gekomen in de laatste 40 jaar, en noemde in het bijzonder de C.A.O. De minister zei, dat in het georga- niseerde bedrijf reeds 25 jaar arbeids- vrede heerst, dank zij de bijzondere eû veçstandige maatregelen, die steeds in deze bedrijfstak zijn genomen. Gezien de bereikte resultaten door vrijwillige organisatie in deze bedrijfs tak, gaf de minister als zijn mening te kennen, dat deze bedrijfsorganisàtie onder de wetgeving op de publiekrech- telijke bedrijfsorganisatie als één der eersten in aanmerking zal komen voor de totstandkoming van een bedrjjf- schap. NA STRAF WEER OF HET SLECHTE FAD De 31-jarige A. R., die Novemoer jh uit de gevangenis was ontslagen ging opnieuw de verkeerde kant uit. Hi) ging in zijn levensonderhoud voorzîen door inbraken. Toen hij onlangs werd gearresteerd in verband met de in- braak in een kruideniersbedrijf te Hoom, en aan de tand werd gevoeld, erkende hij 14 inbraken in Hoom en omgeving te hebben gepleegd. DIEFSTAL UIT SPOORWAGONS Een zeer grote en goed georgani- seerde bende in Frankfort legde zich er op toe goederenwagons te plunde- ren. Toen de politie eenmaal een draad in handen had, duurde het niet lang of het gehele complot was opgerold. Er hadden 73 arrestaties plaats. De leider van de bende bleek een 19-jari- ge jongen te zijn. POGING TOT DOODSLAG Een 42-jarige Amsterdammer J. J. W. had gedurende 5 jaar samengeleefd met de 24-jarige Alberdina Witmond. De man had zich echter dikwijls niet gedragen zoals dat behoort, en ten slotte was Alberdina bjj hem weg ge- gaan, en was bij haar moeder gàan wonen. W. deed allerlei pogingen de vrouw terug te winnen, doch slaagde niet. Op 9 October 1948 ging hij toen hij in half beschonken toestand verkeer de naar het huis waar moeder en dochter woonden. Hij strompelde de trap op, sloeg een gangdeur in stukken, wierp zich op de moeder en verwondde haar aan het ge- laat. De vrouw vluchtte naar de keu- ken, waar zij trachtte het bloed van haar gezicht te wassen. Intussen was de dochter naar voren gekomen en de man trachtte haar te overreden met hem mee te gaan. Zij nam echter een stukje hout van de stukgeslagen deur, en gaf hem daarmede een tik op het hoofd. De man trok hierop een mes het verwondde haar aan het hoofd en aan de wang. De Amsterdamse rechtbank veroor- deelde J. J. W. tôt 1% jaar gevange- nisstraf. Dezer dagen kwam de zaak voor het Amsterdamse Hof. Tijdens de voorarrest heeft de man Alberdina nog steeds brieven .geschre- ven, waarin hij haar voor zich wil te- rugwinnen. Deze is nog niet genezen van de verwonding. Haar wang zal misvormd blijven, terwijl haar liriker- oog voortdurend slechter wordt, en ten slotte geheel blind zal worden. De procureur generaal eiste 3 jaar. TREIN BOTSING IN UMBURG Op de spoorlijn Heerlen-Schaasberg heeft Maandagavond een botsing plaats gehad. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor, doch de schade is groot. Een lange kolentrein, die van Schaasberg af reed en zich op een hellend vlak bevond, schoot door de remmen. De machinist zag in, dat een botsing met een rangerende loco- motief niet meer te voorkomen was. Wel lukte het hem nog het personeel van deze locomotief duidelijk te ma ken, dat het in gevaar verkeerde, waarop machinist en stoker van de machine sprongen. Even daarna had de botsing plaats. De klap was zo hevig, dat de losse locomotief met grote snelheid over het emplacement vloog. Van de ko lentrein ontspoorden een groot aantal wagens; ze schoven in en over elkaar, terwijl één recht omhoog kwam te staan, waardoor het electrische boven- net werd vernield. De lijn was volkomen geblokkeerd. HET SCHIJNT HOPELOOS! Een Engelse, 14-jarige, schooljon- gen, Michael Nippisley, niest nu al da gen lang om de paar seconden. De oorzaak er van schjjnt te zijn hool- koorts, maar het blijkt gemakkelijker te zijn de oorzaak vast te stellen, dan een middel om het niezen te doen op houden. Er is al van ailes geprobeerd, maar het niezen houdt aan. Men heeft al een hypnotiseur in de arm genomen. Deze bracht de jongen in tjance en toen hield het niezen "ln- derdaad op. Toen hij echter na 30 ml- nuten weer bij kwam begon het op- meuw. KOFFER BEVATTE OPIUM Ambtenaren van de C.C.D. te Rôt is aan- vaard, betekent niet, dat aan het fé dérale streven op Sumatra een einde wordt gemaakt. Men mag echter niet de ogen sluiten voor de bezwaren, wel ke verbonden zijn aan de opbouw van een staatkundige organisatie, welke bestemd is een goede basis voor de toekomstige ontwikkeling van de be volking te vormen, in een sfeer van onrust en strijd. Dit geldt niet het minst voor Su matra, waar door specifieke verhou- dingen ook onder normale omstandig- heden de staatkundige vormgeving met moeilijkheden gepaard zal gaan. Het gevaar van een te haastig hande- len in zaken als deze kan slechts lei- den tôt emstige schade aan de fédé rale gedachte als zodanig. Bij de spoedig te houden rondetafel- conferentie zal dan ook aan de prUc- tische uitwerking van het zelfbeschik- kingsrecht der Indonesische volken volledige aandacht worden gegeven. Eerste dag président hem van verdere getui- v,„+ genissen te ontslaan. Nadat Haase is Onder grote belangstelling na weggebracht beweert Lehnhof, liever procès tegen de sadist Robert W - netjes te wor<jen doodgeschoten, dan helm Lehnhoff Maandagmorgen een 6 aanvang. Onbewogen stond deze man wiens dagvaarding een groot aantal moorden vermeldt, voor Zijn rechters. Koud en onverschillig beantwoordt hij de vragen welke hem worden gesteld. Hij blijkt over een goed geheugen te beschikken, een enkele maal zelfs wel een al te goed geheugen, dat hem op pen gegeven moment plotseling in de steek kan laten. De grote lijn geeft Lehnhoff volmon- dig toe, maar door het ontkermen van détails tracht hij steeds het ergste van de aanklacht enigszins te verzachten. Een graag gebruikte pose van Lehn hoff is zich voor te doen aïs een kleine ondergéschikte in de rij van groten op het Scholtenshuis, zich tel- kens verschuilende aehter het bevel van zijn chef Haase. Dat Lehnhoff, onder zijn voorarrest heeft geleden is nu juist niet te zeggen, hij ziet er goed uit en maakt een uiterst correcte in- druk. Opvallend Is het op het ene moment yolmondig toegeven van een moord, terwijl hij op een ander moment, ter- van een dergelijke verachtelijke colle- ga af te hangen. Behalve Haase bevindt zich onder de getuigen de Nederlandse S.D.er Bouman, die een uiteenzetting geeft van het karakter zoals hij het heeft leren kennen van Haase, als een man die ogenschijnlijk doet alsof hij niet ziet wat er in het Scholtenshuis ge- beurde, doch die toch terdege op do hoogte moet zijn van hetgeen er ge- schiedde. Zo was hét ook met de op- .drachten van Lehnhoff. Lehnhoff, die graag snel en ook vaak ondoordacht met de revolver mocht klaar staan, had in de regel de voile instemming van zijn chef, doch deze wachtte w cr zich wel voor een direct bevel tôt de een of andere moordpartij te geven. Dinsdag In de zitting van Dinsdagmorgen werd de laatste moord, door Lehnhoff zelf gepleegd, behandeld. Hij bekende, doch beriep zich op het door hem ge- kregen bevel, zoals hij Maandag ook steeds had gedaan. In de Tweede Kamer heeft minister Van Maarseveen een. regeringsverkla- ring afgelegd over de ontslagaanvrage van Dr. Beel als Hoge Vertegenwoor- diger van de Kroon. Aan deze verklaring ontlenen wij het volgendeî Op 6 Mei heeft net Kabinet beraad- naar buiten was getreden. slaagd over de vraag, of de regering De regering heeft deze bezwaren haar goedkeuring kon hechten aan de emstig onder de ogen gezien. tussen de Nederlandse en Republikein- Het feit, dat een bestand se delegaties bereikte overeenstem- ming. In zijn advies had de H. V. K. bezwaren, die waren gericht tegen de vorm en omvang van het herstel der Republiek en de verplichting om voor- lopig verdere staatkundige vormge ving op Java en Sumatra te laten rusten. De H. V. K. gaf overigens te ken nen, dat indien het kabinet zou be- sluiten, dat voortaan in de door de delegatie uitgestippelde richting izou moeten worden gewerkt en dus de tôt dusver gevolgde weg zou worden ver- laten, het naar zijn overtuiging nood zakelijk was voor de tenuitvoerlegging .van dit beleid in Indonesië iemand te benoemen, die geloof heeft in de mo- gelijkheid deze nieuwe gedragslijn te realiseren. Hij was bereid het verdere verloop van de préliminaire conferen- tie af te wachten, Op diezelfde 6e Mei bracht de rege ring haar beslissing ter kennis van de H. V. K. Daarbij werd medegedeeld, dat het kabinet het zeer op prijs stel- de, dat hij onder de moeilijke omstan- digheden van dat ôgenblik ondanks zijn ernstige bezwaren zijn post niet verliet. In de boezem van het kabinet leefdo de krachtige hoop, dat de H. V. K. ook na afloop van de préliminaire confe- rentie zou aanblijven. Deze hoop ver- terdam hadden lueht gekregen van een minderde door een mededeling van de! paalde soorten brandstof Iets te ver- opiumsmokkel. In verband daarmede 11 hadden zij post gevat ergens in de stad. Zij zagen dat een taxi bij een café stopte. Er stapte iemand uit, die naar binnen ging en even later terug- keerde met nog iemand, die een koffer bij zich had. Beiden stapten in de taxi, welke weg reed. De ambtenaren, die een en ander verdacht vonden, volgden de taxi, welke bij een hôtel stopte. In dit hôtel werden de beide man- nen gearresteerd. In een door hen ge- huurde kamer werd de koffer gevon. den, welke 4 kg ruwe opium bevatte, naar schatting een waarde hebbend van f 40.000. In samenwerking met de politie konden de contrôleurs nog vaststellen, dat de opium was aangevoerd met een tweeds schip, dat uit de Levant kwam ,mishandeld, maar ook vrouwen. Het is hem niet aan te zien dat hij er enige spijt van heeft een weerloze vrouw te hebben geslagen enkel omdat ze een paar onderduikers had opgeborgen. Hedenochtend (Woensdag) zal de advocaat fiscaal zijn requisitoir uit- ppreken, terwijl de toegevoegde ver- dediger, Mr. Dr. Alting van Geusau zijn pleidooi zal houden. Daarna mag Lehnhoff nog even het woord. BRANDSTOFFENFRIJZEN Pr(jzen van sommige koîenfloorten verhoogd Op grond van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Middenstand is het noodzakelijk geble- ken de kleinhandel-marges voor be- REPATRIëRENDEN PER „VOLENDAM" H. V. K. van 7 Mei, waaruit was te lezen, dat zijn besluit om ontslag uit zijn ambt te vragen vaststond. Toen op 9 Mei desbetreffende berichten uit Indonesië publiek werden, moest het kabinet aile hoop om de H. V. K. tôt aanblijven te bewegen, laten varen. Sumatra Blijkens een door de delegaties van verschillende Sumatraanse gebieden tôt mij en anderen gericht telegram meent men, dat de regering ten on- rechte heeft verklaard, dat de B.F.O. haar volledige instemming heeft be- tuigd met de Nederlands-Republikein- se overeenkomst, men uit bezwaren tegen de punten 4, 5 en 7 van de ver klaring van Dr. van Roijen, omdat daarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van Suma tra en omdat de delegaties van Suma tra voor het sluiten van de overeen komst niet door de Nederlandse dele gatie zijn geraapleegd, Te dien aanzien zij opgemerkt, flat Dr. van Roijen voor het afleggen van zijn verklaring een bespreking had met de voorzitter en de ondervoorzit- ter van de B.F.O.-delegatie, welke voor de onderhandelingen was aange- wezen en bestond uit Sultan Hamid H en de minister Anak-Agoeng, Uit naam van hun delegatie deelden dezen mede, dat zij geheel met het statement In aansluiting aan hetgeen wij reeds instemden, wat vervolgens werd be- vermeldden zal, naar we vememen, yestigd in het perscommuniqué van de met de „Volendam", welke omstreeks B.F.O. 1 Juni in Nederland wordt verwacht, De regering kan Zich nlettemln ook nog repatriëren Eerste Luitenant voorstellen, dat vooral in de sfeer van E Smit van Hoogezand. DOODSTRAF GEëIST TEGEN DUITS KAMPBEWAKER De advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam mr. B. J. Besier eiste de doodstraf tegen de 54-jarige Duitser Heinrich Anton Dohmen uit Duisburg, die tijdens de bezetting bewaker was in het kamp Amersfoort. Een lange rij van getui gen schilderden weer de gruwelen, die door deze Duitser in het kamp bedre- ven zijn: „Gevangenen, die uitgeput of dikwflls ziek waren geslagen en ge- schopt, zodat zij werden verwond en soms bewusteloos ineenzakten". „Ge- vangenen, die door uitputting op de grond lagen geschopt of met een knuppel geslagen"„Gevangenen scherpe tegenstellingen, welke tôt dusver de verhoudingen in Indonesië beheersten, de vrees is ontstaan, dat door dit staatkundig bestand een em- door de s'ige belemmerlng in de weg zal wor- klaarde. den gelegd aan het federale streven ln Sumatra, dat reeds in verschillende uit het volk voortgekomen bewegingen hogen. De kleinhandelprijzen voor eierkoksn en cokes blijven ongewijzigd. In de 5 grote steden worden de antracietprij- zen voor nootjes I, H en IH met f 0.10 per mud verhoogd, en de nootjes IV met f 0.15; in de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV om hoog en wel met f 0.05 per mud. Ook de prijzen van industriekolen zullen worden gewijzigd. GLADDE VOGEL GEPAET In de laatste tijd waren van kerken in vele gemeenten rondom Amsterdam brj de politie klachten binnengekomen over het lichten der offerblokken. Soms kon men een vaag signalement van de dader geven, maar dan ook zo vaag, dat de ploitie weinig houvast had. De hoeveelheid lnlichtingen, waar over de politie beschikte nam echter voortdurend toe, en ten slotte meende men uit het gegeven te kunnen aflei den, dat de 33-jarige De B., èen Am sterdammer, de dader moest zijn. Hij werd gearresteerd en bekende spoe dig. De dader bleek ln het bezit te zijn van een groot aantal halve centen, welke, zoals bekend, Intussen waarde- loos zijn geworden. BELGISCHE SMOKKELAAB GEPAKT De Amsterdamse "centrale recherche heeft in de hoofdstad aangehouden een Belgisch koopman R. R., die foto- toestellen en belichtingsmeters ter waarde van f 4000 uit Duitsland naar Nederland had gesmokkeld voor de eerste keer. Zoals hij bij zijn verhoor douanerecherchedienst ver- STUDENTEN VEROORDEELD. VRIJLATTNG PRIJZEN VOOR IN HET BJNNENLAND VERVAARDIGDE RIJWIELEN Met ingang van 24 Mei 1949 zullen de prijzen voor in het binnenland ver- vaardigde toerrijwielen worden vrijge- laten. Tôt dusverre waren de rijwiel- fabrikanten gebonden aan een prijsre- geling, welke mede door de daarbi) gestelde verplichting 60 van de productie af te leveren in zg. stan- daarduitvoering, er op gericht was een ruime voorziening van eenvoudige en goede rijwielen tegen redeljjke prijzen te waarborgen. De huidige situatie op de rrjwlel- markt is echter langzamerhand dusda nig geworden, dat de concurrence Vervolgens kwamen een aantal za- wijl er bijna geen ontkomen aan is ten ken ter sprake, waarin Lehnhoff ver- D stelligste ontkent het dodende schot: antwoordelijk werd geacht voor het /Strafexcercities laten doen",,Een te hebben gelost. doden van personen door onderge- zieke Joodse gevangene onder slagen Na het voorlezen van de tenlaste- schikten. Het werd een strijdvraag en schoppen van de ene naar de ande- legging door de advocaat-ficaal, Jhr. tussen Lehnhoff en zijn ondergeschik- re barak gedreven en daarna met be- Mr. A. H. S. v. d. Wijck, die vier vol ten inzake het rechtstreeks" geven van1 hulp van een touw, dat om de hais getypte vellen beslaat, gaf de presl- het bevel tôt fussilleren. Lehnhoff ont- van het slachtoffer was geslagen, op- dent, Jhr. Mr. W. W. Feith, aan de kende het bedoelde bevel te hebben ge- gehangen". verdachte een uiteenzetting, waarom geVen. xrr-riîTVT/VFTr tvtft«5TF de berechting van de Duitse oorlogs- Een postzegelverzameling welke NEGFJNJAK1G misdadigers door een Nederlands desttjds door Lehnhoff in beslag geno- rechtscollege plaats vindt. men is lokte een heftige discussie uit. Dinsdagavond is groot aantal getuigen is voor Een deel van de verzameling werd na dochtertje der familie van G.,'wo- nende aan de Tilburgseweg te Goir- Een groot aantal getuigen is deze zaak opgeroepen, de roi vermeld de bevrijding teruggevonden bij een maar eventjes^ vijf en zeventig namen vriendinnetje van de S.D.er. Lehnhoff AAN GER AND. Dinsdagavond is het negenjarig waarvan er vijftig voor de eerste dag hestemd waren, het was echter onmo- gelijk al deze getuigen te verhoren, zodat het zich wel laat aanzien dat het procès drie voile dagen in beslag zal nemen. Onder de getuigen bevindt zich ook de chef van Lehnhoff, het hoofd van het Scholtenshuis, de Duitse jurist Haase. Bij zijn eerste getuigenis ech- ontkent echter dat het dezelfde ver zameling is. Hij verklaard een deel van zijn eigen verzameling aan de yrouw te hebben gegeven. Uitvoerig kwamen fussillades te Bakkeveen en Westerbork ter sprake. In het eerste geval heeft Lehnhoff het bevel tôt de moordpartij gegeven en in het tweede geval heeft hij de slacht- offers ondervraagd. Verdachte schoof de schuld van zich af, en waar dat niet ter weigerde Haase op grond van ge wetensbezwaren tegen een landgenoot mogelijk was, ontkende hij. te getuigen voor een naar zijn me-i Herhaaldelijk moest Haase gehoord merkbaar haar invloed doet gelden en ning vijandelijk gerechtshof. Tever-1 wordell) van wiens gewetensbezwaren bijgevolg aan de bij de rijwielbranche geefs probeerden de président en de niets was overgebleven. Maar zijn ge- betrokkenen meer vrijheid kan worden advocaat-fiscaal hem tôt een getuige- heugen liet hem bij wijlen wel in de Selaten. nis te bewegen, doch steeds trekt steekHerhaaldelijk kwam het Ten einde er evenwel ten overvloede Haase zich achter zijn gewetensbe- van verzekerd te zijn, dat het publiek zwaren terug. Tôt men ten einde raad te allen tijde in staat zou zijn zich een besluit Lehnhoff zelf zqn vroegere eenvoudig en goed rijwiel tegen een chef een vraag te laten stellen. Dit redelijke prijs aan te schaffen, werd helpt, Haase stelt zich tegen Lehnhoff met de fabrikanten de afspraak ge- teweer en de gewetensbezwaren zijn een tijdlang aan de kant gezet en Haase beantwoordt ook de door het hof gestelde vragen. Als Haase zich in de middagzitting plotseling in het nauw gedreven voelt herinnert hij zich zijn ideaal om met een rein geweten naar zijn vrouw en kinderen in de voor, dat getuigenissen van Haase en Lehnhoff lijnrecht tegenover elkandêr stonden. HONDENTROUW In Wittem (Llmburg) miste men een 69-jarige arbeider. Hoewel er naarstig werd gezocht, kon men aan- vankelijk geen spoor vinden. Twee da gen later vond men zijn lijk in een weiland. Blijkbaar Is de man aan een hartverlamming gestorven. De hond van de overledene heeft gedurende twee dagen het Iflk van zijn baas be- waakt. TRAGISCH ONGELUK Bij een scheepswerf te Alkmaar speelde een 4-jarig» jongetje. Het knaapje geraakte te water, en zonk. De magazijnmeester van de werf hoor- de het hulpgeroep en sprong te water. Hij wist de jongen op het droge te brengen. Een werkman van de werf, die daar voor de eerste dag in dienst was, had het ongeuk zien gebeuren, en had zich onmiddellijk te water begeven. Hij raakte echter zelf in moeilijkheden, en daar niemand hem zag, verdronk hij. Later zag men een pet op het water le, aan de Nieuwe Kerksedijk door een tweetal voorbij gangers met bloe- dende verwondingen aangetroffen. 111 1 1 LJttUCi IIICII CCI! UCl UU ilCl/ YVCH.OJL- Het kmd nep de hulp der passerende drjjvenf Men ging toen dreggen en mannen m en vertelde hun, dat zij vond jjet lijk van de werkman. Het was gestoken. Zij werd een m de na- bijheid gelegen woning binnengedra- gen, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen en het meisje naar het ziekenhuis te Tilburg werd ver- voerd. Hoewel de verwondingen zich Hengelaars moeten voor het komende aanvankelijk vrij emstig lieten aan zien was gistemacht om twaalf uur slachtoffer was getrouwd en vader van 7 kinderen, BIJDRAGEN VOOR HET POOTVISFONDS maakt, dat zij steeds bij voorrang uiterlijk binnen veertien dagen na be- stelling, indien niet voorradig rij wielen in voorgeschreven standaard- uitvoering via de normale handel zul len leveren tegen de navolgende pu- blieksprijzen: f 107.50 zwart gelakt herenrijwiel; f 110.zwart gelakt da- mesrijwiel; f 117.50 vernikkeld heren rijwiel; f 120.vernikkeld damesitj- wiel. N amiddagzittlng In de namiddag werden in het bij zonder mishandelingen behandeld, waarvoor plm. 25 getuigen waren op geroepen. Voor deze zaken was de ad vocaat fiscaal Mr. v. Wijck vervangen door Mr. Louet Felsser. Lehnhoff geeft verschillende geval- len toe, andere herinnert hij niet het levensgevaar geweken. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje het slachtoffer is gewor den van een onverlaat. Vroeg in de avond werd het kind door enkele in- woners gezien gezeten op de fiets van een vrij jeugdig persoon. Het meisje, dat zich rond zeven uur naar pianoles begaf, werd onderweg aan- gesproken door een onbekende man, die haar de weg naar het zwembad vroeg en haar uitnodigde bij hem achter op de fiets te komen zitten, teneinde de weg te wij zen. Langs een verkeerde en onnodig lange weg is de man daarop met het seizoen 50 cent b(j(lragen Telkenjare wordt van Overheidswe- ge vastgesteld hoe groot de brjdrage zal zijn, die hengelaars en beroepsvis- sers moeten betalen ter storting in het zgn. Pootvisfonds. Deze gelden worden gebruikt voor het kweken, aankopen en uitzetten van pootvis, het doen van proefnemingen, verbetering •van viswater, bestrijding van water- veron' reiniging enz. Daardoor beoogt men de productivité^ van het viswa ter te verhogen. Voor het komende seizoen, dat op 1 Juli 1949 aanvangt is de bijdrage voor hengelaars vastgesteld op 50 et. Voor een hengelakte moet boven de normale kosten eveneena 50 et. Heimat terug te keren, en komen zijn of ontkent ze. Vooral mishandelingen meisje weggereden en heeft onder de worden betaald. gewetensbezwaren weer naar voren. b°dreven buiten het Scholtenshuis gemeente Goirle, waar staat nog niet Aanvragers van een grote visakte A Hij weigert verder te antwoorden en worden door hem ontkent. vast, zijn afschuwelijke daad vol- of B en van een kleine visakte moeten verzoekt op nogal arrogante toon aan Verdachte heeft niet alleen mannen bracht f 1.extra storten. „Het moet maar eens uit zijn met dat collège lopen zonder te betalen. Hele zittingen moeten wij er aan wij den", aldus de Amsterdamse po- litierechter, die Maandagmorgen een tiental van deze overtredingen kreeg te berechten. Zes studenten het merendeel was niet verschenen werden tôt 50 gulden of 10 dagen, twee tôt 10 gulden en twee tôt prin- cipiële boetes van 50 cent veroor- deeld. DUEZENDEN JAREN OI I) SKELET IN WALES GE VOND EN Bij graafwerk in de buurt van Laugharne Castle (Carmarthenshire- Wales) ls men op een graf gestoten, waarin zich een skelet bevond, dat volgens deskundigen duizenden jaren oud ia. Het skelet lag met opgetrokken knieën, zodat men vermoedt, met het stoffelijk overschot van iemand te doen te hebben, die tussen 2000 en 1800 voor Christus in Engeland heeft geleefd. In die tijd begroef de bevol king namelijk haar doden ln deze hou- ding en vaak met het gelaat naar het Oosten gericht. BESTRIJDING VEDLMUIZEN- PLAAG VERLOOPT GUNSTIG. Dank zij intensieve voorlichting. De bestrijding van de verschillen de veldmuizenplagen, waarvan de haarden tengevolge van. de zachte winter in tal van streken zijn ont staan, verloopt gunstig. Dank zij de medewerking van pers en radio werden de landbouwers over het ge hele land tijdig gewaarschuwd ge durende de maanden Maart en April bereikten de Plantenziektenkundige Dienst ruim 200 klachten over het optreden van veldmuizen. Door on middellijk ingrijpen kon de uitbrei- ding van deze haarden worden be- dwongen. Het ziet er naar uit, dat door de tijdige bestrijding grote schade, welke door de veldmuizen kan worden aangericht, dit jaar is voorkomen. Niettemin blijft waak- zaamheid geboden, vooral met het oog op de snelle voortplanting van de veldmuis.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1